آیا انرژی درمانی واقعا جواب می‌دهد؟

22

احتمالا شما هم دستِ‌کم یک بار کلمه انرژی درمانی به گوش‌تان خورده است. انرژی درمانی چیست و اصلا به چه کار می‌آید؟ این موضوع نیز مثل هر گزاره‌ی علمی دیگری در طی سال‌ها همواره دستخوش تغییر بوده و شاید حتی دیدگاه مشخص و محکمی هم درباره رد یا تأیید قاطع انرژی درمانی نشود پیدا کرد. اگر کنجکاو شده‌اید که چیزهای بیشتری از انرژی درمانی بدانید، این مقاله‌ی «چطور» را از دست ندهید!

انرژی درمانی را قبلا طب حاشیه، طب نامرسوم یا به زبان ساده حقه‌بازی می‌گفتند اما امروزه آن را طب جایگزین، مکمل، جامع یا یکپارچه می‌نامند. این روزها طب جایگزین، رواج بیشتری یافته است؛ بیمارستان‌ها مکمل های غذایی دارند که براساس فرمول‌های آنها تهیه شده است، به بیماران مبتلا به سرطان، درمان ریکی را پیشنهاد می‌کنند یا به دانشجویان پزشکی می‌آموزند که چطور از انرژی‌های شفابخش استفاده کنند.

با توجه به یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۰ که در ۵۸۰۰ بیمارستان در آمریکا صورت گرفت، مشخص شد که ۴۲ درصد از آنها نوعی درمان جایگزین را به بیماران‌شان ارائه می‌دهند. وقتی دلیل این کار از آنها پرسیده شد، تقریبا همه پاسخ دادند «چون بیماران چنین تقاضایی دارند.»

علاوه بر این‌ پزشکان خصوصی، بیماران را به مصرف مگاویتامین‌ها، مکمل‌های رژیمی و انجام طب سوزنی، کایروپراکتیک، هومیوپاتی و طبیعی درمانی تشویق می‌کنند.

اگرچه درمان‌های غیرمرسوم می‌توانند باارزش باشند اما گاهی اوقات غیراستاندارد و نامناسب هستند. اما چگونه می‌توانید تشخیص دهید که درمانگر شما یک حقه‌باز است؟ اینها علائم هشداردهنده‌ای هستند که باید به آنها توجه کنید:

درمانگر به جای درمان‌های مؤثر، درمانی‌هایی را پیشنهاد می‌کند که تأثیری ندارند

به‌عنوان مثال، استیو جابز از یک تومور نورواندوکرین در لوزالمعده رنج می‌بُرد. احتمال بهبودی جابز با انجام جراحی به‌موقع حدود ۹۵ درصد بود اما او طب سوزنی، داروهای گیاهی و پاکسازی روده را انتخاب و درنتیجه فوت کرد.

همسان‌درمانگرها (Homeopaths) برای بیماری‌های قابل درمانی مانند سرطان، مالاریا، وبا و ایدز، محصولات خودشان را توصیه می‌کنند؛ محصولاتی که آنقدر رقیق شده‌اند که دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ی فعالی در آنها وجود ندارد.

در سال ۲۰۰۶، یک پسربچه‌ی ۶ ساله‌ی مبتلا به آسم شدید، به‌جای استفاده از داروی برونکودیلاتور (گشادکننده‌ی برونش) که زندگی او را نجات می‌داد، با یک درمان هومیوپاتی معالجه شد. در کانادا واکسن‌های هومیوپاتی که به هیچ‌وجه به پیشگیری از بیماری کمک نمی‌کنند، به‌طرز نگران‌کننده‌ای محبوب هستند.

همچنین برخلاف ادعای درمانگران ناتروپاتی، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که سیر، موجب کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین (کلسترول بد یا LDL) نمی‌شود، سولفات کندرویتین و گلوکزامین، باعث درمان آرتروز نمی‌شود و نخل اره‌ای به درمان بزرگ‌شدن پروستات کمکی نمی‌کند. در هر یک از این موارد، درمان‌های مرسوم و متداولی در دسترس هستند که واقعا مؤثر‌ند.


حتما بخوانید: آیا ویتامین‌ها به بهبود آسم کمک می‌کنند؟

درمانگر در مورد خطرات درمان‌های جایگزین، چیزی به شما نمی‌گوید

شاید فکر کنید که طب جایگزین، طبیعی‌تر از طب مرسوم است و ضرر کمتری نسبت به آن دارد اما هیچ روش درمانی، بی‌نقص نیست و هر دارو یا درمانی که یک اثر مثبت داشته باشد، می‌تواند یک تأثیر منفی نیز بگذارد.

به‌عنوان مثال، حداقل ۸۶ نفر هنگامی که سوزن‌های طب سوزنی در قلب، ریه یا کبد آنها فرو رفت یا سهوا با انتشار ویروس‌هایی مانند هپاتیت A و هپاتیت B یا HIV فوت کردند. روش کایروپراکتیک نیز حداقل باعث مرگ ۲۶ نفر شد که تقریبا همه‌ی آن به‌خاطر پاره شدن شریان مهره‌ای در گردن بود.

مکمل‌های رژیمی نیز ضررهای خاص خودشان را دارند. به‌عنوان مثال، کاوا (kava) می‌تواند باعث آسیب کبدی شدید و گاهی اوقات کُشنده شود؛ کوهوش آبی می‌تواند باعث نارسایی قلبی شود؛ جوز می‌تواند باعث توهم شود؛ هماور (comfrey) می‌تواند باعث هپاتیت شود، مونکشو می‌تواند باعث آریتمی قلبی شود؛ افسنطین می‌تواند باعث تشنج شود؛ برگ‌های استویا می‌توانند قدرت باروری را کاهش دهند، عصاره‌ی غلیظ چای سبز می‌تواند به کبد آسیب بزند، پرتقال تلخ می‌تواند باعث آسیب قلبی شود و زرآوند (Aristolochia) که در طب سنتی چین به‌کار می‌رود، می‌تواند باعث نارسایی کلیه و سرطان مثانه شود.

از آنجا که مکمل‌های رژیمی و گیاهان دارویی تحت نظارت سازمان غذا و دارو نیستند، اکثر افراد از این مشکلات اطلاعی ندارند.


حتما بخوانید: قاتلان خاموش؛ ۹ بیماری خطرناک که باید حتما درمورد آنها بدانید

درمانگرتان از بیماری و بدبختی شما پول پارو می‌کند

شاید هیچ کس بیشتر از والدین کودکان مبتلا به اوتیسم، طعمه‌ی خوبی برای کلاهبرداری نباشد؛ چون اوتیسم اختلالی است که هیچ علت یا درمان مشخصی ندارد.

درمان‌های من درآوردی (ساختگی) که برای اوتیسم به‌کار می‌روند، عبارتند از دستگاه‌های مبادله‌ی یون، ماساژ تخلیه‌ی لنفاوی، تحریک الکتریکی یا مغناطیسی، دستگاه‌های Rife، اتاق‌های اکسیژن هیپرباریک (hyperbaric)، ایمونوگلوبین‌های داخل وریدی و پیوند سلول‌های بنیادی. برخی از همین درمان‌ها برای سرطان و بیماری لایم مزمن نیز پیشنهاد می‌شوند. این بدان معناست که برای اختلالات کاملا متفاوت، درمان‌های یکسانی ارائه می‌شود که همه‌ی آنها بسیارگران هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که واقعا مؤثر باشند.

درمانگران اعتقاد به سحر و جادو را ترویج می‌دهند

استادان ریکی که ادعا می‌کنند می‌توانند انرژی‌های شفابخش را کنترل کنند؛ کایروپراکتورهایی (درمانگر با دست) که ادعا می کنند تمام بیماری‌ها به‌خاطر نامیزانی ستون فقرات به‌وجود می‌آید؛ درمانگران هومیوپاتی که ادعا می‌کنند داروهای بسیار رقیق‌شان حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ی فعال است؛ درمانگران طب سوزنی که ادعا می‌کنند شفا تنها به‌وسیله‌ی ایجاد تعادل بین یین و یانگ (دو قطب مخالف/ خیر و شر) به‌دست می‌آید یا استادان ناتروپاتی (طبیعی درمانی) که ادعا می‌کنند دارویی که در طبیعت وجود دارد، با داروی ساخته‌شده توسط شرکت داروسازی – حتی وقتی ساختار مولکولی دقیقا مشابهی دارند – متفاوت است و … همه‌ی اینها برای حس جادودوستی ما جذاب هستند.

