۱۲ گیاهی که نگهداری‌شان در خانه به حفظ سلامت شما کمک می‌کند

7

یک گیاه ساده می‌تواند تأثیر خارق‌العاده‌ای بر سلامتی شما داشته باشد؛ مثلا برخی گیاهان خانگی می‌توانند هوا را تصفیه کنند که تأثیر زیادی بر سلامتی اهالی خانه خواهد داشت. از طرفی باید گفت گیاهان زیادی وجود دارند که مراقبت زیادی نمی‌خواهند و به‌راحتی می‌توانید آنها را در خانه نگه دارید.

تحقیقات علمی نشان می‌دهد تنها راه استفاده از فواید سبزیجات، خوردن آنها نیست. گیاهان خانگی ساده می‌توانند تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر سلامتی شما داشته باشند. مارک هاچادوریان (Marc Hachadourian) گیاه‌پزشک است. او گلخانه‌های نولن در باغ گیاهان نیویورک را مدیریت می‌کند. وی در مصاحبه‌ای که با مجله‌ی اینسایدر انجام داده است، می‌گوید: «گیاهان بر سلامت جسم و روان شما تأثیر می‌گذارند.»

هاچادوریان اضافه می‌کند: «شواهد علمی زیادی حاکی از این هستند که قراردادن گیاهان آپارتمانی در محل کار و خانه می‌تواند از میزان اضطراب افراد بکاهد. مراقبت از گیاهان خانگی و باغبانی تأثیرات درمانی زیادی روی کاهش فشار خون و اضطراب دارد؛ بنابراین فواید آن بیشتر از پاک‌سازی هوا و اضافه‌کردن اکسیژن است.»

گزارش هوای پاک ناسا می‌گوید: «گیاهان خاصی هستند که می‌توانند سموم هوا را به‌طور ویژه پاکسازی کنند. این سموم شامل بنزن،‌ فرمالدهاید و آمونیا می‌شوند.» هاچادوریان به این نکته اشاره می‌کند و می‌گوید: «شواهدی وجود دارند؛ ولی اینکه آیا این گیاهان می‌توانند این سموم را کاملا از هوا بزدایند، هنوز مشخص نیست.»

هاچادوریان می‌گوید: «نگهداری گیاهان فوایدی دارد؛ ولی حالا بحث اینجاست که این تأثیرات چقدر هستند و اینکه آیا گیاهان تأثیر چشمگیری روی سلامت و کیفیت محیط زندگی شما دارند یا نه.»

گیاهان هوا را تصفیه می‌کنند

خاصیت تصفیه‌کردن هوا ازسوی گیاهان ممکن است خیلی چشمگیر نباشد؛ ولی هاچادوریان به این نتیجه رسیده‌ است که طبیعت فواید دیگری هم دارد. او به «حمام جنگل» اشاره می‌کند. حمام جنگل سنت حضورپیداکردن در طبیعت و در میان درختان است. روزنامه‌ی آتلانتیک می‌گوید: «در ۱۹۸۲ این سنت بخشی از برنامه‌ی سلامت عمومی ملی ژاپن بود.» فواید اثبات‌شده‌ی این برنامه کاهش‌ فشار خون و کم‌شدن هورمون‌های استرس‌آور است.

البته همه‌ی مردم امکانِ گرفتن حمام جنگل را ندارند. اگر فکر می‌کنید گیاهان بیشتری در زندگی خود نیاز دارید، هاچادوریان پیشنهاد می‌کند یک گیاه آپارتمانی تهیه کنید. سعی کنید گیاهی تهیه کنید که برای موقعیت شما و سبک زندگی‌تان مناسب باشد. در این صورت می‌توانید از همه‌ی فواید گیاهان بهره ببرید و با کمترین زحمت از آن مراقبت کنید.

در این مقاله دربارۀ محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی می‌خوانید که می‌توانند تأثیرات مثبتی بر فضای خانه‌ی شما داشته باشند؛ همچنین در این مقاله می‌آموزید چطور از این گیاهان مراقبت کنید.

۱. پوتوس طلایی

پوتوس طلایی

یکی از مقاله‌های هوای سالم ناسا به معرفی این گیاه اختصاص دارد.

این گیاه در پاک‌سازی فرمالدهاید خیلی تأثیری ندارد؛ ولی گزارش ناسا می‌گوید پوتوس می‌تواند مواد شیمیایی، مانند بنزن و تری‌کلرواتیلن را از هوا حذف کند. بنزن سمی است که در چسب و رنگ و مواد شوینده یافت می‌شود.

پوتوس طلایی مقاومت خیلی زیادی هم دارد. مجله‌ی زندگی طبیعی رودال (Rodale) می‌گوید: «این گیاه برای کسانی که خیلی تجربه‌ی گیاه‌داری ندارند، عالی است.»

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

مجله‌ی صنوبر می‌نویسد: «پولن طلایی در نور کم زنده می‌ماند و اگر هم به‌طور منظم به آن آب ندهید، مشکلی برایش پیش نمی‌آید.»

۲. گل چمچمه‌ای

گل چمچمه‌ای

گل‌های سفید آن هر فضایی را تازه می‌کنند.

مجله‌ی زندگی طبیعی رودال می‌گوید: «این گیاه، بنزن و فرمالدهاید و مواد شیمیایی‌ای را که از مواد شوینده‌ متصاعد می‌شوند، پاکسازی می‌کند.»

نکته: این گیاه از معدود گیاهانی است که در آپارتمان هم گل می‌دهد.

این گیاه در چه وضعیتی رشد می‌کند؟

زندگی در جنوب توصیه می‌کند: «گل چمچمه‌ای را در نور غیرمستقیم و در نزدیکی پنجره قرار دهید. آن را فقط وقتی آب دهید که خاک آن خشک شده باشد. مراقب باشید به آن زیاد آب ندهید.»

۳. گل داوودی

این گیاهان منزل شما را رنگین می‌کنند.

گل‌های داوودی ارزان‌قیمت هستند. این گل‌ها می‌توانند آمونیا، بنزن، فرمالدهاید و زایلن موجود در هوا را خنثی کنند.

این گیاه در چه موقعیتی رشد می‌کند؟

مجله‌ی SFGate می‌گوید: «گل داوودی نیازمند نور زیاد و فیلترشده‌ی نزدیک پنجره است. وقتی خاک گلدان خشک شد، آن را آب دهید؛ ولی مواظب باشید گل‌ها پژمرده نشوند.»

۴. عَشَقه یا پاپیتال

پاپیتال یا عشقه

عشقه می‌تواند پای گلدان‌های دیگر یا در گلدان‌های آویز رشد کند.

شواهد نشان می‌دهند عشقه می‌تواند فرمالدهاید را خنثی کند. مجله‌ی هافپست (Huffpost) می‌گوید: «عشقه بهترین گیاه برای پاک‌سازی هواست.» همچنین به گزارش CNN این گیاه برای افرادی که به دود حساس هستند، مفید است.

این گیاه در چه وضعیتی رشد می‌کند؟

عشقه نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد. مجله‌ی صنوبر می‌گوید: «نباید اجازه دهید خاک این گیاه خشک شود.»

۵. آناناسیان

آناناسیان

این گیاه گل‌های زرد و صورتی و قرمز دارد.

آناناسیان بنزن موجود در هوا را از بین می‌برد. طبق گزارش CNN این گیاه می‌تواند تا ۹۰درصد مواد شیمیایی هوا را جذب کند.

این گیاه در چه موقعیتی رشد می‌کند؟

مکان‌های روشن و آفتاب‌گیر برای آناناسیان عالی است. این گیاه در برابر خشکی مقاومت زیادی دارد. وبسایت رسمی این گیاه می‌نویسد: «مراقب باشید به آن بیش از حد آب ندهید.»

۶. سرخس

این گیاه چین‌دار سبز، خیلی راحت رشد می‌کند.

CNN گزارش می‌دهد: «سرخس می‌تواند رطوبت هوا را افزایش دهد.» مجله‌ی ضروریات سلامتی می‌نویسد: «این افزایش رطوبت کمک می‌کند هوا و پوست، زیاد از حد خشک نشوند.»

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد؛ ولی گِل‌اندود نشود. مجله‌ی درمان آپارتمانی می‌نویسد: «نور غیرمستقیم برای این گیاه عالی است.»

۷. زبان مادرشوهر

 زبان مادرشوهر

این گیاه روح خانه‌ی شما را تغییر می‌دهد.

