راه‌کارهای مؤثر برای مقابله با آلودگی هوا در درازمدت

9

امروزه، هوایی که نفس می‌کشیم پر از آلاینده‌های خطرناک و سمی است. آلودگی محیط‌ زیست، زیبایی و تنوع زیستی طبیعت را بر هم زده است. هر سال میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به علت مشکلات ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. در کشور نروژ، تعداد کشته‌شدگان بر اثر آلودگی هوا ۱۰ برابر تلفات سوانح رانندگی است. از طرف دیگر، کودکان به این علت که بیشتر از بزرگسالان نفس می‌کشند، آسیب بیشتری در برابر آلودگی هوا می‌بینند. آلودگی هوا حتی آثار بدی بر روی سلامت جنین می‌گذارد. همراه ما باشید، در این مطلب می‌خواهیم به بررسی مسئولیت شهروندی برای مقابله با آلودگی هوا در درازمدت بپردازیم.

رازِ داشتن یک زندگی سالم در شناسایی منابع آلودگی هوا و انجام کارهایی است که می‌توان به کمک آنها آلودگی هوا را متوقف نمود. اگر می‌خواهید در این جنبش زیست‌محیطی نقشی داشته باشید، باید به دنبال روش‌های مختلفی باشید که به یاری آنها از بزرگتر شدن مشکلات آلودگی جلوگیری کنید. ما به ۴۱ روش اشاره خواهیم کرد تا با به‌کارگیری آنها بتوانید در توقف آلودگی هوا در محل زندگی خود و جهان اطراف‌تان مشارکت داشته باشید.

رونیکس

۱. از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنید

کمتر از اتومبیل خود استفاده کنید. اگر این امکان برای‌ شما وجود دارد از شیوه‌های همسفری استفاده کنید و به جای قدم زدن، استفاده از حمل‌ونقل عمومی را مد نظر داشته باشید، بدین ترتیب شما با اضافه نکردن اتومبیل خود به جمع سایر آلاینده‌ها، از همکاری در ایجاد مشکلات آب‌و‌هوایی خودداری کرده‌اید.

۲. هوشمندانه رانندگی کنید

اگر معمولا خودتان رانندگی می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که به قدری هوشمندانه رانندگی می‌کنید که بنزین هدر نمی‌دهید. از محدوده‌ی سرعت تجاوز نکنید، اطمینان حاصل کنید که چیز اضافی در اتومبیل خود قرار نداده‌اید که باعث سنگینی آن شود و هر تدبیری که باعث کاهش مصرف بنزین می‌شود را به کار ببندید.


حتما بخوانید: رعایت فرهنگ رانندگی با ۱۹ اصلی که قبل از پشت فرمان نشستن باید بدانیم

۳. به طور منظم اتومبیل خود را چک کنید

با انجام وارسی‌های منظم، اطمینان حاصل نمایید که اتومبیل شما بیش از اندازه بنزین مصرف نمی‌کند. با این کار نه تنها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید بلکه عمر اتومبیل خود را بالا می‌برید.

۴. باد تایر اتومبیل خود را چک کنید

اگر باد تایرهای اتومبیل تنظیم نباشد، مصرف سوخت اتومبیل بالا خواهد رفت. تنظیم باد تایرها، تأثیرات محیط‌زیستی را نیز کاهش خواهد داد.

۵. اتومبیل‌های دوستدار محیط‌زیست بخرید

مقابله با آلودگی هوا - برای کاهش آلودگی هوا اتومبیل‌های دوستدار محیط‌زیست بخرید

اتومبیل‌هایی بخرید که به محیط‌زیست آسیب‌ نمی‌رسانند. امروزه گزینه‌های زیادی هستند که یا مصرف سوخت پایینی دارند یا از سوخت‌های ترکیبی استفاده می‌کنند پس با خرید این چنین اتومبیل‌هایی دیگر هیچ جای نگرانی از بابت مصرف بالای سوخت و آلوده‌کردن جو زمین وجود نخواهد داشت. اگر به دنبال خرید یک اتومبیل نو هستید، به اتومبیل های دوستدار محیط‌زیست روی بیاورید.

۶. به فکر زندگی سبز و دوستدار محیط‌زیست باشید

راه‌های بسیاری برای سبز زندگی کردن وجود داد و بسیاری از آنها باعث کاهش هزینه می‌شود که در نتیجه روی آوردن به این سبک از زندگی را آسان‌تر می‌کند. ببنید که آیا در محل زندگی شما سیاست‌ها و تسهیلاتی برای تشویق به روی آوردن به زندگی سبز وجود دارد.

۷. گل‌کاری کنید

گل و گیاه به هوا مواد مفید منتقل می‌کند که به تمیز نمودن هوا کمک می‌کند. گیاهان زیادی وجود دارند که آلودگی‌های موجود در جو را می‌خورند. تحقیقی دراین خصوص انجام بدهید و ببینید کدام‌یک از آنهایی که به پاکیزه نمودن هوا کمک می‌کنند را می‌توان به راحتی پرورش داد.


حتما بخوانید: زیباترین گل های پاییزی که می‌توانید در گلدان یا حیاط خانه‌تان بکارید

۸. از رنگ‌هایی استفاده کنید که ترکیبات آلی فرارِ کمتری دارند و با آب تهیه شده‌اند

از رنگ‌هایی استفاده کنید که با آب تهیه شده باشند، نه فرآورده‌های نفتی. هرچه محصولات فرآورده‌های نفتی کمتری استفاده کنید، کمک بیشتری به محیط زیست خواهید کرد چرا که این کار یعنی مصرف کمتر نفت و فرآورده‌های نفتی.

۹. چراغ‌های اضافی را خاموش کنید

هرگز چراغ‌ها یا سایر وسایل الکتریکی را روشن نگذارید. هرچه مصرف برق بیشتری داشته باشید، انرژی بیشتری اتلاف خواهید کرد و درنتیجه باعث آلودگی بیشتر هوا می‌شوید.


حتما بخوانید: صرفه جویی در مصرف برق با ۴ روش آسان و کاربردی

۱۰. به فکر استفاده از برق سبز باشید

مقابله با آلودگی هوا - برای کاهش آلودگی هوا به فکر استفاده از برق سبز باشید

از برقی استفاده کنید که توسط انرژی‌های تجدیدپذیر مثل انرژی برق‌آبی، باد یا خورشید تولید می‌شوند.

۱۱. از انرژی خورشیدی استفاده نمایید

به جای انرژی‌های مرسوم، به انرژی خورشیدی روی بیاورید. استفاده از انرژی خورشیدی باعث صرفه جویی در مصرف سایر انرژی‌ها می‌شود و مهم‌تر از آن، در درازمدت شما می‌توانید پول بیشتری نیز پس انداز کنید.

۱۲. به جای زغال از گاز طبیعی استفاده کنید

به جای زغال از پروپان و گاز طبیعی استفاده کنید. با این کار دیگر دود ناشی از سوخت‌های فسیلی را که برای محیط‌زیست به شدت مخرب است به آسمان نمی‌فرستید.

۱۳. از اجاق‌های هیزمی مناسب استفاده کنید

به جای اجاق‌ها و بخاری‌های نفتی از اجاق‌های هیزمی مناسب استفاده کنید. هر چقدر نفت کمتری استفاده کنید، کمک بیشتری به جو زمین خواهید نمود.

۱۴. لباس‌های‌تان را روی بند رخت خشک کنید

به جای استفاده از رخت‌خشک‌کن، لباس‌های خود را روی بند رخت خشک کنید. هرچه انرژی کمتر مصرف شود، بهتر است.

۱۵. همیشه از محصولات قابل‌بازیافت استفاده کنید

مقابله با آلودگی هوا - برای کاهش آلودگی هوا همیشه از محصولات قابل‌بازیافت استفاده کنید

اگر به محصولات قابل‌بازیافت دسترسی دارید، حتما از آنها استفاده کنید. برای تولید این محصولات به انرژی کمتری نسبت به سایر محصولات نیاز است.

۱۶. از هر دو طرف کاغذ استفاده کنید

در غیر این صورت، تنها چیزهای اطراف خود را اسراف می‌کنید.

۱۷. از کیسه‌های کاغذی مجددا استفاده کنید

این کیسه‌ها تقریبا برای هر چیزی که تصورش را می‌کنید قابل‌استفاده است و از آن مهم‌تر به راحتی می‌توان این کیسه‌ها را بازیافت نمود.

۱۸. از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید

کیسه‌های پلاستکی ساخته شده از فرآورده‌های نفتی هستند و به محیط‌زیست آسیب می‌زنند چرا که تجزیه‌ی آنها زمان بسیار زیادی طول می‌کشد و البته بعضی از آنها اصلا تجزیه‌پذیر نیستند.

۱۹. محصولاتی را انتخاب کنید که بسته‌بندی‌های خیلی کوچکی دارند

هنگام خرید، به محصولاتی توجه کنید که بسته‌بندی کوچک داشته و مجددا قابل استفاده باشند. حتی اگر این محصولات بسته‌بندی باشند، سعی کنید محصولاتی بخرید که بسته‌بندی کمتری دارند.

