چطور والدین شاغل کارهایشان را با موفقیت مدیریت می‌کنند؟

0

اگر به داشتن بچه فکر می‌کنید و یا تازگی صاحب بچه شده‌اید مطمئنا زیاد شنیده‌اید که داشتن بچه رابطه، کار و نوع تفکرتان در رابطه با انجام کارها را تغییر می‌دهد.

هیچ میانبری هم برای گذار از این مرحله‌ی حرفه‌ای و شخصی وجود ندارد، اما اگر بتوانید قبل از آن، برخی مکالمات را هرچه زودتر با شریک زندگی‌تان داشته باشید، و تکلیف یکسری وظایف را مشخص کنید، می‌توانید این مسیر را با آرامش و بهره‌وری بیشتری به انتها برسانید. در این مقاله خواهید خواند که چطور والدین شاغل کارهایشان را با موفقیت مدیریت می‌کنند.

من و شوهرم هر دو تمام‌وقت سر‌ کار می‌رویم و سه فرزند فوق‌العاده داریم. در مورد یک سری از مسائل گفتگوهای زیادی داشتیم، احتمالا باید گفتگوهای بیشتری هم می‌داشتیم تا بتوانیم تا جایی که می‌تونیم این همکاری و در واقع ازدواج‌مان را موفق نگه داریم.

رونیکس

کار کردن مشارکتی والدین چیست؟

وقتی که شما و همسرتان هردو شاغل هستید و سعی دارید وظیفه‌ی مراقبت از فرزندان هم بین خودتان تقسیم کنید، باید درمورد دو موضوع بنیادی یعنی پول و مسئولیت صحبت کنید. برای بیشتر افراد این یک موضوع بزرگ، سنگین و اغلب آمیخته با مسائل عاطفی است که اصلا راحت نیست. مخصوصا وقتی بار سنگین مراقبت از بچه‌‌‌ای بر شانه‌های‌تان است که دائم جیغ می‌کشد و باعث می‌شود در هفته بیش‌تر از سه ساعت خواب راحت نداشته باشید. برای شروع پیشنهاد می‌کنم وقتی این مسائل را به بحث بگذارید که هر دو به اندازه کافی استراحت کرده باشید، از قبل برنامه‌ریزی کرده‌اید که درمورد آنها صحبت کنید و دور و برتان به نسبت آرام و ساکت است.

با چیزی که چندان هم آسان نیست شروع می‌کنیم: پول

پول

لیست جدیدی از هزینه‌ها همیشه با تولد بچه‌‌ها همراه است که سمت و سوی هزینه‌کرد مالی خانواده را تغییر می‌دهد، اما از سوی دیگر سوالات و چالش‌هایی را در زمینه‌ی پول درآوردن مطرح می‌کند.

سوال اولی که باید به بحث گذاشته شود این است که ترجیح و شرایط ایده‌ال هر یک از این دو شریک برای بازگشتن به سر کار درست بعد از بچه‌دار شدن چیست. این بحث اصلا بحث ساده‌ای نیست زیرا در چنین شرایطی هیچ کاری از شما بر نمی‌آید جز اینکه درمورد رسیدن و پرداختن به بلندپروازی‌های شغلی، ارزش‌های خانوادگی و امور مالی خانواده همزمان فکر و صحبت کنید. همچنین ممکن است مرزهای این حوزه‌های مختلف کمرنگ شده و این خود باعث پیچیده‌تر شدن تفکیک آنها بشود. به احتمال زیاد مخالفت‌‌هایی پیش می‌آید که طبیعی است. وقتی می‌خواهید گفتگو را شروع کنید احساسات شخصی‌تان را در رابطه با این موضوع روشن کنید. اگر در رابطه با آن مطمئن نبودید ایرادی ندارد، تغیرات بزرگ زندگی بر نحوه‌ی احساس ما در مورد همه‌چیز از جمله شغل‌مان تاثیر می‌گذارند. سولات پایین نقطه‌ی شروعی هستند که می‌توانند برای شما و همسرتان مفید باشد.

  • آرزوهای شغلی‌تان چه چیزهایی هستند؟ تغییرات را چگونه می‌بینید؟ چرا؟
  • والدین خود شما بین کار کردن و تربیت و بزرگ کردن شما کدام را انتخاب کردند؟‌ در این تجربه‌ی شما چه کاری جواب داد و چه کاری جواب نداد؟ دوست دارید فرزندان خودتان را چطور تربیت کنید؟
  • از عهده‌ی هزینه‌های چه چیزی و برای چه مدتی بر می‌آیید؟ مزایای اعطایی از سوی کارفرما و همچنین در نظر گرفتن تاثیر درازمدتِ تغییرات درآمد بر استاندارد سطح زندگی و بر حساب‌های بازنشستگی‌تان بسیار مهم است.

اگر یکی از والدین در خانه بماند، درآمد خانواده کاهش می‌یابد و اگر هر دو برنامه بریزند که سر کارشان برگردند هزینه‌های مربوط به کودک و پرستار کودک افزایش پیدا می‌کند.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته مدیریت پول و هزینه که زوج‌ها باید بدانند

بعضی‌ها فورا توافق می‌کنند که یک یا هر دوی والدین سر کار برگردند و پول مسئله‌ی مهمی نیست. برای اکثریت دیگر افراد به این سادگی‌ها هم نیست. بعد از گذراندن زمان زیادی برای شنیدن و گوش دادن به آنچه همسرتان در مورد بازگشت به کار می‌گوید به یک طرح برنامه‌ریزی شده‌ نیاز دارید. طرح اول: مادر پس از ۱۲ هفته به سر‌ کارش برمی‌گردد و کودک را به پرستار کودک می‌سپارد. طرح دوم: مادر پس از دو سال به سر‌ کارش بر‌می‌گردد و کودک به کودکستان می‌رود. طرح سوم: مادر و پدر کارشان را جوری تنظیم کنند که هر یک نصف نصف در خانه باشند و خلاء نبود والدین در خانه را پر کنند. برای حساب‌و‌کتاب طرحتان به ماشین حساب و دفترچه یادداشت هم نیاز دارید.

در این بخش از بحث با همسرتان سعی کنید بر اعداد (تا جایی که هر دو می‌توانید) تمرکز کنید و صادقانه تلاش کنید امور مالی و زمان را بررسی کنید تا ببینید برای اجرای طرح به چه چیزهایی نیاز دارید.

اما یک توصیه برای آقایان:‌ هیچوقت سعی نکنید با گفتن جمله‌هایی مانند «من هرچی می‌گم به صلاح خودته» و «می‌دونم که اینطوری خوشحال‌تر خواهی بود» با احساسات همسرتان بازی کنید. من دو مرد را می‌شناسم که چنین استدلالی در برابر همسرشان داشتند و در نهایت کارشان به مشکل بر‌خورد. اتفاقی که در هر دو مورد افتاد این بود که برای این مادرها این سوال پیش آمد که آیا از کودک بی‌دفاع‌شان مراقبت کنند یا برگردند سرکارشان. شوهرانشان چنین پاسخ دادند که آنها قبلا زندگی بسیار رضایت‌بخشی داشتند و موفقیت‌ها زیادی به دست آورده‌اند بنابراین ماندن در خانه باعث کسل شدنشان می‌شود و باید سر کارشان برگردند. مشاهدات‌ این مردان در رابطه با گذشته کاملا درست بود اما نتوانسته بودند به درستی حس بزنند که شاید نظر زنان‌شان واقعا عوض شده باشد. و اینگونه کل بحث آنها به تنش کشیده شده بود و زنان‌شان بحث دیگری را آغاز کرده بودند مبنی بر اینکه چه کسی آنها را بهتر می‌شناسد، شوهرانشان یا خودشان؟ داشتن یک بچه واقعا موجب تغییر دیدتان می‌شود و فکر می‌کنم که مخصوصا در مورد مادران. حواس‌تان باشد کاملا امکان دارد همسرتان که قبلا به شدت به شاغل بودن علاقه و تمایل داشت اکنون احساسات متضادی درباره‌ی صرف انرژی خود بر کار یا بر بچه‌داری داشته باشد.

سوال دومی که باید پرسید مسئولیت‌های خانه و بزرگ کردن کودک است

پوشش مسائل خانوادگی و پدر مادری

چه کسی مسئول ادامه دادن به کارهای روزمره‌ی خانه است؟ نظافت، شستشو و خرید کارهای بسیار حجیمی هستند. قبل از اینکه انجام یکی یا چند تا از کارهای روزانه بپزیرید باید بدانید که اضافه شدن یک بچه‌ی کوچک حجم و زمان انجام کارهای بالا را دو سه برابر میکند. عاقلانه انتخاب کنید، اگر از عهده‌ی هزینه‌اش برمی‌آیید کارهای سنگین را به بیرون بسپارید. حتما در گفتگوهای‌تان این را هم بگویید که هیچ یک از این توافقات الزاما برای باقی زندگیتان نیست. تنظیم مسئولیت‌ها برای والدین شاغل باید مکررا انجام شود. بعضی اوقات برخی افراد احساس می‌کنند چون شما گفتید «مسئولیت این کار با من» این معنی را می‌دهد که باید هر روز تا آخر عمرتان آن کار را انجام بدهید، مسخره است.

فکرتان را برای امتحان روش‌های مختلف باز کنید و آماده شوید تا انتظاراتتان از آنچه انجام می‌شود و آنچه انحام شدنش خوب به نظر برسد را کم کنید. من و شوهرم پنج سال است که بچه داریم، بعضی چیزهایی که اوایل موافق انجام دادنش بودیم هنوز هم بسیار خوب انجامش می‌دهیم. برای مثال او تمام لباس‌ها را می‌شوید و من همیشه شام را آماده می‌کنم. هر دو این چیدمان را دوست داریم و هنوز هم به همین روال انجامش می‌هیم. اگرچه بیست روش مختلف برای خرید مواد خوراکی امتحان کردیم، سال گذشته توافق کردیم تا هر هفته یکی از ما خرید خوراکی‌ها را بر عهده بگیرد، این روش خیلی خوب عمل می‌کند و خیلی هم از آن راضی هستیم.

اشتغال و وظیفه‌ی پدر و مادری از عناصر مهم زندگیمان هستند. با اینکه کاملا با هم جور نیستند می‌توانند به خوبی کنار هم باشند و از هم پشتیبانی کنند. لذت‌های فراوانی همراه با همسرتان برای پشت‌ سر گذاشتن این چالش مهم وجود دارد. داشتن این گفتگوها قبل و بعد ‌از آمدن بچه باعث می‌شود تا سطح انتظاراتمان را تنظیم کنیم و یک زندگی کمی مدیریت‌شده تر داشته باشیم.

برگرفته از : inc

رفتار درست با شریک عاطفی چگونه است؟
حق با کدام طرف است؟
جواب چنین سوالاتی را در این مجموعه بیابید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.