همه‌چیز درمورد استفاده از آی یو دی برای جلوگیری از بارداری

16

برای تمام خانم‌هایی که از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند، میزان اثرگذاری روش، تأثیر بسزایی در انتخاب آن دارد. علی‌رغم وجود روش‌های مختلف، بسیاری از خانم‌ها روشی را ترجیح می‌دهند که علاوه‌بر اثر طولانی‌مدت، برگشت‌پذیر باشد. آی یو دی از جمله‌ی این روش‌هاست که امروزه به‌دلیل اثرگذاری زیاد، در میان زنان رواج بیشتری یافته است. اگر شما هم از جمله‌ی افرادی هستید که به انتخاب این روش فکر می‌کنید، با ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید تا به برخی از پرسش‌های متداول درمورد آی یو دی پاسخ دهیم.

آی یو دی چیست؟

IUD مخفف واژه‌ی Intrauterine Device و به‌معنی دستگاهی است که درون رحم قرار داده می‌شود. این دستگاه میله‌ای کوچک به‌شکل حرف T است که باید به‌وسیله‌ی پزشک زنان درون رحم قرار بگیرد. آی‌ یو دی با ترشح ماده‌ای به‌نام پروژستین (یک نوع پروژسترون مصنوعی) یا آزادکردن یون‌های مس مانع لقاح تخمک و اسپرم می‌شود.

عملکرد آی یو دی چگونه است؟

آی یو دی چیست

دو نوع آی یو دی وجود دارد: هورمونی و مسی. عملکرد نوع هورمونی اندکی متفاوت است. هورمون پروژستینی که از این دستگاه‌ها ترشح می‌شود، مخاط ضخیمی در دهانه‌ی رحم به‌وجود می‌آورد که اسپرم نمی‌تواند به آن نفوذ پیدا کند. همچنین این هورمون جداره‌ی رحم را نازک می‌کنند و مانع کاشت تخمک لقاح‌یافته می‌شود. آی‌ یو دی مسی با آزادکردن یون‌های مس که ماده‌ای سمی برای اسپرم‌هاست، توانایی حرکت را از آنها می‌گیرد.

میزان اثرگذاری آی یو دی چقدر است؟

میزان شکست آی یو دی بین ۰٫۲ تا ۰٫۸ درصد است؛ این درحالی است که میزان شکست قرص های ضد بارداری ۹ درصد و کاندوم ۱۸ درصد است. طول عمر آی یو دی براساس نوع آن بین ۳ تا ۱۰ سال است.

آی یو دی چند نوع است؟

انواع آی یو دی

در آمریکا پنج آی یو دی با نام‌های میرنا، اسکایلا، لیلِتا، کایلینا (هورمونی) و پاراگارد (مسی) وجود دارد. طول عمر میرنا و کایلینا پنج سال و دوام اسکایلا و لیلتا تا سه سال خواهد بود. پاراگارد نیز که آی یو دی مسی و اسپرم‌کش است تا ده سال عمر خواهد کرد.

نحوه‌ی کارگذاری آی یو دی درون رحم چگونه است؟

ابتدا پزشک با انجام آزمایش باید مطمئن شود که فرد درحال‌حاضر باردار نیست یا احتمال بارداری در چند روز گذشته وجود نداشته است. سپس بقیه‌ی مراحل شبیه معاینه‌های معمول صورت می‌گیرد.

پزشک با استفاده از اسپکولوم، دهانه‌ی رحم را باز می‌کند. ممکن است برخی از پزشکان از داروهای بی‌حسی استفاده کنند یا برای اطمینان از نبودن عفونت‌های مقاربتی نمونه‌برداری انجام شود. سپس با استفاده از وسیله‌ای دهانه‌ی رحم باز نگه داشته می‌شود و از یک وسیله‌ی اندازه‌گیری باریک برای سنجش عمق رحم استفاده می‌شود. با این روش می‌توان محل دقیق کارگذاری آی‌ یو دی را مشخص کرد. در این مرحله پزشک آی‌ یو دی را درون رحم قرار می‌دهد؛ ابتدا بازوهای T شکل دستگاه جمع و آی یو دی شبیه به چوب‌کبریت می‌شود و وقتی که درون رحم قرار می‌گیرد این بازوها دوباره باز می‌شوند. تمام این مراحل به‌سرعت صورت می‌گیرد؛ به‌طوری که کارگذاری آی‌ يو دی در عرض چند دقیقه انجام می‌شود.


حتما بخوانید: علائم سرطان رحم و روش‌های درمان آن

آیا کارگذاری آی یو دی دردناک است؟

کارگذاری آی یو دی بدون درد نیست اما شدت درد برای هر فرد متفاوت است. عده‌ای درد خفیف و عده‌ای دیگر درد شدیدی را تجربه می‌کنند. کارگذاری این وسیله ممکن است سبب ایجاد احساس گرفتگی در رحم شود. شدت گرفتگی در مدت ۱۵ دقیقه از حالت شدید به دردهای معمول در دوران قاعدگی تبدیل می‌شود. ممکن است هرازگاهی این گرفتگی باز هم تکرار شود.

عوارض آی یو دی چیست؟

از عوارض شایع استفاده از آی یو دی لکه‌بینی و درد زیرشکم است. در بسیاری از بانوان این دردها به‌مرور از بین می‌روند. بسته‌ به نوع آی یو دی ممکن است تغییراتی در عادت ماهیانه ایجاد شود. برخی از بانوان نیز نخی را که به انتهای آی‌ یو دی متصل است و برای خروج آن استفاده می‌شود، احساس می‌کنند و ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشند.

