جمعه سیاه شاواز

کار در سفر؛ نکاتی درباره این روش رویایی برای کسب درآمد

2

کار در سفر شغلی رؤیایی برای افرادی است که به گشت‌ و گذار علاقه دارند. بعضی از مشاغل مثل راهنمای تور طوری هستند که افراد برای کسب درآمد باید سفر کنند. دسته‌ای دیگر از مشاغل هم به‌خاطر اینکه نیاز به مکان خاصی ندارند،‌ آزادی لازم برای سفرکردن را در اختیار فرد شاغل قرار می‌دهند. مثلا برنامه‌نویسی دورکار یکی از این مشاغل است. در این مقاله قصد داریم مزیت‌های کار کردن در سفر را بررسی و بهترین شغل‌هایی را معرفی کنیم که در حین سفر قابل‌انجام هستند. با ما همراه باشید.

مزایای کار در سفر چیست؟

سفرکردن مزیت‌های بی‌شماری برای انسان‌ها دارد، اما امروزه مردم چنان درگیر کار و زندگی روزمره شده‌اند که زمانی برای مسافرت ندارند. بسیاری از ایرانی‌ها در بهترین حالت فقط سالی ۱ بار سفر می‌کنند و معمولا هم مقصدی همیشگی (اغلب استان‌های شمالی کشور) دارند. وقتی حرف از سفر می‌شود همه افراد به آن علاقه دارند، اما به محض اینکه نوبت به عمل می‌رسد، افراد از کمبود زمان و هزینه گلایه می‌کنند. کار در سفر یعنی شما زمان کافی برای سفر و درآمدی برای پرداخت هزینه‌ها دارید. در ادامه به مزیت‌های این شیوه کارکردن را بررسی کرده‌ایم.

 • تأمین هزینه‌های سفر: گاهی اوقات سازمانی که در آن کار می‌‌کنید هزینه سفرها را می‌پردازد. گاهی اوقات هم باید زمانی را به دورکاری اختصاص بدهید و در زمان آزاد به گشت و گذار بپردازید. در هر صورت، درآمد کافی برای پرداخت هزینه‌هایتان را خواهید داشت.
 • ایجاد شبکه ارتباطات: بعضی از افراد همراه همکارانشان سفر می‌کنند و مثل اعضای خانواده هم می‌شوند. همچنین کار در سفر باعث آشنایی با افرادی می‌شود که شبیه به خودتان هستند. ارتباط با چنین افرادی لذتبخش است.
 • پربارکردن رزومه: سفر پر از تجربه است و داشتن شغلی که به سفر نیاز داشته باشد نکته‌ای مثبت در رزومه شما محسوب می‌شود. در ضمن استخدام افرادی که امکان مسافرت‌های کاری را دارند، برای سازمان‌های بزرگ اولویت دارد.
 • کسب تجربه: سفر همیشه چالش‌ها و تجربه‌های جدیدی به همراه دارد. کمتر کسی هست که از مسافرت‌ها و تجربه‌هایی که کسب کرده است پشیمان باشد.
کار در سفر به‌معنی خارج‌شدن از محدوده امنمان است؛ به همین دلیل ممکن است در چند هفته اول با مشکلات بسیاری مواجه شویم. صبور باشید و به خودتان برای تطبیق با شرایط جدید زمان بدهید.

چطور کار در سفر را مدیریت کنیم؟

کارکردن در سفر برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر می‌رسد. آنها تصور می‌کنند باید مدت‌ها کار کنند تا پول لازم برای سفر را پس‌انداز کنند و در نهایت اگر مخارج زندگی اجازه بدهد، چند روز مرخصی بگیرند و به سفر بروند. حتی افرادی که امکان دورکاری دارند هم به این فکر می‌کنند که نمی‌توانند وقتی در سفر هستند کارشان را مدیریت کنند. آنها بر این باورند که یا باید کار کنند یا استراحت و تفریح!

چطور در سفر کار کنیم؟

در ادامه، نکاتی را می‌گوییم که به‌کمکشان می‌توانید در سفر کار کنید و با مدیریت زمان، برای تفریح هم وقت داشته باشید. با اجرای این نکات متوجه شوید که سفرکردن همیشه به زمان آزاد و پول زیاد نیاز ندارد.

