۱۰ ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ۳۰ ثانیه خواب‌ تان ببرد

461

گاهی پشت سر هم خمیازه می‌کشید، اما خبری از روی هم رفتن پلک‌ها نیست. همه‌ می‌خواهند خواب با کیفیت داشته باشند، اما بسیاری از ما، غَلت زدن در رختخواب و ساعت‌ها پهلو به پهلو شدن را تجربه می‌کنیم تا سرانجام به خواب برویم. با این حال همه سزاوار خوابی خوش هستند. در این مقاله می‌توانید با ۱۰ ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ۳۰ ثانیه خواب‌ تان ببرد، آشنا شوید.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

۱. قبل از خواب کتاب بخوانید

قبل از خواب کتاب بخوانید تا راحت‌تر بخوابید.

یکی از بهترین و معروف‌ترین ترفندهای خوابیدن، خاموش کردن چراغ‌های اضافه، رفتن زیر پتو و خواندن کتاب قطور است. نیاز نیست کتابی روشنفکرانه انتخاب کنید، بلکه گاهی کتابی خسته‌کننده یا کسالت‌بار ممکن است به خوبی شما را به عالم خواب ببرد. خواندن، شما را وادار می‌کند تا از لوازم الکترونیکی‌تان و وسایلی که ذهن شما از نظر دیداری تحریک می‌کنند، جدا شوید و در نتیجه راحت‌تر بخوابید. بنابراین دفعه‌ی بعد که در خوابیدن مشکل داشتید، یکی از کتاب‌های کتابخانه‌تان را بردارید. شاید این کار بهترین راه حل برای خوابیدن باشد.


حتما بخوانید: چطور کتاب‌های قطور را تا انتها بخوانیم؟

۲. ساعت مشخصی برای خوابیدن تنظیم کنید

تعیین زمان خاصی برای رفتن به رختخواب، شما را وادار می‌سازد که هر شب در آن ساعت بخوابید و این کار به دلیل اینکه سریع‌تر به رختخواب می‌روید، بسیار مفید خواهد بود. عمل به این نکته، نه تنها از نظر فیزیکی، بلکه از نظر روانی هم به شما کمک می‌کند. تنظیم ساعت برای خواب، به ذهن‌تان یادآوری می‌کند تا تشخیص دهد که این زمان برای شما به معنای دست از کار کشیدن و آرامش یافتن است. هم‌چنین این کار باعث تنظیم سطوح سروتونین و ملاتونین مغزتان خواهد شد و ساعت بدن‌تان را متعادل می‌سازد. به طور خلاصه، این کار فواید بسیاری دارد و برای اینکه سریع‌تر به خواب بروید، قطعا ضروری است.


حتما بخوانید: علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟

۳. رژیم غذایی سالم‌ داشته باشید

همه می‌دانیم و حتی باور داریم که، رژیم غذاییِ سالم مزایای بسیاری دارد، اما واقعا به آن عمل نمی‌کنیم. با این حال بدانید برای داشتن خوابی بهتر، ارزش دارد که رژیم غذایی‌تان را تنظیم کنید. تحقیقات نشان داده است که افزایش مصرف میوه و سبزیجات، باعث افزایش کیفیت خواب شده و مدت زمان به خواب رفتن را، به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد، زیرا باعث بالا رفتن سطح منیزیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی مورد نیاز بدن‌تان می‌شود. حتی اضافه کردن مقدار بیشتری گوشت بوقلمون که سرشار از تریپتوفان است، باعث القای حس خواب‌ آلودگی در شما شده و فاصله‌ی زمان بیداری تا خوابیدن را کمتر می‌کند.


حتما بخوانید: ۱۲ خوراکی که به داشتن خواب راحت کمک می‌کنند

۴. اتاق‌تان را خنک نگه دارید

اتاق سرد برای خواب مناسب‌تر از اتاق گرم است.

راه حل دیگر برای سریع‌تر خوابیدن، تا حد امکان خنک نگه‌داشتن دمای اتاق است، اما باید مراقب بود خیلی سرد نشود. سال‌ها مطالعات علمی نشان داده‌اند که در زمان تلاش برای خوابیدن، دمای بدن‌تان بسیار با اهمیت است؛ چنان‌که در هنگام خواب دمای بدن به طور طبیعی کاهش می‌یابد. بنابراین خنک بودن اتاق خواب مهم است. همان‌طور که پس از یک حمام داغ به خاطر کاهش دمای بدن‌تان احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، بهترین کار در زمان خواب، باز کردن پنجره یا روشن کردن پنکه برای خنک نگه داشتن هواست.

۵. قبل از خواب یوگا تمرین کنید

اگر علاقه‌مند به انجام کاری تا حدی غیرمتعارف هستید، تحقیقات پیشنهاد می‌دهند که انجام یوگا می‌تواند بدن‌تان را آرام ساخته و کمک کند تا در زمانی کوتاه‌تر به خواب بروید. یوگا به عنوان ترفندی برای خوابیدن، مدت طولانی است که مشتریان زیادی پیدا کرده و ارزش امتحان کردن را دارد. مجموعه حرکاتی خاص مثل «سلام بر ماه» که به آرامی و با ملایمت انجام می‌شوند، باعث افزایش احساس آرامش و خروج درد‌هایی از بدن‌تان خواهد شد که احتمالا پیش از این در طول شب باعث بی‌خوابی‌تان می‌شدند. یوگا به خاطر فوایدی که برای سلامتی دارد، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است، پس اگر شبی بی‌خواب شُدید کافی است دست خود را برای انجام یکی از حرکات یوگا بالا ببرید و بلافاصله آرام شده و به خواب بروید.


حتما بخوانید: آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با ۲۰ نکته عملی

۶. تمرکز ذهن انجام دهید

مراقبه ذهن را آرام کرده و خواب را تسهیل می کند.

انقلاب تمرکز ذهن در حال درنوردیدن همه‌ی شهرها و فرهنگ‌هاست و به عنوان راهکاری مفید برای هر کسی که نیاز به کمک دارد، معرفی می‌شود و البته دلیلی خوب هم برای آن وجود دارد. در واقع همیشه از تمرکز ذهن به عنوان نوعی درمان برای هر بیماری فیزیکی یا روانی یاد می‌شود که در اینجا بیماری مدنظر ما، مشکل در خوابیدن است. تمرکز ذهن به شما کمک می‌کند تا ذهن مضطرب‌تان را آرام کرده و با تمرکز بر تنفس آهسته و منظم‌تان بتوانید بهتر بخوابید. در واقع «تنفس اوجایی (ujjayi)» یا «تنفس صدای اقیانوس» از بهترین تکنیک‌ها برای آرام شدن و به خواب رفتن است. (در هر دو نوع تنفس، عمل دم و بازدم به چند مرحله تقسیم شده و برای هر مرحله تکنیک مشخصی پیاده می‌شود)

۷. مقداری شیر گرم بنوشید

گاهی داستان‌های قدیمیِ مادربزرگ‌ها، نشانه‌هایی از منطق و واقعیت در خود دارند. مثلا این گفته‌ی قدیمی که نوشیدن شیر گرم به خوابیدن کمک می‌کند، نه تنها درست است بلکه ترفندی مفید برای کسانی است که می‌خواهند زودتر به خواب بروند. البته به دلیل بحث‌های پیرامون اثرگذاری تریپتوفان در خوابیدن، در حال حاضر تردیدهایی وجود دارد که شیر گرم یا نوشیدنی‌هایی با پایه‌ی شیر، باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند؛ با این حال روان‌شناسان اثر ناخودآگاه نوشیدن شیر گرم را در نظر می‌گیرند، که به تجربه‌ی نوزادی و زمان نوشیدن شیر مادر و آرامش همراه با آن مربوط است. بنابراین به جای استفاده از چشم‌بند خواب، یک لیوان شیر گرم بنوشید تا در موقع بیدار شدن اول صبح، احساس بهتری داشته باشید.

۸. مصرف کافئین را قطع کنید

یکی از بهترین ترفندهای خوابیدن، قطع اعتیادآورترین ماده‌ی شیمیایی رایج است: درست حدس زدید، کافئین! بله، همه‌ی ما در روز مقداری کافئین را چه با چای و قهوه و چه با شکلات مصرف می‌کنیم. با این حال اگر می‌خواهید مطمئن شوید که در سریع‌ترین زمان ممکن به خواب می‌روید، مصرف کافئین را از زمانی مشخص در روزتان قطع کنید. مطالعات نشان می‌دهد قطع کافئین قبل از ساعت ۳ بعد از ظهر هم کیفیت خواب را افزایش می‌دهد و هم زمان به خواب رفتن را سریع‌تر می‌کند. پس برای اینکه مقداری پیشرفت در بهبود روند خوابیدن‌تان ببینید، قهوه یا چای عصرانه را از برنامه‌تان حذف کنید.

برای تهیه مجموعه صوتی «رازهای موفقیت» کلیک کنید

۹. لوازم الکترونیکی را خاموش کنید

لوازم الکترونیکی را خاموش کنید تا خواب راحت‌تری را تجربه کنید.

یکی از مهم‌ترین ترفندهای خواب برای افراد امروزی و مدرن، دور کردن لوازم الکترونیکی از اتاق خواب و کنار گذاشتن‌شان است. مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که نور آبی لوازم الکترونیک، توانایی مغزتان برای آغاز آرام شدن جهت خوابی با کیفیت بهتر را مختل کرده و حتی قبل از خواب، آرامش را از شما می‌گیرد. در عوض، سعی نمایید تا لپ‌تاپ، موبایل یا تبلت خود را یک ساعت پیش از خواب، خاموش کنید تا ذهن‌تان به خوبی آرام گیرد و در نتیجه به کیفیت خوابی که سزاوار آن هستید، برسید.


حتما بخوانید: چرا زنان در مقایسه با مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟

۱۰. پرده‌های ضخیم بخرید

اگر به دنبال ترفندی راحت و مفید برای خوابیدن هستید، بهتر است برای خرید پرده‌های ضخیم هزینه کنید. وقتی انواع نور از لامپ حیاط همسایه و چراغ‌های خیابان تا نور ماشینی که ساعت ۱ نصف شب از کوچه رد می‌شود، بر اتاق شما تأثیر می‌گذارد، خوابیدن سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد. پرده‌های ضخیم نه تنها مانع رسیدن نور می‌شوند، بلکه کمک می‌کنند تا برای زمانی طولانی بخوابید و هیچ اختلالی در خواب‌تان ایجاد نشود.

برگرفته از: lifehack

موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

461 دیدگاه
 1. مهدی فیروزی می‌گوید

  بسیار نکات خوبی بودند. ممنون از خانم دانشور
  برای شخص من بهترین شیوه‌ی به خواب رفتن سریع، اینِ که تصور کنم «مجبورم» شب رو بیدار بمونم. مثلا فردا امتحان دارم و باید آماده بشم، یا باید کارهای عقب‌افتاده رو انجام بدم. زیر ۳۰ ثانیه خوابم می‌بره!

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بود. راهکار شما هم عالیه، چون دقیقا برای منم همین اتفاق میفته.

   1. omid می‌گوید

    یه راهی هم برا من بگید که دیر تر خوابم ببره .

 2. یوسف شرقی می‌گوید

  با سلام تازه با سایت شما اشنا شدم عالی بود
  منم یک راه کار برای خوابیدن دارم و اون اینه که کارهایی رو که از صبح انجام دادین تا شب دونه دونه به هنگام خوابیدن به یاد بیاوریید مثلا اول از رختخواب بیدار شدید بعد لباس پوشیدید بعد دست و صورتتون و شستید و الی اخر در کمتر از 20 ثانیه کنترل افکارتون از دستتون میره و به خواب میریید

  1. دکتر رضا میگلی می‌گوید

   اتفاقا این یه روش علمیه وقتی به خاطرات قبل خود مرور بکنیم مغز نیازی به بازسازی صحنه یا ایجادش نداره چون از قبل توی ذهن ما هستن و بعد از چند دقیقه فکر کردن درباره خاطرات و به یاد اوردن مراحلش کم کم گیج میشید و اگه اختلالی توی خواب ایجاد نشه مغز کنترل رو بدست میگیره و شروع میکنه به نشون دادن رویا اون موقع هست که شما خوابیدید اما برعکسش اگه تخیل بافی کنید مثلا فکر کنید تو اینده میخواید چیکار کنید یا مثلا دارید ماشین میرونید یا توی جنگ هستید چون اینا اتفاق نیوفتاده مغز درگیر ساختن صحنه هاست و ناخودآگاه تمرکز میکنید ک اجازه نمیده شما بخوابید پس وقتی میگن ذهن خودتونو خالی کنید به معنای واقعی کلمه نمیشه چون همین فکر کردن درباره خالی کردن ذهن خودش یه فکره و تو مغز شما بیرون نمیاد مثل اینکه من الان به شما خواننده محترم میگم به یه هویج ابی رنگ فکر نکنید و الان تنها چیزی که دارید بهش فکر میکنید هویج ابی رنگه یا حتی اگه فکرم نمیکردید الان دارید فکر میکنید خواستم بگم که حتی فکر کردن دربار خالی کردن مغز خودش فکر میاره دنبالش و حتی فکرای بیشتر . پس برای بهترین راه برای تمرکز فکر کردن و بازسازی خاطراتی هست که قبلا اتفاق افتاده نه خاطرات مبهم که باید فکر کنید تا یادتون بیاد مثلا اتفاقای دیروزتون

  2. مهتاب می‌گوید

   چه عالی ،فکر خوبیه ،باید امتحان‌ کنم‌

  3. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنونم از اینکه تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

 3. امید می‌گوید

  سلام
  ممنون
  فقط فکر کنم همه این کارها سه تا چهار ساعت وقت می بره بذای اون 30 ثانیه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، امتحانش ضرری نداره،‌ شاید یکم بیشتر از ۳۰ ثانیه و خیلی کمتر از سه چهار ساعت طول بکشه.

 4. مهدی می‌گوید

  دوستان عزیز بهترین راه برای اینکه سریع بخوابید اینه که به مسائل چالشی و پرسش و پاسخ برانگیز فکر نکنید. بطور مثال به عشقتان یا مسائل لذت برانگیز فکر کنید.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی از پیشنهادتون

 5. محمد کشاورز می‌گوید

  سلام به چطوری های عزیز

  من اخیرا به این جمع پیوستم و چون مطالب گزیده و کاربردی هستن از خوانندگان پر و پاقرص این وبسایت هستم و هر روز لینک مطالب جدید رو جهت اعضای کانال تلگرامم میزارم .. بابت زحماتتون ممنون

  خب .. راجع به خواب سریع من یه دستورالعمل تست شده دارم که خیلی خوب جواب گرفتم ، در کنار اینکه گزینه دوری گذیدن از لوازم الکترونیک خیلی تاثیرگذار هست ، جدای از این موضوع من بمحض ورود به تختم سعی میکنم یه هیچ چیز فکر نکنم و کمتر از یک دقیقه بخواب میرم .. البته کمی سخته اوایل ولی بعد بطور ناخودآگاه انجام میشه .. و حتی باعث شده از تایم های خیلی کوتاه بین کار هم استفاده کنم و یه خواب مفید داشته باشم که در حکم یه ریستارت سیستم رو داره .. موفق باشید

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خیلی خوشحالیم که با ما همراه شدید. ممنون از دستورالعمل خوبتون.

 6. مرتضی می‌گوید

  بسیار عالی بود. بسیار سایت خوب و مفیدی دارید.
  برای نویسنده این مطلب خوب و کل مجموعه سایت آرزوی موفقیت می نمایم.
  ارادتمند

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از لطفتون. شما هم موفق باشید

 7. کامبیز می‌گوید

  مرسی از سایت مفیدتون گذاشتمتون تو بوکمارک
  مرسی

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خیلی خوشحالم که به جمع «چطوری‌ها» پیوستید.

 8. بهرام می‌گوید

  مرسی جالب بود. من هر روز به این سایت سر میزنم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از لطفتون. خوشحالم که مطالب سایت براتون مفید بوده.

 9. محمد می‌گوید

  ممنون از سایت خوبتون.
  منکه فرصتی برای کتاب خوندن این توضیحاتی که دادین ندارم سر رو بالش میزارم میخوابم 😉

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از شما که با ما همراه هستید.

 10. جابر سهیدی فر می‌گوید

  بعضی ها تن صدایشان خیلی معمولیست اما سخن که میگویند ,در جادوی کلامشان غرق میشوی…
  سلام.براتون ارزوی موفقیت میکنم.?

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، شما هم موفق باشید.

 11. مهدی می‌گوید

  عزیزم اینها کدومش توی سی ثانیه جواب میده

 12. امیر می‌گوید

  برای اینکه 30 ثانیه ای خوابم ببره قبلش برم کتاب بخونم ….
  بابا تو دیگه کی هستی دانشمند .

 13. احمد می‌گوید

  خیلی ممنون از سایت خوبتون واقعا عالیه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی از شما که با ما همراه هستید.

 14. ngr می‌گوید

  مرسی از زحماتتون
  از این خوشحالم که تنها مشکلی که ندارم مشکل خوابه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خواهش میکنم. ایشالله که همیشه خوابتون راحت باشه.

 15. حبیب می‌گوید

  من مشکل خواب ندارم اما جذابیت مطلب وادارم کرد تا آخرش رو بخونم. سپاسگزارم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که از مقاله لذت بردید.

 16. محمدرضا می‌گوید

  با تشکر از مطلب مفیدتون
  در مورد 9، چراغ آبی نیست بلکه نور آبی است؛ البته تا جایی که بنده اطلاع دارم و مطالعه داشتم.
  هر نمایشگری یک هاله ی آبی داره که روی مغز تاثیراتی میزاره که باعث اختلالات در خواب میشه و بهتره که قبل از خواب این نور نباشه. 🙂

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از شما بابت توضیح‌تون. تصحیح شد.

   1. محمدرضا می‌گوید

    خواهشمندم

 17. محمدمهدی یسایی می‌گوید

  سلام بسیارعالی بود به نکات مهمی اشاره کرده بودید

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید.

 18. * می‌گوید

  من یک ساعت وول می خورم تا خوابم ببره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ایشالله که با استفاده از این راه حل‌ها راحتتر خوابتون ببره 🙂

   1. تأیید می‌گوید

    چرا میگی ایشاالله؟
    میدونی چقدر معنیشو عوض میکنی.بگو ان شا الله چون اینجور درسته. اگه انشا رو سر هم بنویسی هم غلطه و معاذالله معنیش هم خطرناک میشه
    بهتره کمی تو نوشتن و تایپ کردن دقت کنیم

    1. محسن می‌گوید

     «ایشالا» یک کلمه فارسی هست و همینطور که در محاوره گفته میشه واسه کامنت گذاشتن هم نوشته میشه. کلمه دکتر هم تو زبان اصلیش داکتر هست ولی ما میگیم دکتر و مثالهای دیگه.

 19. تونی می‌گوید

  راه حل اول خیلی نادرسته ، چون اگه با کتاب خوندن خودتون رو به خوابیدن عادت بدید بعدا هر وقت یه کتاب سخت رو بخواید بخونید خوابتون میبره !

 20. CR7 می‌گوید

  بدبخت سربازها و ماها که دانشجوی خوابگاهی اونم با هم اتاقی های بعد اونم خوابگاه بی کیفیت که خواب نداریم
  اونجا قدر خونه رو میدونیم و با بدترین شرایط خونه هم میسازیم

 21. رضا ارجمند می‌گوید

  اين راه كار هارو انجام دادم اثر داشت ممنون از شما

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باعث خوشحالیه که براتون کاربردی بوده. موفق باشید.

 22. رضا ارجمند می‌گوید

  بسيار عالي

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید.

 23. محمد می‌گوید

  نفس آروم کشیدن خیلی تاثیر داره من انجام میدم و تو چندثانیه به آرامش میرسم ممنون از مطلبتون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از شما که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 24. سجاد می‌گوید

  والله هر کسی این حجم کار قبل از خواب انجام بده زیر 30 ثانیه خوابش میبره ^___^

 25. وحید می‌گوید

  یکم ورزش توی روز ، تنظیم زمان خوابیدن و بیدار شدن و نخوابیدن وسط روز …
  روش من اینه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از به اشتراک گذاشتن روش‌هاتون.

 26. وحید می‌گوید

  توی روز نخواب
  ده دقیقه تا ۳۰ دقیقه روزانه ورزش کن
  ساعت خوابیدن و بیدار شدن رو تنظیم کن
  به همین سادگی

 27. مهدی می‌گوید

  ممنون ، مفید بود…

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده.

 28. Lord asadi می‌گوید

  سلام این ها واقعا ساده بود؟؟؟؟!!!

  بعضی از اسان هایش را انجام دادم ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خیلی هم سخت نبودن!
   خوشحالم که حداقل بعضیاش به کارتون اومد.

 29. tayyeb می‌گوید

  خیلی خوب بود ، بعضی از این کارها رو همیشه انجام میدم تا خوابم ببره . ممنون از مطالبتون .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خواهش می‌کنم. موفق باشید.

 30. امیر می‌گوید

  سلام، إن شاءالله شما در املای کلمات دقت بیشتری داشته باشید

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون میشم اگر اشتباهی هست بفرمایید که تصحیح کنیم.

 31. شهریاری می‌گوید

  بسیار مطلب فاخر و ارزشمندی بود احسنت

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خیلی لطف دارید.

 32. بهار سادات می‌گوید

  عرض سلام و ادب … ممنون از مطالب خوبتون … سالهاست که تقریبا همه ی این کارها رو انجام میدم ولی بازم خواب با کیفیتی ندارم … در بهترین شرایط حتی اگه زود خوابم ببره سر سه ساعت بیدارم … بعد از گذشت سه ساعت بیدار میشم و نیم ساعت بعد دوباره میخوابم و این اتفاق هر یه ساعت تکرار میشه … واسه همین صبحها خیلی خسته بیدار میشم

  1. بهنام می‌گوید

   با سلام راهکار اینه که فعالیت روزانه خودتون رو بیشتر کنید و دیرتر از همیشه به رخت خواب برید. ضمنا خواندن کتاب هم قطعا مفیده

  2. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، امیدوارم بتونیم مطلبی در مورد بالا بردن کیفیت خواب هم داشته باشیم تا شاید کمکی براتون باشه. موفق باشید.

 33. جواد می‌گوید

  سلام-خسته نباشید.میخوام یوگا رو تمرین یا در واقع شروع کنم اگه میشه با معرفی کردن کتاب یا فایل های pdfمربوط به ان منو راهنمایی کنید.ممنون میشم به ایمیلم ارسال کنید.به طور اتفاقی سایت تونو دیدم واقعا عالی هستش.تبریک میگم بهتون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالیم که با ما همراه هستید.

 34. س می‌گوید

  باسلام وتشکرخدمت شما سرکارخانم دانشور
  مطالب شما بسیارجالب ومفیدبود فقط یک سوالی برای من پیش آمد که خنک بودن اتاق مربوط به فصل سرد سال است ویا گرم سال .ولی چون اشاره به پنکه شده احتمالا فصل گرم سال می باشد.یک راه حل هم بنده اشاره می کنم خواندن سوره ها ودعاهایی که قبل ازخواب دراسلام اشاره شده است -خواندن سوره توحید 3 بار -آیت الکرسی وسایرموارد………

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون که با ماه همراه هستید و راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 35. وحید می‌گوید

  خداییش باحال بود …
  رکورد رو داش یوسف زد با بیست ثانیه
  نبوووووود 10 ثانیه
  من زیر 10 ثانیه دارم ولی نمیگم که رقابت باقی بمونه خخخخخ

  1. زینب می‌گوید

   مال من به ثانیه نمیکشه

 36. وحید می‌گوید

  اخه من موندم یعنی چی داروی بیهوشی هم بزنن یک دیقه طول میکشه
  ینی چی اخه
  ما چه فکری میکنیم در مئرد هم…!!!

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که وقت گذاشتید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید
   این چه حرفیه، هیچوقت قصد جسارت نداشتیم خدای نکرده، ۳۰ ثانیه می تونه به معنی واقعی کلمه نباشه، و استعاره از اینه که خیلی سریع خوابتون می بره. و می تونه به همون اندازه برای افرادی که دیر خوابشون می بره مفید واقع بشه.

   سپاس که با ما همراه هستید

  2. وحید می‌گوید

   سطر اخر در (مورد)بود که اشتباه تایپ شد ولی در کل از مسبب این وبلاگ تشکر میکنم

 37. Majid می‌گوید

  سلام
  خواب بردن انسان در سرشب یا حداقل زمان عرفی آن بستگی بسیار شدیدی به مقدار حجم کار بدنی و فکری ای داره که شما در طول اون روز انجام دادید, فقط یک سؤال: هم تجربه خودم و هم افراد نوعی جامعه به این بوده که موقع خوابیدن نگاه کردن به صفحه گوشی لپ تاپ و… ذهن رو دچار پریشونی و بی خوابی میکنه,
  این حالت قطعا از نظر علمی دلیلی داره که میتونه بیان بشه
  ممنون

 38. nader_b می‌گوید

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید به شما که این مطالب ارزنده و مهم رو تحقیق و بیان کردین خیلی خیلی عالی بودن و تمام تلاشم رو میکنم تا از این مطالب استفاده ای کرده باشم با سپاس و درود بیکران به خانم دانشور عزیز

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 39. nader_b می‌گوید

  سلام و خسته نباشید و سپاس از مطالب اموزنده و مختصر و مفیدتان

 40. هادی می‌گوید

  ممنون
  بابت مقاله
  بعضی مواقع واقعا برای یه خواب راحت جون به لب میشم تا بخوابم
  اگه ممکنه یه مطلب رو هم درباره خواب زدگی و راه مقابله با اون بزارید

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام،
   چشم. سعی می‌کنیم در مطالب بعدی به این موضوع هم بپردازیم.

 41. زینب می‌گوید

  سلام ممنونم . برامن ک کلا عادت دارم سرم میره رو بالشت خوابم ببره جالبه ، چون همه این خصوصیاتو دارم ولی تا به حال بهش فک نکرده بودم ک دلیلش اینچیزاست. بازم مرسی

  1. سج می‌گوید

   خوشبحالت دادا خدایی

  2. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از شما که با ما همراه هستید.

 42. مهدی می‌گوید

  ممنون از مطالب ارزشمندتون،موفق باشید.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده. شما هم موفق باشید.

 43. nima می‌گوید

  جالب بود
  ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید.

 44. ناشناس می‌گوید

  خیلی مطالبتون خوب و آموزنده بود لطفا بازم ازین مطالب بذارین

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از لطفتون. چشم

 45. ئحمد خدادادی می‌گوید

  من از افغانستان میبینم سایت شمارو. خیلی مطالب جالبی داره. خواستم از شما تشکر کنم به خاطر معلومات ساده اما بسیار مفیدتون.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باعث افتخاره که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 46. میلاد زالکانی می‌گوید

  این راهکارها عالین.ممنون از خانوم دانشور بخاطر این پست

  1. میترا دانشور می‌گوید

   شما لطف دارید. موفق باشید.

 47. میثم می‌گوید

  مورد چهارم رو اگه دمای اتاق خنک باشه اصلا خوابم نمیبره و فقط توی گرما میتونم بخابم 😐

  1. fatemeh می‌گوید

   اوهوووم به نظر من که اصلا تو اتاق سرد نمیشه خوابید

  2. میترا دانشور می‌گوید

   قطعا این راهکارها برای همه موثر نیستند و دقیقا مثل شما، گاهی برعکسش مفیده.

 48. اسماعیل می‌گوید

  از شب های بعد تصمیم میگیرم امتحان کنم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   امیدوارم براتون کاربردی باشه. خوشحال میشیم بعدا تجربه‌تون رو در این مورد با ما در میون بذارید.

 49. Msed می‌گوید

  واقعا خنک بودن اتاق تاثیر ویژه ای داره. حداقل من خودم این رو امتحان کردم.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی که از تجربه‌تون در مورد راهکارها به ما گفتید. موفق باشید.

 50. بی نام می‌گوید

  سلام
  من بچه که بودم 6-7سالم بود شبا خوابم نمیبرد میگفتن به هیچی فکرنکن خوابت میبره و نکتش اینجا بود که نمیشد به هیچی فکر نکرد چون حتی اون لحظه که میخوای به هیچی فکر نکنی، داری فکر میکنی که به هیچی فکر نمیکنی.
  اون دوران گذشت تا چندسال پیش اتفاقی یادم افتاد و اومدم امتحانش کردم.. مداوم به این فکر کردم که به هیچی فکر نمیکنم و در عرض دو دقیقه خوابم برد. تو این سیستم مغز میگه خب اینکه داره فکرمیکنه که فکرنمیکنه ولی به هیچی فکرنمیکنه که فکرمیکنه و یه چیز درهمی میشه هنگ میکنه از کار میوفته خخخخخخ
  الانم چندسالی هست با همین روش سر میکنم و مغز بیچاره هرشب گیرپاچ میکنه میذاره بخوابیم. شما هم امتحان کنید.
  به صورت مداوم 5دقیقه فکرکنید که به هیچی فکرنمیکنید.بعد چشماتونو بازمیکنید میبینید صبح شده.موفق باشید خخخخخ

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، تجربه‌ی جالبیه. باید امتحانش کنم.

  2. سجاد می‌گوید

   واقعا واسه منم این همیشه سوال بود اون کسی که میگه به هیچی فک نکن چه منطقی داره؟؟

 51. Amin می‌گوید

  سلام و تشکر
  من تا گرمم میشه خوابم میبره
  به حدی که صبح ها واسه راحت تر بیدار شدن دمای اتاق رو کم میکنم
  ولی با بقیه مطالب موافقم و اعمال میکنم
  همه مقاله یه طرف،کامنت قبلی هم یه طرف?.مغزت نسوزه اینقد میپیچونیش

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی که از تجربیاتتون به ما گفتید. موفق باشید.

  2. س می‌گوید

   منکه درست برعکس شمام

 52. بصیر می‌گوید

  آیا موسیقی با هندزفری برای خواب مضر هست؟

 53. خداییش می‌گوید

  خداییش خود شما امتحان کردین این رپش ها رو!

  1. میترا دانشور می‌گوید

   قطعا نه تمام راهکارها، ولی مورد ۲ رو کاملا رعایت می‌کنم و مورد ۱ وقتی خیلی بی‌خواب باشم بهم کمک می‌کنه.

 54. fatemeh می‌گوید

  مطلب مفیدی بود ولی من تو فضای سرد و خنک کلا خوابم نمیبره . اون کامنته بود به این فکر کن که به هیچی فکر نمیکنی ؟ خیییلی جالب بود هنگیدم یه لحظه خخخخ

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. قطعا همه‌ی راهکارها برای تمام افراد کاربردی نیست. موفق باشید.

 55. میلاد می‌گوید

  با سلام خیلی خوب بود ممنون میترا خانوم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. ممنون از لطفتون.

 56. پارسا می‌گوید

  آخه قبل از خواب یوگا?
  من نه تو هواى سرد میتونم بخوابم نه تو هوای گرم
  به نظر من نه هوا گرم باشه نه سرد?

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. این راهکارها پیشنهاد هستند و احتمالا همه‌شون برای تمام افراد کاربردی نیستند. مرسی از وقتی که گذاشتید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

  2. شهرام می‌گوید

   با تشکر از مطلبتون بسیار درست و مفید مطرح کردید . ما در کلاس ذن سال هاست از روش ذن استفاده میکنیم..در مورد دمای اتاق ۱۷ درجه ایدآل هست.در مورد شام ساعت ۱۸ بهترین زمان است . موفق باشید

   1. میترا دانشور می‌گوید

    ممنون از شما بابت اطلاعاتی که با ما به اشتراک گذاشتید.

 57. شماکه غریبه نیستید. می‌گوید

  سلام،تنها دلیل بی خوابی ،دغدغه فکری و استرس،واقعا مسئله مهمیه،من سی سالمه،شبا گوسفند میشمرم،خخخخخخ،چون طبیعتا همه ی اون راه ها رو رفتم،ولی خب ،کتاب خیلی خوب منو البته بعضی مواقع خواب میکنه،شما فکر کن فردا قراره خواستگار بیاد،مگه از استرس خوابت میبره?خخخخخخخ

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باهاتون موافقم که دغدغه فکری و استرس می‌تونند در خواب اختلال ایجاد کنن. موفق باشید.

 58. مقدم می‌گوید

  سلام. من چشامو که میبندم یه صفحه سفید تصور میکنم و نمیذارم ذهنم به هیچ طرف دیگه ای بره.. و آروم آروم نفس عمیق میکشم.ـــ البته بشرطیکه روز نخوابیده باشم،سردم نباشه ،و هیچ نور و سر و صدایی نباشه…

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید

 59. امید می‌گوید

  میترا جون بد خوابی همش از استرسه فکر ادم که مشغول باشه خوابش نمیبره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   بله، قطعا استرس تاثیر مهمی روی خواب داره.

 60. بهرام می‌گوید

  باسلام من از اون بدخوابهای روزگار هستم هروقت تایم خوابم به هم میخوره مثلا بجای ساعت 12شب ساعت 2نصف شب بخوام بخوابم دیگه تمام شب عذاب میکشم که هیچ چند روز پشت سر هم بدخواب میشم وبعدش باید چند شب توساعت خاصی به رختخواب برم تا دوباره بتونم خواب خوبی داشته باشم وبه ریتم خواب حداقل درمورد خودم اعتقاد زیادی پیدا کرده ام

  1. میترا دانشور می‌گوید

   پس راهکار دوم برای شما به یک اصل مهم تبدیل شده و منم تقریبا همین طور هستم. موفق باشید.

 61. پویا می‌گوید

  کاملا مطالب خوبی بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از لطفتون.

 62. همایون می‌گوید

  هیچیک از راهکارهاتون واسه خوابیدن زیر 30 ثانیه ممکن نیست
  قبل از خواب کتاب بخوانید منظورتون 20 ثانیه کتاب خوندنه ؟
  ساعت مشخصی برای خوابیدن تنظیم کنید آیا همین کافیست ؟
  سایر گزینه ها نیز منطقی نیست
  والا 10 تا قرص دیازپام هم قدرت 30 ثانیه ای نداره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   عبارت «۳۰ ثانیه» یک استعاره بوده و اصلا قرار نیست دقیقا هر کاری ۳۰ ثانیه طول بکشه. تجربه‌های افرادی که تا به حال برای همین مقاله کامنت گذاشتن، نشون داده که بعضی از راهکارها برای بعضی افراد مفید بوده. خوشحال میشیم اگر شما هم راهکارهای خودتون رو با ما در میون بذارید.

 63. ابى می‌گوید

  خواب!!!!!!!!فك نكنم كسى تو دنيا مثه من باشه كه روزى ٤ ٥ ساعت غلت بخوره تو رختخاب اصلن نميتونم به اسونى بخابم حتا با قرص خاب.يه مرض بلا درمونه ٨ سالى ميشه اينجورم البته دلايله زيادى داشته اين بيخابى اما مهمترينش فك كردن بيش از حده

 64. Ze.m می‌گوید

  من همیشه سرمیزارم یه دیقه ای میرم اون دنیا. مشکل من پر خوابیه??

  1. میترا دانشور می‌گوید

   شاید در آینده یه مطلب بذاریم که چطور بر تمایل به خواب زیاد و پرخوابی غلبه کنید 🙂

 65. م.ر می‌گوید

  مطالب بسیار مفید و عالی، سپاسگذارم از شما خانم دانشور عزیز.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. موفق باشید.

 66. خدیجه می‌گوید

  سلام
  من شبهایی خوب میخوابم که به این فکر میکنم که هیچ لذتی بالاتر از خوابیدن و فراموش کردن مشکلات نیست

  1. میترا دانشور می‌گوید

   راهکار خوبی دارید و واقعا لذت خوابیدن بسیار زیاده. موفق باشید.

   1. Ali tak می‌گوید

    سلام میترا جان خدا خیر بده شمارو من که شبا از بی خوابی دیوانه میشم بخدا تو روز هم نمی خابم چون از خواب روز بدم مياد ولی در این حال هم شب به سختی میخابم حالا ببينم با دستورات شما چطور ميشه

 67. پریسا می‌گوید

  سلام.اینا هیچکدوم فایده نداره.من سالهاست که خواب راحت ندارم.تا 4 یا 5 صبح بدترین اتفاقات 27 سال زندگیم تو ذهنم مث یه فیلم مرور میشه و ذهنم به شددددت مشوش و درگیر میشه. هر راهی امتحان کردم فایده نداشته. بعدم که نمیدونم چطور خوابم برده ده ها بار کابوس میبینم و از خواب میپرم. درواقع خوابم زهرمار میشه. واقعا درمونده ام.

 68. فاطمه می‌گوید

  من هروقت خوابم نمیبره گوشیمو روشن میکنم یکم باهاش باهاش کار میکنم مطلب مبخونم زود چشمام خسته میم گوشیو تا کنار میزارم خوابم میبره.شما هم امتحان کنید جواب میده.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 69. فاطمه می‌گوید

  چقدر هم غلط املایی داشتم.معذرت میخوام?

 70. آرش می‌گوید

  قهوه واقعا خوابو یه ۵ساعت عقب میندازه،از دیشب تاحالا نخابیدم البته واسه درس،الانم که میخام بخابم نمیتونم از بس قهوه خوردم،ولی کلا میگم یوگا میگن خیلی تاثیر داره،البته فقط شنیدم،اگه یه مطلب آموزشی بزارین تو سایتتوتون در مورد یوگا خیلی خوب میشه،باتشکر

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، چشم. سعی می‌کنیم در آینده مطالبی در مورد یوگا داشته باشیم.

 71. حافظ می‌گوید

  سلام ، معضل دیگه که معمولا مادانشجو ها باهاش درگیریم اینکه هر چه به سمت دی و یلدا نزدیک میشم وحشتناک خواب از چشمامون میباره ، نمیزاره صبح ها بعد بیدار شدن درس بخونیم ، کاش میشد در این موردهم یه راهکار خوب میاوردین ، کمک میکنه ?? ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، چشم سعی می‌کنیم مقالات کاربردی هم برای دانشجویان داشته باشیم. موفق باشید.

 72. محمد رضا میرزایی می‌گوید

  سلام
  همه ی این راهکارها خوب هستند وما هم از شما به دلیل زحماتتان ممنونیم اما هر کدام از اینها بستگی به شخص استفاده کننده ودر عین حال ایمان شخص به کاری که میکند دارد.
  ضمنآ یک راهکاری هست که متاسفانه هیچ سایتی از اون نام نمیبره با اینکه چند منظوره است وآن خواندن نماز قضا میباشد
  اولین استفاده آن پرداخت بدهیهایمان به خداوند است ودومین وموثرترین استفاده ی آن خواب آلودگی بسیار است .حد اقل برای افراد مذهبی.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از لطفتون. بنده هم موافقم که هر فرد راهکار مناسب رو باید انتخاب کنه و قطعا تمام راهکارها برای همه مناسب نیست. مرسی از راهکارهای پیشنهادیتون.

 73. فرهاد می‌گوید

  درود برشما. سپاس ازسخنان ارزشمندشمامهربانوی ایران.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از لطف شما. موفق باشید.

 74. رزا توسلي می‌گوید

  به يك صفحه سفيد فكر كنيد خيلي زود خوابتون ميبره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 75. آیلین می‌گوید

  تعداد کامنتها نشان میدهد که خواب تقریبا تبدیل به یک بحران در عصر حاضر شده است.
  وسایل الکتریکی، دغدغه نان، آینده مبهم و انسانی که فقط برده سرمایه داری شده است همگی در بیخوابی موثرند. و خود من دربدر دنبال راهی که بخوابم و نمیتوانم.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. کاملا با شما موافقم. امیدوارم شما هم راهکار مناسب برای خودتون رو پیدا کنید. موفق باشید.

 76. ali می‌گوید

  thanks Mrs Daneshvar your suggestion was effective.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   you’re welcome. good luck

 77. عباس می‌گوید

  علت اصلي بي خوابي در اكثر ماها داشتن دغدغه ي حل نشدس
  اين راه حل بيشتر شبيه جك هست
  وقتي راهي براي دغدغه هامون پيدا شه مث بچه شيرخوار خوابمون مي بره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   با شما موافقم که درگیر بودن ذهن بسیار در بی‌خوابی مؤثره. موفق باشید.

 78. حسن می‌گوید

  نه خوب نبود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفم که مقاله براتون مفید نبوده، اما امیدوارم مقالات دیگه‌ی سایت یا مقالات آتی در این زمینه رضایتتون رو جلب کنه. موفق باشید.

 79. مصطفی می‌گوید

  من که شیفت شب باید بیدار باشم صبح هم که میام خونه درجا خوابم می بره

 80. matrix می‌گوید

  من یه روش میگم یعنی توی صدم ثانیه خوابتون میبره اونم اینه که کتاب فیزیک پیش دانشگاهی یکی از کتابای تستشو تهیه کنید همین که یه سوال رو خوندین یکم خواب الود میشین بعد که رفتین جوابشو ببنید خوابتون درحد مرگ میشه و در صدم ثانیه می خوابید 🙂

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از راهکار جالبتون.

 81. مهدی می‌گوید

  سلام
  تشکر بابت وقتی که گذاشتین برای ما
  آیا رابطه ای بین کم بودن سطح تستوسترون خون آقایان و پایین اومدن کیفیت خواب هستش؟

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. خواهش می‌کنم. با جستجوی مختصری که در اینترنت داشتم، ظاهرا رابطه‌ی تستوسترون و خواب دو طرفه است. یعنی از طرفی کمبود خواب و انواع اختلالات خواب مثل بی‌کیفیتی خواب باعث کاهش سطح تستوسترون میشن و از طرف دیگه، وقتی تستوسترون پایین میاد، کیفیت خواب هم کم میشه.

 82. علی می‌گوید

  من نیم ساعت طول میکشه تا بخسبم
  ولی روش شما دوساعت طول میکشه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   شاید اینکه گفتیم ترفندهایی برای اینکه زیر ۳۰ ثانیه خوابتون ببره، اغراق‌آمیز بوده، اما اینکه شما می‌گید این راهکارها ۲ ساعت طول می‌کشن هم به نظر کمی اغراقه. قرار نیست همه‌ی کارها رو با هم انجام بدید و البته خیلی از راهکارها صرفا مربوط به قبل از خواب نیستن و با تغییر سبک زندگی ارتباط دارند. موفق باشید.

 83. zizi می‌گوید

  من وقتی خوابم نمیبره با صدایه تیک و تاکه ساعت چشامو بازو بسته میکنم.شما هم اینکارو بکنیدتو حداکثر یه دقیقه خوابتون میبره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از راهکار پیشنهادیتون.

 84. محمد رضا می‌گوید

  مطلب جالبی بود
  من به محضی که به درس فکر میکنم بیهوش میشم چه برسه بخوام کتاب بخونم ?
  اما یجا هم خونده بودم نوشته بود که فقط بدن را بدون حرکت نگه داریم و این مورد برای من جواب داد

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. مرسی که راهکار جدیدی که پیشنهاد دادید.

 85. مریم می‌گوید

  شما خیلی خانم با حوصله ای هستین ? معلومه کارتونو دوس دارین براتون آرزوی موفقیت بیشتر دارم .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. شما هم موفق باشید.

 86. حسن می‌گوید

  بعضا صدای ساعت دیواری هم مزاحم خواب میشود که با خارج کرودن باطری ساعت میتونیم کمک در به خواب رفتن خود کنیم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   کاملا با شما موافق هستم. ممنون که با ما همراه هستید.

 87. مصطفی می‌گوید

  جالب بود
  خیلی از موارد فوق رو امتحان نکرده بودم
  به امتحانش می ارزه☺

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. امیدوارم راهکارها براتون مفید باشه.

 88. حمیدرضا می‌گوید

  از بس کامنتا زیاده تا من همشو بخونم تا اخر خوابم گرفت…
  یادم باشه هروقت خوابم نمیبره بیام تو این سایت کامنت بخونم! D:

  1. میترا دانشور می‌گوید

   راهکارتون بسیار خلاقانه و عالیه! موفق باشید.

 89. حسن می‌گوید

  سلام بر سرکار خانم دانشور که زحمت کشیدن و این مقاله مفید گذاشتن و همچنین سلام بر دوستانی که وقت گذاشتن و این مقاله را مطالعه کردند درخصوص راحت بخواب رفتن اگر دوستان صبح تا عصر سرکار باشند و با عشق مشغول به کار باشند و تمام روز را فعالیت نمایند دیگه مشکل بیخوابی ندارند که بخواهند یوگا وتمرین زود خوابیدن کنند. تلاش روز استراحت شب درپی دارد و استراحت روز بیخوابی شب در پی دارد و بیخوابی شب درواقع تلف شدن اوقات مفید واز دست دادن فرصت های زندگیت.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. مرسی از لطفتون و ممنون باید توضیحات مفیدی که دادید. موفق باشید.

 90. شاهین می‌گوید

  سلام میترا خانم ! من زیاد می خوابم چکار کنم کمتر بخوابم صبحها معمولا با بیحالی از خواب بیدار میشود و نمیتوانم زودتر از معمول بیدار شوم. سنم 51 ساله

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. راستش در این مورد اطلاعات دقیقی ندارم. اما سعی می‌کنیم در مقالات آینده به راهکارهایی برای کنترل خواب زیاد و شادابی بعد از بیدار شدن بپردازیم.

 91. آرمان می‌گوید

  سلام میترا خانوم و عرض ادب:
  پیشنهاد میکنم هرکی با خوابیدن مشکل داره، بلند شه چن روز کاکو بیاد شیراز!!، کافیه فقط چن روز با ما شیرازیا باشه که بدن و ذهنش عادت کنه به راحت خوابیدن عزیزوم!!
  اما خارج از شوخی،توی یه مقاله خوندم که سعی کنیم موقع خواب فقط به خاطرات و اتفاقاته خوبی که داشتیم فکر کنیم و خودمون رو دوباره توی اون خاطرات مجسم کنیم و خیلی کنجکاوانه اون خاطرات رو مرور کنیم.
  درضمن تبریک به سایته باحالتون و ممنون که وقت میذارین، تشکر.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. ممنون از پیشنهادتون و مرسی که با ما همراه هستید.

 92. غلامرضا می‌گوید

  آمیزاد باید روزی 12 ساعت بخوابه مث خودم

 93. محمد می‌گوید

  افرادی که فعالیت روزانه دارند واز نظر شخصیتی افراد آرامی هستند وتوجهشون به خدا بیشتره راحتر می خوابند واساسا راحتر زندگی می کنند.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 94. فریده می‌گوید

  ممنون خوب بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده.

 95. آروین می‌گوید

  سلام به نظر من بهترین راه برای خوب خوابیدن :
  1_قبل از خواب جوراب هایمان را از پا خارج کنیم.
  2_پتوی بسیار نازکی رویمان بکشیم.
  من دکتر دارو سازم ولی یه ذره اطلاعات از مشکلات بی خوابی از دوستم یاد گرفتم.
  با تشکر

  1. منیره می‌گوید

   مرسی از راهنماییتون

  2. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون که راهکارهاتون رو با ما در میون گذاشتید.

 96. رویا توکلی می‌گوید

  باسمه تعالی
  هر وقت که خوابتان نمی برد 10 بار سوره قدر را تلاوت کنید خیلی زود خوابتان می برد. انجام دادم نتیجه گرفتم .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. ممنون از پیشنهادتون.

 97. علی. می‌گوید

  ببخشید من چند وقتیه خوابم نمی بره به خاطر اینکه یه نفر بی خود و بی جهت با من دعوا کرد و حسابی از خودش و رفیقاش کتک خوردم اما بعد از یه هفته هنوزم نمی تونم بخوابم و این موضوع ذهنمو در گیر کرده چه کار کنم یه نفر راهنمایی کنه

  1. بهنام می‌گوید

   علی جان بنظرم بهتره یکی از از ورزشهای رزمی را بصورت جدی شروع و دنبال کنی..من بهت بوکس یا کیک بوکس و موتای را پیشنهاد میکنم..موفق باشی..

 98. امید341 می‌گوید

  سلام خانم دانشور و عزیزان ایرانی
  بخاطر مطلب مفیدتون بی نهایت سپاس گذارم
  ولی حیف که رو من هیچکدوم از راهایی که گفتین تاثیری نداشت؛چون من تو کارخونه شیرین عسل تبریز کار می کنم و کارم 3 شیفت هستش،خدا اخر عاقبتمون رو خیر کنه!
  ?

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالیم که با ما همراه هستید. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 99. علیرضا می‌گوید

  با این حال که مصرف کافعینم خیلی بالاست برایه اینکه خوابم ببره پلکایه چشممو تند تند باز و بسته میکنم تا خسته شن بعد اونجوری چشمام بسته میموننو میرم تو حالته خواب??

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از راهکارتون.

 100. رز می‌گوید

  عرض سلام و ادب خدمت سرکار خانم دانشور
  متاسفانه بنده در اوج خستگی هم خیلی دیر میخوابم
  هم اینکه استرس خیلی بالایی دارم که شاید همین امر باعث شده نتونم خواب آروم و بی دغدغه ای داشته باشم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، فکر می‌کنم خودتون به درستی علت دیرخوابیدنتون رو گفتید. امیدوارم این منبع استرس حل بشه تا بتونید آروم و سریع بخوابید.

 101. هانیه می‌گوید

  خیلی ضعیفه…بی خوابی های الان با این چیزا درمان نمیشه همه این کارارو میکنم خودم ولی خوابم نمیبره در حالی که دارم از خمیازه میمیرم!! اینا هیچچچچچچچ تاثیری نداره وقتی افسرده یا عصبانی یا ناراحت باشی که الان همه همینطوریم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، متاسفم که راهکارها براتون مفید نبوده، اما اگر به نظرات بقیه نگاه کنید، قطعا بعضی از راهکارها برای تعدادی از افراد موثر بوده. امیدوارم شما هم راهکار مخصوص خودتون را پیدا کنید و بعدا با ما در میون بذارید. موفق باشید.

 102. م نوری می‌گوید

  من دلیل بی خوابیدن خودمی را ذهن درگیر به قضاوت ها و مقایسه ها و توقعات و هوی بازی ها میدانم بنظر شما چکار کنم تا خوابمن تنظیم شود

 103. amir می‌گوید

  Salam kheili khub bod vali mn harcheqadr khaste bashm vaqti mikham bkhabm mirm to fekr roya va khial prdazi badesh nim saat bad khbm mibre

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. موفق باشید.

 104. سید ماهان می‌گوید

  فک کنم شعور خواننده به استهزا و تمسخر گرفته شده.
  برای به خواب رفتن باید اتاق گرم باشه.
  جالبه که اینجا عکسش گفته میشه.

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   به هیچ عنوان قصد جسارت نداشتیم
   منبع مقاله به این آدرس لینک داده در این مورد
   که بر اساس تحقیقات علمی انجام شده هستش و گفته شده که دمای اتاق بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد باشه.

 105. سیما می‌گوید

  من تازه این مطلبو خوندم ولی میدونم که با کتاب خوندن زود خابم میبره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که یکی از راهکارهای ما پیشاپیش برای شما ثابت شده بوده. موفق باشید.

 106. سحر می‌گوید

  سلام خسته نباشید من همه اینکارارو کردم ولی باز زود خوابم نگرفت همش مشکل خواب شبانه دارم نمیتونم راحت بخوابم

  1. فزه گیان2 می‌گوید

   ازدواج بهترین راهکار است تمام

 107. ابول می‌گوید

  بستن چشم و خالی کردن ذهن از تمام خاطرات و کشیدن یک نفس عمیق با تصور بزرگی آسمان پهناور و وارد کردن عظمت آن به درون جسم با یک نفس عمیق، نفسی عمیق دیگر بازهم با تصور عظمت آسمان و دخول عظمت آسمان به جسم برای یک آرزوی خوب. باز هم نفسی عمیق برای بار سوم با همان اوصاف اما با دخول انرژی به جسم برای تشکر از خدا هم برام کارسازهر. فقط باید با تمام وجود تمرکز کنیم. حتی این تمرین برای جذب معشوق مورد نظر هم خوبه. تمرین و آرامش مطلق. آرزومند سعادت شما هستم.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از توضیح کاملتون در مورد راهکار پیشنهادی. موفق باشید.

 108. Danial می‌گوید

  فرض کن تو خوابگاه این کاررو بکنیم
  برای ما خوابگاهیها هیچکدوم انجامش امکان پذیر نیست…

  1. میترا دانشور می‌گوید

   شما ببخشید که این راهکارها واسه جامعه‌ی خوابگاهی‌ها مفید نبوده. امیدوارم یه مطلب کار بشه مخصوص خوابگاهی‌های عزیز. موفق باشید.

  2. فزه گیان می‌گوید

   موافقم

 109. ۹۱۷۲۳۷۴۷۷۲ می‌گوید

  بی دینی بهتون اثر کرده ، دین راه حل های بیشتر و ساده تر داره چرا فکر می کنید راه حل های دینی رو بگید میگند احمقه یا پخمه ست؟

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. قطعا راه‌حل‌های دینی هم برای عده‌ای موثر هستند. این مقاله براساس یک منبع خارجی نوشته شده و به همین دلیل به راهکارهای دینی اشاره‌ای نداشته. موفق باشید.

 110. امیر می‌گوید

  خوابم نمیبره با این روش ها غلت زدن و پهلو به پهلو شدن بهتره تا این راه ها

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ببخشید که براتون مفید نبوده، اما از نظراتی که تا به حال گذاشته شده متوجه شدم که بعضی از این راهکارها برای بعضی افراد مفید و کارآمد بوده. موفق باشید.

 111. پرنيان می‌گوید

  سلام، مطالب جالبي بود، اما من از تجربه خودم مينويسم ك برام خيلي مفيده، وقتي براي خواب آماده ميشي چشمهاتون رو ببنديد و به كتاب صوتي هشت كتاب با صداي مرحوم شكيبايي گوش كنيد، و تمام تصاوير شعر رو تو ذهنتون مجسم كنيد. من با اين روش خيلي زود و آروم ميخوابم. اميدوارم براي شما هم مفيد باشه. موفق باشيد!!!

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام،‌ لطف دارید. ممنون که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 112. سرشار از زندگی می‌گوید

  دیدم بی خاب خیلی زیاده دلم نیومد راه کار اختراع خودمو بگم،
  منم اولا سرم و میکردم تو گوشی هی مطالب جالب بودهی خابم نمیبرد،
  دوستان وقتی سرتونو بکنید زیر پتو گوشی رو هم با دو دست بگیرید جوری که بعد چند دقیقه مچ دستتون دیگه تحمل نداره ،و در عین حال هم سعی کنید پی مطلب و بگیرید، چندین و چند تا پنجره باز کنید اصلا رحم نکنید هر چی عشقتون اومد تو اینترنت عشقتون کنید تو ی نیو تب بازش کنید،
  حالا چرا زیر پتو؟؟؟ این قد گرمای گوشی صورتتونو داغ میکنه که فقط میخوایم بخابین
  و کارتون ب جایی می رسه که هیچ چی دیگه از خدا نمیخاین،
  پس با زیر پتو رفتن این 3 مورد هم زمان پیش میاد، فقط وقتی خاستین بخابین سعی کنین گوشی رو پرت کنین اونورتر، البته آلارم گوشی رو از قبل بدارید همیشه،
  ممنون خانم دانشور من زمانی ک درس دارم خیلی هایم بی نظم میشه، چند تا راهکار مشتی بدین ،ممنونم 🙂

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از توضیح راهکار جالبتون. سعی می‌کنیم مقالات تکمیلی در این حوزه داشته باشیم. موفق باشید.

 113. مینا می‌گوید

  من همه ی این ها رو کار کردم ولی هیچ جوابی نداده ترفند های جدیدی رو ارائه بده ترفندهات تکراری اند

  1. میترا دانشور می‌گوید

   چشم. ایشالله در مقالات آینده راهکارهای جدیدتری معرفی می‌کنیم.

 114. mohammad می‌گوید

  سلام : من سوالی داشتم من تنظیم خوابم به کل بهم ریخته یعنی اینکه زمانی که به مدرسه میرفتم شبا ساعت 10 میخوابیدم از انور ساعت 8الی 9 بلند میشدم واسه راهی شدن به مدرسه ولی الان که دیپلمه هستم و بیکارم شبا دیر میخوابم مثلا” ساعت 11 شایدم 12 الی 1 میخوابم از اینور ساعت 12 بلند میشم همین باعث شده من من تنظیمم بهم بخوره دست خودم نیس چون عادت کردم همش شبا دیر خوابم میبره روزا ساعت 12 بلند میشم وخودم متوجه شدم این باعث بهم ریختی خوابم ! میخواستم سوال کنم شما چه راحلی مدید برای این راهکار خواب من تا من به موقع از خوابم بلند بشم ممنون میشم راهنمای کنید وبگید من باید چیکار کنم تا نتظیم خواب درستی داشته باشم تا بد خواب نشم !

  1. میترا دانشور می‌گوید

   به نظرم فقط باید عادتتون رو عوض کنید، مثلا صبح‌ها زودتر از خواب بیدار بشید تا به خاطر کمبود خواب شبا هم زودتر به رختخواب برید.

 115. mohammad می‌گوید

  راستی من سایت شمارو سیو کردم که داشته باشم برای مطلب هاش

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خیلی لطف دارید. خوشحالیم که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 116. محمد می‌گوید

  سلام به همگی
  به نظر من علت اصلی بی خوابی استرس در طول روز ، پیشنهاد میکنم بیشتر شاد باشید در طول روز تا شب راحت تر بخوابید ، از مباحث خانم دانشور کمال تشکر رو دارم.
  محمد از اصفهان

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 117. فرهاد می‌گوید

  تیترش مزخرفه. همه کارایی که میگین نیازمند یه برنامه ریزی طولانی مدته. مثلا قبل خوابیدن کتاب بخوانید. آدم باید دو ساعت کتاب بخونه که خسته بشه و اونوقت خوابش ببره. شما این دوساعتو چیکار کردین کجا گذاشتین یا کجا گمش کردین که همون 30 ثانیه چشم رو هم گذاشتنو میبینید؟؟؟؟؟؟؟ حداقل واسه مطالب ساید تیتر و عناوین بهتر و معقولتری انتخاب کنید. همه چی که بازدید نیست کاری کنید سایتتون محتوای خوب داشته باشه.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   فکر می‌کنم کمی سوءتفاهم شده چون قصد ما صرفا بازدید گرفتن نبوده، بلکه از استعاره‌ی «در کمتر از ۳۰ ثانیه» استفاده کردیم تا راهکارهایی نسبتا سریع رو برای خوابیدن معرفی کنیم. موفق باشید.

 118. محمدرضا می‌گوید

  هیچ کدام فایده نداری

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفم که راهکارها براتون مفید نبوده. ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 119. سمانه می‌گوید

  اگر میخواید زود خوابتون ببره به رویاهاتون فکر کنید و اوناررو تو ذهنتون تصویرسازی کنید علاوه بر اینکه سریع میخوابید به هدفاتون هم نزدیک تر میشید. من این روش رو به خیلیا پیشنهاد دادم نتیجه گرفتن.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 120. Raz می‌گوید

  در عنوان مطلب ذکر نموده اید راهکار برای اینکه کمتر از ده ثانیه به خواب بروید در صورتی که مواردی که عنوان نموده اید گاها شاید نیاز به ده ها روز تمرین داشته باشد،بهتر می بود در انتخاب عنوان مطلب،صادق باشید.

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید
   جای تعجبی نداره، برای اینکه توی مدت زمان کوتاهی به خواب بریم، متغیرهای زیادی وجود داره و مقدمات زیادی نیاز هستش، هیچوقت قصدی برای عدم صداقت وجود نداشته.
   امیدواریم که با رعایت این موارد بتونید در نهایت به اون هدف نهایی برسید.
   خیلی خوشحالیم که با ما همراه هستید

 121. وحيد می‌گوید

  سايت بسيار عالي وآموزنده اي هست ممنون از زحماتتان

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از لطفتون. خوشحالیم که ما با همراه هستید. موفق باشید.

 122. محسن می‌گوید

  خسته نباشید خیلی ممنون از مطالبتون ولی اگه امکان داره در مورد اینکه از خستگی زیر 10 ثانیه خوابمون نبره تمرین بگذارین.من میرسم خونمون انقدر خستم که تو راه پله میخوام بخوابم-خانمم خیلی گناه داره نه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   چشم. سعی می‌کنیم در این مورد هم مقاله داشته باشیم.

 123. طلا می‌گوید

  به درد نخوره

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باعث تأسفه که براتون مفید نبوده. موفق باشید.

 124. نبات می‌گوید

  چرت بود

 125. نسیم می‌گوید

  عالی بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. خوشحالم که راضی بودید.

 126. آرین نژادعلی می‌گوید

  به ظن من یکی دیگه از موانع خوابیدن بالاخص در کشور ما استفاده از مواد مخدره که با افزایش فشار خون و اختلال در سیستم اعصاب و روان خواب رو مختل میکنه مخصوصا در کسانی که در شب مصرف میکنن.در ضمن عکس مرتبط با مطلبتون کسیو نشون میده که در حالی که لیوان به نظرم کافئین دسته به خواب رفته’بعدشم راه حلها اکثرا دو ساعت وقت میگیره تا طرف بخوابه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. در مورد عکس، به نظرم نشونه‌ای وجود نداره که فرد با کافئین به خواب رفته باشه. ما صرفا خواستیم راهکارهایی سریع رو معرفی کنیم و استفاده از «کمتر از سی ثانیه» استعاره بوده. موفق باشید.

 127. Hossein ff می‌گوید

  سلام برای اینکه راحتتر بخوابید بهتره ازخواب اورهای طبیعی مثل دوغ استفاده کنید??

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، قطعا راهکار شما هم برای عده‌ی زیادی جواب میده. مرسی.

 128. پارساعبدی می‌گوید

  با تقدینم احترام ولیکن اصلاً خوب نبود ./

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفم که براتون مفید نبوده، و امیدوارم مطالب دیگه براتون جذاب باشه. ممنون که با ما همراه هستید.

 129. غزال می‌گوید

  سلام و تشكر از مطلب بسيار خوبتون.من كتاب خواندن و تنفس رو هميشه امتحان كردم و براحتي خوابيدم كه بنظرم شامل يكي دو تا از راه حلهاي ديگه هم ميشه و اين واقعا عاليه.مثل تنظيم زمان خواب و خاموش كردن وسايل الكترونيكي.
  اميدورارم همه مون زمانهاي استراحت مفيد و كاملي داشته باشيم تا سالمتر و شاداب تر باشيم.
  ممنون سركار خانم.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از شما که تجربیاتتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 130. اشنا می‌گوید

  سلام.من قبل از اینکه مطالب رو درین مورد بخونم, سعی میکردم با مطاله کتاب یا گوشی,خودم رو بخوابونم که موفقم هستم بلطف الهی.نخوردن کافئین هم بیشتر درسن بالاس.مامانم این روش رو پی گرفتن.کلا این روشها برای کسانیست که مشکل خاصی ندارن, یا بطورموروثی اجیرخواب نیستن.
  ودر اخر هم متاسفم که بعضی گستاخانه نظر منفی میذارن.اگه براتون کارسازنبود دیگه تو هین چرا؟باتشکر از تهیه مطلب.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه در مورد تجربه‌هاتون به ما گفتید. باعث خوشحالیه که با ماه همراه هستید. براتون آرزوی موفقیت و شادکامی دارم.

 131. zaraki می‌گوید

  خوب نبود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باعث تأسفه که براتون مفید نبوده، اما امیدوارم از سایر مطالب سایت لذت ببرید. ممنون که با ما همراه هستید.

 132. محمدمحمدی می‌گوید

  Awli bod?

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. باعث خوشحالیه که براتون مفید بوده.

 133. مهدي می‌گوید

  خوب بود ميتوان دستورات ديني هم به آن اضافه كرد مثلا هنگام خواب با طهارت و وضو باشيم وخواندن 11مرتبه سوره توحيد اگه فرصت داشتيم سوره واقعه و مسبحات

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از راهکارهایی که ارائه دادید. قطعا موارد زیادی رو میشه به مقاله اضافه کرد، و اگر این تعداد محدود است، به دلیل ترجمه‌ی متن از یک منبع خارجی است. موفق باشید.

  2. ناشناس می‌گوید

   آقا مهدی هر کسی ی دیدگاهی داره شما هم واسه خودتون دارید حرفمون قبول دارم اما همیشه تو زندگی سعی کنید هر چی بلدی ب رخ مردم نکشید

 134. ali zaboli می‌گوید

  سلام
  عالی و مفید بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که رضایتتون جلب شده. موفق باشید.

 135. میلاد می‌گوید

  کتاب خواندن 10 دقیقه
  تمرین یوگا 15 دقیقه
  تمرین تمرکز 10 دقیقه
  گرم کردن و خوردن شیر 10 دقیقه
  چک کردن بقیه موارد گفته شده 5 دقیقه
  یعنی تقریبا 1 ساعت علافیم که بتونیم در عرض 30 ثانیه بخوابیم
  خوبه من که راضیم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   استفاده از استعاره‌ی «سی ثانیه» صرفا برای توضیح راهکارهایی سریع برای خوابیدن هست. ضمنا قرار نیست همه‌ی موارد با هم امتحان بشه. ممنون که با ما همراه هستید.

 136. گلی می‌گوید

  مفید بود.
  البته کنار این مطالب به نظر من باید نرمترین و راحترین و خوشرنگ ترین رختخواب یا تخت خواب و ملافه،پتو،تشک رو برای خواب بخریم والبته تمیز بودنشون و شستشو با موادی که هم نرم کننده باشن و هم داری رابحه خوبی باشن.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، لطف دارید. قطعا نکاتی که گفتید هم بسیار مهم هستند. ممنون

 137. محب شریفی می‌گوید

  همه این کار ها رو انجام میدم ولی باز…
  العان چند سال خاب راحت ندارم یا اصلا خابیدن را دوست ندارم
  باید چیکار کنم

 138. ایهان می‌گوید

  اینا خوبه اما واسه کسی که هزار و یک درد تو دلش نیست.اگه فکرت راحت باشه زودتر از 30ثانیه هم خوابت میبره. بازم دستت درد نکنه.مر۳۰

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باهاتون موافقم. شاد و موفق باشید.

 139. طبیب بین می‌گوید

  سلام: دخترم ، در بهترین شرایط فقط ترجمه است ! هیچ دخل و تصرف و هیچ تحقیق فردی یا اظهار نظری از پدر بزرگ و مادر بزرگ در کار نیست ….

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، بله کل مطلب ترجمه است و منبع هم در پایین مقاله ذکر شده. بنده هیچ ادعایی نداشتم که خودم مطالب رو گردآوری کردم. موفق باشید.

 140. محسن می‌گوید

  این کارا یه نصف روز طول میکشه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   اگر عبارت «کمتر از ۳۰ ثانیه‌» که ما استفاده کردیم کمی اغراق‌آمیز باشه، نصف روزی که شما هم گفتید اغراقه. ضمنا اصلا قرار نیست همه‌ی این کارها با هم انجام بشه. باید ببینید چه راهکارهایی براتون مفید هستند. موفق باشید.

 141. انسان می‌گوید

  مزخرف

  1. مریم ناصری می‌گوید

   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید
   ولی چرا مختصر؟

 142. حسام می‌گوید

  سلام خانم دانشور اگه ممکنه از یوگا مطالب مفیدی بنویسید

 143. حسام می‌گوید

  سلام ممنون خانم دانشور از زحمات شما کمال تشکر را دارم مرسی

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خواهش می‌کنم. ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

 144. azin می‌گوید

  matlabe mofifi bud ,ama dar kol ina rahkarayi hastan ke aksaran bahashun ashnan, rahkari ke tuye donyaye emruzi ba mashghaleye fekri bala shayad bishtar komak kone.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از توضیحاتتون. خوشحالیم که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 145. شقايق می‌گوید

  لطفامطالب جديدتري ارائه دهيد
  درتمامي سايت هااين مطالب موجوداست.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون که نظرتون رو بیان کردین.
   اینکه این موارد رو زیاد مشاهده کردین شاید یه دلیلش اینه که واقعا مفیدن! پس جدید یا قدیمی بودنشون مهم نیست 🙂

 146. ramin می‌گوید

  جالب نبود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متأسفم که براتون مفید نبوده و البته هر کس راهکارهای مخصوص خودش رو داره. موفق باشید.

   1. شیرزاد می‌گوید

    سلام مرسی عالی بود میترا خانوم موفق باشید

 147. ramin می‌گوید

  چون تا اس ام اس ندم خوابم نمیبره

 148. جابر می‌گوید

  سلام
  مطالب خوب بودند،،بنده سالهاست که زود خوابیدن رو نمیتونم انجام بدم علتش هم شب نشینیه با دوستان رو مقدم میدونستم،،،ولی الان سه ماه میشه که سعی کردم حداکثر تا ساعت دوازده شب بخوابم ولی خیلی موفق نبودم ب همین خاطر ب پزشک مراجعه کردم و ی سری دارو داد و با اونها خیلی راحت میخوابم،،بدترین چیز که موقع خوابیدن اذیتم میکنه اینه ک نمیتونم تمرکز بگیرم،،ب نظر شما چ کنم

 149. جابر می‌گوید

  ی چیز دیگه هم هست و اون که اگه شبها زود(منظورم ساعت دوازده)بخوابم و نزدیکهای صبح ب هر طریق(خواب دیدن،دستشوییی و …..)از خواب بپرم دیگه خوابم نمیبره،،الان ک این پیام رو میدم هم ب همین مصیبت دچار شدم،،،اگه اینطور شد چطوری دوباره تمرکز بگیرم،،،،،

 150. محسن می‌گوید

  سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان همچنین خانم دانشور عزیز
  مطلبتون مفید بود و مطمعنن خیلیا ازش استفاده میکنن. بنده چند شب بود که داشتم سعی میکردم شبا زود بخوابم ولی تو این مدت که با سایت چطور آشنا شدم، هرشب تا دیروقت نشستم و مطالبشو خوندم.
  و اما نظر بنده درمورد شرایط زود خوابیدن، به نظرم دوستانی که مثل من به شب بیداری دچارن، فقط باید دلایل افکار قبل از خوابشونو پیدا کنن و اونو برطرف کنن. چون اونا هستن که تا چشمارو میزاری رو هم، عین سیل سرازیر میشن روی آدم.
  البته نظر اساتید و دوستان دیگه مطمعنن جایگاه خاص خودشو داره.
  بازم خانم دانشور گرامی، ممنون از مطالب مفیدتون.
  شب خوبی داشته باشین

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید و با ماه همراه هستید. موفق باشید.

 151. علی می‌گوید

  ممنون از مطالب مفید و کاربدیتون…

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از همراهی شما با ما

 152. مصطفی می‌گوید

  کارت بیسته

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید.

 153. مصطفی می‌گوید

  دلیل بد خوابین نفرات رو از چند نفر مو سفید شده سوال کنید اینطور جواب میدن و من هم کاملا باهاشون موافقم . نفرات از صبح که بیدار میشن تا شب بدنشون همش در حال استراحته .اگه هر کس واقعا صبح که بیدار میشه وجدانش رو بزاره وسط و به اندازه پولی که در میاره عرق بریزه شبها قبل اینکه سر مبارکش برسه به بالش مرحله چهارم خواب(دکتر اینو میدونه) رو تجربه میکنه یه چیز دیگه هم این ریش سفیدا میگن که گفتم بگم .قدیمیا صبح سحر بیدار میشدن و دغدغه لقمه حلال سر صبح رو داشتن دغدغه حلال بدست اوردن و تا شب کار کردن ادم رو خسته میکنه سومیش که منو خیلی قانع کرد هم میگم کسی نمیتونه خوب بخوابه که اون روز به خلق خدا هیچ نفعی نرسونده و در عین حال به فکر فردایی هست که باز هیچ نفعی به کسی نمیرسونه

  1. مصطفی می‌گوید

   موافقم

  2. میترا دانشور می‌گوید

   مرسی که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 154. خیال پرداز می‌گوید

  تا این کارهارو انجام بدیم که صبح شده !!

  1. میترا دانشور می‌گوید

   قرار نیست همه‌ی کارها رو با هم انجام بدید و باید ببینید کدوم یکی براتون مفید هست.

 155. محمد علی خوشبخت می‌گوید

  این مطلبارو همه میدونستن و چیز جدیدی توش نبود 30 ثانیه قرص هم بخوری خواب نمیری شما اغراق کردی که جلب توجه مردم رو بگیری .بهترین راه برای خواب اینه که همسرت کنارت نباشه – در طول روز فعالیت زیاد باشه- ورزش کنن

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفم که رضایتتون جلب نشده، ولی ما ادعا نکردیم قرار روش جدید معرفی کنیم و راهکارهایی رو گفتیم که تاثیرگذار هستند. این اغراق یه استعاره بوده و قصد جلب توجه نداشتیم. ممنون که راهکاراتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 156. محمد می‌گوید

  سلام میتراخانم من هر کار کنم تا دیر وقت خوابم نمیبرد چکارکنم

  1. محمد می‌گوید

   خیلی جالب بود ممنون

   1. میترا دانشور می‌گوید

    والا بنده تخصصی در زمینه‌ی خواب ندارم و صرفا مترجم مطلب بودم ولی به نظرم همین راهکارهایی که در مقاله اومده میتونه بهتون کمک کنه. ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 157. وحید می‌گوید

  ممنونم از اینکه با حوصله کامنتارو ج میدی

  1. میترا دانشور می‌گوید

   وظیفه است. ممنون که نظراتتون رو با ما در میون میذارید.

 158. مجید می‌گوید

  دیدگاه شما …ممنونم…مفید بود…

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که رضایتتون جلب شده. موفق باشید.

 159. رضا آریامهر می‌گوید

  میترا خانوم ممنون عالی بود، راستی شما چهره ی خیلی جذابی دارین..

 160. ملوس می‌گوید

  بد بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفم که براتون مفید نبوده ولی امیدوارم از بقیه مقالات سایت استفاده کنید. ممنون که با ما همراه هستید.

 161. فروغی می‌گوید

  سلام این ده مورد خوبه اما نه برای کم خوابها
  بهترین داروی خواب را من که همیشه کم خواب بودم از دیوان حافظ کشف کردم و آن (عنصر خیال ) است با پرواز در یک آسمان خیال زیبابا انرژی مثبت دقایقی بعد در خواب هستین و با رویاهای خوب و آرام .
  بباطاهر : چو شو گیرم خیالت را در آغوش سحر از بسترم بوی گل آیو
  حافظ : شب تنهایی ام در قصد جان بود خیالش لطف های بیکران کرد

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون که دیدگاهتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 162. قدرت اقایی می‌گوید

  واقعیت هایی راکه نمیشه نادیده گرفت .بنده با استفاده چند روش قید شده که تجربه برای خوابیدن بکار می گیرم به راحتی به خواب میروم.با سپاس فراوان از توصیه فراوان شما

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 163. نصرتی می‌گوید

  استاد گرامی ازیادخداغافل نشوید بایادخدا دل آرام میگیرد،من هرموقع خواب نمی آید ذکرمیگویم فورامیخوابم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 164. حسین می‌گوید

  دخترم بیشتر استراحت کن

 165. وحید می‌گوید

  سلام،من خوابم به هم ریخته،چون یک هفته شب کارم یک هفته روز کار،تا میام به روز عادت کنم،دوباره باید به شب عادت کنم این باعث شده که خوابم به هم بریزه،نمیدونم چیکار کنم.

 166. محمد می‌گوید

  سلام
  نکات خوبی اشاره کردید/هرشب به پدرومادرتان اگر دردسترس نیستند حتما تماس بگیرید وجویا احوال شوید یا شب بخیر بگیدبسیار شب آرامی خواهید داشت

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده و ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 167. محمد می‌گوید

  با عرض سلام من وقتی خوابم نمیبره کافیه فایل صوتی آموزش زبان نصرت را گوش بدم فورا میخوابم 🙂

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون که راهکار خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. موفق باشید.

 168. داریوش می‌گوید

  سلام خانم دانشور انصافاً همه راه کارها عالی بودند مخصوصا خواندن کتاب در خواب ، من این و تجربه کردم و همیشه جواب داده بویژه زمانی که قبل از به رختخواب رفتن با استرس و افسردگی و بیقراری و ناراحتی در مورد موضوعی مواجه هستیم .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که این راهکارها برای شما ثابت شده و مفید بودند. موفق باشید.

   1. داریوش می‌گوید

    سلام از لطف و محبت شما بینهایت متشکرم بنده همچنین برای شما آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون دارم .

 169. arash می‌گوید

  با سلام نکات جالب و موثری بود اما روش من بدین گونه است که شروع به ساختن رویاهای مثبت و شاخ و برگ دادن به آنها میکنم و خیلی زود خوابم میبرد

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون که راهکار خودتون رو با ما در میون گذاشتید.

 170. مجید می‌گوید

  تیتر انتخاب شده برای مطلب با موارد ذکر شده همخوانی ندارد هرچند که علمی است ولی هیچکدام راهکار سی ثانیه بخواب رفتن را ندارد

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، این تیتر به نوعی استعاره برای معرفی راهکارهای سریع به خواب رفتن هست و منظور این نبوده که دقیقا در ۳۰ ثانیه خوابتون میبره.

 171. ardeshir می‌گوید

  خغوب بود ولی چون تجربه مشکل بی خوابی رو داشتم اونو در میون میزارم
  سریع ترین روش خوابی که تا الان کشف شده خوردن قرص خواب زولاین دارو به حدی سریع عمل میکنه که توصیه میکنم اول مسواک و دستشوی برین بعد مصرف کنید این دارو خواب سریعی رو حاصل میشه ولی لذت بخش و عمیق نمیتونه باشه عوارض اینه بعد از قطع مصرف تا دوشب بی خوابی دیوانه کننده و اگه بعد از مصرف از خوابیدن امتنا بشه توهم دو بینی ایجاد میشه داروی برای سربازان جنگ جهانی ساخته شده عملکرد سریعی داره ولی عمیق ولذت بخش نیست برای داشتن خواب عمیق دارو های ارامبخش بهتره مثل الپرازولام لبته این روش برای دیوانه ها خوبه
  روش سالم اینه که جسم و روحمونو تنظیم کنیم اول این که ساعت مشخصواسه خوابو بیداری تنظیم کنیم دوم اینکه موقع خواب فکر و خیال نکنیم وبه خودمون بگیم با اضطرتب مشکلات حل نمیشه در حال حاضر مهم ترین روش برای حل مشکلات خواب من هستش شرمنده اگه غلط و نا مفهم نوشتم عجله داشتم

  1. Bahar می‌گوید

   به نظر من هر نوع قرص خواب اصلا خوب نیست.کتاب خوندن روش منسب تریه

  2. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه وقت گذاشتید و تجربیاتتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 172. علی می‌گوید

  چند مورد به اطلاعاتم اضاف شد تشکر

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 173. Bahar می‌گوید

  سلام ممنون از مقاله خوب شما عالی بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از شما که با ما همراه هستید. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 174. ایمان می‌گوید

  سلام عاااااالی بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، لطف دارید. خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 175. علیرضا می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  راه کار عملی تر برای سریع خوابیدن
  1- مالیدن ناخنهای دستها به همدیگر به مدت 1تا 2 دقیقه
  2- کمی تفکر به تمامی سطح ناخنهای شصت هر دوپا
  وسپس معجزه آسا می خوابید.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه راهکارهاتون رو با ما در میون گذاشتید.

 176. سیدحمیدرضا داودی می‌گوید

  سلام. عالی بود.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 177. ؟ می‌گوید

  سلام
  مطمئنین 30 ثانیه رو درست نوشتین؟
  فک کنم منظورتون دقیقه بوده
  چون رختخوابتم بخوای پهن کنی 30 ثانیه بیشتر میشه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، «۳۰ ثانیه» یک استعاره بوده برای اینکه راهکارهای سریعی رو معرفی کنیم.

 178. MTI می‌گوید

  اینا ک شما میگید برای ۱۰درصد جامعه ما جواب میده اونمم maybe

  1. میترا دانشور می‌گوید

   راستش من آمار دقیقی ندارم که این راهکارها برای چند درصد جامعه‌مون جواب میده؛ و البته موافقم هر راهکاری برای یکسری افراد فایده داره و ظاهرا تا الان عده‌ای از این راهکارها استفاده کردن و جواب داده. خوشحال میشیم اگر شما هم راهکارتون رو معرفی کنید. موفق باشید.

 179. Mohammad Zanganeh می‌گوید

  کتاب صوتی (بهتر است داستان باشد)
  موسیقی های ارام بخش (بهتره بیکلام باشه)
  صدای طبیعت
  کمک خوبی می کنه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه راهکارهاتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 180. N.Z.A.B می‌گوید

  کمکی نکرد

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفم که براتون مفید نبوده، ولی امیدوارم از بقیه مقالات سایت استفاده کنید. ممنون که با ما همراه هستید.

 181. چشمان سیاه می‌گوید

  سلام ممنون از اطلاعاتتون. من همیشه وقتی به سمت کتابای مدرسه ام میرم در عرض دو دقیقه خوابم میبره.البته فکر نکنید بچه تنبلی هستم اتفاقا برعکس ولی چون باشگاه میرم زیاد خوصلم نمیشه درس بخونم??

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 182. محمد می‌گوید

  سلام.من شیر گرم رو امتحان کردم و واقعا جواب گرفتم.ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده. موفق باشید.

 183. سید حمید جعفری می‌گوید

  سلام
  بسیار ممنون بابت این مقاله مفید. به عقیده بنده در کنار این راهکارهای مفید بهتر است که در طول روز با انجام کارهای مفید فکری و بدنی و در واقعیت فعالیت مفید، بدنمون رو خسته کنیم تا نیاز به خواب در ما ایجاد بشه. باز هم ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 184. ابراهیمی می‌گوید

  سلام قصد جسارت ندارم :مطلب ارایه شده تکراری وسن مطرح نشده تحقیقات اوالیه نشان داده عوامل های زیادی باعث بیخوابی میشود( حتی یک کتاب و::::::::::::بخوان یا انجام بده) خواب به سراغت نمی اید

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید و کم و کسری‌ها رو ببخشید. این مقاله صرفا ترجمه‌ای از یک مقاله‌ی خارجی بوده و امیدوارم در مقاله‌های بعدی بتونیم اطلاعات دقیق‌تری ارائه بدیم.

 185. masoud می‌گوید

  salam ba masraf meveh va ghahte coffe in mova fegham az salavat bar mohammad va all mohhamad ghafel nashavid .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. موفق باشید.

 186. بهروز می‌گوید

  سرکارز محترم خانم میترادانشور،مقاله کوتاه شماکامل وجامع بود.همیشه سلامت وعالی یدرخشید.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 187. علی می‌گوید

  عالی بود ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید

 188. مجتبی فرزانه می‌گوید

  سپاس
  لطفا در مورد تمرکز ذهن (مورد ششم) مطلب بیشتری بگذارید
  درباره مورد آخر دیگه یه کم نور که خوبه یا اونم نباشه و کلا ظلمات؟!

  1. میترا دانشور می‌گوید

   چشم، سعی می‌کنیم مطالب بیشتری بذاریم، این دو تا مقاله در این رابطه شاید بهتون کمک کنند:
   https://goo.gl/MmNREC
   https://goo.gl/UUXrdP
   در مورد آخر، پیشنهاد شده که تا حد امکان هیچ نوری اذیتتون نکنه، اما این راهکارها بسیار نسبی هستند و باید ببینید عادت خود شما چطوره یا با چه شیوه‌ای راحتتر هستید. موفق باشید.

 189. Khaatereh Sedghi می‌گوید

  سلام مطلب هاتون عالیه??

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 190. علیرضا می‌گوید

  خیلی خوب بود،مرسی

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده.

 191. صبا می‌گوید

  سلام من دانشجو هستم و در خوابگاه زندگی میکنم ،بچه ها خیلی دیر میخوابن و اتاق تا ساعت سه شب روشن است ،جدا از سروصدا خوابیدن در روشنایی سخت است میشه راه حلی ارائه بدید

  1. مینا بردبار می‌گوید

   سلام صبا جان.
   من هم مثل شما دانشجو هستم و همین مشکل رو داشتم. کاری که من کردم این بود که یه پرده‌ی پارچه‌ای برای دورتادور تختم درست کردم. مشکل نور رو حداقل برای من که به خوبی برطرف می‌کنه. راه‌حل ساده ترش هم استفاده از چشم‌بند موقع خوابه. در مورد سر و صدا هم اگه هندزفری بذاری و به یه کتاب صوتی گوش کنی خیلی به خواب رفتن کمک می‌کنه. اگر هم اهل موسیقی باشی یه آهنگ رو چندین بار گوش دادن راه‌حل خوبیه. تکرار آهنگ خودش باعث میشه خوابت بگیره.
   ممنون که مطالب‌مون رو مطالعه می‌کنید
   PS. گاهی وقتا هم از تا صبح بیدار موندنای خوابگاه لذت ببر ?

 192. فرزاد می‌گوید

  رابه عنوان بهترین روش به خواب رفتن کشف وتجربه کرده ام وهنوزازآن استفاده میکنم ولی شیرداغ وپرده ضخیم به نظرمن روش غیرعلمی هست بعدازخوردن شیرداغ اسیدمعده بالارفته وخوابیدن بعدارآن صحیح نیست.من تجربه کرده ام که درطول روزشادباشم وشب ماجرای روزم را مروروتمرکزمیکنم چون بااین کاروقایع آنروزم رادوباره تجربه کرده وسریع به خواب میروم .ممنونم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. موفق باشید.

 193. مسعود می‌گوید

  با سلام
  بجای استفاده از چشم بند شیر بنوشیم ولی از آن طرف پرده ضخیم بخریم؟

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، بنده تناقضی در این راهکارها نمی‌بینم. و به نظرم هم شیر نوشیدن و هم پرده ضخیم راحت‌تر از استفاده از چشم‌بند هستند.

 194. علي می‌گوید

  من خودم مشكل خواب دارم و شب ها تا صبح و حتي ظهر بيدارم
  همه رو امتحان كردم فقط ٤ و ٦ و ٧ و ٩ كارساز بودند

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه تجربه‌تون رو با ما در میون گذاشتید.

 195. مهدی می‌گوید

  سلام من راهی رو بهتون نشون میدم که خودم رکورد یازده ثانیه رو باهاش زدم
  امیدوارم برای شما هم جواب بده و خوابی مطمئن و آرام رو تجربه کنید؛
  بعد از ورود به محل خواب با استفاده از قوه تخیل وارد محیطی شناخته شده بشید مثل محل کار مدرسه دانشگاه ….ولی زیاد اونجا نمونید و به محل بعدی پرواز کنید سعی کنید محل هایی که انتخاب میکنید از همدیگه فاصله مکانی داشته باشن جذب محیط خیالی نشید فقط از مکانی به مکان بعدی سفر کنید با این تمرین که اسمشو گذاشتم پراکندگی ذهن خیلی سریع به خوابی عمیق خواهید رفت . خواب عالم عجیبی هست با تمرین میتونید ساعت درونی خودتون رو برای بیدار شدن هم کوک کنید! اگر دوست داشتید و این روش رو پسند کردین اطلاع بدین تا روش جالب کوک کردن ساعت درون رو براتون بگم
  ارادتمندم

  1. علیرضا می‌گوید

   مرسی بابت مقاله خوبتون و نظر شما دوست عزیز..
   تجربه جالبیه..اگه امکانش هست کوک کردن ساعت درونی رو هم توضیح بدید.
   موفق باشید

  2. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه راهکار خودتون رو به ما معرفی کردید. موفق باشید.

 196. گلستانی از یونان می‌گوید

  بسیار ممنونم خانم دانشور عزیز از زحمات شما در ترجمه و ارائۀ چنین مقالات سودمند که خیلی پر محتوی و جامع بود. با این حال سؤالی که در این رابطه برای من باقی مانده علت خواب آلودگی در طی روز است که باید حل شود. زمانی که ساعات خواب شب کافی نیست و به 4 یا 5 ساعت محدود می شود طبیعیست که کسالت روزانه را سبب شود بنا بر این محبت فرمائید و راهکارهای دسترسی به خواب کافی شب را توضیح دهید، به نظر می رسد درصد بسیار بالائی از کسالت روزانه از این طریق حل می گردد.
  با امتنان فراوان و آرزوی توفیق بیشتر.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده. در رابطه با سؤالی که پرسیدید فکر می‌کنم مقالات زیر بتونن به شما کمک کنند:
   https://goo.gl/gJk2lA
   https://goo.gl/w7HMgP
   https://goo.gl/9WYFMV

 197. گلستانی از یونان می‌گوید

  من شخصاً با دیدن تلویزیون بعد از مدتی به خواب می روم اما شنیده ام که استفاده از تلویزیون در اطاق خواب با اصل حفظ الصحه مغایرت دارد! شما اطلاعی دارید؟
  با سپاس.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   متاسفانه بنده در این مورد اطلاعاتی ندارم.

 198. گلستانی از یونان می‌گوید

  ممنونم از شما که محبت کرده و لینکهائی را برای اطلاعات بیشتر معرفی کردید. همه را مطالعه کردم و گرچه اطلاعات جدیدی به دست آوردم اما برای حل مشکل راهکارهای پیشنهادی برای شخص من عملی نبود!
  موفق باشید.

 199. محمدرضا می‌گوید

  سلام و عرض ادب .به نظرم اگر انسان بتونه قبل خواب ذهنش رو از افكار فردا و دغدغه ها پاك كنه راحت تر ميخوابه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 200. سید محمد می‌گوید

  باسلام مطالب خوبی بود متشکرم لازم بود عرض کنم یک جمله درمورد کتاب قطور برای خوابیدن کارخوبی نباشد چون ما عادت می کنیم وهروقت درکتابخانه وارد می شویم معزمافرمان خواب را می دهد دانشمندان می گویند کباب بخوان تابیدار شوی خواند ن کتاب نیاز به بیداری فیزکی دارد تابه بیداری فکر وبصیرت منتهی گردد یاعلی مدد

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از توضیحاتی که دادید. موفق باشید.

 201. مجتبی می‌گوید

  زحمت کشیدید
  ماجور باشید
  اما مفید نبود
  بنظرم خواب راحت یه جور شانسه
  بعضیها خوش شانسن در این مورد و بعضی مث من بدشانس

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، متاسفم که براتون مفید نبوده و امیدوارم از بقیه مطالب سایت استفاده کنید. موفق باشید.

 202. Vawm می‌گوید

  رو هم رفته فکر کنم 3 ساعتی را طول بکشه … 😐

 203. farhad می‌گوید

  سپاس و تشکر
  البته تا حدی بسیاری جامع افراد خود است و مانع اغیار .
  و می دانیم که این مقاله مفید است در صورتیکه زمان و مکان و شرایط عادی باشد
  و افرادش نرمال باشد .
  بنظر می اید مقاله شما چنین باشد
  اگر بر کسی مقبول نیفتد و موثر نباشد لازم است به مشاور متخصص مراجعه کند .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 204. farhad می‌گوید

  برخی از اقوام یا اعضای خانواده ام را مشاهد میکنم که برای یک خراش یا بریده گی ساده بدن به دکتر مراجعه می کنند اما بدلیل نادانی یا کم دانی برای خونریزی های روانی که تمام وجودشان را احاطه کرده حاضر نیستندبه مشاور مراجعه کنند .

 205. علیرضا می‌گوید

  سلام و درود با اکثریت مخالفم بزرگوار
  به خصوص در قسمت مطالعه
  چراکه مطالعه قبل از خواب ذهن را شرطی میکند و این باعث میشود فرد مورد نظر هر زمان که مطالعه میکند محتاج خواب شود ! اینگونه ست که اکثریت دانش آموز ها و دانشجویان محترم دوچار ضعف در مطالعه می شوند .

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام. ممنون از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 206. فریبا می‌گوید

  سلام از ساعت چارونیم صبح بیدارم البته ازصدای خروس مادرشوهرم باهم زندگی میکنیم شبا تا دیروقت صدای تلوزیون تو اتاق میاد واز نصف شب صدای خروس!فک نکنین توروستام، شوهرم راحت خابیده ولی من خیلی خوابم سبکه وهروقت ک اینطوری از خواب پا میشم عصبی میشم دیگه خابم نمیبره الانم انقد غصه خوردم از بی خوابی ک معدم درد گرفته، چقد بده که اطرافیانت رعایت حالتو نکنن،واسم دعا کنین زودتر مستقل شم.

 207. zahra می‌گوید

  ممنونم عالی بود …. جواب گو هم بود ولی برا کسی که با وزوز یه مگس بیدار میشه تاثیر کمی داره … مگه نه؟ ممنونم میترا خانوم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از شما که با ما همراه هستید. براتون آرزوی خوابی عمیق دارم.

   1. علی می‌گوید

    بدهکاری داشته باشی بهیچ وجه خابت نمیبره

    1. میترا دانشور می‌گوید

     بله قطعا مسائل زیادی روی خوابیدن تأثیرگذار هستن و این ترفندها به طور کلی معرفی شدن.

 208. سام می‌گوید

  یه ساعت کتاب بخونی و یوگا کار کنی که بخوای در 30 ثانیه خوابت ببره؟ اینکه می شه یک ساعت و 30 ثانیه.

 209. Mojtab Nikooei AFGH می‌گوید

  با تشكر از شما
  امتحان مى كنم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحال میشیم بعد از اینکه امتحان کردید، نتیجه رو با ما در میون بذارید تا بقیه هم استفاده کنند. موفق باشید.

 210. Negin Sedighi می‌گوید

  ??????

 211. كريم می‌گوید

  سلام
  مطلب بسيار جالب بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که راضی بودید.

 212. mehrdad می‌گوید

  خوب بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

 213. رضا دهمرده می‌گوید

  با سلام واحترام
  بسيار مفيد بود با توجه به اينکه من هم دچار ديابت نوع 2 و مشکل بي خوابي هستم بعضي از ترفند ها جالب بود. با تشکر

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که مقاله براتون مفید و مؤثر بوده. موفق باشید.

 214. آتوسا می‌گوید

  مطالب بسیار مفید هستند.
  ممنون از شما خانم دانشور.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید، ممنون از شما که با ما همراه هستید.

 215. MoJa می‌گوید

  عالی بود.ممنون از زحمتی که کشیدید.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 216. محمد می‌گوید

  خوابیدن در عرض 30 ثانیه؟؟ما ارزومه توی 30دقیقه خوابم ببره…از این روش ها ک گفتین زیاد تست کردم اما…بازم ممنون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   امیدوارم بالاخره به راهکاری برسید که خیلی زودتر از ۳۰ دقیقه خوابتون ببره. موفق باشید.

 217. sadegh sadooni می‌گوید

  سایتتون محشره

 218. محدثه می‌گوید

  هووووف این راهکارا واسه کساییه که هیچ مشکلی تو زندگیشون ندارن یا اگرم دارن خیلی زیاد و بزرگ و مطرح نیستن.
  یه بدبخت بیچاره هایی امثال من با قرص خواب آور خوابشون نمی بره چه برسه به این چیزا.
  امیدوارم یه روز تمام مشکلاتمون حل بشه:)?

 219. فیروزه می‌گوید

  ممنون میترا جون
  عالی بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

 220. محمد می‌گوید

  اوووووف این همه کار بخواییم بکنیم خودش دو ساعت زمان میبره.همینطوری می خوابیم نیم ساعته خوابمون میبره فوقش

 221. شکیبا می‌گوید

  ممنون به خاطر راهکار های کاربردی …
  من خودم برای زودتر و بهتر خوابیدن شیر رو امتحان کردم و واقعا هم تاثیر گذار بود ،ولی با توجه به توصیه دندانپزشکم دیگه قبل از خواب شیر نمی خورم با توجه به گفته دکترم نوشیدن شیر در شب باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندون میشه …
  به خاطر همین به نظرم شیر نوشیدن باید گزینه اخر باشه …

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه تجربه‌تون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 222. آلبرت انیشتین می‌گوید

  حیف وقت…

 223. عرفان می‌گوید

  من که اگه هوای اتاقم خنک باشه خوابم نمیبره حتما باید هوا گرم باشه تا خوابم ببره :/

 224. امین می‌گوید

  با سلام
  ممنون از مطلبی که نوشتین ولی به نظرم این موارد برای تعداد معدودی از افراد که اعصاب آرومی دارن و از جنبه های روحی و روانی مشکلی ندارن مفید هستش نه برای همه مردم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، موافقم که این راهکارها برای تک تک افراد جامعه جواب نمی‌دن اما فکر می‌کنم بخش قابل توجهی از مردم می‌تونن از اون‌ها استفاده کنن. امیدوارم بعدا مقاله‌ای مخصوص افرادی که دچار مشکلات حادتری هستند داشته باشیم.

 225. مهدی می‌گوید

  مطالب خوب بود . ولی شماره ۴ و ۸ و ۹ هم کافیه. مخصوصا شماره ۸ و ۹. خاموش کردن گوشی تلویزیون و چراغها و فقط به خواب فکر کردن راهکار خوبیه.

 226. نوا می‌گوید

  سلام
  اول از همه ممنونم به خاطر توصیه هاتون
  ولی من یه سوال دارم : کسانی که به خاطر مشغله ی ذهنی خوابشون نمیبره … اونها چجوری بخوابن ؟
  باز هم میگم با تشکر

 227. sattar می‌گوید

  خخخخخخخخخخ هیچ کدومو نمیتونم انجام بدم و واقعا هم دارم دیونه میشم از دست بیخوابی هام !!!!

  1. Kourosh می‌گوید

   Hi..go to bed when you are really tired.

   1. sattar می‌گوید

    Hi, unfortunately, your solution doesnt work

 228. محمد می‌گوید

  سلام
  ممنون از پست خوبتون
  من یه روشی امتحان میکم که ابداع دانشمند خارجی هستش
  سیستم 8-7-4
  4 ثانیه تنفس از بینی
  7 ثانیه حبس
  8ثانیه بازدم از دهان
  1 تا چند بار انجام قطعا و بدون شک عملی است.

 229. دنیز می‌گوید

  دستتون درد نکنه خوب بود

 230. محسن می‌گوید

  سلام دوستان اگه کسی راه حلی داره برای منی که تازه مواد مخدر رو ترک کردم چطور بخوابم اخه تا صب خواب نمیرم همش فکرم درگیر ه همش بی قرارم تورو خدا کمکم کنید

 231. SARA می‌گوید

  نوشیدن شیر قبل خواب باعث پوسیدگی دندان میشه
  البته اگه مسواک نزنید.

 232. s.m می‌گوید

  این کارها پنج شیش ساعت زمان میبره ۱۲ شب شروع کنیمرشیش صبح خوابمون میگیره. واقعا جه راهکارهای ساده ای بود دادین؟!!

 233. Shahab می‌گوید

  عالی بود ممنون

 234. علی می‌گوید

  با سلام
  مطالب خوبی بود
  فقط در تکمیلش بگم من چند مدت از یه روش استفاده میکنم که خیلی سریع خوابم میبره
  به کمر دراز میکشم و ریلکس میکنم
  یکی یکی به اعضاء بدنم فکر میکنم و سعی میکنم ماهیچه هاشونو شُل کنم
  مثلا به صورتم فکر میکنم و سعی میکنم ماهیچه های صورتم رو شل کنم و راحت باشم
  وقتی بدن شُل بشه خیلی راحت آدم خوابش میبره
  بخاطر شغلم مجبورم چرت کوتاه مدت داشته باشم و وقت زیادی واسه خواب ندارم این ترفند خیلی خوب واسم جواب میده
  امیدوارم که موفق باشید

 235. کاظم می‌گوید

  سلام من قرص من قرص کلونازپام ۲ به مدت ۴ سال شب دوعدد مصرف میکردم حالا قطع کردم بدجور بیخوابی اذیتم میکنه سردرد های سخت میگیرم راهنماییم کنیید.
  مرسی

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   بد نیست به پزشک‌تون مراجعه و این مسئله رو باهاشون درمیان بگذارید.
   پیشنهاد می‌کنم سری به مطالب زیر هم بزنید. اونجا روش‌های مختلف درمان بی خوابی و سردرد رو خدمت‌تون معرفی کردیم.
   https://www.chetor.com/tag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF/
   https://www.chetor.com/tag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8%DB%8C/

 236. نادر می‌گوید

  سلام دوستان من تجربه خودمو میگم خیلی موثره چشاتونک ببندید تمرکر کنید فکر واز جاهای دیگه بیرون اورده واز یک تا ۲۰ اروم تو ذهنتان بشمارید.من تاحالا ب ۲۰ نرسدم همون ۱۲ ۱۳ خوابم میبره.خواب جوری یکباره میاد ک قشنگ احساسش میکنید.این نطر شخصی من بود وحالاکاری ندارم ک علمی هست یا نیست…ودرشما جواب میده یا ن…

 237. ۱۱۰ می‌گوید

  رفقا ادم باید طی روز مثل اهو کار کنه و بدنش رو خسته کنه و طی روز اصلا نخوابه و شام کمی هم بخوره
  ب نظرم این ترفند برای زود خوابیدن خیلی خوبه

 238. لانچیکو می‌گوید

  این کارهایی که گفتید خودش چندین ساعت زمان میبره چرا مردم رو سرکار میذارید میگید 30 ثانیه

 239. فرید می‌گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت مسولین سایت چطور به خصوص نویسنده مطلب متشکرم که این ده راهکار مفید را برای ما به اشتراک گذاشتید تمام موارد موثر بودند

 240. Ebi007 می‌گوید

  مرسی بابت این مطلب

 241. F. Habibi می‌گوید

  من رژیم جنرال موتورز رو گرفتم الان روز سومم تموم شده و ساعت نزدیک شش صبحه و من خوابم نمی‌بره!!! خیلی داره بهم فشار میاد سه شبه خوابم نمی‌بره حتی با وجود خوردن قرص مسکن. یعنی امکان داره برای این رژیم باشه؟؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بر شما
   در مورد تاثیر این رژیم در بی‌خوابی متاسفانه اطلاعی ندارم.
   پیشنهاد می‌کنم سری به مطالب زیر بزنید. دلایل و راه‌های درمان بی‌خوابی رو اونجا بیشتر بررسی کردیم. احتمالا علت بی‌خوابی‌تون رو پیدا خواهید کرد:

   https://www.chetor.com/tag/%d8%a8%db%8c-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8%db%8c/

   https://www.chetor.com/tag/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%db%8c-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8%db%8c/