نادرترین رنگ چشم‌ها؛ ۶ رنگ‌چشم کمیاب جهان

6

چشم‌ها یکی از عجیب‌ترین اعضای بدن هستند. آنها احساسات را منعکس می‌کنند، در زیبایی چهره انسان نقش مهمی دارند و حتی با دیگران در سکوت ارتباط برقرار می‌کنند. آنها دریچه روح انسان‌اند! یکی از جذاب‌ترین مسائل درباره چشم‌ها رنگ آنهاست. در هر نقطه‌ای از جهان، طیف خاصی از رنگ‌ چشم متداول‌تر است؛ مثلا در خاورمیانه، افراد اکثرا چشم‌های تیره دارند و در اروپا، چشم‌ها آبی هستند. رنگ چشم بعضی از افراد هم خیلی خاص است و جزو نادرترین رنگ‌‌چشم‌ها در جهان محسوب می‌شود. در این مقاله به سراغ این زیبایی‌های کم‌نظیر می‌رویم و علاوه بر توضیح درباره آنها، تصاویرشان را هم به شما نشان می‌دهیم.

چه عاملی رنگ چشم را تعیین می‌کند؟

احتمالا می‌دانید که رنگ چشم افراد به ژنتیک آنها بستگی دارد. این گفته صحت دارد، اما هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد که دقیقا کدام ژن رنگ چشم را تعیین می‌کند و افرادی با رنگ‌چشم‌های نادر چه تفاوت ژنتیکی‌ای با دیگران دارند. دانشمندان می‌دانند که رنگ‌های نادر چشم نتیجه ژن‌های مغلوب‌اند، بنابراین می‌توان گفت در این افراد احتمالا ژن‌های مناسب در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا آنها را به مخلوقات منحصربه‌فرد خدا تبدیل کنند!

در چشم انسان دو رنگدانه ملانین (قهوه‌ای) و لیپوکروم (زرد) وجود دارد. در افراد چشم‌آبی، مقدار رنگدانه ملانین به حداقل می‌رسد و در افراد چشم‌قهوه‌ای بیشترین مقدار را دارد.

آیا رنگ همه چشم‌ها منحصربه‌فرد است؟

دانشمندان کشف کرده‌اند که رنگ چشم‌ مانند اثر انگشت هر فرد منحصربه‌فرد است؛ بنابراین حتی هیچ دو چشم قهوه‌ای‌رنگی نیز هم‌رنگ نیستند و با هم تفاوت‌هایی جزئی دارند. آنچه در این مقاله «رنگ چشم نادر» در نظر می‌گیریم،‌ طیف رنگی است که یا مشابه آن را تاکنون ندیده‌اید یا به دفعات محدود در طول عمرتان با آن مواجه شده‌اید. مثلا بعضی از افراد چشم‌های قرمزرنگ دارند و می‌توان گفت که نادرند!

۶ نمونه از نادرترین رنگ‌چشم‌های جهان

۱. هتروکرومی و آنیزوکوریا

آنیزوکوریا و هتروکرومی و ۲ نوع مختلف از رنگ چشم‌های نادرند که اغلب افراد آنها را با هم اشتباه می‌گیرند.

رنگ چشم هترکتومی
رنگ چشمان فرد مبتلا به هترکتومی

هتروکرومی نوعی بیماری چشمی است که باعث تفاوت رنگ عنبیه‌های فرد می‌شود و ۳ نوع دارد:

 • رنگ یکی از عنبیه‌ها کاملا با دیگری فرق دارد.
 • در عنبیه‌ها یک لکه با رنگی متفاوت با سایر بخش‌ها وجود دارد.
 • رنگ حلقه داخلی عنبیه با قسمت بیرونی آن متفاوت است.
انیزوکوریا
رنگ چشمان فرد مبتلا به انیزوکوریا

آنیزوکوریا بیماری دیگری است که به‌سبب آن مردمک یکی از چشم‌های بیمار بزرگ‌تر از دیگری است. این بیماری ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا به‌مرور زمان به‌خاطر فلج اعصاب چشم یا آسیب‌رسیدن به یکی از چشم‌ها ایجاد شود. یکی از مردمک‌های افراد مبتلا به انیزوکوریا معمولا چند میلی‌متر بزرگ‌تر از دیگری است و باعث می‌شود رنگ یک چشم تیره‌تر از دیگری به نظر برسد. به همین دلیل مردم آن را با هتروکرومی اشتباه می‌گیرند.

۲. رنگ‌های قرمز و صورتی و بنفش

رنگ چشم بنفش

افراد مبتلا به آلبینیسم (زالی) یا نشت خون ممکن است چشم‌های قرمز یا صورتی داشته باشند. البته رنگ چشم‌های افراد زال به‌خاطر کمبود رنگدانه معمولا آبی بسیار روشن است،‌ اما در برخی موارد ممکن است چشم‌هایشان قرمز یا صورتی به نظر برسد. رنگ چشم بنفش هم از دیگر رنگ‌های نادری است که تنها در افراد مبتلا به آلبینیسم دیده می‌شود. این اثر هنری زیبا به‌خاطر کمبود رنگدانه و انعکاس نور در رگ‌های خونی چشم ایجاد می‌شود!

۳. چشم‌های خاکستری

چشم خاکستری

این رنگ چشم معمولا با آبی بسیار روشن اشتباه گرفته می‌شود. پزشکان معتقدند اگر مقدار کلاژن موجود در بخش نمد (stroma) قرنیه و عنبیه بیشتر از حد معمول باشد،‌ رنگ چشم خاکستری به نظر می‌رسد. ترکیب این مسئله با نوع انعکاس نور از چشم، رنگ آبی خیلی روشن این چشم‌ها را به خاکستری تبدیل می‌کند.

۴. چشم سبز

چشم سبز

شاید باورتان نشود، اما فقط ۲درصد از مردم دنیا چشم‌های سبز دارند و این رنگ یکی از رنگ‌چشم‌های منحصربه‌فرد جهان محسوب می‌شود. در چشم‌های سبزرنگ، ملانین بسیار کم و لیپوکروم بسیار زیاد است. انعکاس نور از رنگدانه‌های زرد این چشم‌ها باعث ایجاد طیف خاصی از رنگ سبز می‌شود. اگر فردی با چشم سبز می‌شناسید، احتمالا دیده‌اید که سبز چشم‌های او زمانی که در آفتاب قرار دارد با زمانی که در سایه ایستاده تا حدی متفاوت است.

۵. چشم کهربایی

چشم کهربایی

کهربایی یکی از رنگ‌های منحصربه‌فرد برای چشم است که نباید آن را با رنگ چشم عسلی اشتباه بگیریم. چشم‌های عسلی ترکیبی از سبز و قهوه‌ای‌اند، اما چشم‌های کهربایی نارنجی تیره‌ای هستند که در سایه بسیار درخشان به نظر می‌رسد. این رنگ چشم در انسان‌ها نادر است، اما چند گونه حیوان مختلف وجود دارند که چشم‌هایشان کهربایی است.

۶. رنگ عسلی

چشم عسلی

در نگاه اول به نظر می‌رسد که چشم‌های عسلی همان قهوه‌ای هستند، اما فقط ۵درصد از مردم جهان چشم‌های عسلی دارند. در قسمت بیرونی عنبیه این افراد مقدار زیادی ملانین وجود دارد و غلظت این رنگدانه چنین رنگ منحصربه‌فردی را برایشان ایجاد کرده است. این رنگ چشم هم به گونه‌ای است که در زاویه‌های مختلف تابش نور، رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرد.

هیچ‌کس در جهان چشم مشکی ندارد

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مشکی هم جزو رنگ‌های نادر چشم است، اما افرادی که تصور می‌کنند چشم‌هایشان مشکی است، در واقع چشم‌هایی به‌رنگ قهوه‌ای خیلی تیره با ملانین فراوان دارند. گاهی مقدار ملانین آن‌قدر زیاد است که برای تشخیص تفاوت رنگ عنبیه و مردمک باید نور مستقیم به چشم بتابانید و با دقت زیادی به آن نگاه کنید! با این کار متوجه تیرگی قهوه‌ای عنبیه و تفاوت رنگ آن با مردمک خواهید شد.

متداول‌ترین رنگ‌چشم‌های جهان

حالا که درباره نادرترین رنگ‌ها صحبت کردیم، بد نیست که متداول‌ترین رنگ‌چشم‌های جهان و آمار مربوط به آنها را هم بررسی کنیم.

 • قهوه‌ای متداول‌ترین رنگ چشم در جهان است. ۵۵ تا ۷۹درصد از مردم دنیا چشم‌هایی در طیف قهوه‌ای دارند. رنگ قهوه‌ای چشم مردم غرب آسیا، اروپا و آمریکا معمولا روشن‌تر است و مردم آفریقا و شرق و جنوب شرقی آسیا چشم‌هایی به‌رنگ قهوه‌ای تیره دارند.
 • ۸ تا ۱۰درصد مردم جهان چشم‌آبی هستند که اکثر آنها در اروپا زندگی می‌کنند. طبق آمار، بیشترین تعداد چشم‌آبی‌ها در فنلاندند.
 • ۵درصد از مردم چشم‌های عسلی و ۵درصد دیگر چشم‌های کهربایی دارند.
 • ۲درصد از مردم جهان سبزچشم هستند و بیشتر در اروپا زندگی می‌کنند.
 • سایر رنگ‌ها مانند بنفش، قرمز، خاکستری و عنبیه‌های چندرنگ هم هرکدام کمتر از ۱درصد را به خود اختصاص داده‌اند و نادرترین رنگ‌چشم‌های دنیا محسوب می‌شوند.

به‌احتمال زیاد، در ابتدا رنگ چشم نسل بشر قهوه‌ای بوده و بعدها با جهش‌های ژنتیکی رنگ‌های جدیدتر به وجود آمده‌اند. احتمالا به همین دلیل است که امروزه قهوه‌ای رایج‌ترین رنگ در جهان است.

آیا امکان تغییر رنگ چشم وجود دارد؟

روش‌های مختلفی برای تغییر رنگ چشم وجود دارد، اما اگر چنین قصدی دارید، ابتدا هدفتان را از انجام این کار مشخص کنید. بسیاری از افرادی که قصد تغییر دارند، کسانی هستند که خواهر یا برادری با رنگ چشم متفاوت داشته‌اند و دیگران مدام از چشم‌های او تعریف می‌کرده‌اند. اما باید بدانید که چشم‌های قهوه‌ای هم به‌اندازه رنگ‌های دیگر زیبا هستند!

در هر صورت اگر به دنبال تغییر رنگ چشم‌هایتان هستید، ۳ روش مختلف برای این کار وجود دارد که در ادامه درباره هرکدام از آنها خلاصه توضیح می‌دهیم.

 • استفاده از لنز رنگی: این روش موقتی است و اگر در بلندمدت استفاده شود، ممکن است به قرنیه شما آسیب برساند.
 • جراحی لیزری: در این روش پزشک با لیزر رنگدانه‌های ملانین را از بین می‌برد، درنتیجه رنگ قهوه‌ای چشم به آبی متمایل خواهد شد. این عمل ممکن است عوارضی چون افزایش فشار چشم و بروز آب‌سیاه داشته باشد.
 • استفاده از ایمپلنت‌های سیلیکونی: در این روش پزشک ایمپلنت‌های مخصوص زیبایی را در چشم قرار می‌دهد تا رنگ آن متفاوت به نظر برسد. این عمل ممکن است به ساختار چشم آسیب برساند، فشار آن را افزایش بدهد و التهاب ایجاد کند. این عوارض به‌مرور زمان بینایی را کاهش می‌دهند و حتی ممکن است سبب نابینایی کامل هم بشوند.

پزشکان متخصص توصیه می‌کنند به‌جای تغییر رنگ چشم، با روان‌شناس مشورت کنید تا بتوانید خودتان را همان گونه که هستید بپذیرید و احساسات‌تان را مهار کنید. بعد از آن اگر همچنان قصد تغییر داشتید، با پزشک متخصص مشورت کنید تا لنزهای رنگی مناسب چشمتان را به شما معرفی کند. حتی در این صورت هم توصیه می‌شود استفاده از لنز را به حداقل برسانید.

کلام آخر؛ نادرترین رنگ‌چشم‌ها همیشه محبوب نیستند!

شاید با مطالعه این مقاله به این فکر کرده باشید که کاش رنگ چشم‌های شما هم مشابه یکی از این موارد نادر بود، اما بسیاری از افرادی که چشم‌های این‌چنینی دارند چندان خوشحال نیستند. آنها برای فرار از نگاه‌های خیره دیگران و پذیرفته‌شدن در جامعه، در بسیاری از موارد از لنزهای رنگی استفاده می‌کنند. حتی در بعضی جوامع، افرادی با رنگ‌چشم‌های خاص بدیمن و شوم در نظر گرفته می‌شوند! شما در این باره چه فکر می‌کنید؟ به رنگ‌چشم خاصی علاقه دارید یا هم‌رنگ جماعت بودن را ترجیح می‌دهید؟


در ادامه بخوانید: بیماری های عجیب و غریب جهان؛ از پوست درختی تا سندرم خون‌آشام
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع owlcation rd
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. افسرده تنها می‌گوید

  سلام. من واقعا نمی دونستم که رنگ چشم سیاه وجود نداره و با خوندن این مطلب آگاه شدم. من رنگ چشم هام قهوه ای خیلی تیره هستش و رنگ موهام هم همینطور و خودم رو همانطور که هستم دوست دارم. مطالب این سایت واقعا مفید بود و به من کمک بسیاری کرد. ممنون بابت کسی که این مطالب رو با ما به اشتراک گذاشته و زحمت کشیده و وقت خودش رو گذاشته و این مطالب رو نوشته. واقعا ممنونم. با سپاس…

  1. فاطمه مهراسبی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. خوشحالم از اینکه اطلاعات مقاله براتون جذاب بوده 🙂

 2. فرشاد می‌گوید

  مردم کشور استونی بیشترین چشم آبی های دنیا رو دارن با 60 درصد جمعیتش.

  1. فاطمه مهراسبی می‌گوید

   ممنون از اطلاعات جالبتون 🙂

 3. 🌼Helen🌼 می‌گوید

  عالی بود ممنون خانم فاطمه مهراسبی

  1. فاطمه مهراسبی می‌گوید

   ممنونم از توجهت هلن جان 🥰