آیا استفاده ۱۰۰ درصد از مغز امکان‌پذیر است؟

57

بسیاری از مردم هنوز هم اعتقاد دارند که استفاده ۱۰۰ درصد از مغز غیرممکن است. از جمله باورهای عامیانه درباره‌ی مغز انسان این است که ما فقط از ۱۰ درصد ظرفیت مغزمان استفاده می‌کنیم، حال آنکه اگر به طریقی خارق‌العاده، موفق به استفاده ۱۰۰ درصد از مغز خود شویم، به یک اَبَرانسان با توانمندی‌های باورنکردنی تبدیل خواهیم شد. لوک بِسون (Luc Besson)، نویسنده و کارگردان مشهور فرانسوی، این باور عامیانه را در فیلم علمی‌ـ‌تخیلی «لوسی» (Luci)، محصول سال ۲۰۱۴، به تصویر کشیده است. این فیلم زندگی زن جوانی به‌ نام لوسی را روایت می‌کند که تحت تأثیر نوعی ماده‌ی مخدر جدید، به کلِ ظرفیت مغز خود احاطه پیدا کرده و به موجب آن، به توانایی‌هایی محیرالعقول دست یافته است. در ادامه قصد داریم این باور عامیانه را از زبان کریستین جَرِت (Christian Jarrett)، متخصص عصب‌شناسی شناختی، بررسی کنیم و ببینیم تا چه حد پایه‌ی علمی دارد.


حتما بخوانید: تقویت مغز با ۹ ماده‌ غذایی طبیعی

این باور عامیانه از کجا نشأت گرفته است؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز - فقط ۱۰ درصد؟

دقیقا مشخص نیست که منشأ این باور عامیانه از کجاست، اما فرضیه‌‌های مختلفی پیرامون این موضوع مطرح شده‌اند.

 • طبق یکی از معروف‌ترین این فرضیه‌ها، مقدمه‌ای که لووِل توماس (Lowell Thomas)، روزنامه‌نگار آمریکایی، بر کتاب جنجالی «آئین دوست‌یابی» اثر دیل کارنگی (Dale Carnegie) نوشت، به این باور دامن زد. توماس در نقل قولی ناصحیح از ویلیام جِیمز (William James)، روان‌شناس برجسته‌ی آمریکایی، می‌نویسد: «یک انسان‌ معمولی فقط از ۱۰ درصد توانایی ذهنی بالقوه‌ی خود استفاده می‌کند»، در حالی‌که جیمز به «انرژی ذهنی بالقوه» اعتقاد داشت و نیز در هیچ‌یک از سخنان خود به محدودیت ۱۰ درصدی اشاره‌ای نکرده است.
 • فرضیه‌ی دیگری، این باور را به نقل قولی نامعتبر از آلبرت اینشتین نسبت می‌دهد. ادعا شده است اینشتین قدرت ذهنی خود را ناشی از استعداد خاصش در استفاده‌ی بیش از ۱۰ درصد از ظرفیت مغز خود می‌دانست. گفتنی است که این نقل قول در هیچ آرشیوی از سخنان اینشتین یافت نشده است.
 • فرضیه‌ی سوم، این باور را تا حدی نشأت گرفته از یافته‌های علمی گمراه‌کننده می‌داند. برای مثال، ویلدر پنفیلد (Wilder Penfield)، جراح سرشناس مغز و اعصاب، در دهه‌ی ۱۹۳۰ از کشف ناحیه‌ای از مغز موسوم به قشر خاموش (silent cortex) خبر داد که طبق تحقیقات پنفیلد، هیچ‌گونه واکنشی در مقابل تحریکات الکتریکی نداشت. اما امروزه این ناحیه را با عنوان قشر تداعی (association cortex) می‌شناسیم و می‌دانیم که در پیچیده‌ترین عملکردهای ذهنی نقش دارد.

آیا «لوسی» نخستین فیلمی است که به این باور عامیانه اشاره دارد؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز - اسکارلت یوهانسون در فیلم لوسی

خیر، پیشتر از «لوسی» در فیلم‌های متعدد دیگری نیز به این موضوع پرداخته‌ شده است. از جمله‌ی این فیلم‌ها می‌توان به «نامحدود» (Limitless)، محصول سال ۲۰۱۱، به کارگردانی نِیل بِرگر (Neil Burger) اشاره کرد، با این تفاوت که در این فیلم ادعا شده است انسان‌ها از ۲۰ درصد ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنند. برَدلی کوپِر در این فیلم نقش شخصیتی به‌ نام اِدی را ایفا می‌کند که با مصرف یک قرص، موفق به استفاده ۱۰۰ درصد از مغز خود می‌شود. «دفاع از زندگی‌ات» (Defending Your Life) به کارگردانی آلبرت بروکس (Albert Brooks) و «پرواز مسیریاب» (Flight of the Navigator) به کارگردانی رَندال کلایزِر (Randal Kleiser) فیلم‌های دیگری هستند که این موضوع را در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۸۶ بر پرده‌ی سینما بردند. مجموعه‌ی تلویزیونی «قهرمانان» نیز که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در چهار فصل از شبکه‌ی اِن‌بی‌سی پخش شد، به مضمون تقریبا مشابهی اشاره دارد.

