نکات مهم هنگام شستن لباس بچه گانه

0

 

لباس بچه گانه به دلیل غذاخوردن‌های نامنظم، برخوردهای مکرر با اجسام و بازی در فضای بیرون از خانه نیاز به شستشوی مداوم دارد، که این امر می‌تواند منجر به ایجاد لکه و بو شود. با این حال، پوست حساس کودک، شما را ملزم به استفاده از مواد پاک کننده مخصوص می‌کند تا از تحریک و ناراحتی کودک خود جلوگیری کنید. علاوه بر این، باید مراقب نحوه شستن لباس بچه گانه و نیز طریقه خشک کردن آن باشید تا عمر آن افزایش یابد. در ادامه شما را با چندین روش صحیح شستشوی لباس‌های بچگانه آشنا می‌کنیم.

مراحل شستشوی صحیح لباس بچه گانه

1.دستورالعمل نوشته شده روی لباس را بخوانید.

پارچه لباس بچه گانه ممکن است به صورت نرمال شستشه شده و یا برای شستن نیاز به فرایند خاصی داشته باشد. بنابراین برچسب روی آن را بررسی کنید و به دمای شستشو، روش‌های خشک کردن، شوینده‌های توصیه شده و غیره توجه نمایید. به طور مثال برخی از لباس خواب‌های بچگانه از مواد مقاوم در برابر آتش تولید شده‌اند. این لباس‌ها برای اینکه خواص خود را حفظ کنند نیاز به روش شستشوی خاصی دارند. بنابراین لیبل‌ها را با دقت بررسی کنید.

 

2.پیش از شستن لباس بچه گانه آن‌ها را مرتب کنید.

ابتدا باید لباس‌های نوزادی و بچگانه را دسته بندی کنید. یکی از اصلی ترین روش جداسازی بر اساس رنگ است. باید آن‌ها را براساس رنگ روشن و تیره جدا نمایید. همچنین اگر تفاوتی در دمایی که باید لباس را بشویید وجود دارد، لباس‌های با درجه حرارت شستشوی مشابه را جدا کنید. اگر از پوشک‌های پارچه ای استفاده می‌کنید، نباید آن‌ها را همراه با لباس‌های عادی بشویید. اگر مجبور به این کار شدید، بهتر است آن را درون یک حوله قرار داده و درون ماشین لباسشویی بیاندازید.

3.لباس‌ها را درون ماشین بیاندازید.

برای مراقبت بهتر از رنگ، بهتر است لباس‌های بچگانه و نوزادی را به صورت پشت و رو درون ماشین بیاندازید. لباس‌های متناسب با هم را به صورت جداگانه و بدون فشردگی و تاشدگی درون ماشین قرار دهید. از پر کردن بیش از ظرفیت و یا کمتر از حد مجاز ماشین لباسشویی خودداری کنید، زیرا علاوه بر آسیب به آن، لباس‌ها به درستی شسته نخواهند شد.

4.مواد شوینده را درون ماشین لباسشویی بریزید.

نوزادان پوست بسیار حساسی دارند، بنابراین حتما از شوینده‌های مخصوص لباس نوزادان کمتر از 2 سال استفاده کنید. همچنین باید از مواد شوینده با رایحه‌های قوی پرهیز کرد، زیرا ممکن است برای کودکان بسیار کم سن و سال آزاردهنده باشد. شوینده‌های مناسب لباس بچه گانه معمولاً توسط برندهای معروف تولید می‌شوند و به وضوح روی بسته بندی آن‌ها درج شده است که مناسب برای پوست حساس کودکان هستند.

شما می‌توانید با ترکیب یک فنجان پودر صابون، نصف فنجان جوهر نمک و نصف فنجان بوراکس (می‌توانید آن را با جوش شیرین جایگزین نمایید) شوینده مناسب لباس بچه را خودتان تهیه کنید. یک فنجان از شوینده ای که آماده کردید را می‌توانید به ماشین لباسشویی اضافه کنید.

5.ماشین لباسشویی را درست تنظیم کنید.

اگر لیبل‌ها را بررسی کرده‌اید و تنظیمات توصیه‌شده‌ برای شستن صحیح لباس بچه گانه را می‌دانید، هم دما و هم چرخه شستشوی ماشین لباسشویی را تنظیم کنید. اکنون تنها کاری که باید بکنید انتظار برای شسته شدن لباس‌ها است. اگر لباس نوزادی یا بچگانه ای داشتید که لیبل راهنما نداشت، باید آن را با آب ولرم بشویید، فقط 2 استثنا وجود دارد:

  • پوشک‌های پارچه ای برای اینکه از لحاظ بهداشتی کاملاً پاک گردند، بهتر است با آب داغ شسته شوند.
  • لباس‌های مقاوم در برابر آتش برای حفظ ویژگی‌های ضد شعله، بهتر است با آب سرد شسته شوند.6.منتظر پایان سیکل شستن لباس بچه گانه بمانید.

