افراد موفق آخر هفته‌ خود را چگونه می‌گذرانند

2

اسپنسر راسکوف (Spencer Rascoff)، بنیان‌گذار وب‌سایت HOTEWIRE و مدیرعامل هفت سال گذشته وب‌سایت ZILLOW در ۳۹ سالگی، یکی از الگوهای موفقیت در میان مردم به حساب می‌آید. اما اسپنسر از انجام چه کارهایی در آخر هفته‌اش پرهیز می‌کند؟ از کار کردن! حداقل از شیوه‌ی مرسوم و روزمره کار کردن خود را رها می‌کند. نوشته‌ی زیر را بخوانید تا ببینید او و سایر افراد موفق آخر هفته‌ی خود را چگونه می‌گذرانند.

ژاکلین اسمیت (Jacquelyn Smith) از زبان اسپنسر دیدگاه جالبی از تعطیلات آخر هفته مطرح می‌کند:

«هرگز آخر هفته‌ها به دفتر کارم نمی‌روم. فقط آخر شب ایمیل‌هایم را چک می‌کنم. تعطیلات آخر هفته، یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی است که می‌توانم کارهای روزمره‌ام را کنار بگذارم و این فرصت را پیدا کنم که در مورد شرکت و کارم عمیق‌تر فکر کنم. این روزها فرصت مناسبی برای تفکر است و این امکان برای شما فراهم است که در مورد مشکلات بزرگ، عمیقا تفکر کنید.»

مطالعاتی که اخیرا در دانشگاه استنفورد صورت گرفته است، درستی دیدگاه اسپنسر را تأیید می‌کند.

طبق این مطالعات، اگر میزان کار هفتگی شما از ۵۰ ساعت بیشتر شود، بهره‌وری‌تان به‌ وضوح کاهش خواهد یافت. اگر در هفته حتی بیش از ۵۵ ساعت کار کنید، با کاهش شدید بهره‌وری روبه‌رو خواهید شد.


حتما بخوانید: چطور با کار کمتر نتیجه بیشتری بگیریم؟

باید بپذیریم افرادی که در هفته بیش از ۷۰ ساعت کار می‌کنند از نظر بازده کاری، هیچ تفاوتی با شخصی که در هفته ۵۵ ساعت کار می‌کند ندارند. در حقیقت، کار بیشتر منجر به بازدهی بیشتر نمی‌شود.

افراد موفق به‌ خوبی می‌دانند که داشتن آخر هفته‌ای متفاوت چقدر اهمیت دارد. آنها فعالیت‌های روزانه‌ی خود را در پایان هفته تغییر می‌دهند و به سراغ آرامش و بازسازی جسمی و روحی می‌روند. این افراد، مانند اسپنسر، از آخر هفته‌ی خود، برای ساختن هفته‌ی پیش رو استفاده می کنند.

در ادامه ۱۰ روش بیان خواهیم کرد که افراد موفق، از آنها برای رسیدن به تعادل در آخر هفته و شروع یک هفته‌ی پرانرژی بهره می‌برند.

۱. در همان ساعت همیشگی از خواب بیدار شوید

zzz

شاید آخر هفته‌ها وسوسه شوید که حسابی بخوابید تا کمبود خواب تمام هفته را جبران کنید. شاید به طور موقت احساس خوبی به شما بدهد، اما این خواب نامنظم، در ریتم شبانه‌روزی خواب شما اختلال ایجاد خواهد کرد. بدن شما طی مراحل دنباله‌دار خواب، احساس نشاط و سرزندگی را پس از بیدار شدن به ارمغان می‌آورد. یکی از این مراحل آماده کردن ذهن برای هشیاری و بیدار شدن است. این همان دلیلی است که افراد قبل از زنگ زدن ساعت از خواب بیدار می‌شوند؛ چراکه مغز شما عادت کرده است که در ساعتی مشخص از صبح بیدار شود. اگر آخر هفته‌ها بیشتر از زمان معمول بخوابید، در نهایت احساس خستگی و گیجی خواهید داشت. این احساس نه‌تنها روز تعطیل‌تان را از شما می‌گیرد، بلکه بهره‌وری اول هفته را هم کاهش می‌دهد. چراکه ذهن شما برای بیدار شدن در ساعت همیشگی آماده نیست. اگر نیاز به جبران کم‌خوابی روزهای گذشته دارید، تنها راه پیش روی شما، زودتر به رختخواب رفتن است.


حتما بخوانید: علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟

۲. زمانی را به خودتان اختصاص بدهید

با اینکه ممکن است کاری دشوار باشد، اما تمام تلاش‌تان را بکنید تا آخر هفته‌ها بخشی از صبح را به خودتان اختصاص دهید. به دنبال راهی باشید تا خودتان را درگیر فعالیت موردعلاقه‌‌تان کنید. این تنها کاری است که می‌تواند در همان ابتدای روز، به شما حجم عظیمی از سرزندگی و آسودگی خاطر هدیه بدهد. پس برای اینکه این بازه‌ی زمانی از صبح را از دست ندهید، خود را مجبور کنید تا صبح زود در همان ساعت همیشگی بیدار شوید. با این کار، نه‌تنها به خودتان می‌رسید، بلکه ریتم شبانه‌روزی خود را نیز به بهترین شکل حفظ می‌کنید.

ذهن شما ۲ تا ۴ ساعت بعد از بیدار شدن به اوج عملکرد خود خواهد رسید. پس زود از خواب بیدار شوید تا اول کارهای فیزیکی را انجام دهید و پس‌ از آن به کارهای ذهنی بپردازید تا ذهن در بیشترین بازدهی خود قرار گیرد.

۳. ماجراجویی‌های کوچکی برای آخر هفته ترتیب بدهید

افراد موفق آخر هفته ماجراجویی می کنند

بلیط کنسرت یا تئاتر تهیه کنید. یک اتاق در هتلی که به‌ تازگی در مرکز شهر باز شده است رزرو کنید. به جای دویدن روی تردمیل، پیاده‌روی کنید. کارهایی را تجربه کنید که تا به حالا انجام نداده‌اید یا مدت‌ها از آخرین باری که آنها را تجربه کرده‌اید، می‌گذرد. مطالعات نشان می‌دهد که انتظار برای دستیابی به نتایج خوب، یکی از فاکتورهای مهمی است که یک فعالیت را لذت‌بخش می‌کند. اینکه بدانید برنامه‌ای هیجان‌انگیز برای آخر هفته‌ی خود دارید، نه‌تنها فرارسیدن آخر هفته را جذاب می‌کند، بلکه روحیه‌ی شما را در طول هفته‌ی آینده به‌طور قابل‌توجهی بهبود خواهد داد.


حتما بخوانید: چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟

۴. آخر هفته‌ها به دنبال علایق‌تان بروید

افراد موفق به دنبال علایق خود می روند

تعجب خواهید کرد اگر بدانید که دنبال کردن علاقه‌های شخصی در آخر هفته، چه اتفاقات جالبی را رقم خواهد زد. لذت بردن از علایق یکی از روش‌های فوق‌العاده برای رهایی از استرس و باز کردن راه‌های بدیع تفکر به روی ذهن شاداب شماست. فعالیت‌هایی مثل نواختن موسیقی، مطالعه کردن، نوشتن، نقاشی کردن یا حتی کشتی گرفتن با فرزندان‌تان می‌تواند به شبیه‌سازی شرایط مختلف ذهن کمک کند و سهم به‌سزایی در بهبود عملکرد شما در هفته پیش روی‌تان داشته باشد.


حتما بخوانید: 16 سرگرمی برای زندگی باکیفیت‌تر

۵. خودتان را از وابستگی‌ها رها کنید!

رهایی از وابستگی به تلفن های همراه

آفلاین بودن یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های این لیست به شمار می‌رود. چراکه اگر نتوانید که خود را در طول آخر هفته از کارتان جدا کنید، انگار که هنوز پشت میزتان نشسته‌اید و کار می‌کنید. اگر هفت روز هفته و ۲۴ ساعت روز در اختیار کارتان باشید، در واقع خودتان را در مقابل رگباری از استرس قرار داده‌اید و مانع از این می‌شوید که متمرکز و پرانرژی بمانید. طبیعتا در تمام طول تعطیلات امکان‌پذیر نیست که از کار خود دست بکشید و به هیچ ایمیل و تماسی پاسخ ندهید. زمانی مشخص از پنج‌شنبه و جمعه را به بررسی ایمیل‌ها و تماس‌های کاری اختصاص دهید. برای مثال پیام‌های خود را زمانی که فرزندان‌تان را برای اصلاح مو به آرایشگاه برده‌اید بررسی کنید یا زمانی را پس از صرف شام به بررسی ایمیل‌هایتان اختصاص دهید. تعیین بازه‌های زمانی کوتاه برای تعامل با کارتان باعث کاهش استرس می‌شود؛ بدون اینکه به تعطیلات‌تان هم آسیبی زده باشید.

۶. کارهای تکراری و خسته‌کننده را رها کنید

کارهای روزمره و تکراری‌‌ای که به آنها عادت کرده‌اید، می‌توانند خیلی راحت تمام آخر هفته‌ی شما را از بین ببرند و باعث شوند فرصتی را که برای استراحت و شادابی پیش‌ روی‌تان قرار گرفته است، از دست بدهید. از آن ناگوارتر این است که خودتان را در این کارهای روزمره غرق کنید و تمام آخر هفته‌ی خودتان را به آنها اختصاص بدهید. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، برنامه‌ریزی و اختصاص زمانی در هفته به انجام کارهای شخصی است و اگر باز هم کارهایتان ناتمام ماند آنها را به هفته‌ی آینده موکول کنید.


حتما بخوانید: ۱۵ فیلم الهام‌بخش که تمام اعضای خانواده از آن لذت می‌برند

۷. ورزش را فراموش نکنید

در طول هفته، زمانی برای ورزش ندارید؟ هیچ اشکالی ندارد! آخر هفته‌ها ۴۸ ساعت زمان دارید تا به ورزش کردن بپردازید. تحرک داشتن حتی برای ۱۰ دقیقه، استرس را کاهش می‌دهد. چراکه همین ۱۰ دقیقه تحرک، موجب افزایش انتقال‌دهنده‌ی عصبی گابا خواهد شد. علاوه بر این، ورزش کردن یکی از بهترین عوامل محرک برای ایده‌پردازی است! افراد مبتکر و خلاق به‌ خوبی می‌دانند که فعالیت‌های بیرون از خانه چقدر به افزایش خلاقیت کمک می‌کند.

خود من خیلی از ایده‌هایم وقتی‌ که در حال موج‌سواری بودم، به ذهنم رسیده است. هنگامی‌ که در دل اقیانوس هستید، ترکیب این امواج قدرتمند و صحنه‌های زیبا، فضایی فوق‌العاده برای هجوم خلاقیت فراهم می‌کند. فرقی نمی‌کند که در حال دویدن، دوچرخه‌سواری، باغبانی یا ورزش باشید. با فعالیت بدنی در آخر هفته، بدن‌تان را سرشار از اندورفین می‌کنید. پس به دنبال فعالیتی باشید که به یکی از بخش‌های مهم آخر هفته شما تبدیل شود و اندورفین مورد نیاز شما را تأمین کند.


حتما بخوانید: فواید ورزش برای سلامتی؛ چرا از همین امروز باید ورزش کردن را شروع کنیم؟

۸. با خود تفکر کنید

تفکر در انتهای هر هفته، ابزاری قدرتمند برای ارتقای توانایی‌های شماست. آخر هر هفته زمان بگذارید و درباره تأثیرگذارترین مواردی که صنعت، سازمان یا حرفه‌ی شما را شکل می‌دهند، تفکر کنید. بدون اینکه مشغله‌های طول هفته حواس‌تان را پرت کند، قادر خواهید بود که به همه‌چیز با نگرشی متفاوت نگاه کنید و از این نگرش تازه برای تغییر دادن رویکرد هفته‌ی پیش روی‌تان بهره ببرید.


حتما بخوانید: ۱۰ تمرین برای تقویت تفکر خلاق

۹. زمانی برای خانواده‌تان کنار بگذارید

آخر هفته برای خانواده زمان بگذاربد

اگر می‌خواهید پر از انرژی شوید و سرزنده باشید، در تعطیلات آخر هفته، زمانی را با خانواده‌تان بگذرانید. اسپنسر برای اینکه آخر هفته‌اش را با خانواده‌اش باشد، همیشه با اولین پرواز به خانه برمی‌گشت؛ حتی اگر مجبور بود هفته‌ی آینده باز هم به همان شهر برگردد. خستگی تمام روزهای هفته می‌تواند با سپری کردن زمانی، هرچند اندک اما باکیفیت، با خانواده از بین برود. فرزندان‌تان را به پارک ببرید، همسرتان را به رستوران موردعلاقه‌اش دعوت کنید و به پدر و مادرتان سر بزنید.

۱۰. خود را برای هفته‌ی پیش رو آماده کنید

آخر هفته یکی از بهترین زمان‌هایی است که می‌توانید مشغول برنامه‌ریزی برای هفته‌ی آینده شوید. تنها ۳۰ دقیقه زمان گذاشتن برای برنامه‌ریزی، می‌تواند بازدهی شما را بالا ببرد و استرس‌تان را کاهش دهد و از آنجایی‌ که از قبل برای همه‌ی موارد احتمالی برنامه‌ریزی‌ شده است، هفته‌ی پیش رو به‌ خوبی مدیریت خواهد شد.

برگرفته از: forbes

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
  1. salar می‌گوید

    ۴. آخر هفته‌ها به دنبال علایق‌تان بروید

    از ادیسون پرسیدن تا حالا چقد کار کردی،گفت من تا حالا کار نکردم،هر چی بوده تفریح بوده…انسان های موفق تمامه هفته دنباله علایقشون هستن،نه فقط آخره هفته ها

  2. علیرضا می‌گوید

    متن خیلی خوب بود

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon