چگونه مثبت فکر کنیم؛ ۱۰۰ تمرینی که حالتان را خوب می‌کند

35

شاید خیلی از ما واقعا ندانیم با این همه مشکلاتی که در زندگی داریم، چگونه مثبت فکر کنیم و از زندگی لذت ببریم. برخلاف تصور اکثر مردم، مثبت‌اندیشی و لذت بردن از زندگی ارتباط چندانی با عوامل محیطی و مادیات ندارد. شما تنها زمانی خوشبختی را احساس می‌کنید و از زندگی خود لذت می‌برید که بتوانید در هر شرایطی با دید مثبت به مسائل نگاه کنید. نگرش شما فقط و فقط به خودتان بستگی دارد و هیچ عامل دیگری نمی‌تواند شما را وادار کند بدبین باشید. در این نوشته با ۱۰۰ تمرین مثبت اندیشی آشنا می‌شوید که در هر شرایطی می‌توانند مفید باشند.


حتما بخوانید: ۱۰ روش رایگان برای اینکه همین الان احساس خوشحالی کنید

بعضی وقت‌ها حتی بهترین داروها و مراقبت‌ها هم سلامت جسم و روان را تضمین نمی‌کنند. تمرینات مثبت‌اندیشی می‌توانند در راستای مبارزه با بیماری‌ها یا کنار آمدن با تغییرات بزرگ در زندگی بسیار سودمند باشند. در این نوشته ۱۰۰ مورد از تمرینات مؤثر را آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند افکار مخرب و منفی را به افکار شاد، فعال و مثبت تبدیل کنید.

موارد کلی

۱. هنگام صحبت تنها از واژه‌های مثبت استفاده کنید

اگر مدام به خودتان بگویید «نمی‌توانم»، خودتان را متقاعد می‌کنید که واقعا ناتوان هستید. به خودتان بگویید به خوبی از عهده‌ی کارها برمی‌آیید یا دست‌کم همه‌ی تلاش‌تان را می‌کنید.

۲. افکار منفی را دور کنید

هنگامی که روحیه‌تان ضعیف است اجازه ندهید افکار و احساسات منفی آزارتان بدهند. حتی تنها برای چند ساعت در روز افکار منفی را از خودتان دور کنید و فقط روی جوانب مثبت زندگی‌تان تمرکز کنید.

۳. از واژه‌هایی استفاده کنید که احساس قدرت و موفقیت را در شما بیدار می‌کنند

سعی کنید افکارتان را با واژه‌هایی بیان کنید که باعث می‌شوند احساس قدرت و شادی داشته باشید و حس کنید زندگی‌تان تحت کنترل خودتان است. سعی کنید به جای واژه‌هایی که به شما احساس شکست یا بی‌کفایتی می‌دهند، روی واژه‌های مثبت تمرکز کنید.

۴. از جملات الهام‌ بخش و عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید

یکی از محبوب‌ترین تمرینات مثبت‌اندیشی، تکرار جملات تأکیدی مثبت است. یعنی در فواصل زمانی منظم عبارت مثبتی مانند «من لایق خوشبختی هستم» یا «من ارزش عشق ‌ورزیدن را دارم» را با خودتان تکرار کنید. باور داشتن به صحت این عبارات و یادآوری آنها به خودتان باعث می‌شود دید مثبت‌تری نسبت به زندگی داشته باشید.

۵. افکارتان را هدایت کنید

روان‌شناسان از این روش زیاد استفاده می‌کنند. هنگامی که احساس ضعف یا اضطراب دارید این کار به شما کمک می‌کند کنترل افکار خود را به دست بگیرید. به یک رؤیای خوشحال‌کننده فکر کنید، یک تصویر ذهنی مثبت بسازید یا به عوامل خارجی واکنش‌های مثبت نشان بدهید تا احساسات بد را تحت کنترل در بیاورید.

۶. شک نکنید خودباوری و موفقیت به هم وابسته‌اند

هیچ چیز به اندازه‌ی اینکه «خودتان را باور کنید» به موفقیت‌تان تحقق نمی‌بخشد. اگر قرار است به چیزی شک کنید به افکار منفی و ضعف‌هایتان شک کنید و باور کنید در رسیدن به همه‌ی اهداف‌تان موفق خواهید بود.


حتما بخوانید: مثبت‌اندیش‌ها چگونه انرژی منفی را از خود دور می‌کنند؟

۷. اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنید

مثبت فکر کردن به معنای انکار اشتباهات‌تان نیست. به جای این کار، برای فکر کردن به مسائلی که شما را به موقعیت کنونی‌تان کشانده است به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه پرهیز کنید و دید مثبت‌تری نسبت به آینده داشته باشید.

۸. به خودتان اعتماد کنید

بیشتر وقت‌ها زمانی که احساس ناامیدی و ناراحتی می‌کنیم، به جای اینکه بابت کارهایی که تاکنون درست انجام داده‌ایم به خودمان اعتماد کنیم، تنها روی مسائل منفی و اشتباهاتی که مرتکب شده‌ایم تمرکز می‌کنیم. حتی اگر بعضی کارها را خراب کرده‌اید، برای کارهایی که تا حالا به خوبی انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید.

برای تهیه مجموعه صوتی «مثبت‌اندیشی و شادی» کلیک کنید

۹. خودتان را ببخشید

خودتان را ببخشید تا بتوانید مثبت فکر کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

اینکه مدام خودتان را بابت اشتباهات گذشته‌تان سرزنش کنید چیزی را تغییر نمی‌دهد. به خودتان بگویید که اشتباهات‌تان را بخشیده‌اید و سپس آنها را رها کنید.

