معرفی ۱۰ فیلم ترکیه ای برتر و پرمخاطب

0

کشور ترکیه در صنعت سینما و فیلم‌سازی پیشرفت بسیاری کرده و انواع فیلم ترکیه ای به‌تازگی توانسته مخاطبان بسیاری از کشورهای جهان را به خود جذب کند. اگر شما هم به سینمای ترکیه علاقه‌مندید، مقاله امروز را با ما تا پایان همراه باشید. قصد داریم ۱۰ فیلم برتر سینمای این کشور را به شما معرفی کنیم.

این فیلم‌ها به‌ترتیب بر اساس بیشترین امتیازی که کاربران به آنها داده‌اند مرتب شده‌اند. برای بیان نظرات کاربران و همچنین امتیازبندی فیلم‌ها از سایت معتبر IMDb استفاده کرده‌ایم.

۱. معصومیت (Masumiyet)

صحنه ای از فیلم ترکیه ای معصومیت (Masumiyet)
صحنه ای از فیلم Masumiyet
سال تولید: ۱۹۹۷
کارگردان: Zeki Demirkubuz
بازیگران اصلی: Güven KiraçHaluk BilginerDerya Alabora
مدت‌زمان: ۱۱۰ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۲۰ بار برنده، ۲ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۸٫۲ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

فیلم ترکیه ای معصومیت بالاترین امتیاز فیلم‌های ترکی را در سایت معتبر IMDb کسب کرده است. این فیلم داستان زندگی شخصی به نام یوسف است که از زندان آزاد شده و به محلی مراجعه می‌کند که یکی از دیگر از زندانیان به او معرفی کرده است. منتها محور داستان مسئله متفاوتی است: چالش زندگی در دنیای بیرون از زندان. یوسف می‌ترسد نتواند با دنیای بیرون ارتباط خوبی برقرار کند. ماجرای فیلم پرکشش است و داستان جذابی دارد. بازی خوب بازیگران هم یکی دیگر از عوامل موفقیت این فیلم است.

نظر کاربران

به‌نظر کاربران، فیلم معصومیت واقعیت‌های تلخ را به‌خوبی نشان داده است: اینکه ازدست‌دادن جزء اصلی در زندگی ماست. مهم این است که در باختن، بهترین باشیم. کاربران بازی خوب بازیگران و حس عمیقی را که دیدن این فیلم به آنها بخشیده است تحسین کرده‌اند.

۲. خواب زمستانی (Winter Sleep)

فیلم ترکیه ای خواب زمستانی (Winter Sleep)
فیلم Winter Sleep
سال تولید: ۲۰۱۴
کارگردان: Nuri Bilge Ceylan
بازیگران اصلی: Haluk BilginerMelisa SözenDemet Akbag
مدت‌زمان: ۱۹۶ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۱۹ بار برنده، ۳۲ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۸٫۱ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

فیلم ترکیه ای خواب زمستانی ماجرایی است که در هتلی کوچک در آناتولی روایت می‌شود. هتلی که نکلا، خانمی که به‌تازگی از همسرش جدا شده است، اداره‌اش می‌کند. آیدن، که بازیگری بازنشسته است، با همسرش نیهال به مشکل برخورده. آیدن برادر نکلا است و در زمستان این شخصیت‌ها هرکدام با دلیلی در این هتل جمع می‌شوند و قصه اصلی فیلم روایت می‌شود. شکلی متفاوت از روزمرگی آدم‌ها و دغدغه‌هایشان در این فیلم به نمایش درمی‌آید. فیلمی تأمل‌برانگیز و زیبا که مخاطب از دیدنش لذت خواهد برد.

نظر کاربران

مخاطبانِ خواب زمستانی گفته‌اند تقابل احساسات غالب انسانی در این فیلم بسیار هنرمندانه به نمایش در آمده است. همچنین بازی خوب بازیگران و دیالوگ‌های جذاب این فیلم را مخاطبان بسیار تحسین کرده‌اند.

۳. سرنوشت (Kader)

فیلم ترکیه ای سرنوشت (Kader)
فیلم Kader
سال تولید: ۲۰۰۶
کارگردان: Zeki Demirkubuz
بازیگران اصلی: Ufuk BayraktarVildan AtaseverEngin Akyürek
مدت‌زمان: ۱۰۳ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۱۰ بار برنده، ۹ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۷٫۹ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

سرنوشت روایت زندگی کسی است که شغل پدری‌اش را بر عهده گرفته و گرفتار عشق ۲ نفر می‌شود: یک آدم عجیب و یک جنایتکار غیرقابل‌کنترل. این ۳ شخصیت کلیت ماجرا را شکل می‌دهند و صحنه‌های مهیج، رمزآلود و ترسناکی را خلق می‌کنند. این فیلم به‌دلیل کشش بالای داستان و قصه متفاوتی که دارد بسیار زود توانست مخاطبان را شیفته خود کند.

نظر کاربران

یکی از مخاطبان در سایت IMDb درباره سرنوشت گفته است: «یکی از بهترین فیلم‌های ترکیه‌ای، تقابل عشق و جنایت، واقع‌گرایانه و مهیج. باید به بازیگران و تیم کارگردانی این فیلم فوق‌العاده تبریک گفت.»

۴. دور (Uzak)

نمایی از فیلم ترکیه ای اوزاک (Uzak)
فیلم Uzak
سال تولید: ۲۰۰۲
کارگردان: Nuri Bilge Ceylan
بازیگران اصلی: Muzaffer ÖzdemirMehmet Emin ToprakZuhal Gencer
مدت‌زمان: ۱۱۰ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۳۱ بار برنده، ۸ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۷٫۶ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

داستان این فیلم ترکیه ای درباره عکاسی است که همسرش او را ترک کرده و در هیاهوی شهر استانبول گم شده است. طرف دیگر قصه، شخصیتی هست که به‌تازگی به استانبول آمده است. او به‌‌خاطر تعطیلی نابهنگام کارخانه‌ای که در آن مشغول به کار بود بیکار شده است و اکنون به‌دنبال یافتن شغل جایگزین است. ماجرا حول محور قصه این دو شخصیت، تفاوت‌ها و تشابه‌هایشان، و نوع نگرششان به شهر بزرگ استانبول می‌چرخد؛ داستانی ساده اما پرمحتوا و جذاب که مخاطب حتی ثانیه‌ای از تماشای آن خسته نخواهد شد.

نظر کاربران

تمرکز بر بحث رفاقت و سرگذشت‌هایی که به‌ناچار از هم فاصله می‌گیرند باعث شده مخاطب با شکل دیگری از دنیای اطرافش مواجه شود. مخاطبان قصه این فیلم را جذاب دانسته‌اند و تماشای آن را یک شانس برای درک بهتر زندگی می‌دانند.

۵. سرنوشت (Yazgi)

نمایی از فیلم ترکیه ای سرنوشت (Yazgi)

سال تولید: ۲۰۰۱
کارگردان: Zeki Demirkubuz
بازیگران اصلی: Serdar OrçinZeynep TokusEngin Günaydin
مدت‌زمان: ۱۱۱ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۹ بار برنده، ۸ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۷٫۶ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

موسی دفتردار ساده‌ای است که باورها و اعتقادات عجیبی دارد. او معتقد است نباید برای زندگی جنگید، برای مرگ باید خوش‌حالی کرد و بهتر است که بر اساس اراده و خواست خودمان پیش نرویم. موسی از مرگ مادرش غمگین نمی‌شود، با دختری که دوست ندارد ازدواج می‌کند و به این شکل، شخصیت متفاوت او به مخاطب معرفی می‌شود. این فیلم مخاطب را به‌دنیای درون خودش دعوت می‌کند و تا مدت‌ها در ذهن بیننده باقی خواهد ماند.

نظر کاربران

بسیاری از مخاطبان فیلم ترکیه ای سرنوشت را یکی از بهترین فیلم‌های حوزه روان‌شناختی دانسته‌اند. بینندگان بازی فوق‌العاده بازیگر نقش موسی را تحسین کرده‌اند و گفته‌اند این فیلم دقایقی آنها را با بعد دیگری از خودشان روبه‌رو کرده است.

۶. سه میمون (Üç Maymun)

نمایی از فیلم ترکیه ای سه میمون (Three Monkeys)
فیلم Üç Maymun
سال تولید: ۲۰۰۸
کارگردان: Nuri Bilge Ceylan
بازیگران اصلی: Yavuz BingölHatice AslanAhmet Rifat Sungar
مدت‌زمان: ۱۰۹ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۲۴ بار برنده، ۱۷ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۷٫۳ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

فیلمی خانوادگی در ژانر وحشت. شما در این فیلم با اثرات اتفاقات بد گذشته بر یک خانواده مواجه می‌شوید. در این فیلم مدیریت‌نکردن ناهنجاری‌ها در خانواده و آثار مخربی که این بی‌مدیریتی به همراه دارد، به زیبایی به تصویر کشیده شده است. زن و شوهری که یک پسر جوان و سربه‌هوا دارند. این خانواده در دام افراد ثروتمند جامعه گیر می‌کنند و به‌جای آنکه در هر مرحله تلاش کنند مشکلات را حل کنند، فقط نادیده می‌گیرند و با سختی پیش می‌روند. این فیلم حرف‌های زیادی برای گفتن به هر مخاطبی دارد.

نظرات کاربران

کاربران در سایت IMDb کارگردانی این فیلم را تحسین کرده‌اند. البته بسیاری هم دیالوگ‌ها و هنر نویسنده را یادآور شده‌اند. مخاطبان این فیلم را صحنه‌های واقعی زندگی دانسته‌اند و گفته‌اند از تماشای آن لذت برده‌اند.

۷. اقلیم‌ها (Iklimler)

نمایی از فیلم ترکیه ای اقلیم ها (Iklimler)
فیلم Iklimler
سال تولید: ۲۰۰۶
کارگردان: Nuri Bilge Ceylan
بازیگران اصلی: Ebru CeylanNuri Bilge CeylanNazan Kesal
مدت‌زمان: ۹۸ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۱۲ بار برنده، ۱۲ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۷٫۱ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

ژانر این فیلم خانوادگی است و ماجرای آن با توجه به معضل خیانت و تجاوز پیش می‌رود. شخصی که در جامعه جایگاه قابل‌قبولی دارد به عشق سابق خود که اکنون با کس دیگری در رابطه است تجاوز می‌کند. ماجرا چگونه پیش خواهد رفت؟ زندگی برای این افراد دوباره عادی خواهد شد؟ چطور با این مسئله کنار خواهند آمد؟ اگر مایلید، این فیلم رمزآلود و زیبا را حتما تماشا کنید.

نظرات کاربران

کاربران فیلم ترکیه ای اقلیم‌ها را منحصربه‌فرد، واقعی و جذاب توصیف کرده‌اند. آنها پیشنهاد کرده‌اند: «اگر دوست دارید با واقعیت‌های تلخ اما موجود در دنیا آشنا شوید، حتما این فیلم را ببینید.»

۸. برج مراقبت (Gözetleme Kulesi)

سکانسی از فیلم برج مراقبت (Gözetleme Kulesi)

سال تولید: ۲۰۱۲
کارگردان: Pelin Esmer
بازیگران اصلی: Olgun SimsekNilay ErdönmezLaçin Ceylan
مدت‌زمان: ۹۶ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۱۰ بار برنده، ۱۵ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۷٫۱ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

آشنایی زن و مردی که هرکدام به‌شکلی درگیر تنهایی خودند سرآغاز قصه رمانتیک این فیلم است. منتها همه‌چیز هم قرار نیست خوب پیش برود. هرکدام از این دو نفر در زندانِ عقاید شخصی‌شان به سر می‌برند. باید دید که آیا حاضرند برای رسیدن به عشق، از این زندانی که ساخته‌اند بیرون بیایند. اگر بله، چطور؟ شما هم اگر فیلم‌های با چاشنی عشق و البته تلخ را می‌پسندید، حتما این اثر هنری زیبا را تماشا کنید.

نظر کاربران

«فیلمی جالب که دارای ویژگی‌های مختلفی است. این فیلم به‌جای اینکه سرنخ آشکاری از شخصیت‌ها و انگیزه آنها به مخاطب بدهد، به او اجازه می‌دهد انگیزه‌های تصمیمات را خودش تشخیص دهد. گفت‌وگو در این فیلم کم است و صحنه‌های هیجانی زیادی ندارد. با این حال، فیلم جذاب است و کند پیش نمی‌رود. همین ویژگی است که باعث می‌شود مدت‌ها بعد از دیدنش به آن فکر کنید.» این نظری است که درباره این فیلم در سایت IMDb نوشته شده است.

۹. تخم‌مرغ (Yumurta)

سکانسی از فیلم تخم مرغ (Yumurta)
سکانسی از فیلم تخم‌مرغ Yumurta
سال تولید: ۲۰۰۷
کارگردان: Semih Kaplanoglu
بازیگران اصلی: Nejat IslerSaadet AksoyUfuk Bayraktar
مدت‌زمان: ۹۷ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۲۸ بار برنده، ۷ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۶٫۶ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

یوسف شاعری است که با مرگ مادرش به زادگاهش برمی‌گردد. قصد او شرکت در مراسم خاک‌سپاری و ترک آن منطقه است؛ اما در آنجا با دختری روبه‌رو می‌شود که معادلات را در ذهن یوسف تغییر می‌دهد. یوسف زندگی ترسناکی دارد و اصلا آن‌طور که انتظار می‌رود آرام و موفق نیست. باید دید چه بر سر او و زندگی جدیدی که انتظارش را می‌کشد خواهد آمد؟

نظر کاربران

«شگفت‌انگیز، واقع‌گرایانه و شاعرانه» این توصیف کاربران از این فیلم است. کاربران گفته‌اند در این فیلم سادگی هنر و قوی‌بودن اثرات هنر ساده بر روح انسان و غنای فرهنگ کشور ترکیه به‌خوبی به‌ تصویر کشیده شده است.

۱۰. اتاق انتظار (Bekleme Odasi)

سکانسی از فیلم اتاق انتظار (Bekleme Odasi)

سال تولید: ۲۰۰۳
کارگردان:Zeki Demirkubuz
بازیگران اصلی: Zeki DemirkubuzNurhayat KavrakNilüfer Açikalin
مدت‌زمان: ۹۴ دقیقه
جوایز و افتخارات: ۲ بار برنده، ۷ بار نامزد
رتبه IMDb: امتیاز ۶٫۳ از ۱۰

داستان فیلم درباره چیست؟

جنایت و مکافات داستایفسکی ایده اولیه این فیلم بوده است. احمد قرار است بازیگر نقش اصلی فیلمی باشد؛ ولی دچار فرایند عمیق افسردگی می‌شود، دوستان و عزیزانش را از خودش دور می‌کند، و نمی‌خواهد با ادامه زندگی روبه‌رو شود. چه بر سر این شخص می‌آید؟ چطور از پس این چالش بر خواهد آمد؟ این فیلم واقعا زیباست و ارزش دارد برای دیدنش وقت بگذرانید.

نظر کاربران

کاربران این فیلم را احساسی و زیبا توصیف کرده‌اند. گویی کارگردان با این ماجرا وارد قلب و روح مخاطب می‌شود.

در آخر

در این مقاله، شما را با ۱۰ فیلم برتر کشور ترکیه آشنا کردیم. این فیلم‌ها بر اساس بهترین امتیاز سایت معتبر IMDb انتخاب شدند و اگر به سینمای ترکیه علاقه دارید، مطمئنا با فیلم‌های خوبی در این فهرست آشنا شده‌اید. در میان فیلم‌ها، کدام بیشتر به نظرتان جالب آمد؟ فیلم خوب دیگری می‌شناسید که کشور ترکیه ساخته باشد و در این فهرست جایش را خالی بدانید؟ حتما پیشنهادهایتان را برایمان بگویید. پیشنهادهای شما برای ما ارزشمند خواهد بود.


در ادامه بخوانید: بهترین سریال های نمایش خانگی ایرانی؛ معرفی ۱۰ سریال معروف و پرطرفدار
هشدار! محتوای این صفحه در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران نوشته شده ‌است. سپاسگزار خواهیم بود اگر مغایرت احتمالی محتوا با قوانین و یا مشکلات دیگر در صحت و دقت محتوا را به ما گزارش کنید تا فورا اصلاح شود. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.