آیا آی یو دی بر قاعدگی اثر می‌گذارد؟

تغییر دوران قاعدگی برای هر کسی اتفاق نمی‌افتد، اما در آی‌ یو دی نوع هورمونی، به‌سبب ترشح هورمون و نازک‌شدن جداره‌ی رحم ممکن است خون‌ریزی در دوران قاعدگی کاهش یابد و یا حتی متوقف شود. برخی از بانوان ممکن است در سه ماه یا شش ماه اول دچار لکه‌بینی شوند. لکه‌بینی مشکل پزشکی نیست و به سطح آرامش فرد بستگی دارد. معمولا بعد از شش ماه این مشکل برطرف می‌شود و عده‌ی بسیار کمی ممکن است ماهی یک بار آن را تجربه کنند.

آی‌ یو دی‌ مسی در چند ماه اول باعث افزایش خون‌ریزی در دوران قاعدگی می‌شود و ممکن است به‌سبب افزایش خون‌ریزی، دردهای قاعدگی نیز افزایش پیدا کند. در بسیاری از افراد پس از سه ماه این تغییرات از بین می‌رود. با آگاهی از این موضوع می‌توان از نگرانی‌هایی که ممکن است به‌دلیل افزایش خونریزی به‌وجود بیاید جلوگیری کرد.


حتما بخوانید: دلایل قاعدگی نامنظم و روش‌های درمان آن

چقدر طول می‌کشد تا آی‌ یو دی شروع به‌کار کند؟

عملکرد آی‌‌‌ یو دی مسی بلافاصله پس از کارگذاری، شروع می‌شود، اما نوع هورمونی هفت روز پس از کارگذاری شروع به‌کار می‌کند. شروع به‌کار آی‌ یو دی هورمونی به چرخه‌ی قاعدگی وابسته است؛ اگر خانمی در دوران تخمک‌گذاری این دستگاه را کارگذاری کند پزشک به او توصیه می‌کند تا هفت روز آینده از روش‌های دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کند.

آیا هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی، آی یو دی احساس می‌شود؟

چون آی‌ یو دی درون رحم قرار داده می‌شود، به هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی نمی‌توان آن را احساس کرد. تنها نخی که به آی‌ یو دی متصل است در واژن قرار می‌گیرد اگر این موضوع سبب ناراحتی شما یا همسرتان می‌شود، پزشک می‌تواند این مشکل را برطرف کند.


حتما بخوانید: علائم اندومتریوز در زنان و راه‌های درمان آن

آیا با وجود آی یو دی بارداری امکان‌پذیر است؟

احتمال بارداری با آی یو دی

احتمال بارداری باوجود آی یو دی بسیار اندک است، اما پزشکان توصیه می‌کنند پس از گذشت زمانی از کارگذاری آی‌ یو دی بهتر است معایناتی انجام شود تا از موقعیت صحیح آی یو دی اطمینان حاصل شود.

اگر تصمیم‌به بارداری داشته باشید، در آی یو دی های مسی، بلافاصله پس از خروج آی‌ یو دی، بارداری امکان‌پذیر است و در آی‌‌ یو دی های هورمونی، شش هفته پس از خروج می‌توان اقدام‌ به بارداری کرد.

آیا ممکن است آی یو دی خارج شود؟

خروج آی یو دی بسیار نادر است اما غیرممکن نیست و احتمال آن تقریبا ۰٫۰۵ درصد است. بسیاری از افراد خروج آی یو دی را می‌توانند احساس کنند. برای اطمینان می‌توانید نخی را که به آن متصل است، بررسی کنید.

باوجود تمام عوارضی که برای آی یو دی گفته شد، این روش رایج‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری است.


در ادامه بخوانید: علائم بارداری؛ ۱۵ نشانه‌ای که شناخت به موقع آن ضروری و سرنوشت‌ساز است
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع time
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 16 دیدگاه)
 1. الی می‌گوید

  اینکه همش بهتره باپزشکم مشورت کنم خب شما نقشت اینجا چیه؟ بلد نیستی مجبوری درخواست سوال بدی

  1. مریم لاله می‌گوید

   سلام و وقت‌به‌خیر، ‌با احترام باید بگم که مطالب وب‌سایت ما همون‌طور که در بخش درباره ما هم توضیح داده‌یم، برگرفته از مقالات روز دنیاست و کار اصلی ما اینه که مقالات تخصصی روز دنیا رو به زبان فارسی روان و به‌صورت کاربردی در اختیار کاربران قرار بدیم. متاسفانه بعضی از کاربران نویسندگان متخصص مجله ما رو با پزشک اشتباه می‌گیرن. سلامت شما برای ما بسیار مهمه و به همین علته که ما توصیه دقیق و تخصصی به کاربران نمی‌کنیم. درنهایت از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید ممنونیم.

 2. نرگس می‌گوید

  سلام وقت بخیر.من ایودی کار گذاشتم میتونم ورزشمو ادامه بدم؟

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   سلام نرگس خانم.
   برای اطمینان، بهتره از پزشک سؤال بکنی.
   ممنون که همراه «چطور» هستی.

 3. نیره می‌گوید

  سلام من یک ماه iud گذاشتم دیشب هنگام نزدیکی که معمولی بود خشن نبود به یکباره سمت چپ زیر دلم درد گرفت تا انروز هم همینطور یعنی دستگاه تکون خورده یا نه ؟هفته پیش سونو رفتم و جای دستگاه خوب بود.