۸ حقیقت درباره زندگی که دانستن آن ما را قوی‌تر می‌کند

18

برای داشتن یک زندگی خوب باید به نکات زیادی توجه کنید. زندگی زيبا، عجیب و هیجان‌انگیز است. اما باید پذیرفت که درست زندگی کردن و لذت بردن از آن کار آسانی نیست. می‌توان از زندگی لذت برد ولی ما معمولا فراموش می‌کنیم که به دنیا آمده‌ایم تا زندگی کنیم نه اینکه فقط روزگار بگذرانیم. باید اعتراف کنیم همه‌ی ما در حالی روزهای عمرمان را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذاریم که چشم‌های خود را بر روی حقایق ساده‌ی زندگی بسته‌ایم. آنقدر برخی موضوعات بی‌اهمیت یا کم‌اهمیت را در ذهن خود بزرگ کرده‌ایم که دیگر جایی برای خوشحال بودن باقی نگذاشته‌ایم. اما باید پذیرفت که گاهی با پذیرش برخی مسائل به ظاهر سخت و پیچیده می‌توان تغییر بزرگی در زندگی ایجاد کرد تا زندگی ساده‌تر و بسیار لذت‌بخش‌تر سپری شود.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته‌ای که رضایت از زندگی شما را افزایش می‌دهد

ویلیام بتیت (William Beteet) حقایقی را که برای داشتن یک زندگی شادتر لازم است، در این مقاله مطرح کرده است.

۱. همه‌چیز محکوم به فناست

بودن در کنار خانواده

باور این حقیقت که هیچ‌ چیز همیشگی نیست و عزیزان‌مان همیشه با ما نخواهند بود، می‌تواند به عمیق‌تر شدن رابطه‌ی ما با دیگران کمک کند. مردم به عزیزان و دوستان خود عشق می‌ورزند و وقتی به هر دلیل آنها را از دست می‌دهند، ناراحت و غمگین می‌شوند. پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، دوستان و اقوام همیشه با ما هستند و ما از بودن در کنار آنها لذت می‌بریم. هیچ‌کس از فردای خودش خبر ندارد و نمی‌داند زندگی برایش چه سرنوشتی را رقم زده است و تا چه زمانی می‌تواند از بودن در کنار عزیزانش لذت ببرد.

آیا به تازگی با پدر و مادر خود تماس گرفته‌اید؟ آیا اخیرا آنها را ملاقات کرده‌اید؟ همین الان به آنها زنگ بزنید یا به دیدارشان بروید. روابط اجتماعی یکی از بهترین نقاط قوت در زندگی اجتماعی افراد است و بهتر است برای داشتن یک زندگی شاد هر روز به آن عمق بیشتری ببخشیم.


حتما بخوانید: خوشبختی چیست؛ معنای خوشبختی از نگاه علم

۲. این ما هستیم که به زندگی معنا می‌دهیم

بودایی‌ها معتقدند افکار و عقاید ماست که دنیایمان را می‌سازد. پس داشتن یک زندگی پرمعنا، یک «انتخاب» است. فکر نکنید برای داشتن یک زندگی شاد حتما باید فلان خانه و ماشین را داشته باشید و به سفرهای آنچنانی بروید. کارگر یک سوپرمارکت کوچک هم می‌تواند به اندازه‌ی مدیرعامل یک شرکت بزرگ احساس شادی و رضایت داشته باشد. متأسفانه اغلب ما به جای آنکه بر روی داشته‌هایمان تمرکز کنیم، بیشتر غصه‌ی نداشته‌هایمان را می‌خوریم و همین طرز تفکر باعث می‌شود احساس پوچی کنیم و موفقیت‌ها و لذت‌های زندگی‌مان را نبینیم و از آنها لذت نبریم.


حتما بخوانید: ۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه می‌گویند؟

۳. هیچ‌کس کامل نیست

محبت به همسر

بسیاری از مردم در رؤیای داشتن یک همسر خوب و کامل روزگار می‌گذرانند، شریکی که همه‌ی غم و غصه‌های زندگی آنها را از بین ببرد و با او تا ابد شاد و خوشحال زندگی کنند. در واقع، به خاطرِ داشتن این طرز تفکر و سپری شدن بهترین روزهای عمرمان با خیالبافی، باید خودمان را سرزنش کنیم. پس به جای زندگی کردن در رؤیا و خیال بهتر است با واقعیت روبه‌رو شوید. داشتن یک تصور خیالی و دور از واقعیت از همسر و شریک زندگی می‌تواند بر روابط واقعی ما تأثیر بدی بگذارد. البته منظور ما این نیست که باید در آرزوی زندگی کردن با شخصی باشید که در کنارش احساس بدبختی کنید! بلکه معتقدیم هیچ‌گاه از تلاش برای بهتر شدن رابطه‌ی خود با شریک زندگی‌تان غافل نشوید. به یاد داشته باشید زندگی یک اثر هنری است که شما و همسرتان مسئول خلق آن هستید، پس برای آفرینش یک شاهکار هنری هر دو باید با هم تلاش کنید. ما می‌توانیم در روابط خود احساس شادی کنیم، اما اگر قرار باشد هر کسی ساز خود را بزند و هر جور دلش بخواهد بر روی این بوم رنگ بپاشد، مطمئنا شاهد یک شاهکار هنری خوب نخواهیم بود.


حتما بخوانید: توقعات بی‌جایی که به شما آسیب می‌زنند

۴. زندگی یک بازی است

چرا باید همیشه بر روی پوست تخم‌مرغ راه بروید، محتاط باشید و از اشتباه کردن بترسید؟ از تجربیات و اتفاقات زندگی خود درس بگیرید. زندگی مثل یک بازی است، برای زندگی خود تصمیم بگیرید و هدف‌‌گذاری کنید، سپس قواعد بازی را یاد بگیرید و گام‌به‌گام پیش بروید. باور کنید اگر از بازی کردن بترسید، هرگز در هیچ‌ کاری موفق نخواهید شد. آیا تا به حال شنیده‌اید که یک بازیکن فوتبال بدون اینکه در زمین بازی توپ به پایش بخورد، یک بازیکن حرفه‌ای شده باشد؟

۵. برای هر چیز پایانی است

شاید شنیدن این نکته و باور آن کمی سخت باشد، اما حقیقتی است که باید با آن مواجه شد. فراموش نکنید هیچ‌ چیز همیشگی نیست. مدت عمر ما محدود است، چند سالی جوان هستیم و بعد پیر می‌شویم. عاشق می‌شویم، ممکن است دچار شکست عشقی شویم یا حتی فردی را که دوست داشته‌ایم از دست بدهیم. ما زندگی می‌کنیم و بعد می‌میریم. افراد زیادی هم قبل از ما زندگی کرده‌اند، عاشق شده‌اند، موفقیت‌ها و شکست‌هایی را تجربه کرده‌اند و سپس از دنیا رفته‌اند، این رسم زندگی است. پس به خاطر داشته باشید قرار نیست ما متفاوت باشیم. به جای اینکه از این واقعیت دچار افسردگی و ناراحتی شوید، بهتر است تمام توان خود را برای شروع یک زندگی شاد و پرهیجان از همین حالا آغاز کنید. همین تغییرات زندگی است که به آن روح و حیات می‌بخشد. باید یاد بگیریم قدر لحظات عمر خود را بدانیم و از تک‌تک ثانیه‌های آن لذت ببریم.


حتما بخوانید: تحلیل روانشناسی موفقیت و ۱۰ توصیه برای موفق شدن

۶. از دیدن چیزهای کوچک هم لذت ببرید

 لذت بردن از زندگی

حالا که می‌دانیم هیچ چیز ابدی نیست، پس بیایید از همه‌ی داشته‌های خود در زندگی لذت ببریم. همه‌ی چیزهایی که در اطراف ماست، زیبا هستند و فقط کافی است با دقت بیشتری به آنها نگاه کنیم. مسیر متفاوتی را برای رفتن به سرکار یا مدرسه انتخاب کنید، روی سبزه‌ها دراز بکشید و از نگاه کردن به ابرها لذت ببرید. خود را از دیدن ستاره‌ها در آسمان شب محروم نکنید. شاد باشید. زندگی همیشه می‌تواند یک حس جادویی را به شما القا کند. یک روز را فارغ از همه‌ی فکر و خیال‌ها و استرس‌های روزمره سپری کنید و سعی کنید از زندگی‌تان لذت ببرید.


حتما بخوانید: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

۷. در مورد حقایق مهم زندگی واقع‌بین باشید

زندگی را خیلی جدی نگیرید، البته نه اینکه فقط و فقط به فکر تفریح و خوش‌گذرانی باشید! همیشه در زندگی موضوعات و مسائلی وجود دارد که نیاز به تحلیل و بررسی بیشتری دارند، آن مسائل را هم دریابید تا بتوانید در مسیر موفقیت گام‌های اصولی‌تری بردارید. برای مثال، اگر می‌خواهید یک نویسنده‌ی مشهور شوید نباید انتظار داشته باشید با نوشتن چند کلمه بر روی کاغذ و چاپ آنها بتوانید مشهور و پولدار شوید. این فقط در خواب و رؤیا ممکن است اتفاق بیفتد. واقع‌بین باشید، برای رسیدن به این آرزو باید گام‌های بزرگی بردارید و زمان و انرژی زیادی صرف کنید.

۸. به جای غر زدن به دنبال پیدا کردن راه‌ حل باشید

همه‌ی ما با افرادی در زندگی مواجه شده‌ایم که هیچ تلاشی نمی‌کنند، اما مدام در حال غر زدن هستند و از اینکه زندگی بر وفق مرادشان نیست، شاکی هستند. افرادی که کلام آنها فقط بوی ناامیدی و یأس می‌دهد و ما با خود می‌گوییم اگر این افراد واقعا از وضعیت فعلی خود ناراضی هستند، پس چرا هیچ تلاشی برای تغییر آن نمی‌کنند؟ اما بیایید با خودمان صادق باشیم. خودِ ما هم رفتار بهتری نداریم. اگر کمی در رفتار و گفته‌های خود در طول روز دقت کنیم، متوجه می‌شویم که ما هم مدام در حال گله و شکایت از وضعیت زندگی خود هستیم. واقعیت این است که با غر زدن و شکایت کردن چیزی عوض نمی‌شود، پس سعی کنید آدم فعال و مثبتی باشید. باور کنید که برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد.

برگرفته از: lifehack

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 18 دیدگاه)
 1. اردلان می‌گوید

  ممنون از شما سرکار خانم ایران پاک
  مقاله ارزشمندی بود
  من یه لیستی تهیه کردم جدیدا که مطالب رو ذخیره میکنم برای مطالعه دوباره
  این هم شامل اونها میشه
  بایستی دوباره و دوباره خوند این رو یادآوری بشه
  به کارگیری این طرز فکر باعث میشه که آدم کمتر غصه بخوره
  مقاله شما به شکلی زیبا یک کلمه رو توضیح میده
  “حرص”
  که باعث میشه زندگی به کاممون تلخ و زهرمار بشه

 2. غزل می‌گوید

  سلام خانم ایران پاک مرسی از مقاله مفیدتون من دهم تجربی هستم و برای انشا با موضوع حقیقت تلخ از مطالبتون استفاده کررم و اسمتون رو هم ذکر کردم?❤

  1. محبوبه ایران پاک می‌گوید

   سلام
   خیلی خوشحالم که این مطلب به دردتون خورده و ازش استفاده کردید. از این همه لطف سپاسگذارم.
   موفق باشی

 3. انجامنا می‌گوید

  ممکن ست برای کسی مفید باشد یا نباشد سودی بحال دیگران نخواهد داشت .به تصور این حقیر سراپا تقصیر گرچه میدانم هرچیز را نهایتیست اما اگرچه این بازی و آن سرگرمی پایانی دارند که تسلسل نامتناهی هم داشتند ، خودمان خسته شده کنارشان میگذاشتیم اما بعضی از سوالات گرفته ، تا زندگی بعضی عزیزان ذهن ادم را پریشان میکند و از دیگر سو برایم سوال ست که … کووو ؟ چرا فلان چیز تموم نمیشه … تا کی باید تحمل کنیم ….
  برای شما ارزو میکنم روز شاد و موفقی داشته باشید