۲۰. به جای برگ‌روب از جارو استفاده کنید

محصولاتی که باعث پخش شدن گرد و غبار می‌شوند را انتخاب نکنید. مثلا، به جای برگ‌روب از جارو استفاده نمایید.

۲۱. از مواد شیمیایی خطرناک استفاده نکنید

تا حد امکان از مواد شیمیایی که بوی تندی دارند استفاده نکنید. در غیر این صورت، از این مواد در خارج از محل زندگی استفاده کنید.

۲۲. سیگار را ترک کنید

مقابله با آلودگی هوا - برای کاهش آلودگی هوا سیگار را ترک کنید

سیگار را ترک کنید و دیگران را نیز به ترک سیگار تشویق نمایید. دود سیگار هم برای خودتان و هم هوایی که در آن نفس می‌کشید مضر است.

۲۳. نشتی‌ها را عایق‌بندی کنید

داخل و اطراف محل زندگی خود را عایق‌بندی کنید تا بدین ترتیب برای گرمایش آن نیازی به مصرف زیاد انرژی نداشته باشید.

۲۴. سفرهای خود را با هم ادغام نمایید

سعی کنید برنامه‌ی خود را طوری تنظیم کنید که برای انجام آنها فقط یک بار از خانه خارج شوید. با این کار سوخت کمتری مصرف می‌کنید.

۲۵. ممیزی انرژی انجام دهید

از یک متخصص بخواهید که در خصوص مصرف بهینه‌ی انرژی، خانه‌ی شما را وارسی نماید و تغییرات لازم برای بهینه‌سازی مصرف انرژی را به شما توصیه نماید. پیشنهادهای آنها می‌تواند کمک شایانی به شما در صرفه‌جویی انرژی و حتی پول در دراز مدت نماید.

۲۶. از محافظ‌های برق استفاده کنید

اگر در محل‌هایی از چندین وسیله‌ی برقی استفاده می‌کنید، آنها را به یک محافظ برق وصل کنید. وقتی که از هیچ‌یک از وسایل استفاده نمی‌کنید، محافظ را خاموش کنید. با این کار هم عمر مفید وسایل برقی خود را بالا می‌برید و هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد.

۲۷. به‌جای کولر گازی از پنکه استفاده کنید

مقابله با آلودگی هوا - برای کاهش آلودگی هوا به‌جای کولرگازی از پنکه استفاده کنید

اگر هوا خیلی گرم نیست، تا حد امکان به جای کولر گازی از پنکه استفاد کنید. پنکه انرژی کمتری مصرف می‌کند.

۲۸. وقتی هوا سرد است، از پتو استفاده کنید

از طرف دیگر، اگر هوا خیلی سرد نیست، به جای هدر دادن نیروی گرمایشی از پتو و روانداز استفاده کنید.

۲۹. مصرف خود را کاهش دهید، بازمصرف کنید و بازیافت کنید

تا جایی که می‌توانید بازیافت نمایید تا از پسماندهای حاصل برای تولید محصولات دیگر مجددا استفاده شود. با این کار، شما مشکل دیگری به مشکلات محیط‌زیست اضافه نخواهید کرد.

۳۰. محصولات تولیدشده از مواد بازیافتی بخرید

تا حد امکان، محصولاتی بخرید که از مواد بازیافتی تهیه شده‌اند. این کار نیاز به خرید مواد اولیه‌ی تازه برای تولید محصول را کاهش خواهد داد. هنگام خرید، به دنبال محصولاتی باشید که روی آن نشان بازیافت داشته باشد یا حداقل از ترکیبات قابل‌بازیافت ساخته شده باشند.

۳۱. هرزنامه‌ها را کاهش دهید

اگر هر هفته تعداد زیادی هرزنامه دریافت می‌کنید، مبدا شرکت‌های تولید این نامه‌ها را پیدا کنید و از آنها بخواهید که این نامه‌ها را برای شما ارسال نکند. با این کار از قطع میلیون‌ها درخت جلوگیری به عمل می‌آورید.

۳۲. باتری‌های قابل‌شارژ بخرید

هر ساله میلیاردها باتری خریداری و پس از مصرف دور ریخته می‌شوند. یک شارژر و چند باتری قابل‌شارژ بخرید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید.

۳۳. محصولات دارای برچسب انرژی بخرید

هنگام خرید وسایل الکترونیکی، محصولات دارای برچسب انرژی بخرید. این محصولات در صرفه‌جویی انرژی کارایی بهتری دارند.