و اگرچه تصور چیزی فراتر از سطح درک ما جذاب است اما شکاف‌های موجود در دانش پزشکی توسط میدان‌های انرژی، مریدین‌های طب سوزنی یا این عقیده که تمام چیزهای طبیعی باید برای ما مفید باشند، پر نمی‌شود.

داگلاس آدامز در کتاب «راهنمای مسافران مجانی به کهکشان» می‌نویسد: «آیا برای آنکه ببینیم یک باغ زیباست، حتما باید باور کنیم که پریانی هم در ته باغ هستند؟»

درمان‌های جایگزین مانند درمان‌های مرسوم نباید بدون بررسی و تحقیقات کافی، مجاز شمرده شوند. آنها باید از نظر ایمنی و کارایی، استاندارهای لازم را داشته باشند و در مواردی که مطالعات علمی درباره‌ی آنها وجود ندارد، ما باید به انجام چنین تحقیقاتی پافشاری و اصرار کنیم. در غیر اینصورت همچنان طعمه‌ی بدترین انواع حقه‌بازی‌ها خواهیم شد.

نکات برجسته

 • درمان‌های نامرسوم می‌توانند باارزش باشند اما گاهی اوقات غیراستاندارد و غیرقابل‌قبول هستند.
 • دکتر پائول آفیت می‌گوید برخی درمانگران طب جایگزین، تفکر سحرآمیز را ترویج می‌دهند.
 • هر دارو یا درمانی که یک اثر مثبت دارد، می‌تواند یک تأثیر منفی نیز داشته باشد.

در ادامه بخوانید: هنردرمانی چیست و چه فوایدی برای سلامت روان دارد؟

منبع cnn

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 دیدگاه
 1. مشاور می‌گوید

  لطفا این ورزش هارا انجام ندید.
  اخرین فتنه اخرالزمان افراد مستجاب الدوعه است یعنی این جن گیر هاو شیاطین باز ها.دوباره مثل گدشته رواج پیدا میکند کسی میتواند موفق باشد که بصیرت داشته باشد و خدای خود را بشناسد و گول سحر و جادو را نخورد.

 2. سینا می‌گوید

  عزیزم شما چرا وقتیکه از یه چیزی اطلاع ندارین آلودگی کتبی ایجاد میکنید ؟ مگه مجبورید وقتی از یه علم یا دانش سر در نمیارید خرافاتو جاهلیتتون رو به بقیه تحمیل کنید؟؟ آقاجان انرژی درمانی جواب میده خوبم جواب میده به کوری چشم هرچی تاجر صنف پزشکی و درمانی عالی کارمیکنه . مادر همه این دستاوردهای مسخره علم اکتسابی هم حساب میشه . منتها … خوب دقت کن ببین چی میخوام بگم . منتها قرار نیست هیچوقت مردم سر از این موهبت های رایگان الهی سر در بیارن چونکه اگه بفهمن این صد سال گذشته چه کلاه بزرگی از طریق کمپانی های پزشکی وداروسازی سرشون رفته اونوقت نون یه عده رو آجر میکنن. پس درنتیجه همون یه عده تا بتونن تبلیغات منفی علیه این علوم میکنن.
  حالا درسته یه سری هم این وسط تا ۴ خط کتاب از یه جا میخونن فکر میکنن عالم الدهر شدن میتونن انجامش بدن بدتر میان گند میزنن میرن . ولی این دلیل نمیشه شما بگی جواب نمیده وخرافاته …. اتفاقا حتما باید سراغ این علوم بریم چون مخالفت با این علوم مادر یعنی ترس از پذیرفتن واقعیتی که تا حالا پنهان بوده .

  1. مشاور می‌گوید

   سلام.شما علم ندارید لطفا نظر ندهید.عزیز دل من وقتی که اعصاب بدن ارام یا به عبارت بهتر ریلکسیشن باشد روح ازاد میشود و درد را اصلا در نقاط بدن حس نمیکنید.در ورزش های های یوگا که ارتباط با جن ها و شیاطین است که شما اولین کار تمرکز میکنید و اعصاب خودتونو ازاد میکنید و در اختیار انها شیاطین قرار میدهد و هزار جور مشکلاتی پس از آن ها از قبیل ناراحتی اعصاب و توهمات برسر شما هم میآید. مهمترین راه تشخیص شم که بفهمی ارتباط با شیاطین است یا نه شما در حالت نماز شیاطین هی ذهن شما را مشغول میکند و نمیگذارد اعصاب شما ارام باشد اما در ورزش های یوگا اصلا شیاطین با شما کاری ندارند.
   *این ورزش ها را انجام ندهیدحتی برای امتحان*

 3. مشاور می‌گوید

  بسم الله الرحمن الرحیم .عزیزم انرژی درمانی همه اش یه نوع ارتباط با شیاطین وجن است و من توصیه میکنم دنبال این مسائل نرین.درسته به شما آرامش روحی میدهد اما ازنوع شیطانی .وعوارض خیلی بدی هم دارد مانند کم شدن سوچشم و دیدت توهات و خواب های بد و….. .
  *توصیه میکنم اصلا حتی برا یکبارهم این ورزش ها انجام ندین*

  1. پرهام می‌گوید

   خیلی عذر میخوام شما از کدوم منبع این حرف ها رو میزنید؟؟ مگه شما سررشته دارین ؟ چرا در مورد چیزی که نمیدونین حرف میزنید! مهمترین عامل برای کسب انرژی سکوت و به اصتلاح ریلکسیشن می باشد که این حرف رو پیامبر ص هم فرمودند !

   1. مشاور می‌گوید

    سلام عزیزدل من شما فقط وقتی که در حال عبادت هستیداعصاب شما ارام میشود و روان شما ازاد میشود و درد در نقاط بدن احساس نمی کنید مثل نماز امام علی ع که تیر را از پاهایش در نماز بیرون اورداند.اما یوگا و مدیتیشن ارتباط با شیاطین است درسته اعصاب ارام میشود اما از نوع شیطانی. چطور شما در ورزش یوگا شیطان باهاتون کار ندارد و ذهن شما مشغول میشود اما در نماز هی فکر شما توسط شیطان مشغول میشود

   2. مشاور می‌گوید

    سلام.شما علم ندارید لطفا نظر ندهید.عزیز دل من وقتی که اعصاب بدن ارام یا به عبارت بهتر ریلکسیشن باشد روح ازاد میشود و درد را اصلا در نقاط بدن حس نمیکنید.در ورزش های های یوگا که ارتباط با جن ها و شیاطین است که شما اولین کار تمرکز میکنید و اعصاب خودتونو ازاد میکنید و در اختیار انها شیاطین قرار میدهد و هزار جور مشکلاتی پس از آن ها از قبیل ناراحتی اعصاب و توهمات برسر شما هم میآید. مهمترین راه تشخیص شم که بفهمی ارتباط با شیاطین است یا نه شما در حالت نماز شیاطین هی ذهن شما را مشغول میکند و نمیگذارد اعصاب شما ارام باشد اما در ورزش های یوگا اصلا شیاطین با شما کاری ندارند.
    *این ورزش ها را انجام ندید*

  2. ناهيد می‌گوید

   شما اول اطلاعاتتون و كامل كنيد بعد نظر بديد شياطين و جن كه تو كشور ما همون مردمي هستن كه كلاه سر ديگران ميزارن و تا آخر عمر بيمار رو به خوردن دارو معتاد ميكنن اينم كه تو مقاله گفتن پول پارو ميكنن باز همون دكترها و وارد كننده هاي دارو هستن من خودم كلي دارو خوردم كلي پيش مشاور رفتم و خرج كردم ولي جواب نداد تا درمان خودمو از انرژي درماني گرفتم. حالا درسته كه يه عده هم اين وسط سو استفاده ميكنن ولي دليل نميشه منكر يك علم شد

 4. عادل می‌گوید

  مقاله بالا برای عموم مفیده چون هرکسی دقدقه های خاص خودرا دارد.ممنون

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   خوشحالم که مورتوجه‌تون قرار گرفت.

 5. فهیمه می‌گوید

  خیلی مفید و عالی

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   ممنون فهیمه‌ی عزیز.

 6. Reza می‌گوید

  ممنون، بسیار جالب.

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   از لطف‌تون سپاسگزارم.

 7. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله بسیار جالب و خوبی بود.

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده دوست گرامی.

 8. فرناز می‌گوید

  بسيار زيبا ممنون

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   لطف داری فرناز جان.

 9. Mahna می‌گوید

  بسیار جالب بود

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   ممنون از همراهی‌تون.

 10. بهرام می‌گوید

  بسیار جالب و خواندنی.سپاس

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   باعث افتخاره که مورد توجه‌تون قرار گرفت. متشکرم.