۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه می‌گویند؟

327

هدف از زندگی چیست؟ این پرسش و هزاران پرسش دیگر درباره‌ هدف از زندگی ممکن است ذهن شما، من یا هر کس دیگری را به خود مشغول کنند. مثلا اینکه هدف زندگی چیست؟ ماهیت زندگی چیست؟ چرا سال‌ها درس‌ می‌خوانیم و حدود ۸۰هزار ساعت از عمرمان را کار می‌کنیم؟ چرا نسل بعدی و نسل بعدترش هم همین کار را تکرار می‌کنند؟ هدف انسان از زندگی همین چیزهاست؟ احتمالا باید هدف بزرگ‌تر و ارزشمندتری وجود داشته باشد. موافق نیستید؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال و رفع ابهامات قصد داریم پاسخ ۱۶ نفر از کسانی را که به این پرسش پاسخ گفته‌اند و به نظر می‌رسد هدف از زندگی خود را یافته‌اند، با هم بخوانیم. با ما همراه باشید.

۱. دالایی لاما (The Dalai Lama)

«شادبودن هدف واقعی زندگی است.»

قدیسی به‌نام تنزین جیاتسو، ملقب به دالایی لاما، در حال حاضر رهبر بوداییان تبت است. تنزین جیاتسو طبیب روح است و پیام همیشگی‌اش صلح و شفقت برای تمام مردم دنیاست.

«من معتقدم هدف واقعی زندگی شادبودن است. هسته‌ وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ ناچیزم دریافته‌ام هرچه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب‌تری درونمان ایجاد می‌شود. احساس محبت به دیگران خودبه‌خود ذهن را آرام می‌کند و ترس و ناامنی از شما دور می‌شود و این احساس به شما قدرت می‌دهد با هرگونه مانعی که با آن روبه‌رو می‌شوید، مقابله کنید و این منشأ اصلی موفقیت در زندگی است، چون ما تنها موجودات روی زمین نیستیم. این اشتباه است که همه‌ آرزوهایمان در شادمانی خودمان خلاصه شود. البته نباید بیرون از خودمان به دنبال خوشحالی باشیم، این رمز گسترش آرامش درونی است.»

۲. استیو پاولینا (Steve Pavlina)

«هدف از زندگی کشف و تجربه است.»

استیو پاولینا در ۱۹سالگی در یک سلول انفرادی زندانی شد، ولی تصمیم گرفت به دنبال رشد شخصیتی خود برود و درنهایت تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین وبلاگ‌نویسان موفق دنیا در زمینه‌ توسعه‌ فردی شد. اگر می‌خواهید سری به وبلاگ او بزنید، توصیه می‌کنیم زمان مناسبی را انتخاب کنید، چون محتوای وبلاگ او به‌شدت اعتیادآور است!

۳. بایرون کیتی (Byron Katie)

«برای درک بهتر اینکه هدف از زندگی چیست، باید بدانیم واقعا هدف از زندگی چه چیزی نیست.»

بایرون کیتی فردی به‌شدت افسرده بود که دست به خودکشی هم زده بود، اما زمانی‌ که به درستی درک کرد چگونه می‌تواند زندگی‌اش را تغییر دهد، توانست به تمام رنج‌هایش غلبه کند. چیزی که او درک کرده بود این است: «زمانی‌‌ که افکار بد را باور کنید، باعث ناراحتی‌تان می‌شوند، اما اگر به آنها اهمیت ندهید دیگر رنج نمی‌برید. این یک فرایند بسیار ساده و در عین‌ حال بسیار قدرتمند است، اما مطمئن باشید جواب می‌دهد! من به‌شدت توصیه می‌کنم که فقط فکر خوب کنید.»

۴. کریس گیل‌بیو (Chris Guillebeau)

هدف از زندگی شاید یک جفت چکمه و گربه‌ ها باشند

«هدف در زندگی شاید یک جفت چکمه و گربه‌ها باشند.»

جواب کریس شاید کمی عجیب باشد، اما تعجب نکنید، چون خودش هم آدم خاصی است. او نمونه‌ زنده‌ و واقعی کسی است که می‌تواند به شما اثبات کند دلیلی ندارد در زندگی از همان رویه‌ای پیروی کنید که دیگران پیروی می‌کنند. لزومی ندارد مثل دیگران باشید. این مرد یاغی معتقد است اگر بخواهی، می‌توانی اجازه ندهی هیچ عامل بیرونی‌ای تو را محدود کند و بال و پرت را ببندد. این مرد تمام کشور های دنیا را دیده است، هر ۱۹۳ کشور جهان را، پس طبیعی است که حداقل یکی‌دو راز درباره‌ زندگی بداند. می‌توانید ویدئوی او به‌نام «چکمه‌ها و گربه‌ها» (boots and cats) را در یوتیوب ببینید.

۵. کریستی ماری شلدون (Christi Marie Sheldon)

«تنها هدف زندگی که‌ می‌‌تواند ارضاکننده‌ روح آدمی‌ باشد، عشق است. اجازه بدهید آنچه روحتان را لبریز از شادمانی می‌کند راه را به شما نشان‌ بدهد. این تمام کاری است که باید انجام بدهید؛ فرصت‌ها را رهبری کنید!»

کریستی مهارت جالبی دارد. فقط کافی است به یک نفر نگاه کند تا بفهمد او هدفی در زندگی‌اش دارد یا نه. او انرژی‌درمانگری پیشرو و همین‌طور متخصص کشف و شهود است. رسالت او در این جهان فرستادن عشق و انرژی مثبت برای همه‌ انسان‌هاست!

۶. متیو سیلور (Matthew Silver)

«خداوند به ما قدرت تصمیم‌گیری و اراده داده است، اما باید از قلبمان برای یافتن آن استفاده کنیم.»

اگر روزی در شهر نیویورک مردی را دیدید که زیرپوشش را دور یک حیوان پیچیده و پرسه می‌زند، آهنگ‌های سرگرم‌کننده می‌سازد و به شما می‌گوید دم را غنیمت بشمارید، بدانید متیو را دیده‌اید! او آرتیست خیابانی معروفی است، اما معمولا با فردی دیوانه اشتباه گرفته می‌شود! به‌جرئت می‌توان گفت متیو که پیام‌آور عشق و زندگی‌کردن در لحظه و اکنون است، در شهر شلوغ و بی‌دروپیکری مثل نیویورک از همه عاقل‌تر به حساب می‌آید.

۷. رالف اسمارت (Ralph Smart)

هدف از زندگی تبدیل شدن به بهترین نسخه خود است

«باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ خودمان تبدیل شویم.»

رالف کسی است که عمیقا در مفهوم زندگی غرق شده است و ما را تشویق می‌کند از تمام تصورات و ادراکات فراتر برویم. او از طریق کانل یوتیوبش به‌نام «اینفینیت واترز» (Infinit Waters) به افراد کمک می‌کند که آگاهی خود را گسترش دهند و پتانسیل واقعی خود را به کار بیندازند. پس اگر می‌خواهیم بدانیم هدف ما از زندگی چیست شاید بد نباشد به کانال رالف سری بزنیم.

۸. پارکر هسر (Parker Heuser)

«هدف از زندگی کشف محیط اطرافتان است، کشف خودتان و آنچه آموخته‌اید. پیروی قلبتان و تکامل معنوی خود باشید.»

پارکر و دوستانش، الکسی و گمبل و مکس گاتفیلد، افرادی پرانرژی در زندگی هستند! افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی از ویدئو‌های ماجراجویانه‌ و پراشتیاق آنها برای سرگرمی الهام می‌گیرند. می‌توانید ویدئوی «۳ سال مسافرت در ۳ دقیقه» آنها را ببینید و لذت ببرید. این ویدئو حال شما را خوب می‌کند و سر شوقتان می‌آورد.

