دکتر ساینا

بلک فرایدی زیورآلات

0

بلک فرایدی زیورآلات !!! شاید کمی عجیب به نظر برسد خصوصا برای کسانی که هنوز آشنایی کامل با اصل موضوع بلک فرایدی و فلسفه وجودی آن پیدا نکرده‌اند. در همین ابتدا این موضوع رو عنوان کنیم که با توجه به نزدیک شدن به بلک فرایدی، قرار است در انتهای این مقاله و پس از آشنایی کامل با بلک فرایدی، از تخفیف هایی که برای زیورآلات مثل دستبند طلا، گردنبند طلا، گوشواره طلا و پابند طلا در برند ریسه گالری قرار است داده شود اطلاع پیدا کنید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بلک فرایدی چیست؟

جمعه سیاه ، بلک فرایدی (Black Friday) یا حراج جمعه به آخرین جمعه‌ی ماه نوامبر گفته می شود. این روز البته، روز بعد از روز شکرگزاری نیز هست که عملا مردم خود را برای کریسمس و خرید پیش از کریسمس آماده می کنند.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه یک روز تعطیل نیست اما بسیاری از شرکت‌ها این اجازه را به پرسنل خود می دهند که این روز را مرخصی بگیرند و به خرید طلا ، اسباب، لوازم و پوشاک مورد نیازشان برای آغاز سال نو میلادی بپردازند. چندین سال است که این روز به عنوان شلوغ ترین و پرفروش ترین روز برای فروشنده‌ها، خرده فروش‌ها، برندها و فروشگاه های آنلاین شناخته می شود که بخش عظیمی از فروش خود را در این روز انجام می دهند.

تاریخچه بلک فرایدی

دکتر ساینا

شاید برای عنوان بلک فرایدی زیورآلات کمی زود بود تا قبل از اینکه تاریخچه درستی از خود بلک فرایدی نشنیده باشیم. داستان اولین باری که از این اصطلاح برای این روز استفاده شد، به سال 1951 بر می گردد. در این سال و سال های بعد، ژورنالی معتبر از این ترکیب واژه برای روز بعد از شکرگذاری استفاده کرد که به خرید هیچ ارتباطی نداشت. ماجرای اصلی آن است که در آن زمان ها کارگران به بهانه ی بیماری، روز بعد از تعطیلی رسمی شکرگزاری را به سر کار نمی رفتند و با شنبه و یکشنبه، چهار روز تعطیلی برای خود می ساختند!

 

ماجرای دیگری هم برای شکل گیری این اتفاق وجود دارد. در زمان های گذشته حسابداران در آخر سال وقتی در ترازنامه های خود به ضرر می رسیدند از جوهر قرمز، و اگر به سود می رسیدند از جوهر مشکی استفاده می کردند و چون اکثر حساب ها در فردای روز شکرگزاری سودده بودند، این روز از سمت آن ها به بلک فرایدی شهرت یافت.

مکان بلک فرایدی

محل اصلی رخداد این سنت، آمریکاست، اما همچون بسیاری از رویدادهای دیگر، این سنت نیز به سایر کشورها سرایت کرده است. این روز آنقدر اهمیت دارد که فروشگاه ها و بسیاری از برندها و خرده فروش ها قبل از ساعت 4 صبح کار خود را آغاز می کنند و مردم نیز از همان زمان برای خرید هجوم می آورند و تا قبل از پایان روز بایستی خرید خود را انجام دهند.

جالب است که بدانید در تاریخ امریکا عبارت “جمعه سیاه” به رسوایی بازار طلا در روز 24 سپتامبر سال 1869 اشاره دارد. در واقع کلمه سیاه در بسیاری از فرهنگ ها برای توصیف رویدادی بدشگون استفاده می شود که امریکا هم از این قائده مستثنی نبوده است. داستان از این قرار است که پس از پایان جنگ داخلی در امریکا که بین ایالات متحده آمریکا و ایالات مؤتلفه آمریکا انجام شد، وقت آن رسیده بود که به بازسازی کشور پرداخته شود. در این میان دو تن از زمین خواران آن دوره انحصار موقت طلا را به دست گرفتند. آن‌ها از این طریق سود کلانی به دست آوردند.

دولت وقتِ آن زمان، که به ‌موقع متوجه این سوء استفاده نشده بود، حجم بالایی از طلا را روانه بازار کرد تا قیمت از دست رفته ثابت شود اما در نهایت این کار باعث شد که بسیاری از افراد از ثروتمند تا فقیر به ورشکستگی کامل برسند. به همین دلیل، از آن روز با نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد می‌شود. شاید هم آن اتفاق آنقدر تلخ بود که باعث شده اکنون آن اتفاق بدشگون را با رویدادی که به عنوان جمعه سیاه یاد می شود جایگزین کنند تا تلخی آن اتفاق کمتر شود و مردمان بیشتری را از طریق خرید کردن خوشحال کنند و فروشندگان هم سهم عمده ای از بازار یکساله خود را در این روز با حجم فروش بیشتر و سود کمتر بدست بیاورند.

 

فلسفه بلک فرایدی

فلسفه اصلی جمعه سیاه ، تخفیف بر روی تمامی کالاهاست، درست همان کاری که ریسه گالری برای خرید طلا و زیورآلات در بلک فرایدی هرساله در حال انجام دادن آن است. تخفیفی که موجب می شود مشتریان برای رفع نیازهای خود با هزینه کمتر در آستانه سال نو، خریدهای خود را انجام دهند و بدینوسیله بسیاری از فروشگاه‌ها هم شاهد خالی شدن انبارهای خود با حاشیه سود کمتری باشند. کالاهای با تخفیف ویژه در واقع ترغیب کننده برای بلک فرایدی بوده تا افراد زیادی را در این روز به فروشگاه ها بکشانند.

کالاهایی که عموما از محصولات بسیار جذاب بازار، نظیر گوشی‌های پرچم‌دار، تلویزیون‌های بزرگ، آخرین نسل دوربین‌ها، انواع زیورآلات مثل دستبند طلا یا آخرین و گران‌قیمت‌ترین لباس‌ها هستند که با تخفیفی باورنکردنی و حتی تا ۷۰ درصد زیر قیمت اصلی خود عرضه می‌شوند. در این بین اما برخی از محصولات نیز هستند که شاید فروش آنها به ضرر فروشنده باشد ولی با این حال این کالاها نیز با محدودیت در تعداد فروش به دست خریداران می رسند.

اصطلاحی وجود دارد به نام DoorBuster که به کالاهایی اطلاق می‌شود که با وجود ضرر برای فروشنده با تعداد محدودی به دست خریداران می رسند. این کالاها معمولا بسیار محبوب و پرتقاضا هستند. حالا چرا از این اصطلاح برای اقلام محبوب استفاده می‌شود!؟!

همان‌ طور که می‌دانید کلمه Door به معنای “در” بوده و کلمه Buster به معنی “انفجار یا شکستن” چیزی است. به همین دلیل کالاهای محبوب با تخفیف ویژه را Doorbuster نامیدند زیرا این کالاها باعث صف کشیدن مردم پشت درهای فروشگاه شده و حتی در بسیاری از موارد نیز تراکم جمعیت مشتریان باعث شکسته شدن درب فروشگاه‌ها می شود.

هرچند این موضوع برای بلک فرایدی فروشگاه های فیزیکی بوده اما فروشگاه های آنلاین هم مثل ریسه گالری، نه به مانند فروشگاه های فیزیکی اما با از کار افتادن سایت بدلیل حجم بالای سفارشات مواجه شده‌اند و این موضوع خود به نوعی Doorbuster برای فروشگاه های آنلاین محسوب می‌شود.

دوشنبه آنلاین

با رونق گرفتن خریدهای اینترنتی و آشتی بسیاری از مردم با خرید از فروشگاه های اینترنتی، جمعه سیاه یا بلک فرایدی در فروشگاه های اینترنتی نیز کم کم جای خود را پیدا کرده است. امروزه خیلی از مردم که فرصت حضور در بلک فرایدی را ندارند و یا از حجم شلوغی فروشگاه ها و رخ دادن اتفاقات احتمالی ناشی از شلوغی واهمه دارند، ترجیح می دهند خریدهای خود را از سایت ها و فروشگاه های اینترنتی انجام دهند.

فروشگاه‌های آنلاین، در دوشنبه بعد از شکرگزاری، پیشنهادهای آنلاین جذاب خود را ارائه می‌دهند. بدین صورت، کسانی که موفق به حضور در بلک فرایدی نشده بودند، یا دیر به پیشنهاد موردنظر خود رسیدند هم، شانسی دوباره پیدا می‌کردند. در موارد بسیاری، رویداد بلک فرایدی حتی بلک فرایدی زیورآلات که بصورت آنلاین است، یک هفته کامل طول می‌کشد و آن را با عبارات (Cyber Monday) و (Cyber Week) توصیف می‌کنند.

جمعه سیاه در فروشگاه های آنلاین

از سال 2005 بود که بلک فرایدی در فروشگاه های اینترنتی نیز رخ داد و شکل جدیدی از حراجی ها را در تاریخ به ثبت رسانید. از همان تاریخ هر ساله شاهد رشد چشمگیر استقابل خریداران برای خرید از فروشگاه های آنلاین در این حراج جمعه بوده ایم. رشد این فروش آنقدر روند صعودی داشته که هر ساله برندها و فروشگاه های اینترنتی روش های جدیدی را برای هدایت کاربران به سمت وب سایت‌شان اتخاذ می کنند. بی شک در سال 2016 تنها کسی که برنده‌ی فروش های آنلاین بوده را می توان “جف بزوس” مدیر سایت آمازون نامید که توانست با فروش آنلاین خود از آمازون درآمدی معادل 99.6 میلیارد دلار را به ثبت برساند و بعنوان ثروتمندترین فرد روی کره زمین معرفی شود.

 

اما در سال های اخیر و در ایران نیز فروشگاه های آنلاین بزرگ در حوزه های خود عملکردی تحسین برانگیز در روز بلک فرایدی ارائه داده اند. بلک فرایدی دیجی کالا یکی از بزرگترین بلک فرایدی هایی است که در ایران برگزار می شود که تمام کالاهای خود را با تخفیف قرار می دهد. جدا از دیجی کالا فروشگاه های آنلاین دیگر نیز در حوزه های تخصصی خود این فرصت را به مخاطبان خود می دهند که از تخفیف های قرار داده شده به خوبی استفاده کنند و نیازهای خود را برطرف کنند. ریسه گالری هم از این قاعده مستثنی نیست. این برند هرساله برگزار کننده بلک فرایدی زیورآلات است و هرساله محصولاتی مثل دستبند، گوشواره، پابند و خرید گردنبند طلا را با تخفیف های عالی برای کاربران خود قرار می‌دهد.

مزایا و معایب بلک فرایدی

این روز برای مردم سراسر دنیا بسیار هیجان انگیز است چرا که می توانند در این روز بسیاری از نیازهای خود را تنها در یک روز و با قیمتی باورنکردنی خریداری کنند و این یک مزیت برای آنها حساب می شود. از طرفی هم فروشنده ها می توانند بخش عظیمی از فروش یکسال خود را در این روز با سود کمتر و حجم بیشتری رقم بزنند. پس چه ایرادی به این روز وارد است؟!

همانطور که گفته شد بسیاری از فروشندگان به دنبال فروش بیشتر و خالی کردن انبارهای خود هستند. بنابراین ممکن است بسیاری از فروشندگان در این روز کالاهایی را برای فروش بگذارند که بعضا فروش کمتری دارد و محبوبیت بالایی ندارند، پس مردم باید حواس خود را در هنگام خرید بسیار جمع کنند تا پس از خرید دچار دلزدگی از خرید خود نشوند. علاوه بر این، خرید در این روز بدلیل ازدحام جمعیت، بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود زیرا سیل بزرگی از جمعیت در این روز روانه بازار می شوند.

خشونت در بلک فرایدی

ارزان بودن اجناس در جمعه سیاه و تعداد محدود برای فروش برخی از کالاهای محبوب و پر فروش باعث شده تا در چند سال اخیر بلک فرایدی همواره با خشونت همراه باشد. ازدحام جمعیت و محدود بودن بسیاری از کالاها باعث شده تا اغلب مردم برای تهیه کالای مورد نظر خود به زور متوسل شوند. هُل دادن و فشار جمعیت یک اتفاق رایج در این روز بوده است. برخی دیگر از مردم هم که توان حرکت بین جمعیت و دسترسی به کالای مورد نظر خود را پیدا نکنند، کالای یکدیگر را از دست هم می‌ربایند و حتی به روی هم سلاح سرد و گرم می کشند. این اتفاقات آنقدر پیش آمده که هر ساله پس از پایان این روز سایتی اقدام به انتشار جزئیات مجروحین جمعه سیاه می کند.

