آشنایی با مراحل طلاق توافقی

18

یکی از مهم ترین وقایع زندگی انسان ازدواج است که البته در بعضی موارد به جدایی و طلاق منجر می‫شود. «طلاق» واژه‌ای است که این روزها زیاد می‫شنویم ولی شاید همه به مسائل جزئی آن آشنا نباشند. قبل از آنکه به موضوع مورد بحث یعنی مراحل طلاق توافقی بپردازیم باید انواع طلاق را بشناسیم. براساس قوانین و موازین کشور وقوع امر طلاق از سه راه امکان پذیر است:

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه


حتما بخوانید: شرایط و نحوه اجرای حق طلاق زن چگونه است؟
 1. طلاق به درخواست مرد (زوج)
 2. طلاق به درخواست زن (زوجه)
 3. توافق زوجین برای طلاق.

موضوع سخن ما، قسم سوم یعنی طلاق توافقی است که همان‌طور که از اسم آن آشکار است منوط به توافق زن و شوهر در تمام موضوعات زندگی مشترک و حضور هر دوی آنها در تمام مراحل رسیدگی است.

موضوعاتی که زوجین برای عملی و اجرا شدن طلاق توافقی باید در خصوص آنها با هم توافق کنند:

مهریه‌ی زن، نفقه‌ی زن، اجرت‌المثل زن، حضانت فرزند مشترک، قرار ملاقات فرزند مشترک و سایر توافقات؛ لازم به ذکر است که برای طلاق توافقی لزومی ندارد زن کل مهریه‌‌اش را ببخشد (در اصطلاح حقوقی بذل کند) ممکن است نیمی از مهریه را ببخشد یا حتی مرد حاضر باشد کل مهریه‌ را پرداخت کند و این امر کاملا بستگی به توافق طرفین دارد.

نکنه‌ی مهم درخواست طلاق توافقی آن است که زن و مرد باید در خصوص کلیه‌ی امور مالی و غیرمالی خود باهم توافق کنند. پس از اینکه زوجین در امور مشترک به توافق رسیدند، می‫توانند برای طلاق توافقی اقدام کنند. توافقات مذکور می‌تواند در محضر و جلسه‌ی دادگاه باشد یا در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و به طریق رسمی ثبت شود و یا اگر طرفین مایل بودند از همان ابتدا به وکلای دادگستری مراجعه کنند شرح توافقات خود را به وکلای خویش خواهند داد و وکلای ایشان مراحل قانونی طلاق توافقی را انجام می‫دهند.

مدارک لازم برای درخواست طلاق توافقی

مراحل درخواست طلاق توافقی

 • کارت ملی؛
 • شناسنامه؛
 • سند ازدواج (عقدنامه) زوجین.

زوجین باید هردو باهم با در دست داشتن مدارک فوق‫الذکر در تهران به دفتر خدمات قضایی و در شهرستان به واحدِ ثبت دادخواست، مراجعه کنند. موضوع خواسته‌ی آنها در برگ دادخواست «صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) است».


حتما بخوانید: انواع طلاق در قانون مدنی ایران

مراحل طلاق توافقی

بعد از ثبت دادخواست، دادگاه صالح بر اساس آدرس محل سکونت مشترک زوجین تعیین می‫شود. بعد از تعیین دادگاه و شعبه‌ی مربوطه برای زوج و زوجه پیامکی ارسال می‫شود که در آن شعبه‌ی مربوطه و تاریخ رسیدگی و مراجعه مشخص می‫شود. زن و شوهر هر دو باهم باید در تاریخ مقرر به شعبه مراجعه کنند و در جلسه‌ی رسیدگی حاضر شوند و خواسته‌ی خود مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش یا طلاق توافقی را مطرح کنند. در همین جلسه قاضی دادگاه طرفین را به داوری ارجاع می‫هد.

داوری

دادگاه به زوجین اعلام می‫کند که داورانی از بین بستگان یا آشنایان مورد اعتمادشان تعیین و به دادگاه معرفی کنند. چنانچه زوجین نخواهند یا نتوانند داوری معرفی کنند، دادگاه رأسا مبادرت به انتخاب داور می‫کند.

علاوه بر داوری، زوجین از طرف دادگاه به مراکز مشاره‫ای هم ارجاع داده می‫شوند. زوجین در این مراکز علت عدم توافق خود را مطرح می‫کنند و مشاور سعی در ایجاد صلح و سازش بین زوجین خواهد کرد و اگر این سازش حاصل نشد مشاور نظر کارشناسی خود را به صورت مکتوب و مدلل به دادگاه اعلام می‫کند.

اخد گواهی داور و مشاور و مراجعه مجدد به دادگاه

مراحل طلاق توافقی

پس از وصول نظرِ کارشناسیِ مشاور و داور به شعبه‌ی دادگاه، قاضی آنها را بررسی و سپس گواهی عدم امکان سازش را صادر می‫‌کند. لازم به ذکر است که زن و شوهر باید در همان جلسه‌ی دادگاه حق تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی خود را ساقط کنند با این کار رأی دادگاه قطعی می‌شود و مدیر دفتر دادگاه گواهی قطعیت را در سه نسخه صادر و به هریک از طرفین نسخه‫ای می‫دهد.

مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق

در این مرحله گواهی عدم امکان سازش صادر شده است. لازم به ذکر است که این گواهی سه ماه اعتبار دارد. یعنی طرفین فقط تا سه ماه فرصت دارند که با مدارک لازم به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کنند و اگر این مدت سپری شود اعتبار این گواهی و کلیه‌ی توافقات فی‌مابین زوج و زوجه از بین خواهد رفت. در ضمن باید توجه شود بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش و در مدت اعتبار آن یعنی سه ماه، قبل از مراجعه به دفترخانه و اجرای صیغه‌ی طلاق احدی از طرفین نمی‫تواند یک طرفه توافق را از بین ببرد و و این توافق اولیه برای طلاق توافقی فقط با توافق ثانویه هر دو طرف مبنی بر برهم زدن توافق اولیه از بین خواهد رفت.

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورتی که زوجه باکره باشد باید در ضمن توافقات، به این امر اقرار کند و قبل از اجرای صیغه‌ی طلاق با مراجعه به پزشکی قانونی گواهی سلامت بکارت بگیرد. ولی اگر باکره نباشد (مدخوله باشد) ضمن اینکه در توافقات بر این امر اقرار کرده، باید آزمایش خون داده و گواهی عدم بارداری بگیرد در این مرحله زوجین با در دست داشتن گواهی عدم بارداری و قطعیت گواهی عدم امکان سازش متفقا می‫توانند به هریک از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه و نسبت به اجرای رأی طلاق اقدام کنند و صیغه‌ی طلاق در خصوص آنها جاری خواهد شد.


حتما بخوانید: شرایط طلاق غیابی چیست؟

در مواقعی که زوج و زوجه برای مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق با هم همکاری نکنند، هرگاه زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند، در صورتی که زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر به زوجین اخطار می‌کند برای اجرای صیغه‌ی طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت حضور نیافتن زوجه، صیغه‌ی طلاق جاری و پس از ثبت به وسیله‌ی دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه می‌رسد. درصورتی که زوج برای مراجعه به دفترخانه همکاری نکند و زوجه بنابر اعلام دادگاه صادرکننده‌ی رأی یا به موجب سند رسمی در اجرای صیغه‌ی طلاق وکالت بلاعزل داشته باشد، حضور نیافتن زوج، مانع اجرای صیغه‌ی طلاق و ثبت آن نیست. اجرای صیغه‌ی طلاق با رعایت جهات شرعی در دفترخانه یا در محل دیگر و با حضور سردفتر صورت می‌گیرد. بنابراین داشتن وکالت بلاعزل برای اجرای صیغه‌ی طلاق برای زن در طلاق توافقی نکته‌ای است که جهت اجتناب از مشکلات عدم حضور زوج در دفترخانه باید مدنظر قرار گیرد.

در پایان باید یادآوری کنیم که در طلاق توافقی اصولا کراهت از جانب هر دو طرف یعنی زن و شوهر است که با هم توافق می‫کنند از هم جدا شوند و معمولا خانم از بخشی از حقوق مالی خود صرف نظر می‫کند به همین خاطر طلاق توافقی از نوع «بائن» محسوب می‫شود. زن باید در صورتی که مدخوله باشد سه طهر و در غیر این صورت سه ماه عده نگه دارد (طلاق بائن در مقابل طلاق رجعی است. طلاق رجعی به این معناست که پس از اینکه طلاق بین زن و مرد صورت گرفت مرد می‫تواند بدون اینکه دوباره برای ثبت و خواندن صیغه‌ی ازدواج اقدامی کند به همسر خود رجوع کند مشروط بر اینکه در دوران عده باشد.) یعنی تا زمانی که زن به مالی که به مرد بخشیده رجوع نکند، مرد حق رجوع به زن را نخواهد داشت.

تهیه شده در: chetor.com

مانند یک حقوق‌دان قراردادی حرفه‌ای تنظیم کنید

20،000 تومان13،900 تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 دیدگاه
 1. نگار می‌گوید

  با سلام و احترام خدمت خانم دکتر
  سپاس از ارسال این مطالب، بسیاری از خانم ها از ساده ترین حق و حقوق قانونی خودش در زندگی متاهلی خبر ندارند، اونایی هم که می دانند جسارت گرفتن ندارند.

 2. رویا می‌گوید

  همه دیگه مزخرف شدین قشنگ دارین فریب کاری می کنین اگر مطالب شما ارزش خوندن داشته باشه حتما خونده می شه پس لازم نیست با فریب کاری به این هدف برسید………….

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   متوجه منظورتون نشدم. کدوم فریب‌کاری؟!

 3. حسینی می‌گوید

  در مورد توافق بنویسید….بهتراست.

 4. مهدی می‌گوید

  با سلام و عرض ادب و ارادت خدمت سرکار خانم حسنی، بسیار سپاسگزارم بابت مطالب آموزنده و کاربردی شما استاد گرامی لازم است خاطرنشان کنم اگر به فلسفه ازدواج و تشکیل خانواده و قداستی که این مهم از منظر انسانی و اسلامی برخوردار است توجه کنیم و اگر به آمار صادره از موسسات دولتی و خصوصی در این زمینه توجه کافی و وافی مبذول فرمایید علنا شاهد خواهیم بود که متاسفانه و علیرغم تاکیدات مکرر دین مبین اسلام نسبت به سازش زن و مرد و ثواب قابل توجه برای زنان و مردان در حفظ زندگی دیگر شاهد فروپاشی سریع خانواده ها و … نخواهیم بود . شما خود می دانید طلاق منفورترین واژه در خانواده هاست که متاسفانه به علت کم کاری مسئولین و مردم و خانواده ها و… این کلمه قبح و زشتی خود را از دست داده و به راحتی بیان و اجرا می شود . به نظرم قشرفرهیخته و نخبگان علمی باید وارد عمل شوند و در کنار تحقیقات علمی از تجارب بزرگان نیز استفاده شود . علم ما واراداتی است و بومی نشده بسیاری از آموزه های ما از طریق اینترنت و … کسب شده که این علوم بومی نشده و مناسب فرهنگ اصیل ما نیست اما متاسفانه قبل از این که فرهنگ سازی کنیم استفاده نمودیم و حالا آن شد که نباید می شد . خانم دکتر محترم لطفا به حفظ و راههای دور نمودن جوانان از طلاق بیندیشید ودر صورت امکان مقاله ای مرقوم فرمایید . مگر مادران ما و شما چگونه با پدران ما ساختند و بچه هایی چون شما ها دکتر و وکیل و … تحویل جامعه دادند. کدام خانواده مشکل ندارد مگر انسان بدون مشکل هم داریم فقط مدیریت مشکلات خانواده ها با هم متفاوت است. این که خانم یا آقا به محض بروز کوچکترین مشکل در خانواده ها تقاضای طلاق توافقی کنند به نظر مصیبت بزرگ جامعه امروز ماست و نه تنها مشکل را حل نمی کند که جامعه را به سوی بی بندو باری و هزاران مشکل و ناراحتی های روحی روانی رهنمون می سازد .امیدوارم این مشکلات با تلاش و کوشش دولت و خانواده ها و شماها که جزء جامعه نخبگان علمی و قشر تحصیل کرده هستید حل شود انشااله.

  1. محمد می‌گوید

   چه ربطی به قبح و زشتی داره طرفشو نشناخته یا دیر شناخته یا شاید اصلا حرف همو نمیفهمند و شاید هزارتا مشکل دیگه براشون پیش بیاد چه لزومی داره که بقیه عمر خودشونو فدای زندگی مشترک کنن و بعدش چندتا بچه توی این خانواده بار بیاد که از اختلافات روانی شده؟!

  2. بهاره حسنی می‌گوید

   سلام بسیار ممنون از حوصله و دقت شما

   1. شهرام می‌گوید

    اونوقت کی کاسبی کنه درست مثل کسی که تو تله گیر میکنه ها همشون میرزن سرت تیکه تیکه ات میکنن وتنها چیزی که رعایت نمیشه کرامت انسانی است علی الخصوص خانوم ها که با مدارک کیلویی مدرک وکالت میگرند وآتیش بیار معرکه میشوند به خاطر حق الوکالت های نجومی حتی قضات محترم هم از اینها ابراز ناراحتی میکنند تازه اگه سازشی بشه نیم عشره مهریه ونحله وغیره امونت میبره بخاطر چه گناه کردی وخواستی تشکیل خانواده بدی

 5. مرتضی می‌گوید

  راه هایی برای یافتن حس خوشحالی و نشاط پس از طلاق

  اگر به تازگی طلاق گرفته اید ، به سرعت متوجه خواهید شد که زندگی شما از بسیاری جهات ، هم خوب وهم بد تغییر کرده است . اگرچه پایان دادن به ازدواج دردناک است ، اما می توانید روزنه امید بخشی به تمام تجربیاتی که در انتظار شماست بیابید . یاد بگیرید که پس از طلاق خود را به عنوان یک فرد مجرد شناخته و خوشحال سازید و تصمیمات مثبتی برای آینده خود اتخاذ کنید .
  امور مورد علاقه و مورد نفرت خود را به عنوان یک فرد مجرد به خوبی بشناسید . اگر سالها بود که به عنوان زوج متاهل زندگی می کردید ؛ ممکن است با هویت اصلی خود قطع ارتباط کرده باشید . از این زمان برای بازگشت به خودتان استفاده کنید . به یاد داشته باشید که خود را به فرد پیش از ازدواج و مورد علاقه خودتان تبدیل کنید .

 6. مهدی علیجانی وکیل دادگستری می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  مطلب شما نیاز به یک اصلاحیه دارد از انجایی که در طلاق توافق مطابق بخش نامه ای که به دفاتر خدمات قضایی ارسال شده زوجین قبل از ثبت دادخواست می بایست از طریق همین دفاتر معرفی نامه مراجعه به مراکز مشاوره خانواده دریافت و نظر مرکز مشاوره خانواده ضمیمه دادخوست طلاق توافقی گردد.
  موفق باشید

 7. مهدی می‌گوید

  سلام .فقط اینو بگم بخاطر پول ومادیات بعضی ازوکلا همه کاری انجام میدن وجدان عدالت قسم رو زیر پا می زارن ودر همه پروندها حق رو ناحق میکنن و طرف مقابل رو به خاک سیاه میشونن.بخاطر حق الوکاله و ابروی وکلا رو زیر سوال میبرن قضات هم بخاطر اینکه وکیلن.نا عادلانه رای ناحق میدن.ولی نمیدون اون دنیا باید جواب بدن.نه تنها در امر مهریه بلکه در همه موارد حقوقی تصادفات وغیره وخود سازمان قضایی هم میدونه که کانون وکلا و قضایی مشکل داره و نمیتونه جلو این کارا رو بگیره پرونده که دست وکیله.وطرفش وکیل نداره وکیل تو پزشک قانونی دادگاه همه کاری رو بر علیه انجام میده فقط بخاطر پول

  1. رضا می‌گوید

   بزرگوار حضرت عالی فکر کردید در یک جامعه مدنی زندگی می کنید .باید بدانیم اینجا ایران هست بکش تا زنده باشی.

 8. Bahar می‌گوید

  سلام
  میشه بپرسم حدودا پروسه‌ی طلاق توافقی چه مدت طول میکشه؟

  1. بهزاد می‌گوید

   ۶ ماه

 9. محمد می‌گوید

  سلام.
  در مورد پاراگراف قبل از آخر، در مورد عدم همکاری در مراجعه به دفاتر، برای من این مشکل پیش آمده و به چند دفتر مراجعه کردم ولی هیچ‌کدام این موضوع رو تایید نکردند که نامه ارسال می‌شود و در صورت عدم مراجعه پس از یک هفته قابل ثبت است. همه گفتند که اگر با هم مراجعه نکنید قابل ثبت نیست و حکم باطل می‌شود.
  ممنون می‌شم نظرتون رو در این مورد بدونم.

 10. زهرا می‌گوید

  سلام اگه میشه سوالم رو جواب بدید خسلس این طرف و اونطرف دنبالش گشتم من خونده بودم برای طلاق توافقی باید گواهی عدم سازش گرفت میخواستم بدونم این گواهی چقدر گرفتنش طول میکشه و چی هست؟

 11. نسیم می‌گوید

  سلام تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی چند جلسه می باشد؟و پروسه چه مدت طول میکشد؟

 12. آرمان می‌گوید

  تنظیم دادخواست طلاق توافقی که در حکم پی و بنیان مراحل و روند دادگاه می باشد در صورتی که ناقص تنظیم شود زمان رسیدگی را طولانی میکند و درصورتی هم که اشتباه تنظیم شده باشد و در توافقات که بعدا آثار حقوقی مهمی را به دنبال خواهد داشت با توجه و اشراف به قانون و آثار آن نباشد قطعا مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد و برای جلوگیری حضور وکیل لازم و ضروری است .