چند درصد از مردم به این باور عامیانه اعتقاد دارند؟

در نظرسنجی‌ای که در سال ۲۰۱۲ از ۲۴۲ معلم مدرسه در بریتانیا و هلند انجام شد، ۴۸ درصد از شرکت‌کنندگان بریتانیایی و ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان هلندی با این باور عامیانه موافقت کردند. در نظرسنجی دیگری که توسط بنیاد تحقیقات پارکینسون مایکل جِی فاکس (Michael J Fox Foundation for Parkinson’s Research) در سال ۲۰۱۳ در آمریکا انجام شد، ۶۵ درصد شرکت‌کنندگان موافقت خود را با این باور اعلام کردند.

آیا این باور عامیانه حقیقت دارد؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز ـ مطلع نبودن

جالب است بدانید این باور عامیانه که ما انسان‌ها فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کنیم، حقیقت ندارد. به استناد هزاران اسکن مغزی، امواج فعالیت حتی در زمان استراحت در سرتاسر مغز جریان دارند. مدرک دیگری که این باور را رد می‌کند، بیماران مبتلا به ضایعات مغزی هستند. مطالعات نشان داده است جزئی‌ترین آسیب‌های مغزی می‌توانند به پیامدهای بسیار ناگواری منجر شوند. یا مثلا اگر ارسال پیام‌های حسی از اندام‌های بدن به سلول‌های عصبی مربوطه بنا به دلایلی از جمله قطع عضو متوقف شود، سلول‌های عصبی بیانگر عضو قطع شده بیکار نخواهند ماند، چرا که به سرعت توسط نواحی مجاور در انجام سایر عملکردها به کار گرفته می‌شوند. این واقعیت ثابت می‌کند که مغز خیلی سریع تمامی بافت‌های عصبی موجود را به کار می‌گیرد و هیچ بخشی را رها شده باقی نمی‌گذارد.

پس چرا این باور غلط هنوز هم رواج دارد؟

به نظر عده‌ی زیادی از مردم، این باور عامیانه نه‌تنها محتمل بلکه فریبنده است، چرا که به این باور از منظر توانایی‌های بالقوه‌ی بشر می‌نگرند. بسیاری از ما معتقدیم فقط در صورت سخت‌کوشی فراوان است که می‌توانیم به موفقیت‌های بالاتری هم‌چون یادگیری زبان‌های خارجی، موسیقی یا مهارت‌های ورزشی دست پیدا کنیم. اما همین طرز فکر را به غلط در این ایده خلاصه کرده‌ایم که فقط ۱۰ درصد ظرفیت یا توانایی بالقوه‌ی مغز انسان قابل استفاده است.

آیا باید از بابت فیلم‌هایی مانند «لوسی» که به این باور غلط دامن می‌زنند، نگران باشیم؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز ـ علامت خطر

عده‌ی زیادی از دانشمندان علوم اعصاب با ساخت فیلم‌هایی از این قبیل موافق نیستند. این عده معتقدند باورهای غلط بسیاری پیرامون کارکرد مغز در میان مردم رواج یافته‌اند و چنین فیلم‌هایی فقط به گسترش این باورهای غلط دامن می‌زنند و میلیون‌ها مخاطب خود را با باورهای نادرست علمی مواجه می‌کنند. با این حال، برخی دیگر خوش‌بینانه‌تر به این قضیه نگاه می‌کنند و معتقدند که مخاطب می‌داند نباید چنین ادعاهایی را جدی بگیرد.

اما شما چه فکر می‌کنید؟ آیا با ساخت این قبیل فیلم‌ها علی‌رغم محتوای غیرعلمی‌شان موافق هستید؟

برگرفته از: wired

هیچ‌وقت برای یادگرفتن دیر نیست

14000تومان 7000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

57 دیدگاه
 1. ملت عشق می‌گوید

  با سلام از نظر متافیزک تاثیر انرژی مثبت به کارکرد و بازده عالی مغز انجام میگیرد ، انرژی منفی ذهن هارو کندنگه میداره ،اگه متافیزیک برسی کنه میگه همه چیز از نور و صدا درست شده و با تغییرات مولکولی اجسام درست شدن و اگر دقت کرده باشید انسان تشابه ای از کل جهان هست ، حضرت مولانا چشم انسان و کهکشان های منظومه میدونست و از همه مهم تر وجود چهار عنصر حیات اب باد خاک اتش در تشکیل انسان با این راز مهم پس در نتیجه انرژی زیاد میتونه سوخت مغز باشه و مغز میتونه خیلی قوی تر و چیز های غیر باور در دسترس هرکس بزاره ،

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   از شما و سایر دوستانی که در بحث شرکت کردید و دیدگاه‌تون رو با ما به‌اشتراک گذاشتید سپاسگزارم.

