آیا رژیم موز روش مناسبی برای لاغری است؟

0

رژیم موز رژیمی جالب برای کاهش وزن است. اما نباید تمام امید خود را به این رژیم ببندیم. اگرچه خواص موز برای سلامتی و کاهش وزن کم نیستند، اما رژیم موز می‌تواند باعث ازدست‌دادن سایر مواد مغذی شود. رژیم‌های زودگذر سعی می‌کنند همیشه ماده‌ی غذایی جادویی‌ای را معرفی کنند که به کاهش وزن خیلی کمک می‌کند. به‌عنوان مثال موز نیز در این رژیم‌ها استفاده می‌شود. در این رژیم‌ها موز را با شیر مخلوط می‌کنند و می‌گویند که شما می‌توانید هر چقدر دل‌تان می‌خواهد کالری مصرف کنید. رژیمی که فقط موز در آن مجاز است، یا هر نوع رژیم دیگری که فقط روی یک ماده غذایی تمرکز دارد، راه خطرناکی برای کاهش وزن است.

موزها و رژیم‌های زودگذر

سابقه‌ی یکی از این رژیم‌ها به دهه‌ی ۲۰ میلادی بازمی‌گردد که دکتر جورج هاروپ آن را معرفی کرد که فقط شامل موز و خامه شیر بود. رژیم دیگری نیز اخیرا از ژاپن وارد آمریکا شده است. اطلاعات انجمن تغذیه‌ی آمریکا نشان می‌دهد که رژیم صبحانه‌ی موز به شما اجازه می‌دهد تا هرچقدر دل‌تان می‌خواهد برای صبحانه، ناهار و شام موز مصرف کنید. این رژیمِ برپایه‌ی موز قوانین محدودکننده‌ی دیگری هم دارد:

دمای مواد غذایی باید به‌اندازه‌ی دمای اتاق باشد و بعد از ساعت ۸ شب هیچ غذایی نمی‌توانید مصرف کنید. درضمن از محصولات لبنی و دسرها نیز نباید استفاده کنید. تنها می‌توانید آبی با دمای اتاق مصرف کنید.

هیچ میوه، سبزی یا ماده غذایی جادویی وجود ندارد. کاهش وزن بر این اساس است: مصرف کمتر کالری نسبت به کالری‌ای که بدن می‌سوزاند.

برای دریافت پروتئین می‌توانید مرغ بدون پوست، تخم‌مرغ و غذاهای دریایی استفاده کنید. مواد غذایی فراوری‌شده، غلات تصفیه‌شده و غذایی که حاوی شکر و چربی زیادی هستند نباید مصرف شوند. چراکه این مواد کالری زیادی دارند.

میان‌وعده‌های رژیم موز

میان وعده رژیم موز

در این رژیم اسنک یا میان‌وعده‌ای بین صبحانه و ناهار نداریم، اما اگر خیلی گرسنه هستید می‌توانید یک میوه‌ی تازه مصرف کنید. از میوه‌های خشک‌شده و کنسروشده استفاده نکنید. این میوه‌ها میزان کالری خیلی بیشتری دارند. بعد از ساعت ۳ بعدازظهر می‌توانید یک تکه شکلات تلخ مصرف کنید.


حتما بخوانید: ۲۵ میان‌وعده مناسب برای کاهش وزن

اصول اولیه‌ی رژیم موز

موز حاوی مواد مغذی برای رژیمی سالم است. یک موز متوسط به شما حدود ۱۱۰ کالری انرژی بدون چربی، سدیم و کلسترول می‌دهد. همین‌طور ۳۵ درصد نیاز روزانه شما به ویتامین B6 و ۱۰ درصد نیاز شما به منیزیم و ویتامین C را تأمین می‌کند.

ازآنجایی‌که کالری مصرفی شما درنهایت عامل اثرگذار برای کاهش وزن خواهد بود باید کالری کمتری نسبت به رژیم موز، مصرف کنید. اگر روزی ۲۰ عدد موز مصرف می‌کنید، به‌تنهایی از این میوه ۲۰۰۰ کالری انرژی دریافت می‌کنید. اگر ۱۵ عدد موز و سه لیوان شیر خامه‌دار مصرف کنید، همچنان ۲۰۰۰ کالری در طول روز دریافت می‌کنید.

رژیم ناسالم

رژیم موز هم به‌اندازه‌ی سایر رژیم‌ها که فقط روی یک ماده غذایی تمرکز دارند یا یک گروه غذایی را حذف می‌کنند، غیرکاربردی است. حتی اگر در طول روز مولتی‌ویتامین مصرف کنید باز هم دچار کمبود تعدادی از مواد غذایی می‌شوید.

از این رژیم‌ها حذر کنید به‌خصوص اگر ادعا می‌کنند که در مدت زمان خیلی کوتاهی وزن زیادی را از دست می‌دهید. شما شاید وزن از دست ندهید، اما اگر هم به کمک موز، کلم یا گریپ‌فروت وزن از دست بدهید امکان ندارد بتوانید آن را برای مدت طولانی حفظ کنید.

برای ثابت نگه داشتن وزن باید بین میزان کالری مصرفی و کالری که می‌سوزانید تعادل ایجاد کنید. کاهش وزن باید به‌صورت آهسته و پایدار رخ دهد. توصیه می‌شود هفته‌ای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم بیشتر وزن از دست ندهید.


حتما بخوانید: بهترین و سالم‌ترین عادات غذایی در دنیا

کاهش کالری به کمک رژیم

مصرف موز در رژیم موز

کاهش کالری به‌اندازه‌ی یک رژیم سالم، نقش اساسی در کاهش وزن دارد. یک رژیم غذایی سالم حاوی خوراکی‌هایی از تمام گروه‌های مواد غذایی است و روی مصرف میوه، سبزیجات، غلات کامل، مواد لبنی کم‌چرب، پروتئین‌های کم‌چرب، آجیل و انواع دانه‌ها تأکید دارد. کلینیک پزشکی مایو تأکید می‌کند که می‌توانید هر چند وقت یک‌بار در رژیم خود تقلب داشته باشید.

دانشگاه پزشکی هاروارد پیشنهاد می‌کند که به‌اندازه‌ی ۵۰۰ کالری در طول روز کمتر مصرف کنید و حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی طی روز داشته باشید تا هفته‌ای ۵۰۰ گرم وزن کم کنید. همچنین رژیم خود را خراب نکنید و سلامتی خود را به‌خطر نیندازید. درضمن زنان باید حداقل روزانه ۱۲۰۰ کالری و مردان ۱۵۰۰ کالری انرژی دریافت کنند. البته کالری مورد نیاز بدن برای کاهش، افزایش و ثابت نگه داشتن وزن برای افراد مختلف، متفاوت است.


در ادامه بخوانید: رژیم لاغری بدون گرسنگی و نکاتی برای کاهش وزن پایدار
بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس داشته باشید و خجالت را کنار بگذارید تا از موفقیت‌های جدید خود لذت ببرید

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع livestrong livestrong
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon