دکتر ساینا

مضرات خام گیاهخواری برای سلامتی چیست؟

132

در مسیر سلامتی، جاده به راه‌های مختلفی می‌رسد. مثلا از یک راه می‌توانید به سمت گیاهخواری بروید و از راه دیگر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌رسید، که البته هر دوی این مسیرها طرفداران خاص خود را دارند. انواع راه‌حل‌ها و رژیم‌های متنوع ما را احاطه کرده‌اند. جدیدترین چیزی که هر روز بیشتر و بیشتر به گوش می‌خورد، خام‌ گیاهخواری است. خام‌ گیاهخواران مخالفان سرسخت پخت‌و‌پز هستند. آنها معتقدند که پختن، مواد غذایی را ناسالم و غیرطبیعی می‌کند. اخیرا تعداد قابل‌توجهی از افراد مشهور به خام‌ گیاهخواری روی‌ آورده‌اند. خام‌ گیاهخواران معتقدند که این سبک از تعذیه موجب افزایش انرژی، پوستی سالم‌تر و هزاران فایده‌ی دیگر می‌شود و چنان شیفته‌وار امتیازات آن را برمی‌شمارند که اگر در گزینه‌های آنها توانایی پرواز را شنیدید، اصلا تعجب نکنید. اما اگر دهان شما هم از تعاریف ستاره‌های زیبا و خوش‌اندام آب افتاده است و مایلید از خام‌ گیاهخواری پیروی کنید، نهایت دقت و ملاحظه را به خرج بدهید. البته همیشه تمام حقیقت درباره‌ی این رژیم گفته نشده است. با انتخاب خام‌ گیاهخواری دایره‌ی انتخاب مواد غذایی خود را کوچک و کوچک‌تر می‌کنید و در نتیجه باید حواس‌تان باشد تا با کمبود مواجه نشوید. از مضرات خام گیاهخواری هم نباید غافل شوید. حتی پزشکانی که این رژیم را تجویز می‌کنند دقت زیادی برای تنظیم مواد غذایی به خرج می‌دهند.


حتما بخوانید: حقایقی در مورد رژیم گیاه‌خواری

خام‌ گیاهخواری چیست؟ مضرات خام گیاهخواری کدام است؟

 مضرات خام گیاهخواری چیست

خام‌ گیاهخواری نوعی رژیم غذایی مبتنی بر سبزیجات است که هرگونه پختن را منع می‌کند. هیچ ماده‌ی غذایی نباید بیش از ۱۰۴ درجه‌ فارنهایت یا ۴۰ درجه سلسیوس حرارت ببیند. مواد غذایی باید تازه مصرف شوند و یا با حرارت خیلی کم طبخ شوند. تصوری که میان خام‌ گیاهخواران وجود دارد این است که دمای بالای ۱۰۴ درجه نه تنها مواد مغذی را از بین می‌برد، بلکه آنها را سمی و غیرقابل‌ هضم نیز می‌کند. در ادبیات خام‌ گیاهخواران، پختن با درجه حرارت بالا مانند ناسزایی زشت تلقی می‌شود. آنها فکر می‌کنند مواد غذایی خام سرشار از انرژی‌های حیاتی هستند. خام‌ گیاهخواری شکل توسعه‌یافته و افراطی گیاهخواری است که به «پرانا» یا نیروی حیات اعتقاد دارد. بر اساس باورهای آنها نیروی حیات یا پرانا در اغذیه‌ی گیاهی خام بیشتر است. البته آبمیوه‌ها و اسموتی‌های سبز نیز گل سرسبد این رژیم غذایی هستند. در این مقاله ۵ تصور اشتباه خام‌ گیاهخواران و مضرات خام گیاهخواری مورد بررسی قرار گرفته‌ است.


حتما بخوانید: بهترین منابع پروتئین گیاهی و غیرگوشتی

اشتباه ۱: پختن، مواد مغذی را از بین می‌برد

دکتر ساینا

درست است که مواد خام سرشار از مواد مغذی هستند اما با پختن فیبر موجود در گیاهان از هم گسیخته می‌شود و با پارگی دیواره‌های سلولی، مواد مفید مغذی آزاد می‌شوند. این مواد مغذی بدون پختن و به شکل عادی در دسترس قرار نمی‌گیرند. مثلا گوجه فرنگی منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان لایکوپن است. هویج هم مشابه گوجه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و همه‌ی این مواد مفید، با پختن آزاد می‌شوند. پس یک ظرف سوپ سرشار از موادی است که مصرف خام آنها به هیچ‌وجه خاصیت مشابهی ندارد. گیاهخواران معتقدند با پختن گیاهان و سبزیجات جذب روی، آهن، کلسیم و منیزیم منتفی می‌شود؛ این هم اشتباه است. برای مثال پختن اسفناج میزان آهن و کلسیم موجود در برگ‌های آن را افزایش می‌دهد. جان مک دو آل (John McDougall) مبتکر رژیم غذایی گیاهخواری مبتنی بر نشاسته است، او می‌گوید: «البته باید قبول کرد که پختن سبزیجات موجب از بین رفتن بسیار اندک برخی مواد نظیر ویتامین C یا B می‌شود، اما مقدار این مواد در گیاهان آنچنان زیاد است که در نهایت به مغذی بودن آنها آسیبی نمی‌رسد.». جنیفر نلسون (Jennifer Nelson) متخصص تغذیه و استاد دانشکده مایو است. او نیز می‌گوید: «بهترین رژیم غذایی ترکیب مواد خام و پخته است». هیچ تعصبی بر ترجیح یک رژیم غذایی خاص بر دیگری نیست. برای حفظ سلامتی باید به دنبال بهترین ترکیب باشیم. کباب کردن و پختن زیاد مواد غذایی نیز مضر است و منجر به کاهش حجم مواد مغذی می‌شود. با در نظر گرفتن این مسئله باید از روش‌هایی چون بخارپز کردن و غذاهایی مثل سوپ استفاده کرد و از سرخ کردن و… پرهیز کنید. یادتان باشد که پختن ملایم مواد غذایی آنها را قابل هضم‌تر می‌کند و همان‌طور که گفته شد، در بعضی از موارد منجر به آزاد شدن مواد مغذی نهفته می‌شود. نظر خام‌ گیاهخواران درباره‌ی وجود انرژی ویژه در گیاهان خام نیز بیشتر جنبه‌ی اعتقادی دارد و هیچ توضیح علمی برای آن وجود ندارد. در نگاهی دقیق‌تر، آنها کاملا به مضرات خام گیاهخواری واقف نیستند.


حتما بخوانید: کدام خوراکی‌ها فیبر بالایی دارند؟

اشتباه ۲: پختن، آنزیم‌ها را از بین می‌برد

در این‌باره خام‌ گیاهخواران کاملا حق دارند. پختن آنزیم‌ها را از بین می‌برد. ولی متأسفانه همچنان نیمی از حقیقت پشت ابر مانده است. بدن انسان برای تجزیه‌ی مولکول‌های مواد غذایی نیاز به آنزیم‌های موجود در مواد‌‌ غذایی ندارد. در ساختار بدن آنزیم‌هایی وجود دارد که این وظیفه را با کمال میل بر عهده می‌گیرند. در هر صورت آنزیم‌هایی که از مواد خام وارد بدن می‌شوند نیز به خاطر اسید معده از بین خواهند رفت. تنها اندکی از آنها باقی می‌مانند و مواد تخمیر شده‌ای چون کلم‌ترش، آنزیم‌ها را وارد معده می‌کند. در هر حال نقش آنها در هضم غذا اندک است. متخصصین ارزش چندانی برای این آنزیم‌ها قائل نیستند. نظریه‌ی «آنزیم مواد خام» به کتاب ادوارد هال (Edward Howell) در دهه‌ی ۴۰ میلادی بازمی‌گردد. اما اکنون علم به نقش حداقلی آنزیم‌های مواد غذایی خام، در هضم غذا شهادت می‌دهد. هاول تصور می‌کرد که تعداد آنزیم‌های بدن انسان پایان‌پذیر است، در حالی‌که بدن انسان همواره آنزیم‌های جدید تولید می‌کند.


