۱۴ سوالی که در تصمیم گیری برای ازدواج به شما کمک می‌کند

33

اگر قصد ازدواج دارید، آیا می‌دانید پیش از بستن پیمان ازدواج باید در مورد چه موضوعاتی فکر کنید؟ ازدواج تصمیمی برای تمام عمر است، پس عجیب نیست که انتظار می‌رود آمادگی خود را از هر جهت برای ورود به زندگی مشترک بررسی کنید. در ادامه، ۱۴ نمونه از سؤالاتی را که باید پیش از ازدواج به جواب‌شان فکر کنید، برای‌تان گلچین کرده‌ایم تا در تصمیم‌ گیری برای ازدواج آگاهانه‌تر عمل کنید. لطفا از سؤالات زیر سهل‌انگارانه رد نشوید و در جواب‌هایتان روراست باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

حتما بخوانید: چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

۱. آیا علاوه بر دلبستگی عاطفی به لحاظ ویژگی‌های ظاهری نیز به همسر آینده‌تان دلبسته هستید؟

تصمیم گیری برای ازدواج - دلبستگی

درست است که تصمیم‌گیری برای ازدواج هرگز نباید صرفا بر مبنای ویژگی‌های ظاهری صورت بگیرد، اما اگر فرد مورد نظر برای‌تان هیچ‌گونه جذابیت ظاهری نداشته باشد، ممکن است تداوم رابطه‌تان به دلیل نارضایتی از شکل و شمایل طرف مقابل به خطر بیفتد.

۲. آیا حاضر هستید مابقی عمرتان را متعهدانه با فرد مورد نظر بگذرانید؟

انتخاب اینکه مابقی عمرتان را با چه کسی بگذرانید، تصمیم آسانی نیست. در وهله‌ی اول باید مطمئن شوید که آیا اصلا آمادگی پذیرش چنین تعهدی را دارید یا خیر. فراموش نکنید که در طول زندگی مشترک نه فقط خودتان بلکه همسرتان نیز سالخورده‌تر خواهد شد. هر دو نفرتان از بسیاری جهات تغییر خواهید کرد. پس باید قبل از هر چیزی اطمینان حاصل کنید که آیا حاضر هستید مابقی عمرتان را در معیت فرد مورد نظر زندگی کنید و به قولی به پای هم پیر شوید. متعهد بودن نسبت به یکدیگر موجب تداوم زندگی مشترک می‌شود و در رشد و توسعه‌ی فردی نیز مؤثر است.


حتما بخوانید: ازدواج پایدار با ۱۱ نکته‌ای که پایه‌های زندگی را محکم نگه می‌دارد

۳. در مواردی که با یکدیگر مشاجره می‌کنید یا اختلاف نظر دارید، در نهایت چه پیش می‌آید؟

تصمیم گیری برای ازدواج - مشاجره

شنیده‌ایم که می‌گویند دعوا نمک زندگی است، اما اگر همیشه اصرار داشته باشید که حرف حرفِ خودتان باشد، زندگی‌تان بیش از حد شور خواهد شد. در زندگی مشترک باید قادر به مصالحه باشید و بتوانید در موضوعات مختلف با همسرتان کنار بیایید. هر وقت به این درک رسیدید که هدف زندگی مشترک، ما شدن است و خودتان نباید تک‌نفره تصمیم بگیرید، آن‌ وقت می‌توانید خاطرجمع باشید که ازدواج‌تان از بابت تک‌رَوی لطمه نخواهد دید.

۴. آیا با همسر آینده‌تان مشترکات اعتقادی دارید؟

مشترکات اعتقادی از جمله ویژگی‌های بارز ازدواج‌های موفق است. زوج‌هایی که هم‌عقیده هستند، تعامل سازنده‌تری با یکدیگر برقرار می‌کنند. اگر هر دو نفرتان به اصول اعتقادی یکسانی باور داشته باشید، در آینده که صاحب فرزند شدید، در آموزش اصول اعتقادی به فرزندتان با یکدیگر هماهنگ‌تر خواهید بود.

۵. آیا به ازدواج‌تان وفادار خواهید ماند؟

تصمیم گیری برای ازدواج - وفاداری

این سؤال با سؤال ۲ که پیش‌تر مطرح کردیم در ارتباط نزدیک است. اگر احساس می‌کنید هنوز نمی‌توانید در زندگی مشترک متعهدانه رفتار کنید و به پیمانی که می‌بندید وفادار بمانید، پس لطفا فعلا سراغ ازدواج نروید، چرا که آینده‌‌ی ازدواج در چنین شرایطی روشن نیست.

