افکار مسمومی که افراد موفق از آنها پرهیز می‌کنند

17

ما در ذهن‌مان با خود صحبت می‌کنیم. این افکار هم می‌توانند مسیر شغلی ما را بسازند و هم قادرند آن را نابود کنند. وقتی که اشتباهی مرتکب می‌شویم، این افکار با بزرگ‌نمایی اشتباه‌مان، می‌توانند زمینه‌‌ساز ناامیدی‌مان شوند. از طرفی این افکار کمک می‌کنند تا از اشتباهات خود درس بگیریم و در مسیر موفقیت گام برداریم. در ادامه به مهم‌ترین افکار مسمومی که افراد موفق از آنها پرهیز می‌کنند، اشاره می‌کنیم.

افکار منفی غیرواقعی، غیرضروری و ناامیدکننده هستند. این افکار شما را به درون گردابی می‌کشند که بیرون آمدن از آن کار دشواری خواهد بود.

رونیکس

تا حد زیادی ریشه‌ی افکاری که در مورد خودمان داریم به دیدگاهی برمی‌گردد که نسبت به خود پیدا کرده‌ایم. این افکار نقش مهمی در موفقیت و شکست ما ایفا می‌کنند و می‌توانند باعث پیشرفت یا پسرفت ما شوند.

هنری فورد بنیان‌گذار کمپانی فورد می‌گوید:

کسی که باور داشته باشد می‌تواند کاری را انجام دهد، موفق خواهد شد و کسی که باور داشته باشد نمی‌تواند، موفق نمی‌شود.

مجموعه‌ی TalentSmart در زمینه‌ی هوش هیجانی (EQ) با شرکت‌های مختلفی همکاری دارد. بیش از یک میلیون نفر مورد سنجش تست‌های هوش هیجانی آنها قرار گرفته‌اند. مشاهده شده است که ۹۰٪ افراد دارای عملکرد عالی، از هوش هیجانی بالایی برخوردارند. این افراد موفق یک مهارت ممتاز دارند. مهارت «شناسایی و کنترل افکار منفی» طوری که به آنها اجازه می‌دهد تا از تمام پتانسیل خود استفاده کنند.


حتما بخوانید: ۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا

افکار مسمومی که افراد موفق از آنها پرهیز می‌کنند - هوش هیجانی در موقثیت شغلی بسیار مؤثر است

این افراد موفق به‌ طور متوسط ۲۸.۰۰۰ دلار در سال بیش از همتایان خود که هوش هیجانی پایینی دارند، درآمد خواهند داشت. هم‌چنین شانس ارتقای شغلی بالاتری دارند و در ارزیابی عملکرد نمرات بالاتری را کسب می‌کنند. هوش هیجانی و سطح درآمد رابطه‌ی مستقیمی دارند. به طوری‌ که افزایش هر نمره‌ی هوش هیجانی، درآمد سالانه‌ی فرد را ۱۳۰۰ دلار در سال افزایش می‌دهد.

بررسی‌ها نشان داده‌اند یک‌سری افکار منفی در مورد خودمان بیشتر از بقیه دیده می‌شود. اگر فکر می‌کنید در مقابل افکار منفی آسیب‌پذیر هستید، تلاش کنید تا در مورد آنها آگاهی کسب کنید. این‌گونه می‌توانید تأثیر این افکار را در زندگی‌تان به حداقل برسانید. در ادامه به افکار مسمومی که بیشترین فراوانی را در بین افراد دارند، اشاره می‌کنیم.

کامل بودن برابر با موفقیت است

انسان ذاتاً جایزالخطاست. وقتی که هدف‌تان بی‌نقص بودن در کارها باشد، همیشه اتفاقاتی پیش می‌آید که باعث نارضایتی شما می‌شود. نباید در این مواقع خود را سرزنش کنید و احساس ناامیدی کنید.


حتما بخوانید: درمان کمال گرایی؛‌ چطور به کمال‌ گرایی غلبه کنیم؟

مسیر سرنوشت من از پیش مشخص شده است

افکار مسمومی که افراد موفق از آنها پرهیز می‌کنند - اعتقاد به اینکه تقدیر از قبل مقدر شده است

بسیاری از افراد تسلیم این باور می‌شوند که تقدیر آنها شکست یا موفقیت بوده است. این باور اشتباه است. سرنوشت شما در دستان خودتان قرار دارد. زندگی بعضی اوقات آسان و بعضی اوقات دشوار می‌شود. تلاش کنید تا در هر شرایطی بهترین عملکرد خود را ارائه دهید.


حتما بخوانید: موفقیت چیست؛ آیا معنای آن را درست درک کرده‌ایم

من «هرگز» نمی‌توانم آن کار را انجام دهم

هیچ کاری در زندگی وجود ندارد که بتوانید به‌ طور صددرصد آن را انجام دهید یا ندهید. بعضی اوقات شما می‌توانید کاری را به انجام برسانید. بعضی اوقات هم در انجام کارهای خود شکست می‌خورید. نگاه صددرصدی شما مبنی بر اینکه کاری را می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید، شکلی از هم‌دردی با خودتان است. این باور باعث می‌شود فکر کنید هیچ کنترلی بر روی خود ندارید. بدانید که نباید تسلیم این دیدگاه شوید.


حتما بخوانید: چطور بر افکار خود مسلط شویم؟

تصدیق دیگران باعث موفقیت من می‌شود

صرف‌نظر از دیدگاهی که دیگران نسبت به شما دارند، نظر آنها باعث موفقیت یا شکست شما نمی‌شود. البته امکان ندارد انسان نسبت به نظرات دیگران بی‌توجه باشد، ولی تلاش کنید این نظرات تأثیر کمی بر شما داشته باشد. باورتان این باشد که ارزش‌ شما توسط خودتان تعیین می‌شود.

آینده‌ی من مانند گذشته‌ام خواهد بود

شکست‌های مکرر می‌تواند اعتماد‌ به‌ نفس شما را کاهش دهد. به‌ دنبال این شکست‌ها تصور موفقیت برای‌تان دشوار می‌شود. بیشتر شکست‌هایی که ما تجربه می‌کنیم به‌ خاطر بلندپروازی‌های‌مان است. اگر اهداف‌تان تناسبی با توانایی‌های شما نداشته باشد، احتمال شکست‌تان بالا می‌رود. البته یادتان باشد برای به دست آوردن هر چیز باارزشی در زندگی، کمی ریسک لازم است. هرگز اجازه ندهید که شکست‌های قبلی مانعی برای پیروزی‌های بعدی‌تان باشد.


حتما بخوانید: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

احساسی که نسبت به خودم دارم، واقعیت من را می‌سازد

باید تا جایی که می‌توانید واقع‌بینانه به خود نگاه کنید. حقایق شخصیتی خود را از احساسات جدا کنید، در غیر این صورت احساسی که نسبت به خودتان دارید، بر روی واقعیت شخصیت شما تأثیر می‌گذارد. اگر افکار و احساسات منفی نسبت به خود داشته باشید، رفته‌ رفته این افکار در شخصیت واقعی شما تأثیر گذاشته و می‌تواند جلوی پیشرفت شما را بگیرد.

با شناسایی این افکار همیشه باید به آنها توجه کنید. غفلت از این افکار باعث می‌شود تا کم‌کم در وجود شما رخنه کرده و مسیر موفقیت را برای‌تان سخت و دست‌نیافتنی کند.

برگرفته از: linkedin

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 17 دیدگاه)
  1. ALI می‌گوید

    عالی

  2. ehsan می‌گوید

    منظور نویسنده کامل طلبی است نه کمال طلبی. با هم فرق میکنن

  3. آب زلال می‌گوید

    عالی بود مرسی. ??????