۷ انتظاری که زنان از همسرشان دارند اما به زبان نمی‌آورند

8

آقایان محترم تاکنون فکر کرده‌اید که همسر عزیز شما برای داشتن رضایتمندی تمام‌وکمال در زندگی زناشویی‌تان چه انتظاراتی دارد؟ اگر عمیقا به این موضوع نیندیشیده‌اید، مطالعه این مقاله برای‌تان مفید خواهد بود. در این متن متخصصان و مشاوران ازنظر تخصصی و علمی انتظارات زنان از مردان را بررسی کرده‌اند. شما خانم‌های عزیز نیز می‌توانید با خواندن این مقاله روی رفتار خود دقیق‌تر شوید و بیشتر درباره رویکردها و انتظارات‌تان فکر کنید. پس در ادامه همراه ما باشید.

۱. آشنایی با خواسته‌ها و نیازهای همسر

خیلی از افراد فکر می‌کنند خریدن گل و انواع کادوها در مناسبت‌های مختلف و به‌عبارتی دیگر، سایر روش‌های عاشقانه ابراز احساسات به‌معنای توجه و احترام است. صدالبته چنین رفتارهایی بسیار سازنده و مثبت است اما هیتر گری (Heather Gray)، مشاور خانواده و نویسنده، معتقد است که قدم زدن در جاده همراهی چیزی فراتر از اینها است.

آشنایی با خواسته‌ها و نیازهای همسر یعنی اینکه بدون پرسش بدانید همسرتان چه می‌خواهد و در هر دقیقه و ثانیه در چه حال‌وهوایی است. شاید بگویید: «مگر ما پیش‌گو هستیم؟». خیر شما پیش‌گو نیستید اما وقتی نسبت به کسی علاقه و مسئولیت داشته باشید، ناخودآگاه از جزئیات عاطفی و رفتاری او آگاه می‌شوید. درنتیجه می‌دانید که مثلا، همسر محترم قبل از خواب، ناهار فردای خود برای سر کار را آماده می‌کند. پس می‌توانید برای خوشحال کردن او، پیش‌دستی کنید و این کار را انجام بدهید.

یا وقتی می‌دانید که مثلا سه‌شنبه‌ها خیلی روز سخت و پرچالشی برای همسرتان است و رئیسش در این روز در جلسه با کارمندان سخت‌گیری می‌کند، ضمن اینکه در منزل هوای او را بیشتر دارید، درباره وقایع روز نیز از او سؤال می‌کنید و جویای احوالش می‌شوید.


حتما بخوانید: ۷ انتظاری که مردان از همسرشان دارند اما به زبان نمی‌آورند

۲. اعتماد صددرصدی

دستان همسران در دست هم

بسیاری از شک‌ها و نگرانی‌های زن‌ها درباره همسرشان بیهوده است. گاهی کنجکاوی‌های خانم‌ها درباره تماس‌ها و پیام‌های شوهرشان حتی به حالت آزاردهنده‌ای بدل می‌شود، اما واقعیت این است که ریشه تمام این شک‌ها خودِ خود آقایان هستند. زنان دوست دارند در زندگی خود مردانی داشته باشند که به آنها وفادارند و می‌توان ۱۰۰ درصد به مهر و عشق‌شان دلگرم بود. اگر زنی دچار شک و سوءتفاهم می‌شود، به‌دلیل رفتار مردان است. الیزابت اشمیت (Elizabeth Schmitz)، یکی از نویسندگان کتاب «ساختن عشقی بادوام، ۷ راز غافل‌گیرکننده برای ازدواج موفق»، می‌گوید: «زنان نباید بابت اینکه همسرشان با چه کسی در مهمانی کاری هم‌صحبت می‌شود یا به چه کسی پیام می‌دهد، احساس نگرانی کنند. درواقع زن باید از بابت تعهد مرد اطمینان خاطر کامل داشته باشد.»

عاشق بودن واقعی به‌معنای عشق ورزی بی چون و چرا و بی شرط است. زنانی که از ازدواج خود رضایت دارند، همسرشان را با واژگانی چون صادق، وفادار و قابل‌اعتماد توصیف می‌کنند. آنها مطمئن هستند که همسرشان همیشه هوای‌شان را دارد و دروغ نمی‌گوید. زندگی در حوالی امنیتی عاشقانه تمام چیزی است که یک زن از زندگی مشترک انتظار دارد.


حتما بخوانید: راههای جلب اعتماد همسر؛ چه کار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کند؟

۳. قدردانی از زحمات روزانه

مادران و همسران قلب تپنده خانواده هستند. بخش زیاد آرامش خانه، نتیجه مستقیم تلاش‌ها و زحمات زنان است. آنها دوست دارند این حجم نامحسوس از زحمتی که روزانه متحمل می‌شوند، موردتوجه قرار بگیرد و سایر افراد خانه، به‌ویژه همسرشان، از آنها تشکر کند و ارزش کارهایشان را بداند. هتر گری می‌گوید: «انجام کارهای روزمره نباید از دید همسر و فرزندان جا بماند و لازم است برای این زحمات روزانه‌ی تکراری از آنها قدردانی شود.»

۴. کمک خودجوش در نگهداری فرزندان

زنان دوست دارند همسرشان در رسیدگی به فرزندان به آنها کمک کند و نسبت به مسائل فرزندان دغدغه‌مند باشد. هم‌یاری و همکاری در رسیدگی به فرزندان باید به‌صورت خودجوش صورت بگیرد. یعنی زمانی‌که هر کاری را با هزار بار تکرار به مرد گوشزد می‌کنند، حتی اگر مردی هم آن را انجام بدهد، خالی از لطف و فایده خواهد بود.

وقتی مردان بدون اینکه کسی به آنها گوشزد کند، در کارهایی مانند انجام تکالیف به فرزندان‌شان کمک می‌کنند، باعث دلگرمی مادر خانواده می‌شوند و مادر از این کار بسیار لذت می‌برد. ویکی استارک (Vikki Stark) روان‌درمانگری است که همکاری زوج‌ها در امور مربوط به فرزندان را بسیار توصیه می‌کند. او معتقد است که مردان باید به انتظارات زنان در توجه به نیازها و تکالیف فرزندان در امور مختلف به‌اندازه آنها توجه داشته باشند.


حتما بخوانید: نقش پدر در تربیت فرزند چیست؟

۵. گوش شنوا

وقتی زنان از مشکلات و مسائل خود برای همسرشان می‌گویند، لزوما به‌دنبال راهکاری دقیق و مؤثر نیستند. درواقع با مطرح کردن مشکل، به‌دنبال درد دل کردن هستند تا تخلیه روانی شوند و همسرشان از آنها حمایت عاطفی کند. در این‌گونه مواقع، لازم نیست آقایان در حکم یک قهرمان نجات‌دهنده وارد شود و راهکارهای رنگارنگ ارائه کنند. کافی است گوش شنوا داشته باشند و همدلی به‌خرج بدهند. استارک می‌گوید: «وقتی همسرتان از ماجراهای محل کار یا از جروبحث خود با دیگران و حرف‌هایی که با مادرش زده برای‌تان تعریف می‌کند، به‌دنبال این است که به حرف‌هایش گوش کنید و لازم نیست مطابق با میل و غریزه‌تان برای ارائه راه‌کار شروع به نظر دادن کنید. شنونده‌ای خوب بودن و داشتن گوشی شنوا کافی است.»

استارک می‌گوید بیشتر مراجعانش از اینکه شوهرشان به‌محض درد دل کردن برای حل مسئله راهکار ارائه می‌دهند، شاکی هستند. این واکنش شوهران طبیعی است چون همه آنها در سرتاسر جهان دوست دارند که خانواده‌شان راضی و خوشحال باشد. اما باید توجه کرد که زنان نیز به‌دنبال شنونده‌ای هستند که به کمکش ابعاد مختلف یک مسئله بررسی شود. اگر آقایان گوشی شنوا برای شنیدن دل‌مشغولی‌های بانوان داشته باشند، نتیجه برای هر دو رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

۶. بهترین دوست و همراه بودن

زنان به‌ویژه خانم‌های امروزی که اغلب سر کار می‌روند، مسئولیت‌های زیادی دارند. آنها دوست دارند وقتی به خانه بازمی‌گردند، در آرامش به کارهای موردعلاقه‌شان مانند تماشای فیلم یا سریال بپردازند و با دوست و همراهی روبه‌رو شوند که آنها را درک می‌کند و تا جایی که بتواند حمایت‌های عاطفی و مالی و… را از همسر دریغ نمی‌کند. آقایان باید تلاش کنند تا دوست خوبی برای همسرشان شوند. باور کنید دل‌گرمی این همراهی و دوستی در زندگی هر دو معجزه می‌سازد.

چارلز اشمیت، کارشناس ازدواج و امور خانواده معتقد است: «هیچ ابهامی درباره این موضوع وجود ندارد: زنان شریکی برای دغدغه‌های خود می‌خواهند. کسی که از آنها حمایت کند، مایه مسرت‌شان باشد و ضمن توجه به رفاه و سلامت‌شان، همواره و مداوم باهم در ارتباط باشند. زنان به‌دنبال شریکی هستند که دوست آنها نیز باشد».


حتما بخوانید: چطور بهترین همسر دنیا باشیم

۷. حمایت در شکست‌ها

زن و مرد عاشق

در سختی‌ها و شکست‌ها زنان را تنها نگذارید. در راه طولانی و پر از دشواری‌های مختلف زندگی، امید و دل‌بستگی زنان‌تان باشید. بنابه نظر «هیتر گری»، اگر مردان احساس کردند که همسرشان حتی اگر اندکی دچار دل‌سردی و ناتوانی شده است، باید به کمک آنها بروند و به آنها یادآوری کنند که همیشه در کنارشان هستند. به همسر خود روحیه بدهند و به او بگویند که با وجود مسئولیت‌های زیادی که دارد خستگی و ضعف چیزی غیرعادی نیست و رفتارش را درک می‌کنند. البته زنان نیز باید دقیقا به‌همین‌شکل مردان را در این مواقع همراهی کنند.


در ادامه بخوانید: ۳ انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی‌تان را به خطر می‌اندازد
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع huffingtonpost
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 8 دیدگاه)
 1. محسن تاجیک می‌گوید

  بزرگترین مشکل جامعه زناشویی ایران این هست که فقط و فقط به نیازها و عواطف زنان توجه میشه و من تا به حال ندیدم که به مواضع مردمان توجه شده باشه و حرفی از اون زده بشه
  فقط بعضی وقتها برای انکه عریضه خالی نباشه، بعضی از روان شناسان میان پاره ای از نیازهای مردان را هم بیان میکنن
  ولی چیزی که من در دادگاه ها و حتی در شوراهای حل اختلاف میبینم، این هست که نیاز مردان کاملاً مورد بی اعتنایی و بی توجهی قرار میگیره و این باعث شده که دادگاه های ما مملو باشه از پرونده هایی که میتونه گره اش با دست به سادگی باز بشه و این توجه به نیاز مردان هست
  ولی از زحمات نویسنده مطلب هم تشکر میکنم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از نظر شما.
   از زاویه تازه‌ای نقطه نظرتون رو مطرح کرده بودید که جای تامل داره. ممنونیم. ولی نباید فراموش کرد که نیازها و انتظارات زنان در مختصات یک جامعه مردسالار به شدت نادیده گرفته میشه و همین لزوم پرداختن به اونها رو بیشتر میکنه.

 2. محسن می‌گوید

  جامعه ما دو دسته هست. یه سری سنتی ها که مردسالارن. ولی غیر از سنتی ها اکثر زن سالارن. واقعا روی مردا فشار هست. واقعا. این زن ها آزادی کامل زندگی غربی رو میخوان (که همشون هم دران و تو مهمونی خبری از حجاب اجباری نیست تا جایی که ما دیدیم) ولی از مرد ایرانی انتظارای فراتر از مرد غربی رو دارن. مردشون باید خدا تومن مهرشون کنه (که غرب اینطور نیست، نگین نصف اموال میرسه به زن که قسم میخورم تقریبا هیچ زنی تو ایران قبول نمیکنه نصف اموال برسه بهش و مهریه نداشته باشه، چون مهریه پولش بیشتره). بعد مرده باید غیرت داشته باشه از دیدشون و اصلا از زن نخواد کار کنه و پول بیاره یا اگه کار کرد پولش بیاد بره جیب خود خانم. ازین حرفای روشنفکرانه که میزنید من همرو انجام دادم بلکه واقعا بیشتر، از احترام و عشق و سوپرایز و …. هیچ وقتم بی احترامی نکردم. ولی بی احترامی دیدم، عدم حمایت دیدم، هر چی بیشتر محبت و توجه کنیم بیشتر طرف متوقع میشه. احترامو نیمذاره به پای شعور و شخصیت شوهرش، میگه ببین من چی هستم که این داره خودشو میکشه، اصلا حیف شدم، خیلی بیشتر باید احتراممو بذاره. این حرفای قشنگ قشنگ که میزنید برای جامعه ای هست که واقعا حقوق ها و مسئولیت ها برابر هست. صادقانه بگم من نمیتونم واقعا از ته دل زنی رو دوست داشته باشم که خودشو جایگاه برتر میبنه، همش انتظار داره مردش این کارو کنه اون کارو کنه و خودش هیچ وظیفه نداره و کار هم بکنه پولش مال خودشه، ولی مردش باید تو کار خونه کمکش کنه، و تمام آزادی های زندگی غربی رو هم داشته باشه.

  خلاصه کلام این که نمیشه یا غربی باید بود یا سنتی. نمیشه امتیازات مردی سنتی رو بخوایم (مهریه، نفقه، عدم نیاز زن به کار و …) و آزادی های برابر غربی. واقعا من میبینم خیلی مردا یه حالت افسرده طور دارن، همه مسئولیت رو دوش اونا حس میشه. ولی خانما هیچ مسئولیت روانی ندارن میشینن با هم چهار ساعت حرف میزنن مرده هم مثل چی داره کار میکنه دو شیفت.

  همه زنای ایرانی هم اینطور نیستن. ولی میخوام بگم برای اون قشری که میان همچین صفحاتی رو باز میکنن و میخونن بهتره از مردا حمایت کنین نه زن ها.

 3. حسین یوسفی می‌گوید

  قشنگ و مفید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون که با ما همراهید