۶. آیا خود شما از معیارهای مورد پسند همسر آینده‌تان برخوردار هستید؟

اگر معیارهایی را که فرد مورد نظر در انتخاب همسر آینده‌اش دارد در خودتان نمی‌بینید، پس حتما موشکافانه‌تر به قضیه‌ی ازدواج‌تان فکر کنید. توصیه می‌شود همسری برگزینید که به دنبال ازدواج با فردی باشد که ویژگی‌های شخصیتی خودتان را دارا باشد، تا همسرتان در آینده سعی نکند که شما را مطابق با میل خودش تغییر دهد.


حتما بخوانید: ۸ راز ازدواج موفق و داشتن یک رابطه ماندگار

۷. آیا هر دو نفرتان مایل به بچه‌دار شدن هستید؟

تصمیم گیری برای ازدواج - بچه دار شدن

اگر خودتان مایل به بچه‌دار شدن هستید اما همسر آینده‌تان هیچ علاقه‌ای به بچه‌دار شدن ندارد، پس حتما باید بنشینید و در مورد اینکه آیا ازدواج‌تان آینده‌‌ی دلخواه هر دو نفرتان را تأمین خواهد کرد یا خیر تصمیم بگیرید.

۸. آیا در اهداف بلندمدت زندگی شخصی و خانوادگی خود با همسر آینده‌تان تفاهم دارید؟

فرض کنید خودتان از مسافرت متنفر هستید، اما با کسی ازدواج کنید که میل دارد شش ماه از سال را در سفر باشد. فکر می‌کنید در چنین ازدواجی زندگی خوش و خرمی خواهید داشت؟ آیا اصلا می‌دانید از زندگی شغلی یا خانوادگی خود چه می‌خواهید؟ وقتی با کسی ازدواج می‌کنید، یعنی متعهد می‌شوید که زندگی رضایت‌بخشی را برایش فراهم کنید و به علایق او احترام بگذارید. البته که در همه‌ی موضوعات نمی‌توانید سلیقه‌ی یکسانی داشته باشید، اما باید با اختلاف سلیقه‌هایتان مکمل یکدیگر شوید.


حتما بخوانید: ۱۱ کاری که زوج‌های موفق هر روز انجام می‌دهند

۹. اگر به سلامتی همسر آینده‌تان آسیب جدی وارد شود، آیا باز هم حاضر هستید به زندگی مشترک‌تان ادامه بدهید؟

تصمیم گیری برای ازدواج - ناتوانی

این سؤال از آن دسته سؤالاتی است که شاید دل‌تان نخواهد به جوابش فکر کنید. اما خودتان خوب می‌دانید که زندگی پیش‌بینی‌ناپذیر است. امروز سرحال و تندرست روی پاهای خودتان راه می‌روید، چه بسا فردا در یک سانحه‌ی رانندگی دچار نقص عضو شوید. خلاصه اینکه هیچ‌ کس حتی از یک لحظه‌ی بعد خودش هم خبر ندارد. اگر روزی چنین حادثه‌ای برای همسرتان پیش بیاید، آیا حاضر هستید حمایتش کنید و تا ابد کنارش بمانید؟

۱۰. آیا حاضر هستید نیازهای همسر آینده‌تان را بر خواسته‌های خودتان مقدم بدانید؟

ازدواج، به ویژه در سال‌های اولیه نوعی بده بستان است. به موجب ازدواج در شرایطی قرار خواهید گرفت که باید نیازهای همسرتان را در اولویت قرار دهید. با این اوصاف آیا آمادگی دارید نیازهای یک فرد دیگر را بر خواسته‌های خودتان مقدم بدانید؟ بله، در طول زندگی مشترک باید بارها و بارها از خودگذشتگی نشان دهید. وقتی ازدواج کنید، شاید لازم باشد از خرید خانه یا ماشین مورد علاقه‌ی خود دست بکشید تا بتوانید هزینه‌ی ادامه‌ی تحصیل همسرتان را تأمین کنید.

۱۱. آیا می‌توانید یک هم‌تیمی شایسته باشید؟

تصمیم گیری برای ازدواج - مسیر مشترک

ازدواج یک مسیر دونفره است. در زندگی مشترک نمی‌توانید در مورد امورات منزل، مسائل خانوادگی و به طور کلی زندگی، به تنهایی تصمیم بگیرید. اگر هنوز نمی‌توانید به شایستگی در نقش هم‌تیمی ظاهر شوید و تصمیمات‌تان را بدون لجبازی و با هم‌فکری پیش ببرید، پس برای ازدواج عجله نکنید. آغاز زندگی مشترک مساوی است با پذیرش شرکت در یک کار تیمی دائمی، چرا که به طور روزمره موضوعات خیلی زیادی پیش می‌آیند که باید دو نفره در موردشان تصمیم بگیرید و مسیر انجام‌شان را طی کنید. پس اگر نتوانید هم‌تیمی شایسته‌ای باشید، نه تنها در زندگی مشترک بلکه در زندگی فردی خود نیز پیشرفت نخواهید کرد.

۱۲. آیا به همسر آینده‌تان افتخار می‌کنید؟

وقتی همسرتان در زمینه‌ای موفق می‌شود باید به پیشرفت او افتخار کنید و حتی اگر روزی در تحقق هدفی شکست خورد نباید این شکست مایه‌ی سرافکندگی‌تان شود. هر وقت که در جمع خانواده و دوستان‌تان هستید، باید بتوانید با افتخار در مورد همسرتان صحبت کنید.

۱۳. آیا قصد دارید پس از ازدواج حساب مالی مشترک داشته باشید یا جداگانه؟

تصمیم گیری برای ازدواج - پس انداز

عدم تفاهم در این مورد یکی از دلایل رایج اختلافات زناشویی است. بنابراین، پیش از ازدواج در مورد مدیریت حساب‌های مالی خود با یکدیگر به تفاهم برسید.


حتما بخوانید: ۶ اختلاف رایج زوج‌ها در مسائل مالی و راه‌حل آنها

۱۴. آیا حاضر هستید خانواده‌ی همسرتان را بپذیرید و در زمان نیاز حمایت‌شان کنید؟

این فقط همسر آینده‌تان نیست که با ازدواج به زندگی‌تان اضافه می‌شود، بلکه خانواده‌ی همسرتان نیز به جمع خانوادگی‌تان اضافه خواهند شد. در مواقع بسیاری از جمله جشن‌ها و تعطیلات باید در میهمانی‌هایشان شرکت کنید و در کنار همسرتان حضور داشته باشید. حتی شاید گاهی ضرورت ایجاب کند که به لحاظ مالی نیز حمایت‌شان کنید.

از نمونه سؤالات مطرح شده‌ی ما، در تصمیم‌ گیری برای ازدواج کمک بگیرید و به هیچ‌وجه در این تصمیمِ زندگی‌تان شتاب‌زده عمل نکنید. حتی پس از ازدواج نیز شما و همسرتان باید دائما با یکدیگر همکاری کنید تا زندگی مشترک‌تان را پیوسته به نقطه‌ی ایده‌آلی که برای خودتان متصور بودید برسانید و ازدواجی پایدار و سعادتمند داشته باشید.

برگرفته از: lifehack.org

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 33 دیدگاه)
 1. nasafa.ir می‌گوید

  ممنون

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سپاس از همراهی‌تون

 2. سعید می‌گوید

  دارن هاردی در کتاب اثر مرکب اشاره میکنه که برای موفقیت در ازدواج هر کسی ،خودش مسئولیت 100 درصدی رابطه رو بر عهده بگیره .نمیگه 50-50 .میگه صد!یعنی همون فداکاری و مسئولیت پذیری .البته به نظرم به شرطی که ازدواج از پایه مشکل دار نباشه
  امیدوارم دوستان همه سول میتشون رو پیدا کنن!همین طور من….

  ممنون از سایت محشرتووووون .بهترین سایت آموزشی و مقاله!

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان چطور به‌اشتراک گذاشتید. همچنین از لطف و توجه‌تون به سایت چطور بسیار بسیار سپاسگزاریم.

 3. آیدا می‌گوید

  سلام لطفا کمکم کنید من در حال حال حاظر خواستگاری دارم که شرایط مالی خیلی خوبی داره خیلیم بهم علاقمنده. اما من تو‌ جواب دادن دو دلم میگم نکنه بخاطره نداشتن احساس بهش بعده ازدواج مشکلی پیش بیاد کمکم کنید چیکارکنم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام آیدای عزیز
   بهتره با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon