معرفی ورزش بادی پامپ و تاثیر آن بر کاهش وزن و تناسب اندام

1

اگر اهل ورزش یا علاقه‌مند به آن هستید شاید تا به حال کلمه بادی پامپ، به گوشتان خورده باشد. این ورزش گروهی پرهیجان که کالری خوبی هم با آن می‌سوزانید این روزها حسابی پرطرفدار شده است. بادی پامپ، یک ورزش هوازی-قدرتی است که در آن از هالتر و دمبل برای انجام تمرینات قدرتی و استقامتی استفاده می‌شود. در ادامه، به چند سؤال مهم درمورد بادی پامپ پاسخ داده‌ایم. با «چطور» همراه باشید.

بادی پامپ، ترکیبی از نشاط و تناسب اندام

بادی پامپ، روشی جدید و هیجان‌انگیز برای تناسب اندام است. امروزه کلاس‌های آموزشی بادی پامپ همه‌ جا فراگیر شده‌ است. در آغاز این شیوه‌ی تمرینی را شرکت Les Mills در سال ۱۹۹۱ و در نیوزلند آغاز کرد که امروزه در سراسر دنیا موردتوجه قرار گرفته است و به‌عنوان یکی از بهترین تمرینات ورزشی برای همه‌ی افراد با سطوح مختلف تناسب اندام و قدرت بدنی، در نظر گرفته می‌شود.

رونیکس

این روزها، بیشتر باشگاه‌های ورزشی کلاس‌های بادی پامپ دارند؛ بنابراین اگر در نزدیکی شما چنین کلاس‌هایی برگزار می‌شود، بهتر است از این فرصت استفاده کنید. به‌گفته‌ی مربیان حرفه‌ای تناسب اندام، کالری‌ای که در جریان تمرینات بادی پامپ می‌سوزانید، لبخند را قبل و بعد از تمرین به لب‌تان می‌آورد.

تمرینات بادی پامپ چه مزایایی دارد؟

بادی پامپ - مزایای بادی پامپ

باوجود مربیان حرفه‌ای، کلاسی پر از متقاضی و موزیک‌های انگیزه‌بخش، مطمئنا از کلاس‌های بادی‌پامپ لذت می‌برید و به هر هدفی که در نظر دارید، خواهید رسید. با انجام این تمرینات، هم‌زمان که در بدن شما فرایند عضله‌سازی صورت می‌گیرد، قوی‌تر و سالم‌تر می‌شوید و متوجه بهبود شرایط تناسب اندام خود خواهید شد.

موفقیت در کاهش وزن با تمرینات بادی پامپ

با تمرینات بادی پامپ می‌توانید کالری سوزانده‌شده در تمرینات را افزایش دهید و درعین‌حال، به‌تدریج وزن خود را هم کم کنید. احتمالا برای‌تان سؤال پیش آمده که با یک تمرین پرجنب‌وجوش بادی پامپ، چقدر وزن کم می‌کنید؟

در یک تمرین بادی پامپ، چه مقدار کالری سوزانده می‌شود؟

بادی پامپ - مقدار کالری سوزانده شده

کلاس‌های ۴۵ تا ۶۰ دقیقه‌ای بادی پامپ، برای سوزاندن مقدار زیادی کالری، کافی است. همه‌ی ما می‌دانیم که هر چه مقدار کالری سوزانده‌شده بیشتر باشد، روند کاهش وزن با سرعت بیشتری طی می‌شود. در یک کلاس ۶۰ دقیقه‌ای بادی‌ پامپ، چیزی در حدود ۶۰۰ کالری می‌سوزد. البته این مقدار کالری سوزاند‌ه‌شده، به‌شدت حرکات اجراشده در کلاس هم بستگی دارد.

بادی پامپ چیست؟

تمرینات بادی پامپ عبارت‌اند از تمرینات هوازی و قدرتی که در آنها از هالتر و دمبل برای اجرای تمرینات استقامتی استفاده می‌شود. کلاس‌های بادی پامپ را مربیان حرفه‌ای اداره می‌کنند و معمولا ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. این تمرین‌ها بسیار جذاب و درعین‌حال شدید است؛ درنتیجه، ضربان قلب را بالا می‌برد، روی تک‌تک بخش‌های بدن تأثیر می‌گذارد و کالری زیادی می‌سوزاند.

