اومو

عشق چیست و چه را‌ه‌هایی برای تشخیص واقعی بودن آن وجود دارد؟

130

شاید شما هم عشق و علاقه به شخص خاصی را تجربه کرده باشید. در این شرایط هربار که اسم او را می‌شنوید یا آن شخص صدایتان می‌زند، قلب‌تان به‌تپش می‌افتد و زمانی‌که نزدیک شماست، دست‌تان عرق می‌کند. شاید فکر کنید که در تمام دنیا فقط همین شخص وجود دارد، اما از کجا بفهمید که واقعا عاشق شده اید؟ از کجا بفهمید این یک حس واقعی است یا خیر؟ در این مطلب می‌خواهیم توضیح بدهیم عشق چیست و چه راه‌هایی برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد.

مراحل سه‌گانه‌ی عشق

دنیس ندر (Dennis Neder)، نویسنده‌ی کتاب «در دنیای زنان یک مرد باش» (Being a Man in a Woman’s World)، می‌گوید: «عشق سه مرحله دارد: مرحله‌ی شیفتگی، مرحله‌ی پیوند و مرحله‌ی آشنایی. با شناخت این سه مرحله می‌فهمید که آیا عشق شما واقعی است یا نه».

به‌گفته‌ی دکتر ندر، مرحله‌ی شیدایی زمانی است که شما نمی‌توانید برای بودن با او منتظر بمانید. این مرحله‌ی رمانتیک و خیالی عشق است. درواقع این همان مرحله‌ای است که مردم از آن به‌عنوان عشق واقعی یاد می‌کنند، اما این مرحله بعد از مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌رود.

مرحله دوم مرحله‌ی پیوند است. در‌ طول این مرحله سعی می‌کنید که فرد مقابل را بشناسید و تمام برنامه‌های مختلف زندگی‌تان را براساس او تنظیم می‌کنید. اگر این مرحله را ادامه دهید به‌تدریج وارد مرحله‌ی سوم می‌شوید که به آن مرحله‌ی آشنایی می‌گویند.

در مرحله‌ی آشنایی برنامه‌هایی را ترتیب می‌دهید که فرد مقابل در آن حضور دارد و درنهایت باهم ازدواج می‌کنید. شما کم‌کم متوجه می‌شوید که فرد مقابل‌تان درمورد موضوعات مختلف چه احساسی دارد و از چه چیزهایی لذت می‌برد. همچنین هم‌زمان دوباره روی زندگی شخصی خودتان، مسیرها و اهداف‌تان تمرکز می‌کنید. براساس باور متخصصان «عشق واقعی» از اینجا شروع می‌شود.

تعریف «عشق واقعی» چیست؟

عشق چیست - تعریف «عشق واقعی» چیست؟
براساس جمله‌ی معروف از فیلم داستان عشق (Love Story)، عشق یعنی هیچ‌وقت مجبور به عذرخواهی نشوید، اما زمانی‌که از کارشناسان درباره‌ی عشق واقعی سؤال می‌شود، کمی مکث می‌کنند و به فکر فرو می‌روند. شاید به‌ این‌ دلیل باشد که عشق واقعی برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

دکتر ندر می‌گوید: «عشق واقعی به این معنی است که بخواهید میزان سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد مقابل‌تان بیشتر از سلامتی، رفاه و خوشبختی شما باشد. زمانی که مراقب کلمات، افکار و فعالیت‌هایتان هستید، به‌ویژه اگر سعی می‌کنید که این رفتار برای فرد مقابل‌تان خوش‌آیند باشد، درواقع شما عاشق شده‌اید».

کریستین نرتروپ (Christiane Northrup)، نویسنده‌ی کتاب «بدن زنان- حکمت زنان» (Women’s Bodies, Women’s Wisdom) و کتاب «حکمت یائسگی» (The Wisdom of Menopause) می‌گوید: «عشق واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما به‌اندازه‌ی کافی به طرف مقابل‌تان اجازه می‌دهید که با داشتن امکانات و زمان لازم، به آن‌ چیزی که می‌تواند باشد، تبدیل شود».

برعکس اگر فردی به شما می‌گوید که «اگر من را دوست داری، باید…»، این عشق واقعی نیست. براساس گفته‌ی دکتر نرتروپ این نوع عشق در محدوده‌ی کنترل کردن فرد است و براساس باورهای متافیزیک در چاکرای دوم (چاکرای جنسی) قرار دارد. اما عشق واقعی از چاکرای چهارم سرچشمه می‌گیرد و به‌راحتی با پشتیبانی‌های بی‌قیدوشرط تشخیص داده می‌شود.

دکتر کاتلین هندریکس و دکتر گی هندریکس (نویسندگان کتاب عشق ابدی) می‌گویند: «عشق واقعی زمانی ایجاد می‌شود که فرد از یک تعهد ناخودآگاه به‌سمت تعهد خودآگاه پیش می‌رود. زمانی‌که مردم می‌گویند داشتن رابطه واقعا کار سختی است؛ این بیانی از تعهد ناخودآگاه است».

تعهد به این معنی است که شما خودِ واقعی‌تان را به شریک‌تان نشان می‌دهید و درهمه‌حال از او حمایت می‌کنید.

به‌گفته‌ی دکتر لوری مور (Laurie Moore) همه‌ی عشق‌ها از یک قلب گشوده ایجاد می‌شوند. زمانی که شما باهم هستید، این گشودگی و امنیت هم‌زمان وجود دارد. اما ممکن است کسی که به او علاقه دارید، لزوما شریک زندگی شما نباشد.


حتما بخوانید: ۲۱ توصیه برای حفظ یک رابطه عاطفی از راه دور

۹ روش برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد

عشق چیست - ۹ روش برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد

۱. احساس خوبی دارید

یک رابطه‌ی خوب، یک احساس خوب را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

۲. دوست دارید که زمان‌تان را با شریک‌تان سپری کنید

نیازی ندارید که با دیگران باشید یا برای دوری از یکدیگر دنبال بهانه نمی‌گردید. شما از تمام لحظه‌هایی که باهم هستید لذت می‌برید. حتی اگر ساکت باشید.

۳. به شریک‌تان احترام می‌گذارید

از شنیدن درباره‌ی شریک‌تان به خود می‌بالید و چیزهایی شبیه به این می‌گویید: «همسر من در خوانندگی و ترانه‌سرایی بی‌نظیر است». اگر متوجه شدید که مدام دارید درباره‌ی خودتان حرف می‌زنید، شما به همسر یا روابط‌‌تان توجه نکرده‌اید.


حتما بخوانید: باید و نبایدهای احترام به همسر؛ زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنید

۴. افکار شریک زندگی‌تان برای‌تان جالب است

شما درباره‌ی موضوعاتی که برای‌تان مهم است نظر همسرتان را می‌پرسید. اگر با شما هم‌نظر نبود هم اشکالی ندارد.

۵. ویژگی‌های غیرعادی شریک‌تان را می‌پذیرید

همه‌ی افراد ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. حتی شما! اگر شریک‌تان ویژگی دلپذیر یا تحمل‌پذیری داشت، حال شما خوب است. اگر این ویژگی شما را آزار می‌دهد، باید در نوع رابطه‌تان دقیق شوید.

۶. احساس امنیت می‌کنید

شما نمی‌ترسید که شریک‌تان را از دست بدهید.


حتما بخوانید: ۵ زبان عشق؛ کتابی مفید برای زوج‌هایی که به دنبال یک رابطه عاشقانه و پایدار هستند

۷. برای باهم بودن توضیحی ندارید

بسیاری از مردم به‌دلیل اینکه زندگی‌شان را باهم هماهنگ کرده‌اند مجبورند که در کنار یکدیگر باشند. اما از خودتان بپرسید آیا واقعا دوست دارید که باهم باشید. اگر جواب مثبت بود، پس به این باهم بودن ادامه دهید. اما اگر جواب منفی است پس مشکلی وجود دارد. ممکن است شما آماده نباشید.

۹. شریک‌تان را با دیگران مقایسه نمی‌کنید

همیشه افرادی زیباتر، باهوش‌تر و خوش‌اندام‌تر از همسر شما وجود دارند. اما شما نگران نیستید، زیرا دوست دارید که با او باشید.

به روابط‌‌تان دقت کنید. آیا عشق شما واقعی است؟


در ادامه بخوانید: عاشق شدن چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع health.howstuffworks
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 130 دیدگاه)
 1. ناشناس می‌گوید

  واقعیتا من عاشق یکی شدم که تازه گیا کمی شهرت پیدا کرده سنم پایینه ها ولی خب دیگه همه چی نشون میده عشقه حتی اون شخص رو تا به حال ندیدم از نزدیک ولی تو برنامه ها که دیدم اوایل فقط طرفدارش شدم ولی هی که میگذره فکر و ذکرم بیشتر اون میشه و اصلا نمیدونم چه کار کنم اصلا این واقعیت هست یا نه کلا به دلم نشست رفتاراش و کلا برنامه های راجبش رو که دیدم بیشتر دوسش دارم و احساسم میگه واقعا عشقه تازه ازم ۱۰ سالم بزرگتره گفتم که سنم بالا نیست تروخدا یکی بیاد بگه چیه این موضوع به هیچکسم نمیتونم بگم چون من آدمی بودم که میگفتم من حتی ۲۵ سالگی هم عاشق نخواهم شد و ازدواج نمیکنم آمل الان اینه وضعم وقتی میبینم برنامش رو پیش مامانم احساس خجالت میکنم نمیدونم چرا اصلا دست و پام رو گم میکنم با دوستم که نگاه میکردم منو دید و بعدش بعدا بهم گفت دختر تو عاشق شدی منی که اهل دوست پسر و اینا نبودم خواستم برم رل بزنم بلکه یادم بره اونو ولی نمیشه تازه جدیدا خوابم میبینم بعد بخ خودم گفتم میرم زندگیه طرف رو هم نابود میکنم به خاطر آروم کردن خودم که گرچه قطعا آروم نمیشم امید وارم هیچ کدومتون تو سن کم عشق یه طرفه رو تجربه نکنید البته کلا تجربه نکشید 😭😭😭😭😭تازه من حتی نمیدونم اون زن داره یا نه که اگه داشته باشه من میمیرم یکی کمکم کنه

  1. عاطفه مرادی می‌گوید

   سلام عزیزم،اینکه تا یه سنی به بازیگر، خواننده یا هر قشری ک معروف باشه، یا حتی یه فرد عادی علاقمند باشیم تقریبا امری عادیه، چون اون شخص برامون متفاوت و جذابه، حالا یا از نظر قیافه یا رفتاری یا هرچیز دیگه ای.
   و حتی ممکنه این حس رو نسبت به خیلی از افراد معروف داشته باشیم.
   در واقع اونارو تحسین میکنیم و از نظر خودمون عشق میدونیمش.

   میتونید با خوندن کتاب، ورزش کردن،نقاشی و طراحی یا شرکت در این قبیل کلاس ها یا هر حرفه ای که بهش علاقمندید،ذهنتون رو کمی ازاد کنید.

   دلیل اینکه خواب اون شخص رو میبینید اینه ک در طول روز و یا حتی قبل از خواب، بهشون فکر میکنید.
   همونطور ک گفتم تا یه سنی عادیه پس نیازی به خجالت کشیدن نیست اما اینکه برای فراموش کردن اون شخص وارد رابطه بشید اشتباهه، شما زمان زیادی برای پیدا کردن فرد مورد علاقه و موندگار زندگیتون دارید پس در این زمینه اصلا عجله نکنید.
   با مشغول شدن به کارهایی ک دوست دارید و ارومتون میکنه و کنترل افکارتون میتونید به آرامش برسید و این حس رو تو ذهن و زندگیتون کمرنگ کنید.

  2. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز؛
   این احساس رو خیلی ها در دوران سنی شما تجربه می کنند. زمان و افزایش سن خیلی چیزها رو عوض می کنه. ولی اگه این موضوع خیلی شما رو درگیر کرده پیشنهاد می کنم با یه فرد سنجیده و قابل اعتماد یا مشاور صحبت کنید تا هم بتونید بیشتر در مورد احساستون بگید و ذهنتون باز تر شه و هم راهنمایی بهتری دریافت کنید. همینطور می تونید از کتاب کمک بگیرید. امیدوارم حال بهتری رو تجربه کنید.

 2. S می‌گوید

  سلام، من ۱۵ سالمه. راستش من چند ماهه به باشگاه میرم و به مربیم حس هایی پیدا کردم. از اولین باری که رفتم باشگاه اون چشمام رو گرفته بود چون کاملا با بقیه فرق داشت (تیپ تامبوی داره نمیدونم ترنسه یا نه ولی خیلی زیاد شبیه پسراست جوری که اولین بار که دیدمش فکر کردم پسره ) از اون موقعه همش به خودم میام و میبینم دارم بهش فکر میکنم و غرق رویا شدم…. نمیدونم باید چیکار کنم واقعااا و باید بگم من فکر میکردم که اون ۲۰ سالشه ولی الان فهمیدم که ۲۸ سالشه و فکر میکنم برای فهمیدنش دیر شده چون من بهش علاقه پیدا کردم!!! من اصلا تا الان به هیچ شخصی همچین احساسی پیدا نکرده بودم و میشه گفت که گرایشی به کسی نداشتم…. لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم!

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز؛
   پیشنهاد می کنم از مشاور یا یه فرد قابل اعتماد که میتونه درست راهنماییتون کنه کمک بگیرید و سعی کنید به احساستون پرو بال ندید زمان میتونه بیشتر بهتون کمک کنه

 3. ناشناس می‌گوید

  نه هیچکس این شکلی نیست برام چونکه اولا حس من به ایشون خیلی بیشتر از چیزایی هشت که شما گفتین بی نهایت متفاوت تر شاید خیلی از هنرمندان به نظرم خوش تیپ و اینا بیان ولی خب این اصلا کلا متفاوته اصلا نمیدونم چکار کنم والا نمیتونم حتی موقع کار هاسی که دوسشون دارم هم نمیشه ذهنم درگیرشه ولی خب دارم سعی خودمو میکنم که تا الان بی تاثیر بوده که هیچ این حس بیشتر شده ولی خب من آدم خیلی صبور و درون گرایی هستم سعی میکنم فراموش کنم که اگه نشد فقط سعی میکنم بشه خاطره و همین