علائم وجود کیست سینه یا سینه‌ فیبروکیستیک و شیوه درمان آن

14

آمار مبتلایان به بیماری‌های سینه که بعضی از آنها واقعا کشنده و خطرناک هستند، روزبه‌روز در حال افزایش است، بنابراین لازم است که به‌ عنوان یک خانم، به سلامت سینه‌هایتان بیشتر توجه کنید. یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سینه، سینه فیبروکیستیک است که به‌صورت کیست‌ها یا توده‌های خوش‌خیم در سینه ظاهر می‌شود. مطلب زیر شما را به‌طور کامل با کیست سینه و علائم آن آشنا می‌کند. فقط به یاد داشته باشید که هر توده‌ای در سینه به بررسی نیاز دارد، چون احتمال سرطانی بودن این توده‌ها ۱ در ۸ است.

بیماری سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه چیست؟

 • بیماری سینه فیبروکیستیک، وضعیتی غیرسرطانی است که در آن، زن توده‌های دردناکی در سینه‌هایش دارد.
 • بیش از ۵۰ درصد از زنان، در برهه‌ای از زندگی‌شان به بیماری سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه دچار خواهند شد.
 • ممکن است که قرمزیِ روی سینه، صاف شدن یا تورفتگی نوک پستان‌ها و برخی از ترشحات، از نشانه های سرطان سینه باشند.

بیماری سینه فیبروکیستیک که معمولا سینه‌های فیبروکیستیک یا تغییر فیبروکیستیک نامیده می‌شود، نوعی بیماری خوش‌خیم و غیرسرطانی است که در آن سینه‌ها درهنگام لمس، توده‌ای و ناصاف به‌ نظر می‌رسند. بیماری سینه فیبروکیستیک مضر یا خطرناک نیست، اما ممکن است که برای برخی از خانم‌ها آزاردهنده یا ناراحت‌کننده باشد. به گفته‌ی مایوکلینیک، بیش از نیمی از زنان، در برهه‌ای از زندگی خود به بیماری سینه فیبروکیستیک دچار خواهند شد. بسیاری از زنانِ مبتلا به سینه‌های فیبروکیستیک، هیچگونه علائم مرتبطی نخواهند داشت. گرچه داشتن سینه‌های فیبروکیستیک خطرناک نیست، اما می‌تواند تشخیص سرطان سینه را سخت‌تر کند.

چه چیزی باعث بیماری سینه فیبروکیستیک می‌شود؟

توده‌های متورم و دردناک - کیست سینه

بافت پستان شما، در واکنش به هورمون‌های تولیدشده توسط تخمدان‌ها، تغییر می‌کند. اگر سینه‌های فیبروکیستیک دارید، ممکن است در واکنش به این هورمون‌ها، تغییرات قابل‌توجه‌تری داشته باشید. این امر می‌تواند به ایجاد توده‌هایی متورم، حساس یا دردناک در سینه منجر شود. علائم این بیماری، درست قبل از پریود و درطول آن شایع‌تر هستند. ممکن است که علاوه‌بر توده‌هایی که توسط کیست‌ها یا تورم لوبول‌های سینه‌ (غدد تولیدکننده‌ی شیر) ایجاد می‌شوند، به‌ علت رشد بیش‌از‌حد بافت فیبری، سفتی توده‌مانندی نیز در سینه‌هایتان احساس کنید.

چه کسانی به بیماری سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه دچار می‌شوند؟

هر زنی ممکن است به بیماری سینه فیبروکیستیک دچار شود، اما این بیماری اغلب در زنانی اتفاق می‌افتد که در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی خود هستند. قرص های ضدبارداری می‌توانند علائم شما را کاهش دهند و هورمون‌درمانی می‌تواند موجب افزایش این علائم شود. علائم معمولا پس از یائسگی بهتر یا برطرف می‌شوند.


حتما بخوانید: ۱۰ نشانه‌ سرطان که زنان نباید نادیده بگیرند

بیماری سینه فیبروکیستیک و سرطان

ماموگرافی - کیست سینه

بیماری سینه فیبروکیستیک، خطر ابتلای شما به سرطان را افزایش نمی‌دهد، اما ایجاد چنین تغییراتی در سینه‌ی شما، می‌تواند باعث دشواری در تشخیص توده‌های بالقوه‌ی سرطانی درطول معاینات سینه و تست‌های ماموگرافی برای شما و پزشک‌تان شود.

کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده (USPSTF) توصیه می‌کند که زنان ۵۰ تا ۷۴ ساله، هر دو سال یک‌بار ماموگرافی انجام دهند. مؤسسه‌ی ملی سرطان (NCI) نیز خاطرنشان می‌کند که معاینات منظم سینه توسط خود فرد می‌تواند بسیار مفید باشد. شما با معاینه‌ی منظم سینه‌هایتان با ظاهر و حالت طبیعی آنها آشنا خواهید شد، بنابراین می‌توانید فورا هرگونه تغییر یا مورد غیرمعمول را در سینه‌هایتان تشخیص دهید.

علائم بیماری سینه فیبروکیستیک چیست؟

اگر به بیماری سینه فیبروکیستیک مبتلا باشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • تورم؛
 • حساس‌شدن سینه‌ها؛
 • درد؛
 • ضخیم‌شدن بافت؛
 • وجود توده در یک یا هر دو سینه.

ممکن است تورم یا توده‌ها در یکی از سینه‌ها بیشتر از دیگری باشد. علائم شما احتمالا درست قبل از پریودتان و به‌ علت تغییرات هورمونی، شدیدتر خواهد شد اما ممکن است که در تمام ماه شاهد این علائم باشید.

توده‌های سینه فیبروکیستیک معمولا درطول ماه تغییر سایز می‌دهند و عموما متحرک هستند. اما گاهی اوقات، درصورتی که مقدار زیادی بافت فیبری وجود داشته باشد، این توده‌ها ممکن است در یک مکان، ثابت باشند. همچنین ممکن است که شما در زیر بازوان‌تان احساس درد کنید. برخی از زنان نیز شاهد ترشحات سبز یا قهوه‌ای تیره از نوک پستان‌شان خواهند بود. اگر مایعی شفاف، قرمز یا خونی از نوک پستان‌تان خارج شد، فورا به پزشک مراجعه کنید، چون می‌تواند نشانه‌‌ی سرطان سینه باشد.


حتما بخوانید: قاتلان خاموش؛ ۹ بیماری خطرناک که باید حتما درمورد آنها بدانید

بیماری سینه فیبروکیستیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سونوگرافی سینه - کیست سینه

پزشک شما می‌تواند با انجام معاینه‌ی سینه، بیماری سینه فیبروکیستیک را تشخیص دهد. همچنین ممکن است که برای بررسی دقیق‌تر تغییرات سینه‌ی شما، سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI تجویز کند. دانشگاه جان هاپکینز، ماموگرافی دیجیتال را برای خانم‌های مبتلا به سینه فیبروکیستیک توصیه می‌کند، چرا که این تکنولوژی می‌تواند تصاویر دقیق‌تری از سینه ارائه دهد. در برخی از موارد، سونوگرافی می‌تواند به تشخیص بافت نرمال پستان از ناهنجاری‌ها کمک کند. اگر پزشک‌تان درباره‌ی ظاهر کیست یا مورد دیگری در سینه‌تان نگران باشد، ممکن است که برای تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی بودن آن از بیوپسی کمک بگیرد. این بیوپسی معمولا به‌وسیله‌ی آسپیراسیون سوزنی ظریف انجام می‌شود. بیوپسی، نوعی روش جراحی است که در آن با استفاده از یک سوزن کوچک از مایع یا بافت مشکوک نمونه‌برداری می‌شود.

بیماری سینه فیبروکیستیک چگونه درمان می‌شود؟

اکثر زنان مبتلا به بیماری سینه فیبروکیستیک نیازی به درمان تهاجمی نیاز ندارند و معمولا درمان خانگی برای کاهش درد و ناراحتی مربوط به این بیماری کافی است. معمولا داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه، مانند ایبوپروفن (ادویل) و استامینوفن (تیلنول)، می‌توانند هرگونه درد و ناراحتی را به‌طور مؤثری تسکین دهند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد و حساسیت سینه‌ها، یک سوتین ساپورتیو (پشتیبان) کاملا اندازه، بپوشید. قرار دادن کمپرس سرد یا گرم نیز در برخی از خانم‌ها باعث کاهش درد و ناراحتی می‌شود. حوله‌ای را گرم کنید و روی سینه‌‌ی خود بگذارید یا مقداری یخ را در پارچه‌ای بریزید و روی سینه‌تان قرار دهید. هر دو روش را امتحان کنید تا ببینید که کدام‌یک برای شما مؤثرتر است.

تغییرات غذایی

رژیم کم‌چرب - کیست سینه

برخی از مردم متوجه شده‌اند که محدود کردن مصرف کافئین، داشتن رژیم غذایی کم‌چرب یا مصرف مکمل های غذایی اسید چربِ ضروری، علائم بیماری کیست سینه را کاهش می‌دهد. با این حال، هیچگونه مطالعه‌ی تصادفی کنترل‌شده‌ای که نشان دهد این کارها یا سایر تغییرات رژیمی در کاهش علائم مؤثر هستند، وجود ندارد.

چه زمانی باید با پزشک‌تان تماس بگیرید

اگر هر یک از علائم زیر را داشتید، بلافاصله با پزشک‌تان تماس بگیرید، چرا که ممکن است از نشانه‌های سرطان سینه باشند:

 • توده‌های جدید یا غیرعادی در سینه‌ها؛
 • قرمزی یا چروک شدن پوست روی سینه‌ها؛
 • ترشح از نوک سینه، به‌خصوص اگر روشن، قرمز یا خونی باشد؛
 • تورفتگی یا صاف شدن نوک سینه‌ها.

حتما بخوانید: استرس زنان؛ ۱۰ تاثیر مخربی که استرس می‌تواند بر روی بدن خانم‌ها بگذارد

چشم‌انداز بلندمدت

به گفته‌ی مایوکلینیک، علت اصلی بیماری سینه فیبروکیستیک کاملا مشخص نیست. با این حال پزشکان گمان می‌کنند که استروژن و سایر هورمون‌های تولیدمثل در بروز کیست سینه نقش دارند. درنتیجه، علائم شما احتمالا پس از رسیدن به دوره‌ی یائسگی ناپدید خواهند شد، چون نوسان و تولید این هورمون‌ها پس از یائسگی کاهش می‌یابد.


در ادامه بخوانید: پیشگیری از سرطان سینه با ۱۰ راهکاری که هر زنی باید بداند
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 14 دیدگاه)
 1. Mm می‌گوید

  من یه سوال دارم۲۴ سالمه . متاهل . زیر بغلم بعضی وقتا یه چیزای به اندازه نخود یا کوچیکتر درمیاد و بعد از چند روز خوب میشه هر دو تا سمتم و اینکه دردم داره . سونوگرافی سینه انجام دادم گفت سینه هات فیبروکیستیک و شاید این توده ها بخاطر فیبرو کیستیک بودن سینه هاته میخوام ببینم که همچین چیزی ممکنه این رو دکتر سونو گرافی بهم گفت خیلی ازش مطمعن نیستم
  ممنونم میشم اگه جواب بدید واقعا نگرانم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بر شما
   بد نیست به پزشک دیگری مراجعه کنید تا مطمئن‌تر بشید.

 2. حدیث می‌گوید

  آیا ترشحات باید خودبخود بیرون بیاد یااینکه سینه رو که فشار میدی ترشح بیاد؟
  من نوک سینم رو فشار میدم ترشح بیرون میاد که روشن نیست تقریبا زرده نامزدم همیشه از تلخ بودن نوک سینم شاکیه ناگفته نمونه که درهر سینه ۶ تا کیست دارم تورو خدا ی راهنمایی بدین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام حدیث عزیز
   لطفا با متخصص در این زمینه صحبت کنید.

 3. میلاد می‌گوید

  سلام دکتر خسته نباشید من پسری ۲۷ ساله هستم دو هفته ای میشه در سینه سمت راست یه توده به اندازه لوبیا که زیاد هم سفت نیست ایجاد شده فقط موقع خواب که به سمت راست میخوابم یه خورده درد میگیره میخواستم ببینم لازم هست برم دکتر یا خودش خوب میشه
  ممنون

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   بهتره در این باره با پزشک مشورت کنین.