۱۰ ایده‌ی خلاقانه برای طراحی دکوراسیون خانه های کوچک

1

دیوارهای خانه کوچک‌مان در یک روز تعطیل ما را می‌بلعند و حس خفگی در فضای خانه آزارمان می‌دهد. صبح‌ها که بیدار می‌شویم خواب‌آلوده به وسایل خانه برخورد می‌کنیم و این اتفاق هرروزه حسابی عصبی‌مان می‌کند. همه اینها نشانه‌هایی است برای اینکه همین امروز دست‌به‌کار شویم و فضای تازه‌ای در منزل کوچک‌مان خلق کنیم. کافی است کمی خلاقیت به‌خرج بدهیم و از هر فضای خالی کوچکی استفاده کنیم. در این مطلب ایده‌های خلاقانه‌ای را با شما در میان می‌گذاریم که در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک به شما کمک می‌کند. با «چطور» همراه باشید.

۱. آشپزخانه

در برخی خانه‌های کوچک اتاق ناهارخوری در همان آشپزخانه قرار دارد. یک ایده‌ی جالب این است که فضای آشپزخانه را از فضای ناهارخوری با یک دیوار به‌شکل قفسه‌های از کف تا سقف جدا کنید. در این قفسه‌ها می‌توانید گلدان، ظروف شیشه‌ای و نظایر آن را قرار بدهید.

دکوراسیون خانه های کوچک - آشپزخانه

در این‌صورت آشپزخانه‌تان بزرگ به‌نظر می‌رسد و همچنان فضای باز خود را حفظ خواهد کرد و در مجاورت آن یک اتاق ناهارخوری جمع‌وجور خواهید داشت. برای اینکه به ایده‌های جدیدتر و خلاقانه‌تری برسید، می‌توانید از نکات مربوط به طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک هم استفاده کنید.

۲. اتاق‌ کار

دکوراسیون خانه های کوچک - اتاق کار

یک ایده‌ی عالی برای جادادن میز کار در یک اتاق کوچک این است که از فضاهای باریک بین کمدها یا فضاهای تورفته‌ی دیوار که معمولا خالی رها می‌شوند، استفاده کنید. وقتی میز درون تورفتگی دیوار قرار می‌گیرد، فضای کمتری از اتاق را اشغال می‌کند؛ در نتیجه فضای رفت‌وآمدتان در اتاق بازتر خواهد شد. می‌توانید در بالای میز قفسه‌هایی نصب کنید و کتاب‌ها یا اشیای دیگر را در آنها قرار بدهید.


حتما بخوانید: ایده‌‌هایی نو برای طراحی دکوراسیون اتاق نوجوانان

۳. حمام

دکوراسیون خانه های کوچک - حمام

در حمام می‌توانید از قفسه‌های دیواری باریک که بسیار شیک هم هستند استفاده کنید و وسایل مربوط به حمام مانند لوسیون‌ها و حوله‌ها را آنجا قرار بدهید. می‌توانید از سبدهای کوچک برای قراردادن لوازم اصلاح یا وسایلی که نمی‌خواهید در معرض دید قرار بگیرند، استفاده کنید.

۴. فضاهای چندمنظوره در خانه

دکوراسیون خانه های کوچک - فضاهای چند منظوره در خانه

گاهی اوقات وجود یک فضای چندمنظوره در منزل اجتناب‌ناپذیر است. برای مثال ممکن است مجبور باشید برای اتاق‌ کار و اتاق‌ خواب مهمان از یک اتاق مشترک استفاده کنید پس بهتر است تا جای ممکن از دیوارهای این اتاق استفاده کنید. می‌توانید در بخشی از اتاق میز کار را قرار بدهید و در فضای بالای آن قفسه‌هایی نصب کنید و در آنها کتاب و اشیای دیگری بگذارید. در کنار همین میز یک تخت تاشوی دیواری (تخت مورفی) قرار بدهید. این تخت‌ها در خانه‌های کوچک بسیار مفیدند. هر وقت مهمان داشتید می‌توانید آن را باز کنید و در غیر این‌صورت آن را جمع کنید تا در اتاق‌ کار فضای کافی داشته باشید.


حتما بخوانید: طراحی دکوراسیون اتاق خواب دخترانه با ۱۶ نکته خلاقانه

۵. استفاده از رنگ‌های روشن

دکوراسیون خانه های کوچک - استفاده از رنگ‌های روشن

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب رنگ خانه و طراحی دکوراسیون خانه های کوچک باید بدانید این است که برای اینکه فضای منزل‌تان بزرگ‌تر به‌نظر برسد، بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کنید. برای مثال رنگ خاکستری برای دیوار اصلی اتاق نشیمن و رنگ سفید یا رنگ‌های روشن دیگر برای مبلمان و دکوراسیون مناسب است.

