چطور با انگیزه بمانیم؟

6

همه می‌دانیم که راز و رمز موفقیت و تحقق انواع اهداف یکی پس از دیگری، این است که با انگیزه بمانیم. البته در زندگی کارها و وظایفی هم هستند که ممکن است چندان باب دل‌مان نباشند، اما وقتی ببینیم که با انجام آنها به هدف بزرگ‌ترمان دست می‌یابیم، انگیزه پیدا می‌کنیم. ما در این مقاله چند ایده به شما ارائه می‌کنیم که می‌توانید در طول مسیر تحقق اهداف‌تان، انگیزه خود را حفظ کنید. با ما همراه باشید تا بدانیم چطور با انگیزه بمانیم.

۱. برای انجام کارها دلایل خوب پیدا کنید

شما برای انجام هر کار، هرقدر هم که ساده باشد، دلایلی دارید. البته همه‌ی کارها در نگاه اول ممکن است، دلایل خوبی نداشته باشند، اما اگر چند دقیقه‌ای را به تحلیل آ‌نها اختصاص دهید دلایل خوبی برای انجام آنها خواهید یافت. ما هم کارهای زیادی را باید انجام دهیم که اصلا دلیلی ندارند – آنقدر آنها را انجام داده‌ایم که برای‌مان طبیعی به‌نظر می‌آیند.

اما اگر مجبور به انجام کاری هستید که از آن خوش‌تان نمی‌آید و انگار برای تمام‌کردن آن اصلا انگیزه‌ای ندارید، جای نگرانی نیست: فقط کافی است دلایل خوب برای انجام آنها پیدا کرد. شاید نتوانید دلیلی پیدا کنید، اما جا نزنید و به دقت بررسی کنید تا دلایلی را بیابید. آن‌گاه متوجه می‌شوید انگیزه اتمام کارها را دارید.

چند ایده برای یافتن دلایل خوب برای انجام کارهایی که دوست ندارید عبارت‌اند از:

 • پاداش مادی: اغلب مواقع کارهایی را که انجام می‌دهیم، دوست نداریم، اما مشوق‌های مادی و حقوق‌ودستمزد ما را وادار به انجام آنها می‌کنند.
 • سود شخصی: با انجام کاری که دوست ندارید شاید چیز جدیدی یاد بگیرید و به نوعی به رشد فردی خود کمک کنید.
 • حس غرور: حداقل سود انجام آن کار این است که حس غرور به شما دست خواهد داد و با خود خواهید گفت که من بودم که دل و جرأت انجام این کار را داشتم.
 • یک گام به هدف بزرگ‌ترتان نزدیک می‌شوید: حتی بزرگ‌ترین دستاوردهای تاریخ در ابتدا کوچک بوده و بر کارهای ساده و ناخوشایند متکی بوده‌اند. هر کاری که شما انجام می‌دهید شما را به هدف نهایی‌تان نزدیک می‌‌سازد و با درنظر گرفتن این نکته همیشه حس خوبی خواهید داشت.

حتما بخوانید: کتاب روشی نو در برنامه ریزی کسب موفقیت؛ چطور به خودتان انگیزه بدهید

۲. کار را مفرح کنید

لذت از کار - چطور با انگیزه بمانیم

وقتی صحبت از انگیزه به‌میان می‌آید، باید بدانید که نگرش شما به کار امری اساسی است. افراد مختلف راجع به یک کار ممکن است نگرش‌های کاملا متضادی داشته باشند: برخی از آن بدشان می‌آید، برخی عاشقش هستند. فکر می‌کنید علت این امر چیست؟ ساده است: برخی از ما بلد هستیم که چطور کارها را مفرح و جذاب کنیم!

برای مثال ورزش را درنظر بگیرید. اگرچه خیلی از ما با فواید ورزش برای سلامتی آشناییم ولی اینکه هر روز صبح نیم ساعت از وقت خود را به تمرین در باشگاه اختصاص بدهیم برای اغلب ما خیلی کسل‌کننده به‌نظر می‌آید. اما خیلی از افراد این کار را دوست دارند و از آن لذت می‌برند. آنها عاشق ورزش هستند؛ نه تنها به این خاطر که دلایل خوبی برای ورزش دارند، بلکه صرفا به این خاطر که ورزش برای‌شان مفرح و جذاب است. این قبیل افراد در ساعت معینی از برنامه‌ی روزانه‌ی خود به باشگاه می‌روند تا بهترین کار جهان را انجام دهند صرفا به این خاطر که این کار با سبک زندگی و وقت‌شان بسیار جور در می‌آید.

