چگونه زندگی زیبا داشته باشیم؟

3

زندگی زیباست، مخصوصا اگر پر از شادی، آرامش و دوستی باشد. اگرچه ممکن است هرکدام از ما در برهه‌ای از زندگی‌مان استرس، نفرت، نارضایتی و پوچی را تجربه کرده باشیم، اما با وجود همه‌ی اینها زندگی زیباست. این زیبایی تا حد زیادی به نگرش ما بستگی دارد. زندگی زیبا زندگی‌ای است که در آن احساس سرزندگی و خوشبختی کنیم و برای ساختن زندگی‌های زیبا، الهام‌بخش دیگران باشیم.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته‌ای که رضایت از زندگی شما را افزایش می‌دهد

۱. همیشه برای نعمت‌ها و موهبت‌هایی که دارید، قدردان باشید

قدردانی از نعمت‌هایی که دارید، برای داشتن زندگی زیبا یک ضرورت است. اگر از کل فهرست فقط و فقط می‌توانید یک مورد را رعایت کنید،‌ همین مورد را انتخاب کنید. شکرگزاری نسبت به داشته‌هایتان کلید زندگی زیباست. وقتی که در شرایط سختِ زندگی شکرگزار نعمت‌ها باشید، زندگی‌تان شادتر می‌شود و احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. این امر نه‌تنها زندگی شما، بلکه زندگی اطرافیان‌تان را هم زیباتر می‌کند.

۲. درک و شناخت عمیقی نسبت به خودتان پیدا کنید

اکثر ما نسبت به خود دیدگاهی داریم. ولی کمتر کسی وجود دارد که خود را به‌طور دقیق بشناسد. «خودشناسی» برای داشتن یک زندگی فوق‌العاده بسیار ضروری است. برای شناختن خود باید نگاهی دقیق به خودتان بیندازید. چیزهایی را که سال‌ها انکار کرده‌اید یا ندیده‌اید، ببینید. خودشناسی به شما کمک می‌کند تا علایق، آرزوها، ترس‌ها و چیزهایی که آرامش را از شما سلب کرده‌اند، بهتر بشناسید. این کار شاید در نگاه اول آسان به نظر بیاید، ولی به این آسانی هم نیست. در این راه می‌توانید از یک دوست خوب و مورد اعتماد کمک بگیرید تا ویژگی‌هایتان را به شما یادآوری کند. در هر حال خودشناسی موجب می‌شود تا ببینید زندگی‌تان چه پتانسیلی برای زیباتر شدن دارد.

۳. مفهوم زندگی زیبا را برای خودتان روشن کنید

زندگی زیبا - مفهوم زندگی زیبا را برای خودتان روشن کنید

اگر الان فکر می‌کنید زندگی‌تان زیبا نیست، پس وقت آن است که از خودتان بپرسید: «چه چیزی باعث شده این احساس را داشته باشم؟» باید ریشه‌های نارضایتی‌تان را کشف کنید. از خودتان بپرسید که چه چیزی شما را در زنجیره‌ی غصه قرار داده است؟ هر چه که باشد، باز هم دلیل نمی‌شود ناراحت باشید و زندگی زیبایی نداشته باشید.

۴. برای داشتن زندگی زیبا تغییراتی ایجاد کنید

اگر باور دارید یک زندگی زیبا برای شما وجود دارد، وقت آن است که تغییراتی در زندگی‌تان ایجاد کنید. اگر کارهای قبلی را تکرار کنید، نتایج قبلی را به‌دست می‌آورید. کمی زمان می‌برد تا بفهمید چه چیزی در زندگی‌تان کم است یا چه چیزهایی را باید از زندگی‌تان حذف کنید.

برای مثال اگر می‌خواهید هدف زندگی‌تان را پیدا کنید، بهتر است به جای وقت گذراندن با افرادی که شما را به عقب می‌رانند،‌ بیشتر با افرادی وقت بگذرانید که الهام‌بخش‌تان هستند و در راه رسیدن به هدف، تشویق‌ و کمک‌تان می‌کنند. ممکن است در این راه مجبور شوید بیش از پیش روی پای خود بایستید و به بعضی چیزها نه بگویید. فراموش نکنید که حتی چیزهای کوچک هم می‌توانند تفاوت‌ عمده‌ای ایجاد کنند.

۵. بخشیدن را تمرین کنید

وقتی که همیشه از دیگران دلخور و عصبانی باشید، چگونه می‌توانید زندگی زیبایی داشته باشید؟ ساده‌ترین جواب این است که نمی‌توانید! وقتی که کسی در حق‌تان اشتباهی انجام داد یا شما را ناامید کرد، ممکن است بخشیدن و فراموش کردن کار او سخت باشد.

بخشیدن بیش از اینکه باعث آسودگی خاطر دیگران شود، باعث آرامش خودتان می‌شود. بخشیدن دیگران استرس و فشاری را که بر روی‌تان قرار دارد، از بین می‌برد و به شما حس آسودگی می‌دهد. اگر اسیر خشم، کج‌خلقی و رنج‌ شوید، اینها خیلی زود شما را از داخل می‌خورند. به مرور در زندان احساسات خود اسیر می‌شوید و صدمه می‌بینید. به همین دلایل باید احساسات منفی‌تان را رها کنید و در مسیر داشتن زندگی زیبا گام بردارید. بنابراین از این پس در حق خودتان لطفی بکنید؛ از خطای دیگران بگذرید، آنها را ببخشید و به زندگی‌تان ادامه بدهید.

۶. به دیگران عشق بورزید تا عشق بیشتری دریافت کنید

زندگی زیبا - به دیگران عشق بورزید تا عشق دریافت کنید.

عشق یکی از چیزهایی است که موجب می‌شود زندگی‌تان ارزش زندگی کردن پیدا کند. بیشتر ما منتظریم که عشقی به ما داده شود تا آن را به دیگران انعکاس بدهیم. به جای این طرز تفکر بهتر است خودمان در زندگی روزمره به اطرافیان عشق بورزیم. هر کسی در زندگی به عشق نیاز دارد. می‌توانید به دوستان، اعضای خانواده، شریک زندگی و حتی یک غریبه عشق بورزید. با عشق ورزیدن به دیگران می‌توانید معنای تازه‌ای به زندگی‌تان ببخشید. این عشق می‌تواند در قالب مهربانی، درک و پذیرش دیگران، بالا بردن آستانه‌ی تحمل و بخشندگی باشد.

۷. به مسائل از دید تازه‌ای نگاه کنید

بعضی اوقات زندگی برا‌ی‌تان دشوار می‌شود و احساس می‌کنید فاصله‌ی زیادی با زندگی زیبا دارید. در این مواقع پیدا کردن چیزی برای شکرگزاری سخت است. با این حال به چالش‌های پیش‌رویتان به‌عنوان فرصتی برای یادگیری نگاه کنید. از خودتان بپرسید من از این شرایط چه چیزی می‌توانم یاد بگیرم؟ با این طرز تفکر می‌توانید گام بلندی برای داشتن یک زندگی زیبا بردارید. این تغییر دیدگاه نسبت به مشکلات موجب می‌شود راحت‌تر با سختی‌ها مبارزه کنید و احساس بهتری نسبت به شرایط‌تان داشته باشید.

۸. ذهن باز و انعطاف‌پذیری داشته باشید

اگر نسبت به مسائل مختلف ذهنی بسته و بدون انعطاف داشته باشید، شانس کمی برای تغییر و پیشرفت خواهید داشت، اما اگر ذهن‌تان باز و آماده‌ی پذیرفتن مسائل جدید باشد، راحت‌تر می‌توانید با مسائل و اتفاقات مختلف روبه‌رو شوید و فشار و استرس کمتری را تجربه خواهید کرد. با این طرز تفکر می‌توانید از اتفاقات پیشِ رو لذت ببرید و زندگی زیباتری را تجربه کنید.

۹. به جای بدترین‌ها،‌ انتظار بهترین‌ها را داشته باشید

زندگی می‌تواند شبیه یک ترن هوایی باشد. در زندگی گاهی سربالایی و گاهی سرازیری وجود دارد. بعضی اتفاقات باعث سربلندی و شادی‌تان می‌شوند و بعضی اتفاقات احساس شکست و ناامیدی را به شما منتقل می‌کنند. وقتی که ما نسبت به دیگران و اتفاقات پیش رو انتظار بهترین‌ها را داشته باشیم، چشم‌انداز مثبت‌تری نسبت به زندگی پیدا می‌کنیم و فضای پیرامون ما مثبت‌تر می‌شود. اگر انتظار بهترین‌ها را داشته باشید،‌ بهترین موقعیت‌ها برای‌تان پیش خواهد آمد.

۱۰. برای زیباتر کردن جهان اول از زندگی خودتان شروع کنید

منظور از این عبارت این نیست که دیگران را به زندگی زیبا موعظه کنید. بلکه منظور این است که برای ساختن یک زندگی زیبا الهام‌بخش دیگران شوید. همان‌طوری که مهاتما گاندی گفته است:

خودتان مظهر تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا ببینید.

به عبارتی اگر می‌خواهید جهان زیباتر شود، تغییر را از خودتان آغاز کنید.

حالا برای اینکه یک زندگی زیبا بسازید،‌ آماده‌اید؟

برگرفته از: lifehack

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
 1. zeinab می‌گوید

  سلام
  من به تازگی با مطالعه کتاب گذر از ناممکن پیتر کومر با ضمیر نا خودآگاه خودم آشنا شدم و هر روز منتظر اتفاقات مثبت در زندگی خودم هستم . به راستی که همه تغییرات جهان از خود ما آغاز می شود . سلامت و شاد باشید .

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   با سلام. بله حق با شماست. تغییر از جزء باید شروع بشه و به کل برسه

 2. آرمان می‌گوید

  سلام . بسیار زیبا بود . ممنون