۱۰. از گذشته درس بگیرید

شما گذشته را پشت سر گذاشته‌اید، هر چقدر هم بد پیش رفته باشد، نمی‌توانید آن را تغییر بدهید. هرگاه احساس کردید درباره‌ی گذشته افکار منفی به سراغ‌تان آمده‌اند، آنها را با افکار مثبت درباره‌ی آینده جایگزین کنید.

۱۱. به یاد داشته باشید اوضاع می‌توانست بدتر باشد

هرچقدر هم اوضاع خراب است فراموش نکنید شرایط می‌توانست بدتر باشد. بابت همه‌ی چیزهای خوبی که در زندگی دارید شکرگزار باشید، حتی اگر فکر می‌کنید جوانب منفی زندگی‌تان از جوانب مثبت آن بیشتر است.

۱۲. به وضعیت کنونی‌تان به عنوان یک فرصت نگاه کنید

گاهی اوقات حتی مسائلی که در زندگی‌مان منفی به نظر می‌رسند به ما فرصت‌هایی برای قوی‌تر شدن اعطا می‌کنند و اگر در آن شرایط قرار نمی‌گرفتیم در برابر فشارها مقاوم نمی‌شدیم. شاید از دست دادن کارتان فرصتی باشد تا کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید یا ادامه تحصیل بدهید.


حتما بخوانید: چطور طرز فکرمان را برای غلبه بر چالش‌های زندگی تغییر دهیم

۱۳. برای تبدیل افکار منفی به مثبت، ایده بدهید

هرگاه فکر اینکه باید فلان کار را به شیوه‌ی دیگری انجام می‌دادید ذهن‌تان را مشغول کرد، سعی کنید افکارتان را تغییر بدهید و به جای آن در مورد کاری که انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید. به یاد داشته باشید شما کامل و بدون نقص نیستید، می‌توانید دفعه‌ی بعد بهتر عمل کنید.

۱۴. روی تخیل‌تان کار کنید

تجسم کردن کاری که می‌خواهید انجام بدهید یا شخصیتی که می‌خواهید داشته باشید برای رساندن شما به آن اهداف، محرک خوبی است و باعث می‌شود نسبت به مسیری که باید بپیمایید احساس مثبت‌تری داشته باشید.

۱۵. به راه‌های عملی کردن رؤیاهایتان فکر کنید

به راه های عملی کردن تصورات تان فکر کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

طبیعتا قدم بعدی این است که فکر کنید چگونه می‌خواهید به جایگاهی که خودتان را در آن می‌بینید دست یابید. افکارتان صرفا با خیال‌پردازی به وقوع نمی‌پیوندند. پس برنامه‌ای بریزید تا با برداشتن قدم‌های کوچک در طول زمان به هدف‌تان برسید.

۱۶. خودهیپنوتیزمی را تمرین کنید

خودهیپنوتیزمی حالتی از هوشیاری ایجاد می‌کند که ذهن در آن حالت تربیت‌پذیر است، یعنی در آن حالت پیشنهادهای مثبت را راحت‌تر می‌پذیرید. خودهیپنوتیزمی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در زندگی‌تان خوشحال‌تر، امیدوارتر و سالم‌تر باشید.

۱۷. دلایلی را که نشان می‌دهند به خواسته‌هایتان می‌رسید، بنویسید

اگر به سختی باور می‌کنید ترفیعی را که مد نظر دارید خواهید گرفت یا کتاب‌تان منتشر خواهد شد، به جای تمرکز روی دلایلی که بدگمانی‌تان را تقویت می‌کنند، بنشینید و فهرستی از دلایلی را که نشان می‌دهند به خواسته‌تان خواهید رسید، تهیه کنید.


حتما بخوانید: ۱۴ کاری که افراد مثبت‌ اندیش انجام نمی‌دهند

در محل کار

محل کار معمولا محیط استرس‌زایی است، برای مقابله با استرس در محل کار، این ایده‌ها و روش‌ها را پیاده کنید تا بیشتر روی نیمه‌ی پر لیوان متمرکز شوید.

۱۸. صحیح و مفید از خودتان انتقاد کنید

اینکه بی‌جا و ظالمانه از خودتان انتقاد کنید نه تنها ذره‌ای به پیشرفت‌تان کمک نمی‌کند بلکه روحیه‌تان را هم خراب می‌کند. برای یادگیری و پیشرفت به نحو مفید از خودتان انتقاد کنید.

۱۹. موفقیت‌ را مجسم کنید

موفقیت را مجسم کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

گاهی اوقات وقتی مجسم می‌کنید پروژه‌ای را با موفقیت به پایان رسانده‌اید یا ترفیعی را که می‌خواستید گرفته‌اید، تشویق می‌شوید و احساس بهتری نسبت به موقعیت فعلی‌تان خواهید داشت.

۲۰. صاف بنشینید

مچاله شدن در صندلی‌ باعث نمی‌شود درباره‌ی مسئله‌ای که آزارتان می‌دهد احساس بهتری داشته باشید. اگر صاف روی صندلی بنشینید متوجه می‌شوید که بهتر می‌توانید فکر کنید.

۲۱. تصاویر مثبت را در معرض دید قرار بدهید

میزتان را به مکان شادی‌بخش شخصی‌تان تبدیل کنید. با قرار دادن تصاویری که خوشحال‌تان می‌کنند یا اهداف‌تان را به شما یادآوری می‌کنند روی میزتان محیطی مثبت و آرام‌بخش بسازید.

۲۲. آرامش‌تان را حفظ کنید و مانع اتفاقات نشوید

گاهی اوقات بهترین روش کنار آمدن با مشکلات این است که آرامش‌تان را حفظ کنید و اجازه بدهید اتفاقات مسیرشان را طی کنند. به یاد داشته باشید بیشتر وقت‌ها مشکلات بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی‌شان به نظر می‌رسند، پس آرامش‌تان را حفظ کنید و زیاد استرس نداشته باشید.


حتما بخوانید: چگونه در مواجهه با مشکلات آرامش خود را حفظ کنیم

۲۳. از زاویه‌ی دیگری به مسائل نگاه کنید

سعی کنید با تغییر زاویه‌ی دیدتان الگوی تفکرتان را عوض کنید. این کار به شما کمک می‌کند در مواجهه با همکاران، رئیس‌ و افراد دیگر، اشتباهات‌تان را ببینید و علت ناراحتی دیگران را درک کنید.

۲۴. افکارتان را ردیابی کنید

هر زمان متوجه شدید افکار منفی به ذهن‌تان راه یافته‌اند سعی کنید فورا به عقب برگردید. شاید الگویی بیابید و روش‌هایی پیدا کنید تا دیدگاه‌تان را نسبت به خودتان و شرایط منفی دگرگون کنید.

۲۵. درجا نزنید

شاید در گذشته اشتباهی کرده باشید؛ اشتباه برای همه پیش می‌آید. روی اشتباهات‌تان درجا نزنید. با خودتان آشتی کنید و روی اهداف جدید تمرکز کنید.

۲۶. بدترین منتقد خودتان نباشید

هیچ‌کس مثل شما نمی‌تواند احساسات آزاردهنده‌تان را بیدار کند. انتقادهای خشن را متوقف کنید و هنگامی که احساس می‌کنید در بدترین حالت‌تان هستید، درباره‌ی توانایی‌هایتان فکر کنید.

۲۷. عاقلانه به مشکلات‌تان نگاه کنید

اینکه بعد از یک اشتباه کوچک در محل کار، خودتان را ببازید آسان است. سعی کنید قدمی به عقب برگردید و دوباره به موقعیت نگاه کنید. احتمالا متوجه می‌شوید آنچه که فکر می‌کردید مسئله‌ی بزرگی است، در واقع آن‌قدرها هم اهمیت نداشته باشد.


حتما بخوانید: چگونه مشکلات را حل کنیم

۲۸. خودتان را باور کنید

خودتان را باور کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

ترفیع می‌خواهید؟ حساب بانکی پر می‌خواهید؟ خودباوری کمک می‌کند به آنها برسید تا باورتان به وقوع بپیوندد.

۲۹. از هم‌صحبتی با همکاران منفی‌نگر و غرغرو بپرهیزید

هیچ چیز به اندازه‌ی همکارانی که به همه چیز دید منفی دارند و از همه چیز شاکی هستند، روحیه‌ی مثبت را تخریب نمی‌کند. از صحبت کردن با کسانی که می‌دانید تنها باعث می‌شوند احساس بدتری داشته باشید پرهیز کنید.


حتما بخوانید: با کسی که مدام غر می‌زند چگونه برخورد کنیم؟

۳۰. عمیقا باور کنید در کارتان بهترین هستید

اگر ترش‌رو هستید و مدام در کارتان دنبال شکست‌ها می‌گردید احتمال اینکه با این نگرش عملا عملکردتان را تضعیف کنید زیاد است. وقتی فکر می‌کنید در کارتان خوب هستید احتمال اینکه تلاش‌تان را به کار بگیرید و عملکرد خوبی نشان بدهید بسیار بیشتر است.


حتما بخوانید: چگونه بهترین باشیم؛ ۱۷ کاری که شما را از معمولی بودن نجات می‌دهد

۳۱. دنبال فرصتی برای جبران شکست‌‌هایتان باشید

در هر شکست فرصتی برای بهبودی نهفته است. زمانی را برای فکر کردن به راه‌های تبدیل موانع پیش رویتان به مسیری برای پیشرفت در آینده‌ی کاری‌تان اختصاص بدهید.


حتما بخوانید: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

زندگی شخصی و خانوادگی

اگر می‌خواهید در برابر خودتان یا معضلات خانوادگی برخوردهای مثبت‌تان را حفظ کنید این شیوه‌های تفکر مثبت را امتحان کنید.

۳۲. با افراد مثبت‌اندیش معاشرت کنید

 

چگونه در روابط شخصی رفتارهای مثبت داشته باشیم _ چگونه مثبت فکر کنیم

مثبت‌اندیشی مسری است، پس اطراف‌تان را با دوستان و آشنایانی پر کنید که نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینند.


حتما بخوانید: مثبت‌اندیش‌ها چگونه انرژی منفی را از خود دور می‌کنند؟

۳۳. از اینکه زندگی‌تان کسل‌کننده نیست، خوشحال باشید

اگر هیچ اتفاق خوب یا بدی برای‌تان نمی‌افتاد، زندگی‌تان کسل‌کننده می‌شد. هر پیشامدی را یک چالش در نظر بگیرید و راهی برای سرگرمی و علاقه‌مند کردن خودتان به زندگی پیدا کنید.

۳۴. دید وسیعی داشته باشید

هزینه‌ی پارکینگ فکرتان را آزار می‌دهد؟ آیا هفته‌ی آینده باز هم این مسئله آزارتان می‌دهد؟ ماه آینده چطور؟ بیاموزید از مسائلی که واقعا اهمیت ندارند بگذرید.

۳۵. گذشته و خاطرات بدتان را رها کنید

گذشته آینده را پیشگویی نمی‌کند پس چرا روی آن تمرکز کنیم؟ اگر احساس کردید در حال نشخوار کردن گذشته هستید آگاهانه تلاش کنید افکارتان را به مسیر دیگری هدایت کنید.