بسته به اینکه به قضیه چطور نگاه کنید، می‌توانید از انجام هرکاری لذت ببرید! فقط به دنبال راهی برای تفریح و لذت‌بردن باشید!

یک رویکرد ساده این است که قبل از انجام هر کار از خود این چند سؤال را بپرسید:

 • چطور می‌توانم از این کار لذت ببرم؟
 • چه کار می‌توانم انجام دهم تا این کار برای خودم و حتی دیگران جذاب شود؟
 • چطور می‌توانم این کار را به عنوان بخشی از برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهم؟

حتما پاسخ این پرسش‌ها در ذهن‌تان شکل خواهد گرفت، البته مادام که تعریف دقیقی از نوع کاری که می‌تواند جذاب و مفرح باشد داشته باشید. از سوی دیگر، ممکن است برخی از شما یک یا دو کار به ذهن‌تان برسد تا با آن، حرف من را نقض کنید و بگویید که هرقدر هم تلاش می‌کنید نمی‌توانید آن کارها را مفرح و جذاب سازید و به‌هرحال از آنها متنفرید. من هم نمی‌خواهم با شما بحث کنم. شاید واقعا حق با شما باشد و به همین خاطر است که ادعا ندارم که همه کارها مفرح و جذاب هستند. هرچند، اکثر کارها پتانسیل بالایی برای جذاب بودن دارند پس بهتر است به دنبال راه‌هایی برای لذت بردن از آنها بگردید.


حتما بخوانید: ۸ تغییر کوچکی که زندگی شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند

۳. رویکرد متفاوتی را اتخاذ کنید

وقتی چیزی درست پیش نمی‌رود، بهتر است که چند لحظه صبر و رویکردی متفاوت را اتحاذ کنیم. ممکن است با رویکردی که در پیش گرفته‌اید همه چیز را به درستی انجام بدهید، اما چنین رویکردی لزوما رویکرد انگیزه‌بخشی نباشد. اغلب مواقع، رویکرد کنونی‌تان تلنگرهایی به شما خواهند زد که تجربه‌تان را عوض خواهد کرد و پنجره‌های جدیدی را مقابل‌تان خواهد گشود. همیشه بیش از یک راه برای انجام کارها وجود دارد. اگر رویکرد خاصی برایتان مناسب نیست و جواب نمی‌دهد، رویکرد دیگری پیدا کنید و آنقدر تلاش کنید تا رویکردی پیدا کنید که شما را با انگیزه نگاه می‌دارد و نتایج مطلوب‌تان را به دست خواهد آورد.

برخی از افراد فکر می‌کنند که اگر رویکرد دیگری امتحان کنند، به معنای این است که تسلیم شد‌ه‌اند. آنها به این خیره‌سربودن خود افتخار می‌کنند و از امتحان‌کردن گزینه‌های دیگر برای رسیدن به هدف خود خودداری می‌کنند. به نظر من قدرت تمرکز خیلی بالاست، اما شما باید بر هدف خود تمرکز کنید؛ نه اینکه با تنها تمرکز بر یک گزینه برای انجام کار گزینه‌هایتان را محدود کنید.

۴. پیشرفت خود را رصد کنید

هر کار را می‌توان به سادگی به چند کار و مراحل کوچک‌تر تقسیم کرد. اغلب اهداف را می‌توان به‌طور طبیعی به چند مرحله‌ی کوچک تقسیم کرد. این کار چند دلیل دارد و یکی از آنها رصدکردن پیشرفت است.

ما به‌طور خودکار پیشرفت اکثر فعالیت‌هایمان را رصد می‌کنیم. اما برای اینکه با انگیزه بمانیم باید پیشرفت را تشخیص دهیم نه اینکه صرفا آن را رصد کنیم.

رصدکردن پیشرفت با تشخیص آن متفاوت است. چرا که رصدکردن صرفا یعنی مرحله‌ی ردشده را در دفتر بنویسید. اما تشخیص پیشرفت این است که تصویر بزرگ‌تر را در ذهن داشته باشید و بدانید که دقیقا در کجای مسیر قرار دارید و چقدر دیگر مانده است.

برای نمونه اگر می‌خواهید کتابی را مطالعه کنید، همیشه به فهرست آن نگاه کنید. آشناشدن با عناوین فصل‌ها و حفظ‌کردن تعداد آنها به شما کمک خواهد کرد تا آسان‌تر پیشرفت خود در مطالعه‌ی آن کتاب تشخیص دهید. شمردن تعداد صفحات کتاب هم قبل از مطالعه ایده‌ی خوبی است.