۶. استفاده از پرده برای جداکردن فضاهای منزل

دکوراسیون خانه های کوچک - استفاده از پرده به عنوان جداکننده

یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه بخشی از خانه را از بخش مجاور آن جدا کنید، استفاده از پرده‌ی ساده‌ی عمودی است. مثلا برای جداکردن فضای نشیمن از ناهارخوری می‌توانید از یک پرده‌ی ابریشمی استفاده کنید. آشنایی با نکات مربوط به طراحی دکوراسیون پذیرایی به شما کمک می‌کند بهترین دکور را برای پذیرایی منزل‌تان انتخاب کنید.


حتما بخوانید: چگونه خانه تمیزی داشته باشیم؟

۷. فضای زیر راه‌پله

دکوراسیون خانه های کوچک - فضای زیر راه‌پله

در بسیاری از منازل فضاهای زیر راه‌پله‌ها بلااستفاده رها شده‌اند. البته در خانه‌های بزرگ این موضوع چندان اهمیتی ندارد، اما در هنگام طراحی دکوراسیون خانه های کوچک استفاده از هر فضایی غنیمت است. می‌توانید زیر راه‌پله قفسه‌های شیک و زیبایی برای قراردادن وسایل مختلف و کتاب‌ها، یک نیمکت برای نشستن یا حتی یک میز برای نوشیدن چای یا صرف میان‌وعده قرار بدهید.

۸. پوشش مناسب برای پنجره‌ها

دکوراسیون خانه های کوچک - پوشش مناسب برای پنجره

اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید و می‌خواهید کمی بزرگ‌تر به‌نظر برسد، می‌توانید از پرده‌های «از سقف تا کف» برای پنجره استفاده کنید. در این تصویر اتاق نشیمنی را می‌بینید که کف آن ابعاد کوچکی دارد اما سقفش خیلی بلند است و بنابراین باریک و کوچک به‌نظر می‌رسد. به همین دلیل نوع پرده از سقف تا کف انتخاب شده است تا اتاق را بزرگ‌تر نشان بدهد.


حتما بخوانید: برترین تکنیک های خلاقیت؛ حس نوآوری را در خود تقویت کنید

۹. طراحی فضاهای خلاقانه

دکوراسیون خانه های کوچک - ایجاد فضاهای خلاقانه

معمولا در خانه‌ای که کودکان هستند اسباب‌بازی‌های زیادی هست. برای دکوراسیون خانه های کوچک دوبلکس می‌توانید از فضای بین دو طبقه هم استفاده کنید. این فضا معمولا بهترین جا برای نصب قفسه‌های زیبا و شکیل است. می‌توانید در آنجا سبدهایی مخصوص اسبا‌ب‌بازی کودکان قرار بدهید. همچنین می‌توانید از این قفسه‌ها برای قراردادن کتاب یا وسایل تزئینی استفاده کنید.

۱۰. نصب آینه

دکوراسیون خانه های کوچک - نصب آینه

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق به ویژه اتاق‌ خواب، استفاده از آینه‌ی تمام‌قد است. یک آینه‌ی تمام‌قد روی دیوار نصب کنید و دو طرف آن را پرده‌ی ساده، با رنگ خنثی (مانند خاکستری یا طوسی) آویزان کنید. این‌ کار سبب می‌شود فضای اتاق‌ خواب بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. هر وقت خواستید می‌توانید پرده‌ها را بکشید و روی آینه را بپوشانید. برای زیباتر شدن اتاق خواب، می‌توانید از تعدادی از روش‌های تزئین اتاق خواب بهره بگیرید.

یادتان باشد طراحی دکوراسیون خانه های کوچک برخلاف خانه‌های بزرگ به خلاقیت بیشتری نیاز دارد؛ زیرا فضا کم است و باید به‌طور بهینه از آن استفاده کرد. اگر ایده‌های خلاقانه‌ای به ذهن‌تان می‌رسد، آنها را با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: رنگ‌ها چطور حال‌و‌هوای شما را تغییر می‌دهند؟
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع hgtv
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. اتود می‌گوید

    سلام و سپاس از زحمتی که کشیدید
    اما خب بسیاری از موارد ذکر شده برای خانه های خارجی بیشتر مناسب هستند تا خانه های ساخت داخل
    به عنوان مثال موارد دو و شش برای خانه های ایرانی به ندرت کاربرد دارد و مورد هفت و نه نیاز به طراحی های دقیق یک دکوراتور داخلی دارد ، در غیر اینصورت ممکن است توسط یک فرد بی اطلاع به بدترین شکل ممکن اجرا شده و دکور خانه را کاملا بهم بریزد.