حتما بخوانید: چطور یک خاطره‌ بد را برای همیشه از ذهن‌ خود پاک کنیم؟

۳۶. از رفتارهای خوب دیگران انرژی بگیرید

آیا دوستی دارید که همیشه برای‌تان نقش ژلوفن داشته باشد و با رفتارهایش به شما آرامش خاصی بدهد؟ از آن دسته اطرافیان‌تان که رفتارهای مثبت دارند و می‌توانند کاری کنند تا نسبت به همه چیز در زندگی‌تان احساس بهتری داشته باشید دلگرمی بگیرید.

۳۷. ذکر بگویید

مهم نیست چه ذکری را انتخاب می‌کنید. ذکرهایی را که دوست دارید با آنها زندگی کنید انتخاب کنید و هر روز آنها را تکرار کنید. این کار هر روز به شما یادآوری می‌کند مثبت باشید و هر آنچه زندگی پیش رویتان قرار می‌دهد بپذیرید.

۳۸. کسی را برای درددل کردن پیدا کنید

همین که بدانید تنها نیستید، التیام‌بخش است. احساسات منفی‌تان را با یک دوست، عضوی از خانواده یا حتی یک روانکاو حرفه‌ای در میان بگذارید. وقتی کسی را داشته باشید که بتوانید آزادانه با او صحبت کنید و بار حرف‌های ناگفته را از دوش‌تان بردارید، احساس بهتری خواهید داشت.


حتما بخوانید: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۳۹. محبت کنید

اگر می‌خواهید احساس بهتری داشته باشید برای کسی که به او اهمیت می‌دهید کار خوبی انجام بدهید. به این ترتیب به پاس خوب بودن‌تان احساس خوبی خواهید داشت و علاوه بر آن، روز فرد دیگری را هم می‌سازید.

۴۰. از خودتان دلجویی کنید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید مزایای زندگی کردن را به خودتان یادآوری کنید این است که از خودتان دلجویی کنید. با یک جعبه شکلات، یک متن یا یک بازی ویدئویی جدید به خودتان فرصتی برای استراحت بدهید.

۴۱. نعمت‌هایی را که دارید، به خودتان یادآوری کنید

اگر خانواده‌ی خوب، دوستان خوب یا حتی فقط غذایی برای خوردن دارید، هر روز اینها را به خودتان یادآوری کنید، حتی اگر احساس می‌کنید نعمت‌های ناچیزی هستند.

۴۲. شکرگزار باشید

شکرگزار باشید _ چگونه مثبت فکر کنیم

باید برای نعمت‌های زیادی که به ما اعطا شده، شکرگزار باشیم. بابت آنچه زندگی‌تان را بهتر و شادتر ساخته است شکرگزار باشید تا انرژی مثبت بگیرید.

۴۳. ویژگی‌های مثبت کسانی را که دوست‌شان دارید به آنها یادآوری کنید

اینکه باعث شوید فرد دیگری احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد، روابط‌تان را تقویت می‌کند و به شما بهانه‌ای می‌دهد تا به جای چیزهای منفی، روی افکار مثبت تمرکز کنید.

۴۴. سرزنشگر نباشید

قبض آب پرداخت نشده است، حال می‌توانید عصبانی شوید و با همسر یا هم‌خانه‌تان دعوا کنید یا گذشت داشته باشید، برای حل مسئله قدمی بردارید و با یکدیگر کار کنید تا معضل را برطرف کنید.

۴۵. بازیگوش باشید

هیچ چیز به اندازه‌ی بازیگوشی و بیرون کشیدن کودک درون‌تان روحیه‌ و افکارتان را تغییر نمی‌دهد.


حتما بخوانید: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

آرامش و سرگرمی

وقت آزادتان را صرف احساسات منفی و اتفاقاتی که در گذشته افتاده‌اند نکنید. با کمک این نکته‌های کاربردی افکارتان را از منفی به مثبت تغییر بدهید.

۴۶. کتاب الهام‌‌بخش بخوانید

کتاب الهام بخش بخوانید _ چگونه مثبت فکر کنیم

اگر نمی‌توانید در زندگی خودتان انگیزه‌ای بیابید همین حالا سعی کنید با خواندن کتاب، از زندگی شخص دیگری انگیزه بگیرید و روحیه‌تان را بالا ببرید.


حتما بخوانید: ۵ کتاب سترگ که به کور شدن بعد از خواندنشان می‌ارزند ـ قسمت اول

۴۷. فیلم کمدی مورد علاقه‌تان را ببینید

تماشای فیلم یا سکانس مورد علاقه‌تان برای تقویت روحیه‌، محرکی قوی و فوری است. پس از تماشای آن می‌خندید و هر آنچه حال‌تان را خراب کرده بود، فراموش می‌کنید.

۴۸. لازم نیست همیشه در جریان اخبار باشید

اخبار معمولا پر از اطلاعات ناراحت‌کننده است. اگر حال خوبی ندارید امشب دنبال اخبار نباشید و به جای آن کار لذت‌بخشی انجام بدهید.

۴۹. فعالیت فیزیکی داشته باشید

از فواید ورزش غافل نشوید. ورزش کردن هورمون‌هایی آزاد می‌کند که روحیه‌تان را تقویت می‌کنند. بدوید، بازی کنید یا فقط اطراف محله‌تان قدم بزنید تا نگرش‌تان بهتر شود.

۵۰. موسیقی شاد گوش کنید

موسیقی روی روحیه تأثیر زیادی دارد. چه وقتی که در ماشین در حال رانندگی هستید و چه وقت‌هایی که در خانه هستید، با صدای بلند به موزیکی که با شنیدنش احساس خوشحالی می‌کنید گوش کنید.


حتما بخوانید: چگونه شاد زندگی کنیم؟

۵۱. رشته‌ی افکارتان را نظاره کنید

آیا هنگامی که می‌نشینید و فکر می‌کنید افکار منفی از ذهن‌تان رد می‌شوند؟ هنگامی که در حال استراحت هستید کاوش‌های ذهنی‌تان را مشاهده کنید و یاد بگیرید افکارتان را به سوی خاطرات شادتر سوق بدهید.

۵۲. فعالیت‌هایی داشته باشید که با اهداف‌تان هم‌سو هستند

اگر در فکر کاهش وزن هستید آخر هفته را صرف پختن کلوچه نکنید، این کار شما را وسوسه می‌کند رژیم غذایی کم کالری‌تان را زیر پا بگذارید. در عوض پیاده‌روی کنید، با دوست‌تان تنیس بازی کنید، فعال باشید و انرژی‌تان را تخلیه کنید.

۵۳. روی نفس کشیدن تمرکز کنید

هر گاه احساس کردید مشکلات‌تان بسیار سنگین هستند و نمی‌توانید با آنها کنار بیایید، سعی کنید تنها روی نفس کشیدن‌ خود تمرکز کنید. این کار شما را آرام می‌کند، برخی از نگرانی‌هایتان را برطرف می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا عوامل مثبت زندگی‌تان را برجسته‌تر ببینید.


حتما بخوانید: ۶ تمرین تنفس برای آرامش در کمتر از ۱۰ دقیقه

۵۴. به سرگرمی‌هایی که در زندگی دارید توجه کنید

شاید ۴۰ ساعت در هفته را با نشستن پشت میز و کار سخت سپری کنید اما در عین حال حتما چیزهایی هم در زندگی‌تان دارید که سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشند، به آنها توجه کنید. هنگامی که روحیه‌ی خوبی ندارید زمانی را با فکر کردن به سرگرمی‌های تازه و هیجان‌انگیز بگذرانید.


حتما بخوانید: 16 سرگرمی برای زندگی باکیفیت‌تر

۵۵. دنیای اطراف‌تان را کاوش کنید

برای رهایی از افکار منفی اطراف تان را کاوش کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

برای اینکه حواس‌تان از احساسات منفی پرت شود به طبع ماجراجویتان فرصت ابراز بدهید. به قسمت‌هایی از شهر بروید که تاکنون نرفته‌اید، گردشی یک‌روزه در کارخانه‌ی نزدیک محل سکونت‌تان داشته باشید یا با بازدید از مکان‌هایی که در آنها خاطره دارید، زمانی را برای زنده کردن خاطرات خوش صرف کنید.

۵۶. هیجان‌زده باشید

حتی اگر شنبه باید یک میلیون کار آزاردهنده انجام بدهید، سعی کنید بهانه‌ای برای هیجان داشتن پیدا کنید. حتی یک بهانه‌ی کوچک می‌تواند تأثیر بزرگی روی احساس‌تان و شیوه‌ی گذراندن روزتان داشته باشد.


حتما بخوانید: جملات انگیزشی؛ ۷۲ جمله‌ای که خواندنشان یک روز پرانرژی را برایتان رقم می‌زند

۵۷. بهانه‌ای برای خندیدن بیابید

اگر در طول روز مسئله‌ای برای خندیدن پیش نیامده است، به خاطره‌ای فکر کنید که همیشه شما را به خنده می‌اندازد. هنگامی که در حال خندیدن هستید منفی فکر کردن دشوار است.

۵۸. در هنگام خشم و ناراحتی، بشمرید تا کاملا آرام شوید

برای همه‌ی ما پیش آمده است که به اندازه‌ای خشمگین، ناراحت و ناامید باشیم که احساس کنیم می‌خواهیم منفجر شویم. برای اینکه آسان‌تر آرام شوید سعی کنید با شمردن هر عدد، یکی از اجزای بدن‌تان را از خشم رها کنید. در آخر کاملا آرام می‌شوید و می‌توانید منطقی فکر کنید.


حتما بخوانید: راه‌هایی برای کنترل خشم؛ چطور نگذاریم خشم ما را کنترل کند

۵۹. زمانی را به مدیتیشن اختصاص بدهید

فواید مدیتیشن بسیار است، تقویت مثبت‌اندیشی یکی از آنهاست. مدیتیشن با پاک کردن ذهن‌تان و آرام کردن‌تان انبوهی از انرژی‌های منفی دردسرساز را خارج می‌کند.

۶۰. به ۱۰۰ کاری که از انجام دادن‌شان لذت می‌برید فکر کنید

به کارهای لذت بخش فکر کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

احساس می‌کنید زندگی‌تان یک منجلاب بزرگ است؟ بنشینید و فهرستی از کارهایی که انجام‌دادن‌شان برای‌تان لذت‌بخش است تهیه کنید. حتی ممکن است با فکر کردن به لذت کارهای کوچکی مثل گرفتن دوش آب گرم یا قدم‌زدن در برف متوجه شوید زندگی‌تان روی هم رفته خیلی هم بد نیست.

۶۱. چیزی خلق کنید

حالات منفی بیشتر اوقات احساس تمایل شدید به تخریب ایجاد می‌کنند. یکی از راه‌های مقابله با این احساس مخرب این است که به جای خراب کردن، خلق کنید. نقاشی یا طراحی کنید، پرده‌های جدید بدوزید، ماکت بسازید یا حتی پازل سر هم کنید.

۶۲. خودتان را در یک محل شاد تصور کنید

تجسم ابزار قدرتمندی است که می‌توانید از آن استفاده کنید تا خودتان را از موقعیت‌هایی که در آنها احساس ناراحتی می‌کنید برهانید و لبخند بزنید. تنها کافی است چشمان‌تان را ببندید و هر چیزی که بهترین احساس را به شما می‌دهد، تصور کنید.

مواجهه با چالش‌ها

همه مجبورند در زندگی‌شان هر از گاهی با چالش‌هایی مواجه شوند. این چالش‌ها ممکن است اهداف شخصیِ بزرگ یا اتفاقات پیش‌بینی نشده باشند. این نکته‌ها به شما کمک می‌کنند با لبخندی بر لب از پس چالش‌ها برآیید.

۶۳. وانمود کنید به اهداف‌تان رسیده‌اید تا همین اتفاق بیفتد

یک راه کنار آمدن با چالش این است که در خودتان حس اعتمادبه‌نفس و خوشبختی به وجود بیاورید. این احساس در ابتدا ممکن است واقعی نباشد اما با گذر زمان واقعا احساس خوشبختی خواهید کرد و حتی شاید به هدف‌تان نزدیک‌تر شوید.

۶۴. باور کنید که به زودی بهبود می‌یابید

کسانی که دچار بیماری می‌شوند ممکن است بترسند و ناامید شوند. داشتن این احساسات به بهبود شرایط کمکی نمی‌کند. روی بهبودی تمرکز کنید و هر لحظه را طوری زندگی کنید که انگار به زودی درمان می‌شوید.

۶۵. بدانید موانع می‌خواهند شما را به چالش بکشند

در مسیر موفقیت گاهی با موانعی مواجه می‌شوید ولی باید درک کنید این موانع ضرورتا نباید موجب شوند از آنچه می‌خواهید انجام بدهید دست بکشید، شاید تنها به این خاطر وجود دارند که از چیزی که می‌خواهید مطمئن شوید.

۶۶. خودتان را با وزنی که می‌خواهید داشته باشید تصور کنید

وزن کم کردن حتی برای مصمم‌ترین افراد چالش بزرگی است. خودتان را با وزن دلخواه‌تان تصور کنید. این کار برای نگه داشتن شما در مسیر موفقیت محرک خیلی خوبی است.


حتما بخوانید: کاهش وزن با ۳ گام ساده اما معجزه‌آسا

۶۷. با قدم‌های کوچک شروع کنید

یک‌باره کار کردن روی یک هدف بزرگ ممکن است آزار دهنده و گاهی ناامید کننده باشد. برای هر کاری قدم به قدم پیش بروید و هدف نهایی‌تان را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید تا به آن دست یابید.

۶۸.تسلیم نشوید

تسلیم نشوید _ چگونه مثبت فکر کنیم

تسلیم شدن معمولا انتخاب راهی آسان برای خلاص شدن از یک موقعیت دشوار است. هر چقدر هم احساس‌تان منفی بود هرگز از دنبال کردن چیزی که واقعا می‌خواهید، دست نکشید. اگر الان تسلیم نشوید در آینده از خودتان تشکر خواهید کرد.

۶۹. توقع نداشته باشید تغییر کردن آسان باشد

هیچ‌کس تاکنون نگفته است ایجاد تغییری بزرگ در زندگی‌تان آسان خواهد بود یا غلبه کردن بر موانع مثل آب خوردن است، اصلا قرار نیست این‌طور باشد. اجازه ندهید ناسازگاری‌ها باعث شوند اعتمادبه‌نفس‌تان را از دست بدهید و به راهکارهای منفی رو بیاورید.

۷۰. نیمه‌ی پر لیوان را ببینید

در ناامیدی بسی امید است پس در هر موقعیتی امیدوار باشید. هنگامی که غمگین و در محاصره‌ی مشکلات هستید، سعی کنید نیمه‌ی پر لیوان را بیابید و روی آن تمرکز کنید تا از آشفتگی خارج شوید.


حتما بخوانید: روش‌های درمان بدبینی؛ چطور عینک بدبینی خود را برداریم

۷۱. یادتان باشد هیچ شرایطی دائمی نیست

حتی اگر در حال کنار آمدن با اندوه از دست دادن یکی از عزیزان‌تان هستید، به یاد داشته باشید که با گذر زمان احساس بهتری خواهید داشت. شاید همیشه بابت این فقدان غمگین شوید اما با گذر زمان تحمل آن آسان‌تر خواهد شد. هر روز به خودتان یادآوری کنید شرایط بد زودگذر است.

۷۲. عمیقا باور داشته باشید موفق خواهید شد

اگر برای موفقیت محرک بیشتری می‌خواهید ایمان داشته باشید که موفق خواهید بود. این طرز فکر اعتمادبه‌نفس و اطمینان خاطری را که برای ایجاد تغییر نیاز دارید به شما می‌دهد.


حتما بخوانید: ۹ نشانه‌‌ که می‌گویند شما آدم موفقی هستید، حتی اگر خودتان باور ندارید

۷۳. با تغییر روبه‌رو شوید

دنیا همواره در حال تغییر است بنابراین شما و اطرافیان‌تان هم به همان اندازه تغییر می‌کنید. با این تغییرات آشتی کنید و درک کنید تغییرات همیشه پایان خوشبختی نیستند، بلکه صرفا رویداد متفاوتی هستند.

۷۴. برای پیشرفت، به یک اراده قوی نیاز دارید

چالش‌های زندگی هم می‌توانند شما را در هم بشکنند و باعث شوند به دنیا با عینک بدبینی بنگرید، هم می‌توانند قدرتی را که هیچ‌‌وقت از وجودش آگاه نبودید از درون‌تان بیرون بکشند و موجب رشدتان شوند. گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید، هیچ‌وقت دیر نیست.


حتما بخوانید: تقویت اراده با ۱۰ راهکار ساده اما سرسختانه

۷۵. با افکار منفی روبه‌رو شوید

با افکار منفی روبرو شوید _ چگونه مثبت فکر کنیم

گاهی اوقات بهترین راه برای کنار آمدن با مسائل منفی زندگی‌، این است که با آنها روبه‌رو شوید. رسیدن به یک نتیجه یا دست‌کم تلاش برای رسیدن به آن باعث می‌شود نسبت به هر موقعیتی احساس بهتری داشته باشید.

۷۶. روی یافتن راه‌حل تمرکز کنید

در مشکلات غوطه‌ور نشوید. در عوض سعی کنید راه‌حلی برای مشکل پیدا کنید. در این صورت احساس خواهید کرد فعال هستید و زندگی‌تان را تحت کنترل دارید.

۷۷. اجازه ندهید کمبودها شما را متوقف کنند

در مسیر رسیدن به هر هدفی با محدودیت‌هایی مواجه خواهید شد که شما را مجبور به عقب‌نشینی می‌کنند. اجازه ندهید این محدودیت‌ها شما را از رسیدن به هدف نهایی‌تان بازدارند.

۷۸. خودتان را در مسیر درست نگه دارید

شاید در حال حاضر آسان باشد که ضعیف باشید و از مسیر رسیدن به هدفی که در پیش دارید خارج شوید. اجازه ندهید این ضعف بهترین موقعیت‌هایتان را از شما بگیرد زیرا در غیر این صورت حتما پشیمان خواهید شد. برای خودتان یادآورهایی تنظیم کنید تا ذهنیت مثبت‌تان را حفظ کنید و طبق برنامه پیش بروید.

رویکردهای روزمره

اگر واقعا می‌خواهید دیدگاه‌تان را نسبت به زندگی تغییر بدهید سعی کنید این روش‌ها را پیاده کنید تا جهان‌بینی و نحوه‌ی کنار آمدن‌تان با مشکلات تغییر کند.

۷۹. زیبایی‌ها را ببینید

زیبایی ها را ببینید _ چگونه مثبت فکر کنیم

وقت گذاشتن برای تماشای زیبایی‌هایی که شما را دربر گرفته‌اند، حتی هنگامی که در بدترین حالت روحی هستید فورا شما را از درون متحول می‌کند و روحیه‌تان را بالا می‌برد.

۸۰. بدانید افکارتان رئیس شما نیستند

حواس‌تان باشد این شما هستید که تعیین می‌کنید به چه چیزی فکر کنید. با آگاهی از این واقعیت هرگاه افکار منفی به ذهن‌تان راه یافتند آنها را متوقف کنید.


حتما بخوانید: چطور بر افکار خود مسلط شویم؟

۸۱. زمانی را برای یافتن چیزی که واقعا می‌خواهید صرف کنید

هر گاه حس کردید بابت کارهایی که انجام نداده‌اید احساسات منفی دارید، زمانی را برای فکر کردن به اینکه واقعا چقدر آنها را می‌خواستید اختصاص بدهید. یافتن چیزی که واقعا به آن علاقه دارید، در تشخیص احساس‌های منفی و بی‌مورد از خواسته‌ی حقیقی‌تان به شما کمک می‌کند.

۸۲. خوبی‌ها را ببینید

گاهی اوقات به قدری با بدی‌هایی که در مسیرمان قرار می‌گیرند درگیر می‌شویم که فراموش می‌کنیم بابت چیزهای خوب سپاسگزار باشیم. دقیقه‌ای بنشینید و درباره‌ی همه‌ی اتفاقات مثبتی که در طول روز برای‌تان افتاده است فکر کنید، حتی اتفاقات کوچک را هم از قلم نیندازید.

۸۳. برای همه‌ی احتمالات هیجان داشته باشید

فردا هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد. حتی میان بدترینِ آنها هم چیزهای بسیاری وجود دارند که به رشد و شکوفایی شما کمک می‌کنند. پس از آینده نترسید و برای اتفاقاتی که در انتظارتان است، هیجان داشته باشید.

۸۴. ایمان داشته باشید که دنیا جای خوبی است

اگر هنگامی که به دنیا نگاه می‌کنید تنها تیرگی و بدشانسی ببینید، فایده‌ای نخواهد داشت. ایمان داشته باشید دنیا جای خوبی است تا خوبی‌ها راه‌شان را به زندگی‌تان پیدا کنند.

۸۵. بهانه‌تراشی را متوقف کنید

هر کس همیشه میلیون‌ها بهانه برای انجام ندادن هر کار دارد، حتی اگر انجام آن کار او را خوشبخت‌تر کند. در مسیر خوشبختی‌تان مانع ایجاد نکنید و بهانه‌های فلج‌کننده را دور بیندازید.

۸۶. نقش قربانی را بازی نکنید

اتفاقات بد هر از گاهی برای همه پیش می‌آیند. اینکه به خودتان ترحم کنید و بخواهید دلسوزی دیگران را جلب کنید، شرایط را بهتر نمی‌کند. خودتان را جمع‌وجور کنید و برای داشتن آینده‌ای روشن‌تر تلاش کنید.

۸۷. آینده‌تان را در دستان فرد دیگری قرار ندهید

تنها شما هستید که باید آینده‌تان را شکل بدهید، این را به یاد داشته باشید و کنترل رویدادهای زندگی‌تان را به دست بگیرید.

