مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

مضرات خام گیاهخواری برای سلامتی چیست؟

73

در مسیر سلامتی، جاده به راه‌های مختلفی می‌رسد. مثلا از یک راه می‌توانید به سمت گیاهخواری بروید و از راه دیگر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌رسید، که البته هر دوی این مسیرها طرفداران خاص خود را دارند. انواع راه‌حل‌ها و رژیم‌های متنوع ما را احاطه کرده‌اند. جدیدترین چیزی که هر روز بیشتر و بیشتر به گوش می‌خورد، خام‌ گیاهخواری است. خام‌ گیاهخواران مخالفان سرسخت پخت‌و‌پز هستند. آنها معتقدند که پختن، مواد غذایی را ناسالم و غیرطبیعی می‌کند. اخیرا تعداد قابل‌توجهی از افراد مشهور به خام‌ گیاهخواری روی‌ آورده‌اند. خام‌ گیاهخواران معتقدند که این سبک از تعذیه موجب افزایش انرژی، پوستی سالم‌تر و هزاران فایده‌ی دیگر می‌شود و چنان شیفته‌وار امتیازات آن را برمی‌شمارند که اگر در گزینه‌های آنها توانایی پرواز را شنیدید، اصلا تعجب نکنید. اما اگر دهان شما هم از تعاریف ستاره‌های زیبا و خوش‌اندام آب افتاده است و مایلید از خام‌ گیاهخواری پیروی کنید، نهایت دقت و ملاحظه را به خرج بدهید. البته همیشه تمام حقیقت درباره‌ی این رژیم گفته نشده است. با انتخاب خام‌ گیاهخواری دایره‌ی انتخاب مواد غذایی خود را کوچک و کوچک‌تر می‌کنید و در نتیجه باید حواس‌تان باشد تا با کمبود مواجه نشوید. از مضرات خام گیاهخواری هم نباید غافل شوید. حتی پزشکانی که این رژیم را تجویز می‌کنند دقت زیادی برای تنظیم مواد غذایی به خرج می‌دهند.


حتما بخوانید: حقایقی در مورد رژیم گیاه‌خواری

خام‌ گیاهخواری چیست؟ مضرات خام گیاهخواری کدام است؟

 مضرات خام گیاهخواری چیست

خام‌ گیاهخواری نوعی رژیم غذایی مبتنی بر سبزیجات است که هرگونه پختن را منع می‌کند. هیچ ماده‌ی غذایی نباید بیش از ۱۰۴ درجه‌ فارنهایت یا ۴۰ درجه سلسیوس حرارت ببیند. مواد غذایی باید تازه مصرف شوند و یا با حرارت خیلی کم طبخ شوند. تصوری که میان خام‌ گیاهخواران وجود دارد این است که دمای بالای ۱۰۴ درجه نه تنها مواد مغذی را از بین می‌برد، بلکه آنها را سمی و غیرقابل‌ هضم نیز می‌کند. در ادبیات خام‌ گیاهخواران، پختن با درجه حرارت بالا مانند ناسزایی زشت تلقی می‌شود. آنها فکر می‌کنند مواد غذایی خام سرشار از انرژی‌های حیاتی هستند. خام‌ گیاهخواری شکل توسعه‌یافته و افراطی گیاهخواری است که به «پرانا» یا نیروی حیات اعتقاد دارد. بر اساس باورهای آنها نیروی حیات یا پرانا در اغذیه‌ی گیاهی خام بیشتر است. البته آبمیوه‌ها و اسموتی‌های سبز نیز گل سرسبد این رژیم غذایی هستند. در این مقاله ۵ تصور اشتباه خام‌ گیاهخواران و مضرات خام گیاهخواری مورد بررسی قرار گرفته‌ است.


حتما بخوانید: بهترین منابع پروتئین گیاهی و غیرگوشتی

اشتباه ۱: پختن، مواد مغذی را از بین می‌برد

درست است که مواد خام سرشار از مواد مغذی هستند اما با پختن فیبر موجود در گیاهان از هم گسیخته می‌شود و با پارگی دیواره‌های سلولی، مواد مفید مغذی آزاد می‌شوند. این مواد مغذی بدون پختن و به شکل عادی در دسترس قرار نمی‌گیرند. مثلا گوجه فرنگی منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان لایکوپن است. هویج هم مشابه گوجه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و همه‌ی این مواد مفید، با پختن آزاد می‌شوند. پس یک ظرف سوپ سرشار از موادی است که مصرف خام آنها به هیچ‌وجه خاصیت مشابهی ندارد. گیاهخواران معتقدند با پختن گیاهان و سبزیجات جذب روی، آهن، کلسیم و منیزیم منتفی می‌شود؛ این هم اشتباه است. برای مثال پختن اسفناج میزان آهن و کلسیم موجود در برگ‌های آن را افزایش می‌دهد. جان مک دو آل (John McDougall) مبتکر رژیم غذایی گیاهخواری مبتنی بر نشاسته است، او می‌گوید: «البته باید قبول کرد که پختن سبزیجات موجب از بین رفتن بسیار اندک برخی مواد نظیر ویتامین C یا B می‌شود، اما مقدار این مواد در گیاهان آنچنان زیاد است که در نهایت به مغذی بودن آنها آسیبی نمی‌رسد.». جنیفر نلسون (Jennifer Nelson) متخصص تغذیه و استاد دانشکده مایو است. او نیز می‌گوید: «بهترین رژیم غذایی ترکیب مواد خام و پخته است». هیچ تعصبی بر ترجیح یک رژیم غذایی خاص بر دیگری نیست. برای حفظ سلامتی باید به دنبال بهترین ترکیب باشیم. کباب کردن و پختن زیاد مواد غذایی نیز مضر است و منجر به کاهش حجم مواد مغذی می‌شود. با در نظر گرفتن این مسئله باید از روش‌هایی چون بخارپز کردن و غذاهایی مثل سوپ استفاده کرد و از سرخ کردن و… پرهیز کنید. یادتان باشد که پختن ملایم مواد غذایی آنها را قابل هضم‌تر می‌کند و همان‌طور که گفته شد، در بعضی از موارد منجر به آزاد شدن مواد مغذی نهفته می‌شود. نظر خام‌ گیاهخواران درباره‌ی وجود انرژی ویژه در گیاهان خام نیز بیشتر جنبه‌ی اعتقادی دارد و هیچ توضیح علمی برای آن وجود ندارد. در نگاهی دقیق‌تر، آنها کاملا به مضرات خام گیاهخواری واقف نیستند.


حتما بخوانید: کدام خوراکی‌ها فیبر بالایی دارند؟

اشتباه ۲: پختن، آنزیم‌ها را از بین می‌برد

در این‌باره خام‌ گیاهخواران کاملا حق دارند. پختن آنزیم‌ها را از بین می‌برد. ولی متأسفانه همچنان نیمی از حقیقت پشت ابر مانده است. بدن انسان برای تجزیه‌ی مولکول‌های مواد غذایی نیاز به آنزیم‌های موجود در مواد‌‌ غذایی ندارد. در ساختار بدن آنزیم‌هایی وجود دارد که این وظیفه را با کمال میل بر عهده می‌گیرند. در هر صورت آنزیم‌هایی که از مواد خام وارد بدن می‌شوند نیز به خاطر اسید معده از بین خواهند رفت. تنها اندکی از آنها باقی می‌مانند و مواد تخمیر شده‌ای چون کلم‌ترش، آنزیم‌ها را وارد معده می‌کند. در هر حال نقش آنها در هضم غذا اندک است. متخصصین ارزش چندانی برای این آنزیم‌ها قائل نیستند. نظریه‌ی «آنزیم مواد خام» به کتاب ادوارد هال (Edward Howell) در دهه‌ی ۴۰ میلادی بازمی‌گردد. اما اکنون علم به نقش حداقلی آنزیم‌های مواد غذایی خام، در هضم غذا شهادت می‌دهد. هاول تصور می‌کرد که تعداد آنزیم‌های بدن انسان پایان‌پذیر است، در حالی‌که بدن انسان همواره آنزیم‌های جدید تولید می‌کند.


حتما بخوانید: خواص سیب؛ ۱۴ خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می‌کند

اشتباه ۳: گیاهانِ خام خاصیت سم زدایی دارند

گیاهان خاصیت سم زدایی دارند و مضرات خام گیاهخوار در چیست

خاصیت سم‌زدایی مطرح شده در مواد غذایی، پشتوانه‌ی علمی محکمی ندارد. در واقع مواد سمی می‌توانند در هر نقطه‌ی بدن جمع شوند. به ویژه در بافت‌های چربی و حتی در استخوان‌ها یا پروتئین‌ها. اما روده‌ی بزرگ به طرز شگفت‌انگیزی از مواد سمی دور می‌ماند و همچنین کبد، عضوی است که با مواد سمی مبارزه می‌کند. در واقع کبد نقش سم‌زدایی بالایی دارد. کبد گمرک بدن است و همه‌ی مواد را بعد از بازجویی به سمت خون راهنمایی می‌کند. در حقیقت، در هیچ ماده‌‌ی غذایی گیاهی یا جانوری سم‌زدایی وجود ندارد. بدن خود وظیفه‌ی سم‌زدایی را با اندام‌های داخلی‌اش انجام می‌دهد. تنها نکته‌ی قابل قبول در زمینه‌ی سم‌زدایی مواد خام، بهبود عملکرد کبد و کلیه با افزایش میزان ذخیره‌ی آب در بدن است. اگر مضرات خام گیاهخواری و واقعیات آن را ندانید، ناآگاهانه به بدن خود آسیب می‌زنید.


حتما بخوانید: خواص عسل؛ ماده‌ای که معجزه می‌کند

اشتباه ۴: خام‌ گیاهخواری کلید سلامتی است

با خام‌ گیاهخواری مصرف کالری به حداقل می‌رسد و طبیعی است که وزن مناسبی پیدا می‌کنید. اما هدف از رژیم غذایی تنها کاهش وزن نیست و باید به موارد مختلفی توجه کرد. مضرات خام گیاهخواری را دریابید. با خام‌ گیاهخواری با کمبود مواد غذایی روبه‌رو خواهید شد. به ویژه ویتامین‌هایی نظیر B12 ،D و روی، آهن و اسیدهای چرب امگا۳ و غیره. خام‌ گیاهخواران عزیز برای جبران کمبود این مواد باید حتما از قرص‌های مکمل استفاده کنند. شاید سؤال کنید که مواد انرژی‌زا برای تأمین انرژی خام‌ گیاهخواران از کجا تأمین می‌شود. کالدول سلستین (Caldwell Esselstyn)، پزشکی که بیل کلینتون را متقاعد به استفاده از رژیم گیاهخواری کرد، پاسخی برای شما دارد. او می‌گوید مصرف تعدادی مغز و یک عدد موز در طول روز میزانی کالری در اختیار بدن می‌گذارد. اما این میزان کالری برای بدن کافی نیست. ضمن اینکه مشکل دیگر بیشتر افراد خام گیاهخوار، پوسیدگی و ساییدگی دندان است. اسید موجود در میوه‌ها منجر به ساییدگی مینای دندان می‌شود و کمبود مواد معدنی عمومی، موجب پوسیدگی دندان است. باید بدانید که با انتخاب خام‌ گیاهخواری چه چیزهایی را از دست می‌دهید و در مقابل چه چیزهایی به دست می‌آورید. مضرات خام گیاهخواری را به دقت مدنظر داشته باشید. دقیق باشید و بی‌گدار به آب نزنید.


حتما بخوانید: راز سلامتی چیست؛ متخصصان در این باره چه می‌گویند؟

اشتباه ۵: این سبک از رژیم غذایی مطابق با طبیعت بشر است

رژیم غذایی و طبیعت بشر و مضرات خام گیاهخواری

خام‌ گیاهخواران مصرف گوشت را غیرعادی می‌دانند و برای دفاع از عقاید خود پخت‌و‌پز و مصرف گوشت را عملی متضاد با ذات‌ طبیعت می‌دانند. آنها می‌گویند که بشر آن را از خود درآورده است! خب بسیار طبیعی است که انسان با تکیه بر نیروی عقل خود ابداعات و اختراعات بی‌شماری داشته‌ است. مثلا شما کدام زرافه را سراغ دارید که شیرموز بخورد؟ در سراسر دنیا رژیم‌های غذایی متفاوتی وجود دارد و به طور تقریبی در همه‌ی آنها مصرف حبوبات، سبزیجات و گوشت عادی است. رژیم غذایی متشکل از همه‌ی مواد و خوراکی‌ها، از دیرباز در تمام فرهنگ‌ها و نقاط جهان رایج بوده است. در مقابل، این خام‌ گیاهخواری است که از ابداعات جدید به شمار می‌رود. کودکی را در نظر بگیرید که طبق این رژیم غذایی پرورش پیدا می‌کند. طبیعی است که بدون مصرف داروهای جانشین و مکمل‌ها، او با کمبود شدید ویتامین B12 و سایر مواد مفید و مغذی روبه‌رو می‌شود. در نتیجه مشکلات عدیده‌ای در زمینه‌ی اعصاب و جسم پیدا می‌کند. اما مصرف گوشت و فرآورده‌های حیوانی به مدت حداقل ۲۰ سال، ذخیره‌ی خوبی از مواد مغذی در بدن ایجاد می‌کند. در تمامی تمدن‌ها و در طول تاریخ نیز انسان‌ها از گوشت و فرآورده‌های حیوانی استفاده کرده‌اند. پس هیچ چیز غیرطبیعی در مورد رژیم غذایی گوشتی وجود ندارد. بسیاری از دانشمندان پختن را گامی بلند و اساسی در تکامل مغزی انسان می‌دانند. شناسایی مضرات خام گیاهخواری به انتخاب عاقلانه‌ی شما کمک می‌کند.

این سبک از رژیم غذایی از نظر علمی هویت چندانی ندارد. شاید نقطه قوت آن تنها جنبه‌ی اعتقادی آن باشد. به هر روی اگر قصد خام‌ گیاهخوار شدن دارید، بهتر است ابتدا تأمل و تحقیق بفرمایید و مضرات خام گیاهخواری را شناسایی کنید. در این نوشته به هیچ عنوان قصد ترویج رژیم‌های گوشتی و غیره در کار نبوده‌ است. تنها گوشزد‌ کردن و توجه به رژیم غذایی کامل و سرشار از مواد مغذی و عدم مصرف افراطی هر گونه ماده‌ی غذایی مد نظر بوده است. سلامت و تندرست باشید.

برگرفته از: livescience

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

73 دیدگاه
 1. یاسین می‌گوید

  بسیار بسیار عالی و کامل توضیح داده شده بود. ممنون از اطلاعاتی که در اختبار ما قرار میدید.

  مثل همیشه عالی…

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از همراهی شما دوست خوب.

 2. رضوان حسینی می‌گوید

  البته از اول متن تا آخرش گفتید که خوبه با مضرات خام گیاه خواری آشنا بشیم ولی هیچ اشاره ای به مضراتش نکردید چون هیچ گونه ضرری در این نوع رژیم وجود نداره و فقط و فقط سلامتی به دنبال داره همانطور که مادر بنده با هشت ماه خام گیاه خواری سلامتی رو بعد از سالها به دست آورد.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست خوب یک بار دیگر به دقت متن رو مطالعه بفرمایید.

 3. مالک می‌گوید

  اگه قرار بود با خام گیاه خواری به جایی رسید الان گاو کلی پیشرفت کرده بود!

 4. سروش می‌گوید

  البته که همه ی گیاه خواران هم عصبی نیستند .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   صد در صد.
   صدور حکم کلی درباره افراد و گروه‌های مختلف به هیج‌وجه درست نیست.

 5. سروش می‌گوید

  نکته ای که بسیار توجهمو جلب کرد درباره ی خود مقاله نبود بلکه بیشتر درباره ی نظرات کاربران بود .توی پست های مشابه دیگه هم متوجه شدم که دوستان گیاه خوار بسیار (عصبی و تندخو) هستند که البته نمیدونم توضیح علمی داره یا نه. ولی نکته ی جالب تر اینکه گمان میکنم اصلا به متن مقاله دقت نمیکنن , چون متن درباره ی مضرات اندکیه که ممکنه از خام گیاه خواری بوجود بیاد نه درباره ی اینکه گوشت خوردن خوبه یا بده !

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از شما. دقیقا به نکته مهمی اشاره فرمودید. این متن به مظرات احتمالی این روش می‌پردازد و قصد زیر سوال بردن یا ترویج چیز دیگری را ندارد.

 6. Sepid می‌گوید

  کلا نظر نویسنده اینه که چون همه دنیا از ابتدای بشریت اینطور تغذیه شدن پس حتما درسته😐

 7. فرهاد می‌گوید

  بنظر من اشتباهی که دوستان میکنند این است که تصور میکنند قرار است تمام امور این دنیا باهم جور دربیاید و یک چیز یا خوب است یا بد!
  هرکس که زیست شناسی دبیرستان خونده باشه میداند که بدن انسان قادر به ساخت یک سری اسید آمینه های ضروری نیست که تنها در منابع حیوانی موجود هستند
  و همچنین میداند که پختن و کباب کردن ایجاد رادیکالهای آزاد میکند که میتوانند شروع جهش در دی ان ای و ایجاد سرطان را باعث شوند
  قطعا خام گیاهخواری مضراتی برای بدن شما بهمراه خواهد داشت و قطعا مصرف بیش از حد گوشت بدتر از آن
  چرا اصرار دارید که یکی از دو راه را بطور مطلق پیش بروید
  شما تعادل را حفظ کنید
  در این دنیا شما به ازای بدست اوردن چیزی چیز دیگری از دست میدهید
  ایا لذت خوردن یک گوشت گوسفندی کباب شده در خوردن کلم بخارپز هست؟خیر
  شما لذت میبرید در ان لحظه از عمر و این ارزشمند است لیکن اگر بخواهید این لذت را زیاد تجربه کنید به میزانی سلامتی خود رو از دست میدید
  شما اگر صرفا گیاهخواری کنید سیستم گوارشتون سبک خواهد شد و حس خوبی است ولی بخشی از کمبودهایی که برای بدن یک گربه یا سگ در اثر نخوردن گوشت ایجاد میشود برای شما هم ایجاد میشود
  یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت سیستم مغزی نوع بشر شد خوردن غذای حیوانی و آنهم بصورت پخته بود که قبل از این از مردارخواری شروع شد
  دنبال یک قاعده که همه چیز را توجیه کند و یک چیز را کامل رد کند و چیز دیگری را کامل بداند نباشید
  پیروز باشید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از وقتی که برای به اشتراک گذاشتن نظرتون به ما اختصاص دادین دوست عزیز.

 8. محسن نخجوانی می‌گوید

  بنده محسن نخجوانی هستم
  ۲ سال گیاه خوارم و کاملا تاثیرات مثبت ش رو در خودم می بینم
  بهتر است سایت چطور همانطوری که محتویات مناسب و وزین تابدین جا تولید کرده
  اجازه بدن سایت های دیگر به بررسی گیاه خواری از جنبه علمی و تحقیقی بپردازند
  یا جا داره این مطلب ویرایش بشه و از سر نو نوشته بشود
  وگرنه می توان با همکاری سایت های گیاه خواری به مقابله به مثل پرداخت و نوشته این سایت در ارتباط با خام خواری را سطحی و زرد دانست
  اگر دوستان موافق هستند لطفا اعلام حضور بفرمایند

  روی سخن بنده با مدیر سایت است چون شما آزادی بیان داشته و نوشته خود را منتشر کرده اید
  بنده امیدوارم این کامنت بنده بررسی شود
  و محتوای مربوطه یا حذف شود یا دوباره نوشته شود

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام مخاطب گرامی
   سپاس که وقت گذاشتین و دیدگاه‌تون رو به ما منتقل کردین.
   این مطلب هم ترجمه‌ای از سایت‌های معتبر هست که از جنبه علمی و تحقیقی به موضوع گیاهخواری پرداخته‌اند.
   همون‌طور که خود شما هم اشاره کردین، اینکه یه روش رو کاملا درست و دیگری رو کاملا اشتباه بدونیم چندان منطقی نیست. هدف ما هم این نیست که این رژیم رو کاملا نفی کنیم. اگر توجه کنید، در پاسخ به دوستان دیگرمون حتی مقاله‌ای در ارتباط با فواید گیاهخواری معرفی کردیم و حسن نیت‌مون رو به ایشون نشون دادیم. علاوه بر تمام اینها، نمیشه یه نسخه‌ی واحد رو برای تمام مردم بپیچیم. ممکنه گیاهخواری برای یه عده‌ای بسیار مفید باشه ولی برای بقیه‌ی مردم نه.
   هدف این مقاله اینه که بگه گیاهخواری درصورتی که خیلی افراطی بشه میتونه ضررهایی به همراه داشته باشه، همون‌طور که زیاده‌روی در نوشیدن آب هم (با دفع ویتامین‌ها و املاح معدنی ضروری) میتونه برای بدن مضر باشه.

 9. محسن نخجوانی می‌گوید

  کار بنده مطبوعات هست
  این مطلب کاملا زاویه نگاه زرد داره
  و نوع برخوردش با این پدیده خیلی سطحی است
  مثلا B12 بله این ویتامین فقط در پروتئین های حیوانی هست
  اما هر بدنی میتواند ویتامین B12 را بسازد
  اون هم با باکتری هایی که در روده ما قرار دارند
  شما دقت کنین هر وقتی دکتر بهتون آمپول ضد حساسیت یا ویروس کشنده می ده یه آمپول B12 و B Complex هم کنارش میده
  چون همه باکتری های خوب و بد بدن از بین میرن با آمپول مربوطه
  پس وقتی بدن میتونه ویتامین B بسازه
  مشکلی نداریم باهاش پس

 10. محسن نخجوانی می‌گوید

  کیف کردم کامنت ها رو خوندم
  چقدر خوبه که افراد با اطلاعات کامل از لایف استایلشون دفاع می کنن
  البته یکی هم این وسط گفته بود مرسی مطالبتون برای جنگ با گیاه خوارهای فامیل به دردم میخوره
  که البته این نوع افراد همه جا هستند ولی خب بیاید اسم گیاه خواری یا خام خواری را “پاک خواری” بذاریم

  اینکه ما حافظ حقوق حیوانات باشیم ولی بکشیمشون و بخوریمشون واقعا تناقض داره
  بلا تشبیه مثل مردهایی که حامی حقوق خانم های فامیل خود هستند و میرن بیرون به ناموس دیگران تعرض می کنند
  آدم هایی در حد حرف و ادعا

  ولی خب گیاه خواری دلایل زیادی داره
  یکی ش همین صلح جویی و نکشتن حیوانات است
  یکی دلیل دیگه ش برای خود بنده اینکه که من از بوی خون خوشم نمیاد، به دلایل شخصی وقتی خون وارد غذام بشه خیلی لذت بخش نیست برام

  بهرحال هر دو سبک زندگی قشنگ است
  اینکه هر کسی با ذایقه خود غذا بخورد
  هر انچه دوست دارد
  ولی اینکه قرار باشد همدیگر را نقض بکنند که این روش درست است و آن روش اشتباه به نظر من خیلی منطقی نیست
  من خودم ۲ ساله گیاه خوارم و انقدر تاثیرات مثبتی می بینم که همسرم هم به این روش روی آورده

  ولی در مجموع شما به این قضیه توجه داشته باشید که در تمام موجودات عالم فقط انسان است که به نوع تغذیه خود دست زده است
  ما در طبیعت می بینیم هرچه موجودات پیرتر می شوند استخوان های سفت تری دارند ولی در انسان هرچه انسان پیرتر می شود استخوان های آن شکننده تر می شود

  ما در حیوانات این سطح از بیماری رو نمی بینیم
  چرا؟
  چون طبیعی خوار هستند
  شما تصویر کنید اگر گوشت و لبنیات به حیات انسان کمک می کرد
  زمانی که آتش اختراع نشده بود
  چه می شد؟
  همه اون نسل باید از بین می رفتند
  در صورتی که ما در گذشته طول عمرهای بیشتری می دیدیم تا الان

  خاله بنده ۲۰ سال انسلین مصرف کرد
  ایشون فقط ۴ ماه هفته ای ۵ وعده غذای پخته گیاهی مصرف کرد
  الان انسلینشون کاملا کنترل شده و عملا میشه گفت دیگه وابستگی ای ندارن
  ۲۰ سال بیماری با ۴ ماه تغذیه درمان شد