عجیب ترین ورزش های جهان که باور نمی‌کنید وجود دارند

5

همه ما با ورزش‌های محبوبی مانند فوتبال و کشتی آشنایی داریم، ولی ورزش‌های عجیبی نیز وجود دارند که تا آنها را نبینیم، باور نمی‌کنیم چنین مسابقاتی در جهان برگزار می‌شوند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ۲۶ مورد از عجیب ترین ورزش های جهان آشنا کنیم، ورزش‌هایی که بعضی از آنها بسیار جالب و بعضی‌هایشان احمقانه و خنده‌دار هستند.

۱. شنا در گنداب (Bog Snorkelling)

شنا در گنداب یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

این رویداد ورزشی رقابت شنای ۱۲۰یاردی (تقریبا ۱۱۰ متر) در شیاری در میانه لجنزار یا زمین مردابی است. در این ورزش فقط اجازه دارید پا بزنید و از حرکت‌های معمول شنا خبری نیست. این ورزش پس از گفت‌وگویی در بار شروع شد و از سال ۱۹۸۵ مسابقات قهرمانی سالانه آن در ولز برگزار می‌شود.

۲. باسبال (Bossaball)

باسبال یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

باسبال حاصل ترکیب والیبال، فوتبال و ژیمناستیک با موسیقی، کاپوئرا و فرهنگ ساحلی برزیل است. این بازی که مبدأ آن اسپانیاست، نخستین بار در سال ۲۰۰۵ انجام شده است. در باسبال، ۲ تیم چهارنفره در زمین بازی بادی و ترامپولین با هم رقابت می‌کنند.

فیلیپ آیکمانز (Filip Eyckmans)، تنیس‌باز بلژیکی سابق که به فوتبال علاقه‌مند شد، پس از سفر به برزیل و زمانی که در اسپانیا زندگی می‌کرد این بازی را ابداع کرد. او می‌خواست حال‌و‌هوای ساحلی برزیل را با ظرافت ورزشی و مهارت‌های جسمانی به تصویر بکشد. در حال حاضر، بازی باسبال در بیش از ۲۰ کشور در ۴ قاره جهان انجام می‌شود.

۳. مسابقه گرفتن پنیر غلتان (Cheese Rolling)

مسابقه گرفتن پنیر غلتان یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

این رویداد کوچک محلی در گلاستر انگلستان به‌دلیل سرعت بالا، شدت و تعداد مجروحان شهرت بین‌المللی کسب کرده است. این بازی نخستین بار در قرن پانزدهم انجام شده است و قوانین ساده‌ای دارد. شرکت‌کنندگان دنبال یک تکه پنیر گلاستر گرد که از تپه به پایین می‌غلتد می‌دوند و اولین نفری که به پایین برسد و پنیر را بگیرد، برنده می‌شود.

پنیر ۳ تا ۴کیلوگرمی که از بالای تپه کوپر به پایین می‌غلتد، می‌تواند به سرعت ۱۱۲ کیلومتر در ساعت برسد. این رویداد سالانه در پایان ماه مه فقط برای مردم محلی برگزار می‌شد. ولی اکنون مردم از سراسر جهان در این رقابت شرکت می‌کنند.

۴. موج‌سواری سگ‌ها

موج سواری سگها از عجیب ترین ورزش های جهان

موج‌سواری سگ‌ها در دهه ۱۹۲۰ در کالیفرنیا و هاوایی آغاز و به سرگرمی محبوبی تبدیل شد. در این مسابقه، سگ‌ها می‌توانند به‌تنهایی یا همراه صاحب خود موج‌سواری کنند.

برخی از سگ‌های موج‌سوار به ستاره تبدیل شده‌اند و در فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، مجلات و روزنامه‌ها ظاهر می‌شوند. سگ‌ها آن‌قدر در موج‌سواری مهارت داشتند که انسان‌ها تصمیم گرفتند مسابقاتی برگزار کنند و بر اساس حفظ تعادل، اندازه موج و طول موج‌سواری درباره مهارت‌های آنها قضاوت کنند.

۵. پرتاب تخم‌مرغ

پرتاب تخم مرغ یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

به‌گفته فدراسیون جهانی پرتاب تخم‌مرغ، این بازی در قرن چهاردهم آغاز شده است. راهبی انگلیسی تنها فردی در روستا بوده که مرغ داشته است. او به مردم ۱ تخم‌مرغ می‌داده تا آنها را تشویق به حضور در کلیسا کند. وقتی سیلابی‌شدن رودخانه مانع حضور مردم در کلیسا شد، راهبان برای آنها تخم‌مرغ پرتاب کردند و این بازی شکل گرفت.

از آن زمان، مردم از سراسر جهان برای تفریح، خودنمایی و دریافت جایزه نقدی در مسابقه پرتاب تخم‌مرغ شرکت می‌کنند. در سال ۱۹۷۸، مردی تگزاسی با پرتاب ۹۸٫۵۱متری رکورد جهانی را به نام خود ثبت کرد. این رکورد تا سال ۱۹۹۹ شکسته نشد. در این سال گینس ثبت رکورد را متوقف کرد. در حال حاضر، فدراسیون جهانی پرتاب تخم‌مرغ رکوردهای جهانی را ثبت می‌کند. طولانی‌ترین مسافت فعلی ۷۱٫۲ متر است که در سال ۲۰۱۳ به نام ۲ ایرلندی ثبت شده است.

۶. اتوکردن در شرایط سخت (Extreme Ironing)

اتو کردن لباس در شرایط سخت یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

این ورزش عجیب که خاستگاهش پارک ملی یورکشایر دیلز در انگلستان است، اولین بار در سال ۱۹۸۰ انجام شد. این بازی انفرادی یا تیمی انجام می‌شود و تا حدی هنر اجرا و تا حدی ماجراجویی محسوب می‌شود، زیرا افراد پیراهن خود را در مکان‌های مختلف و به‌روش‌های احمقانه‌ای اتو می‌کنند.

این ایده وقتی شکل گرفت که مردی انگلیسی تحت‌تأثیر برادرش که در سفرهای کمپینگ لباس‌ها را اتو می‌کرد، تصمیم گرفت اتوکردن لباس را در مکان‌های عجیبی مانند فرودگاه، بالای باجه‌های تلفن و بالای کوه انجام دهد. چیزی که در ابتدا صرفا شیرین‌کاری بود، با ساخت مستندی درباره اولین مسابقات جهانی اتوکردن در شرایط سخت جذابیت زیادی پیدا کرد. اتوکردن در شرایط سخت موجب شکل‌گیری ایده‌های عجیب دیگری مانند نواختن ویولن‌سِل در شرایط سخت (extreme cello playing) نیز شده است.

۷. سیلی‌زدن

مسابقه سیلی زدن در روسیه یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

سیلی‌زدن چیز جدیدی نیست، ولی مسابقه سیلی‌زدن پدیده‌ای تازه و عجیب است. خاستگاه این مسابقه روسیه است و نخستین بار در سال ۲۰۱۸ برگزار شده. در این مسابقه، ۲ مرد به‌نوبت به یکدیگر سیلی می‌زنند تا زمانی که یکی از آنها تسلیم شود یا بر زمین بیفتد.

۸. پرش از راه دور (Far Leaping)

پرش از راه دور یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

بعضی از عجیب ترین ورزش های جهان به‌دلیل نیاز، به‌صورت تصادفی یا هر ۲ شکل می‌گیرند. پرش از راه دور یا پرش با نیزه از فاصله دور نیز یکی از این ورزش‌هاست. هلند پایین‌تر از سطح دریا قرار دارد و آبراه‌های زیادی دارد. مردم استان فریسلند (Friesland) هلند برای عبور از آبراه‌ها از این روش استفاده می‌کردند.

در سال ۱۷۷۱، آنها این روش عبور از آبراه‌ها را به مسابقاتی غیررسمی تبدیل کردند. تقریبا ۲۰۰ سال بعد این ورزش سازمان‌دهی شد و مسابقات قهرمانی و لیگ‌ها و باشگاه‌های آن شکل گرفت. امروزه به‌لطف گردشگری بین‌المللی، این ورزش به آن سوی مرزهای هلند نیز گسترش یافته است.

۹. کایاک‌سواری با کدوتنبل غول‌پیکر

کایاک سواری با کدو تنبل غول پیکر یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

خاستگاه این ورزش استان نُوا اسکوشیا (Nova Scotia) در کاناداست و اولین بار در سال ۱۹۹۹ انجام شده است. برای انجام آن به یک کدوتنبل غول‌پیکر و پاروی کایاک نیاز دارید. ابتدا باید داخل کدوتنبل ۴۵۰کیلوگرمی را خالی کنید. سپس باید کدوتنبل را به آب بیندازید تا مطمئن شوید که شناور می‌شود. در آخر نیز سوار کدوتنبل می‌شوید و پارو می‌زنید.

کایاک‌سواری با کدوتنبل به تمرین نیاز دارد و کار ساده‌ای نیست. این مسابقات علاوه بر نوا اسکوشیا، در ایالت‌های ورمانت، اورگن و مِین آمریکا نیز برگزار شده است.

