چه غذاهایی را نباید باهم بخوریم؟

20

همه‌ی ما گاهی مواد غذایی‌ متفاوتی را با هم مصرف می‌کنیم که شاید خوردن‌شان همراه با هم، مناسب نباشد. منظورمان مواد اولیه‌‌ای که برای پختن انواع غذاها با هم ترکیب می‌شوند نیست. در واقع منظور آن دسته از خوراکی‌هایی هستند که نباید در کنار هم خورده شده و با هم وارد معده شوند. این دسته از خوراکی‌ها می‌توانند باعث ناراحتی شما شوند و مشکلات جدی برای بدن به‌وجود آورند.

با ما همراه باشید، می‌خواهیم ببینیم چه غذاهایی را نباید با هم بخوریم تا بدن‌مان دچار مشکل نشود.


حتما بخوانید: ۹ قدم ساده برای داشتن تغذیه سالم

مسئله‌ی مهمی که ترکیب غذاها در بدن را دچار مشکل می‌کند، مدت زمان هضم آنهاست. برای هضم برخی مواد غذایی زمان زیادی لازم است اما برخی دیگر زودهضم هستند. به‌طور متوسط، هضم میوه‌ها ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. اما هضم سبزیجات، غلات و حبوبات، معمولا یک تا دو ساعت و گوشت و ماهی پخته شده حداقل ۳ تا ۴ ساعت طول می‌کشد.

اگر مواد غذایی مدت زمان طولانی در معده یا روده باقی بمانند به جای اینکه هضم مؤثری داشته باشند، تمام مواد مغذی موجود در آنها جذب نمی‌شوند. در این حالت مواد غذایی در معده یا روده فاسد یا تخمیر می‌شوند و گازهای سمی و سرطان‌زایی تولید می‌کنند که دیگر اندام‌ها‌ی بدن را برای این سم‌زُدایی دچار مشکل خواهد کرد. این سموم ممکن است باعث خستگی، تحریک‌پذیری، سردرد و بوی بد دهان شوند و بعد از تمام اینها بدن ممکن است دچار مشکلات جدی‌تری مثل ورم مخاط روده‌ی بزرگ، التهاب، یبوست، ورم مفاصل، فشار خون و دیگر مشکلات ناخوشایند شود.

۱. میوه همراه یا بعد از غذا

۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا، میوه میل کنید - چه غذاهایی را نباید با هم بخوریم

از آنجایی‌ که عملکرد میوه‌ها شبیه قند‌هاست پس زود هضم هستند. در حالی که‌ عموما پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها، دیر هضم می‌شوند. وقتی میوه‌ها را همراه غذا یا بعد از آنها می‌خوریم؛ زودتر از غذا هضم می‌شوند و در معده تخمیر می‌شوند و همان‌جا باقی می‌مانند. این فرایند منجر به نفخ و ناراحتی معده می‌شود.

باتاچاریا (Bhattacharya) یکی از مشاورین سلامت در نیویورک، دلایل دیگری را برای اجتناب از خوردن میوه‌ها همراه یا بعد از غذاها، عنوان می‌کند. او می‌گوید: «در واقع طبق آنچه آیورودا می‌گوید؛ هضم قندها آسان‌ نیست، چرا که سنگین هستند و برای هضم آنها بدن باید حرارت کافی داشته باشد. به همین دلیل است که باید میوه‌ها را به تنهایی خورد.» باتاچاریا اضافه می‌کند که میوه‌ها به‌خصوص میوه‌های تازه و فصلی، منبع خالص انرژی و مواد غذایی کاملی هستند و ترکیب آنها با پروتئین و کربوهیدرات فرایند هضم را مشکل می‌کند و بسیار سنگین است. ترکیب میوه‌ها با غذا‌ها یعنی کالری خالص!

همیشه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا، میوه میل کنید. هنگامی‌ که میوه‌ها را با معده‌ی خالی می‌خورید، دستگاه گوارش آماده‌ی عمل هضم است. آب میوه‌ها دستگاه گوارش را شست‌وشو می‌دهد، به بدن آب‌رسانی می‌کند و فیبر موجود در آنها موجب پاک‌سازی دستگاه گوارش و فعال‌سازی آنزیم‌های گوارشی می‌شود. از طرفی اگر خواستید بعد از غذا میوه بخورید این زمان باید حداقل ۳ ساعت بعد از خوردن غذا باشد. در این هنگام خوردن بیشتر میوه‌ها اشکالی ندارد اما خوردن خربزه خوب است چرا که خربزه به اندازه‌ی کافی شکر و آنزیم‌های خاص دارد. اما در هر صورت بهتر است میوه‌ها را به تنهایی مصرف کنید.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته برای جلوگیری از بیماری های گوارشی

۲. هر نوع پروتئین حیوانی با انواع نشاسته

 پروتئین و نشاسته را با سبزیجات غیر نشاسته‌ ای مصرف کنید - چه غذاهایی را نباید با هم بخوریم

شنیدن این مورد احتمالا به مذاق ما ایرانی‌ها و البته خیلی از افراد خوش نخواهد آمد. واقعیت این است که خوردن هر نوع پروتئین حیوانی با انواع مواد خوراکی نشاسته‌دار، ترکیب غذایی مناسبی برای معده‌ی ما نیست. به این معنی که، خوردن برنج با گوشت‌های انواع خورشت یا خوراک مرغ و خوردن مرغ و سیب‌زمینی برای هضم بد است. خوردن این دو نوع خوراکی به‌طور توأمان، باعث تولید شیره‌های گوارشی متفاوت می‌شود که همدیگر را خنثی می‌کنند و باعث بروز مشکل در فرآیند هضم می‌شوند. نکته‌ی اصلی این است که این اتفاق باعث باقی ماندن مواد غذایی در معده و تخمیر آنها، در نتیجه تولید گاز معده و روده می‌شود و نفخ ایجاد می‌کند که به نوبه‌ی خود می‌تواند آزاردهنده باشد.

تجمع آنزیم‌های پروتئینی و کربوهیدرات در یک مکان و زمان باعث ایجاد محیط آلوده و ناسالم می‌شود. البته باتاچاریا در این‌باره معتقد است که بدن بسیاری از افراد به چنین غذاهایی مثل برنج و خورشت یا گوشت و سیب‌زمینی عادت دارد چون غذاهای سنتی این افراد هستند. او اضافه می‌کند که ترکیب لوبیا و برنج در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرد و خوردن آنها با هم بد نیست، چون این دو ماده‌ی غذایی اثر هم‌افزایی در جریان گوارش دارند، یعنی اثر یکدیگر را تقویت می‌کنند و زمانی‌ که با هم خورده می‌شوند اثر جذب آنها بالاتر می‌رود.

سعی کنید پروتئین و نشاسته را با سبزیجات غیر نشاسته‌ای مصرف کنید. اگر به مخلوط پروتئین حیوانی و نشاسته، سبزیجات برگ سبز را اضافه کنید، عوارض جانبی منفی این دو ترکیب به حداقل ممکن خواهد رسید.

۳. چربی‌ها همراه بعضی غذاها

هنگام مصرف چربی‌ ها از سبزیجات برگ سبز استفاده کنید - چه غذاهایی را نباید با هم بخوریم

در این مورد ابتدا چند غذا را برای شما مثال می‌زنیم سپس به دلایل نامناسب بودن این ترکیبات می‌پردازیم.

 • زیتون با نان
 • تُن‌ ماهی با مایونز
 • گوشت سرخ‌شده در روغن‌های گیاهی

درباره‌ی این نوع ترکیب مواد غذایی باید به این نکته اشاره کنیم که شما با خوردن این دو نوع مواد غذایی با هم، در واقع بیش از یک نوع چربی را در بدن به جان هم می‌اندازید و این اتفاق، کار را برای فرایند هضم مشکل می‌کند. در این حالت فقط کافی است یک نوع پروتئین هم مصرف کنید تا فرآیند هضم آن‌قدر کند شود که کبد از پس آن برنیاید. در صورت بروز این اتفاق، فرایند هضم می‌تواند دردناک باشد و برای معده بسیار سخت خواهد بود که بعد از خوردن این مواد غذایی کار خودش را به بهترین نحو انجام بدهد و این یعنی نارسایی در روند کارکرد بدن که قطعا برای بدن مشکل ایجاد خواهد کرد.

چربی‌ها برای شکسته شدن به نمک‌های صفراوی کبد و کیسه‌‌ی صفرا نیاز دارند، بنابراین مخلوط شدن این مواد با مواد شیمیایی دیگر، فرایند گوارش را دچار اختلال خواهد کرد. در واقع همان‌طور که اشاره شد مقدار زیادی چربی همراه با پروتئین روند هضم را کند می‌کند. باتاچاریا می‌گوید: «چربی و روغن‌ها برای هضم به حرارت بالایی نیاز دارند و فرد باید به نسبت حرارت بدنش آنها را مصرف کند. هنگامی‌ که حرارت روده‌ها کم باشد چربی‌ها هضم نمی‌شوند (انگار آنها را در آب فروکرده باشید)، بنابراین روده‌ها سرد می‌شوند و روند هضم نیمه‌کاره می‌ماند.»

توصیه می‌کنیم هنگام پختن سبزیجات، غلات و پروتئین‌ها از مقدار کمی روغن‌های آلی و طبیعی مانند روغن زیتون یا نارگیل استفاده کنید. از طرفی چربی‌های پروتئینی مثل آواکادو و روغن‌های دانه‌های گیاهی فقط باید با سبزیجات غیر نشاسته‌ای مصرف شوند و هنگام مصرف چربی‌ها از سبزیجات خام برگ سبز استفاده کنید.


حتما بخوانید: آنتی اکسیدان چیست و منابع طبیعی و قوی آن کدام خوراکی‌ها هستند

۴. مایعات همراه غذا

 نوشیدنی ها را ۱۰ دقیقه پیش از غذا میل کنید - چه غذاهایی را نباید بخوریم

اگر جزو کسانی هستید که عادت دارید با غذا نوشیدنی‌هایی مثل آب، نوشابه یا آب‌میوه میل کنید بهتر است در این عادت خود تجدید نظر داشته باشید. این مورد شامل خوردن چای بلافاصله بعد از غذا هم می‌شود. نوشیدنی‌ها ممکن است کمک کنند غذا از گلوی‌تان راحت‌تر پایین برود اما مشکل آنجایی آغاز می‌شود که وقتی آب یا مایعات دیگر وارد معده می‌شوند مستقیما وارد سیستم گوارش می‌شوند و شیره‌ها و آنزیم‌های گوارشی را رقیق می‌کنند و این بدان معناست که بدن کار سخت‌تری برای فرآیند هضم در پیش خواهد داشت. غذا باید مدت زمان بیشتری در معده بماند تا دوباره همه‌ چیز برای هضم آماده شود و این ماندن غذا در معده باعث نفخ می‌شود که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. پس ظاهرا آب کمک‌ می‌کند غذا بخورید اما در واقع برعکس است.

بهتر است، آب یا هر نوشیدنی دیگری را ۱۰ دقیقه پیش از غذا یا یک ساعت بعد از غذا میل کنید تا مشکلی در روند هضم پیش نیاید.


حتما بخوانید: مضرات شکر؛ ۱۰ دلیلی که می‌گوید چرا شکر خطرناک است

۵. دو نوع غذای سرشار از پروتئین با هم

تجمع پروتئین و بالا رفتن آن در دستگاه گوارش، تجزیه‌ی این مواد و روند هضم را بسیار طولانی می‌کند. این طولانی شدن هزینه‌ی سنگینی برای دستگاه گوارش دارد و تمام انرژی بدن را می‌گیرد. در آیورودا هم گفته می‌شود که باید از خوردن انواع گوشت با هم، مثل گوشت قرمز و ماهی اجتناب کنید.

بهتر است گوشت را در آخر وعده‌ی غذایی خود میل کنید و غذایتان را با سبزیجات و پروتئین‌های سبک‌تر آغاز کنید. باتاچاریا می‌گوید: «گوشت باید از همه دیرتر مصرف شود تا حرارت بدن به میزان کافی بالا رفته باشد و بتواند گوشت را هضم کند. هرگز بیش از ۱۰ دقیقه بین خوردن غذاهایی که گوشت دارند مکث نکنید چون حرارت بدن پایین می‌آید. اگر دو نوع منبع پروتئین مصرف می‌کنید بهتر است همراه آنها سبزیجات آب‌دار مثل پیاز، گل کلم، کلم بروکلی یا کاهو مصرف کنید.»

۶. حبوبات و پنیر

اگر شما غذاهای مکزیکی دوست دارید ممکن است از خوردن حبوباتی مثل لوبیا که در غذاهای مکزیکی وجود دارد همراه با پنیر لذت ببرید، اما ترکیب این غذاها با هم دستگاه گوارش را دچار مشکل می‌کند چون این ترکیبات مقدار زیادی گاز معده تولید می‌کند و باعث نفخ شدید می‌شود که می‌تواند خیلی آزاردهنده باشد.

۷. موز و شیر

این ترکیب می‌ تواند بدن را مسموم کند - چه غذاهایی را نباید با هم بخوریم

هر چند همه‌ی ما فکر می‌کنیم که خوردن یک لیوان شیرموز میان‌وعده‌ی جذابی است اما در واقع برعکس است. خیلی از کارشناسان تغذیه معتقدند که این ترکیب خوراکی بسیار سنگین است و بسیاری از آنها حتی معتقدند که این ترکیب می‌تواند بدن را مسموم کند. البته این موضوع هنوز محل مناقشه است اما حتی فارغ از این نکته، ترکیب این دو نوع خوراکی‌ هم، همان مشکلات قبلی را برای بدن ایجاد می‌کند یعنی مدت طولانی در معده باقی می‌ماند تا هضم شود که البته هضم بسیار دشواری هم خواهد داشت.

در صورتی‌ که تمایل زیادی به خوردن شیرموز دارید بهتر است حداقل دقت کنید؛ موزی که استفاده می‌کنید کاملا رسیده باشد.

۸. ماست و میوه‌های ترش

هر چند خوردن این ترکیب هم مانند شیرموز، لذت‌بخش است اما دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، خوردن این خوراکی چندان هم برای بدن ما لذت‌بخش نیست. مسئله‌ی مهم، عملکرد میوه‌ی ترش است. اعتقاد بر این است که این ترکیب می‌تواند فلور معده را تغییر بدهد و باعث بروز انواع مشکلات برای این اندام شود. این مشکلات قادر هستند، توانایی بدن برای هضم این غذا را دچار مشکل کنند. چون این ترکیبات به انرژی زیادی برای هضم نیاز دارند.


حتما بخوانید: خواص چای سیاه؛ ۱۱ خاصیت این نوشیدنی گرم و دلچسب

۹. ترکیبات گوجه فرنگی همراه با سس پاستا

بهتر است مواد غذایی اسیدی با هیچ نوع کربوهیدراتی مصرف نشود - چه غذاهایی را نباید با هم بخوریم

این ترکیب هم همان‌طور که خودتان می‌دانید ظاهرا محبوبیت زیادی دارد چون خیلی‌ها دوست دارند پاستا را با کچاب یا سس‌های با پایه‌ی گوجه فرنگی میل کنند. خوردن این ترکیب به این دلیل خوب نیست که گوجه فرنگی یک خوراکی اسیدی است و بهتر است همراه با نشاسته خورده نشود. از طرفی بسیاری از کارشناسان معتقدند که بهتر است مواد غذایی اسیدی با هیچ نوع کربوهیدراتی مصرف نشود. چون ترکیب این مواد در بدن نیاز به انرژی زیادی برای هضم دارد و بدن را خسته و فرسوده می‌کند.

برگرفته از: thescienceofeating.com care2.com

بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس داشته باشید و خجالت را کنار بگذارید تا از موفقیت‌های جدید خود لذت ببرید

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 دیدگاه
 1. پیمان می‌گوید

  سلام. با تشکر از مطالب مفیدی که آماده میکنین و در اختیار دیگر عزیزان قرار میدهید. اما ذکر چند نکته رو لازم میدونم.
  ۱) در pH تقریبا ۲ (و کمتر) معده چگونه عمل تخمیر صورت میگیره؟ سال ۱۸۵۰ جناب لویی پاستور نشان داد که عمل تخمیر توسط مخمر (قارچ) انجام میپذیرد، که هیچ قارچی قادر به تحمل چنین pH نیست! (اگرم بخوایم با علم روز بریم جلو که دانشمندان خیلی وقته متوجه شدند که باکتری ها هم عمل تخمیر انجام میدن، کدوم باکتری میتونه این pH رو تحمل کنه!؟ اگه میخواین بگین هلیکوباکتر پیلوری، که این باکتری عامل زخم معده در انسان هست و هرکسی این عامل رو نداره. ثانیاً، فرض به مثال که باکتری ای قادر به تخمیر باشه، گازهایی که دراثر تخمیر تولید میشن سرطان زا هستن!!!؟ تو روده ی همه ی ما انسانها و بسیاری از حیوانات تخمیر صورت میگیره پس همه مستعد سرطانیم! (pH روده نزدیک خنثی هست و باکتری هایی نظیر باسیل کولی، انتروباکتر و … بصورت فلور (طبیعی) در روده ی همه ماها وجود داره. کل این نکات در مورد مطلب شماره ی یک بود.
  خلاصه اینکه خوردن میوه با غذا مشکلی ایجاد نمیکنه، و اینکه بگیم فاسد میشه هم حرفی غیرمنطقیست، چون فساد در پی عمل باکتریها صورت میگیره و همانطور که گفتم این مورد هم رد میشه.
  اما با مطلب شماره ی ۴ کاااملا موافقم.
  مچکر که سعی در انتشار مطالب مفید دارین.
  با آرزوی مطالبی علمی تر و دقیق تر.

  1. مریم می‌گوید

   چقدر خوبه که افراد مطلع میان و نقد میکنن مطالب این طوری رو، ازین دست مطالب زیاده در سطح وب و این نقدا واقعا میتونه کمک کنه به آدم، مرسی

   1. هدی جباری می‌گوید

    سلام
    قطعا این نقدها با هر کیفیتی میتونه خیلی سازنده و مفید باشه
    من خوشحالم که شما همراه ما هستید. می تونید توضیحاتی رو که در پاسخ کامنت جناب پیمان عرض کردم مطالعه بفرمایید.
    سپاس

  2. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از اینکه مطلب رو به دقت مطالعه کردید من چند توضیح کوتاه میدم مفصل تر رو می تونید خودتون مطالعه کنید. ابتدا اینکه ph معده بین ۱تا ۵ هست به نسبت غذایی که میل می کنید تغییر می کنه از طرفی طبخ دوم( طبق طب بوعلی سینایی ۴طبخ در بدن روی غذا انجام میشه) در معده انجام میشه پس قسمتی از گوارش که تخمیر هم شاملش هست در معده انجام میشه که اگر غذا رو درست نجوید در همین مرحله گوارش رو دچار مشکل می کنید از طرفی پروتیین ها همه در معده تخمیر میشن! درباره گازهای سمی سرطان زا هم باید بگم در روده همه ما گازهای سمی تولید میشه(سم پتومایین که در اثر تخمیر در روده تولید میشه) و بعد هم خارج میشه و دلیل بوی بد نفخ شکم هم همینجاست اما نکته اینه که اگر فرد دچار نفخ زیاد یا یبوست مداوم باشه(که به دلیل خوردن بعضی غذا ها با هم، هم این مشکل پیش میاد) این گازهای سمی به جای دفع شدن از طریق جداره روده جذب و وارد خون میشن اینجاست که سرطان زا میشن….
   سپاس

   1. Peyman Esmaeili Fard Barzegar می‌گوید

    بسیار عاالی. پاسخ خوبی بود اما باز هم جای چند نکته خالیست. یک: در مورد pH معده اشتباه فک میکردم. پس از مطالعه ی کتب تکست (چون فیزیولوژی گایتون) متوجه شدم حق با شماس (و pH ترشحات معده، قبل از مخلوط شدن با محتویات ۰.۸ هست).
    ۲: در مورد طب بوعلی سینا صحبت کردین، متاسفانه اطلاعی ندارم. حتما سخنتون درسته. اما بخشی از عرایضتون بر میگرده به باکتری! که لازم میدونم نکاتی رو رو مطرح کنم. الف) اشاره کردین که همه ی پروتئین ها در معده تخمیر میشن!!! سخنی پرمحتوا و قابل بحث مطرح کردین. اولاً پروتئین چیه؟ به پلی پپتید(بیش از ۱۰ یا ۲۰ آمینواسید، براسابسیار عاالی. پاسخ توبی بود اما باز هم جای چند نکته خالیست. یک: در مورد pH معده اشنباه فک میکردم! پس از مطالعه ی کتب تکست (چون فیزیولوژی گایتون) متوجه شدم حق با شماس (و pH ترشحات معده، قبل از مخلوط شدن با محتویات ۰.۸ هست).
    ۲: در مورد طب بوعلی سینا صحبت کردین، متاسفانه اطلاعی ندارم. حتما سخنتون درسته. اما بخشی از عرایضتون بر میگرده به باکتری! که لازم میدونم نکاتی رو رو مطرح کنم. الف) اشاره کردین که همه ی پروتئین ها در معده تخمیر میشن!!! سخنی پرمحتوا و قابل بحث مطرح کردین. اولاً پروتئین چیه؟ به پلی پپتید (بیش از ۱۰ یا ۲۰ آمینواسید، براساس کتاب تکست متفاوته،) بعضیا میگن پروتئین، بعضیا هم، وقتی چنتا پلی پپتید کنار هم قرار بگیرن و فعالیت خاصی داشته باشن میگن پروتئین! حالا فرقی نداره شما طرف دار کدوم گروه باشین، در هر صورت با بیش از یک آمینواسید مواجهیم! درسته دیگه!؟ میدونیم عمل تخمیر در درون باکتری و روی قند انجام میشه! (در اصل قند میشه پیرووات، حالا اینکه پیرووات چی بشه انواع و اقسام تخمیرهارو داریم). اما حالا بگذریم، میخوام بدونم پروتئین چطور وارد باکتری میشه!؟ (میخوام بدونم چجوره که قند ۱۲ کربنه ای چون ساکارز (شکر) نمیتونه وارد سلول بشه،(برای جذب شدن باید به دو قند ۶ کربنه ی گلوکز بشکنه، بعد توسط کانالهای مخصوصی به نام GLUT وارد سلول بشه) اما پروتئین به اون بزرگی میتونه!)اگه منظورتون از پروتئین، آمینواسید بوده که نتونستین خوب کلمه رو ادا کنین اشکال نداره. فرض میکنیم منظور شما همون آمینواسید هست. حالا یه سوال دیگه پیش میاد! آیا تو معده ما آمینواسید داریم؟ تا اونجاییکه من مطالعه داشتم پاسخ منفیه. پروتئین در معده توسط تنها پروتئاز معده (پپسین) به پلی پپتیدهای کوتاه و اولیگو پپتید (واحدهایی شامل کمتر از ۱۰ یا ۲۰ آمینواسید) تبدیل میشه، حالا این مواد میرن تو دودنوم (دوازدهه، ابتدای روده ی کوچک) و ژزونوم و ایلئوم، توسط انزیمهای دیگه چون تریپسین و کیموتریپسین، اگزوپپتیداز و … میشن دی پپتید و آمینواسید. حالا این مواد هستن که قادر به عبور از غشای سلولهای بدن و یا عبور از دیواره و غشای باکتری هستن!
    اینم توضیحاتی مفصل درباره ی اون جمله ی کوتاهی که فرمودین! در مورد بوی بد اگه بخوام توضیح بدم خیییلی متنم طولانی میشه و ممکنه دوستان این پیام پر محتوا رو مطالعه نکنن.
    پیشنهاد میکنم کتبی چون فیزیولوژی گایتون، بیوشیمی لنینجر (برای انواع GLUT ها و ترکیبات) و همچنین بیوشیمی پزشکی هارپر رو نیز مطالعه بفرمایین.
    تا به حال اسم پتومایین رو نشنیده بودم، مچکرم که من رو آگاه کردین. سپاس فراوان

    1. هدی جباری می‌گوید

     سلام
     من پاسخ هام رو تا حدی که اطلاعات داشتم ارایه دادم از اونجایی که پزشک یا متخصص نیستم نمی تونم پیچیده تر از این توضیح بدم.
     در نهایت خوشحالم که همراه ما هستید و امیدوارم موفق باشید.
     سپاس

 2. a5 می‌گوید

  jalb bod

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   از حسن توجهتون ممنونم

 3. هادی می‌گوید

  یعنی دیگه چیزی نخوریم دیگه

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   خوشحالم که همراه ما هستید
   البته که می‌تونید خیلی از مواد غذایی رو مصرف کنید البته نه با هم 🙂