زبان مادرشوهر به‌خصوص برای اتاق‌خواب مناسب است. این گیاه، بنزن و فرمالدهاید را از بین می‌برد. مجله‌ی هاف‌پست می‌گوید: «این گیاه شب‌ها دی‌اکسیدکربن را جذب کرده و اکسیژن آزاد می‌کند.»

این گیاه در چه وضعیتی رشد می‌کند؟

بین دو آبیاری، خاک این گیاه را باید مرطوب نگه دارید. مجله‌ی درمان آپارتمانی می‌گوید: «این گیاه در نور غیرمستقیم رشد می‌کند.»

۸. فیلودندرون

فیلودندرون

این گیاه سال‌ها برای شما می‌ماند.

اگر به‌دنبال یک گیاه تزئینی با عمر طولانی هستید، این گیاه بهترین انتخاب است. مجله‌ی هاف‌پست می‌گوید: «این گیاه زیلین را به‌خوبی جذب می‌کند.» زیلین سمی است که در تینر و گازوئیل پیدا می‌شود.

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

هاف‌پست می‌گوید: «فیلودندرون به کمی نور خورشید و آب نیاز دارد.»

۹. گیاه عنکبوتی

این گیاه رطوبت را دوست دارد و در حمام پر از بخار رشد می‌کند.

گیاه عنکبوتی برای رفع آلودگی عالی است. یکی از انواع گیاه عنکبوتی ۹۰درصد فرمالدهاید و مونواکسیدکربن هوا را جذب می‌کند. CNN می‌گوید: «این دو ماده در دود سیگار یافت می‌شوند.»

این گیاه در چه موقعیتی رشد می‌کند؟

گیاه عنکبوتی به نور غیرمستقیم نیاز دارد. مجله‌ی درمان آپارتمانی می‌گوید: «فقط هفته‌ای یک بار آن را آب دهید.»

۱۰. گیاه بامبو

کمی خوش‌شانسی به زندگی‌تان اضافه کنید.

این گیاه کمی بیشتر از خوش‌شانسی وارد زندگی شما می‌کند. وبسایت سلامتی (Healthline) می‌گوید: «بامبو، فرمالدهاید، بنزن، مونواکسیدکربن، زیلین و کلوروفرم را از هوا می‌گیرد.»

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

نور غیرمستقیم برای بامبو عالی است. مجله‌ی SFGate می‌گوید: «بامبو در نور کم آهسته‌تر رشد می‌کند. هفته‌ای یک بار آب آن را عوض کنید.»

۱۱. دراسنا یا خون سیاوشان لبه‌قرمز

دراسنا یا خون سیاوشان لبه قرمز

این برگ‌های رنگی آب زیادی لازم ندارد.

این گیاه رنگی تا چهارونیم متر قد می‌کشد. دراسنا هم بزرگ است، هم سمومی مانند زیلین، تری‌کلرواتیلن و فرمالدهاید را از هوا حذف می‌کند.

این گیاه در چه وضعیتی رشد می‌کند؟

SFGate می‌گوید: «دراسنا در نور زیاد غیرمستقیم رشد می‌کند. فقط وقتی آن را آبیاری کنید که خاک آن خشک شده باشد.»

۱۲. آلوئه‌ورا

 آلوئه‌ورا

از برگ‌های آلوئه‌ورا برای ماسک صورت و آفتاب‌سوختگی استفاده کنید.

این گیاه با یک تیر دو نشان می‌زند: هم فرمالدهاید را از هوا جذب می‌کند، هم ژل داخل برگ‌های آن می‌تواند سوریاس یا بیماری صدفی و آفتاب‌سوختگی را درمان کند.

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

مجله‌ی کشاورزان کهنه‌کار می‌گوید: «آلوئه‌ورا را در مکانی آفتابی قرار دهید. هر سه‌هفته یک‌بار آن را آبیاری کنید.»


در ادامه بخوانید: از بین بردن حشرات مزاحم با چند روش کاربردی
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع thisisinsider
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. امید می‌گوید

  خیلی عالی بود.

 2. سما می‌گوید

  سلام ممنونم از مطالب خوبتون😍👍

 3. taha ka می‌گوید

  عالی مختصر و مفید 👍

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   ممنون که همراه چطور هستین دوست عزیز. 🙂🌹