مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

رفتار با افراد دروغگو؛ ۵ نکته برای وقتی که مچ یک دروغگو را گرفتید

34

اسم چوپان دروغگو و پینوکیو بد در رفته است! چرا؟ چون مطالعات نشان می‌دهد متأسفانه بیشتر افراد در طول روز بارها دروغ می‌گویند. در بهترین حالت افراد حداقل ۲ تا ۳ بار در روز دروغ می‌گویند. مثلا دوستان و همکاران شما معمولا در طول روز در ارتباطات‌شان و حتی در مکالمات کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای دروغ‌های ریز و درشت می‌گویند. خود شما خواننده‌ی عزیز هم بالاخره دوست و همکار کسی هستید دیگر. اگر کمی به رفتار خود دقت کنیم، متوجه می‌شویم که گاهی اوقات بیهوده از گفتن حقیقت پرهیز و خود و دیگران را وارد چالش فرسایشی می‌کنیم. محققان دانشگاه کالیفرنیا بعد از ۲۵۳ مطالعه و پژوهش دریافته‌اند که ما فقط قادر به کشف ۵۳ درصد از دروغ‌هایی که به ما گفته می‌شود، هستیم. یعنی تقریبا معادل احتمال پیش‌گویی درباره شیر یا خط آمدن سکه! در این دروغ بازار، نحوه‌ی برخورد با افراد دروغگو بسیار مهم است. نکته‌ی ترسناک دیگر در بازی دروغ و حقیقت این است که حتی مأموران پلیس، بازجویان حرفه‌ای، قاضی‌ها و … نیز تنها در ۶۰ درصد مواقع دروغ را از حقیقت تشخیص می‌دهند و هیچ قطعیتی در کار نیست. در رفتار با افراد دروغگو روش‌های متعددی وجود دارد که استفاده از آنها به موقعیت بستگی دارد. با ما همراه باشید.


حتما بخوانید: با افراد خودخواه چگونه باید رفتار کنیم؟

گاهی اوقات دروغی که می‌شنویم آن‌قدر بزرگ و شاخ‌دار است که هر آدمی می‌تواند آن را تشخیص بدهد. در این مواقع نوع رفتار با فرد دروغگو و مدیریت مکالمه خیلی ساده‌ است. اما بعضی اوقات دروغی که می‌شنویم آن‌چنان هم واضح نیست و تنها با درصدی از شک و تردید و بدبینی معقول می‌توان در تله‌ی دروغگو نیفتاد. البته بدبینی اصلا ویژگی مطلوبی نیست ولی تلفیق درصدی از آن با واقع‌بینی باعث می‌شود رفتار با افراد دروغگو را در زندگی خود بهتر مدیریت کنیم. بعد از اینکه احساس کردیم حرفی که شنیده‌ایم چیزی جز دروغ نبوده است، باید چه کنیم؟ چگونگی رفتار با افراد دروغگو را از کجا بیامورزیم؟ مستقیم به فرد بگوییم که کمتر دروغ بگو؟ به او بگوییم چرا راست نمی‌گویی یا خیلی ساده به او اهمیت ندهیم و از دروغی که گفته است، بگذریم؟ نیچه می‌گوید: «از اینکه دروغ گفته‌ای ناراحت نیستم، اینکه دیگر به تو اعتماد نخواهم کرد مأیوسم می‌کند.»

۱. قواعد بازی را بدانید

در رفتار با افراد دروغگو قواعد بازی را بدانید

گاهی اوقات برملا شدن حقیقت و رو کردن دست افراد، عواقب خیلی بدتری از شنیدن آن دروغ و به روی خود نیاوردن دارد. لازم نیست تا احساس کردید کسی دروغ می‌گوید سریعا واکنش نشان بدهید. شرایط و موقعیتی را که در آن هستید، بسنجید. علت دروغ چیست؟ نتیجه‌ی پیگیری حقیقت به چه می‌انجامد؟ گاهی بهتر است در مقابل فرد دروغگو سکوت کنید و هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندهید.


حتما بخوانید: ۸ نشانه‌ای که می‌گوید یک رابطه دوستانه به پایان رسیده است

۲. شوخی کنید

بعضی دروغگوها چنان دروغ‌های بزرگی می‌بافند که نه تنها باورکردنی نیست بلکه خنده‌دار و مسخره نیز به نظر می‌رسد. این دروغ‌ها از ۸ فرسخی هم قابل شناسایی هستند. در این مواقع از شوخی کمک بگیرید. مثلا بگویید: «احیانا دماغت بیست سانت بلندتر نشده؟» یا شوخی‌های دیگری که فرد دروغگو را در موقعیت جدیدی قرار بدهد که امکان شوخی کردن برای او نیز فراهم بشود و بتواند در چرخشی رفتاری، حقیقت را بگوید و همه چیز را به پای شوخی بگذارد. این نوع رفتار با افراد دروغگو هم باعث می‌شود از شنیدن دروغ‌های دیگر مصون بمانید و هم آبروی فرد حفظ می‌شود.

۳. خود را به آن راه بزنید

در رفتار با افراد دروغگو خود را به آن راه بزنید

روش دیگر رفتار با افراد دروغگو این است که خود را به آن راه بزنید. با به‌کارگیری این روش فرد مجبور به اعتراف می‌شود و در عین حال عزت‌ نفس و آبرویش نیز حفظ می‌شود. وانمود کنید که حافظه‌تان یاری نمی‌کند و تا می‌توانید سؤالات ریز و درشت بپرسید. وقتی وارد جزئیات موضوع بشوید خیلی زود حقیقت آشکار می‌شود.

۴. با دروغگو صحبت کنید

اگر کمی دقیق‌تر فکر کنید، قطعا یادتان می‌آید که شخص شخیص شما هم در طول روز بارها دروغ می‌گوید. این ویژگی بسیار نامطلوب و زشت است و فجایع و مشکلات بسیاری در طول تاریخ از دروغ گفتن به بار آمده است، ولی به هر حال همه‌ی ما کم و بیش دروغ‌های ریز و درشت می‌گوییم. سعی کنید در مورد دروغی که شنیده‌اید خصوصی با دروغگو صحبت کنید و به نحوی با او حرف بزنید که آبرویش حفظ بشود. یادتان باشد برای اثبات ادعای خود باید دلایل کافی داشته باشید چون اگر مدارک کافی ارائه ندهید شاید همه چیز را گردن خودتان بیندازد و از گفتن حقیقت طفره برود.


حتما بخوانید: از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟

۵. مواظب خودتان باشید

در رفتار با افراد دروغگو مواظب خودتان باشید

دانستن حقیقت حق همه‌ی ماست. چه دروغی که شنیده‌اید، خیلی بزرگ و نمایان باشد و چه حرفه‌ای و زیرپوستی گفته شده باشد. از حق خود دفاع کنید ولی حواس‌تان باشد اگر تصمیم گرفته‌اید دست دروغگو را رو کنید، عواقب این کار را در نظر بگیرید. ظرفیت فرد و سابقه‌ی روابط‌تان را کاملا بسنجید تا از اعصاب و احساسات خود محافظت کنید. یعنی چه؟ یعنی با در نظر گرفتن شرایطی که در آن هستید رفتار با افراد دروغگو را طوری مدیریت کنید که شأن هر دوی شما حفظ شده و گره از مشکل باز بشود. نگذارید دروغ‌هایی که شنیده‌اید به بحث و دعوا منجر بشود و اعصاب‌تان به هم بریزد. خود را به جای فرد بگذارید و با علم به اینکه دروغ گفتن حرکت ناشایستی است، سعی کنید ریشه و علت دروغگویی او را پیدا کنید.

