این قوانین موفقیت شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند

25

هیچ‌کس کامیاب و پیروز به دنیا نمی‌آید، اما هرکسی توانایی و قابلیت تبدیل شدن به یک فرد موفق را دارد. به قول ویل اسمیت، «عظمت یا سرافرازی، یک ویژگی شگفت‌انگیز، مرموز و مسحورکننده‌ی الهی نیست که تنها افراد خاصی از آن برخوردار باشند، بلکه چیزی است که درون همه‌ی ما وجود دارد!» هرچند مسیر موفقیت از راه‌های گوناگونی می‌گذرد اما به‌نظر می‌رسد چندین نکته‌ی راهگشا و بنیادی برای پیمودن این مسیر وجود دارد. برای دستیابی به بزرگی و شکوهِ نهفته در وجودتان، بد نیست سخن بزرگان درباره موفقیت را مطالعه کنید و با قوانین موفقیت از دیدگاه مشاهیر جهان آشنا شوید.

۱. روی مسیر تمرکز کنید، نه روی نتیجه

به قول رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)، «زندگی یعنی سفر کردن؛ مقصد به‌تنهایی مهم نیست!»

«من هرگز به پیامد پرتاب‌های ناموفق توجه نمی‌کنم. وقتی به پیامد فکر می‌کنید، همیشه نتیجه‌ی منفی به ذهن‌تان خطور می‌کند.»

این گفته‌ی آنت فونیچلو (Annette Funicello) را هم فراموش نکنید که «یک زندگیِ شگفت‌انگیز، لزوما به معنی زندگیِ بی‌نقص نیست.»

۲. به عناصرِ درست توجه کنید

استیو جابز گفته بود: «مهم نیست هنگام مرگ چقدر ثروت دارم، مهم این است که هر شب هنگام خواب، بدانم کار فوق‌العاده‌ای انجام داده‌ام.» همچنین این گفته‌ی تیک نات هان (Thich Nhat Hanh) فعال مدنی ویتنامی را هم آویزه‌ی گوش‌تان کنید: «اگر خودِ واقعی‌‌‌مان نباشیم و به‌راستی اکنون را درنیابیم، همه چیز را از دست می‌دهیم.»

«بهترین و زیباترین چیزها را نمی‌توان دید یا لمس‌شان کرد، آنها را باید با دل و جان احساس کرد.»


حتما بخوانید: چگونه هدف گذاری کنیم؛ ۴ استراتژی هوشمندانه برای رسیدن به هدف

۳. به‌اندازه‌ی کافی (حتی کمی‌ هم بیشتر!) برای دیگران مایه بگذارید

قوانین موفقیت - به دیگران کمک کنید

چارلز دیکنز معتقد بود: «در این دنیا هرکس که باری از دوش دیگری برمی‌دارد، انسان مفیدی است.» نباید فقط دریافت‌کننده باشید؛ به قول مایا آنجلو (Maya Angelou) شاعر و فعال مدنی، «نمی‌توانید به هردو دست‌تان، دستکش بیس‌بال بپوشانید، دستی هم برای پرتاب کردنِ توپ لازم دارید.»

خلیل جبران (Kahlil Gibran) لذت زندگی را این‌گونه تعریف می‌کند: «در خواب دیدم که زندگی سراسر لذت است، بیدار شدم و دیدم زندگی همه‌اش خدمت به دیگران است، خدمت کردم و دیدم خدمت کردن لذت‌بخش است!»

«با آنچه به‌دست می‌آوریم، زندگی را اداره می‌کنیم و با آنچه به دیگران عرضه می‌کنیم، زندگی را می‌سازیم.»


حتما بخوانید: ۶ دلیل علمی که نشان می‌دهد مهربان بودن برای سلامتی مفید است

۴. استعدادهایتان را به‌کار بگیرید و با چالش‌ها روبه‌رو شوید

آلبرت اینشتین (Albert Einstein) معتقد بود: «همه‌ی ما نابغه هستیم، اما اگر ماهی را به‌خاطر ناتوانی‌اش در بالا رفتن از درخت سرزنش کنید، تمام عمر فکر می‌کند احمق است.» گوته باور داشت «بزرگ‌ترین لذت برای انسانی که با استعداد ویژه‌ای به دنیا می‌آید، استفاده از آن استعداد است.»

«قدرت از پیروزی ریشه نمی‌گیرد، بلکه این چالش‌ها هستند که شما را قدرتمند می‌کنند. وقتی به سختی‌ و دشواری برمی‌خورید و پا پس نمی‌کشید، قدرتمند می‌شوید.»


حتما بخوانید: چطور طرز فکرمان را برای غلبه بر چالش‌های زندگی تغییر دهیم

۵. همیشه قدرشناس باشید

قوانین موفقیت - قدردان باشید

آن‌طور که ملودی بیتی (Melody Beattie) نویسنده‌ی کتاب‌های خوددرمانگری می‌گوید: «راز وفور در زندگی، قدرشناسی است. قدرشناسی داشته‌هایمان را کافی جلوه می‌دهد، انکار را به پذیرش، بی‌نظمی را به نظم و سردرگمی را به وضوح و شفافیت تبدیل می‌کند.»

«اگر قدردان داشته‌هایتان باشید، بیشتر به‌دست می‌آورید. اگر پیوسته به نداشته‌هایتان فکر کنید، هرگز دارایی کافی نخواهید داشت.»

۶. صبور باشید

در زمان عصبانیت، این توصیه‌ی توماس جفرسون (Thomas Jefferson) را در پیش بگیرید: «در هنگام خشم، پیش از سخن گفتن تا ۱۰ بشمارید، اگر خیلی خشمگین هستید تا ۱۰۰ بشمارید.» صبر و شکیبایی خیلی مهم است، به‌ قول پائولو کوئیلو «زندگی یعنی شکیبایی تا وقتی که زمانِ مناسب برای انجام دادن کارها فرا برسد.»

«صبر کردن سخت و تلخ است، اما میوه‌ی آن شیرین است.»


حتما بخوانید: چگونه آرامش داشته باشیم؟

۷. بدانید که شادی، به‌آسانی به‌دست نمی‌آید

قوانین موفقیت - برای رسیدن به شادی باید تلاش کرد

«شادی نتیجه‌ی تلاشِ فردی است. برای رسیدن به آن باید بجنگید، کوشش کنید، پافشاری کنید و حتی گاهی دنیا را در جست‌وجویش زیرورو کنید! باید با جدیت استعدادهایتان و نعمت‌هایی را که در زندگی‌ دارید، به نمایش بگذارید.» این را الیزابت گیلبرت (Elizabeth Gilbert) نویسنده‌ی معروف کتاب «بخور، نیایش کن، عشق بورز» می‌گوید. النور روزولت (Eleanor Roosevelt) هم باور داشت «شادی هدف نیست بلکه نتیجه‌ی جانبیِ هدف است.»

«شادی و خشنودی را حاضر‌وآماده تقدیم‌ کسی نمی‌کنند. شادی از تلاش‌ها و فعالیت‌هایتان نشأت می‌گیرد.»


حتما بخوانید: ۱۵ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می‌شود

۸. اساسِ کار «سادگی» است

جان وودن (John Wooden) بازیکن و مربی معروف بسکتبال، معتقد بود «جزئیات کوچک حیاتی هستند. چیزهای کوچک اتفاقات بزرگ را رقم می‌زنند.» اینشتین برای شاد بودن چیز زیادی لازم نداشت؛ «یک میز، یک صندلی، ظرفی از میوه و یک ویولون؛ برای شاد بودن همین‌ها کافی‌اند!»

«هرگز فراموش نکنید برای ساختن یک زندگی شاد، چیز زیادی لازم نیست.»


حتما بخوانید: ۸ تغییر کوچکی که زندگی شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند

۹. نباید تلاش کنید همه را راضی نگه‌دارید

همان‌طور که پائولو کوئیلو می‌گوید: «اگر همه‌ دوست‌تان دارند، یک جای کار می‌لنگد! بهتر است دشمنی داشته باشید که همیشه هشیارتان کند.» این گفته‌ی آبراهیم لینکلن را هم فراموش نکنید: «خواسته‌ی خودتان برای موفق شدن، از هر چیز دیگری مهم‌تر است.»

«من نمی‌دانم راز موفقیت چیست، اما می‌دانم کلید شکست، تلاش برای راضی نگه‌داشتن همه است!»

۱۰. به خودتان و کارهایی که می‌توانید انجام بدهید، ایمان داشته باشید

قوانین موفقیت - باور داشته باشید

توماس ادیسون معتقد بود «اگر همه‌ی کارهایی را که قادر به انجام‌شان هستیم انجام بدهیم، مات و مبهوت می‌شویم!» پس مانند النور روزولت «هر روز یکی از کارهایی را که از آنها وحشت دارید، انجام بدهید.» و همان‌طور که سِت گودین (Seth Godin) کارآفرین نیویورکی می‌گوید: «پیش بروید و غیرممکن را ممکن کنید.»

«بهترین راه پیش‌بینی آینده، خلق کردن آن است.»


حتما بخوانید: علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟

۱۱. اشتیاق، اشتیاق و باز هم اشتیاق داشته باشید

همان‌طور که دیل کارنگی گفته است: «تنبلی شک و تردید می‌آورد و اقدام کردن، اعتماد و جسارت به همراه دارد. با نشستن و فکر‌ کردن نمی‌توانید بر ترس‌هایتان غلبه کنید. بیرون بروید و کاری انجام بدهید.» شاید با فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright) معمار و نویسنده‌ی آمریکایی موافق باشید که معتقد بود: «برای دستیابی به چیزی باارزش، باید با تمام وجود در آن غرق بشوید.»

«من هیچ استعداد ویژه‌ای ندارم، فقط مشتاقانه کنجکاوم!»

برگرفته از: huffingtonpost

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 25 دیدگاه)
 1. شقایق می‌گوید

  و اینکه مطالبتون مفید و ممنون از زحماتتون. موفق باشید

 2. فرزانه می‌گوید

  عالی بود متحول شدم
  بارها و بارها این مقاله رو خواهم خوند”سربلند باشید

 3. دانش فیض می‌گوید

  مقاله ی دلپذیری و لذت بخشی بود . منتظر کارهای بعدی تون هستیم