۱۰. بزکِشی

مسابقه بزکشی در افغانستان یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

بزکشی ورزش ملی افغانستان است که اولین بار در قرن ۱۰ تا ۱۵ میلادی انجام شده است. تیم‌های سوارکار ۱۰ تا ۱۲نفره در محوطه‌ای به‌بزرگی ۲ زمین فوتبال برای گرفتن لاشه بی‌سر بز یا گوساله‌ای ۵۰کیلویی با هم رقابت می‌کنند. هدف قراردادن لاشه در کازان یا دروازه تیم حریف است.

ترک‌های کوچ‌نشینی که از چین و مغولستان به‌سمت غرب حرکت می‌کردند، در حدود قرن دهم بزکشی را به‌عنوان تفریحی برای گله‌داران ابداع کردند. امروزه نوادگان آنها بازیکنان اصلی این بازی هستند.

۱۱. کبدی

کبدی از عجیب ترین ورزش های جهان

خاستگاه کبدی هند است و اولین بار در سال ۱۹۲۳ انجام شده است. این ورزش ترکیبی از کشتی، گرگم‌به‌هوا و حبس‌کردن نفس است. بعضی‌ها ادعا می‌کنند بودا نیز این بازی را تفریحی انجام می‌داده است!

در این بازی ۲ تیم ۷نفره با هم رقابت می‌کنند. بازیکن مهاجم باید در یک نفس تا جایی که می‌تواند بازیکنان تیم حریف را لمس کند.

کبدی ورزش ملی بنگلادش و نپال است و در سنین پایین در مدارس آموزش داده می‌شود. محبوبیت کبدی در این کشورها چنان زیاد است که بعضی از بچه‌ها آرزوی بازی در لیگ حرفه‌ای و مسابقات بزرگ آن را دارند.

۱۲. سپک‌تاکرا (Sepak Takraw) یا والیبال با پا

سپک تاکرا یا والیبال با پا یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

سپک‌تاکرا یعنی بدون دست والیبال بازی کنید و توپ را فقط با پاها، زانوها، سینه و سرتان لمس کنید. این ورزش در قرن پانزدهم در مالزی آغاز شد و همچنان در مالزی و در سراسر آسیای جنوب شرقی محبوب است.

۱۳. مسابقه با ماشین چمن‌زنی

مسابقه با ماشین چمن زنی یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

مسابقه با ماشین چمن‌زنی یکی از عجیب ترین ورزش های جهان است که افراد با هر سنی می‌توانند در آن شرکت کنند و سرعت شرکت‌کنندگان به بیش از ۴۸ کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد. این مسابقه دهه‌ها در ایالات متحده سنت بوده است. ایالت ایندیانا در سال ۱۹۶۳ مسابقه سالانه چهارم ژوئیه را آغاز کرد. کارولینای شمالی، میسوری و نیومکزیکو نیز میزبان مسابقات منظمی هستند.

مسابقه ماشین چمن‌زنی فقط در آمریکا محبوب نیست. بریتانیا نیز در سال ۱۹۶۸ اولین مسابقه خود را برگزار کرد. انجمن مسابقه ماشین چمن‌زنی بریتانیا (BLMRA) نیز در سال ۱۹۷۳ تشکیل شد و چندین باشگاه مسابقات سرعت یا استقامت را برگزار می‌کنند. در استرالیا نیز از سال ۱۹۷۸ مسابقاتی با ماشین چمن‌زنی برگزار می‌شود و اولین مسابقه ملی آن در سال ۲۰۰۹ برگزار شد.

۱۴. ماراتن انسان در برابر اسب

ماراتن انسان در برابر اسب از عجیب ترین ورزش های جهان

در این ماراتن ۲۲مایلی (۳۵٫۳۹کیلومتری) سالانه انسان در برابر اسب قرار می‌گیرد و اغلب هم اسب برنده می‌شود. البته در ۳۵ مسابقه‌ای که تابه‌حال برگزار شده‌اند، ۲ نفر توانسته‌اند از رقیب چهارپای خود پیشی بگیرند.

اولین مسابقه در سال ۱۹۸۰ در ولز و پس از مشاجره‌ای در میخانه انجام شد. مالک میخانه، گوردون گرین، می‌خواست ثابت کند که در مسافت‌های طولانی توانایی انسان با اسب برابر است. در بیست‌وپنجمین دوره برگزاری این مسابقه در سال ۲۰۰۴ درستی این ادعا ثابت شد، زیرا برای اولین بار مردی با پای پیاده توانست اسب را شکست دهد. در اسکاتلند و نیوزیلند ماراتن‌های دیگری میان انسان و اسب برگزار می‌شوند.

۱۵. باتااوشی (Bo-Taoshi)

باتااوشی یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

ترجمه تقریبی باتااوشی «تیر چوبی را پایین بیاور» است. ارتش ژاپن این بازی را به‌عنوان تمرینی آموزشی ابداع کرد. اکنون این بازی در آکادمی دفاع ملی ژاپن انجام می‌شود.

در این بازی، ۲ تیم ۱۵۰ یا ۷۵نفره با هم رقابت می‌کنند. هر تیم سعی می‌کند یک تیر چوبی تقریبا ۴متری را از دست تیم حریف خارج کند و آن را تا زاویه ۳۰ درجه پایین بیاورد.

۱۶. پرش خرگوش از مانع (Kaninhoppning)

پرش خرگوش از مانع یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

روزی در دهه ۱۹۷۰، بعضی از سوئدی‌ها با خود فکر کردند که اگر اسب‌ها می‌توانند در مسابقات پرش از مانع شرکت کنند، پس خرگوش‌ها هم می‌توانند. بنابراین زمین‌هایی مخصوص پرش از مانع خرگوش‌ها ساختند، قوانینی تدوین کردند و اولین مسابقات قهرمانی ملی در سال ۱۹۸۷ برگزار شد. فدراسیون پرش خرگوش سوئد (SKHRF) نیز ۷ سال بعد تشکیل شد و طولی نکشید که آلمان، نروژ، فنلاند و حتی آمریکا نیز باشگاه‌هایی برای پرش خرگوش تأسیس کردند.

۱۷. لگدزدن به ساق پا (Shin Kicking)

مسابقه لگد زدن به ساق پا از عجیب ترین ورزش های جهان

این ورزش که خاستگاهش انگلستان است، اولین بار در سال ۱۶۱۲ انجام شده است. همان‌طور که از نامش پیداست، رقبا روبه‌روی یکدیگر می‌ایستند و به ساق پای هم ضربه می‌زنند. برنده‌شدن در این بازی به زمان‌بندی درست و لگدزدن به محل مناسبی از ساق پای حریف بستگی دارد. با یادگیری تکنیک مناسب هرکسی می‌تواند در بازی لگدزدن به ساق پا حرفه‌ای شود.

۱۸. مچ‌انداختن با پا (Toe Wrestling)

کشتی با انگشتان پا یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

در سال ۱۹۷۴، ۴ دوست در استافوردشر (Staffordshire) انگلستان مچ‌انداختن با انگشتان پا را ابداع کردند. یکی از این ۴ نفر اولین قهرمان شد و این قهرمانی را تکرار کرد. ولی فرد دیگری از کانادا عنوان قهرمانی او را گرفت و این ورزش تعطیل شد. اکنون با برگزاری مسابقات قهرمانی جهانی مچ‌انداختن با انگشتان پا این ورزش احیا می‌شود.

در این مسابقه، ۲ رقیب انگشتان پایشان را در هم قفل و تلاش می‌کنند که پای حریف مقابل را بخوابانند.

۱۹. هاکی زیر آب

هاکی زیر آب یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

هاکی زیر آب در سال ۱۹۵۴ آغاز شد که مؤسس یکی از باشگاه‌های غواصی در انگلستان تصمیم گرفت اعضایش را در زمستان سرگرم کند. در هاکی زیر آب، شرکت‌کنندگان نفسشان را حبس و سعی می‌کنند در کف استخر توپ هاکی را به‌سمت دروازه تیم حریف هدایت کنند.

در سال ۱۹۸۰، کانادا میزبان اولین مسابقات جهانی هاکی زیر آب بود. علاقه به این بازی به آفریقای جنوبی، استرالیا و فیلیپین نیز گسترش یافت و اکنون این بازی در بسیاری از کشورها از جمله هلند، نیوزیلند و آمریکا محبوب است.

۲۰. چوگان با تک‌چرخ (Unicycle Polo)

چوگان با تک چرخ یا یک چرخه یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

ورزش چوگان با تک‌چرخ در سال ۱۹۲۵ در آلمان آغاز شد. خود چوگان جزو ورزش‌های گران محسوب می‌شود، زیرا اسب گران است، ولی یک‌چرخه یا تک‌چرخ بسیار ارزان‌تر است. بزرگ‌ترین موانع برای انجام این بازی، یادگیری تک‌چرخ‌سواری و یافتن زمین یا پارکینگی به‌عنوان زمین بازی است. در این بازی همان قوانین بازی چوگان اعمال می‌شود.

