مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

چگونه ریاضی خود را قوی کنیم؟

28

روش‌هایی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید ریاضیات خود را تقویت کنید. این نکات به شما کمک می‌کند تا بدون در نظر گرفتن سن بتوانید مفاهیم ریاضی را از ابتدایی تا دانشگاه به خوبی یاد بگیرید و بفهمید. هر شخصی می‌تواند ریاضیات را یاد بگیرد، پس مثبت فکر کنید و مراحل زیر را دنبال کنید تا به زودی شاهد موفقیت خود در علم ریاضی باشید.


حتما بخوانید: ۸ روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر

به جای حفظ کردن،‌ ریاضی را بفهمید

ریاضی را بفهمید - چگونه ریاضی خود را قوی کنیم

اغلب افراد به جای دقت در درک و فهم راه حل مسائل ریاضی،‌ سعی می‌کنند این راه حل‌ها را حفظ کنند. همیشه به دنبال چرایی حل مسئله باشید نه فقط چگونگی حل آن، برای مثال نگاهی به الگوریتم تقسیم معمولی بیندازید،‌ وقتی می‌خواهیم ۷۳ را بر ۳ تقسیم کنیم،‌ اول می بینیم ۷ تقسیم بر ۳ چند می‌شود اما این ۷ در واقع ۷۰ است یا ۷ تا ۱۰ تایی، درک این واقعیت به این معناست که بدانیم در این مسئله چند گروه ۳ تایی در عدد ۷۳ وجود دارد و تقسیم کردن ۷ بر ۳ یک راه میانبر است و درک اینکه در واقع ما ۷۳ را بر ۳ تقسیم می‌کنیم مهم است. اگر الگوریتم تقسیم را به درستی درک کنیم دیگر برای ما مسئله‌ی سختی نخواهد بود.

ریاضی را فقط نخوانید، فعال باشید

بر خلاف برخی مباحث آموزشی، ریاضی را نمی‌توان بدون تمرین یاد گرفت. ریاضی مبحثی است که اغلب آسان به نظر نمی‌رسد،‌ اما نگران نباشید این کاملا طبیعی و بخشی از فرآیند یادگیری ریاضی است. سعی کنید با آن ارتباط برقرار کنید بسیاری از مفاهیم ریاضی به هم مرتبط هستند،‌ هر چقدر بیشتر این روابط را کشف کنید، ریاضی را بهتر می‌توانید بفهمید. مفاهیم ریاضی درجات سختی متفاوتی دارند، از سطحی که شما در آن هستید، شروع می‌شود و به سطوح سخت‌تر می‌رسد. اینترنت منبعی غنی از سایت‌های تعاملی مباحث ریاضی است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۸ روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر

تمرین، تمرین، تمرین

می‌پرسید چگونه ریاضی خود را قوی کنیم، جواب ساده است، کافیست تمرین کنید! حلِ بسیاری از مسائل ریاضی منوط به درک مفهوم آن است. بعضی افراد نیاز به تمرین بیشتر و برخی نیاز به تمرین کمتری دارند. شما باید یک مفهوم را آنقدر تمرین کنید تا به خوبی درک‌اش کنید و بتوانید به راحتی و به سرعت، راه حل مسائل مختلف آن را بیابید و در یک لحظه بگویید آهان فهمیدم!

اگر بتوانید ۷ مسئله‌ی مختلف را در یک مبحث ریاضی به درستی حل کنید، یا اینکه اگر مسئله‌ای را پس از چند ماه دوباره دیدید،‌ باز هم قادر به حل آن باشید٬ می‌توان گفت که آن مفهوم را درک کرده‌اید. حل کردن مسائل و تمرین‌های زیاد،‌ کلید درک یک مفهوم ریاضی است.

بیشتر کار کنید

این مورد هم شبیه تمرین است. به ریاضی مانند یک ابزار موسیقی فکر کنید. بسیاری از افراد کار کردن با آلات موسیقی را بلد نیستند،‌ بنابراین اول آموزش می‌بینند، تمرین می‌کنند و همین طور پیش می‌روند و درس‌ها را مرور می‌کنند. فرض کنید به شما برگه‌ای ۲۰ سوالی داده‌اند و از شما خواسته‌اند که فقط سوالات زوج را حل کنید، این برای بعضی از افراد کافی است اما بسیاری دیگر نیاز دارند که همه‌ی سوالات را کار کنند تا به درک کامل آن مفهوم برسند. انجام دادن تمرین اضافه‌تر به شما در درک بهتر مفاهیم کمک می‌کند. همیشه مسائل را پس از چند ماه دوباره ببینید تا اطمینان یابید که باز هم قادر به حل‌شان هستید.