پس از روشن کردن ماشین لباسشویی، باید اجازه دهید لباس در چرخه طبیعی شستشو قرار گیرد. شستن لباس بچه گانه به طور نرمال 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

6.آبکش مجدد لباس در صورت نیاز

هر گونه ماده شوینده باقی مانده روی لباس، می‌تواند پوست کودک شما را تحریک کند. در صورتی که با لکه‌های صابون و یا شوینده‌ها روی لباس بچه گانه مواجه شدید، بهتر است آن‌ها را مجدد درون ماشین انداخته و یکبار دیگر آبکشی نمایید.

اگر از شوینده خانگی برای شستن لباس بچه گانه استفاده می‌کنید، پودر صابون موجود در آن معمولاً لک‌های باقیمانده بیشتری ایجاد می‌کند. برای حل این مشکل یک قاشق غذاخوری سرکه سفید به شوینده خانگی خود اضافه کنید.

اگر لباس بچه گانه دارای لک‌های پروتئینی بود چه باید کرد؟

1.تشخیص لکه‌های پروتئینی

شاید با شنیدن کلمه پروتئین اولین چیزی که به ذهنتان خطور کند گوشت است، اما برای یک نوزاد این مورد شامل شیر مادر، شیر خشک، تف کردن، خون و اکثر غذاهای بچه است. پروتئین می‌تواند به لباس بچه گانه بچسبد و شستن آن را سخت کند، بنابراین پیش از انداختن آن در ماشین لباسشویی باید آن‌ها را شناسایی کنید. اگر لکه تازه باشد، پروتئین اضافی را که روی لباس کودکتان ریخته شده پاک کنید و بلافاصله آن را در آب سرد خیس نمایید. این بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه در پارچه است.

 

2.باقیمانده کثیفی‌های خشک روی لباس را بردارید.

اگر کثیفی روی لباس قبلاً خشک شده و یک لایه، پوسته یا ماده اضافی به جا گذاشته است، باید سعی کنید تا حد امکان قبل از ادامه کار، آن را پاک نمایید. این کار از پخش شدن لکه جلوگیری می‌کند و بهترین نتیجه را هنگام شستن لباس بچه گانه به دست می‌آورد.

3.لباس‌های دارای لکه را ابتدا خیس کنید.

گرما یا مواد شیمیایی می‌توانند باعث شوند لکه پروتئینی از خود واکنش نشان داده و به پارچه‌ای که می‌خواهید بشویید محکم تر بچسبد. در نتیجه باعث ایجاد لکه ای دائمی خواهد شد. به همین دلیل پیش از شستن لباس ابتدا آن را درون آب سرد خیس کنید تا پروتئین‌ها شل شده و از پارچه جدا شوند. برای اینکه عمل جداشدگی بهتر انجام شود، لباس‌های خیس شده در آب سرد را هم بزنید.

4.شستشوی اولیه را انجام دهید.

اکنون که لباس‌ها در آب سرد خیس شده و لکه پروتئین روی پارچه شل شده است، مقداری مواد شوینده مخصوص را روی ناحیه لک دار بمالید. اجازه دهید ماده شوینده مدتی روی لک بماند. حال می‌توانید لباس بچه گانه را درون ماشین لباسشویی بیاندازید و آن را بشویید.

روش پاک کردن لکه مدفوع از لباس نوزاد

شستن لباس بچه گانه آلوده به لکه مدفوع می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد، اما اگر نمی‌خواهید آن را دور بیاندازید پس بهتر است این کار را به درستی انجام دهید. قبل از اینکه لباس را درون ماشین لباسشویی بیاندازید، باید اقداماتی را انجام دهید تا لک به طور کامل از بین برود.

اگر نمی‌توانید همان لحظه لباس را بشویید، یک لگن یا ظرف را با آب سرد پر کرده و چند قاشق غذاخوری سرکه سفید مقطر به آن اضافه کنید. سرکه سفید یک ماده پاک کننده طبیعی است که در روشن کردن رنگ سفید و از بین بردن بوی بد موثر است. اگر لباس بچه گانه آلوده دارای رنگی غیر ازسفید است، از خیساندن آن در آب و سرکه سفید خودداری کنید، زیرا باعث پاک شدن رنگ آن می‌شود.

پیش از شستن لباس نوزادی با ماشین لباسشویی، آن را از آب سرد خارج کرده و مقداری شوینده مخصوص لباس بچه گانه روی قسمت لک شده بریزید. اجازه بدهید شوینده به مدت 5 دقیقه بر روی لک باقی بماند، اکنون می‌توانید آن را درون ماشین بیاندازید.

شما می‌توانید برای خواندن مطالب جدیدتر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع لباس بچه گانه، به فروشگاه و مجله اینترنتی شمال مال رجوع نمایید.

منبع: شمال مال

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.