۱۹ ایده اقتصادی برای تغییر دکوراسیون خانه

3

بسیاری از ما پس از مدتی از محیط زندگی خود خسته می‌شویم، ولی جابه‌جایی یا بازسازی خانه دردسرها و هزینه‌های زیادی دارد. خوشبختانه اینها تنها راه‌حل‌ها نیستند و با هزینه‌ای اندک نیز می‌توانیم در فضا و محیط خانه خود تغییراتی ایجاد کنیم و به آن روح تازه‌ای ببخشیم. گاهی ساده‌ترین ایده‌ها مؤثرترین ایده‌ها هستند. در ادامه ایده‌هایی ساده و کم‌هزینه را ارائه می‌کنیم که محیط خانه ما را زیباتر و دلپذیرتر می‌کنند.

۱. تغییردادن چینش قفسه‌ها

معمولا ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای تغییر ظاهر خانه این است که همان چیزهایی را که داریم به‌شکل دیگری در خانه قرار دهیم. یکی از جاهایی که دوست داریم این کار را در آن تکرار کنیم، قفسه‌های توکار در اتاق نشیمن است، زیرا با جابه‌جایی سریع اشیای داخل قفسه‌ها می‌توانیم به فضا روح تازه‌ای بدهیم.

اگر نمی‌خواهید لوازم تزئینی جدیدی بخرید و به دنبال ایده‌های جدیدی هستید، می‌توانید از کتاب‌ها، مجلات یا کاتالوگ‌هایی که در خانه دارید برای طراحی هوشمندانه قفسه‌ها استفاده کنید. می‌توانید این کتاب‌ها و مجلات را روی هم بگذارید یا مانند گالری‌ها به‌سمت بیرون قرار دهید. در هر صورت استفاده از آنها ظاهری هنری به اتاق نشیمن شما می‌دهد. در زمان‌های استراحت نیز می‌توانید با مطالعه آنها وقت خود را پر کنید.

۲. استفاده از اتومن (ottoman)

استفاده از اتومن برای تغییر دکوراسیون خانه

اگر به دنبال وسیله جدیدی برای نشستن یا قراردادن پاهایتان روی آن هستید، اتومن گزینه خوبی است. به‌جای خرید مبل، که هزینه بیشتری دارد، می‌توانید به مبلمان و صندلی‌های فعلی یک اتومن یا چهارپایه با همان رنگ یا رنگی متضاد اضافه کنید. اتومن‌ها ابزاری چندمنظوره هستند. می‌توانید روی آنها بنشینید یا از آنها به‌جای زیرپایی یا حتی میز جلومبلی استفاده کنید.

۳. تغییر دکوراسیون با عتیقه‌جات

برای تغییر دکوراسیون خانه با بودجه اندک می‌توانید به سمساری یا عتیقه‌فروشی سری بزنید تا با استفاده از عتیقه‌جات حال‌وهوایی قدیمی به خانه‌تان بدهید. برای خرید کالاهای قدیمی می‌توانید به مراکز فروش اجناس دست‌دوم و همچنین سایت‌های آنلاین مراجعه کنید. استفاده از عتیقه‌جات ساده‌ترین راه برای ایجاد فضایی خاص و مختص سلیقه شماست که حس خاصی را در افراد ایجاد می‌کند. به‌علاوه اشیای عتیقه بسیار بادوام‌اند و این یعنی در آینده نزدیک نیازی به هزینه‌کردن برای فضای خانه خود نخواهید داشت.

۴. استفاده از مبلمان خیزران و حصیری

مبلمان خیزران

تطبیق‌پذیری خیزران موجب می‌شود که با دکوراسیون موجود هماهنگ شود و در عین حال شخصیت منحصربه‌فرد خود را حفظ کند. خرید مبلمان حصیری زیبا سرمایه‌گذاری خوبی است، زیرا سال‌ها برایتان کار می‌کند. مبلمان خیزران در صورت مراقبت و تمیزکردن درست و مرتب درخشش طبیعی‌اش را بیش از مبلمان‌های دیگر حفظ می‌کند.

