۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه می‌گویند؟

46

هدف از زندگی چیست؟ یادم می‌آید، این سؤال را وقتی همه‌ی خانواده دور هم شام می‌خوردیم، خواهرم از پدر پرسید و فکر می‌کنید پدرم در جواب چه گفت؟ «چرا همچین سؤال سختی می‌پرسی؟» بله! این هوشمندانه‌ترین جوابی بود که شاید پدرم می‌توانست در پاسخ به پرسشی بدهد که خودش هم دقیقا جوابش را نمی‌دانست!

این پرسش و هزاران پرسش دیگر درباره‌ی هدف از زندگی ممکن است ذهن شما، من یا هر کس دیگری را به خودش مشغول کند. چرا اینجاییم؟ ماهیت زندگی چیست، پول در آوردن و پول خرج کردن؟ چرا ۱۵‌-‌۱۶ سال از عمرمان را صرف درس خواندن می‌کنیم، حدود ۸۰۰۰۰ ساعت کار می‌کنیم و در نهایت چرا تولید مثل می‌کنیم و چرا بعد از ما نسل بعدی و نسل بعدترش هم همین کار را ادامه می‌دهند و این روند همچنان ادامه دارد؟ اگر دلیل هیچ‌کدام از اینها را نمی‌دانیم، پس چرا انجام‌شان می‌دهیم؟

باید هدف بزرگ‌تر و ارزشمندتری وجود داشته باشد. با من موافق نیستید؟

برای رسیدن به پاسخ مناسب‌تر به سؤال «هدف از زندگی‌ چیست؟» و رفع ابهامات بیشتر درباره‌ی این سؤال‌ با ما و این نوشته همراه باشید. قصد داریم پاسخ ۱۶ نفر از کسانی را که به این پرسش پاسخ گفته‌اند و به نظر می‌رسد هدف از زندگی خود را یافته‌اند، با هم بخوانیم. از تمام این افراد فقط یک سؤال پرسیده شده: «هدف از زندگی چیست؟» و باید اعتراف کنم که بسیاری از پاسخ‌ها فراتر از یک جواب هستند. دوستان عزیزم توصیه می‌کنم جواب لومینیتا را با دقت بخوانید، من هنوز هم هر بار جوابش را می‌خوانم به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرم.


حتما بخوانید: ۷ سوال عجیب برای یافتن هدف زندگی‌

۱. دالایی لاما (The Dalai Lama)

هدف از زندگی شاد بودن است

«شادبودن، هدف واقعی زندگی است.»

قدیسی به نام دالایی لاما، با نام تنزین جیاتسو، در حال حاضر رهبر بوداییان تبت است. دالایی لاما در واقع لقبی است که به رهبران بوداییان داده می‌شود، تنزین جیاتسو یک طبیب روح است و پیام همیشگی‌اش صلح و شفقت برای تمام مردم دنیاست.

«من معتقدم هدف واقعی زندگی، شاد بودن است. هسته‌ی وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ی ناچیزم دریافته‌ام، هر چه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب‌تری درون‌مان ایجاد می‌شود. حس محبت به دیگران خودبه‌خود ذهن را آرام می‌کند و ترس و ناامنی از شما دور می‌شود و این احساس به شما قدرت می‌دهد با هر گونه مانعی که با آن روبه‌رو می‌شوید، مقابله کنید و این منشأ اصلی موفقیت در زندگی است، چون ما تنها موجودات روی زمین نیستیم. این اشتباه است که همه‌ی آرزوهای‌مان در شادمانی خودمان خلاصه شود. البته نباید بیرون از خودمان به دنبال خوشحالی باشیم، این رمز گسترش آرامش درونی است.»


حتما بخوانید: ۲۰ راه برای شاد زیستن

۲. استیو پاولینا (Steve Pavlina)

«هدف از زندگی، کشف و تجربه است.»

استیو پاولینا در ۱۹ سالگی در یک سلول انفرادی زندانی شد، ولی تصمیم گرفت به دنبال رشد شخصیتی خود برود. در نهایت، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین وبلاگ‌نویسان موفق دنیا در زمینه‌ی توسعه‌ی فردی شد. اگر می‌خواهید سری به وبلاگ او بزنید توصیه می‌کنم حتما وقت‌تان را تنظیم کنید، چون محتوای وبلاگ او به شدت اعتیادآور است.

۳. بایرون کیتی (Byron Katie)

«برای درک بهتر اینکه هدف از زندگی چیست، باید بدانیم واقعا هدف از زندگی چه چیزی نیست.»

بایرون کیتی فردی به شدت افسرده بود که دست به خودکشی هم زده بود، اما زمانی‌ که به درستی درک کرد چگونه می‌تواند زندگی‌اش را تغییر دهد، توانست به تمام رنج‌هایش غلبه کند. چیزی که او درک کرده بود این است: «زمانی‌‌ که افکار بد را باور کنید، باعث ناراحتی‌تان می‌شوند، اما اگر به آنها اهمیت ندهید دیگر رنج نمی‌برید. این یک فرآیند بسیار ساده و در عین‌حال بسیار قدرتمند است، اما مطمئن باشید، جواب می‌دهد! من به شدت توصیه می‌کنم که فقط «خوب» فکر کنید».


حتما بخوانید: چگونه هدف خود را پیدا کنیم

۴. کریس گیل‌بیو (Chris Guillebeau)

هدف از زندگی شاید یک جفت چکمه و گربه‌ ها باشند

«هدف از زندگی، شاید یک جفت چکمه و گربه‌ها باشند.»

جواب کریس شاید کمی عجیب باشد، اما تعجب نکنید، چون خودش هم آدم خاصی است. او نمونه‌ی زنده‌ و واقعی کسی است که می‌تواند به شما ثابت کند دلیلی ندارد، در زندگی از همان رویه‌ای پیروی کنید که دیگران پیروی می‌کنند. لزومی ندارد مثل دیگران باشید. این مرد یاغی معتقد است اگر بخواهی، می‌توانی اجازه ندهی هیچ عامل بیرونی تو را محدود کند و بال و پرت را ببندد. این مرد تمام کشور های دنیا را دیده است، هر ۱۹۳ کشور جهان را، پس طبیعی است که حداقل یکی دو راز درباره‌ی زندگی بداند. می‌توانید ویدیو او به نام چکمه‌ها و گربه‌ها (boots and cats) را در یوتیوب ببینید.

۵. کریستی ماری شلدون (Christi Marie Sheldon)

«تنها هدف زندگی که‌ می‌‌تواند ارضاکننده‌ی روح آدمی‌ باشد، عشق است. اجازه بدهید آنچه روح‌تان را لبریز از شادمانی می‌کند راه را به شما نشان‌ بدهد. این تمام کاری است که باید انجام بدهید؛ فرصت‌ها را رهبری کنید!»

کریستی مهارت جالبی دارد. فقط کافی است به یک نفر نگاه کند تا بفهمد او هدفی در زندگی‌اش دارد یا نه. او یک انرژی درمان‌گر پیشرو و همین‌طور یک متخصص کشف و شهود است. رسالت او در این جهان فرستادن عشق و انرژی مثبت برای همه‌ی انسان‌هاست!


حتما بخوانید: چگونه مهربان باشیم؟

۶. متیو سیلور (Matthew Silver)

«خداوند به ما قدرت تصمیم‌گیری و اراده داده است، اما باید از قلب‌مان برای یافتن آن استفاده کنیم.»

اگر روزی در شهر نیویورک مردی را دیدید که زیرپوشش را دور یک حیوان پیچیده و پرسه می‌زند، آهنگ‌های سرگرم‌کننده می‌سازد و به شما می‌گوید دم را غنیمت بشمارید، بدانید متیو را دیده‌اید! او یک آرتیست خیابانی شناخته‌شده‌ است، اما معمولا با یک دیوانه اشتباه گرفته می‌شود. به جرأت می‌توان گفت، متیو که پیام‌آور عشق و زندگی کردن در لحظه و اکنون است در شهر شلوغ و بی‌دروپیکری مثل نیویورک از همه عاقل‌تر به حساب می‌آید.

۷. رالف اسمارت (Ralph Smart)

هدف از زندگی تبدیل شدن به بهترین نسخه خود است

«باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ی خودمان تبدیل شویم.»

رالف کسی است که عمیقا در مفهوم زندگی غرق شده است و ما را تشویق می‌کند از تمامی تصورات و ادراکات فراتر برویم. او از طریق کانل یوتیوبش به نام اینفینیت واترز (Infinit Waters) به افراد کمک می‌کند تا بتوانند آگاهی خود را گسترش دهند و پتانسیل واقعی خود را به کار بیاندازند.


حتما بخوانید: چگونه احساس خوشبختی کنیم؟

۸. پارکر هسر (Parker Heuser)

«هدف از زندگی کشف محیط اطراف‌تان است، کشف خودتان و آنچه آموخته‌اید. پیرو قلب‌تان و تکامل معنوی خود باشید.»

پارکر و دوستانش، الکسی، گمبل و مکس گاتفیلد، افراد پرانرژی در زندگی هستند! افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی از ویدیو‌های ماجراجویانه‌ی و پراشتیاق آنها برای سرگرمی الهام می‌گیرند. می‌توانید ویدیوی «۳سال مسافرت در ۳ دقیقه» آنها را ببینید و لذت ببرید. این ویدیو حال شما را خوب می‌کند و سر شوق‌تان می‌آورد.

می‌خواهم کمی درباره‌ی پاسخ پارکر با شما صحبت کنم؛ دوستان عزیزم محیط اطراف‌تان را کشف کنید، درباره‌ی جهان بیاموزید، هر کشور دیگری را که می‌توانید ببینید، دانش خود را با درک سازوکار ذهن و اینکه چگونه می‌توانید توانایی ذهن و استعدادتان را بالاتر ببرید، گسترش دهید. خودتان را کشف کنید، ببینید به چه چیزهایی علاقه دارید؟ چه چیزی برای‌تان خوب است؟ بزرگ‌ترین تفریح‌تان چیست؟ آیا به معنای واقعی زنده هستید و زندگی می‌کنید؟ پیرو قلب خود باشید، کارهایی را انجام دهید که خوشحال‌تان می‌کند، روح‌تان را مثل یک پروانه پرواز دهید و مثل یک جسم شناور، احساس سبکی کنید و در نهایت با آگاهی حقیقی در پی تکامل معنوی خود باشید.

واقعیت انسان روح اوست، نه جسم مادی‌اش و زندگی که ما می‌شناسیم فقط یک گام به سوی تکامل معنوی بشری است؛‌ بنابراین هدف از زندگی این است که برای بهتر شدن هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم و در نهایت با آگاهی حقیقی خود را برای زندگی بعدی آماده کنیم.


حتما بخوانید: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

۹. بری دونپورت (Barrie Davenport)

«هدف از زندگی، آگاهانه و عاشقانه زیستن در لحظه است، بی‌پروا عشق ورزیدن، همیشه آموختن و به دنبال ماجراجویی و رشد بودن و گسترش صلح و مهربانی در تمام طول مسیر زندگی.»

بری مشتاق کمک به افرادی است که می‌خواهند خودشان را پیدا کنند. او به آنها کمک می‌کند شور و اشتیاق بیشتری در زندگی داشته باشند. توصیه‌های عملی و کاربردی او به افراد کمک می‌کند، الهام‌بخش روح خود باشند و آنها را برای حرکت در مسیر مورد نظرشان هدایت می‌کند.

۱۰. گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk)

هدف از زندگی میراثی است که مثل ستاره‌ی شمالی همه‌ی خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد

«هدف از زندگی میراثی است که مثل ستاره‌ی شمالی همه‌ی خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد.»

گری مؤسس یک کمپانی سریال‌های بلند و کارفرمای یک رسانه‌ی اجتماعی است. او عاشق به واقعیت تبدیل کردن احساسات است. تمام سعی او این است که به انسان‌ها نشان بدهد در این عصر اینترنت هیچ بهانه‌ای برای انجام ندادن کارهایی که خوشحال‌مان می‌کند وجود ندارد.

۱۱. جاستین ماسک (Justine Musk)

«هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت‌های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌‌تان در تمام مدت عمر است: این هدف، چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.»

کسی که زندگی را اینگونه می‌بیند، شخصی است که تصادف اتومبیل او را بیدار کرد. وقتی ۸ سال از زندگی مشترکش با کارآفرین برجسته، ایلان ماسک گذشت، او حس کرد که نقش او فقط یک همسر خوشگل و جذاب در حاشیه است. پس تصمیم گرفت در سایه‌ی همسر موفقش نماند و خودش رهبر داستان زندگی خود باشد و امروز او یک نویسنده‌ی با استعداد، قدرتمند و پرشور است.


حتما بخوانید: چگونه استعداد خود را کشف کنیم

۱۲. الکس بلک ول (Alex Blackwell)

«هدف از زندگی عشق ورزیدن بدون توقع و رسیدن به این باور است که شما همیشه شایسته‌ی دریافت عشق هستید.»

الکس در آستانه‌ی طلاق دریافت که باید تغییرات اساسی در زندگی‌ خود ایجاد کند. هر چند او نتوانسته بود ازدواجش را نجات دهد (و آن را تبدیل به یک چیز خوشحال‌کننده کند)، اما تصمیم گرفت تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار بدهد. او در وبلاگ خودش، آشکارا و صادقانه تجربیات سفرهایش برای ایجاد تغییرات مثبت در را زندگی با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

۱۳. ویل مایکل (Will Mitchel)

هدف از زندگی خودشکوفایی است

«هدف از زندگی، خودشکوفایی است؛ شکل دادن جهان در نگاه‌مان از طریق دستیابی به آنچه پتانسیل واقعی ماست.»

ویل از ۱۲ سالگی و از زمانی که مدرسه می‌رفت کسب وکار خود را ساخت، او یک کارآفرین اینترنتی است و هم اکنون با بهترین دوستش، کایل اشنرودر، «بروس استارت‌آپ» را با هدف کمک به کاریابی و ساختن کسب و کار موفق برای افراد راه‌اندازی کرد. پیام اصلی این استارت آپ این است: شما نیازی به کار ندارید.

۱۴. جاشوا بیکر (Joshua Becker)

«هدف از زندگی، خدمت به دیگران است.»

چند سال پیش، جاشوا و خانواده‌اش از شر بیش از ۷۰درصد از اموال و دارایی‌های خود خلاص شدند. آنها دریافته بودند چیزهای کمتر به معنای زندگی بیشتر است. حالا این معلم (گوروی) مینیمالیست به افراد در ساده‌تر کردن زندگی‌شان کمک می‌کند تا اجازه بدهند فضای بیشتری برای چیزهای واقعا مهم‌تر باز شود.


حتما بخوانید: راز موفقیت انسان های بزرگ چیست؟

۱۵. لومینیتا ساویز (Luminita Saviuc)

هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است

«هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است.»

او کیست؟ لومینیتا در هدف خلاصه می‌شود. کلمات او که حاصل معرفت و حکمت هستند، مانند یک عصای جادویی قلب مردم سراسر جهان را لمس می‌کند. اگر هنوز او را نمی‌شناسید توصیه می‌کنم مقاله‌ی محبوب او را با عنوان «۱۵ چیزی که برای شاد بودن باید ترک‌شان کنید» بخوانید که بیش از ۱/۲ میلیون بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است.

