برای دستیار دندانپزشک شدن، چه اقداماتی لازم است؟ همه چیز درباره دستیاری دندانپزشکی

0

مطب و کلینیک‌های دندانپزشکی در اغلب مواقع بسیار شلوغ هستند و به این ترتیب بدیهی است که هر دندانپزشک برای ساماندهی مراجعان و نیز افزایش بهره‌وری و سرعت عمل در رسیدگی به بیماران خود، به دو تا چند دستیار دندانپزشک خبره‌ نیاز داشته باشد.

بنابراین امروزه دستیاری دندانپزشکان یکی از مشاغل ایده‌آل برای افرادی است که علاقمند به کار در مطب دندانپزشکی هستند. ما در شاپ دنت shopdent با نگارش این مطلب به تمام ابعاد مختلف شغل دستیاری دندانپزشک می‌پردازیم و موضوعاتی از قبیل بازار کار این رشته، شرایط و ضوابط ورود به بازار کار، مدارک و مهارت‌های لازم، حقوق و مزایای این شغل و… را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

رونیکس

شرایط اشتغال به عنوان دستیار دندانپزشک

برای اینکه با شرایط ورود به بازار کار به عنوان یک دستیار دندانپزشک آشنا شوید، ابتدا بایست بدانید دستیار دندانپزشک کیست و چه مسئولیت‌هایی دارد. دستیار دندانپزشک فردی است که در کنار دندانپزشک و دیگر دستیاران آن حضور می‌یابد و در افزایش سرعت و کیفیت خدمات درمانی کلینیک نقش دارد.

چه کسانی می‌توانند دستیار دندانپزشک شوند؟ ممکن است برخی دانش‌آموختگان دندانپزشکی عمومی برای کسب تجربه و به عنوان دوره کارورزی، مدتی به عنوان دستیار دندانپزشک مشغول به کار شوند اما علاقمندان به کار در این حوزه ملزم به تحصیل دندانپزشکی نمی‌باشند.

به طور کلی کسانی که می‌خواهند به عنوان تکنسین دندانپزشک در کنار یک دندانپزشک در مطب کار کنند، تنها کافی است که دیپلم داشته باشند و سپس برای دریافت مدرک دستیاری دندانپزشک اقدام نمایند. در بخش دیگری از این مطلب به طور مفصل به دوره‌ها و نحوه دریافت مدرک دستیار دندانپزشک خواهیم پرداخت.

 

مهارت‌های لازم برای دستیاری دندانپزشک

یک تکنسین دندانپزشکی بایست طیف گسترده‌ای از مهارت‌های حرفه‌ای و اجتماعی را در خود داشته باشد چرا که حوزه‌های کاری یک دستیار دندانپزشک بسیار گوناگون و گسترده است. در واقع دستیار دندانپزشک نقش کلیدی در اداره یک مطب دارد و علاوه بر همراهی دندانپزشک به تصویر برداری و کارهای اداری مطب مشغول است.

در ادامه بخشی از وظایف تکنسین دندانپزشکی را نام می‌بریم:

 • انجام کارهای دفتری از جمله نوبت دهی به بیماران، تعیین هزینه درمان و تشکیل پرونده.
 • آماده سازی بیماران برای شروع درمان پیش از هر جلسه.
 • ارائه اطلاعات و توصیه‌های لازم به بیماران پس از اتمام هر جلسه درمانی.
 • آماده سازی تجهیزات، مواد و وسایل مورد نیاز برای دندانپزشک با توجه به متد درمانی.
 • اطلاع از موجودی مواد مصرفی و تجهیزات کلینیک (تامین و تجهیز مطب).
 • عکس برداری از فک و دندان‌ها.
 • ترکیب کردن مواد و آماده سازی آن‌ها.
 • انجام بی‌حسی و قالبگیری دندان.
 • تمیز کردن، ضدعفونی و اتوکلاو کردن وسایل و تجهیزات دندانپزشکی.

علاوه بر این موارد که از مهم‌ترین وظایف دستیار دندانپزشک به شمار می‌روند، تکنسین دندانپزشک ممکن است کارهای متفاوتی متناسب با نیاز دندانپزشک انجام دهد و مسئولیت‌های گوناگونی داشته باشد.

با این تفاسیر دستیاران دندانپزشکان بایست مهارت‌های متنوعی داشته باشند. در زیر بخشی از این مهارت‌ها را نام می‌بریم:

 • مهارت‌های اجتماعی مانند آداب معاشرت با بیماران، صبر و شکیبایی
 • داشتن اطلاعات کافی در ارتباط با متدهای درمانی مختلف
 • آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی، کاربرد و اسم وسایل دندانپزشکی با عکس pdf
 • آشنایی با نحوه عملکرد دستگاه‌های دندانپزشکی و کار با آن‌ها
 • آشنایی با عکس‌برداری دندانپزشکی، بی‌حسی، قالبگیری و سایر مهارت‌های دندانپزشکی
 • به روز نگه داشتن اطلاعات دندانپزشکی
 • آشنایی با برندها و محصولات دندانپزشکی موجود در بازار
 • آشنا بودن با کارهای اداری کلینیک و پرونده سازی برای مراجعان
 • آمادگی جسمانی و روانی مناسب برای فعالیت در مطب

مدرک دستیاری دندانپزشکی جهاد دانشگاهی

چیزی که ورود شما به بازار کار دستیاران دندانپزشک و اشتغال شما را تضمین می‌کند مهارت‌ها و توانایی‌های شما می‌باشد اما برای آغاز به کار به عنوان دستیار دندانپزشک حتما بایست مدرک معتبری در حوزه تکنسین دندانپزشکی داشته باشید.

امروزه مراکز بسیاری به برگزاری دوره‌های تکنسین دندانپزشکی می‌پردازند که همگی آن‌ها زیر نظر جهاد دانشگاهی شهید بهشتی فعالیت می‌کنند. هنگام خرید دوره و شرکت در دوره دستیار دندانپزشک ضروری است که به نکات مهمی توجه کنید؛ نخست اعتبار مرکز برگزار کننده دوره، سپس اعتبار و مزیت‌های مدرکی که دریافت می‌کنید.

هر دوی این موارد از اهمیت بالایی برخوردارند چرا که ممکن است هزینه و زمان زیادی صرف شرکت در یک دوره‌ی نامناسب نمایید و یا اسیر کلاهبرداران شوید. با مراجعه به وبسایت جهاد دانشگاهی می‌توانید به اطلاعات کاملی در باره دوره‌ها، هزینه و مدت دوره دستیاری دندانپزشک و… دست پیدا کنید.

اگر تجربه کار دستیار دندانپزشک را دارید و اکنون می‌خواهید فقط یک مدرک معتبر دریافت کنید، می‌توانید در دوره تکنسین دندانپزشکی به صورت آنلاین شرکت کنید. در غیر این صورت توصیه ما به شما شرکت در یک دوره حضوری است که علاوه بر آموزش‌های تئوری لازم، در عمل شما را با فضای کار تکنسین دندانپزشکی آشنا می‌کند.

 

بازار کار و حقوق دستیار دندانپزشک

دندانپزشکی یکی از شاخه‌های محبوب در حوزه سلامت و درمان است و بخش قابل توجهی از جامعه پزشکی متعلق به این رشته است. هر دندانپزشک با توجه به تعداد مراجعان و ظرفیت کلینیک خود می‌تواند دو الی سه و گاها تا چند عدد دستیار دندانپزشک داشته باشد. همین موضوع سبب می‌شود تا بازار کار دستیار دندانپزشک بسیار پر رونق باشد.

از سویی دیگر چون اشتغال به عنوان دستیار دندانپزشک نیاز به تحصیلات خاصی ندارد، یکی از گزینه‌های محبوب میان افرادی به شمار می‌رود که به مشاغل حوزه سلامت و بهداشت دهان علاقمند هستند. همچنین برای افرادی که به دنبال مهاجرت کاری به کشورهای دیگری می‌باشند، دستیاری دندانپزشک یکی از گزینه‌های ایده آل و پر بازده بعد از مهاجرت قلمداد می‌شود.

درباره میزان حقوق و درآمد دستیار دندانپزشک آنچه حائز اهمیت است میزان مهارت افراد است. به طور کلی حقوق یک تکنسین دندانپزشک معمولی و تازه کار با میزان حقوق وزارت کار تعیین می‌شود، در حالی که یک تکنسین دندانپزشک خبره و باتجربه می‌تواند درآمدبالاتری داشته باشد. با توجه به تنوع کاری دستیاران دندانپزشک در مطب دندانپزشکی بدیهی است که داشتن مهارت‌های بیشتر می‌تواند منجر به افزایش درآمد افراد شود. از این رو بسیاری دستیاری دندانپزشک را در زمره مشاغل مطلوب و پر درآمد محسوب می‌کنند.

 

مهاجرت به عنوان دستیار دندانپزشک

پیشتر گفتیم که مهاجرت به عنوان تکنسین دندانپزشک یکی از گزینه‌های پیش روی دستیاران دندانپزشک می‌باشد. همچنین برای افرادی که هنوز دستیار دندانپزشک نیستند ولی خواهان مهاجرت کاری هستند، مهاجرت به عنوان تکنسین دندانپزشکی انتخابی ویژه و مطلوب خواهد بود.

در این بخش اقداماتی که برای مهاجرت کاری به عنوان دستیار دندانپزشک (یا همان تکنسین دندانپزشکی) نیاز است انجام دهید را مختصرا شرح می‌دهیم. نخست دقت کنید که فرآیند مهاجرت کاری بسیار وابسته به کشور مقصد شما خواهد بود. یعنی مدارک مورد نیاز، آزمون‌هایی که احتمالا باید در آن‌ها شرکت کنید، میزان تسلط به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد، الزام داشتن جاب آفر، شرایط سنی، دریافت ویزای کاری و… همگی ممکن است با توجه به کشور انتخابی شما تغییر کند.

اگر به مهاجرت به عنوان دستیار دندانپزشک فکر می‌کنید ابتدا مطمئن شوید که اطلاعت کافی در ارتباط با کشور مقصد، بازار کار و درآمد تکنسین دندانپزشک در آن کشور و فرآیند مهاجرت کاری به آن را به دست آورید. سپس می‌توانید با مشورت با افراد متخصص در این زمینه اقدام به مهاجرت نمایید.

دقت کنید که در میان دوره‌های تکنسین دندانپزشکی که در ایران برگزار می‌شود، برخی از آن‌ها اعتبار کافی برای مهاجرت کاری را دارند و می‌توانند فرآیند مهاجرت شما را آسان‌تر کنند. بنابراین حتی اگر هنوز تصمیمی برای مهاجرت ندارید، هنگام انتخاب دوره دستیار دندانپزشک دقت زیادی به خرج دهید تا مدرک معتبری دریافت کنید.

جمع بندی

ما در این مقاله به این پرسش که چطور دستیار دندانپزشک شویم؟ پرداختیم. اکنون امیدواریم که اطلاعات کافی پیرامون تکنسین دندانپزشکی، بازار کار این رشته، وظایف افراد شاغل در این حوزه، مزایا و معایب این شغل و… در اختیار شما قرار داده باشیم.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه دندانپزشکی و محصولات و تجهیزات دندانپزشکی می‌توانند به وبسایت شاپ دنت مراجعه نمایند. در نهایت اگر به حوزه سلامت و بهداشت دهان علاقمند هستید و می‌خواهید بدون تحصیل دندانپزشکی در یک مطب دندانپزشکی کار کنید، دستیاری دندانپزشکی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.