۵. حداکثر استفاده از رنگ

گسترش رنگ دیوار به سایر قسمت ها

اگر ایده‌های مینیمالیستی و مدرن برایتان جالب نیستند، می‌توانید از رنگی جسورانه برای تغییر ظاهر فضای داخلی خانه استفاده کنید. گسترش رنگ دیوار به قسمت‌های دیگر مانند قرنیزها، درها و اثاثیه توکار جدیدترین شیوه‌ای است که موجب می‌شود طراحی فضای خانه حرفه‌ای به نظر برسد. برای این کار می‌توانید از رنگ‌های باقی‌مانده استفاده کنید تا بدون صرف هیچ هزینه‌ای به فضای خانه جلوه‌ای کاملا متفاوت بدهید.

۶. نصب کاغذدیواری مجلل و گران روی قسمتی از دیوار

استفاده از کاغذ دیواری گران در قسمت کوچکی از دیوار

استفاده از کاغذ دیواری راهی آسان برای مجلل‌کردن فضایی ساده و معمولی است. البته کاغذدیواری‌کردن تمام دیوارها هزینه‌بر است. برای کاهش هزینه‌ها می‌توانیم فقط یک قسمت از دیوار را کاغذدیواری کنیم. به‌کاربردن مقدار کمی از کاغذدیواری گران‌قیمت ترفندی زیرکانه است که ظاهری غنی و تأثیرگذار را با هزینه‌ای بسیار کمتر ایجاد می‌کند. از کاغذدیواری طرح‌دار برای قسمت مشخصی از اتاق یا سالن مانند دیوار پشت شومینه یا دو طرف طاقچه استفاده کنید.

معمولا طراحان داخلی از ترفند تطبیق رنگ کاغذدیواری با دیوار استفاده می‌کنند که طرحی مکمل را ایجاد می‌کند. فقط باید رنگ پس‌زمینه طرح کاغذدیواری را با رنگ دیوار مطابقت دهید و سپس سعی کنید که از این رنگ در قسمت‌های دیگر اتاق نیز استفاده کنید.

۷. استفاده از فرش و قالیچه

خالی‌بودن بخش زیادی از کف سالن احتمالا در ماه‌های سرد سال احساس سردی را در فضا ایجاد می‌کند. البته فرش‌کردن تمام قسمت‌ها نیز هزینه‌بر است. با ترکیبی از قالیچه‌ها و فرش‌ها در اندازه‌های مختلف می‌توانید به سالن نشیمن خود ظاهری دلپذیر و گرم‌تر بدهید. می‌توانید از دو فرش با رنگ‌ها و طرح‌های مکمل استفاده کنید یا با انتخاب دو رنگ یا طرح متضاد به سالن خانه جلوه‌ای زیباتر بدهید. فرش‌های دایره‌ای برای فضاهای کوچک عالی هستند و تأثیر خطوط زاویه‌دار مبلمان را کمتر می‌کنند.

۸. نصب قفسه دیواری

نصب قفسه شناور روی دیوار
قفسه شناور

نصب قفسه‌های دیواری تا حدی مشکل کمبود جا برای قراردادن وسایل را برطرف می‌کند. البته استفاده از قفسه‌های سفارشی هزینه‌بر است، پس با به‌کاربردن قفسه‌های شناور آماده هزینه کمتری می‌پردازید. می‌توانید قفسه‌ها را روی هم قرار دهید تا از فضای روی دیوار بهترین استفاده را ببرید.

۹. پوشاندن مبل با خزهای مصنوعی

استفاده از خزهای مصنوعی و کوسن روی مبل برای تغییر دکوراسیون خانه

مبلمان کهنه یا رنگ‌ورورفته حال‌وهوای سالن نشیمن را خراب می‌کنند. خوشبختانه به‌راحتی و با هزینه‌ای اندک می‌توانیم این مشکل را حل کنیم. خرید چند شال مبل جدید گزینه‌ای کم‌هزینه‌تر از خرید مبل یا تعویض روکش آن است. البته صرفا انداختن یک شال مبل بزرگ روی آن روش مناسبی نیست. برای ایجاد جلوه‌ای بهتر از ترکیبی از شال‌ها و کوسن‌ها در رنگ‌ها و طرح‌هایی استفاده کنید که با رنگ مبل شما هماهنگی دارند.