هدف از زندگی چیست؟ عشق… عشق حقیقی. به یک عاشق واقعی تبدیل شوید و آنگاه از خود پرتو‌های عشق را به اطراف بتابانید. به کسانی‌ که دوست‌تان دارند، عشق بورزید و همین‌طور به کسانی‌که دوست‌تان ندارند! لازم نیست حتما سزاوار عشق ورزیدن باشند، باید عشق بورزید، چون این تنها چیزی است که می‌توانید به دیگران ببخشید. به دنبال فرصت برای عشق ورزیدن باشید، بدون توجه به اینکه در کجا یا مشغول چه کاری هستید. شاید نتوانید به کسی کمک کنید، اما می‌توانید یک عشق پرقدرت را بعد از چیزهایی که می‌بینید و انجام می‌دهید، حس کنید.

زندگی عشق است و عشق زندگی است، وقتی عشق بیشتری در رگ‌های ما جاری‌ شد، تبدیل به نشاط بیشتر می‌شود، دید ما را روشن‌تر می‌کند و این وقتی ساده‌تر می‌شود که نه تنها به قلب و روح‌خودمان، بلکه به قلب و روح هر موجود زنده‌ای که روی این سیاره زندگی می‌کند، متصل شویم.

در وهله‌ی اول ممکن است آدم‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر به‌ نظر برسند، اما هسته‌ی وجودی همه‌ی ما یکسان است. هسته‌ی وجودی همه‌ما یکی است، همه‌ی ما از یک مسیر عمیق و قدرتمند با یکدیگر در ارتباطیم. اساس هسته‌ی وجودی ما یکسان است، همه‌ی ما از یک نوع نژاد بشر هستیم.

هیچ جدایی به جز جدایی که در ذهن ما و از روی ترس از وابستگی شکل می‌گیرد، وجود ندارد. اگر اجازه بدهیم عشق به قلب‌مان بازگردد، همه با عشق یکی می‌شویم و زندگی‌مان از همان نقطه دوباره آغاز می‌شود، پس این خود ما هستیم که دنیای اطراف‌مان را می‌شناسیم و در نهایت درک می‌کنیم که ما در این جهان زندگی می‌کنیم و این جهان هم در ما خلاصه می‌شود… همه‌ی ما یکی هستیم.


حتما بخوانید: چگونه دیگران را خوشحال کنیم؟

۱۶. برندان بیکر (Brendan Baker)

«هدف از زندگی ساختن چیزی متفاوت است، متفاوت و مثبت!»

برندان در جوانی در شغلش به موفقیت رسید. او خیلی زود دریافت، رسیدن به موفقیت لزوما رسیدن به شادمانی برابر با دیگران نیست. مفهومی که او به آن دست یافت باعث شد به دیگران در جهت منافع‌شان کمک کند.

این می‌تواند به معنای چیزی متفاوت در یک فرد، جامعه، محیط زیست یا کل جهان باشد. زندگی واقعی زمانی آغاز می‌شود که به هدف والاتری، فراتر از خودتان متصل می‌شوید.

سؤال بزرگی که در پاسخی ساده نهفته است

ممکن است هدف از زندگی، سؤال دشواری به نظر برسد (پدرم تنها کسی نیست که جواب این سؤال را نمی‌دانست). بسیاری از ما احتمالا زمان بیشتری را صرف فکر کردن به این پرسش خواهیم کرد.

اما با نگاهی به پاسخ‌های داده شده، می بینیم چندان هم پیچیده به نظر نمی‌رسد. خدمت به دیگران، عشق بی‌قید و شرط، تصور کردن و درک همه‌ی پتانسیل وجودی‌مان. همه‌ی اینها در یک چیز خلاصه می‌شود: احساس خوب!

وقتی خوب درباره‌اش فکر کنیم، می‌بینیم چه چیزی بهتر از حس شور و شوق و داشتن هیجان در کل زندگی است؟ اینکه کسی را دوست داشته باشیم و بدانیم که او هم ما را دوست دارد؟ چه چیزی بهتر از حس زنده بودن، آزادی و پرانرژی بودن در تمام زندگی است؟

برای من، وجود هزاران هزار احساس خوب که در تمام مدت عمرم در این سیاره وجود دارد، دلیل خیلی خوبی برای زندگی است.

برگرفته از: finerminds

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

46 دیدگاه
 1. هومن می‌گوید

  سلام
  من ۱۹ سالمه و تقریبا ۲ ساله هدف کلیه زندگی رو پیدا کردم ببینید دوستان خیلی ساده بگم برای مثال یه‌مدادو در نظر بگیرید هدفش چیه؟آیا نوشتن نیست؟صد در صد همینطوره اما اینو گوش بدید،آیا نمیشه باهاش یه نفرو کور کرد؟!آیا نمیشه زد تو شکم و شکمشونو سوراخ کرد؟خب پس چرا همون اول آدم میگه برا نوشتنه؟خب معلومه چون‌اون کسی که ساختتش گفته برای نوشته منم از خودم این سوالو پرسیدم که هدف من هم حتما پیش خالقم محفوظه!خب من شخصا با این واقعیت کنار اومدم که خدا وجود داره و خالق همه چیزه،و از طرفی با این واقعیتم کنار اومدم که ادیان آسمانی واقعی هستن در آخر اومدم با خودم دو دوتا چهارتا کردم و بر پایه منطق جستوجورو شروع کردم نتیجتا این بود که ادیان ابراهیمی خیلی با منطق آدمی جور در میان و در آخر اسلام از همه بیشتر با منطق جور در میاد و منظورم از اسلام چیزهاییه که تو قرآن اومده و هیچ چیز دیگه ای خب حالا اومدم قرآنو خوندم البته اینم بگم کتاب مقدس رو هم مطالعه کردم که کتاب دینی یهودیا و مسیحیاست به هر حال نتیجتا این شد که من دینو اینطور معنی کردم که اون روش ها و متد موجود در ادیان همون اهداف و مشخصه هایین که خدا وقتی مارو خلق کرد در نظر داشت اینطور باشیم بزارین اینطور بگم خداوند مارو خلق کرد تا نماینده اون باشیم یعنی نمادی از شیوه خواست خداوند باشیم ولی این به این معنی نیست که بشیم عروسک خیمه شب بازیه خدا!خدا ما رو آزاد آفریده هر شخصی دو انتخاب داره یکی این که شیوه های خداوندی رو اگه دوست داره بهشون عادت بگیره که همون اصل و اصالت انسانه و راه دوم اینکه راه خودشو بره دقیقا مثل همون مثال مداد یا میتونی باهاش ینویسی یا میتونی باهاش مردمو زخمی کنی به هر حال در آخر میخام بگم که اهداف زنگی رو میتونیم باتوجه به خواست خدا و اصل انسانیت رو اینطور بگم البته چند تاشو:ظلم نکنیم حق رو برقرار کنیم همه ما برابریم پس همه باید از امکانات یکسان بهره مند باشیم و همه محترمند و …. امبدوارم کمک کرده باشم

 2. يارو می‌گوید

  به نظر من پاركر هسر يه بچه پولداره كه تاحالا نشده شب گرسنه بخوابه وگرنه همچين جوابي نميداد 😒😐

 3. سورنا می‌گوید

  با خوندن این مطلب من هیچی از هدف زندگی دستگیرم نشد…ما حتی خودمون هم نخاییم ننیتونیم جلوی رشد…میل جنسی عشقو… رو بگیریم ینی ما از زمانی که بدنیا میایم همه این مراحل رو باید رد کنیم و زندگیمون به پایان برسه… اینکه انسان جهان پس از خودش رو باور داره فقط و فقط دلیلش اینه که هیچ چیزی از هدف زندگی نمیدونه و یه چیزه مبهمیه … گاهی اوقات به خودم میگم کاش اینقد انسان درک و فهم نداشت و مانند بقیه موجودات روی زمین بدنیا میومد و تولید مثل میکرد و بقیه ماجرا و پایان…که دیگه اینقد مغزمون رو مشغول نمیکردیم زندگی چیه… آخرت چیه و اینها.. فقط کارمون رو مانند یک سربازی که وظیفه انجام میده تمومش کنیم و اتمام زندگی…همش با خودم فکر میکنم موجودات غیر انسان درک و فهم پایینی دارن و دین ندارن،پیشرفت ندارن، جنگ و خونریزی هم ندارن،و دیگه اینکه اگه انسان نبود زندگی روی کره زمین بصورت عادی روال خودشو طی میکرد.. و خیلی چیزا که میشه با انسان مقایسشون کرد…بیشتر خودکشی ها بابت همین سوال هدف زندگی هست که انجام میشه و بقیه انسان ها برای این خودکشی نمیکنند که به جهان پس از مرگ اعتقاد دارن

 4. شبیر می‌گوید

  خیلی تاثیر گذار بود.

 5. علی می‌گوید

  این تبلیغ کناری اونقدر توی چشمم زد که نفهمیدم چی خوندم.

 6. محمد می‌گوید

  عشق خوبه ولی خود عشق پله پله باید بری بهش برسی من عشقه به خانواده رو مثل نور خورشید میبینم که همیشه هست و توام همینطوری بهشون عشق میورزی اما بدست اوردن عشق های دیگه به غیر پدر مادر و خواهر بزادر باید از چیزی مایه بذاری که به چیزی برسی مثال کدوم دختری حاضره با یه ادم بیکار ازدواج کن و رابطه عشقی رو شروع کنه هیچکس … تو بهش عشق بورزی و بازخورد نگیری؟؟؟ مگه میشه اصلا حس اضافی بودن میکنه ادم … پس این یه قانون تلخ از دنیا که جلو عشق ورزیدنت رو میگیره حتی بخوای به ادمای توی خیابونم عشق بورزی مسخرت میکنن اینم یه فرهنگ غلط پس ما این وسط عشقه به قیدو شرط به کی جز خورشید های زندگیمون بورزیم؟؟ بنظرم نظر بایرون کیتی یه نظر جامع و کامله و معقوله یعنی هدف زندگی عشق نورزیدن نیست پس عشق ورزیدن هم هست اما به جای خودش اما نظر لومینیتا انگار ادم یه رباته که یه هدف خاصو بدون اینکه بازخورد و حقوقی بابت کارش دریافت کنه باید انجام بده مثل یه ربات باطری میخوره و کار میکنه البته این نظر منه من که حال نکردم با نظرش شایدم اصلا درکش نکردم به هر حال نظرش از من خارج بود… هر کنشی باید واکنشی داشته باشه …

 7. احمد می‌گوید

  عالی بود فقط میتونم بگم لذت بردم کلا آخرش خوب جمع بندی شده ،کلا هدف زندگی همین خوشحال بودن من قبل از خوندن این مقاله ذهنم به جایی قد نمیداد کل تلاش ما تو زندگی همین احساس خوب داشتن هر کاری میکنیم موفق بشیم یا به جایی برسیم اگه هدف نهایی ما به غیر این باشه امکان نداره کلا سعی میکنیم به فراتر برویم سوال اینجاست مثلا یه شغل خوب و امکانات عالی و مرفه بودن در نهایت همش برای آرامش با این اهداف که دیدم ، چرایی وجود آدم دست اش میاد تماما تلاش میکنیم شاد باشیم شاد بودن یه حس درونی با این مقاصد تمام عناصر دست به دست هم میدن با نظر دالایی لاما حس خوبی داشتم موانع کلا از سر راه برداشته میشه رنج اش ها بی پروا از بین میره ترس ها از بین میره وقتی این هدف نهایی ما باشه کلا به مقصود خود میرسیم تو تمام زمینه ها من الان هدف نهایی خودم را بر این موارد بنا میکنم که به واسطه آن به هدفهای دیگرم برسم اگه در سایه شاد بودن و داشتن ذهنی آرام به تمام اهداف خودم میرسم . قبلا فک میکردم چطوری میشه شاد بود با موزیک رفتن به مجالس شاد و کارهای شادی آور اگر دقت کنیم به هرجای دنیا بریم یه آسمون آبی هستش فرق نمیکنه تو کدوم نقطه دنیا باشیم اگه درون ما مشکل داشته باشه به هیچ عنوان دل خوش نیستیم و اگر به یه هدفی وصل نباشه کلا زندگی را روزها و ماه ها و سالها و لحظه هاش را سوزوندیم تمام این ها خرج بر میداره و تو این رابطه میشه خیلی بحث کرد اما من یک مورد از مشکلاتم با این مقاله حل شد کلا میشه گفت این یه هدف نهایی

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون و خوشحالم که همراه ما هستید
   سپاس

 8. ساناز می‌گوید

  با درود و عرض ادب
  بسیار عالی بود, اما بنظرم نظر لومینیتا خیلی کلی بود و چون روش تاکید داشتین خیلی بهش فکر کردم, و سعی کردم کمی جزئی تر بررسی کنم, بنظرم وقتی به همه عشق بورزیم بقیه کمی زیاده طلب و پر رو میشوند و فکر میکنند, لایق عشق هستند حالیکه نیستند, میشه لطفا بازترش کنین؟ مثلا وقتی در محیط کار من به همه لبخند بزنم, ارزش و شخصیتم کمی پایین میاد و به عنوان یه انسان ساده لوح یا الکی خوشحال بنظر میام و احترامم کم میشه, مشتاقانه دوست دارم نظرتون رو بدونم, بسیار بسیار سپاسگزارم

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   سپاس از حسن توجهتون
   البته مطلبی که در مورد لومینیتا عنوان شده نظر نویسنده اصلی مقاله است اما مساله اینه که عشق ورزیدن به انسان ها فقط در اعمال ظاهری خلاصه نمیشه منظور از چیزی که لومینیتا به اون اشاره می کنه عشق ورزیدن و دوست داشتن واقعی نوع بشر و انسان هاست‌. لزومی نداره شما در محل کار یا هر جای دیگه حتما به کسی که لزومی نمی بینید لبخند بزنید اما وقتی نسبت به اون انسان صادق باشید، در حقش بی انصافی نکنید، قضاوتش نکنید و اگر به کمک نیاز داشت در حد منطقی و به اندازه بهش کمک کنید یعنی به انسان ها عشق می ورزید. من متوجه تناقضی که شما درگیرش هستید شدم دوست عزیز لزومی نداره اونقدر محبت کنید که طرف مقابل دچار توهم بشه شما به نسبت چیزی که در درونتون هست انسان ها رو دوست داشته باشید اما غیر منطقی محبت نکنید عشقی که لومینیتا درباره اش حرف میزنه انرژیه که شما به کاینات میدید و دریافت می کنید. ما گرسنگان آفریقایی رو هم دوست داریم و می تونیم بهشون عشق بورزیم اما لزومی نداره بغلشون کنیم یا باهاشون رابطه صمیمانه برقرار کنیم.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید بوده باشه 🙂
   سپاس

  2. احمد می‌گوید

   دوست عزیز باورها تو تغییر بده این خود تو هستی که با این افکار اولین ضربه را میبینی

   1. احمد می‌گوید

    پاسخ دوم بنده به ساناز بودش با تشکر.

 9. بیژن می‌گوید

  در مورد هدف زندگی فکر میکنم توجه به این شعر حضرت حافظ بسیار مفید باشد

  یار من باش که زیب فلک و زینت دهر
  از مه روی تو و اشک چو پروین من استِ
  هدف مشخص شده در این بیت یعنی زیب فلکو زینت دهر چیزی جز عشق به معبود توصیف نشده است.