بعضی افراد از روی ترس یا کمبود اعتماد به نفس دروغ می‌گویند. اما برخی دیگر دروغگوهای حرفه‌ای و قهاری هستند که سالیان دراز از عمر خود را با دروغ گذرانده‌اند و به چه منافع و دستاوردهایی که نرسیده‌اند. رفتار با افراد دروغگو، پیچیدگی‌های فراوانی دارد. اینکه بتوانید به درستی تشخیص بدهید کدام روش را برای برخورد با دروغگو انتخاب کنید، تا حد زیادی به شرایط شما بستگی دارد. به قول نیچه ناگوارترین نتیجه‌ی دروغ از دست رفتن و گسسته شدن پیوندهای اعتماد میان افراد است.

برگرفته از:linkedin.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

با هرکسی که بخواهید می‌توانید ارتباطی موثر برقرار کنید

14000تومان 7000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

34 دیدگاه
 1. یلدا می‌گوید

  خیلی جاااااالب بود تشکر…???

 2. هوشیار می‌گوید

  با مدیر یا مسئول دروغگو که تمام ابزار قدرت را در دست دارد چه رفتار مناسبی باید اتخاذ کرد؟

 3. Saf Sade می‌گوید

  جالب بود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از شما

 4. pasha می‌گوید

  ممنون

 5. Roshan می‌گوید

  خانم شهدوست عزیز
  زحمت کشیدید . دستتان درد نکند . مطالب بسیار جالب بود نکته مهم در پیام این مطلب حفظ حرمت تعاملات اجتماعی بود ولی مطلب در مورد برخورد با فرد دروغگو خیلی کوتاه بود شایسته است در این مورد بسیار مهم بیشتر مطلب آورده میشد . البته ممکن است بخاطر استقبال خوانندگان مطلب جمع و جور آورده شده .اما جواب به بعضی از پیام دهندگان
  اولا دست خانم شهدوست درد نکند که زحمت کشیدن دوما کسی نامه فدایت شدن برای کسی ارسال نکرده که حتما این مطلب را بخوانید . دوست ندارید نمیخوانید . لوث کردن زحمت دیگران کار پسندیده ای نیست . ثالثا بقول یکی از مشاهیر هر مطلب نوشتنی حداقل ارزش یک بار خواندنش را دارد .چه رسد به
  مطالبی مانند این که شدیدا در اجتماع ما رشد کرده و ساری و جاری شده است .چنانچه یکبار یکی از مراجع مشهور گفته بود رشد دروغ گوئی در جامعه نگران کننده است . در خاتمه یکبار دیگر از خانم شهدوست تشکر و قدردانی میکنم . و نمره ۲۰ را بهش میدم
  ر

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از وقتی که اختصاص دادین. ممنون دوست خوب

 6. حمید می‌گوید

  ببخشید چون به نظر می رسه واقعیت مطرح نشده .چرا باید در حفظ آبروی دروغگو کوشید اینطور از دید دروغگو ما ابله به نظر می رسیم به عقیده من در کمال احترام و با جسارت باید دیوارش رو خراب کنیم تا حساب کار دستش بیاد.

 7. طرهان می‌گوید

  ای چطوریای خالی بند . ،@!!

 8. محمد می‌گوید

  تحلیل جالبی بود اما امار ارائه شده در خصوص اینکه همه افراد روزانه چندین دروغ میگویند بنظر من صحیح نیست و نمی بایست مقوله دروغ گفتن را به همه افراد تعمیم داد . موفق باشید.

 9. داود می‌گوید

  با سلام البته روش هایی علمی برای تشخیص راست از دروغ وجود دارد مثلا دستگاه دروغ سنج که با توجه به اندازه گیری فشار خون و عرق کردن و حتی تنفس های شخص،میتونه به محقق کمک کنه فراموش نشه ۱۰۰درصد درست تشخیص نمیده ولی تا حدودی کمک کننده میباشد و روش دیگر تحلیل تخدیری میباشد که با استفاده از داروهای خواب آور بسیار قوی حافظه خودآگاه تعطیل میشود و وارد حافظه ناخوداگاه میشود که بیشتر کاربرد نظامی درخصوص اسرای جنگی انجام میشه.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از وقتی که به ما اختصاص دادین دوست خوب.