ماسک جوش شیرین؛ طرز تهیه ۳ نوع ماسک برای درمان جوش و پاکسازی صورت

8

داشتن پوست جوان و زیبا آرزوی همه‌ است. یکی از موادی که می‌تواند برای زیبایی پوست مؤثر باشد، جوش شیرین است. استفاده از ماسک جوش شیرین برای پوست روشی ارزان، طبیعی و مؤثر برای تغذیه، حفاظت و التیام پوست شماست. می‌توانید با ترکیب جوش شیرین و آب ماسکی ساده تهیه کنید یا می‌توانید جوش شیرین را با پاک‌کننده‌ها و موادمغذی دیگر ترکیب کنید. در ادامه ۳ روش تهیه ماسک جوش شیرین برای پاکسازی پوست صورت آورده شده است.

۱. ماسک جوش شیرین ساده

۱. ابتدا صورت خود را تمیز کنید. قبل از استفاده از ماسک جوش شیرین برای پوست باید مطمئن شوید که صورت‌تان چرب و کثیف نیست. صورت خود را با آب گرم و شوینده‌های معمولی بشویید.

رونیکس

۲. با جوش شیرین خمیر درست کنید. برای این کار به ۳ قاشق چای‌خوری جوش شیرین و ۱ قاشق چای‌خوری آب نیاز دارید. آنها را با هم ترکیب کنید تا خمیر ایجاد شود. خاصیت ضدقارچی و ضدعفونی‌کنندگی جوش شیرین برای پوست نیز برای درمان جوش‌های عادی و همچنین درمان جوش سرسیاه مناسب است.

حواستان باشد که بکینگ‌پودر یا پودر شست‌و‌شو را با جوش شیرین اشتباه نگیرید.

۳. ترکیب ایجادشده را با انگشت روی صورت‌تان پخش کنید. به‌جای انگشت، می‌توانید با استفاده از گوشه دستمال مرطوب خمیر را روی صورت خود بمالید. از مالیدن خمیر به نقاط حساس مانند نواحی دور چشم و دهان خودداری کنید. بهتر است روی مناطقی مانند بینی بیشتر تمرکز کنید که زیاد جوشِ سرسیاه دارند. به‌مدت ۵ دقیقه آرام صورت خود را ماساژ دهید، اما مراقب باشید که زیاد به آن فشار وارد نکنید.

۴. با استفاده از آب گرم صورت خود را بشویید. مطمئن شوید که تمام ماسک از صورت‌تان پاک شده است. بعضی مواقع ممکن است دانه‌های ریز جوش شیرین درون ابروها باقی بماند.

۵. یک حوله‌ی نرم و تمیز بردارید. به‌آرامی و بدون هیچ فشاری صورت‌تان را خشک کنید.

۶. در انتها از مرطوب‌کننده و تونر (محلول پاک‌کننده) استفاده کنید. مرطوب‌کننده کمک می‌کند پوست‌ نرم‌تری داشته باشید. تونر به بازگرداندن تعادل pH پوست‌تان کمک می‌کند و سبب تنگ‌شدن منافذ پوست‌ می‌شود.

۷. ماسک جوش شیرین را بخشی از راهکارهای مراقبت از پوست صورت در نظر بگیرید. استفاده از لایه‌بردارهای مناسب برای پوست‌تان مفید است، اما از استفاده‌ هرروزه‌ این ماسک خودداری کنید و بیشتر از ۳ بار در هفته از این ماسک استفاده نکنید.

۲. ماسک جوش شیرین با جو، عسل و بابونه

ماسک جوش شیرین - لایه‌بردار مناسب صورت

۱. برای استفاده از ماسک صورت با جوش شیرین ابتدا صورت خود را با آب گرم و شوینده‌های موردعلاقه‌تان بشویید و با استفاده از دستمالی نرم و تمیز خشک کنید.

۲. یک فنجان چای بابونه دم کنید. یک چایِ کیسه‌ای بابونه را بردارید و آن را درون یک‌چهارمِ فنجان آب جوشیده بگذارید. برای تأثیر بهتر چای، یک ظرف روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید که ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. قبل از اینکه چای را به مواد تهیه‌شده اضافه کنید، اجازه دهید سرد شود.

۳. مقداری جو را با استفاده از مخلوط‌کن آسیاب کنید و به‌اندازه نصف فنجان (۴۰ گرم) از آن بردارید. جو علاوه‌ بر اینکه از پوست‌تان لایه‌برداری می‌کند، کار پاک‌کننده و مرطوب‌کننده را هم می‌کند.

۴. از ترکیب جوی آسیاب‌شده، عسل و جوش شیرین خمیر تهیه کنید. برای این منظور نصف فنجان جوی آسیاب‌شده، ۱ قاشق چای‌خوری جوش شیرین و ۱ قاشق غذاخوری عسل را با هم ترکیب کنید تا خمیر به‌ دست بیاید.

برای افزایش ویژگی لایه‌برداری ماسک، ۲ قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه کنید.

۵. ترکیبی که تا اینجا آماده کرده‌اید به‌عنوان ماسک صورت با جوش شیرین خیلی خشک است. برای مرطوب‌کردن آن مقداری چای بابونه به ترکیبش اضافه کنید. در ابتدا می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری چای را به ترکیب اضافه و مخلوط کنید. اگر ماسک هنوز خشک بود، مقدار چای را بیشتر کنید. آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا غلظت آن به حد لازم برسد. خمیر باید به‌اندازه کافی نرم باشد که بتوانید به‌راحتی روی صورت قرارش دهید، اما نباید آبکی و روان باشد.