۸۸. دقت کنید اهداف‌تان واقع‌بینانه باشند

طبیعتا اگر اهداف‌تان به اندازه‌ای بزرگ باشند که هر چقدر سخت کار کنید نتوانید به آنها برسید، ناامید خواهید شد. اهداف‌ کوچک‌تر یا واقع‌بینانه‌تر انتخاب کنید تا به جای اینکه هر روز احساس شکست داشته باشید، بتوانید پیروزی را تجربه کنید.

۸۹. خوشبختی را انتخاب کنید

هر روز هنگامی که بیدار می‌شوید دو انتخاب دارید: خوشبخت یا بدبخت باشید. خوشبختی را انتخاب کنید تا زندگی بسیار لذت‌بخش‌تری داشته باشید.

۹۰. باور کنید می‌توانید تغییر کنید

همه‌ی آدم‌ها برخی از ویژگی‌هایشان را نمی‌پسندند و این مسئله گاهی باعث می‌شود احساس بدی نسبت به خودشان داشته باشند. به محض اینکه باور کنید می‌توانید این ویژگی‌ها را تغییر بدهید راه‌هایی برای تغییر دادن‌شان خواهید یافت.


حتما بخوانید: تغییر شخصیت با ۱۴ توصیه کمتر شنیده شده

۹۱. زودتر شروع کنید

می‌خواهید تغییر مثبتی در زندگی‌تان ایجاد کنید؟ همین حالا شروع کنید. پشت‌ گوش انداختن هر کار فرصت کافی برای بهانه آوردن در اختیارتان قرار می‌دهد پس در اولین فرصت ممکن شروع کنید.

۹۲. باور کنید لیاقت چیزهای خوب را دارید

به شانس اعتقاد دارید؟ به نظرتان آیا شانس واقعا وجود دارد؟ اگر واقعا باور نداشته باشید در زندگی لیاقت چیزهای خوب را دارید، چیزهای خوب زیاد سر راه‌تان قرار نمی‌گیرند. باور کنید ارزش خوش‌شانسی را دارید تا خوش‌شانس باشید.


حتما بخوانید: چطور خوش‌شانس باشیم

۹۳. اجازه ندهید افکار منفی شما را کنترل کنند

منفی‌نگری مزاحم و آزاردهنده است، تا حدی که می‌تواند باعث شود کنترل همه‌ی جوانب زندگی‌تان را از دست بدهید و احساس خوشبختی نکنید. افکار منفی را متوقف کنید و کنترل احساسات‌تان را در دست بگیرید.

۹۴. لبخند بزنید

لبخند بزنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

گاهی اوقات تمام چیزی که برای داشتن حس خوب نیاز دارید یک لبخند است. تمرین کنید حتی زمانی که احساس خاصی ندارید صورت‌تان حالتی شاد داشته باشد.

۹۵. کنترل تصمیمات‌تان را در دست بگیرید

حتی زمانی که احساس می‌کنید حق انتخاب ندارید شما هستید که تصمیم می‌گیرید زندگی‌تان چگونه پیش برود. کنترل تصمیمات‌تان را در دست بگیرید و تصمیم بگیرید خوشحال‌تر و مثبت‌تر باشید.

۹۶. انرژی مثبت انتقال بدهید

بعضی از مردم عقیده دارند «از هر دستی بدی، از همون دست می‌گیری» پس انتقال انرژی منفی را متوقف کنید و نگرش مثبت‌تری داشته باشید. چه این ضرب‌المثل درست باشد چه نباشد، با این عمل احساس بهتری خواهید داشت.

۹۷. بدی‌ها را از زندگی‌تان دور کنید

کنترل خوبی‌ها و بدی‌هایی که وارد زندگی‌تان می‌شود در دست خودتان است، شما انتخاب می‌کنید کدام‌یک وارد شوند. هر زمان برای‌تان مقدور بود چیزهای منفی‌ای را که وارد زندگی‌تان شده‌اند، دور بریزید.

۹۸. به مثبت‌اندیشی عادت کنید

به مثبت اندیشی عادت کنید _ چگونه مثبت فکر کنیم

تمرین مثبت فکر کردن را به زمان‌هایی که روحیه‌تان ضعیف است محدود نکنید. آن را به کار هر روزتان تبدیل کنید، چه زمان‌هایی که روحیه‌ی خوبی دارید و چه زمان‌هایی که روحیه‌ی بدی دارید.

۹۹. مشخص کنید چرا فلان چیزها را می‌خواهید

اگر ناراحت هستید که در زندگی به چیزهایی که می‌خواستید نرسیده‌اید، لحظه‌ای بنشینید و دلایل حقیقی خواسته‌هایتان را پیدا کنید. شاید به این نتیجه برسید که آن‌قدر که فکر می‌کردید به آنها دلبسته نیستید.

۱۰۰. مشکلات را با نگاه تازه ببینید

گاهی اوقات بهترین کار این است که مشکل را رها کنید، بخوابید و روز بعد، هنگامی که به اندازه‌ی قبل احساساتی نیستید دوباره به بررسی مشکل بپردازید.

برگرفته از: rncentral

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 35 دیدگاه)
  1. مهدی شریفی می‌گوید

    ممنون ،دوست دارم در این مورد بیشتر بدانم .

  2. جواد می‌گوید

    عالی بودش مشکل من وسواس فکری عملی هستش تاچیزی میادبه ذهنم میرم دنبالش تادلت بخادتوذهنم مرورش میکنم تابه طرف پیام ندم آروم نمیگیرم همه چی رومینویسم یابخصوص امضامیکنم عکس میگیرم که همیشه جلوچشام باشه هروقت بیادذهنم برم نگاه وچک کنم وآروم بشم هرروزیه نشخوارذهنی

  3. صافی می‌گوید

    واقعا عالی بود با خواندن جملات انرژی گرفتم

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon