چطور به زبان کره ای صحبت کنیم؟ مقدمات و چند توصیه مفید

8

این روزها فیلم‌ها و سریال‌های کره‌ای چنان محبوب شده‌اند که عجیب نیست زبان‌آموزان پس از یادگیری زبان انگلیسی دنبال یادگیری زبان مردم کره باشند؛ کلمه‌به‌کلمه این زبان پیچیده و جذاب را یاد می‌گیرند و مشتاق یادگیری آن می‌شوند. در این مقاله، نکاتی را به شما می‌گوییم که لازم است برای یادگیری زبان کره ای بدانید.

۱. یادگیری هانگول یا الفبای زبان کره ای

اولین قدم برای یادگیری این زبان یادگیری الفبای جذابش به‌نام «هانگول» است، به‌خصوص اگر قصد دارید خواندن و نوشتن این زبان را هم یاد بگیرید. الفبای زبان کره ای تقریبا ساده است. شاید در نگاه اول برای ما عجیب به‌ نظر برسد، اما درک آن چندان پیچیده نیست. این زبان ۲۴ حرف دارد که ۱۴ حرف آن صامت و ۱۰ تا از آنها مصوت هستند. اگر ۱۶ مصوت مرکب را هم در نظر بگیریم، در مجموع ۴۰ حرف وجود دارد. جالب است که در این زبان تقریبا از ۳۰۰۰ نویسه چینی یا «Hanja» برای نمایش کلماتی با منشأ چینی استفاده می‌شود.

۲. یادگیری نحوه شمارش

این کار کمی پیچیده‌تر از یادگیری الفباست، چون کره‌ای‌ها از ۲ سیستم متفاوت شمارش استفاده می‌کنند که یکی از آنها کره‌ای و دیگری کره‌ای‌چینی است. برای ۱ تا ۹۹ فرم کره‌ای و برای اعداد بزرگ‌تر فرم کره‌ای‌چینی را به‌ کار می‌برند. در ادامه، شمارش اعداد ۱ تا ۱۰ این زبان را مشاهده می‌کنید:

 • ۱: «하나» با تلفظ «هانا»
 • ۲: «둘» با تلفظ «دال»
 • ۳: «셋» با تلفظ «ست»
 • ۴: «넷» با تلفظ «نت»
 • ۵: «다섯» با تلفظ «دا سِئوت»
 • ۶: «여섯» با تلفظ «یئو-سِئوت»
 • ۷: «일곱» با تلفظ «ایل-گُب»
 • ۸: «여덟» با تلفظ «یئو-دئولب»
 • ۹: «아홉» با تلفظ «اهوب»
 • ۱۰: «열» با تلفظ «یئول»

۳. یادگیری واژگان ساده

مرحله بعدی آموزش زبان کره ای، حفظ‌کردن کلمات ساده است. تا می‌توانید کلمه جدید یاد بگیرید که موقع صحبت‌کردن معطل کلمه نباشید. از کلمات ساده روزمره شروع کنید. آنها را روی برچسب‌های کوچک بنویسید و به درودیوار اتاق بچسبانید. این‌طوری چشمان شما پس از مدتی به این کلمات عادت می‌کنند و بی هیچ تلاشی آنها را یاد می‌گیرید. بعد از یادگیری کلمات روزمره، سراغ واژگان رایج اعضای بدن، حیوانات، میوه‌ها و سبزیجات بروید و به آنها مسلط شوید. نوشتن کلمات کره ای با تلفظ فارسی از راهکارهای مفید برای یادگیری آنهاست.

۴. یادگیری صرف فعل

یادگیری صرف فعل در زبان کره ای

در مرحله بعد، باید بدانید کره‌ای‌ها فعل‌ها را چطور صرف می‌کنند. صرف کره‌ای زمان و لحن جمله را تعیین می‌کند. مثلا به شیوه صرف مصدر 하다 (هادا) دقت کنید:

 • 하다 (هادا): انجام‌دادن
 • 해요 (هائیو): انجام می‌دهم
 • 했어요 (هائسیو): انجام دادم
 • 할 거예요 (هال جئوییو): انجام خواهم داد

۵. یادگیری عبارات اصلی مکالمه

عبارت‌های رایجی را یاد بگیرید که در مکالمات روزمره به‌ کار می‌روند، مثلا سلام به کره ای را یاد بگیرید. این‌طوری می‌توانید با همه کره‌ای‌ها راحت و مؤدبانه ارتباط برقرار کنید.

 • سلام: «안녕» با تلفظ «آنی یونگ»
 • بله: «네» با تلفظ «نِه»
 • خیر: «아니요» با تلفظ «آنیو»
 • ممنون: «감사합니다» با تلفظ «گام-سا-هاب-نِه-دا»
 • اسم من … است: «저는 ___ 입니다» با تلفظ «جُنون ــــ ایمنیدا»
 • چطوری؟: «어떠십니까» با تلفظ «اتو-سیب-نیکا»
 • از آشنایی با شما خوشوقتم: «만나서 반가워요» با تلفظ «ماناسو-بنگاوو-یو»
 • خداحافظی با جمع وقتی بقیه می‌مانند: «안녕히 가세요» با تلفظ «آنه-اونگی-گاسه-یو»
 • خداحافظی با جمع وقتی بقیه می‌روند: «안녕히 계세요» با تلفظ « آنه-اونگی-گیسه-یو»
 • چند لحظه صبر کنید: «잠깐만요! » با تلفظ «چَم-کَن-مانیو»
 • شاید: «아마도» با تلفظ «آمادو»
 • روز خوبی داشته باشی: «좋은 하루 보내세요» با تلفظ «جون-هارو-بوناسیو»
 • صبح به‌خیر: «안녕하세요» با تلفظ «آنیه-اونگا-سیو»
 • عصر به‌خیر: «안녕하세요» با تلفظ «آنیه-اونگا-سیو»
 • خوب بخوابی: «잘 자요» با تلفظ «جال جایو»

۶. یادگیری زبان کره ای و رسمی صحبت‌کردن

صحبت‌کردن مودبانه به زبان کره ای

اگر مشغول یادگیری زبان کره ای در خانه هستید، فراموش نکنید اصول مکالمه کره ای رسمی و عامیانه با هم فرق دارند. در این زبان، پایان فعل‌ها بسته به سن و میزان رسمی‌بودن مخاطب و همچنین محیط اجتماعی متفاوت هستند.

گویش غیررسمی برای مکالمه با افراد هم‌سن‌و‌سال یا کوچک‌تر کاربرد دارد و از زبان رسمی برای مکالمه با بزرگ‌ترها، افراد غریبه و همکاران در محیط کار یا موقعیت‌های اجتماعی رسمی استفاده می‌شود. نوعی گویش رسمی‌تر هم هست که در رسانه‌ها برای اخبار یا در ارتش کاربرد دارد و مردم عادی به‌ندرت از آن استفاده می‌کنند.

۷. یادگیری گرامر زبان کره ای

شرط لازم برای صحبت‌کردن به تمام زبان‌های دنیا، تسلط به دستور زبان آنهاست. کره‌ای هم از این قاعده مستنثا نیست. این چند نکته را درباره گرامر زبان کره ای به‌ خاطر بسپارید:

 • ساختار جمله در این زبان «فاعل + مفعول + فعل» است و فعل همیشه انتهای جمله می‌آید.
 • زمانی که گوینده و شنونده از موضوع مکالمه باخبر باشند، اشاره مستقیم به موضوع از جملات حذف می‌شود.
 • صفت‌ها در زبان کره‌ای مثل فعل عمل می‌کنند، یعنی می‌توان آنها را تغییر داد و به شکل‌های مختلفی به‌ کار برد.

۸. یادگیری تلفظ صحیح کلمات کره‌ای

بین تلفظ کره‌ای و تلفظ زبان فارسی زمین تا آسمان فاصله است. این یعنی برای ادای درست کلمات باید تا می‌توانید تمرین کنید. دقت کنید افراد بومی کلمات را چطور ادا می‌کنند و سعی کنید از آنها تقلید کنید.

عجین‌شدن با زبان کره ای

۱. پیداکردن دوست کره‌ای‌زبان

در این مرحله باید تمام آموخته‌هایتان را با فردی بومی تمرین کنید. کسی که زبان مادری‌اش کره‌ای باشد راحت‌تر می‌تواند اشتباهات دستوری یا خطاهای تلفظ را به شما گوشزد کند و عباراتی محاوره‌ای را به شما یاد بدهد که در کتاب آموزش زبان کره ای پیدا نمی‌شوند. شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای دسترسی به بومیان کره‌ای‌زبان و مکالمه با آنها هستند.

۲. ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی

اگر خیلی طرف‌دار یادگیری زبان در خانه و خواندن کتاب آموزش زبان کره ای نیستید و احساس می‌کنید در محیط‌های رسمی بهتر یاد می‌گیرید، به‌ فکر شرکت در دوره‌های آموزشی باشید. فقط یادتان باشد این زبان دشوار است و هر کسی از پس تدریس آن برنمی‌آید. با تحقیق و پرس‌و‌جو مؤسسه یا استادی را انتخاب کنید که در کار خود حرفه‌ای باشد. حتی می‌توانید یادگیری آنلاین زبان کره ای را مدنظر قرار دهید.

۳. تماشای فیلم‌ها و کارتون‌های کره‌ای

یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان جدید این است که تا حد امکان خود را در معرض آن قرار دهید. هرموقع فرصتش را داشتید، سریال کره‌ای، کارتون و فیلم کره‌ای پخش کنید و به مکالمات گوش دهید. تلاش کنید ساختار جملات را به‌ خاطر بسپارید. حتی می‌توانید بعد از هر جمله، دکمه توقف را بزنید و آن را تکرار کنید. این کار رفته‌رفته لهجه کره‌ای شما را زیباتر و اصیل‌تر می‌کند.

۴. یادگیری آنلاین زبان کره ای با اپلیکیشن‌های کودکانه

برنامه‌های یادگیری آنلاین زبان کره ای که برای کودکان طراحی می‌شوند طراحی ساده‌ای دارند و برای اجرای آنها اجباری به خواندن یا صحبت‌کردن به زبان کره ای نیست. به‌علاوه هزینه این برنامه‌ها از خرید فیلم و کارتون به‌مراتب کمتر است. این برنامه‌ها الفبای زبان کره ای را به شما می‌آموزند و بیشترشان آموزش مبتنی بر موسیقی دارند. به‌علاوه پازل‌ها و بازی‌هایی زیادی برای یادگیری واژگان رایج روزمره کره‌ای وجود دارد.

۵. گوش‌دادن به موسیقی کره‌ای

اگر فرصت تمرین و تکرار ندارید، از هر فرصتی برای پخش موسیقی کره‌ای یا گوش‌دادن رادیو به این زبان استفاده کنید. حتی اگر نمی‌توانید همه‌چیز را موبه‌مو بفهمید، سعی کنید با شناسایی کلمات کلیدی از اصل مطلب سر دربیاورید. موقع ورزش، رانندگی یا انجام‌دادن کارهای خانه پادکست کره‌ای پخش کنید تا گوشتان به شنیدن این زبان عادت کند.

سفر به کره جنوبی برای یادگیری زبان

۶. یادگیری زبان با سفر به کره جنوبی

مؤثرترین روش یادگیری زبان جدید، زندگی در کشوری است که مردمانش به آن زبان حرف می‌زنند. اگر موقعیتش را دارید، تا حدی با مقدمات زبان کره‌ای آشنا شوید و بعد برای سفر به این کشور برنامه‌ بچینید.

سؤالات رایج

۱. بهترین روش یادگیری زبان کره ای چیست؟

بهترین روش یادگیری کره ای این است که هر روز زمانی را به یادگیری اختصاص دهید. مثلا تصمیم بگیرید هر روز ۲۰ دقیقه کره‌ای بخوانید و به این برنامه پایبند باشید. برنامه‌ای ترکیبی شامل گوش‌دادن به پادکست‌های کره‌ای، مطالعه فرهنگ لغت و یادگیری کلمات جدید، تسلط بر گرامر زبان کره ای و تماشای فیلم‌های کره‌ای زبان مؤثرترین روش یادگیری زبان این کشور است.

۲. چطور کره ای بخوانیم؟

کلمات زبان کره ای به هجاهایی تقسیم می‌شوند که هرکدام ۲ تا ۴ حرف دارند. هر هجا حداقل به یک صامت و یک مصوت نیاز دارد و حروف به‌ترتیب از چپ به راست و از بالا به پایین خوانده می شوند. البته ابتدا باید الفبای زبان کره ای را یاد بگیرید.

۳. یادگیری زبان کره ای چقدر طول میکشد؟

بستگی دارد چقدر برایش وقت بگذارید. اگر بتوانید روزانه چند ساعت را به یادگیری اختصاص بدهید، انتظار می‌رود بعد از ۱ سال تسلط ابتدایی به این زبان داشته باشید.

۴. مهارت خواندن زبان کره‌ای را چطور بهبود ببخشیم؟

با مطالعه روزنامه‌های کره‌ای‌زبان. ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد، اما هرچه بگذرد برایتان راحت‌تر می‌شود.

۵. آیا باید همه کلمات کره ای را بلد باشیم؟

بایدی وجود ندارد، اما هرچقدر کلمات بیشتری بلد باشید احتمال تپق‌زدن یا نصفه‌و‌نیمه رها‌کردن جمله کمتر می‌شود. مطالعه واژگان کره ای باید بخش بزرگی از یادگیری این زبان باشد.

کلام آخر

حالا که با مقدمات و مراحل یاد گرفتن زبان کره‌ای به‌طور مختصر آشنا شدید، با انگیزه تمام یادگیری زبان در خانه را شروع کنید و تا می‌توانید به روند یادگیری پایبند باشید. اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین زبان کره ای نقطه‌ای عالی برای شروع هستند. مهم‌ترین نکات یادگیری زبان جدید را بدانید و تسلیم سختی یادگیری زبان دوم نشوید. یادتان باشد یادگیری زبان جدید یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد و به گذشت زمان و تمرین و تکرار نیاز دارد. ناامید نشوید و با قدم‌های محکم‌تری مسیر یادگیری را ادامه دهید.


در ادامه بخوانید: دیدنی های کره جنوبی؛ ۲۴ جاذبه گردشگری جادویی در این کشور شرق آسیا
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع 90daykorean wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 8 دیدگاه)
 1. Shayan می‌گوید

  سلام ، ممنون مفید بود .

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   سلام شایان عزیز
   خوشحالیم که این مقاله رو پسندیدی.🙂🌹

 2. 사이나 می‌گوید

  سلام مفید و خوب بود اما یه چیزی بگم که تلفظ یک سری از کلمات اشتباه هست.
  در زبان کره ای 어 یک حرف صدا است که بین اُ و آ تلفظ میشه و چون توی انگلیسی همچین حرفی وحود نداره، به جاش eo میزارن.درواقع یه جور فونیتیک هست. بنابر این برای مثال عدد ۶ 여섯 درواقع یاساد(حرف ا بین اُ و آ تلفظ میشه) هست و یئوسئوت نیست. چون از روی انگلیسیش نوشتین.(yeoseot احتمالا توی گوگل ترنسلیت تلفظش رو اینشکلی نوشته).
  و یک اشکال دیگه اینکه در کره ای دو تا اِ داریم و توی انگلیسی برای اینکه این دو تا اِ باهم قاطی نشن یکیشون به صورت ea و اون یکی به صورت e نوشته میشه(هر چند صداهاشون یکیه و هیچ فرقی نمیکنن). و کلمه ای مثل 했어요 که هِسایُ هست (دوباره اینجا ا بین اُ و آ تلفظ میشه) با این اِ (ㅐ) نوشته شده که توی انگلیسی ea نشون داده میشه و اگه از روی انگلیسیش بخونین فکر میکنین که هائِسیو هست که اشتباهه و درستش هِسایو هست.

  1. مهدیه منصوری می‌گوید

   سلام دوست خوبم
   ممنون بابت اطلاعات مفید و ارزشمندت

 3. Lisa می‌گوید

  جالب بود، اما تقریبا تمام تلفظ ها اشتباه بود.

  1. مهدیه منصوری می‌گوید

   سلام دوست خوبم. اگر تلفظ درست کلمه‌ای رو می‌دونی، باهامون در میون بذار.

   1. Lisa می‌گوید

    감사합니다 کَمسَهَمْنیدَ . نه کامساهامنیدا
    잘 자요 چَل جَیُ . نه چال جایو
    아마도 اَمَدُ. نه آمادو
    해요 هِیُ نه. هائیو
    하다 هَدَ. نه هادا
    둘 دول. نه دال
    하나 هَنَ. نه هانا

    1. مهدیه منصوری می‌گوید

     سپاسگزارم دوست من.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon