پنج قدم تا رشد و توسعه‌ی فردی

0

وقتی برای قدم‌گذاشتن در مسیر رشد و توسعه فردی عزمتان را جزم می‌کنید، در ابتدای راه سختی‌های زیادی را تجربه خواهید کرد. اگر در قسمت توسعه‌ فردی کتاب‌فروشی‌ها چرخی بزنید، صدها یا هزاران کتاب می‌بینید که تضمین می‌دهند با خواندنشان وزنتان را کم می‌کنید، پول‌دار می‌شوید یا نیمه گمشده‌تان را پیدا می‌کنید! اما رشد فردی ناگهانی اتفاق نمی‌افتد. شما باید دائم در حال پیشرفت و بهترشدن باشید. در این مقاله درباره پنج نکته اساسی توسعه فردی گفته‌ایم. به مسیر رشد و توسعه فردی خوش آمدید!

۱. خودتان را بهتر بشناسید

اولین، مهم‌ترین و سخت‌ترین مرحله‌ همین خودشناسی است. در چه کارهایی مهارت دارید؟ نقاط ضعفتان چیست؟ کدام بخش از زندگی شما جلوی پیشرفت و تحقق رؤیاهایتان را گرفته‌ است؟

پاسخ دادن به این‌ قبیل سؤال‌ها شاید خیلی سخت باشد، ولی همان‌قدر مهم و ارزشمند است.

۲. هدفتان را مشخص کنید

تعیین دقیق اهداف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آنها می‌تواند برای پیشرفت‌تان خیلی مؤثر باشد. اگر نمی‌دانید از کجا و چطور باید این روند رشد را شروع کنید، ادامه‌ این مقاله را با دقت بیشتری بخوانید.

داشتن هدف و حرکت مستمر و پیوسته به‌سمت آن، اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. مطمئن باشید این حس خوب روی زندگی‌تان نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. برای شروع بد نیست از خود بپرسید مهم‌ترین خواسته شما در زندگی چیست. آیا می‌خواهید وزنتان را کم کنید و پرانرژی‌تر باشید؟ آیا می‌خواهید در شغلتان موفق‌تر باشید؟ آیا می‌خواهید روابط شخصی بهتری داشته باشید؟
اگر هدف درست و مناسبی انتخاب کنید، مطمئن باشید به آن خواهید رسید.

۳. برنامه‌ریزی کنید

اگر قصد سفر دارید و شهر مقصدتان را درست نمی‌شناسید، داشتن نقشه خیلی کمکتان می‌کند. در مسیر رسیدن به اهدافتان هم احتیاج به یک نقشه دارید.
اهدافی را که برای خود مشخص کرده‌اید مرور کنید. برای رسیدن به آنها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشید؟ اگر می‌خواهید سالم‌تر باشید، باید رژیم‌های غذایی و نرمش‌های لازم را یاد بگیرید یا برای اینکه در شغلتان پیشرفت کنید، لازم است مهارت‌های جدیدی را به دست بیاورید.

با خودتان عهد کنید در برنامه روزانه خودتان کارهایی را بگنجانید که هر روز شما را به هدفتان نزدیک‌تر کنند، هرچند خیلی کم. می‌توانید با کارهای ساده‌ای مثل دور ریختن افکار منفی شروع کنید. اگر ندای درونتان را بهتر بشناسید و بدانید چطور باید با خودتان صحبت کنید، دیگر لازم نیست نگران انگیزه لازم برای ادامه مسیر باشید.

۴. هر روز بهتر از دیروز باشید

عادت‌های شما نقش زیادی در شکل‌گیری زندگی‌تان دارند. اگر هر روز مسواک بزنید، کمتر گذرتان به دندان‌پزشک می‌افتد. اگر هر ماه پول کنار بگذارید، بعد از چند سال کلی پول پس‌انداز کرده‌اید. هر روز مقداری از وقت و انرژی خود را صرف رشد و توسعه فردی‌ کنید تا هر ماه که به گذشته نگاه می‌کنید، پیشرفت خود را احساس کنید. اگر این کار را برنامه‌ریزی‌شده انجام دهید، می‌توانید در هر سطح و زمینه‌ای از زندگی که دلتان بخواهد موفق شوید.

۵. روش‌های جدید یادگیری را امتحان کنید

شاید کتاب‌ درباره رشد و توسعه فردی خوانده باشید و از نتیجه این کار راضی بوده باشید. چه خوب! نظرتان درباره سی‌دی، کتاب صوتی و پادکست چیست؟ با این ابزار می‌توانید از زمان‌های مرده‌ روزانه (مثلا زمانی که هر روز در قطار، اتوبوس یا تاکسی می‌گذرانید) بیشترین استفاده را ببرید. حتی می‌توانید در کنفرانس‌ها و سمینار‌هایی که دوست دارید شرکت کنید تا در زمان کم، پیشرفت بیشتری داشته باشید.

امتحان‌کردن روش‌های جدید یادگیری ترفندی عالی برای رشد و توسعه فردی تدریجی است و باعث می‌شود کم‌کم متوجه شوید که می‌توانید کارهای جدیدی انجام بدهید و اعتماد‌به‌نفس شما افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

شاید قرارگرفتن در مسیر رشد و توسعه فردی یکی از مهم‌ترین کارهایی باشد که در طول زندگی‌تان انجام خواهید داد. ساده‌ترین مرحله‌ این است که تصمیم بگیرید پیشرفت کنید، اما تعهد به این تصمیم و تلاش روزانه و مستمر برای رسیدن به هدف به این سادگی‌ها نیست.

اگر خودتان را خوب بشناسید، هدف مشخص داشته باشید، برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید، سعی کنید هر روز بهتر از دیروز باشید و روش‌های جدید یادگیری را امتحان کنید، می‌توانید در هر جنبه‌ای از زندگی‌تان که بخواهید پیشرفت کنید و به آنچه می‌خواهید برسید.


در ادامه بخوانید: بهترین پادکست های فارسی؛ معرفی ۱۵ پادکست فارسی معروف

راهکارهای مقابله با اضطراب اجتماعی و کمرویی را در این مجموعه صوتی یاد بگیرید؛
تا بتوانید شبکه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید.

۸،۰۰۰ تومان

منبع inspiyr
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.