۱۰. بهبود ظاهر اتاق با رنگ یکپارچه

استفاده از رنگ یکسان روی دیوار و چیزهای متصل به آن

با رنگ‌کردن قفسه‌های دیواری به رنگ دیوار آنها را به بخشی از دیوار تبدیل کنید. استفاده از یک رنگ برای دیوار و چیزهای متصل به آن ظاهری یکپارچه و پیوسته ایجاد می‌کند. استفاده از پس‌زمینه‌ای تیره نیز روشی هوشمندانه برای پنهان‌کردن تلویزیون است. با این کار دیگر در سالن نشیمن تلویزیون مرکز توجه نخواهد بود، زیرا صفحه مشکی تلویزیون با رنگ تیره دیوار ترکیب می‌شود و دیگر برجسته و مشخص به نظر نمی‌رسد. رنگ‌های تیره همچنین می‌توانند پس‌زمینه‌ای برجسته و مشخص برای وسایل تزئینی و نمایشی با رنگ روشن ایجاد کنند، زیرا این وسایل در مقابل پس‌زمینه تیره بیشتر جلب‌توجه می‌کنند.

۱۱. تقویت نورپردازی فضا

استفاده از یک چراغ آویز در سالن نشیمنی بزرگ تأثیر و جلوه چندانی نخواهد داشت، ولی استفاده از دو یا چند چراغ آویز به‌شکل خوشه‌ای روشی عالی برای زیباترکردن فضا بدون هزینه زیاد است. هنگام برنامه ریزی برای ایده‌های نورپردازی سالن نشیمن سعی کنید از چراغ‌های آویزی در اندازه‌ها و اشکال مختلف استفاده کنید و آنها را در ارتفاع‌های متفاوتی قرار دهید تا تأثیر بصری بیشتری ایجاد کنند.

۱۲. زیباکردن دیوارها با آثار هنری

استفاده از آثار هنری روی دیوار

خریدن تابلوها و تصاویر چاپی هزینه زیادی ندارد. با پرداخت مبلغی اندک نیز می‌توانید دیوارهای خانه را زیباتر کنید. برای تزئین دیوار سالن نشیمن تِم مشخصی را انتخاب کنید. دقت کنید که فواصل میان تابلوها به‌درستی تنظیم شود؛ مثلا می‌توانید بین قاب‌ها فاصله ۵سانتی‌متری را رعایت کنید.

۱۳. بهره‌بردن از گیاهان برای تزئین فضا

استفاده از گیاهان آپارتمانی برای تغییر دکوراسیون خانه

دوستی با طبیعت و آوردن گیاهان آپارتمانی بیشتر به فضای خانه روشی جذاب و ارزان برای زنده‌کردن فضای خانه است. گیاهان برای سلامت روان و جسم ما نیز مفیدند. گیاهانی مانند اسپاتی‌فیلوم یا گل چمچه‌ای هوا را تصفیه می‌کنند و انواع کاکتوس خاردار به فضای خانه روح و زندگی می‌بخشند. آنها را در گوشه‌ها، کنار مبل، روی میز و قفسه‌ها بچینید. گل‌های مصنوعی را با واقعی ترکیب کنید و هروقت پول اضافی داشتید، گل‌های جدیدی بخرید. البته می‌توانید با قلمه‌زدن گل‌ها گلدان‌های جدیدی درست کنید یا از دوستانتان بخواهید که از گل‌هایشان به شما چند قلمه بدهند.

۱۴. تغییر چیدمان اثاثیه و مبلمان خانه

اگر می‌خواهید بدون هیچ هزینه‌ای دکوراسیون خانه را تغییر دهید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید چیدمان اثاثیه و مبلمان را عوض کنید. همین جابه‌جایی مبلمان و اثاثیه خانه چنان بر احساس شما به فضای زندگی خود اثر می‌گذارد که شگفت‌زده خواهید شد. بهتر است از شخص دیگری بخواهید این کار را برایتان انجام دهد و شما فقط بر انجام آن نظارت کنید. نگاهی تازه به محیط زندگی به شما دیدگاه و چشم‌اندازی کاملا متفاوت می‌دهد.

۱۵. استفاده از نقاشی دیواری

نقاشی دیواری

برای دادن جلوه‌ای هیجان‌انگیز به خانه می‌توانید یکی از دیوارها را با نقاشی دیواری بپوشانید. استفاده از نقاشی دیواری روشی عالی برای تزئین دیوار پشت مبل است. برای تأثیرگذاری بیشتر از طرحی بزرگ استفاده کنید و رنگ کوسن‌ها و سایر لوازم داخل اتاق را بر اساس رنگ‌های روی دیوار انتخاب کنید.

۱۶. نصب دیوارپوش چوبی

استفاده از دیوارپوش‌های چوبی گزینه‌ای عالی برای تغییر سریع دکوراسیون خانه است. پنل‌های دیواری چوبی به سالن نشیمن شما سبک و شخصیت می‌بخشند. این پنل‌های سبک که به‌راحتی نصب می‌شوند، ظاهری جدید به خانه‌تان می‌دهند. با نصب پنل‌های چوبی در قسمت‌هایی کوچک برای افزایش تمرکز بر این قسمت‌ها، می‌توانید حال‌وهوای خانه را عوض کنید. ایجاد دیوار شاخص یا اکسنت وال (Accent wall)‌ برای تأکید بر فضا عالی است؛ از آنها برای منطقه‌بندی فضا یا ایجاد کنتراست استفاده کنید.

۱۷. جذاب‌کردن نورپردازی خانه

استفاده از نورپردازی برای عمق دادن به فضا

در سالن نشیمن خانه می‌توانید از ترکیب‌کردن چند منبع نور برای افزودن عمق و بهبود فضا استفاده کنید. لایه‌بندی نورپردازی تفاوت زیادی در فضای زندگی شما ایجاد می‌کند، حتی اگر نتوانید از منابع نور دائمی استفاده کنید و به استفاده از چیزهایی مانند شمع روی بیاورید. برای عمق‌دادن به فضا می‌توانید ترکیبی از چراغ‌های سقفی، آویز و دیواری و همچنین لامپ‌های کف، چراغ‌های رومیزی و چراغ‌های زیر کابینت را به کار ببرید.

۱۸. تغییر دکوراسیون خانه با کوسن و شال مبل

استفاده از کوسن و شال مبل برای تغییر فضای خانه

استفاده از چند کوسن و شال مبل جدید ممکن است ظاهر سالن نشیمن را به‌کلی عوض کند. البته می‌توانید با اضافه‌کردن تزئینات به کوسن‌هایی که دارید، از آنها استفاده کنید. با انواع منگوله‌ها و لوازم تزئینی طراحی شخصی خودتان را روی کوسن‌ها ایجاد کنید یا برای شال مبلی که دارید از نواریراقی با رنگ متضاد استفاده کنید.

۱۹. ایجاد گالری ارزان و کم‌هزینه در خانه

طاقچه قاب عکس
طاقچه قاب عکس

اگر می‌خواهید کتابخانه گوشه‌ای بخرید ولی نگران هزینه‌هایش هستید، می‌توانید از طاقچه قاب عکس استفاده کنید. این طاقچه‌ها قیمت زیادی ندارند. می‌توانید آن را روی قسمتی خالی از دیوار قرار دهید و به رنگ دیوار رنگ کنید تا با دیوار یکی شود. سپس آن را با کتاب، عکس و یادگاری‌های کوچک پر کنید. هر زمان که خواستید هم می‌توانید به‌راحتی اشیای روی طاقچه را عوض کنید.

سخن پایانی

خانه جایی است که بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنیم. بنابراین توجه به زیبایی و تغییر دکوراسیون آن تأثیر خوبی بر روحیه ما خواهد داشت. با استفاده از پیشنهادهای بالا می‌توانیم در خانه خود فضایی دنج و راحت ایجاد کنیم که هم از لحاظ زیبایی‌شناختی دلپذیر باشد و هم مکان مناسبی برای زندگی.

شما بگویید

شما کدام‌یک از روش‌های بالا را بیشتر می‌پسندید؟ آیا تابه‌حال این ایده‌ها را اجرا کرده‌اید؟ به‌نظر شما برای تغییر دکوراسیون خانه چه راه‌های دیگری وجود دارد؟


در ادامه بخوانید: ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا دکوراتیوهای ارزشمندی هستند
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع idealhome
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
 1. امیررضا می‌گوید

  موضوع میگه ایده های اقتصادی بعد ۶.کاغذ دیواری مجلل و گران گران 🤣

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   اگر دقت کرده باشید در مورد ششم میگه به‌جای استفاده از کاغذ دیواری برای تمام دیوارها قسمت کوچیکی رو با کاغذ دیواری گران و زیبا بپوشونیم تا با هزینه کمتر جلوه زیبایی به فضا بدیم.

 2. shahla می‌گوید

  فرش های کوچیک و تمیز هم میتونه محیط خونه رو جذاب کنه