افراد خیلی موفق صبح شنبه خود را چگونه شروع می‌کنند؟

16

اگر کارهایی که افراد موفق صبح روزهای شنبه انجام می‌دهند شما را هم متعجب‌ می‌کند، توصیه می‌کنم حتما این نوشته را دنبال کنید.

لابد بارها شنیده‌اید یا در مقالات مختلف خوانده‌اید که «موفقیت شانسی نیست!» بله دوستان عزیزم علیرغم تمام موارد استثنا، هنوز هم موفقیت شانسی نیست و تنها مسیر تضمین شده‌ی رسیدن به یک هدف خاص، در یک کلمه خلاصه می‌شود: «سخت‌کوشی». به همین دلیل روالی که شما هر صبح شنبه در پیش می‌گیرید و خلق‌و‌خویتان را برای روز و هفته‌ای که پیش رو دارید تنظیم می‌کنید، اهمیت زیادی دارد.

با این‌ حال که شاید رفتارهای افراد خیلی موفق برای همه عجیب باشد، اما ما لیستی از کارهایی که این افراد عادت دارند صبح‌های شنبه انجام بدهند، تهیه کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا ببینیم عادات افراد خیلی موفق چه هستند و چگونه آنها را از سایرین متمایز می‌کنند.


حتما بخوانید: افراد موفق و خوشبخت چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند؟

۱. صبح خیلی زود بیدار می‌شوند

۷ عادت افراد خیلی موفق برای صبح شنبه

«ساعت‌تان را برای ۵ صبح کوک کنید.»

از آنجایی‌ که افراد خیلی موفق می‌خواهند وقت کافی برای انجام همه‌ی کارهایشان داشته باشند، صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شوند، بنابراین خیال‌شان راحت است که به قرار ملاقات‌ها یا کارهایی که برای طول روز برنامه‌ریزی کرده‌اند دیر نمی‌رسند. از طرفی به اندازه‌ی کافی زمان دارند تا مطمئن باشند بدون هیچ مشکلی می‌توانند بین کارهای شخصی، متفرقه و شغلی خود تعادل ایجاد کنند و با برنامه‌ریزی، کارهای شخصی خود را هم علاوه بر مسئولیت‌های کاری‌شان انجام بدهند. یادم می‌آید زمانی یکی از همین افراد موفق می‌گفت اگر ساعت ۵ یا ۶ صبح از خواب بیدار شوید تا ساعت ۹ صبح به اندازه‌ی یک روز کامل فرصت دارید به کارهایتان برسید. او معتقد بود ساعت ۶ تا ۹ صبح به اندازه‌ی ساعت ۹ صبح تا پایان روز زمان مفید به شما می‌دهد.

میشل اوباما در مصاحبه‌ای که زمانی با اُپرا انجام داده بود عنوان کرد که صبح خیلی زود و پیش از شروع روز از خواب بیدار می‌شود چون فقط در این صورت می‌تواند کمی به خودش برسد! «فکر کردم اگر تا به حال فقط بیدار می‌شدم و سر کار می‌رفتم خب فقط همین را می‌خواستم، که بلند شوم بعد هم سر کار بروم. یا اگر تا به حال برای مراقبت از بچه‌ها بلند می‌شدم، خوب فقط فکرم این بود که بیدار شوم و به بچه‌ها برسم! اما طولی نکشید که به خودم آمدم، با خودم گفتم: نمی‌تونی ساعت ۴:۳۰ بیدار بشی؟! خب پس باید شرایط رو عوض کنی میشل!»

تنها چیزی که باید بدانید این است: هرچند ما روزانه زمان‌های زیادی مختص خودمان داریم اما خواب روز شانس موفقیت‌مان را پایین می‌آورد، پس از روزتان حداکثر استفاده را بکنید. خورشید تمام شبانه‌روز خودش را به ما نشان نمی‌دهد!


حتما بخوانید: چطور صبح زود از خواب بیدار شویم؟

۲. مدیتیشن (مراقبه) می‌کنند

۷عادت افراد خیلی موفق برای صبح شنبه - مدیتیشن

«می‌توانید با ۵ دقیقه مراقبه‌ی صبحگاهی شروع کنید»

دعا و مراقبه‌ی صبح‌های شنبه یکی از مهم‌ترین ابزار برای پیش‌بینی و تصور موفقیت‌ها برای رسیدن به آنهاست! دیدید که می‌گویند همیشه، هرچیزی را می‌خواهی، تصور کن آن را به‌دست آورده‌ای! آن‌قدر واضح خواسته‌ات را ببین که مدام به واقعیت نزدیک‌تر شود. پس ذهن‌تان را آرام نگه دارید و فرصت بدهید به محض اینکه بیدار شدید، انرژی مثبت به سمت‌تان بیاید. می‌توانید با ۵ دقیقه مراقبه شروع کنید و به مرور، زمان هر جلسه را تا نیم‌ساعت طولانی‌تر کنید. تمرینات مدیتیشن که با تمرکز همراه است سؤالات بی‌پاسخ شما را جواب می‌دهد و به سمت موفقیت هدایت‌تان می‌کند.

اپرا وینفری دوبار در روز برای ۲۰ دقیقه مراقبه می‌کند. او معتقد است: «فقط زمانی حس سرشار بودن را رها می‌کنم که به آن رسیده باشم! سرشار از امید شده باشم، لبریز از حس رضایت بشوم یا از شادی عمیق پر شده باشم! این تنها چیزی است که میان تمام چیزهای دیوانه‌کننده‌ای که هر روز از هر طرف تهدیدمان می‌کنند، همچنان وجود دارد، قلب‌مان را مطمئن می‌کند و آرام می‌شویم. در چنین فضایی می‌توانید بهترین کارها را انجام بدهید و بهترین زندگی را داشته باشید.»

یکی از ساده‌ترین راه‌های مراقبه، تمرکز روی سکوت و ضربان قلب‌تان است. راه‌ دیگر مراقبه، استفاده از مدیتیشن‌های آموزشی است. تعداد زیادی ویدئو‌های آموزشی مدیتیشن در اینترنت وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید. این ویدئو‌ها طیف وسیعی از مدیتیشن‌های انرژی مثبت، مدیتیشن‌های کامیابی و موفقیت و مدیتیشن‌های مخصوص کاهش وزن هستند.


حتما بخوانید: عوامل موفقیت از دید برایان تریسی؛ ۹ عاملی که شما را به آرزوهایتان می‌رساند

۳. انگیزه‌شان را حفظ می‌کنند

۷عادت افراد خیلی موفق برای صبح شنبه - انگیزه

«خودتان را پرورش دهید، رمز با انگیزه بودن توسعه‌ی فردی است.»

یکی از اولین کارهایی که افراد خیلی موفق صبح‌های شنبه انجام می‌دهند، ایجاد انگیزه و مطالعه‌ی کتاب‌های توسعه‌ی فردی، دیدن فیلم‌های الهام‌بخش یا گوش دادن به سخنرانی‌های انگیزشی است. فقط ۱۵ دقیقه گوش کردن به یک محتوای الهام‌بخش، صبح‌های شنبه، روز و هفته‌ی شما را برای رسیدن به موفقیت می‌سازد.

نظرتان چیست مثلا به سخنرانی آنتونی رابینز درباره‌ی قدرت وقت گوش بدهید؟! او در این سخنرانی به قدرت و تأثیر وقت در زندگی افراد موفقی از قبیل ۵۰۰ مدیر عامل ثروتمند، اسطوره‌های دنیای تبلیغات و حتی ورزشکارانی مثل چاک لیدل اشاره می‌کند.

من هم چند کتاب انگیزشی که به فارسی ترجمه شده‌اند و می‌توانند به شما کمک کنند را معرفی می‌کنم، شاید دل‌تان بخواهد شما هم آنها را بخوانید.

 • «خود بی نهایت» نوشته‌ی استوارت واید (Stuart Wilde)
 • «نیروی حال» نوشته‌ی اکهارت توله (Eckhart Tolle)
 • «بیداری غول درون» نوشته‌ی آنتونی رابینز (Anthony Robbins)
 • «اصول موفقیت» نوشته‌ی جک کانفیلد (Jack Canfield)
 • «راز» نوشته‌ی روندا بایرن (Rhonda Byrne)

حتما بخوانید: انگیزه چیست؛ آشنایی با عوامل روان‌شناختی موثر بر آن

۴. مواد غذایی سالم مصرف می‌کنند

«درست غذا بخورید. غذا همان انرژی است.»

یکی از ضرورت‌های صبح شنبه، تغذیه‌ی بدن‌تان با مواد غذایی طبیعی است. غذای سالم، انرژی لازم را فراهم می‌کند تا بدن برای فعالیت روزانه‌ آماده شود. به عنوان مثال به گفته‌ی پایگاه خبری بیزینس اینسایدر (Business Insider)، ریچارد برانسون (Richard Branson) که یک کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی است، صبح‌ها برای صبحانه سالادمیوه و موسلی (غذایی سرشار از فیبر و پروتئین، ترکیبی از بلغور جو دوسر یا غلات، چند میوه، آجیل و دانه‌های مغذی که با ماست، شیر یا آب‌میوه سرو می‌شود) می‌خورد.