در ادامه به چند مورد از این دست خشونت‌ها که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده اشاره می‌کنیم:

  • بدترین جمعه سیاه مربوط به سال ۲۰۰۸ می‌باشد که یک نگهبان فروشگاه وال مارت با وجود قد ۱۹۵ سانتی و وزن ۱۲۲ کیلویی در زیر پای هجوم بیش از ۲۰۰۰ نفر به دلیل خفگی جان سپرد و یک زن حامله نیز صدمه جدی دید.
  • در سال ۲۰۰۹ نیز پلیس به دلیل خشونت زیاد وارد فروشگاه وال مارت شد.
  • در سال ۲۰۱۰ هجوم مردم در ساعت ۵ صبح چاره ای برای خروج اضطراری کارمندان فروشگاه نگذاشت.
  • در سال ۲۰۱۱ زنی در فروشگاه وال مارت برای خرید یک وسیله به سمت جمعیت اسپری فلفل پاشید.
  • در سال ۲۰۱۲ در بیرون فروشگاه وال مارت به دلیل درگیری برای جای پارک دو نفر به همدیگر شلیک کردند.
  • در سال ۲۰۱۳ پلیس به یک دزد فروشگاه شلیک کرد.
  • در سال ۲۰۱۶ سه نفر در شهرهای ایالت‌های تنسی، نیوجرسی و نوادا مورد شلیک قرار گرفتند که یکی از آنان فوت کرد.
  • در سال ۲۰۱۷ پنج نفر از اهالی آلاباما در طی درگیری زخمی شدند و پلیس این شهر فروشگاه برلوس را در آن روز تعطیل کرد.

اتفاقاتی که در فروشگاه های آنلاین دیگر شاهد آن نیستیم.

اعتراضات به بلک فرایدی

“روز بدون خرید” جنبشی بود که در اعتراض به بلک فرایدی، مصرف گرایی و اعتیاد مردم به خرید راه افتاد و طرفداران این جنبش روز بعد از شکرگزاری هیچ خریدی، مطلقا هیچ خریدی انجام نمی دهند.

جنبش “روز بدون خرید” مردم را دعوت می کند تا از شهوت دیوانه‌وار خرید دوری کنند و در عوض در فعالیت های ضدمصرف گرایی شرکت کنند. طرفداران این جنبش می گویند به جای این که ساعت های متمادی در صف خرید منتظر بمانید در خانه استراحت کنید، با خانواده وقت بگذرانید و چند صفحه ای کتاب بخوانید.

اعتراض دیگری که شکل می گیرد، از سوی کارمندان و کارکنانی است که مجوعه آن ها در این تاریخ، حراج برگزار می کند. به علت استقبال گسترده‌ای که در این روز می شود، کارکنان مجبورند از روز قبل در سازمان حضور پیدا کنند که با توجه به این که روز شکرگزاری و تعطیلی رسمی است، برای بسیاری ناراحتی به وجود می آورد چرا که روز شکرگزاری، روز بسیار مهمی برای بسیاری از غربی ها می باشد. از این رو کارکنان همیشه معترضند چون در این تعطیلی رسمی هم مجبورند به سر کار بروند و هم خودشان به حراج مراکز دیگر نمی رسند!

بلک فرایدی در سراسر دنیا

اگرچه بزرگ ترین حراج سال، روز بعد از شکرگزاری ( Thanks Giving ) که یک روز مذهبی و مسیحی است برگزار می شود، اما به مرور جنبه مذهبی آن از بین رفته و در کشورهای مختلف دنیا با مذاهب و آداب و رسوم های مختلف نفوذ پیدا کرده است. بسیاری از کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی که جشن روز شکرگزاری را برگزار نمی کنند هم آخرین جمعه ماه نوامبر را به عنوان روز حراج بزرگ در نظر می گیرند تا همگام با دنیا در این رقابت که هم برای مشتری و هم برای فروشنده پرسود است شرکت کنند.

تاریخ بلک فرایدی در ایران

ایران نیز مستثنی از سایر کشورهای برگزار کننده‌ی بلک فرایدی یا جمعه سیاه نبوده و هر ساله شاهد بهتر شدن این اتفاق در داخل کشور هستیم. هرچند که خیلی چیزها در داخل کشور برای برگزاری این رویداد باید بهتر از سالهای قبل‌تر خود شود. در ایران فروشگاه‌های اینترنتی کوچک و بزرگ و همچنین خرده‌فروشی‌ها، به ‌این مورد توجه داشته و تخفیفاتی را ارائه می‌دهند. واقعی تر بودن تخفیف ها در این روز باعث رقابت بیشتر رقبا در هر صنفی شده است. همچنین گاهی برخی فروشگاه‌های اینترنتی از یک هفته قبل با ایمیل‌ها و پیامک‌هایی به اطلاع مردم می‌رسانند که فروش هیجان انگیزشان در این روز آغاز خواهد شد، مانند ریسه گالری. این رویداد در ایران از سال 1394 رواج یافته و شاید شما آن را به نام حراجمعه بشناسید.

بلک فرایدی در ایران چه روزی برگزار می شود؟

با در نظر گرفتن این موضوع که اساسا بلک فرایدی یا جمعه سیاه ریشه در فرهنگ غرب و خصوصا امریکا دارد بنابراین روز دقیق و مشخصی در ایران نیست که سالانه آن را بتوان به عنوان روز بلک فرایدی شناخت. در تقویم میلادی آخرین جمعه‌ی ماه نوامبر را بعنوان بلک فرایدی نامگذاری می کنند که بر این اساس تاریخ بلک فرایدی 2021 ، 26 نوامبر آخرین جمعه‌ی ماه نوامبر در سال 2021 می باشد که به این ترتیب تاریخ بلک فرایدی 1400 در ایران برابر با جمعه 5 آذر 1400 می‌شود. بنابراین در این روز انتظار داریم که بیشتر فروشگاه‌ها و سایت‌های فروشگاهی بزرگ و کوچک در ایران، محصولات خود را با تخفیف ویژه به مشتریان خود ارائه نمایند، از جمله بلک فرایدی زیورآلات که ریسه گالری یکی از برگزار کننده‌های آن می‌باشد.

بلک فرایدی زیورآلات در ریسه گالری

آمار نشان می دهد که خرید طلا و زیورآلات و همچنین انواع لباس، بیشترین فروش را در این روز دارند. ریسه گالری به همین رسم و هر ساله هم زمان با آغاز بلک فرایدی یا جمعه سیاه تخفیف های ویژه ای را برای کاربران خود در نظر می‌گیرد. علاوه بر این، تمام سعی خانواده‌ی گرم و صمیمی ریسه گالری بر این است که هر ساله به شکل های متفاوتی بسته بندی های خود را برای این روز آماده کند و بدست مشتریان خود برساند. در این سال هم همین فلسفه را پیش خواهیم گرفت تا هرچه بیشتر در کنار شما عزیزان، خانواده ریسه گالری را گسترده‌‌تر از قبل کنیم.

از آن جایی که با توجه به این روزها و بیماری کرونا، امکان خرید حضوری در بسیاری از فروشگاه ها وجود ندارد، مردم بیش از پیش به سمت فروشگاه‌های آنلاین طلا متمایل شده اند. فروشگاه اینترنتی ریسه گالری نیز خرید آنلاین طلا را به سادگی امکان پذیر کرده است. از همین رو می توانید خرید گردنبند طلا، دستبند طلا ، گوشواره طلا ، پابند طلا و سایر زیورآلات را در جنس ها، رنگ ها و طرح های گوناگون در سایت ریسه گالری یعنیWW.RI3.GALLERY یا صفحه اینستاگرامی @RI3.GALLERY مشاهده نموده و با تخفیف مناسب خریداری کنید.

امیدواریم که در این مقاله‌ی مفصل توانسته باشیم شما را با موضوع بلک فرایدی بصورت کامل آشنا کنیم. برای استفاده از تخفیف‌ها و شرکت در بلک فرایدی زیورآلات ریسه گالری، کافیست برند ریسه گالری را در گوگل جستجو کنید و بعد از مشاهده سایت ریسه گالری، ازتخفیف های قرارداده شده برای بلک فرایدی نهایت استفاده را ببرید.

در ریسه گالری می‌توانید علاوه بر انتخاب یک محصول دست‌ساز مثل گردنبند 18 عیار طلا یا دستبند طلا که وزن های سبکی هم دارند، یک کارت پستال مخصوص بصورت کاملا رایگان انتخاب کنید و اگر متنی هم مد نظر دارید بنویسید تا این متن بصورت دست نویس روی کارت پستال نوشته شود. قسمت زیبا جاییست که سفارش خود را تحویل می‌گیرید و قصد باز کردن بسته‌ی خود را دارید. در آن زمان بویی را استشمام خواهید کرد که به آن علاقه دارید، زیرا این امکان در ریسه گالری وجود دارد که سفارشتان را به رایحه‌ای که خودتان انتخاب می‌کنید معطر کنید تا زمانی که قرار است بسته‌بندی باز شود بویی را بدهد که شما آن را انتخاب کرده‌اید. در انتها نیز با ارسالی رایگان به سراسر ایران، سفارش خود را دریافت ‌می‌کنید. منتظر شما در بلک فرایدی زیورآلات ریسه گالری هستیم.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.