دکتر ساینا

آموزش طراحی لباس و دوره‌های طراحی لباس

0

رشته طراحی لباس

به گزارش وب سایت طرحستان، طبق یک اصلاح که بین همه عمومیت دارد نوع لباس و پوشش یک فرد نشان دهنده و معرف شخیصت آن فرد است و درواقع لباس به نحوی معرف روحیات، سلیقه و یا ذوق هنری انسان در هر سنی می باشد و طراحی لباس یکی از شاخه های هنری می باشد که سرشار از ظرافت هنری است به گونه ی روح و روان فرد طراح را درگیر می کند درگیری که فرد طراح دارد بخاطر کشف و ابداع خلاقیت ها در نوع طراحی و ایده پردازی های ماهرانه که خود این ها منجر به نوعی تسکین و ارضای روحی فرد طراح می شود.

رشته طراحی لباس یکی از رشته های هنری است که امروزه علاوه بر اینکه بازار کار خوبی دارد و جز رشته های پر طرفدار است تاثیر زیادی در زندگی افراد دارد و تاثیر آن به گونه ی است با کسب مهارت درست در این رشته، استایل فرد طراح نسبت به سایرین متمایز می گردد و جلوه ی خاص تری پیدا می کند و از همه مهمتر تاثیر روحی و روانی از نظر موقعیت و امنیت شغلی و هم آرام بخشی که بر روی روان و زندگی هنرجویان این رشته هنری است این رشته حائز اهمیت است. معمولا اکثر افراد طراح ابتدا از روی علاقه و داشتن شغلی در این زمینه به سمت این حرفه می روند و در دوره های آموزش طراحی لباس شرکت می کنند اما کم کم غرق در این هنر می شوند و علاقه آن ها فراتر می رود و این به دلیل جذابیت خاص این رشته است.

طراحی لباس به یکی از مشاغل محبوب و پر طرفداردر جوامع امروزی تبدیل شده است به طوری که خیلی از اشخاص معروف و هنرمند و حتی افراد برای حضور در مراسم های مختلف، برای لباس ها و پوشش خود خیلی اهمیت قائل هستند و این امر موجب رونق این صنعت شده است و نیاز به طراحان لباس با الگوهای جدید و مدرن روز به روز بیشتر احساس می شود تا آنجا که که امروزه طراحی لباس برای خیلی از افراد یک شغل پر درآمد محسوب می شود و کشش افراد به سمت این حرفه بیش از پیش شده است بنابراین با توجه به اهمیت طراحی لباس، افراد علاقه مند به طراحی لباس قبل از هرچیزی باید اموزش های لازم در این خصوص را ببینند و با تمام قواعد و اصول طراحی لباس آشنا شوند تا بتوانند به نتیجه دلخواه برسند و در این زمینه موفق شوند.

 

دکتر ساینا

راه های فراگیری این حرفه به دو طریق است راه اول شرکت در آزمون سراسری و کسب نمره قبولی برای پذیرش در این رشته در دانشگاه ها که معمولا یه بازه زمانی 4 ساله طول می کشد که فرد موفق به اخذ گرفتن مدرک کارشناسی در این رشته شود که البته بیشتر یادگیری فرد حالت تئوری دارد و کمتر دانشجوی عادی رشته طراحی در این مدت 4 ساله، به واقعیت رشته ی طراحی لباس دست می یابد و می تواند لمس کند بنابراین اکثر برای تکمیل آموزه های خود بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، به آموزشگاهی طراحی روی می آورند. راه دوم یادگیری این رشته هنری از طریق آموزشگاه های ارئه دهنده این مهارت است و آموزش در این دوره ها بسته به درخواست فرد متقاضی یا به حالت عمومی یا به صورت خصوصی برگزار می شود

با توجه به اینکه رشته طراحی لباس یک رشته ی نوپا است یکی از رشته های بسیارجذاب برای افراد علاقه مند به صنعت مد وزیبایی می باشد و روز به روز به هنرجویان و کارآموزان این رشته افزوده می شود.

شرح کار طراحی لباس

افراد مشغول به فعالیت در این زمینه به عنوان یک طراح، طراحی و ترسیم الگوهای مختلف را با شیک ترین و مناسبت ترین الگوی طراحی از طریق نرم افزارهای خاص مخصوص طراحی لباس با بیشترین کیفیت و سرعت انجام می دهند. بنابراین برای موفقیت در این زمینه یادگیری این نرم افزارها جز ملزومات این کار است و معمولا از پرکاربردترین نرم افزار های طراحی می توان به نرم افزارهای مانند جمینی، ایلاستریتو و مارولوس اشاره کرد که اکثر طراح های ماهر و حرفه ای از این نرم افزارها استفاده می کنند و در ایجاد طرح های متنوع به کار می گیرند. استفاده از هرکدام ازاین نرم افزارها بستگی به نوع طرح و الگو دارد با وجود اینکه مشخصات مشترکی هم دارند ولی هر کدام قابلیت خاصی دارد و برای الگوی خاصی به کار گرفته می شود که به طور اختصار یه سری از ویژگی های این نرم افزار ها رو توضیح می دهیم

 

نرم افزار طراحی جمینی

این نرم افزار دارای قابلیت طراحی سریع ،با دقت عمل بالا وبدون هیچ خطای می باشد، و یک طراح می تواند بهترین طرح را با کمترین زمان و کمترین خطا ترسیم کند شرح کار این نرم افزار به گونه ای است که به طراحان لباس این امکان را می دهد که طبق متد مورد پسند خود و بدون هیچ گونه محدودیتی، الگوی دلخواه را طراحی و ازطریق جداول استاندارد تعبیه شده الگوی ترسیم شده را سایز بندی کنند.

نرم افزار مارولوس

مارولوس یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی لباس است و بهترین نرم افزار برای طراحی لباس و ترسیم الگو به صورت مجازی است. اهمیت کار با این نرم افزار در طراحی قابلیت هماهنگی سازی، سهولت در کار با این نرم افزار و امکان ویرایش الگو از طریق این نرم می باشد. نرم افزارمارولوس این مزیت را نسبت به نرم افزار جمینی دارد که ازویژگی های فیزیکی پارچه مورد استفاده شده ازقبیل چگالی، سفتی،ضخامت وکششی… پشتیبانی می کند.

نرم افزار ایلاستریتور

این نرم افزار جز قوی ترین نرم افزارهای در زمینه طراحی و الگو برداری است و ساختار این نرم افزاراز جهت پیکسلی مشابه با نرم افزار فتوشاپ است. البته نرم افزار ایلاستریتور درکنار سایرنرم افزارهای تخصصی طراحی لباس، به عنوان یک نرم افزار عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای موفق شدن در زمینه طراحی مدرن و پیشرفته در جوامع امروزی یادگیری هر کدام از این نرم افزارها منجر به پیشرفت چشمیگر فرد در زمینه طراحی می شود بنابراین یکی از معیارهای انتخاب آموزشگاه طراحی و شرکت در دوره های طراحی باید یادگیری در یکی از این نرم افزارها باشد که یادگیری این نرم افزارها خود به نوبه باعث یادگیری مباحث اولیه طراحی و ترسیم الگو هم می شود.

دوره های آموزش طراحی لباس

برای شرکت در دوره های طراحی لباس، به هیچ گونه پیش نیاز و مهارت خاصی در این زمینه نیاز نیست نیاز به هیچگونه پیش نیازی ندارید و افراد با توجه به علاقه می توانند در این دوره ها حضور یابند و بتوانند در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنند و استعداد ذاتی خود در زمینه طراحی و الگو پردازی، کشف کنند. البته در خیلی از این آموزشگاه ها روی مهارت نقاشی و خیاطی تاکید دارند که بین این رشته طراحی و رشته نقاشی تفاوت اساسی وجود دارد و افرادی که در زمینه نقاشی آموزشی ندیده اند با حضور در دوره های طراحی لباس می توانند با نحوه ترسیم الگو و طراحی رو کاغذ آشنا شوند. و برای افرادی هم که به خیاطی علاقمند هستند ترجیح بر این است که خیاطی را بعد از دوره های طراحی بگذرانند تا با نوع طرح و الگو ها آشنا شوند و در زمینه خیاطی ذهنشان محدود نگردد.

 

هدف دوره های آموزش طراحی لباس

  • اولین هدف این دوره های آموزشی در ابتدا ایجاد نوآوری و خلاقیت و کشف استعداد در شرکت کنندگان در این دوره است
  • توانایی ترسیم الگو و طراحی لباس، شناسایی رنگ ها، شناخت انواع پارچه ها و مدیریت در تولید
  • توانایی در ارتباط با مشتری و شناخت نیازهای مشتری و توانایی در کشف نیاز مشتری
  • توانایی شناخت انواع الگوهای لباس و جزییات تولید مد
  • توانایی بروز ایده های ذهنی و و ترسیم این ایده ها
  • توانایی در طراحی اندام و انواع فیگور و شناختن انواع مانکن و ترسیم انواع این مانکن ها
  • توانایی در طراحی جزییات لباس مانند یقه، آستین، دامن و شلوار.

منبع : دوره طراحی لباس آموزشگاه طرحستان

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.