حتما بخوانید: خواص سیب؛ ۱۴ خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می‌کند

اشتباه ۳: گیاهانِ خام خاصیت سم زدایی دارند

گیاهان خاصیت سم زدایی دارند و مضرات خام گیاهخوار در چیست

خاصیت سم‌زدایی مطرح شده در مواد غذایی، پشتوانه‌ی علمی محکمی ندارد. در واقع مواد سمی می‌توانند در هر نقطه‌ی بدن جمع شوند. به ویژه در بافت‌های چربی و حتی در استخوان‌ها یا پروتئین‌ها. اما روده‌ی بزرگ به طرز شگفت‌انگیزی از مواد سمی دور می‌ماند و همچنین کبد، عضوی است که با مواد سمی مبارزه می‌کند. در واقع کبد نقش سم‌زدایی بالایی دارد. کبد گمرک بدن است و همه‌ی مواد را بعد از بازجویی به سمت خون راهنمایی می‌کند. در حقیقت، در هیچ ماده‌‌ی غذایی گیاهی یا جانوری سم‌زدایی وجود ندارد. بدن خود وظیفه‌ی سم‌زدایی را با اندام‌های داخلی‌اش انجام می‌دهد. تنها نکته‌ی قابل قبول در زمینه‌ی سم‌زدایی مواد خام، بهبود عملکرد کبد و کلیه با افزایش میزان ذخیره‌ی آب در بدن است. اگر مضرات خام گیاهخواری و واقعیات آن را ندانید، ناآگاهانه به بدن خود آسیب می‌زنید.


حتما بخوانید: خواص عسل؛ ماده‌ای که معجزه می‌کند

اشتباه ۴: خام‌ گیاهخواری کلید سلامتی است

با خام‌ گیاهخواری مصرف کالری به حداقل می‌رسد و طبیعی است که وزن مناسبی پیدا می‌کنید. اما هدف از رژیم غذایی تنها کاهش وزن نیست و باید به موارد مختلفی توجه کرد. مضرات خام گیاهخواری را دریابید. با خام‌ گیاهخواری با کمبود مواد غذایی روبه‌رو خواهید شد. به ویژه ویتامین‌هایی نظیر B12 ،D و روی، آهن و اسیدهای چرب امگا۳ و غیره. خام‌ گیاهخواران عزیز برای جبران کمبود این مواد باید حتما از قرص‌های مکمل استفاده کنند. شاید سؤال کنید که مواد انرژی‌زا برای تأمین انرژی خام‌ گیاهخواران از کجا تأمین می‌شود. کالدول سلستین (Caldwell Esselstyn)، پزشکی که بیل کلینتون را متقاعد به استفاده از رژیم گیاهخواری کرد، پاسخی برای شما دارد. او می‌گوید مصرف تعدادی مغز و یک عدد موز در طول روز میزانی کالری در اختیار بدن می‌گذارد. اما این میزان کالری برای بدن کافی نیست. ضمن اینکه مشکل دیگر بیشتر افراد خام گیاهخوار، پوسیدگی و ساییدگی دندان است. اسید موجود در میوه‌ها منجر به ساییدگی مینای دندان می‌شود و کمبود مواد معدنی عمومی، موجب پوسیدگی دندان است. باید بدانید که با انتخاب خام‌ گیاهخواری چه چیزهایی را از دست می‌دهید و در مقابل چه چیزهایی به دست می‌آورید. مضرات خام گیاهخواری را به دقت مدنظر داشته باشید. دقیق باشید و بی‌گدار به آب نزنید.


حتما بخوانید: راز سلامتی چیست؛ متخصصان در این باره چه می‌گویند؟

اشتباه ۵: این سبک از رژیم غذایی مطابق با طبیعت بشر است

رژیم غذایی و طبیعت بشر و مضرات خام گیاهخواری

خام‌ گیاهخواران مصرف گوشت را غیرعادی می‌دانند و برای دفاع از عقاید خود پخت‌و‌پز و مصرف گوشت را عملی متضاد با ذات‌ طبیعت می‌دانند. آنها می‌گویند که بشر آن را از خود درآورده است! خب بسیار طبیعی است که انسان با تکیه بر نیروی عقل خود ابداعات و اختراعات بی‌شماری داشته‌ است. مثلا شما کدام زرافه را سراغ دارید که شیرموز بخورد؟ در سراسر دنیا رژیم‌های غذایی متفاوتی وجود دارد و به طور تقریبی در همه‌ی آنها مصرف حبوبات، سبزیجات و گوشت عادی است. رژیم غذایی متشکل از همه‌ی مواد و خوراکی‌ها، از دیرباز در تمام فرهنگ‌ها و نقاط جهان رایج بوده است. در مقابل، این خام‌ گیاهخواری است که از ابداعات جدید به شمار می‌رود. کودکی را در نظر بگیرید که طبق این رژیم غذایی پرورش پیدا می‌کند. طبیعی است که بدون مصرف داروهای جانشین و مکمل‌ها، او با کمبود شدید ویتامین B12 و سایر مواد مفید و مغذی روبه‌رو می‌شود. در نتیجه مشکلات عدیده‌ای در زمینه‌ی اعصاب و جسم پیدا می‌کند. اما مصرف گوشت و فرآورده‌های حیوانی به مدت حداقل ۲۰ سال، ذخیره‌ی خوبی از مواد مغذی در بدن ایجاد می‌کند. در تمامی تمدن‌ها و در طول تاریخ نیز انسان‌ها از گوشت و فرآورده‌های حیوانی استفاده کرده‌اند. پس هیچ چیز غیرطبیعی در مورد رژیم غذایی گوشتی وجود ندارد. بسیاری از دانشمندان پختن را گامی بلند و اساسی در تکامل مغزی انسان می‌دانند. شناسایی مضرات خام گیاهخواری به انتخاب عاقلانه‌ی شما کمک می‌کند.

این سبک از رژیم غذایی از نظر علمی هویت چندانی ندارد. شاید نقطه قوت آن تنها جنبه‌ی اعتقادی آن باشد. به هر روی اگر قصد خام‌ گیاهخوار شدن دارید، بهتر است ابتدا تأمل و تحقیق بفرمایید و مضرات خام گیاهخواری را شناسایی کنید. در این نوشته به هیچ عنوان قصد ترویج رژیم‌های گوشتی و غیره در کار نبوده‌ است. تنها گوشزد‌ کردن و توجه به رژیم غذایی کامل و سرشار از مواد مغذی و عدم مصرف افراطی هر گونه ماده‌ی غذایی مد نظر بوده است. سلامت و تندرست باشید.

برگرفته از: livescience

بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس داشته باشید و خجالت را کنار بگذارید تا از موفقیت‌های جدید خود لذت ببرید

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

132 دیدگاه
 1. محسن می‌گوید

  آفرین، خیلی خوب بود و البته کاملا منطقی.
  من خودم هرگاه در مصرف سبزیجات زیاده روی می کنم دچار مشکلات گوارشی میشم چون هضم اونها برای بدن سخت و نیازمند مصرف انرژی بیشتری هست.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست خوب.

   1. بهروز می‌گوید

    من 70درصد خام گیاهخوارم و 30 درصد پخته وانواع گوشت، لبنیات،غذاهای کارخانه ای هم نمیخورم در مورد نفخ هم که یکی از دوستان نوشته بود علت اصلیش خوردن نون هستش اگر یک هفته کاملا نون رو حذف کنند مشکل شون به شدت کاهش پیدا میکنه هیچ تعصبی هم ندارم اگر کسی بخواهد در حد کم گوشت هم بخورد شاید مشکلی نباشد اما اگر نخورد مشکلی هم بوجود نخواهد آمد به هرحال بهتر است در کوتاه مدت کسی روی خودش امتحان کند …..

    1. علیرضا می‌گوید

     اگر در مورد وگان ها تحقیق کنید متوجه خواهید شد که بیشترین میانگین طول عمر را دارند که نشان از کارایی سبک غذایی خام گیاه خواری دارد

  2. کیانا می‌گوید

   دوست عزیز شما در مصرف هر چیز اگر زیاده روی کنید دچار مشکل میشید کاش داناییتون در این زمینه بالا بود حداقل علمی صحبت میکردین و اینجا متاسفانه من متخصصی نمیبینم که بخوام باهاش صحبت کنم و بحث….فقط برای خودم متاسفم که انقدرر در زندگی بقیه دخالت میشه…یک خام گیاهخوار جاهل نیست..جاهل ادم های جسد خوار و لاشه خوار هستن که به بدترین امراض و مشکلات مبتلا میشن…شما یک گیاهخوار با مشکل قلبی میتونی پیدا کنی؟؟؟با مشکل کبد چی؟؟؟اضافه وزن؟؟؟مشکلات هورمونی؟؟؟خیر چون سبک درستی رو انتخاب کرد بهتره جبهه نگیریم علیه حرف حق

 2. حیدر نودهی می‌گوید

  کاملا اشتباه بود چون در عمل خلاف این هست میتونید تجربه کنید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   این متن اشتباه نیست دوست من، قطعی و کلی نظر دادن کاملا اشتباه است. تمام مطالب این مقاله با اثبات بیان شده اند . دلایل خود را بازگو کنید و منصف باشید.

 3. مهدی فیروزی می‌گوید

  این مقاله کُلی اطلاعات جالب در اختیار بنده گذاشت که در بحث و جدل با گیاه‌خواران فامیل رو کنم! بسیار جالب و البته (برای بنده که گیاه‌خوار نیستم) کاملا درست و منطقی بود. حالا البته باید نظر گیاه‌خوران رو هم دونست.
  خانم شهدوست، خدا قوت!

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس جناب فیروزی. خیلی خوشحالم که متن براتون مفید بوده. امیدوارم در مناظره با اقوام پیروز بشین.

   1. keylogger x می‌گوید

    متاسفم برای این دیدگاه کودکانتون
    فکر نمیکردم داخل تیم چطور همچین شخصیت هایی وجود داشته باشند
    دوست عزیزمون بالا جوابتان را دادنت نیازی نمیبینم توضیحی اضافه کنم
    چون کسی بخواد گیاه خوار بشه راهشو پیدا میکنه کسی نخواد هم بهانشو

    1. keylogger x می‌گوید

     در رابطه با ویتامین ب 12 هم بگم
     این ویتامین ن منشا حیوانی داره ن گیاهی
     در روده رشد میکنه و اگر خورده بشه در معده از بین میره
     مقاله فوقالعاده سطحی بود
     لطفا مقالات سازمان غذا و دارو امریکا رو مطالعه کنید وترجمه کنید اگر هدف اگاه سازی و عقده گشایی نیست

     1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

      در متن رفرنس موجود هست. سابقه نگارنده معتبر متن اصلی هم در سایت وجود داره. و متن اصلی به هیچ عنوان از سایت و محتوای به تعبیر شما زرد ، ترجمه نشده است. فرهنگ هم اشاره به این داره که انسان موجودی همه چیز خوار هست. تصور بفرمایید نوزادی با روش خام گیاهخواری پرورش پیدا کنه، اصلا چنین چیزی ممکن است؟ قطعا خیر. در متن هم اشاره شده که اصراری بر ترویج یا تکذیب هیچ رژیم غذایی خاصی نداریم و تنها مواردی که لازم هست همه بدونن بازگو شده است. اما بخشی از متن به شیفتگی بیش از حد طرفداران این ر‌ژیم غذایی می پردازه که شما اون رو اثبات کردین دوست من.در هر حال آرزوی سلامتی و تن درستی براتون دارم. امیدوارم در قضاوت ها و دیدگاهاتون کمتر تعصب داشته باشید و بیشتر انصاف. سالم باشید.

    2. نیلوفر شهدوست می‌گوید

     از فرصت ابراز دیدگاه به شکل منطقی استفاده کنید دوست خوبم. مطالب این متن با اثبات ، توجیهات علمی و منابع معتبر به بیان دیدگاه پرداخته اگر جنابعالی نیز توجیه منطقی و نه توهین آمیز دارید بفرمایید تا نظرتون قابل دفاع و بررسی بشه.

     1. keylogger x می‌گوید

      من در متنتون هیچ رفرنس علمی ب سایت معتبری ندیدم
      سایتی که ازش ترجمه کردید هم یک سایت خبری زرد مانند تبیان و..
      شما در متن برای تایید گوشت خواری از استنباط وجود گوشت خواری در فرهنگ ها دیگر استفاده کردید که این خودش اصلا منطقی نیست چه چیزی باعث میشه نوع تغذیه یک فرهنگ باعث تایید این نوع سبک تغذیه بشه؟
      در رابطه با ویتامین ب ۱۲ هم عرض کردم ک منشع گوشتی نداره
      شما میتونید داخل یک گلدان چند دانه سبزی خوراکی بکارید و بدون شستن اون رو بخورید اینگونه ویتامین ب ۱۲ بدنتون تامین میشه و ذخیره ب ۱۲ بین ۴ تا ۸ سال در بدن میمونه
      یک نکته دیگه اینکه خامگیاه خواری صد در صد در دراز مدت ممکنه اثرات اثبات نشده ای بزاره مثلا ۱۲ سال بعد که اون رو هم با مقداری پخته خواری میشود رفع کرد .
      مقاله ای که شما ترجمه کرده بودید هم چیزی جز غرض نبود
      با توجه ب موضوع سایت من دلیلی در وجود این مقاله در این سایت نمبینم

     2. keylogger x می‌گوید

      بنده گیاه خوار نیستم فقط پایان نامم راجب این موضوع
      انسان موجودی پخته خوار بگیم بهتره
      هیچ شخصی از نخوردن گوشت تا الان نمرده.
      درون گوشت هیچ ماده مغزی نیست که جایگزین بهترش در گیاه نباشه
      گوشت حاوی چندین امینو اسید هست که بهترش رو درون گیاهان میتونید میل کنید.
      انسان گوشت خوار نیست به علت اینکه دندان هایی گوشت خوار نداره.روده بلند داره برای حضم بهتر گوشت
      سازمان غذا ودارو امریکا بهترین نوع تغذیه رو گیاه خواری اعلام کرده اگر شما دلایل علمی برای ردش دارید میتونید باهاشون ارتباط برقرار کنید و مارو هم از جهل دربیارید

     3. نیلوفر شهدوست می‌گوید

      دوست عزیز، این نوشته “راجع به” جهل خام گیاهخواران نیست. “هضم” عقاید و نظرات مختلف راه مناسب برای تصمیم گیری های عاقلانه ست.

    3. مجتبی می‌گوید

     با گیاهخواری برخی باکتری های مفید روده از بین میره!این ثابت شده پس کمبود ویتامین ب۱۲ ایجاد میشه.جدا از اینها پروتئین گیاهی اصلا و ابدا با کیفیت نیست و همراه مهار کننده های پروتئاز هست.فیتات هم داره که جذب مواد معدنی رو بسیار کاهش میده.به علاوه لکتین داره که جذب ویتامین های دیگه رو هم کاهش میده.در ادامه با کاهش بسیار زیاد کراتین مواجه میشیم.کمبود ماده ی کارنوزین.کمبود ماده ی کارنیتین.کارن پیشوند به گوشت اشاره داره یعنی پروتئین حیوانی.این همه کمبود بس نیست؟

  2. سید می‌گوید

   شما با خگخ بالای ۴ سال بحث کن . اوناییکه دوران سمزدایی را گذروندند و با برگه آزمایش باهات صحبت میکنند به شرطیکه لغزش نداشته باشن.بعد مطالب اینجا را دونه به دونه من جوابش را دارم‌.نویسنده خودش اطلاعی نداره و مطالبش کپی پیست هست.