بهترین سن ازدواج بنا بر تحقیقات چه سنی است؟

19

ازدواج موفق به عوامل بسیاری بستگی دارد. برخی معتقدند که شناخت کافی طرفین قبل از ازدواج و همچنین داشتن استقلال مالی از عوامل مهم زندگی مشترک پایدار است. درحالی‌که همه‌ی اینها کاملا منطقی هستند اما عامل دیگری نیز وجود دارد که شاید در اکثر اوقات نادیده گرفته شود. این عامل مهم و تأثیرگذار، سن طرفین هنگام ازدواج است. فکر می‌کنید بهترین سن ازدواج چه سنی است؟ در مطلب زیر، به بررسی دو مورد از تحقیقاتی می‌پردازیم که در رابطه با تأثیر سن ازدواج بر آمار طلاق منتشر شده‌اند. با ما همراه باشید تا درباره‌ی بهترین سن ازدواج بیشتر بدانیم.

مطالعه‌ی جدیدی درباره‌ی بهترین سن ازدواج نشان می‌دهد که اگر افراد نمی‌خواهند حداقل در ۵ سال اول زندگی مشترک‌شان طلاق بگیرند، باید بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی ازدواج کنند.

قبل از توضیح بیشتر در این مورد از شما خواهش می‌کنم که اگر سن‌تان بالاتر از این اعداد است و هنوز ازدواج نکرده‌اید، از دست من عصبانی نشوید و جبهه نگیرید. اینها فقط آمار و ارقام هستند و نمی‌توانند به‌هیچ‌وجه وضعیت شخصی شما یا آخرین فرد فریبکار/ روان‌پریش/ خودشیفته‌ای که چندین ماه از عمرتان را هدر داد، توجیه کنند. هیچ‌کس شما را سرزنش نمی‌کند. شما فردی فوق‌العاده و بسیار دوست‌داشتنی هستید.

حالا به ادامه‌ی بحث می‌پردازیم.

نیک ولفینگرِ جامعه‌شناس این پژوهش را در دانشگاه یوتا انجام داد و مؤسسه‌ی مطالعات خانواده آن را چاپ کرد. این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که بین سنین ۲۸ تا ۳۲ سالگی ازدواج می‌کنند، در سال‌های آتی به‌احتمال کمتری طلاق می‌گیرند. این اظهارنظری جدید است؛ جامعه‌شناسان پیش از این معتقد بودند که ازدواج در سنین بالاتر معمولا به ثبات بیشتر منجر می‌شود و هیچ سقف سنی خاصی برای ازدواج موفق وجود ندارد.

ولفینگر داده‌های سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ مربوط به بررسی ملی رشد خانواده را تجزیه‌وتحلیل کرد. او نوعی منحنی زنگوله‌ای وارونه پیدا کرد. ولفینگر می‌نویسد: «با سپری‌شدن سنین نوجوانی و رسیدن به اواخر دهه‌ی ۲۰ یا اوایل دهه‌ی ۳۰ زندگی احتمال طلاق کاهش می‌یابد. سپس با رسیدن به اواخر دهه‌ی ۳۰ و اوایل دهه‌ی ۴۰، احتمال طلاق دوباره افزایش می‌یابد.» این مطالعه می‌گوید که به‌ازای هر سال پس از ۳۲ سالگی، احتمال طلاق حدود ۵ درصد بالا می‌رود.

بهترین سن ازدواج

در واقع این تئوری ازدواج، به زبان ساده یعنی اینکه برای ازدواج، سن شما نباید خیلی پایین یا بیش‌ازحد بالا باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، چرا اواخر دهه‌ی ۲۰ یا اوایل دهه‌ی ۳۰ برای شروع رابطه‌ای مادام‌العمر، منطقی به‌نظر می‌رسد و بهترین سن ازدواج معرفی شده است: افراد در این سنین به اندازه‌ی کافی بالغ هستند تا تشخیص دهند که آیا واقعا با کسی سازش و تفاهم دارند یا فقط تحت‌تأثیر هورمون‌ها قرار گرفته‌اند. آنها قبلا انتخاب‌های قابل‌توجهی در زندگی‌شان انجام داده‌اند و مسئولیت‌های مهمی به‌عهده گرفته‌اند و ممکن است از نظر مالی دست‌شان آن‌قدر باز باشد که بتوانند در صورت لزوم از فرد دیگری حمایت مالی کنند.

از سوی دیگر، آنها آن‌قدر پیر و انعطاف‌ناپذیر (سرسخت) نیستند که نتوانند تغییرات کوچکی در عادات، سبک زندگی، اهداف و بهداشت شخصی‌شان – که در هر ازدواجی لازم و ضروی است – ایجاد کنند. آنها احتمالا همسران سابق یا فرزندانی ندارند که مجبور باشند زمان، منابع و وفاداری‌شان را میان آنها تقسیم کنند.

احتمال طلاق - بهترین سن ازدواج

ولفینگر می‌گوید که حتی پس از کنترل جنسیت، نژاد، ساختار خانوادگی و سن در زمان انجام بررسی، تحصیلات، سنت دینی، حضور در مراسم مذهبی، سابقه‌ی جنسی و همچنین اندازه‌ی منطقه‌ی شهری که شرکت‌کنندگان در آن زندگی می‌کردند، این منحنی همچنان به همین شکل بود.

او فکر می‌کند که دلیل آن ممکن است «سوگیری انتخاب» باشد. او می‌نویسد: «کسانی که برای ازدواج تا دهه‌ی ۳۰ زندگی‌شان صبر می‌کنند، ممکن است از آن نوع افرادی باشند که آمادگی تشکیل خانواده و زندگی مشترک را ندارند.» همچنین به این معناست که «افرادی که دیرتر از معمول ازدواج می‌کنند، مدام به‌دنبال غربال‌کردن گزینه‌های مناسب برای ازدواج هستند تا بهترین همسران را از میان شریک‌های احتمالی زندگی برای خود انتخاب کنند.»

یک‌بار دیگر تکرار می‌کنم که این نظر آقای ولفینگر است که بهترین سن ازدواج ۲۸ تا ۳۲ سالگی است و مجردهای بالای ۳۲ سال، افراد مناسبی برای ازدواج نیستند؛ نه نظر شخصی من.

اما سایر جامعه‌شناسانی که جوانب مختلف این مسئله را بررسی کردند هم هستند که با نظر ولفینگر موافق نیستند. فیلیپ کوهن از دانشگاه مریلند با تجزیه‌و‌تحلیل مجموعه‌ی متفاوتی از داده‌ها از سازمان بررسی جامعه‌ی آمریکا اعلام کرد که بالارفتن سن به این معنا نیست که شانس بقا و ادامه‌ی ازدواج شما کمتر می‌شود. او می‌گوید که اگر نمی‌خواهید طلاق بگیرید، باید بین ۴۵ تا ۴۹ سالگی ازدواج کنید. او تأکید می‌کند که درست به همین دلیل است که مردم نباید تصمیمات مهم زندگی‌‌شان را بر مبنای تجزیه‌وتحلیل‌های آماری موجود در اینترنت بگیرند.

بهترین سن ازدواج

حقیقت این است که طلاق، یک الگوی اجتماعی دشوار برای اندازه‌گیری و سنجش است. بسیاری از مناطق و استان‌ها در جمع‌آوری و ارائه‌ی آمار مربوط به طلاق همکاری نمی‌کنند و ازآنجاکه در آمریکا تعداد روزافزونی از مردم تصمیم می‌گیرند که بدون ثبت رسمی ازدواج‌شان باهم زندگی کنند، شمارش تعداد طلاق‌ها دیگر روش مطمئنی برای اندازه‌گیری میزان شکست در زندگی مشترک نیست.

بااین‌حال موارد واضحی وجود دارند که در تمامی تحقیقات به‌اثبات رسیده‌اند: داشتن پول و مدرک دانشگاهی، احتمال طلاق‌گرفتن شما را کاهش می‌دهد. نامزدبودن قبل از ازدواج و به‌تعویق‌انداختن زمان بچه‌دار شدن تا رسیدن به تفاهم نسبی در زندگی مشترک نیز در کاهش احتمال طلاق مؤثر است. این موارد، کاملا درست و اثبات‌شده هستند و می‌توانید با خیال راحت به آنها اعتماد کنید.

اختلاف سنی در ازدواج، یکی دیگر از مسائلی است که هنگام تصمیم گیری برای ازدواج بهتر است درباره‌اش فکر کنید.


در ادامه بخوانید: آیا سن والدین روی تربیت فرزندان تأثیرگذار است؟

عشق آن نیست که به هم خیره شویم؛ عشق آن است که هردو به یکسو بنگریم

8000تومان 4000تومان

منبع time

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 دیدگاه
 1. امین می‌گوید

  مطالب بسیار مفید بود ولی به نظرتون از سن ۱۴ تا ۳۰ سالگی زمان زیادی نیست که بتونیم خودمونو کنترل کنیم؟؟!!!! ۱۶ سال!!!

 2. عادل می‌گوید

  ما دیگه ازما گذشته!!هرکه سلیقه خواص خودشه داره

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   بله اما جدای از سلیقه، بلوغ فکری جزء فاکتورهای مهم برای دوام زندگی مشترکه. موفق باشید.

 3. خدمت الله نجم می‌گوید

  تحقیق فلیپ جالب است نمی دونستم اما باز هم متشکر از معلومات عالی شما
  یک سوال
  من کسی را دوست داشتم بعداز چهار سال جوابم داده راه وجود دارد که پس دوباره باهم اشتی کنیم اگر راهنمای کنی ازت ممنونم

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   دوست عزیز، مسائل عاطفی و ارتباطی از موضوعات پیچیده است و نمی‌شه برای همه‌ی افراد یک نسخه پیچید. شما باید شرایط و جزئیات مشکلتون رو به‌طور کامل با یک مشاور درمیون بذارید تا راهنمایی‌تون کنه. موفق باشید

 4. Mahna می‌گوید

  چه جالب. البته نسبی. سپاسگذارم از متن جالبتون

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   وقت بخیر دوست عزیز. درست می‌فرمایید، معمولا هیچ مورد مطلقی وجود نداره که در مورد همه‌ی افراد صدق کنه. موفق باشید.

 5. عادل می‌گوید

  مطلب بسیارمفیدی بود.واقعامطالعه اینجورموضوعات اطلاعات مارازیادمیکند.مرسی

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   ممنون دوست گرامی.

 6. مهدی فیروزی می‌گوید

  مقاله‌ی جذابیِ. خانم جلایر، خدا قوت.
  در پاسخ به این دوست‌مون به نام محمد هم، با ایشون موافقم که جامعه‌ی آماری ولفینگر در فرهنگ و شرایط اقتصادی و اجتماعی دیگه‌ای شکل گرفته، ولی مسلما هیچ کس صرفا با تکیه بر یکی از مقالات سایت چطور آینده‌ش رو برنامه‌ریزی نمی‌کنه! که اگر بکنه، باید به اون آدم شک کرد. 🙂 ولی مسلما خوندن این مقاله‌ی ارزشمند و دونستن نتیجه‌ی چنین پژوهش‌هایی (هر چند در جامعه‌ای متفاوت با جامعه‌ی ما)، می‌تونه به آدم دید بازتری بده، می‌تونه تلنگری باشه برای بیشتر فهمیدن و یادگرفتن، و بنده که به شخصه سپاس‌گزارم. (البته ناگفته نماند که بنده ۷ سال پیش در سن ۲۷ سالگی ازدواج کردم و دیگه «تلنگر» در این مورد از سَرِ من گذشته 🙂 )

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   وقت‌تون بخیر آقای فیروزی. ممنون از نظر سازنده‌تون. موفق و پایدار باشید.

 7. محمد می‌گوید

  عذر خواهی میکنم، نمی‌خوام کارتون رو بی زحمت بیان کنم ولی فکر نمی‌کنید مسائل جامعه شناسی و فرهنگی از کشوری به کشور دیگه متفاوته؟ مثلا سبک زندگی آمریکایی ها با اروپایی‌ها هم متفاوته چه برسه به ایران! مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خیلی چیزای دیگه تفاوت بنیادی دارن. پیشنهاد من اینه که قبل از ترجمه مقاله‌ای، مسائل کلی رو هم در نظر بگیرید تا تأثیر مقاله‌تون بیشتر بشه. مرسی

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   وقت بخیر دوست عزیز. کاملا مشخصه که از هر نظر تفاوت‌های زیادی بین کشورها و بعضا حتی شهرهای یک کشور وجود داره. ما هم در اینجا نتیجه تحقیقات معروف رو منتشر کردیم. متأسفم که مطلب‌مون مورد توجه شما قرار نگرفت اما چنین تحقیقاتی معمولا در مورد اکثر مسائل و موضوعات بحث‌برانگیز انجام و منتشر می‌شه. موفق باشید.

 8. Reza می‌گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   بسیار متشکرم.

 9. فهیمه می‌گوید

  ممنون خیلی جالب و عالی بود

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   خوشحالم که مفید بوده فهیمه جان.

 10. بهرام می‌گوید

  ممنون مفید بود.

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   سپاسگزارم.