۶ نشانه اینکه وقت عمومی‌کردن رابطه عاطفی‌تان رسیده

2

مدتی است در رابطه عاطفی هستید، اما دیگران از آن بی‌اطلاع‌‌اند؟ اطلاع‌دادن رابطه به دیگران مسئله چالش‌برانگیزی است که باید هر دو طرف آماده‌اش باشند. در این مقاله، درباره زمان مناسب گفتن درباره رابطه عاطفی خود به دیگران و نحوه تشخیص آمادگی برای این کار می‌گوییم. با ما همراه باشید.

زمان مناسب اطلاع‌دادن رابطه عاطفی به دیگران

تونی کولمن، روان‌درمانگر، می‌گوید: «زمان مناسب عمومی‌کردن رابطه وقتی است که از هیجان اولیه آشنایی با یکدیگر گذر کرده‌اید و وارد رابطه‌ای عمیق‌تر شده‌اید. به‌ثبات‌رسیدن رابطه مهم‌ترین شرط اعلام آن به دیگران است.»

از آنجایی که روابط با هم متفاوت‌اند، هر رابطه‌ای در زمان خاصی به این مرحله می‌رسد. حتی ممکن است برخی رابطه‌ها اصلا به این مرحله نرسند. مثلا رابطه راه دور یا لانگ‌دیستنس دیرتر به این مرحله می‌رسد، در حالی که زوج‌هایی که چندین بار در هفته یکدیگر را می‌بینند، ممکن است زودتر به این مرحله برسند.

مدت‌زمانی که از شروع رابطه می‌گذرد مهم نیست، احساس عاطفی شما به یکدیگر، اهداف مشترک و پیوندی که بینتان ایجاد شده مهم است. در مجموع صبرکردن تا زمانی که هر دو آماده این اتفاق باشید و با آن احساس راحتی کنید، بهتر از معرفی زودهنگام شریک عاطفی‌تان به دیگران است.

چطور بفهمیم که آماده اعلام رابطه‌مان به دیگران هستیم؟

ممکن است از خودتان بپرسید «آیا واقعا برای اعلام رابطه‌ام به دیگران آماده‌ام؟» در این قسمت، نشانه‌های آمادگی برای این کار را معرفی می‌کنیم.

۱. در رابطه‌ای مطمئن هستید

اعتمادکردن به یکدیگر یکی از مهم‌ترین اصول هر رابطه است. اگر با تمام وجود به رابطه‌تان و این شخص مطمئن هستید، یعنی برای اعلام آن به دیگران آماده‌اید. تصمیم به عمومی‌کردن رابطه، خود نشان‌دهنده اعتماد و امنیتی است که در رابطه احساس می‌کنید. اگر در رابطه‌ای حمایتگر هستید و رابطه با این فرد باعث می‌شود به خودتان هم احساس خوبی داشته باشید، یعنی به رابطه‌تان مطمئنید.

۲. با عمومی‌کردن رابطه مشکلی ندارید

مسئله دیگری که هنگام تصمیم‌گیری درباره اعلام رابطه‌تان به دیگران باید در نظر داشته باشید، موافقت هر دوی شماست. یعنی باید هم شما و هم فردی که با او در رابطه هستید، مایل به اشتراک‌گذاری این اطلاعات شخصی خود با دیگران باشید. همیشه این‌طور نیست و ممکن است دو طرف نظرات متفاوتی در این زمینه داشته باشند.

ممکن است نظر شریک عاطفی شما این باشد که از رابطه‌تان فقط به صمیمی‌ترین افراد زندگی‌تان بگویید. در هر صورت مهم است که درباره این موضوع و جزئیاتی که قرار است از رابطه‌تان به اشتراک بگذارید، به اتفاق‌نظر برسید. اگر هر دوی شما با اعلام رابطه‌تان به دیگران موافق باشید و به آن حس خوبی داشته باشید، یعنی برای این کار کاملا آماده‌اید.

۳. مشتاقانه منتظر این اتفاق بوده‌اید

یکی دیگر از نشانه‌های آمادگی برای اعلام رابطه به دیگران، مشتاق‌بودن هر دوی شما به این کار است. اگر شریک عاطفی شما مشتاق ملاقات با دوستان و خانواده‌تان است، این نشانه خوبی است مبنی بر اینکه برای عمومی‌کردن رابطه آماده است.

علاوه بر این، باید هدفتان از این کار خوشحال‌کردن دوستان و آشنایانتان باشد نه اعتباربخشیدن به رابطه. شبکه‌های اجتماعی را مهر اعتبار رابطه‌تان ندانید.

۴. افراد دیگری از رابطه‌تان مطلع‌اند

اگر رابطه شما دیگر رازی بین خودتان دو نفر نیست و عزیزان یا دوستان نزدیکتان از باهم‌بودنتان خبر دارند، مرتب با هم بیرون می‌روید، در مهمانی یا دورهمی‌ها با هم هستید و یا با خانواده‌های هم ملاقات کرده‌اید، عمومی‌کردن رابطه قدم منطقی بعدی است.

۵. از آخرین رابطه‌تان زمان زیادی می‌گذرد

اگر قبلا در رابطه‌ای بوده‌اید که دیگران از آن مطلع بوده‌اند، بهتر است زمان مناسبی را برای اعلام این خبر پیدا کنید. اگر احساس می‌کنید از پایان رابطه قبلی زمان کافی گذشته و اکنون زمان مناسبی برای عمومی‌کردن رابطه‌تان است، یعنی برای آن آماده‌اید.

۶. اگر از هم جدا شوید، خجالت نمی‌کشید

عاملی که افراد را از اعلام رابطه‌شان به دیگران باز می‌دارد، احتمال جدایی است. احتمال جدایی در هر رابطه‌ای وجود دارد، اما اگر در این رابطه آن‌قدر احساس امنیت می‌کنید که در صورت جدایی هم از اعلام آن پشیمان نمی‌شوید، یعنی زمان مناسب فرا رسیده است و شما آماده‌اید دیگران را هم در جریان این اتفاق فرخنده قرار دهید.

روش‌های عمومی‌کردن رابطه

صحبت‌کردن درباره رابطه خود در شبکه‌های اجتماعی یکی از رایج‌ترین روش‌هاست، اما ممکن است این راهکار را نپسندید یا نخواهید همه دنبال‌کننده‌هایتان در جریان زندگی خصوصی‌تان قرار بگیرند. در این صورت می‌توانید به روش‌های دیگری رابطه‌تان را به دیگران اعلام کنید. برخی از رایج‌ترین روش‌ها عبارت‌اند از:

 • احتمالا در شبکه‌های اجتماعی حلقه یا گروه خصوصی‌تری هم دارید. می‌توانید متنی درباره رابطه‌تان بنویسید و با عکسی دونفره، خانواده و دوستان صمیمی خود را در جریان رابطه‌تان بگذارید.
 • خانواده‌تان را در جریان رابطه بگذارید و بگویید می‌خواهید شریک عاطفی‌تان را به آنها معرفی کنید، پس از اعلام موافقت آنها، در خانه یا بیرون از خانه، خانواده‌تان را با او آشنا کنید.
 • اگر به مهمانی یا دورهمی دعوت شده‌اید، شریک عاطفی خود را هم ببرید و او را به دیگران معرفی کنید.
 • دورهمی دوستانه‌ای ترتیب بدهید و در آن فردی را که با او در رابطه‌اید، به دوستانتان معرفی کنید.

کلام آخر

برای اعلام رابطه عاطفی به دیگران زمان مشخص و ازپیش‌تعیین‌شده‌ای وجود ندارد. مهم‌ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که قصدتان از این کار اعتباردادن به رابطه یا پایبندکردن شریک عاطفی‌تان نباشد. اگر مدت زیادی از رابطه‌تان گذشته است، از رابطه‌تان مطمئنید و طرف مقابل هم موافق این کار است، یعنی زمان مناسبی برای اعلام رابطه‌تان به دیگران است.

به‌نظر شما چه موارد دیگری برای عمومی‌کردن رابطه لازم است؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمندتان را با ما و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: ۵ زبان عشق برای رابطه عاطفی و اجتماعی بهتر
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع verywellmind insider
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. مهسا فهیمی می‌گوید

  من عااااشق مقاله های شمام. خیلی جذاب و ساده می‌نویسین. فقط می‌خواستم تشکر کنم. همین

  1. فاطمه زاهدی می‌گوید

   خیلی ممنونم مهسای عزیز از نظر لطفت.
   مرسی از اینکه همراهمونی.