نکاتی خواندنی که باید در مورد همسر استیو جابز بدانید

16

لارن پاول جابز همسر استیو جابز فقید و یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین زنان در آمریکاست. شاید بسیاری از مردم، ثروت هنگفت او را فقط به شوهرش نسبت دهند و از این لحاظ، او را بسیار خوش‌شانس بدانند، اما باید بدانید که درصد زیادی از دارایی او، با سعی و تلاش خودش و ایده‌های فوق‌العاده‌ای که در سر دارد، به‌دست آمده است. او یکی از تاجران و کارآفرینان موفق است و در زمینه‌های متعددی فعالیت دارد. این مطلب، شما را به‌طور کامل با این مدیر موفق آشنا می‌کند.

لارن پاول جابز، تاجری موفق

لارن پاول جابز، همسر استیو جابز (یکی از بنیان‌گذاران اپل) به فردی بانفوذ در دنیای سرمایه گذاری تبدیل شده است. به‌گفته‌ی مجله‌ی فوربز، پاول جابز ۵۴ ساله که انسانی خیّر و بشردوست است، با ثروت خالص ۲۰٫۷ میلیارد دلار یکی از ثروتمندترین زنان جهان است. پاول جابز پس از مرگ شوهرش در سال ۲۰۱۱ ثروت او را که شامل سهام‌هایش در اپل و دیزنی می‌شد، به‌ارث برد. درحالی‌که پاول جابز، مدیر اجرایی و بنیان‌گذار مؤسسه‌ی امرسون کالکتیو (Emerson Collective) نیز هست اما به‌اندازه‌ی همسر معروفش، شناخته‌شده نیست. در اینجا به زندگی این تاجر موفق نگاهی می‌اندازیم.


حتما بخوانید: ثروتمندترین افراد جهان چه کسانی هستند؟

استراتژیست تجاری گلدمن ساکس (Goldman Sachs)

لورن پاول در ۶ نوامبر ۱۹۶۳ در وست میلفورد در ایالت نیوجرسی آمریکا متولد شد. با توجه به بیزینس اینسایدر، او در سه سالگی پدرش را که خلبان بود، در یک تصادف هواپیما ازدست داد و مادرش بعدها دوباره ازدواج کرد. پاول جابز در دو رشته‌ی اقتصاد و علوم سیاسی در دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرد. به‌گفته‌ی نیویورک‌ تایمز، او پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۸۵، سه سال در وال‌استریت به عنوان یک استراتژیست تجاری با درآمد ثابت برای گلدمن ساکس کار کرد. همچنین با شرکت مریل لینچ نیز همکاری داشت. او بعدها در سال ۱۹۹۱ مدرک MBAاش را از مدرسه‌ی عالی کسب‌وکار استنفورد دریافت کرد.

اولین ملاقات با استیو جابز

لارن و استیو جابز

هنگامی که پاول در استنفورد دانشجوی MBA بود برای اولین بار استیو را ملاقات کرد. پاول در سال ۱۹۸۹ در یک سخنرانی در استنفورد شرکت کرد و به‌طور اتفاقی کنار استیو جابز نشست و چند کلمه‌ای با او صحبت کرد. کمی بعد استیو جابز از جایش بلند شد و به‌عنوان سخنران به سخنرانی پرداخت. به‌گفته‌ی بیزینس اینسایدر، استیو در همان روز از یک شام کاری مهم صرف‌نظر کرد تا پاول را در اولین قرارشان بیرون ببرد.

جابز در کتابش به‌نام «بیوگرافی استیو جابز: مردی که متفاوت فکر می‌کند» گفت: «من در پارکینگ بودم و داشتم در ماشینم را باز می‌کردم. با خودم فکر کردم که اگر این آخرین شب زندگی‌ام باشد، ترجیح می‌دهم آن را در یک جلسه‌ی کاری بگذرانم یا با این زن؟ در پارکینگ به‌سمت او دویدم و پرسیدم که آیا یک قرار شام با من می‌گذارد؟ او موافقت کرد و باهم به شهر رفتیم؛ از آن زمان برای همیشه باهم بودیم.»


حتما بخوانید: چطور ازدواج با فرد مناسب می تواند در موفقیت شما تاثیر بگذارد؟

ازدواج پس از دو سال آشنایی و دوستی

پاول و استیو بعد از دو سال آشنایی و دوستی در پارک ملی یوسمیت باهم ازدواج کردند. باتوجه به کتاب «تبدیل شدن به استیو جابز: تکامل یک بی‌پروای متکبر به رهبری رویایی» پاول در ۱۸ مارچ ۱۹۹۱ با جابز، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق شرکت اپل ازدواج کرد. کوبان چینو اتوگا، یک راهب زن بودایی این مراسم ازدواج را که در هتل آهواهنی در پارک ملی یوسمیت برگزار شد، اجرا کرد. این زوج بعدها صاحب ۳ فرزند شدند: یک پسر به نام رید که در سپتامبر ۱۹۹۱ متولد شد و دو دختر به نام‌های اِرین در سال ۱۹۹۵ و ایو در سال ۱۹۹۸.

ثروتمندترین زن در صنعت تکنولوژی

استیو جابز به‌علت عواقب ناشی از عود سرطان لوز‌المعده‌اش که قبلا درمان شده بود، در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ فوت کرد. پاول جابز در مصاحبه‌ای با برایان ویلیامز از اخبار NBC گفت: «میرات خاص و شخصی او برای من و بچه‌ها، خاطرات یک همسر و پدر بی‌نظیر است و ما هر روز دل‌تنگش می‌شویم.»

پاول جابز پس از مرگ شوهرش، ثروت او (شامل ۵٫۵ میلیون سهم از سهام اپل و ۷٫۳ درصد از سهام شرکت والت دیزنی) را به‌ارث برد که به‌گفته‌ی فوربز، او را به سومین زن ثروتمند در ایالات‌متحده و پنجمین زن ثروتمند در جهان تبدیل کرد. پاول جابز پس از مرگ همسرش تا سال ۲۰۱۶، مالک ۶۴٫۳ میلیون سهم از دیزنی بود که او را به بزرگ‌ترین سهامدار این کمپانی تبدیل کرد اما او در اوایل سال ۲۰۱۷، سهامش را به نصف کاهش داد.

استیو جابز تنها نوآور (مبتکر) در خانواده نبود

پاول جابز در اوایل دهه‌ی ۹۰، کمپانی تراورا (Terravera) را تأسیس کرد؛ یک شرکت موادغذایی طبیعی که روی توسعه‌ی مواد خام ارگانیک مانند غلات و دانه‌های روغنی تمرکز می‌کند و این مواد خام در صنایع غذایی و خوراک دام به‌کار می‌روند. او چند سال بعد وقتی صاحب فرزند شد، از تراورا کناره‌گیری کرد تا زمان بیشتری را صرف پرورش و رسیدگی به خانواده‌اش کند.


حتما بخوانید: چطور والدین شاغل کارهایشان را با موفقیت مدیریت می‌کنند؟

بنیان‌گذار امرسون کالکتیو

لارن پاول جابز

پاول جابز بنیان‌گذار موسسه امرسون کالکتیو است که از عدالت اجتماعی دفاع و حمایت می‌کند. پاول که از مدارک تحصیلی‌اش در تجارت، اقتصاد و علوم سیاسی بهره برده بود، در سال ۲۰۰۴ امرسون کالکتیو را تأسیس کرد. نام این سازمان که در پالو آلتوی کالیفرنیا قرار دارد، از رالف والدو امرسون گرفته شده است و به عدالت اجتماعی، حفاظت محیط‌زیست و همچنین حمایت از اصلاحات مهاجرت و سیاست‌های مربوط‌به آموزش‌و‌پرورش کمک می‌کند. این شرکت خصوصی از سرمایه‌گذاری‌ها و کمک‌های مالی برای پیشبرد آموزش‌های جدید و امروزی از طریق به‌کارگیری فناوری استفاده می‌کند.

پاول سال گذشته در مصاحبه با وُگ گفت: «ایده‌ی امرسون از اتکابه‌نفس نشأت می‌گیرد… من همیشه این عقیده را داشتم که باید حداکثر بهره و استفاده را از همه‌چیز برد. سپس کالکتیو را تأسیس کردم، چون باورم این بود که رسیدن به هدف با همراهی مردم، آسان‌تر است، چون ایده‌های خوب می‌توانند در مکان‌های بسیار و نزد افراد مختلفی باشند.»


حتما بخوانید: داستان پر ماجرای زندگی و موفقیت جک ما

اصلاحات آموزشی و حفاظت از محیط‌‌زیست

اصلاحات آموزشی و حفاظت از محیط زیست دو مورد از اهداف اصلی پاول جابز هستند. وی که فعال سیاسی و فردی خیّر است، علاوه‌بر امرسون کالکتیو و کالج تِرَک (College Track)، در سپتامبر ۲۰۱۶ یک پروژه‌ی ۵۰ میلیون دلاری را به‌نام XQ:The Super School Project راه‌اندازی کرد؛ پروژه‌ای که قصد دارد دبیرستان‌هایی با رویکرد آموزشی جدید ایجاد کند. او رئیس هیئت‌مدیره‌ی XQ است.

پاول جابز عضو هیئت‌رئیسه‌ی سازمان‌هایی مانند Conservation International و شورای روابط خارجی و همچنین عضو هیئت امنای دانشگاه استنفورد است. همچنین از اعضای مؤسس شورای رهبری آب‌و‌هوا در کنار مایکل بلومبرگ و ری دالیو است.

علاقه فراوان به ورزش

ورزشکاری و علاقه‌ی پاول جابز به ورزش در سراسر زندگی‌اش ادامه داشته است. این زن میلیاردر در ماه اکتبر، حدود ۲۰ درصد از سهام Monumental Sports & Entertainment را که مالک تیم بسکتبال واشنگتن ویزاردز، هاکی روی یخ واشنگتن کپیتالز، the WNBA Mystics و سالن سرپوشیده‌ی کپیتال وان آرنا است، خریداری کرد.


حتما بخوانید: ۱۱ عادت کارآفرین‌های میلیاردر

صرف‌نظر از شراکت با لئون ویزلتیر

لئون ویزلتیر

پاول جابز و سازمان امرسون کالکتیو، قصد شراکت با لئون ویزلتیر (نویسنده) برای تأسیس مجله‌‌ای جدید به‌نام Idea داشتند. بااین‌حال پس از آنکه یکی از همکاران سابق ویزلتیر در مجله‌ی نیو ریپابلیک، اطلاعاتی مبنی‌بر سوء‌رفتار جنسی او ارائه داد، پاول جابز در ماه اکتبر شراکتش را با او به‌هم زد و از این سرمایه‌گذاری صرف‌نظر کرد.

امرسون کالکتیو در بیانیه‌ای که در واشنگتن پست به‌چاپ رسید، اظهار داشت: «به‌محض دریافت اطلاعاتی در مورد سوء‌رفتار در محل کار، امرسون کالکتیو به ارتباط تجاری‌اش با لئون ویزلتیر، ازجمله مجله‌ای که قرار بود تحت مدیریت او منتشر شود، پایان داد. تولید و توزیع این مجله به حالت تعلیق درآمده است.»

مالکیت اکثریت سهام آتلانتیک

سازمان امرسون کالکتیوِ پاول جابز در ۲۸ جولای ۲۰۱۷، اکثریت سهام را در مجله‌ی آتلانتیک به‌دست آورد. پاول جابز در تحسین از تأثیر و نفوذ این مجله، بیانیه‌ای صادر کرد که از این نشریه به‌خاطر توانایی‌اش «در ایجاد برابری برای همه‌ی مردم، روشنگری و دفاع از اندیشه‌ی آمریکایی، تجلیل از فرهنگ و ادبیات آمریکا و پوشش تجربه‌ی دموکراتیک عجیب و گاهی آشفته‌‌ی ما» تقدیر کرد.


در ادامه بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان با چند راهکار ساده

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

منبع townandcountrymag
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 16 دیدگاه)
 1. کسری کیهان می‌گوید

  با سلام و درود بی پایان
  بسیار ممنون و سپاسگزارم از این همه خدمت مفید و لطف زیاد سایت و ادمین های چطورستان که فعالیت روزانه و بی وقفه ای دارند و هرروز بهتر از دیروز هستند
  سروران گرامی با آرزوی بهترین ها برای شما و تمامی عزیزانتان
  مهرتان برقرار

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   وقت‌تون بخیر دوست گرامی. باعث افتخار ماست که دوستانی مثل شما مطالب ما رو دنبال می‌کنن. از لطف‌تون واقعا سپاسگزارم. موفق باشید.

 2. لیلا شیرزاد می‌گوید

  با سلام و وقت بخیر ، خیلی جالب بود برام واینکه دوباره برام ثابت کرد خلاقیت همیشه از ذهنای پاک و عاشق نشات میگیره

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   ممنون از حُسن توجه‌تون خانم شیرزاد عزیز.

 3. ميكائيل می‌گوید

  ببخيشد خانومه جابز متولد ١٩٦٣ هستند وبعد فارغ التحصيل در سال ١٩٥٨ اينو اشتباه نوشتين..

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   درست می‌فرمایید دوست عزیز. ممنون از دقت‌تون. اینگونه اشتباهات تایپی پیش میان. در اسرع وقت اصلاح میشه. باتشکر.