تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان با ۱۰ روش کاربردی

43

دوران نوجوانی چیزی شبیه به گرگ‌ومیش صبحگاهی است. زمانی که نه متعلق به شب است و نه روزهنگام تلقی می‌شود. فرزند دلبندتان دیگر نه کودک است و نه به‌اندازه‌ی کافی بزرگ شده است. اغلب نوجوانان در این دوره از زندگی، آشفته، بی‌ثبات، خجالتی و تبدیل به فردی حساس می‌شوند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که پدرها و مادرها چه نقشی در ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دارند؟

باید بدانیم که ما به‌عنوان پدر و مادر، می‌توانیم نقش بسیار مهمی در افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان داشته باشیم. پس خودتان را دستِ‌کم نگیرید. به این فکر کنید که چطور می‌توانید شخصیت فرزند نوجوان‌تان را طوری شکل بدهید که در تصمیمات آتی زندگی‌اش، آگاهی و اعتماد به نفس کافی داشته باشد؟ ما هم در راه رسیدن به این هدف، همراه شما خواهیم بود و در این نوشته از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان صحبت می‌کنیم.

اعتماد به نفس چیست؟

همه می‌دانند که اعتماد به نفس مهم‌ترین کلیدِ رسیدن به موفقیت در زندگی است. اعتماد به نفس در یک جمله خلاصه می‌شود: «رویکردی که نسبت به خودم دارم.»

اعتمادبه‌نفس به معنی اعتماد و باور به توانایی‌ها و قابلیت‌های خودمان است. رویکرد فرد به مهارت‌ها و توانمندی‌هایش تعیین‌کننده میزان اعتمادبه‌نفس اوست. فرد با اعتمادبه‌نفس نقاط قوت و ضعفش را می‌شناسند و نگاه مثبتی به خودش دارد.

اعتماد به نفس موارد مختلفی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ از جمله:

 • رفتار فرد؛
 • شخصیت فرد؛
 • عملکرد فرد در برابر دیگران؛
 • میزان شاد بودن فرد در در زندگی.
اعتمادبه‌نفس با عزت نفس به معنی ارزشمند دانستن خود و داشتن حس خوب نسبت به خود، رابطه دارد.

دلیلِ اهمیتِ اعتماد به نفس در نوجوانان چیست؟

 اعتماد به نفس مثبت به او کمک می‌ کند اهدافش را پیگیری کند - اعتماد به نفس در نوجوانان

اعتماد به نفس به نوجوانان کمک می‌کند با چالش‌ها، تردیدها، نارضایتی‌ها و فرازونشیب‌هایی که در زندگی پیشِ روی‌شان قرار خواهد گرفت، روبه‌رو شوند.

روابط، احساسات، فشارهایی که از طرف همسالان گریبانگیر نوجوان می‌شود، رقابت و سطح توقعات خودش و دیگران، همگی روی اعتماد به نفس نوجوان تأثیر می‌گذارند. اعتماد به نفس به نوجوان کمک می‌کند اهدافش را پیگیری کند و آنها را به‌دست بیاورد، دوران جوانی‌اش را به شیوه‌ی مناسبی سپری کند، روابط بهتری برقرار کند و به فردی شاد با ذهنی قدرتمند تبدیل شود. بنابراین اعتمادبه‌نفس نقش مهمی در زندگی یک نوجوان موفق دارند.

نقش والدین در ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان چیست؟

«والدین» بیش از هر فرد دیگری، در ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان نقش دارند. والدین با حمایت خود می‌توانند تأثیر عمیق و مهمی در شکل‌گیری شخصیت نوجوان داشته باشند. همان‌طور که حتما خودتان هم می‌دانید، رفتار و گفتار شما تأثیر زیادی روی فرزند نوجوان‌تان دارد. نوع احساس و میزان باور شما نسبت فرزند نوجوان و رویکرد او نسبت به خودش، مستقیما روی اعتماد به نفس او تأثیر می‌گذارد.

رفتار شما با نوجوانان، تعیین‌کننده‌ی رفتار دیگران با اوست. اگر خود شما به فرزندتان بها ندهید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید جامعه او را به رسمیت بشناسد.

۱۰ نکته برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

۱. با نوجوان‌تان محترمانه برخورد کنید

فراموش نکنید فرزند شما دیگر یک کودک نیست بلکه دارد به یک جوان بالغ تبدیل می‌شود، پس مانند هر بزرگسال دیگری شایسته‌ی احترام است. همواره نوجوان‌تان را با احترام مورد خطاب قرار بدهید. هرگز نگذارید لحن و آهنگ صدایتان اهانت‌آمیز یا تحقیرکننده باشد. همیشه به مشکلات و نگرانی‌هایش اهمیت بدهید و با ترس‌های او مانند ترس‌های زمان کودکی‌اش برخورد نکنید.

رفتار با فرزند در سن بلوغ حساسیت‌های خودش را دارد. مطلب روانشناسی نوجوانان، رهنمودهای خوبی دراین‌باره دارد.

۲. نوجوان‌تان را تحسین کنید

نقش تحسین و تشویق در افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

در تعریف کردن از فرزندتان سخاوتمند باشید. وقتی نوجوان‌تان را به‌خاطر خصوصیات و کارهای خوبش تمجید می‌کنید، اعتماد به نفس او را بالا می‌برید و به تکرار کارهای خوب و بهتر شدن، تشویقش می‌کنید. احساسات خود را ابراز کنید، اجازه بدهید فرزندتان بداند به وجودش افتخار می‌کنید و به‌خاطر داشتن چنین فرزندی، به خود می‌بالید.

۳. تا جایی که ممکن است، از نوجوان‌تان انتقاد نکنید

انتقاد و نکوهش، اعتماد به نفس فرزند نوجوان شما را کم می‌کند. اگر نوجوان‌تان درگیر چیزی است که شما دوست ندارید یا نمی‌پسندید، درباره‌اش با او صحبت کنید. نوجوانان معمولا انتقاد را تمسخر تلقی و تصور می‌کنند که مایه‌ی سرافکندگی شما شده‌اند. وقتی مجبورید از او انتقاد کنید، به لحن خود دقت کنید!

۴. او را به انجام فعالیت‌های فوق‌برنامه تشویق کنید

بگذارید نوجوان‌تان علایق خود را دنبال کند. او را به شرکت در فعالیت‌های بیشتر تشویق کنید. فرزندتان می‌خواهد در کار مورد علاقه‌اش، برتر باشد. فعالیت‌های فوق‌برنامه فرصت خوبی برای درس گرفتن از موفقیت‌ها و شکست‌ها، چالش‌های متفاوت و سنجش میزان اعتماد به نفس فرزند شماست. این نوع فعالیت‌ها روحیه‌‌اش را بالا می‌برند و به او می‌آموزند برای دستیابی به اهداف مشترک، باید با دیگران همکاری کند.

۵. به او کمک کنید مهارت‌های دوستی را یاد بگیرد

همه‌ی ما می‌دانیم که نمی‌توانیم دوستی‌ها و روابط فرزندمان را انتخاب یا کنترل کنیم، اما می‌توانیم در مواردی همچون احترام در روابط و پذیرش افراد مختلف، او را راهنمایی کنیم. مهارت‌های دوست‌یابی و اهمیت احترام و درک متقابل در روابط را به فرزندتان آموزش‌ بدهید. دوستی‌هایی که نوجوان شما تجربه می‌کند، روی اعتماد به نفسش تأثیر می‌گذارند. به او از فواید دوستی بگویید و یاد بدهید چگونه دوستی‌های خوب و بد را از هم تفکیک کند.

۶. به نوجوان‌تان بیاموزید بعضی چیزها واقعا مهم نیستند!

بسیاری از نوجوانان تحت فشار رقابت با همسالان خود یا دیگران قرار می‌گیرند. نوجوان آرزو دارد شبیه مدل‌ها، بازیگران یا دیگر افراد مشهور باشد و وقتی در این راه شکست می‌خورد، اعتماد به نفسش لطمه می‌بیند. با فرزندتان صحبت کنید و به او بگویید که این موضوع آن‌قدرها هم مهم نیست. به او کمک کنید که دست از مقایسه خود با دیگران بردارد. به او یاد بدهید آنچه اهمیت دارد رفتار مناسب، بهداشت و سلامت جسم و ذهن است.

۷. به او بیاموزید روی توانایی‌هایش تمرکز کند

به نوجوان خود بیاموزید بیشتر روی نقاط قوت خود تمرکز کند و هرگز او را با همسالان، دوستان، خواهر، برادر و دیگر بچه‌های فامیل مقایسه نکنید. نوجوان‌تان باید درک کند که افراد مختلف نقاط قوت متفاوتی دارند. مقایسه فقط باعث چشم‌و‌هم‌چشمی می‌شود. به نوجوان‌تان بیاموزید که او فقط باید با خودش رقابت کند و مدام به فکر بهتر کردن خودش باشد. بهترین راه برای پیشرفت در زندگی، رقابت با خودش است و برای این کار، باید بر نقاط قوتش تمرکز کند.

۸. به او بیاموزید روحیه قوی‌ داشته باشد

به او بیاموزید روحیه قوی‌ داشته باشد - اعتماد به نفس در نوجوانان

به نوجوان‌تان بیاموزید در برابر آزاری که از سوی جامعه و افراد دیگر به او می‌رسد، صبور باشد و آستانه‌ی تحمل خود را بالا ببرد تا روحیه قوی داشته باشد. این موارد اعتماد به نفس او را تحت تأثیر قرار می‌دهند. آرامش، لبخند زدن بر مشکلات و صبوری، از قواعدِ خوبِ زندگی هستند. نوجوان باید یاد بگیرد احساسات منفی خود را به شیوه‌ای درست مدیریت کند. نوجوان شما باید بداند دیگران با تمسخر یا آزار، نمی‌توانند به او لطمه بزنند و این کار به‌هیچ‌عنوان نباید اعتماد به نفس او را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

۹. در صورت نیاز، از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید

اگر نوجوان شما شدیدا از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برد تا جایی که این موضوع روی فعالیت‌های درسی یا روابط اجتماعی او تأثیر قابل ملاحظه‌ای گذاشته است، بهتر است از دیگران کمک بگیرید. ابتدا از فردی که با فرزندتان رابطه‌ی خوبی، کمک بخواهید. چنانچه راه‌حل اول نتیجه نداد، بهتر است به یک مشاور حرفه‌ای مراجعه کنید تا مشکل واقعی فرزندتان را پیدا و برطرف کند.

۱۰. حامی نوجوان خود باشید

شاید متوجه نباشید که کوچک‌ترین رفتارتان، بی‌اهمیت‌ترین چیزهایی که می‌گویید و حتی معمولی‌ترین کارهای روزمره‌‌ای که انجام می‌دهید، چقدر در اعتماد به نفس فرزندتان تأثیر دارند. او باید مطمئن باشد که شما «همیشه» پشتیبانش هستید. حمایت شما مانند یک کاتالیزور در رشد اعتماد به نفس فرزند نوجوان‌تان عمل می‌کند. وقتی فرزندتان بداند کسی هست که می‌تواند به او تکیه کند، زندگی‌اش را با اعتماد به نفس و قدرت بیشتری پیش می‌برد.

هر زمان که نوجوان شما درگیر موقعیتی مثبت یا منفی می‌شود، به خاطر داشته باشید که این فقط مرحله‌‌ای از زندگی‌ است و خیلی زود می‌گذرد.

نوجوانی و مشکلات آن بخشی از روند رشد فرزند شماست، پس برای گذر از این دوران، صبور باشید و تمام تمرکزتان را روی همراهی و کمک به فرزند نوجوان‌تان بگذارید.


در ادامه بخوانید: ۸ راه تضمین شده برای افزایش اعتماد به نفس
بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس داشته باشید و خجالت را کنار بگذارید تا از موفقیت‌های جدید خود لذت ببرید

منبع momjunction usf
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 43 دیدگاه)
 1. آزاده بهرامب می‌گوید

  سلام وقت بخير
  من يك دختر ١٥ ساله دارم كه يكم اضافه وزن داره و فوق العاده بي انگيزه است اصلا هدف و برنامه اي نداره نه دوست داره كلاس بره نه دوست داره مهماني بره توي جمع و جايي كه شلوغ نميره راجب هرچيزي باهاش صحبت ميكنيم ميگه نميدونم
  خلاصه من خيلي مشكل دارم باهاش
  لطفا راهنمايي كنيد

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   سلام آزاده عزیز
   وقت شما هم به‌خیر.
   این عجیب نیست که نوجوانان دلشون نخواد توی جمع حاضر بشن، به‌خصوص اگر درون‌گرا باشن یا سرشون رو با چیزهای دیگه‌ای گرم کرده باشن. بااین‌حال برای اینکه خیالتون راحت بشه همه‌چیز طبیعیه و مشکلی نیست، به مشاور روان‌شناس باتجربه مراجعه کنین تا شرایط زندگی دخترخانم شما رو بسنجه و نظرش رو بگه. در این صورت اگر مشکلی هم باشه، حتما راهکارهای اصولی و مخصوص خودتون رو دریافت می‌کنین.
   امیدواریم خیلی زود مشکل برطرف بشه.🌸🙏

 2. انوشیروان می‌گوید

  درود و وقت بخیر
  فرزند نوجوانم تا هفته گذشته در رشته ورزشی بسکتبال عالی ظاهر میشد اما این چند روز است در سر تمرینات تیم بی انگیزه ظاهر می‌شود و با او که صحبت کردم می‌گوید میترسم و حول میشوم.
  نمیدونم چکار کنم که دوباره اون روحیه را بدست بیاورد؟

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   درود انوشیرون عزیز
   بهتره درباره دلیل ترس و نگرانی‌اش باهاش حرف بزنین و تلاش کنین بهش اطمینان خاطر بدین. شاید اتفاقی افتاده یا فکری در ذهنش شکل گرفته که آزارش می‌ده. مراجعه به مشاور روان‌شناس هم خیلی مفید خواهد بود، چون راحت‌تر می‌تونه مسئله رو تشخیص بده و فرد رو به برون‌ریزی ترغیب کنه.

   1. ناشناس می‌گوید

    خب ، شاید از شلوغی بدش میاد و شما گاهی وقتا باهاش خلوت کنین، حتی گاهی بدون اینکه اون بفهمه دوستاشو دعوت کنین ، لطفا هم زیاد باشه

 3. مهسا می‌گوید

  با سلام و درود
  من دو دختر دارم ۱۳و ۹سال اصلا با هم سازگار نیستن و مدام در جدال هستن نمیدانم چطوری رفتار کنم اکثر اوقات بی توجهی میکنم اما خیلی به هم بی احترامی میکنن دختر کوچیکم شاد تر و با انگیزه تره و علایقش به هنر مخصوصا نقاشی خیلی زیاد اما دختر بزرگم علاقه به چیزی نداره و مدام میگه نمیدونم از چی خوشم میاد کلاس زبان به اجبار شرکت میکنه و میلی به خواندن نداره لطفا راهنمایی کنید من باید چیکار کنم که رابطه دو خواهر بهتر بشه و همچنین در مورد علایق دخترم چطوری متوجه بشم که به چه چیزی علاقه داره با تشکر