نکاتی برای کار در سفر

 • قبل از سفر، برای محل اقامت برنامه‌ریزی کنید. اگر قرار است مدتی طولانی جایی بمانید، می‌توانید به فکر اقامتگاه اشتراکی هم باشید.
 • روتین روزانه داشته باشید و هرروز طبق همان روتین پیش بروید. در سفر معمولا کسی به کارهای شما نظارت نمی‌کند، پس خودتان موظف هستید زمانتان را مدیریت کنید و برنامه‌ریزی داشته باشید.
 • در دسترس مشتریان و همکارانتان باشید. بسیاری از افراد دورکار به‌خاطر اینکه ارتباط مجازی با همکاران یا مشتریان را فراموش می‌کنند، دچار مشکل می‌شوند. اینکه کسی در کنار شما ننشسته است، به این معنا نیست که همکاری ندارید و تنها هستید!
 • تجهیزات لازم برای کار در سفر را همراه داشته باشید. لپ‌تاپ، گوشی موبایل، موس و کیبورد، هدفون و پایه لپ‌تاپ، دوربین یا موبایل از جمله تجهیزات لازم برای دورکاری هستند.
 • در مدتی که کار می‌کنید، عوامل حواس‌پرتی را به حداقل برسانید و روی کارتان متمرکز باشید تا عملکرد بهتری داشته باشید. هرگونه تفریح و گشت‌وگذار را به بعد از پایان ساعت کاری موکول کنید. نداشتن ساعت کاری مشخص و بی‌نظمی مهم‌ترین عیب دورکاری است.
 • اگر به کشورهای دیگر سفر می‌کنید، ساعت کاری خود را با ساعت محل کارتان تنظیم کنید.
 • هنگام دورکاری، نه تنبلی کنید و نه اضافه‌کاری. کارکردن در حد تعادل چیزی است که برای کار در سفر به آن نیاز دارید.
 • به سرعت اینترنت در مقصدتان توجه داشته باشید. اگر سرعت اینترنت پایین است، به همکارانتان اطلاع بدهید و حجم کارتان را کمتر کنید.
 • مطمئن شوید هزینه‌های سفر با درآمدتان تناسب داشته باشد.
 • مقصدهای پرچالشی مثل صحراهای آفریقا را برای زمانی که باید در حین سفر کار کنید انتخاب نکنید.
همه مشاغل برای کار در سفر مناسب نیستند. دنبال شغلی بگردید که شرایط لازم برای سفر را در اختیارتان قرار می‌دهد. شغلی تمام‌وقت که به روزانه ۸ ساعت حضور در محل کار نیاز دارد، برای کسب درآمد در حین سفر مناسب نیست.

بهترین مشاغل برای کسب درآمد حین سفر

دنیای امروز فرصت‌های بسیاری را در اختیار ما انسان‌ها قرار داده است، مثلا روش‌های زیادی برای کسب درآمد داریم و بیش از هر زمان دیگری امکان انتخاب سبک زندگی وجود دارد. در ادامه، مشاغلی را نام می‌بریم که امکان کار در سفر را برای شما فراهم می‌کنند.

 • فریلنسری (فرصت‌های شغلی مختلفی برای فریلنسری وجود دارند)؛
 • راهنمای گردشگری؛
 • مهماندار؛
 • آشپز؛
 • مشاغل مرتبط با ناوگان حمل‌ونقل زمینی، هوایی، ریلی و دریایی؛
 • بلاگر و اینفلوئنسر؛
 • کارمند دورکار؛
 • مترجم؛
 • مدرس آنلاین؛
 • ماساژدرمانگر؛
 • عکاس و فیلم‌بردار؛
 • مدیربرنامه؛
 • محقق حیات وحش؛
 • مشاور کسب‌وکار؛
 • کوچ و مشاور آنلاین.

تورلیدری یکی از بهترین مشاغل برای کار در سفر

این فهرست فقط نمونه‌ای از مشاغلی است که امکان انجام آنها در حین سفر وجود دارد. به یاد داشته باشید هر شغلی که نیاز به حضور در محل کار نداشته باشد و بتوانید خودتان ساعت کارتان را تعیین کنید، انتخاب مناسبی برای کار در سفر است. تناسب شغل و شرایط زندگی با شرایط لازم برای کار کردن در سفر ضروری است. به یاد داشته باشید که این شیوه کارکردن هم سختی‌‌های بسیاری دارد.

کار در سفر در ایران

در سال‌های اخیر مشاغل فریلنسری در ایران طرف‌داران بسیاری پیدا کرده است. البته اکثر افراد کارهای فریلنسری را کار در خانه می‌دانند و کمتر کسی به آنها به‌چشم مشاغل مناسب برای کارکردن در حین سفر نگاه می‌کند. کار در سفر در ایران متداول نیست و معمولا اکثر افرادی که این تجربه را دارند، افرادی هستند که به‌واسطه شغلشان مجبور به سفر بوده‌اند.

البته متداول‌نبودن این مسئله به این معنی نیست امکان که کار در سفر در ایران وجود ندارد. اگر فریلنسر هستید، می‌توانید هر زمان که دوست داشته باشید سفرهایتان را آغاز کنید.

