۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

626

دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند. وقتی شما بدون ملاحظه چیزی می‌گویید، حرف‌های‌تان منجر به ایجاد احساسی بد در سایرین می‌شود. این اشتباهات زمانی اتفاق می‌افتد که ما در مورد چیزی که اطلاعی از آن نداریم اظهار نظر می‌‌کنیم. درک پیامدهای حرف‌ها نیاز به آگاهیِ اجتماعی دارد که به معنای توانایی درک احساسات و موقعیت سایر افراد است. در این نوشته شما با جملات منفی‌ آشنا می‌شوید که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند


حتما بخوانید: ۱۰ راز ارتباط موثر از زبان رهبران بزرگ

موسسه‌ی تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمایشِ هوشِ عاطفیِ (EQ) بیش از یک میلیون نفر، کشف کرده که آگاهی اجتماعی،‌ مهارتی است که بسیاری از افراد از آن بی‌بهره هستند. ما دچارِ کمبودِ آگاهیِ اجتماعی هستیم زیرا اغلب بر حرف‌هایی که می‌خواهیم در جوابِ سایرین بدهیم و تاثیر حرف‌های دیگران روی خودمان تمرکز داریم به همین دلیل معمولا توجهی به دیدگاه دیگران نداریم. این مسئله،‌ مشکل‌آفرین است زیرا آدم‌ها پیچیده هستند و شما نمی‌توانید بدون توجه کامل به افراد، آنها را درک کنید. خوبیِ آگاهیِ اجتماعی این است که می‌توان تنها با اصلاحاتی اندک در گفتار، به طور عمیقی روابط با افراد را بهبود بخشید.

به این دلیل افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند، مراقب هستند تا در محاورات خود از برخی اصطلاحات رایج خودداری کنند. در ادامه ۹ مورد از بدترین جملات منفی که باید از آنها اجتناب کنید، بیان می‌شود.

همچنین شما می‌توانید مقاله ترفندهایی که شما را باهوش‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد، را نیز بخوانید تا واقعا بتوانید مثل نابغه‌ها رفتار کنید.

۱. خسته به نظر می‌رسی

خسته به نظر می‌رسی

افراد خسته،‌ از نظر دیگران اصلا جذاب نیستند. آنها اغلب چشمانی گود‌افتاده و موهایی آشفته دارند،‌ تمرکز ندارند و بدخُلق به نظر می‌رسند. گفتن این عبارت به افراد به این معنی است که آنها ویژگی‌های مذکور را دارا می‌باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «همه چیز رو‌به‌راه است؟»

برخی افراد وقتی می‌بینند کسی خسته و آشفته به نظر می‌رسد، می‌خواهند به او کمک کنند بنابراین می‌پرسند آیا همه چیز خوب است یا نه. به جای توجه به وضعیت ظاهری نامناسبِ فرد، تنها حالش را بپرسید تا باب گفتگو باز شود و او بتواند احساسش را با شما در میان بگذارد. مهم‌تر از هر چیز این است که از نظر او، شما فردی دلسوز و همراه خواهید بود نه گستاخ و بی‌ملاحظه.


حتما بخوانید: ۱۲ روش افراد موفق برای مقابله با آدم‌های سمی

۲. وای! چقدر لاغر شدی

باز هم یک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعی تعارف است. این جمله، این حس را در فرد ایجاد می‌کند که مورد نقد قرار گرفته است. گفتن عبارت «چقدر لاغر شده‌ای» باعث می‌شود طرف مقابل فکر کند که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می‌رسیده است.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «عالی به نظر می‌رسی.» این عبارت خیلی خوب است. سعی کنید به جای مقایسه‌ی ظاهر فرد با گذشته‌اش،‌ تنها از ظاهر مناسب فعلیِ او تعریف کنید و به ظاهر قبلی‌اش اشاره نکنید.

۳. لیاقتت بیشتر از اینهاست

تو از او خیلی بهتر هستی

وقتی کسی از رابطه‌ای شخصی یا حرفه‌ای خارج شده است،‌ گفتن این عبارت به این معناست که او انتخاب مناسبی نداشته و سلیقه‌ی خوبی ندارد.

به جای گفتن این عبارت، به او بگویید: «خودش ضرر کرده». این عبارت نشان‌دهنده‌ی دید خوش‌بینانه و مشتاقانه‌ی شماست و دارای لحن منتقدانه نیست.


حتما بخوانید: ۱۰ ویژگی رفتاری که هرگز در افراد موفق نمی‌بینید

۴. تو همیشه… یا تو هیچ‌وقت…

هیچ‌کس همیشه یا هرگز کاری را انجام نمی‌دهد. افراد خودشان را در یک بُعد یا موقعیت نمی‌بینند، بنابراین نباید آنها را این‌گونه توصیف کنید. این عبارات باعث می‌شود افراد موضع دفاعی بگیرند و دلشان نخواد حرف شما را بشنوند. که حالت خیلی بدی است، زیرا احتمالا شما وقتی این عبارات را به کار می‌برید که می‌خواهید چیز مهمی بگویید و بحث راه بیاندازید.

به جای این عبارات به سادگی به این نکته اشاره کنید که طرف مقابل چه کاری انجام داده که به نظر شما اشتباه بوده. حقیقت را بگویید. اگر تکرار این رفتار،‌ واقعا مسئله‌ساز شده است می‌توانید بگویید «به نظر می‌رسد که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی» یا «متوجه شده‌ام که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی».

۵. نسبت به سن‌ات خیلی جوان به نظر می‌رسی

خوب موندی - پرهیز از بکاربردن عبارات منفی

عبارت «تو نسبت به» به عنوان یک توصیف‌کننده می‌تواند توأمان هم مهربانانه هم بی‌ادبانه باشد. هیچ‌کس نمی‌خواهد تا دمِ مرگ مانند یک ورزشکار عالی به نظر برسد یا خیلی خوب باشد. افراد تنها می‌خواهند سالم و متناسب باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «فوق‌العاده به نظر می‌رسی.»

این عبارت معجزه می‌کند. عبارات هوشمندانه نیازی به توصیف‌کننده ندارند.


حتما بخوانید: این جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود می‌گویند

۶. به تو گفته بودم که…

ما گاهی بعضی چیزها را فراموش می‌کنیم. به نظر می‌رسد که بیان این عبارت و تکرار آن نوعی توهین تلقی می‌شود و پذیرش آن برای افراد سخت است، مخصوصا افرادی که واقعا مشتاق هستند تا دیدگاه شما را بدانند. تکرار این جمله بیان‌گر آن است که شما شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می‌دانید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می‌کنند واقعا چنین احساسی دارند.

به جای اینکه این عبارت را تکرار ‌کنید، ببینید چطور می‌توانید حرف‌های‌تان را به طور واضح‌تر و جالب‌تری منتقل کنید. به این ترتیب هیچ‌کس حرف‌های شما را فراموش نخواهد کرد.

۷. موفق باشی

آرزوی موفقیت - پرهیز از بکاربردن عبارات منفی

مسلما اگر برای کسی آرزوی موفقیت بکنید،‌ دنیا به آخر نمی‌رسد اما می‌توانید آرزوی بهتری برای او داشته باشید، زیرا این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت دارد که او برای موفق شدن به شانس نیاز دارد.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من مطمئنم که از پسِ این کار برمی‌آیی.»

این جمله بهتر از آرزوی موفقیت است، زیرا نشان می‌‌دهد که آن شخص شایستگی و اعتماد به نفس لازم برای کسب موفقیت را دارد و شما با گفتن این جمله از سایرین که تنها آرزوی موفقیت می‌کنند متمایز خواهید شد.


حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه زبان بدن که افراد موفق مرتکب نمی‌شوند

۸. حق انتخاب با توست یا هر طور خودت صلاح می‌دانی

شاید نسبت به سوال و نظری که از شما خواسته شده، بی‌تفاوت باشید اما نظر شما برای کسی که سوال را پرسیده مهم است و گرنه نظرتان را نمی‌پرسید.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من نمی‌توانم با قاطعیت در این مورد نظری بدهم، اما به نظر من بعضی موارد هستند که بهتر است آنها را مد نظر داشته باشی…»

وقتی نظرتان را ارائه می‌دهید،‌ حتی اگر بی‌طرف باشید و نظر خاصی نداشته باشید، نشان می‌دهید که برای کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائل هستید.

۹. حداقل من هرگز…

این عبارت منفی یک روش پرخاش‌گرانه برای توجیه اشتباهاتِ خود و معطوف کردن توجه دیگران به اشتباه سایر افراد است (کسی که حالا دیگر باید اشتباه او را بخشیده باشید).

به جای آن بگویید: «متاسفم.»

پذیرش اشتباهات بهترین راه برای منطقی و آرام کردن بحث است. پذیرشِ خطا یک راه شگفت‌انگیز برای جلوگیری از تشدید آن است.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته شگفت‌انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما ‌می‌افزاید

ختم کلام

در مکالمات روزانه، چیزهایی به ظاهر کوچک وجود دارند که می‌توانند همه چیز را عوض کنند. این پیشنهادات را در صحبت‌های‌تان لحاظ کنید و از بکاربردن عبارات منفی اجتناب کنید تا بازخوردهای مثبت آن را در زندگی ببینید.

اگر همچنان می خواهید بدانید که چگونه باهوش شویم، می‌توانید مقالات بیشتری از چطور را در این زمینه بخوانید.


در ادامه بخوانید: ۷ نشانه که می‌گوید آنقدرها هم که فکر می‌کنید باهوش نیستید

با هرکسی که بخواهید می‌توانید ارتباطی موثر برقرار کنید

14000تومان 7000تومان

منبع entrepreneur

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

626 دیدگاه
 1. Daneshi می‌گوید

  با عرض سلام و عرض ادب . بسیار عالی و مفید بود . خیلی استفاده کردم . ان شالله موفق و سربلند باشید .

 2. رضا می‌گوید

  شايد تجربه اين ها رو ثابت كنه
  من تجربه ميكنم

 3. فائزه می‌گوید

  راستش کامنت هارو که میخوندم بعضی ها گفته بودن چرته و به درد فرهنگ ما نمیخوره…
  نیمدونم چرا همچین چیزایی نوشتن . به نظرم تا حدی درستن و منظورش دقیقا همین کلمات هم میتونه نباشه .. کلا استفاده از همیچن جملاتی و حتی مشابهشون بیشتر ،حس منفی میده به طرفمون و این ربطی به فرهنگ نداره . جدا چرا جامعه ما ینقد منفیه ؟
  وقتی تویه جمع میشینیم صحبت کنیم وقتی جدا میشیم به جای اینکه حال همدیگه رو بهتر کرده باشیم بد تر حرص میخوریم و حس افسردگی میکنیم … خیلی خوب میشه اگه این نوع جملات رو کنار بذاریم

 4. Masoud Takalloo می‌گوید

  من با دو عمو خود ملکی مشاع دو دانگ دو دانگ دارم درقسمتی از زمین مشاع که دو بر است چند سال پیش من خانه ۷۰ متری ساختم انها هم اعتراضی نکردند دربخشی که ساختمان کلنگی دارد آنها زندگی می کنند حالا به مشکل خورده دعوا کردیم قصد تفکیک ملک را داریم آنها ادعا دارند که ساختمان نوسازمن را هم باید تقسیم کنیم یا همه را کلا خاب وزمین را تقسم کنیم تکلیف هزینه بیش از ۳۰ملیون من چه می شود آیا دردادگاه میتوانند چنین ادعای بکنند من میتوانم خسارتم را بگیرم در موقع ساخت اعتراض نکردند کمک هم کردند راهنمایی بفرمائید

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه کنید یا سؤال‌تون رو اونجا مطرح کنید. دوستان بخش حقوقی بهتر میتونن پاسخگوی شما باشن.
   فروش ملک مشاع چگونه امکان‌پذیر است
   افراز چیست و چه تفاوتی با تفکیک و تقسیم دارد؟

 5. سعید می‌گوید

  سلام و ممنون از ارایه این مطلب موثر
  علاوه بر مواردی که در اینجا ذکر شد نکته ظریف و آسان دیگری هم وجود دارد که مخصوصا در شرایط ناراحتی و عصبانیت که انسان میل به شکایت از طرف مقابل داره، میتواند شرایط را به سمت منطق و آرامش سوق دهد استفاده از “فعل مجهول” به جای “فعل معلوم” است. مثلا وقتی به جای “چرا غذا رو سوزوندی” بگیم ” چرا غذا سوخته” یا به جای “به من بی توجهی کردی” بگیم “به من بی توجهی شد” میتونه زهر و تلخی صحبت رو کم کنه و متعاقبا از گارد گرفتن طرف مقابل جلوگیری کنه.

  1. مجتبی می‌گوید

   بله اما این کار مخصوصاً تو سنین پایین مسئولیت پذیری رو کم می کنه.

 6. مهدی غلامی می‌گوید

  سپاس فراوان بابت ارائه این مطلب مفید
  امیدوارم همچنان به نوشتن ادامه دهید
  من دانسجوی رشته حقوق و علوم سیاسی از شهر هرات افغانستان هستم واین مطلب شما برایم بسیار مفید واقع شده است .
  سپاس

 7. تابلو سازی می‌گوید

  مطلب خوبی بودش

 8. الهه می‌گوید

  سلام مطالب خیلی خوب و اموزنده بود