حتما بخوانید: چگونه باهوش‌ شویم؛ ۹ نکته طلایی برای اینکه مثل نابغه‌ها باشیم

با دوستان‌تان تمرین کنید

تمرین ریاضی - چگونه ریاضی خود را قوی کنیم

می‌خواهید بدانید که چگونه ریاضی خود را قوی کنیم ؟ پس تمرین با دوستان‌تان را فراموش نکنید. بعضی افراد دوست دارند تنها کار کنند، اما وقتی می‌خواهیم مسائل را حل کنیم، بهتر است گروهی این کار را انجام دهیم. حتما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که می‌گویند: هر سری یک عقلی دارد. بعضی اوقات کار جمعی و بررسی یک مفهوم از دیدگاه‌های مختلف به شفاف سازی و درک آن مفهوم کمک می‌کند. یک گروه حل مسئله داشته باشید یا دو به دو یا سه نفری کار کنید. در زندگی واقعی اغلب به کمک دیگران به حل مسائل می‌پردازیم، ریاضی هم همین طور است. شما در یک گروه حل مسئله، فرصت دارید تا به بحث درباره‌ی چگونگی حل مسئله بپردازید و در ادامه خواهید دید که بحث کردن در مورد مسائل ریاضی منجر به درک دائمی این مسائل می‌شود و درک کردن در یادگیری بسیار مهم است.

توضیح بدهید و سوال بپرسید

سعی کنید در مورد راه حل مسائل مختلف برای دیگران توضیح بدهید، به دوست‌تان درس بدهید یا نکات آن را ثبت کنید. این مهم است که مسائل را بنویسید یا نحوه‌ی حل کردن آنها را شرح دهید. از خودتان بپرسید که به چه دلیلی این مسئله را به این روش حل کردید.

یافته‌های ویلیام گلاسر (William Glasser) را به خاطر بسپارید:

۱۰ درصد از آنچه می‌خوانیم

۲۰ درصد از آنچه می‌شنویم

۳۰ درصد از آنچه می‌بینیم

۵۰ درصد از آنچه می‌بینیم و می‌شنویم

۷۰ درصد از آنچه در مورد آن با دیگران بحث می‌کنیم

۸۰ درصد از آنچه به طور شخصی تجربه می‌کنیم

و ۹۰ درصد از آنچه به دیگران یاد می‌دهیم

در ذهن‌مان باقی می‌ماند.


حتما بخوانید: چطور مهارت‌های یادگیری خود را افزایش دهیم

با دوست یا معلم‌تان تماس بگیرید

به موقع از دیگران کمک بگیرید، نگذارید که در یک مسئله گیر کنید و خسته شوید. در صورت لزوم به دنبال توضیحات اضافی باشید،‌ اگر لازم است از یک دوست‌ یا معلم خصوصی کمک بگیرید. خودتان باید تشخیص بدهید که در کدام مباحث اشکال دارید و سپس آن را رفع کنید. بیشتر افراد به کمک نیاز دارند، اگر به موقع از دیگران کمک نگیرید ریاضیات هر روز برای شما خسته‌کننده‌تر خواهد شد.

برگرفته از: math.about.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 دیدگاه
 1. آموزش ریاضی یازدهم می‌گوید

  سلام تشکر از مطالب خوبتان

 2. امیرحسین می‌گوید

  سلام خسته نباشین ممنون اژ مقاله مفیدتون من یه سوالی داشتم من یه سالی مدرسه نرفتم یعنی یک سال و نیم مدرسه نرفتم الان هشتمم بخاطره کار پدرم نرفتم پدرم درستش کرده برام میرم. من برای ایندم برنامه چیدم میخوام دندان پزشکی بخونم ولی علاقه زیادی به ریاضی ندارم ولی ادبیات و حفظ کردنیام واقعا خوبع چیکار کنم به ریاضی علاقه پیدا کنم ممنون میشم کمک کنین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام امیرحسین عزیز
   برای خیلیا حل کردن مسائل ریاضی اون‌قدر لذت‌بخشه که انگیزه و اشتیاق ادامه‌ی راه رو بهشون میده. اما اگه جزو این افراد نیستید، شاید بد نباشه دلیل مطالعه‌ی ریاضی رو به خودتون یادآوری کنید و درباره‌ی ریاضی‌دانان بزرگ، مسائلی که با دانش ریاضی حل شدن و در کل کاربرد ریاضی توی زندگی و … مطالعه کنید.
   با آرزوی موفقیت برای شما

 3. Ali می‌گوید

  ریاضی مثل زیست شناسی نیست که داخلش مطالب علمی رو دنبال کنیم در حقیقت ریاضی هیچ موضوعی رو دنبال نمیکنه فقط افکار یه عده ریاضی دان بوده که ما باید به اجبار اون ها رو یاد بگیریم.هیچ کاربردی هم نداره معلم ها هم که امتحانات رو به شدت سخت میگیرن یکی نیست به اینا بگه این مزخرفات به چه درد دانش آموز ها میخوره؟

 4. elika می‌گوید

  سلام من خیلی تمرین میکنم مثلا وقتی فصل سوم ریاضی رو میخونیم فصل دوم و قبل تر هارو سریع فراموش میکنم میشه راهنماییم کنید چطوری یاد بگیرم ریاضی رو
  و اینکه هرموقع دارم ریاضی تمرین کیکنم اگه مسئله ای رو نتونم حل کنم خسته میشم و ول میکنم
  لطفا راهنماییم کنید

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   درود الیکای عزیز
   بهتره قبل از اینکه مبحث جدیدی رو شروع کنید، مطمئن بشید مطالب قبلی رو به‌خوبی یاد گرفتید (مثلا نمونه سؤالات بسیاری حل کنید) و اینکه مرور مطالب قبلی رو هم حتما در برنامه‌تون قرار بدید.

 5. علیa می‌گوید

  سلام من خیلی کتاب و مشاور و روش خریدند دنبال کردن تا حالا نتیجه ای گرفتم نمره من همیشه ۱۰ بود ولی الا ۱۹ . ولی لطفا هر کی در مدرسه نمونه دولتی درس میخواند یا خوانده به من کمی کمک کنه من میخواهم قبول شم نميدونم چکار کنم من نهم هستم

 6. Hesam Mirahmadian می‌گوید

  سلام این مقاله عالی بود
  من امتحان کردم
  این روش من رو که نمره ی ۱۰ زوری میگرفتم به ۱۶ رسوند ممنون:)

 7. hessam می‌گوید

  بدرد بخور نبود یکم نامهربانانه هستش،به هر حال پشت هر چیزی زحمتی شده و این حق ماست که خوشمون بیاد یا از وقتی که گذاشتیم ناراحت شیم چون فایده ای نداشته،خداوند زیباست و زیبندگی خدا در ما متجلی، خسته نباشید سرکار و دست اندرکاران زحمتکش

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   بسیار سپاسگزارم از لطف شما

 8. مصطفی احمدی می‌گوید

  ممنون ولی من میخواستم ریاضی رو با معلم خصوصی بگزرونم من دانش اموز پایه نهم هستم و میخواستم در مدارس نمونه دولتی قبول بشم که فقط ریاضیم ضعیف بود

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   به نظر من هر روشی رو که فکر می‌کنید براتون مناسب هست امتحان کنید و در کنارش نکات این مقاله رو هم در نظر داشته باشید.
   براتون آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم در مدرسه‌ی نمونه دولتی قبول بشید. 🙂

 9. mr می‌گوید

  بدرد نخور بود. اینارو خودمونم میدونستیم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   متأسفم که این مطلب براتون مفید نبوده. پیشنهاد میکنم نگاهی به مطالب زیر بندازید. امیدوارم بتونید از بین اونها روش مناسبی رو برای مطالعه‌ی ریاضی پیدا کنید.
   محققان و دانشمندان درباره بهترین روش‌ مطالعه چه نظراتی دارند؟
   آشنایی با موثرترین روش های مطالعه و یادداشت برداری