چطور این مشاغل را پیدا کنیم؟

پیداکردن بعضی از مشاغلی که در سفر قابل‌انجام هستند ساده است. مثلا برنامه‌نویسی، مترجمی، دیجیتال مارکتینگ و انواع مشاغل فریلنسری مواردی هستند که امکان پیداکردن آنها در سایت‌های کاریابی وجود دارد. بعضی از مشاغل مثل خلبانی، آشپزی یا مشاوره کسب‌وکار مشاغلی هستند که آگهی استخدام ندارند. این مشاغل با توجه به ارتباطات افراد پیدا می‌شوند، مثلا مشاور کسب‌وکار باید بازاریابی کند و اعتبارش را به مردم نشان بدهد تا برای دریافت مشاوره به او اعتماد کنند. بعد از شناخته‌شدن در بازار، فرد مشتری‌های زیادی خواهد داشت و می‌تواند از این طریق درآمد کسب کند و شغلش را به کار در سفر در ایران و حتی سایر کشورهای جهان تبدیل کند.

سایت کار داوطلبانه در سفر

جالب است بدانید که در کشورهای خارجی سایت کار داوطلبانه در سفر وجود دارد. یعنی افراد با استفاده از تخصص‌هایشان به دیگران کمک می‌کنند و در ازای این کار می‌توانند از آنها خدمات بگیرند، مثلا دیجیتال مارکتر می‌تواند به مسافرخانه‌ای محلی برای دیده‌شدن در فضای مجازی کمک کند و در ازای این کار، چند شب اقامت رایگان از آنها بگیرد.

تعدادی از این سایت‌‌ها عبارت‌اند از:

این سایت‌ها بین‌المللی هستند. بعضی از سایت‌ها هم همین شیوه فعالیت را دارند، اما به یک یا چند کشور خاص محدود می‌شوند. هنوز در ایران سایت کار داوطلبانه در سفر راه‌اندازی نشده است. اگر می‌خواهید به این شیوه در ایران کار کنید، باید مستقیم با کارفرماها در ارتباط باشید. اگر زمانی قصد داشتید سفرهای خود را به خارج از مرزها ادامه دهید، می‌توانید در این سایت‌ها عضو شوید و از خدمات کار داوطلبانه در سفر استفاده کنید و از این طریق خرج سفرهایتان را تأمین کنید.

کلام آخر

اگر تجربه کار در سفر را دارید یا همین الان هم فعالیتی می‌کنید که باید بخشی از زمانتان را در سفر باشید، به خودتان تبریک بگویید! بسیاری از افراد رؤیای کارکردن در سفر را دارند و وقتی کسی را می‌بینند که به این روش کار و زندگی می‌کند، به او غبطه می‌خورند. با این حال، تعداد افرادی که دنبال عملی‌کردن این رؤیا می‌روند بسیار کم است. کمتر کسی حاضر است از شغلی امن در شهری که همه‌جایش را می‌شناسد و در آن آشنایان بسیاری دارد دل بکند و به‌سمت آینده‌ای ناشناخته در شهرهایی برود که تاکنون آنها را ندیده است.

اگر تجربه‌ای درباره کارکردن در حین سفر دارید یا شغلی داشته‌اید که برای انجام آن سفرهای زیادی رفته‌اید، لطفا تجربه خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید. در چطور افراد زیادی مشتاق خواندن تجربیات جذاب شما هستند.


در ادامه بخوانید: مدیریت زمان در دوران دورکاری؛ ۶ توصیه ضروری برای به‌دست آوردن زمان بیشتر
چگونه با مدیر و همکاران خود تعامل موثری داشته باشیم.
چگونه در سازمان خود پله‌های ترقی را به‌سرعت طی کنیم.


منبع goseekexplore halfhalftravel indeed
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. سولو وُیِج می‌گوید

  من فیریلنس هستم و سال ها آرزوی چنین سبک کار و زندگی ای رو داشتم. کار من جوریه که حتما باید تو تایم کاریم آنلاین باشم. مشکلی که من تو سفر و طبیعت باهاش مواجه میشم وابستگیم به برق و شارژ و اینترنته اگه لوکیشن هایی رو انتخاب کنم که دسترسی راحت تری به اینا داره سفرم خیلی ریلکس و بی دردسر میشه. در غیر اینصورت راه حلی که پیدا کردم اینه: مدت سفر رو طولانی تر در نظر میگیرم و فقط تایم آزادم رو به گردش و تماشا میگذرونم. اسم این مدل سفر رو هم گذاشتم سفر آهسته.. روزای تعطیل هفته رو تو مسیر هستم و هر مقصد رو تقریبا تا آخر هفته ی بعدی ترک نمیکنم. هزینه ی اقامت معمولا زیاد میشه اما ارزشش رو داره.

  1. فاطمه مهراسبی می‌گوید

   چه سبک زندگی جذابی رو انتخاب کردید. عالیه 🙂