۶. صورت‌تان را با مقداری آب گرم مرطوب کنید. برای جلوگیری از آغشته‌شدن موها به ماسک بهتر است موهایتان را از جلوی صورت‌تان جمع کنید. پارچه‌ای نیز روی لباستان قرار دهید تا ماسک روی آن نریزد. می‌توانید از این ماسک در حمام استفاده کنید که تمیز کردن آن راحت‌تر باشد.

۷. با ملایمت خمیر را روی صورت خود بمالید. می‌توانید این کار را با دست یا با استفاده از دستمال انجام دهید. مراقب باشید که از این ماسک در نواحی حساس دور چشم و دهان استفاده نکنید. اجازه بدهید ماسک ۵ دقیقه روی صورت‌تان باقی بماند.

۸. صورت‌تان را با آب گرم بشویید و به‌آرامی آن را ماساژ دهید تا ماسک پاک شود. اگر هنوز مقداری عسل روی صورت‌تان باقی مانده است می‌توانید آن‌ را با استفاده از شوینده‌های موردعلاقه خود پاک کنید.

۹. در ادامه از مرطوب‌کننده و تونر استفاده کنید. مرطوب‌کننده سبب می‌شود که پوست نرم‌تری داشته باشید و تونر به شرایط پوست و تنگ‌شدن منافذ کمک می‌کند.

۳. ماسک جوش شیرین و عسل

ماسک جوش شیرین - تهیه ماسک عسل

۱. ابتدا صورت خود را بشویید. قبل‌ از اینکه از ماسک عسل و جوش شیرین استفاده کنید، باید صورت‌تان تمیز و بدون هر نوع چربی یا کثیفی باشد. با استفاده از آب گرم و شوینده‌های مناسب صورت خود را بشویید و سپس با استفاده از حوله‌ای مناسب صورت‌تان را خشک کنید.

۲. دستمالی را در آب گرم خیس کنید و آن را بچلانید تا آب اضافی‌اش خارج شود. لازم است که پارچه مرطوب باشد، اما نباید از آن آب بچکد.

۳. نصف قاشق غذاخوری عسل را در گوشه‌ای از پارچه بریزید. عسل به‌تنهایی نمی‌تواند جوش و باکتری‌های ایجادکننده جوش سرسیاه را از بین ببرد، اما در آبرسانی به پوست مؤثر است.

۴. نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین به عسل اضافه کنید. جوش شیرین به‌عنوان پاک‌کننده‌ای ملایم عمل می‌کند و سبب لایه‌برداری پوست شما می‌شود.

۵. جوش شیرین و عسل را با هم ترکیب کنید تا خمیر درست شود. می‌توانید این کار را با انگشت یا با استفاده از خودِ پارچه انجام دهید.

۶. صورت‌تان را مرطوب کنید و به‌آرامی با پارچه ماساژ دهید. مطمئن شوید که ترکیب ماسک صورت با جوش شیرین به همه‌ی پوست‌تان برسد، اما آن را دور چشم یا دهان نمالید. زیاد به پوست‌تان ضربه نزنید، زیرا ممکن است صورت‌تان ملتهب شود.

۷. صورت خود را با آب گرم بشویید و آن‌ را ماساژ دهید تا ترکیبات پاک شود.

۸. محلولی پاک‌کننده بسازید. برای این کار به یک‌چهارم فنجان آب و ۳ قاشق غذاخوری سرکه سیب نیاز دارید. هر دو ماده را در یک بطری تمیز بریزید و خوب به هم بزنید تا مخلوط شود. جوش شیرین ممکن است pH پوست‌تان را به هم بزند و سرکه سیب کمک می‌کند که دوباره به تعادل برسد.

 • این تونر در دمای محیط فاسد می‌شود. بنابراین پس از استفاده، آن را درون یخچال نگه دارید.
 • ۵ قطره روغن رزماری را به تونر اضافه کنید. روغن رزماری هر دو ویژگی حفاظتی و ضدباکتریایی را دارد.

۹. مقداری پنبه را به تونر آغشته کنید و روی صورت خود بمالید. روی پیشانی، گونه و بینی خود تمرکز کنید. از مالیدن این تونر به نواحی حساس دور چشم و دهان خودداری کنید.

شما بگویید

شما هم تا به حال از ماسک جوش شیرین استفاده کرده‌اید؟ اگر برای تهیه ماسک صورت با جوش شیرین دستورالعمل دیگری هم بلدید؟ لطفا آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: ۶ ماسک صورت خانگی عالی برای پوست‌های مختلف
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 8 دیدگاه)
 1. فاطمه می‌گوید

  چقدر جالب با ساده ترین مواد میشه ماسک تهیه کرد

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   درسته. شما میتونید مقاله های مرتبط برای تهیه ی ماسک های ساده و مفید را به راحتی در سایت «چطور» مطالعه کنید و از آنها استفاده کنید.

 2. ارغوان می‌گوید

  من از ماسک جوش شیرین و روغنکرچک استفاده کردم…صورتم برای یه هفته خیلی بد شد ولی بعد از اون همه لک ها رفتن و پوستم خیلی روشن شد.
  الان بعد3 سال پوستم تیره شده ولی جرات اینکه باز امتحانش کنم ندارم.
  ولی واقعا عالی بود.

  1. Mostaf می‌گوید

   کاملا کار اشتباهی کردید روغن کرچک خودش یه نوع ماده اسیدی محسوب میشه و بعدا هم جوش شیرین لایه بردار قوییه برای همین اینطور شده پوستتون حتما هم از مرطوب کننده ها استفاده نکردید

 3. yalda می‌گوید

  آیا استفاده کردن جوش شیرین برای جوش ها پوست جواب میده؟

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز؛
   براساس مقالات بله مؤثره