از یک تمرین بادی پامپ باید چه انتظاری داشته باشیم؟

بادی پامپ - تاثیرات بادی پامپ بر کاهش وزن

با انجام یک تمرین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه‌ای بادی پامپ، در‌حالی‌که بقیه‌ی افراد حاضر در کلاس، تکرار حرکات خود را با ریتم موسیقی هماهنگ می‌کنند، مربی شما ابتدا با حرکات مناسب برای گرم‌کردن همراه با دمبل‌های سبک شروع می‌کند تا بدن‌تان را برای تمرینات شدیدتر آماده کند. سپس با انجام تمرینات شدید هوازی و تقویت عضلات به‌کمک دمبل و هالتر، تمرینات را ادامه می‌دهد. هر کدام از گروه‌های عضلانی بدن به نوبت درگیر می‌شوند، مثلا قفسه‌ی سینه، پشت، شانه‌ها و شکم. این حرکات باعث می‌شود که بیشترین کالری را بسوزانید و تک‌تک بخش‌های بدن خود را تقویت کنید. با انجام حرکات مخصوص سرد کردن بدن و حرکات کامل کششی، احتمال دردهای عضلانی و ریسک آسیب، کاهش می‌یابد.

آیا کلاس‌های بادی پامپ برای کاهش وزن مناسب است؟

تمرینات مداوم با وزنه، یک کالر‌ی‌سوز عالی و بهترین روش برای ساخت عضله است. همان‌طور که عضلات، خود را بعد از تمرینات بازیابی می‌کنند، متابولیسم یا سرعت سوخت‌وساز بدن شما افزایش می‌یابد. درنتیجه، تا مدت‌ها بعد از انجام تمرینات بادی پامپ، روند سوختن کالری ادامه پیدا می‌کند. با افزایش حجم عضله، بدن شما روزبه‌روز به انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت. در نتیجه با در نظر گرفتن یک رژیم غذایی مبتنی‌بر کالری‌شماری می‌توانید کاهش وزن چشمگیری را تجربه کنید.

بنابراین، با انجام تمرینات، نه‌تنها کالری زیادی می‌سوزانید بلکه این روند را در زمان بازیابی بدنی، ادامه خواهید داد. با ساخت عضله در بدن، سوخت‌وساز بدن‌تان را افزایش می‌دهید.

آیا من می‌توانم در کلاس‌های بادی پامپ شرکت کنم؟

بادی پامپ - بادی پامپ برای چه کسانی مناسب است

به‌دلیل ماهیت این نوع تمرینات که شامل بلندکردن وزنه است، پیش از آغاز تمرینات باید به مربی بدنسازی باشگاه درباره توان بدنی خودتان اطلاعات دقیق و کافی بدهید. مربی می‌تواند با چند تست ساده انجام حرکات بدنسازی که از شما می‌گیرد متوجه آمادگی بدنی شما برای آغاز ورزش بادی پامپ شود.

آیا کلاس‌های بادی پامپ تنوع دارند و شامل انواع مختلفی می‌شوند؟

بادی پامپ - انواع کلاس های بادی پامپ

اگر کار با وزنه و دمبل را دوست ندارید، می‌توانید انواع مختلف کلاس‌های بادی پامپ را تجربه کنید. این کلاس‌ها عبارت‌اند از:

  • بادی اتک (BodyAttack): این تمرینات ورزشی ترکیبی از تمرینات اینتروال و چابکی است که سطح تناسب اندام‌تان را ارتقا می‌دهد و بدن‌تان را شکل می‌دهد و قوی‌تر می‌کند.
  • بادی کامبت (BodyCombat): این تمرینات ترکیبی از حرکات کاراته، بوکس، تکواندو، تای چی و موی تای است که حس جنگجویی درونی‌تان را آزاد می‌کند و تمریناتی جذاب شامل حرکات پا و مشت‌زدن است.
  • بادی بالانس (BodyBalance): در این تمرینات از حرکات تای چی، یوگا و پیلاتس برای افزایش تعادل بدن استفاده می‌شود.
  • بادی استپ (BodyStep): در این تمرینات از استپر (stepper) برای سوزاندن بیشترین مقدار کالری و تمرین در بخش‌های پایین‌تنه استفاده می‌شود.
  • بادی جم (BodyJam): این تمرینات هوازی موزون همراه با رقص، به‌قدری جذاب و ساده است که در حین تمرین، فراموش می‌کنید که در حال ورزش کردن هستید.
  • بادی وایو (BodyVive): این تمرینات با شدت کم و با استفاده از وسایلی چون کش و توپ مخصوص انجام می‌شود و به بهبود شرایط تناسب اندام کمک می‌کند و اندام‌ها را با کمترین فشار به مفاصل، تقویت می‌کند.

باشگاه‌های مختلف، انواع کلاس‌های بادی‌پامپ را ارائه می‌کنند که با توجه به اهداف و توانایی بدنی‌تان می‌توانید هر کدام را که مناسب‌تر است انتخاب کنید.


در ادامه بخوانید: بهترین ورزش‌ برای لاغری چیست؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع weightlossresources
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. mina می‌گوید

    خیلی کامل و مفید بود ممنون