آغوشی نوزاد؛ مزایا و روش استفاده انواع آن

0

تا به حال والدینی را دیده‌اید که نوزادشان را درون آغوشی نوزاد می‌گذارند و در همان حال به کارهایشان می‌رسند؟ شاید بهتر باشد که شما هم با این وسیله آشنا شوید، به‌و‌یژه اگر قرار است به‌زودی بچه‌دار شوید. در این مقاله هرآنچه را که باید درباره این وسیله بدانید، نوشته‌ایم.

آغوشی نوزاد چیست؟

آغوشی‌های نوزاد که در مدل‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند، درست مانند کوله‌پشتی‌اند. والدین می‌توانند کودکشان را در این وسیله بگذارند تا هم نوزاد همیشه کنارشان باشد و هم راحت به کارهای روزمره‌شان برسند.

مزیت آغوشی نوزاد

اگر با پدر و مادرهایی صحبت کنید که از این وسیله استفاده می‌کنند، ممکن است در اقیانوسی بی‌پایان از مزایای آغوشی نوزاد غرقتان کنند، اما آیا علم هم این مزایا را تأیید می‌کند؟

هنوز درباره استفاده از آغوشی تحقیقات علمی زیادی انجام نشده است، اما تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند و به‌نظرشان مفید است روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در ادامه، برخی از این مزایا را بررسی کرده‌ایم.

۱. کاهش تعداد دفعات گریه نوزاد

یکی از چالش‌برانگیزترین بخش‌های مراقبت از نوزاد، فهمیدن چگونه متوقف‌کردن گریه‌هایش است. آغوشی به تمام گریه‌های نوزاد پایان نمی‌دهد، اما تعدادشان را کمتر می‌کند.

محققان در بررسی‌های خود دریافتند نوزادان در آغوش والدین خود کمتر گریه و بدخلقی می‌کنند. علاوه‌ بر این،‌ حمل نوزاد به‌مدت ۳ ساعت در روز موجب می‌شود که گریه‌ و نق‌نق‌های نوزاد هنگام غروب تا ۵۱درصد کاهش یابند. البته در این تحقیق نوزاد به‌جای قرارگرفتن در آغوشی، فقط در آغوش والدین خود قرار می‌گرفت. بنابراین برای اثبات ارتباط مثبت استفاده از آغوشی و کاهش گریه او بررسی‌های بیشتری لازم است.

۲. بهبود سلامتی

شواهد متعددی وجود دارند که تماس پوست‌ به پوست سلامت نوزادان را بهبود می‌بخشد، به‌ویژه نوزادان نارس که قبل از ۳۷هفتگی متولد شده‌اند. نوزادان نارس ممکن است از مزایای آغوشی نوزاد مثل روشی به‌نام مراقبت کانگورویی بهره‌مند شوند.

بر اساس تحقیقات وقتی نوزاد هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان است، نگه‌داشتنش نزدیک به بدن ممکن است ضربان قلب، دما و الگوهای تنفسی نوزاد را تنظیم کند، به‌ویژه به‌وسیله آغوشی‌های مخصوصی که برای تماس پوست به پوست نوزاد طراحی شده‌اند.

برای درک کامل این ارتباط به بررسی‌های بیشتری نیاز است، اما محققان نشان داده‌اند که برای بهبودی سلامت نوزادان نارس که در بیمارستان بستری‌ هستند به مراقبت‌های کانگورویی نیاز است. البته هنوز مشخص نیست که روش کانگورویی وقتی نوزاد به خانه بازمی‌گردد هم مؤثر یا خیر.

۳. کمک به شیردهی

برخی معتقدند که آغوشی نوزاد برای شیردهی کمک مؤثری است، اما در این خصوص هنوز هیچ تحقیقی انجام نشده است. اگر به نوزاد شیر می‌دهید و از آغوشی استفاده می‌کنید، می‌توانید در همان حال که نوزاد‌تان را حمل می‌کنید به او شیر هم بدهید. آغوشی شیردهی نوزاد می‌تواند برای تغذیه نوزاد هنگام حرکت بسیار مفید باشد. شیردهی منظم نوزاد به حفظ یا بهبود مقدار شیر مادر کمک می‌کند.

۴. بهبود ارتباط نوزاد با والدین

تقویت ارتباط بین والدین و نوزاد با آغوشی نوزاد

معمولا ارتباط با نوزاد که هنوز نمی‌تواند حرف بزند بسیار سخت است. خوشبختانه عمل ساده درآغوش‌گرفتن نوزاد می‌تواند به تقویت این پیوند کمک کند. بنابراین با استفاده از آغوشی می‌توانید سریع‌تر به نشانه‌های رفتاری نوزاد خود پی ببرید. مثلا ممکن است متوجه برخی از حرکات یا صداهایی شوید که یعنی او خسته یا گرسنه است یا باید پوشکش عوض شود. این ارتباط بین نوزاد و هر کسی که از آغوشی استفاده می‌کند برقرار می‌شود.

مزایای بهبود ارتباط نوزاد با والدین حتی تا دوران نوجوانی و سال‌های اولیه بزرگ‌سالی هم ادامه می‌یابد. در واقع استفاده از آغوشی می‌تواند آغازگر ارتباط نوزاد با والدین باشد.

۵. آسان‌شدن زندگی روزمره

وقتی مجبورید به دلیلی نوزادتان را بغل کنید، آغوشی باعث می‌شود بدون استفاده از دست‌ها نوزادتان را در آغوش بگیرید. این‌طوری می‌توانید در حالی که نوزاد‌تان را در آغوش دارید، به بیشتر کارهای روزمره‌تان هم برسید.

امنیت نوزاد هنگام استفاده از آغوشی

استفاده از آغوشی نوزاد هم باید مانند سایر فعالیت‌های مربوط به نوزاد به‌روش صحیح انجام شود. موقع خرید آغوشی، باید دقت کنید که اندازه‌اش مناسب نوزاد‌تان باشد، زیرا این محصول ممکن است خطر جراحت و بستری‌شدن در بیمارستان را برای نوزاد در پی داشته باشد. خطرات شایع استفاده از آغوشی آسیب‌دیدن کمر و گردن و بسته‌شدن راه‌های تنفس نوزاد هستند.

هر مدل آغوشی‌ای که خریدید، ابتدا راهنمایش را مطالعه کنید. نوزادان هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، بیشتر به اطراف خود توجه و جنب‌وجوش می‌کنند، بنابراین با توجه به شرایط نوزادتان، آغوشی مناسب او را بخرید. همچنین اگر صاحب نوزاد دوقلو شدید، دو آغوشی بخرید و نوزادانتان را راحت حمل کنید.

نکات مهم موقع استفاده از آغوشی

۱. نوزاد را باید کاملا محکم در آغوش خود بگیرید که ناغافل به زمین نیفتد.

۲. صورت نوزاد باید روبه‌روی صورت‌ خودتان باشد تا مدام مراقب تنفس او باشید. این‌طوری حواستان به خلق‌وخویش هم خواهد بود.

۳. موقع استفاده از آغوشی، ببینید می‌توانید سر نوزاد را به‌راحتی ببوسید یا نه. اگر نمی‌توانید، او را کمی جابه‌جا کنید و بالاتر بیاورید تا هر زمان که لازم بود، راحت بتوانید او را ببوسید.

۴. هنگام قراردادن نوزاد درون آغوشی مراقب باشید زیر چانه نوزاد به‌اندازه ۲ انگشت خالی باشد و چانه‌اش به‌سمت قفسه سینه‌اش متمایل نشده باشد. اگر بدن نوزاد در وضعیت عمودی، ستون فقراتش کمی خمیده و پاهایش به‌حالت چمباتمه‌ باشد، احتمال اینکه چانه‌‌اش به زیر بیفتد بسیار کم می‌شود.

۵. برای اینکه کمر نوزادتان در وضعیت مناسبی قرار بگیرد و صدمه‌ای نبیند، باید آغوشی را در قسمت کمر او کاملا محکم کنید تا بین شما و کودکتان فاصله‌ای نباشد. البته آغوشی باید آن‌قدر شل باشد که در صورت لزوم بتوانید دست‌تان را داخلش ببرید.

در ضمن همان‌طور که به وضعیت بدن نوزادتان توجه دارید، باید به نحوه قرارگیری آغوشی دقت کنید تا بدن خودتان هم در وضعیت مناسبی قرار بگیرد. در غیر این صورت، ممکن است دچار کمردرد یا دردهای دیگر شوید.

انواع آغوشی نوزاد

انواع و اقسام آغوشی در بازار وجود دارد و با توجه به این عوامل باید آغوشی مناسب‌ را انتخاب کنید:

  • سن یا اندازه کودکتان؛
  • اندازه بدن خودتان؛
  • قیمت آغوشی نوزاد.

۱. آغوشی قنداقی نرم و بافته‌شده

قنداقی نرم

آغوشی قنداقی نرم تکه‌ای پارچه از جنس پنبه و لاکرا یا اسپندکس است. گاهی‌ به این آغوشی «قنداق کششی» هم گفته می‌شود. این قنداق نرم را باید دور بدنتان بپیچید و نوزاد را درون آن نگه دارید. این نوع آغوشی برای نوزادان کوچک‌تر مناسب است. قبل از استفاده از این آغوشی، روش نگه‌داشتن نوزاد را با استفاده از بالش تمرین کنید.

آغوشی قنداقی بافته‌شده هم بسیار شبیه قنداقی نرم است. تفاوت این ۲ آغوشی قنداقی در جنس پارچه آنهاست. پارچه قنداقی بافته‌شده سفت‌تر است و ساختاری محکم‌تر دارد. به همین دلیل این نوع آغوشی برای نوزادان بزرگ‌تر یا کودکان نوپا مناسب است.

۲. آغوشی تسمه‌حلقه‌ای

آغوشی نوزاد تسمه حلقه‌ای

این نوع آغوشی یک تکه پارچه ساده است که از درون ۱ یا ۲ حلقه‌ و سپس از روی شانه رد می‌شود. نوزاد را درون پارچه قرار می‌دهند که مانند جیبی نزدیک شکم مادر یا پدر است و سپس پارچه را تا نزدیک حلقه می‌کشند و محکم می‌کنند. استفاده از این نوع آغوشی‌ها بسیار راحت و آسان است، اما گاهی‌ ممکن است به شانه‌تان فشار بیاید، به‌ویژه اگر نوزادتان سنگین باشد یا از آغوشی به‌مدت طولانی‌ استفاده کرده باشید.

۳. آغوشی مه‌ دای (Meh dai)

آغوشی نوزاد مه دای

خاستگاه این آغوشی آسیاست و تکه‌ای پارچه‌ است که ۲ بندش به دور کمر و ۲ بندش به دور شانه‌ها بسته می‌شوند. بندهای این نوع آغوشی معمولا پهن و مجهز به پد هستند تا استفاده از آنها راحت باشد.

این آغوشی برای نوزادان و کودکان عالی است و به‌راحتی تنظیم می‌شود. این نوع آغوشی را هم از جلو می‌توان بست و هم از پشت. اگرچه از این آغوشی می‌توانید برای کودکان بزرگ‌تر یا نوزادان درشت‌تر استفاده کنید، برای کودکانی که بیش از ۹ کیلوگرم وزن دارند اصلا مناسب نیست.

۴. آغوشی نوزاد با ساختار نرم

آغوشی نوزاد دارای ساختار نرم

این آغوشی که استفاده از آن راحت و ساده است، با استفاده از تسمه و سگک و پد درست شده است و برای نوزادان و کودکان نوپا و حتی بزرگ‌تر مناسب است. این نوع آغوشی معمولا برای گرفتن نوزاد در مقابل خود است، اما برخی از آنها هم طوری ساخته شده‌اند که نوزاد پشت والدین قرار بگیرد. البته اگر افزونه مخصوص نوزادان خیلی کوچک را نداشته باشید، نمی‌توانید از این آغوشی‌ برای این نوزادان استفاده کنید.

کلام آخر

با مطالعه این مقاله می‌توانید آغوشی نوزاد مناسب کودکتان را بخرید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. اگر شما هم در این زمینه تجربه‌ای دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما هم در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: جنس لباس نوزاد و کودک باید از چه پارچه‌هایی باشد؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
مهم‌ترین و سخت‌ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزند است تربیت کودکان شاد و سالم امروز، و انسان‌های موفق فردا

۸،۰۰۰ تومان

منبع healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.