اگر می‌خواهید بازی دیگری را با تک‌چرخ انجام دهید، می‌توانید سراغ هاکی با تک‌چرخ بروید. فقط باید به‌جای چوب چوگان از چوب هاکی استفاده کنید.

۲۱. گلف شهری (Urban Golf)

گلف شهری یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

گلف شهری نیز مانند گلف صدها سال پیش در اسکاتلند آغاز شده است. گفته می‌شود که اولین زمین گلف شهری خارج از مسافرخانه‌ای در ادینبورگ بوده است.

این بازی شبیه گلف معمولی است با این تفاوت که آن را در محیطی شهری مانند سایت صنعتی، مدرسه یا حتی خیابان انجام می‌دهید. بازیکنان از چوب گلف استاندارد استفاده می‌کنند و توپ‌های تنیس، اسکواش یا انواع دیگر توپ‌های غیرمخرب را به اهداف می‌زنند. فقط زمانی از توپ‌های گلف واقعی استفاده می‌شود که ایمنی رعایت شده باشد.

۲۲. مسابقه حمل همسر (Wife Carrying)

مسابقه حمل همسر در فنلاند یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

در این مسابقه تیم‌های دونفره، شامل یک مرد و همسرش، با یکدیگر رقابت می‌کنند و تیمی که زودتر به پایان مسیر برسد برنده می‌شود. شرکت‌کنندگان باید از ۲ مسیر خشک و ۱ مسیر آبی عبور کنند. زن باید حداقل ۴۹ کیلوگرم وزن داشته باشد، در غیر این صورت وزنه‌ای به او اضافه می‌شود.

مسابقات جهانی حمل همسر در سال ۱۹۹۲ در فنلاند آغاز شد. برنده این مسابقه به‌اندازه وزن همسرش آبجو می‌گیرد. اکنون این مسابقات در آمریکا، هنگ‌کنگ، استونی، بریتانیا و استرالیا نیز برگزار می‌شود.

۲۳. زوربینگ (Zorbing)

زوربینگ از عجیب ترین ورزش های جهان

زوربینگ از عجیب ترین ورزش های جهان است که در سال ۱۹۹۴ در نیوزیلند آغاز شد. افراد درون گویی پلاستیکی و شفاف قرار می‌گیرند و از بالای تپه‌ای به پایین می‌غلتند. این بازی را می‌توان در آب و سطوح صاف نیز انجام داد.

۲۴. پریدن از روی شتر

پریدن از روی شتر در یمن از عجیب ترین ورزش های جهان

این ورزش باستانی یمنی شاهد تولدی دوباره بوده است، زیرا بازیکنان حرفه‌ای قبیله زرانیق در غرب یمن با استفاده از سرعت و قدرت خود سعی می‌کنند از روی بیشترین تعداد شترهای ممکن بپرند. بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران (PETA) هنوز این ورزش را تأیید نکرده است.

۲۵. بوکس‌شطرنج

بوکس شطرنج یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

بوکس‌شطرنج حاصل ترکیب یک بازی فکری با ورزشی است که اغلب منجر به ضربه به سر می‌شود. در این ورزش بین‌المللی رقبا در راندهای متناوبِ شطرنج و بوکس با یکدیگر مبارزه می‌کنند.

۲۶. کوئیدیچ

کوئیدیچ یکی از عجیب ترین ورزش های جهان

در این بازی ۲ تیم سوار بر جاروهایشان مثلا در اطراف پرواز و سعی می‌کنند توپ را داخل حلقه حریف بیندازند. این بازی نامش را از مجموعه‌داستان‌ها هری پاتر گرفته است پس جادوگری و سِحر در این بازی مجاز است!

شما بگویید

بعضی از عجیب ترین ورزش های جهان هیجان‌انگیز و جالب و بعضی نیز احمقانه و بامزه‌اند. نظر شما چیست؟ دوست دارید کدام‌یک از این ورزش‌ها را امتحان کنید؟


در ادامه بخوانید: خطرناک ترین ورزش های دنیا کدامند؟ ۱۵ ورزش هیجان‌انگیز اما پرخطر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع stadiumtalk shopboxbasics
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 5 دیدگاه)
 1. جمشيد می‌گوید

  الك دولك خودمون
  كمربند بازي
  هفت سنگ
  از همه بهتره وسطي

 2. zara می‌گوید

  این مقاله رو برای یه تحیقی دانشگاهی داشتم میخوندم ولی خیییلی باهاش خندیدم .واقعا بامزه بود.مرسی ازتون

 3. مهدی رادفر می‌گوید

  همه ی اینا عجیب بودن بجز یکی اونم کبدیه آخه کبدی کجاش عجیبه حتی تو تلویزیون پخش می شه