اگر می‌خواهید بزرگترین هدف زندگی خود را کشف کنید، محیط اطرافتان را کشف کنید، درباره‌ جهان بیاموزید، هر کشور دیگری را که می‌توانید ببینید، دانش خود را با درک سازوکار ذهن و اینکه چگونه می‌توانید توانایی ذهن را افزایش دهید، گسترش دهید. خودتان را کشف کنید، ببینید به چه چیزهایی علاقه دارید و چه چیزی برایتان خوب است. بزرگ‌ترین تفریحتان چیست؟ آیا به‌معنای واقعی زنده هستید و زندگی می‌کنید؟ پیروی قلب خود باشید، کارهایی را انجام دهید که خوشحالتان می‌کنند. روحتان را مثل یک پروانه پرواز دهید و احساس سبکی کنید و در نهایت با آگاهی حقیقی در پی تکامل معنوی خود باشید.

واقعیت انسان روح اوست، نه جسم مادی‌اش و زندگی‌ای که ما می‌شناسیم فقط یک گام به‌سوی تکامل معنوی بشری است، بنابراین هدف از زندگی این است که برای بهترشدن هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم و درنهایت با آگاهی حقیقی خود را برای زندگی بعدی آماده کنیم.

۹. بری دونپورت (Barrie Davenport)

«هدف از زندگی آگاهانه و عاشقانه زیستن در لحظه است، بی‌پروا عشق ورزیدن، همیشه آموختن و به دنبال ماجراجویی و رشد بودن و گسترش صلح و مهربانی در تمام طول مسیر زندگی.»

بری مشتاق کمک به افرادی است که می‌خواهند خودشان را پیدا کنند و بفهمند بزرگترین انگیزه زندگی آنها چیست. او به آنها کمک می‌کند شور و اشتیاق بیشتری در زندگی داشته باشند. توصیه‌های عملی و کاربردی او به افراد کمک می‌کند الهام‌بخش روح خود باشند و آنها را برای حرکت در مسیر مدنظرشان هدایت می‌کند.

۱۰. گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk)

هدف از زندگی میراثی است که مثل ستاره‌ی شمالی همه‌ی خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد

«هدف از زندگی میراثی است که مثل ستاره‌ شمالی همه‌ خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد.»

گری مؤسس یک شرکت ساخت سریال‌های بلند و کارفرمای شبکه‌ای اجتماعی است. او عاشق به واقعیت تبدیل‌کردن احساسات است. تمام سعی او این است که به انسان‌ها نشان بدهد در این عصر اینترنت هیچ بهانه‌ای برای انجام‌ندادن کارهایی که خوشحالمان می‌کند وجود ندارد.

۱۱. جاستین ماسک (Justine Musk)

«هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت‌های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقای روح‌تان در تمام طول عمر است. این هدف چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.»

کسی که زندگی را این‌گونه می‌بیند، شخصی است که تصادف اتومبیل او را بیدار کرد. وقتی ۸ سال از زندگی مشترکش با کارآفرین برجسته، ایلان ماسک، گذشته بود احساس کرد که نقش او فقط یک همسر خوشگل و جذاب در حاشیه است. پس تصمیم گرفت در سایه‌ همسر موفقش نماند و خودش رهبر داستان زندگی خود باشد و امروز او نویسنده‌‌ای بااستعداد، قدرتمند و پرشور است.

۱۲. الکس بلک ول (Alex Blackwell)

«هدف از زندگی عشق ورزیدن بدون توقع و رسیدن به این باور است که شما همیشه شایسته‌ دریافت عشق هستید.»

الکس در آستانه‌ طلاق دریافت که باید تغییرات اساسی در زندگی‌ خود ایجاد کند. هرچند او نتوانسته بود ازدواجش را نجات دهد (و آن را تبدیل به یک چیز خوشحال‌کننده کند)، تصمیم گرفت تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار بدهد. او در وبلاگش آشکارا و صادقانه تجربیات سفرهایش را برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

۱۳. ویل مایکل (Will Mitchel)

هدف از زندگی خودشکوفایی است

«هدف از زندگی خودشکوفایی است؛ شکل‌دادن جهان در نگاهمان از طریق دستیابی به آنچه پتانسیل واقعی ماست.»

ویل از ۱۲سالگی و از زمانی که مدرسه می‌رفت کسب‌وکار خود را راه انداخت. او کارآفرینی اینترنتی است و هم‌اکنون با بهترین دوستش، کایل اشنرودر، «بروس استارت‌آپ» را با هدف کمک به کاریابی و ساختن کسب‌وکار موفق برای افراد راه‌اندازی کرده است. پیام اصلی این استارت‌آپ این است: شما نیازی به کار ندارید.

۱۴. جاشوا بیکر (Joshua Becker)

«هدف از زندگی خدمت به دیگران است.»

چند سال پیش، جاشوا و خانواده‌اش از شر بیش از ۷۰درصد از اموال و دارایی‌های خود خلاص شدند. آنها دریافته بودند چیزهای کمتر به‌معنای زندگی بیشتر است. حالا این معلم مینیمالیست به افراد برای ساده‌ترکردن زندگی‌شان کمک می‌کند تا اجازه بدهند فضای بیشتری برای چیزهای واقعا مهم‌تر باز شود.

۱۵. لومینیتا ساویز (Luminita Saviuc)

هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است

«هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است.»

او کیست؟ لومینیتا در هدف خلاصه می‌شود. کلمات او که حاصل معرفت و حکمت‌اند، مانند عصایی جادویی قلب مردم سراسر جهان را می‌لرزانند. اگر هنوز او را نمی‌شناسید، مقاله‌ محبوب او با عنوان «۱۵ چیزی که برای شادبودن باید ترکشان کنید» را بخوانید که بیش از ۱٫۲میلیون بار در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته شده است.

هدف از زندگی چیست؟ عشق… عشق حقیقی. به عاشقی واقعی تبدیل شوید و آنگاه از خود پرتو‌های عشق را به اطراف بتابانید. به کسانی‌ که دوست‌تان دارند عشق بورزید و همین‌طور به کسانی‌ که دوست‌تان ندارند! لازم نیست حتما سزاوار عشق‌ورزیدن باشند تا به آنها عشق بورزید، چون این تنها چیزی است که می‌توانید به دیگران ببخشید. دنبال فرصت برای عشق‌ورزیدن باشید، بدون توجه به اینکه در کجا یا مشغول چه کاری هستید. شاید نتوانید به کسی کمک کنید، اما می‌توانید عشقی پرقدرت را بعد از چیزهایی که می‌بینید و انجام می‌دهید، احساس کنید.

زندگی عشق است و عشق زندگی است. وقتی عشق بیشتری در رگ‌های ما جاری‌ شود، تبدیل به نشاط بیشتر می‌شود، دید ما را روشن‌تر می‌کند و این وقتی ساده‌تر می‌شود که نه‌تنها به قلب و روح‌ خودمان، بلکه به قلب و روح هر موجود زنده‌ای که روی این سیاره زندگی می‌کند، متصل شویم.

۱۶. برندان بیکر (Brendan Baker)

«هدف از زندگی ساختن چیزی متفاوت است، متفاوت و مثبت!»

برندان در جوانی در شغلش به موفقیت رسید. او خیلی زود دریافت رسیدن به موفقیت لزوما رسیدن به شادمانی برابر با دیگران نیست. مفهومی که او به آن دست یافت باعث شد به دیگران برای دستیابی منافعشان کمک کند. زندگی واقعی زمانی آغاز می‌شود که به هدف والاتری فراتر از خودتان متصل می‌شوید.

سخن پایانی؛ سؤال بزرگی که در پاسخی ساده نهفته است

ممکن است «هدف از زندگی چیست» سؤال دشواری به نظر برسد و بسیاری از ما زمان زیادی را صرف فکرکردن به این پرسش کنیم. اما با نگاهی به پاسخ‌های داده‌شده، متوجه می‌شویم چندان هم پیچیده به نظر نمی‌رسد. خدمت به دیگران، عشق بی‌قیدوشرط، تصورکردن و درک همه‌ پتانسیل وجودی‌مان همگی در یک چیز خلاصه می‌شوند: احساس خوب!

چه چیزی بهتر از حس شور و شوق و داشتن هیجان در کل زندگی است؟ اینکه کسی را دوست داشته باشیم و بدانیم که او هم ما را دوست دارد؟ چه چیزی بهتر از احساس زنده‌بودن، آزادی و پرانرژی‌بودن در تمام زندگی است؟

برای من وجود هزاران هزار احساس خوب که در تمام عمرم در این سیاره وجود دارند، دلیل خیلی خوبی برای زندگی است. شما چه دلیلی برای زندگی دارید؟


در ادامه بخوانید: ۵ سؤال که کمک می‌کنند هدف واقعی زندگی‌تان را کشف کنید

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


منبع finerminds
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 327 دیدگاه)
 1. mehdi می‌گوید

  پیام هایی از 3 تا 5 سال گذشته…
  تو این مدت چی کار کردین؟ چی شدین؟ زنده این یا مرده؟… زمان،زمان،زمان.
  میخندم، به شما و زمان:)

  حرف(چه کلمه ی مزخرفی).

  323 دیدگاه، نه، 7 یا 8 میلیارد دیدگاه:)

 2. مجید می‌گوید

  یه شب که حس کردم انگیزه ای برای ادامه دادن ندارم و فقط گرفتار روز مره گی شدم مطالبتون رو خوندم و الان احساس میکنم هنوز وقت دارم تا بهتر زندگی کنم ، ممنونم از مطلب خوبتون

 3. Eriu می‌گوید

  سلام خب من حدود یه ماه پیش روی کامنت یکی ریپلای زده بودم و بخشی از باورم به هدف زندگی رو گفته بودم
  و میشه گفت عقیده ی الانم تقریا ضد عقیده ی اون موقع‌َس در هر صورت من الان فکر نمیکنم که این متفکر ها اونقدرام اتبه میکردن و شاید ما واقعا برای عشق دادن و عشق رفتن و کسب تجربه هایی که باعث رشدموندکیشن به این دنیا اومدیم راستش الان این فکر رو میکنم چون یه فایل صوتی از یه شخصی رو که تجربه ی نزدیک به مرگ رو داشته گوش دادم و واقعا تاثیرگذار بود و بعدش رفتم تو گوگل سرچ کردم وکلی ازین دست تجاربو خوندم و خب تقریبا همه ی این افراد تجربه هایی شبیه به هم داشتن و اینکه جالب ترین و تاثیرذار ترینشوندبرای اقای جفری اولسن بود در هر صورت میدونم که اعتماد کردن به حرفای یه مشت غریبه اصن روش خوبی برای فهمیدن و یا انتخاب هدف زندگی نیست ولی خب من این کارو میکنم با خواست و انتخاب خودم البته این عقایدمو به صورت مطلق نپذیرفتم و خب آدم هم همیشه باید عقایشو زیر سوال ببره ولی تا وقتی یه تفکر و عقیده ی برتر و بهتری پیدا نکردم این یکی رو انتخاب میکنمو اما راستشو بخواین این عقیده زیبا و امیدبخشه و یجورایی اینکه با عشق ورزیدن بی قیدو شرط و کمک کردن به بقیه و تلاش برای رشد کردن چه از لحاظ معنوی و چه مادی بتونیم روی دنیا تاثیر بگذاریم در عین حال نیازی نباشه که پرفکت باشیم یا چمیدونم کار خیلی بزرگی کرده باشیم به آدم احساس یجورایی بدرد بخور بودن میده و تاثیر گذار بودن میده همین دیگه..🌛
  P.s:من فعلا تصمیم گرفتم که برون فکنی کنم و به آکاشیک راه پیدا کنم تا شاید بتونم بیشتر ازین چیزا سر در بیارم و شاید این حرفم چرتو پرت محض بنظر بیاد ولی خب برای یه نوجوان کنجکاو درمود متافیزیک نه اصلا..⛄💀