۳۴. از آب سرد به جای گرم استفاده کنید

اگر برای شستشو از آب سرد به جای آب گرم استفاده کنید، کمک شایانی به محیط‌زیست کرده‌اید، زیرا در این صورت کمتر از آب‌گرم‌کن استفاده می‌کنید که در نتیجه مصرف سوخت کاهش می‌یابد و آلایندگی کمتری وارد هوا می‌شود.


حتما بخوانید: صرفه جویی در مصرف آب با ۳۱ نکته ساده اما هوشمندانه

۳۵. مواد غذایی ارگانیک بخورید

مواد غذایی محلی بخورید. این یعنی لازم نیست مواد غذایی مسیر درازی برای رسیدن به شما طی کنند. مهم‌تر از آن، در درازمدت به اقتصاد محل زندگی خود کمک شایانی می‌کنید.

۳۶. خودتان به پرورش میوه و سبزیجات بپردازید

مقابله با آلودگی هوا - برای کاهش آلودگی هوا خودتان به پرورش میوه و سبزیجات بپردازید

اگر در حیاط خانه‌ی خود باغچه دارید، به فکر پرورش میوه و سبزیجات باشید. میوه و سبزیجاتی که از بازار خریداری می‌کنید، چندین کیلومتر راه طی نموده‌اند تا به دست شما برسند. بنابراین با پرورش میوه ها و سبزیجات در خانه‌ی خود، از وقوع آلودگی بیشتر جلوگیری خواهید کرد.


حتما بخوانید: کاشت سبزی در گلدان؛ ۱۶ سبزی سالم که می‌توان در خانه پرورش داد

۳۷. از کارفرمای خود بخواهید که امکان دورکاری را فراهم آورند

با وجود امکانات ارتباطی مثل ویدئو کنفرانس یا تماس تلفنی، دورکاری دیگر کار آنچنان سختی نیست. با این کار نه تنها میزان سفرها به محیط کار کاهش پیدا می‌کند و پول بیشتری صرفه‌جویی می‌شود بلکه به مقابله با آلودگی هوا نیز کمک می‌شود.

۳۸. مشارکت داشته باشید

ببینید که آیا دولت تدابیری در دست اجرا دارد که در نهایت به شما در مشارکت برای مقابله با آلودگی هوا کمک کند.

۳۹. با نمایندگان محلی گفتگو کنید

با نمایندگان محلی و مقامات دولتی درباره‌ی مسائل مربوط به آلودگی هوا گفتگو کنید و آنها را تشویق نمایید که در این جهت وارد عمل بشوند تا بدین ترتیب بتوانیم دنیای بهتری را برای فرزندان خود باقی بگذاریم.

۴۰. به دوستان و آشنایان خود آموزش دهید

در مورد راه‌های مقابله با آلودگی هوا به دوستان و آشنایان خود اطلاع‌رسانی کنید و به آنها درباره‌ی راه‌های مختلفی که به حفاظت از محیط‌زیست ختم می‌شوند آموزش دهید.

۴۱. به یک گروه طرفدار محیط‌زیست بپیوندید

اگر مایل به مشارکت در پاکسازی آلودگی هوا در محل زندگی خود هستید، به یک گروه حفاظت از محیط‌ زیست بپیوندید. در این صورت، می‌توانید با افراد مختلف آشنا شوید و نظرات و ایده‌های خود را در این خصوص به اشتراک بگذارید. کار خود را گسترش دهید و از دیگران نیز بخواهید که در این دست فعالیت‌ها سهیم شوند.


در ادامه بخوانید: برای شهروند خوب بودن چه باید کرد؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع conserve
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 9 دیدگاه)
 1. امیرحسین یوسفی می‌گوید

  سلام ببخشید چطور میتونم خودم در سایت مقاله بنویسم ؟؟ آیا امکانش وجود داره ؟؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام امیرحسین عزیز
   خوشحالیم که به همکاری با وب‌سایت چطور علاقه دارید.
   لطفا رزومه‌تون رو به آدرس H R [at] c h e t o r . c o m بفرستید. باهاتون در تماس خواهیم بود.

 2. ندا می‌گوید

  آلاینده ها رو دولت کاهش بده
  مردم که با کرونا زندانی هستن

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام ندا جان؛
   ممنون که دیدگاهت رو با ما به اشتراک گذاشتی. همه ما باید برای کاهش آلودگی قدم برداریم

 3. احدبهگام می‌گوید

  سلام من میتونم آلودگی هواتهران وکلانشهرهای کشورم روتودوسال حل کنم
  میخواهیدبدونید