میلیونرها چگونه زمان خود را مدیریت می‌کنند؟

4

چندین سال پیش من تحقیقی بین‌المللی درباره‌ی بیش از ۲۰ هزار رهبر و صاحب کسب‌وکار در سراسر جهان انجام دادم. بسیاری از کارآفرینانی که با آنها مصاحبه کردم میلیونر بودند؛ بیشتر به‌خاطر ایده‌های هوشمندانه‌شان، سخت‌کوشی و عادت‌های مدیریت زمان. بله درست شنیدید! این افراد بزرگ، موفق بودند چون‌ می‌دانستند چگونه نه‌فقط مؤثر بلکه بهینه هم باشند. در این مقاله ۳ عادت مدیریت زمان مشترک را بین بیشتر میلیونرهای کسب‌وکارهای کوچک می‌خوانید.

عادت ۱: روی درختان تمرکز می‌کنند، نه روی جنگل

بیشتر کارآفرینان خیلی موفق که با آنها مصاحبه کرده‌ام، عادت داشتند که پروژه‌ها و اهداف بزرگ خود را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنند. این کار به آن‌ها کمک کرده بود تا سریع‌تر و راحت‌تر عمل کنند، درحالی‌که هم‌زمان باعث می‌شد کمتر حس کنند که کلی کار روی سرشان ریخته است.

آبان‌تتر

از خود بپرسید: در حال انجام چه پروژه‌ی بزرگی هستم یا می‌خواهم انجام دهم؟ چگونه می‌توانم این پروژه را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنم که مدیریت آن‌ها ساده‌تر باشد؟

عادت ۲: برای کارهایی که تکمیل می‌کنند حس مثبتی دارند

بیشتر افراد تا آخرین قدمِ مانده به تکمیل یک هدف یا کار بزرگ اصلا احساس اتمام، رضایت یا انجام کاری مفید ندارند. اما صاحبان کسب‌وکار موفقی که من با آنها مصاحبه کرده‌ام، این‌گونه نبودند. در عوض، آنها برای هر اقدامی که به سرانجام می‌رساندند، احساسی خوب و اشتیاق داشتند؛ فارغ از اینکه کاری که انجام داده‌اند، چقدر بزرگ به‌نظر می‌رسید. آنها قبل از رونمایی کارشان، زمانی‌که ۱۰۰ درصد کار به‌پایان رسیده بود، منتظر اتفاق خاصی نبودند و به‌جای آن، در تمام طول مسیر با به رسمیت‌شناختن و جشن گرفتن برای دست‌یافتن به اهداف‌شان، باانرژی به حرکت خود ادامه دادند.

از خود بپرسید: برای انجام یک پروژه چه میزان پیشرفت داشته‌اید که به‌خاطرش کاملا از خود قدردان نبوده‌اید؟

زمان‌بندی از عادات کلیدی میلیونرها است

عادت ۳: متعهد به زمان‌بندی کارها و مدیریت زمان هستند

افراد خیلی موفق عادت دارند از برنامه‌ی زمانی استفاده کنند تا هیچ‌وقت چیزی را به‌تعویق نیندازند. در تعریف ساده، یک برنامه‌ی زمانی روشی برای اختصاص بلوک‌های زمانی برای انجام کارهایی است که باید انجام بدهید. بسیاری از میلیونرهایی که با آنها مصاحبه کرده‌ام برای کسب قدرت زمان‌بندی و ساخت یک برنامه‌ی زمانی کاری از این سه مرحله‌ی ساده استفاده می‌کردند و به شما هم توصیه می‌کنیم طبق آن عمل کنید:

زمان‌های قدرت خود را شناسایی کنید. هر کس در مقاطعی افت‌وخیزهایی در وضعیت انرژی، توجه و تمرکز خود دارد. با دانستن و درک الگوهای انرژی خود می‌توانید یک برنامه‌ی زمانی بسازید که از افت‌وخیزهای شخصی شما استفاده‌ی مفید کند.

برای انجام کارها بلوک‌های زمانی کنار بگذارید. زمان‌های قدرت خود را در ذهن داشته باشید. در تقویم روز، مدت‌زمانی خاص را برای انجام موردی مشخص، تعیین کنید. مقاطع زمانی که بیشتر میلیونرها استفاده می‌کردند، بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه بود و خیلی‌ها هر چند ساعت ۱۰ دقیقه را برای استراحت استفاده می‌کردند تا به مغزشان فرصت پردازش اطلاعات را بدهند و با ذهن و جسمی تازه به کارهایی بعدی بپردازند.

در آخر، برنامه‌ی زمانی خود را فقط در ذهن خود درست نکنید، آن را بنویسید. چه از یک دستیار دیجیتال شخصی استفاده کنید یا از یک برنامه‌ی تقویم یا از یک دفترچه‌ی سفید کهنه، داشتن یک نسخه‌ی نوشته‌شده از برنامه‌ی زمانی، امری کلیدی است.

از خود بپرسید: کدام‌یک از کارهایی که قرار بر انجام‌شان است و باید پنجره‌ی زمانی برای آنها مقرر کنم، فقط در ذهن خود ثبت کرده‌ام؟

اگر فکر می‌کنید این عادات برای موفقیت ساده‌تر از چیزی هستند که واقعیت داشته باشد، در نظر داشته باشید که بیشتر افراد می‌دانند انجام چه چیزی لازم است و حتی به چگونگی انجام آن آگاه هستند. چیزی که اغلب وجود ندارد عادت‌ها یا نظم لازم برای انجام آن کار در بهترین روش ممکن است. به این بیندیشید که شما تا میلیونرشدن فقط به‌اندازه‌ی چند عادت مدیریت زمانی کوچک فاصله‌ دارید.

اولویت‌بندی کارها را بیاموزید تا در زمان کمتر، بهینه‌تر کار کنید.
منبع inc
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. شروین می‌گوید

  باعرض سلام و خسته نباشید میگم سایتتون خوبه اما یه گله داشتم واونم اینه که شما بیش از اندازه مطالبتون سکولاری و غربی هستش و بنده یه مقاله خوب نتونستم پیدا کنم که ارتباطی با فرهنگ جامعه اسلامی داشته باشه
  گویا هدف نویسندگان این سایت خلاصه میشه در ترجمه کردن مطالب غربی که (جز مادی گری در این دنیا هدف دیگه ای ندارن)و انحراف کردن مردم از شادی ها و لذت های واقعی
  باتشکر

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   سپاس از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   مطمئن باشید همه‌ی تلاش ما اینه که مطالبی رو خدمت‌تون ارائه بدیم که در تمام زمینه‌های شخصی و حرفه‌ای کاملا کاربردی باشن و با فرهنگ ایرانی و اسلامی تناقضی نداشته نباشن. اگر پیشنهادی در زمینه‌ی بهبود محتوای سایت دارید، خیلی خوشحال میشیم باهامون در میون بگذارید. تا جایی که امکان داشته باشه حتما سعی خواهیم کرد پیشنهادها و انتقادهاتون رو مدنظر قرار بدیم.

 2. شروین می‌گوید

  البته اینم اضافه کنم به جز در مطالبی که مربوط به مسائل حقوقی ربط داره

 3. پرویز+شاهقلی می‌گوید

  عالی بود پسندیدم باز هم از این مطالب بگذارید