متوجه شدید؟ با این روش هربار که می‌خواهید کتابی را بخوانید به‌طور خودکار به تعداد صفحات و عناوین فهرست آن نگاه می‌کنید. اما بدون دانستن تعداد صفحات، این اطلاعات معنای چندانی برایتان ندارند. ما انسان‌ها ذاتا عجول هستیم و دوست داریم همه‌ی کارها یک‌دفعه اتفاق بیفتند. با اینکه کارهای پیچیده را به کارهای ساده‌تر تقسیم می‌کنیم و تازمانی‌که کار به‌طور کامل انجام نشده باشد، حس رضایت پیدا نخواهیم کرد. با اینکه در بسیاری از مواقع کار آنقدر بزرگ است و به زمانی زیادی برای انجام نیاز دارد که چنین رویکری قبل از اینکه شانس رسیدن به هدف را داشته باشید، تمام انگیزه را از بین خواهد برد.


حتما بخوانید: برای پیشرفت کردن چطور باید فکر کرد؟

۵. به خودتان پاداش دهید

طرح لبخند روی قهوه - چطور با انگیزه بمانیم

این ترفند را همه دوست دارند: پاداش‌دادن به خود همیشه خوشایند است. همچنین خرسندم از اینکه بگویم که این کار یکی از ساده‌ترین و درعین حال قوی‌ترین کارها برای با انگیزه ماندن است!

آیا از انجام کاری خوش‌تان نمی‌آید؟ حتی فکر انجام آن کار هم شما را دچار واهمه می‌کند؟ اصلا از کارکردن متنفرید؟ باید به شما بگویم که تنها نیستید!

از همان ابتدا با خودتان عهد ببندید که در ازای انجام هر کار به خودتان پاداش می‌دهید. به محض اینکه به نتایج دلخواه رسیدید به نوعی به خودتان جایزه بدهید. پاداش انجام برخی از کارها چند دقیقه استراحت است. برای انجام برخی از کارهای دیگر شاید بخواهید خودتان را به یک فنجان قهوه‌ی مطبوع یا یک دسر خوشمزه مهمان کنید. کارهای بزرگ‌تر و دشوارتر طبیعتا پاداش‌های بزرگ‌تری هم طلب می‌کنند و ممکن است خود را به یک سفر کوتاه دعوت کنید و یا برای خود یک دست لباس نو بخرید.

ممکن است پیشرفت شما در نگاه بقیه چندان سزاوار جشن گرفتن نباشد، اما مهم نیست شما کارتان را بکنید! این کار و پاداش شماست بنابراین یافتن هر راهی برای با انگیزه ماندن خوب است. هرچه به خودتان برای پیشرفت حاصل‌کردن در کار بیشتر پادش بدهید برای طی بقیه‌ی مسیر و نهایتا دست‌یافتن به هدف انگیزه‌ی بیشتری خواهید داشت.

این چند روش را ترکیب کنید و آنها را تطبیق دهید

حالا که با این پنج روش برای با انگیزه ماندن آشنا شدید، وقت آن است که کلید همه‌ی آنها را به شما بدهم: آنها را ترکیب کنید و با هم تطبیق دهید! یکی از این توصیه‌ها را در وضعیت کاری خودتان اعمال کنید. اگر جواب نداد یا صرفا خواستید با انگیزه‌تر بمانید توصیه‌ی دیگری را امتحان کنید. رویکردهای متفاوت را با هم ترکیب کنید و آنها را برای رسیدن به بهترین نتایج با هم تطبیق دهید.

اگر دلایل خوبی را برای انجام کار پیدا کنید، حتما حس بهتری خواهید داشت. شناسایی راه‌هایی برای جذاب‌کردن کار به شما کمک خواهد کرد تا از کار بیشتر لذت ببرید. در نهایت اینکه اگر پیشرفت خود را رصد کنید و با خود عهد ببندید که در ازای انجام هر کار به خود پاداش خواهید داد، برای انجام هر کاری که باید آن را انجام دهید انگیزه بیشتری پیدا خواهید کرد.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم با خصوصیات رفتاری افراد با انگیزه و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آنها آشنا شوید تا بتوانید با انگیزه بمانید و انگیزه پیشرفت را در خودتان تقویت کنید.


در ادامه بخوانید: انواع انگیزه که می‌تواند نیروی محرکه ما برای موفقیت باشد

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


منبع lifehack
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. شهاب می‌گوید

  مقاله بسیار جالبی بود

 2. حسن معماری می‌گوید

  سلام
  عالی بود.
  سپاس

 3. رضا می‌گوید

  اسم این مطلب رو عوض کنید: چطور با مطالب زرد، پول به جیب بزنیم!!

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   ممنون میشم توضیح بدید چرا این مطلب از نظر شما زرده