می‌خواهم چند ایده‌ی خوب برای یک صبحانه‌ی سالم به شما بدهم، هرچند بعضی از این صبحانه‌ها ممکن است چندان در فرهنگ ایرانی جایی نداشته باشند اما من آنها را به شما معرفی می‌کنم. به هر حال شاید دوست داشته باشید و میل کنید.

 • ۱ عدد تخم مرغ، ۲ عدد سفیده‌ی تخم مرغ، آب پرتقال و یک نان تست تخم کتان؛
 • یک شِیک یا اسموتی پروتئینه؛
 • دسر میوه با ماست یونانی؛
 • ساندویچ موز و کره‌ی بادام زمینی؛
 • یک فنجان میوه و پروتئین گیاهی.

حتما بخوانید: ۵ آئین صبحگاهی برای بالا بردن کارایی

۵. فعال هستند

ورزش کردن - ۷ عادت افراد خیلی موفق برای صبح شنبه

«نگران نباشید لازم نیست حتما عضو یک باشگاه ورزشی باشید.»

افراد موفق به خوبی به این حقیقت پی برده‌اند که داشتن بدنی فعال، صبح‌های شنبه و در طول هفته، یک اصل ضروری است! ورزش بدن را به طور کامل بیدار و به اکسیژن‌رسانی کمک می‌کند. با ورزش تک تک سلول‌های بدن وادار به فعالیت می‌شوند و بدن خود را برای تحرک در ادامه‌ی روز آماده می‌کند. ورزش نه تنها به لحاظ فیزیکی روی بدن تأثیر مثبت دارد بلکه ذهن را هم هوشیار و دقیق نگه می‌دارد.

باراک اوباما یک‌بار در مصاحبه با سایت MDweb گفته بود: «قطعا اگر زمانی برای ورزش داشته باشم، مابقی زمان‌هایم مفیدتر و سازنده‌تر خواهند بود.»

اگر عضو هیچ باشگاه ورزشی نیستید یا تجهیزات کافی برای ورزش ندارید، اصلا نگران نباشید. تمام چیزی که نیاز دارید بدن‌تان است و کمی فضا برای تمرین کردن. البته برای ورزش‌ به کمک وزن بدن خودتان به کمی زمان هم نیاز دارید. با انجام چند نوع ورزش مناسب، فقط ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا هر روز صبح تمرینات مؤثر و خوبی داشته باشید. با انجام چند تمرین شدید مثل حرکات بورپی (تمرینات قدرتی بسیار مؤثر برای تقویت ماهیچه‌ها‌ی بدن)، اسکات پرشی و حرکات پرشی به پهلو، قسمت‌های مختلف بدن را همزمان درگیر کنید و با یک تیر چند نشان بزنید! یادتان نرود تا شب وقت نداریم!

سعی می‌کنم چند نمونه از تمرینات ورزشی سنگین که به کمک وزن بدن خودتان انجام می‌شود را به شما معرفی کنم:

 • ۱۰ حرکت بورپی (می‌توانید بورپی کلاسیک را امتحان کنید؛ بایستید، پاها را به اندازه‌ی عرض شانه باز کنید، به سمت بالا بپرید و بلافاصله بعد از پایین آمدن دست‌هایتان را روی زمین بگذارید، پاها را به عقب پرت کنید و به حالت شنای سوئدی تغییر حالت بدهید، یک بار شنای سوئدی را انجام بدهید و به سرعت سرپا بایستید. دوباره از اول حرکت را انجام بدهید.)؛
 • ۱۰ حرکت پوش آپ (یا همان شنای سوئدی، می‌توانید به صورت ایستاده و با فشار به یک دیوار هم مطابق همان حرکت دراز بکشید انجامش بدهید. روی زمین دمر دراز بکشید و با استفاده از قدرت بازوهایتان سعی کنید بالاتنه را از زمین جدا کنید.)؛
 • ۱۰ حرکت اسکات پرشی (دست‌ها را پشت سر قفل کنید و رو به عقب بکشید، به روبه‌رو نگاه کنید و بدون خم کردن کمر، روی زانوها تا جایی پایین بیایید که ران‌ها به موازات زمین باشند. مواظب باشید زانوها از انگشتان پا جلوتر نیاید. حالا تا جایی که می‌توانید بالا بپرید. موقع برگشتن روی زمین مراقب زانوهایتان باشید.)؛
 • ۱۰ حرکت پرش پهلو (پاها را به اندازه‌ی عرض شانه باز و زانوها را کمی خم کنید، دست‌ها را کنار بدن نگه دارید، به سمت زمین فشار بیاورید و بلافاصله بالا بپرید. زانوها را به سمت قفسه‌ی سینه بکشید و همزمان بازوها را باز کنید. زمان فرود آمدن زانوها را خم کنید. این تمرین ضربان قلب را بالا می‌برد و ماهیچه‌ها را فعال می‌کند.)؛
 • ۱۰ حرکت دیپ با صندلی؛
 • ۱۰ حرکت شنای باز.

حتما بخوانید: فواید ورزش برای سلامتی؛ چرا از همین امروز باید ورزش کردن را شروع کنیم؟

۶. با تیم خود رو در رو ارتباط برقرار می‌کنند

تیم استیو جابز - ۷ عادت افراد خیلی موفق برای صبح شنبه

درست است که در محیط‌های کسب‌و‌کار بسیاری از کارها با ایمیل یا انواع دیگر فناوری انجام می‌شود، اما افراد خیلی موفق ترجیح می‌دهند با گروه خود از نزدیک و رو در رو ارتباط داشته باشند.

یکی از این افراد خیلی موفق استیو جابز است که صبح‌های شنبه جلسه کاری برگزار می‌کرد و معتقد بود: «در این عصر دیجیتال، زمانی‌ که فکر می‌کنیم می‌توانیم کارها را با ایمیل، اسکایپ و چت آنلاین انجام بدهیم، برخورد رو در رو با افراد اهمیت زیادی دارد. رو در رو می‌توانید هر چیز مزخرفی را آن طرف پرت کنید، در چشمان طرف نگاه کنید، سرش هوار بکشید و داد و فریاد کنید، بعد او را در آغوش بکشید و بفهمید چه فکری می‌کند و چه احساسی دارد.»


حتما بخوانید: بیل گیتس چگونه به اسطوره‌ رهبری تبدیل شد؟

۷. فقط به ایمیل‌های ضروری رسیدگی می‌کنند

معمولا بیشتر حساب‌های کاربری ایمیل صبح‌های شنبه لبریز از ایمیل‌های مختلف است. اما افراد خیلی موفق همیشه راهی برای رسیدگی به ایمیل‌های ضروری و واجب‌تر پیدا می‌کنند. گذشتن از میان یک لیست بلندبالای ایمیل‌های تصادفی می‌تواند صبح‌های شنبه یکی از اولین چیزهایی باشد که کلی از وقت شما را هدر می‌دهد.

دیوید کارپ مؤسس و مدیر عامل شرکت تامبلر در این زمینه می‌گوید: «من قبلا کلی ایمیل دریافت می‌کردم. اجازه می‌دادم کلی ایمیل جمع شود طوری که در آنها غرق شده بودم و این بین، پیغام‌های مهم از دست می‌رفتند یا فراموش می‌کردم به آنها جواب بدهم. باید کاری می‌کردم. پس تصمیم گرفتم برای حساب ایمیلم فیلتر نصب کنم، واقعا کار مفیدی بود و انصافا جواب هم داد. حالا حساب کاربری ایمیلم فقط ایمیل‌های کاری و خانوادگی من را در صندوق پیام‌های دریافتی خود نگه می‌دارد.»

شما هم می‌توانید درست مثل دیوید کارپ برای ایمیل خود فیلتر بگذارید. راه دیگر هم این است که یک برنامه یا اپلیکیشن ایمیل مخصوص گوشی هوشمند خودتان از اینترنت دریافت کنید. برنامه‌هایی مثل، دیسپچ (Dispatch)، باکسر (Boxer) و هوپ (Hop) که می‌توانند کمک کنند به سرعت از میان حجم ایمیل‌هایتان، پیغام‌های ضروری و غیرضروری را تفکیک کنید.

برگرفته از: lifehack

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 16 دیدگاه)
 1. پریسا رضایی می‌گوید

  مرسی

 2. یکتا می‌گوید

  خیلی مسخره بود چندتا از موضوعات رو هم نگفتین لطفا درباره ی پیدا کردن دوست و جلب کردن نظر دیگران به خود مقاله بزارید به هر حال خوب بود خیلی ممنون

 3. mahsaan-jon می‌گوید

  بنظر من خیلی خوب بود.نظر دوستان مبنی بر اینکه با فرهنگ اصیل ما فاصله داره برام قابل درک نیست.صبح زود بیدار شدن؟ورزش ؟صبحانه خوردن؟چی با فرهنگ ما فاصله داره؟