 2. jawad mohammadi می‌گوید

  به نظرم اینکه نظریه که شما بیان نموده اید که میتوانیم بیشتر از ده درصد مغز خود را استفاده کنیم و ده در صد را که باور دیگر مردم و محققین و دانشمندان بود غلط دانستید نظر شخص خودتان است, انسان هر چه که اطلاعات بیشتر داشته تا حالا نشده که شخصی تایید کند حافظه کدام شخص یا فردی گنجایش اطلاعات دیگری را نداشته باشد ,پس شاید ده درصد هم خیلی زیاد از آنی باشد که فکر میکنید بعضی از دانشمندان چهار فیصد را برای انسان های معمولی تایید میکند صدر درصد که دور از تصور است.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   یادآوری می‌کنم که من صرفا مترجم این مطلب هستم و آنچه مطالعه کردید، نظرات شخصی بنده نیست. راستش اصلا تخصصی در این حیطه ندارم که بخوام درموردش نظریه‌پردازی کنم 🙂 منبع مطلب رو هم می‌تونید در لینک انتهای متن مشاهده کنید.
   سپاس از همراهی‌تون

 3. S می‌گوید

  با عرض سلام خدمت شما باید عرض کنم که این که ما ۱۰ درصد از مغزمونو استفاده میکنیم و این به اندازه ی یک گوسفند هستش در واقع باید به صورت واقع بینانه این رو هم درنظر بگیریم که مولکول دی ان ای که در هر سلول بدن انسان فعالیت میکنه درواقع اطلاعاتی از کل کتابهایی که تا بحال بشر به زبان های مختلف نوشته هم بیشتره خب وقتی در چنین جای کوچکی انقدر اطلاعات قابلیت ذخیره سازی و کنترل فعالیت های زیستی بدن امکان پذیره ما نباید این که ما تنها از ۱۰ درصد از مغزمونو استفاده میکنیم رو خیلی دور ببینیم تازه اینکه هیچ محدودیتی برای یادگیری و حفظ مطالب پیچیده و مختلف و در صورت تکرار با کم ترین میزان فراموشی میتونه وجود این اتاق های خالی و کم فعال مغز مارو نشون بده

 4. احسان می‌گوید

  این درست نیست که ما تنها از ده درصد از مغز خود استفاده می‌کنیم، بلکه واقعیت درست این است که ما موفق شده‌ایم تنها ۱۰ درصد از عملکرد مغز خود را درک کنیم …
  با تشکر از راهنمایی های خوبتون …و همچنین نظریه دوستان و جویا بودن اونها در مورد این امر مهم واقعا عالی بود

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنونیم که دیدگاه‌تون رو با ما و سایر دوستان به اشتراک گذاشتید.

 5. امیر می‌گوید

  سلام وقتی گفتن ۱۰ درصد منظور این نیست که ۹۰ درصد اون خاموشه بلکه مقدار عملکرد تمام اجزای مغز به یک عدد مشخص محدود شده. مثلا cpu رو در نظر بگيرين در حالت عادی یه سرعت مشخصی داره ولی وقتی اورکلاک بشه چندین برابر سرعتش بالا ميره.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون که هم مطالب‌مون رو مطالعه می‌کنید و هم دیدگاه‌تون رو برامون می‌نویسید.

 6. h;fv nsj ;[ می‌گوید

  سلام به نظر من حقیقته که ما از درصدی کمی از مغزمان استفاده می کنیم چون ما انسان ها بعد از مرگ در صورتی که به بهشت می رود خداوند او را به تنهایی تبدیل به یک انسان با قابلیت های متفاوت می کند نمونه بارز که و زنده می توانند از رمال های هندی که بعضی انها می توانند بدن خود را به طرز وحشتناکی سوخت و ساز خود را کاهش و با یک خرما ماه ها زنده بمانند این نشانه ای از تک بعدی فکر کردن انهاست و کتاب هایی در این مورد آمده است و من هم نام انها را نمی دانم ولی ما انسان ها انقدر به این مادیات اطراف خود علاقه مند شدیم که اگه همچین چیزی بشنویم میگه دروغی بیش نیست خداوند توانایی های زیادی در ما قرار داده است که هیچ کدوم از دکترایی که به صورت فیزیکی ما را درمان می کنند و در مورد روح و قابلیت های کشف نشده مغز چیزی زیادی نمی دونند نقص می کنند مانند کسایی که اولین بار نظریه های انیشتن و … را رد کرده اند رفتار می کنند …

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………TATA

 7. حسام می‌گوید

  سال ۱۹۰۰ میلادی لرد کلوین اعلام کرد که موردی برای ارائه در علم فیزیک نمانده و تقریبا همه مسائل حل شده، ولی سه دهه بعد انیشتین نظریاتی ارائه داد که علم فیزیک دچار تغییرات خیلی زیادی شد (فیزیک جدید) و هنوز مسائل حل نشده ای در فیزیک نظری وجود داره که هیچ کس نتونسته حل کنه وضعیت علم پزشکی الان هم مثل علم فیزیک در سال ۱۹۰۰و هنوز مسائل خیلی زیادی در مورد مغز وجود داره که راجبش نمیدونن