عشق چیست و چه را‌ه‌هایی برای تشخیص واقعی بودن آن وجود دارد؟

117

شاید شما هم عشق و علاقه به شخص خاصی را تجربه کرده باشید. در این شرایط هربار که اسم او را می‌شنوید یا آن شخص صدایتان می‌زند، قلب‌تان به‌تپش می‌افتد و زمانی‌که نزدیک شماست، دست‌تان عرق می‌کند. شاید فکر کنید که در تمام دنیا فقط همین شخص وجود دارد، اما از کجا بفهمید که واقعا عاشق شده اید؟ از کجا بفهمید این یک حس واقعی است یا خیر؟ در این مطلب می‌خواهیم توضیح بدهیم عشق چیست و چه راه‌هایی برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد.

مراحل سه‌گانه‌ی عشق

دنیس ندر (Dennis Neder)، نویسنده‌ی کتاب «در دنیای زنان یک مرد باش» (Being a Man in a Woman’s World)، می‌گوید: «عشق سه مرحله دارد: مرحله‌ی شیفتگی، مرحله‌ی پیوند و مرحله‌ی آشنایی. با شناخت این سه مرحله می‌فهمید که آیا عشق شما واقعی است یا نه».

به‌گفته‌ی دکتر ندر، مرحله‌ی شیدایی زمانی است که شما نمی‌توانید برای بودن با او منتظر بمانید. این مرحله‌ی رمانتیک و خیالی عشق است. درواقع این همان مرحله‌ای است که مردم از آن به‌عنوان عشق واقعی یاد می‌کنند، اما این مرحله بعد از مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌رود.

مرحله دوم مرحله‌ی پیوند است. در‌ طول این مرحله سعی می‌کنید که فرد مقابل را بشناسید و تمام برنامه‌های مختلف زندگی‌تان را براساس او تنظیم می‌کنید. اگر این مرحله را ادامه دهید به‌تدریج وارد مرحله‌ی سوم می‌شوید که به آن مرحله‌ی آشنایی می‌گویند.

در مرحله‌ی آشنایی برنامه‌هایی را ترتیب می‌دهید که فرد مقابل در آن حضور دارد و درنهایت باهم ازدواج می‌کنید. شما کم‌کم متوجه می‌شوید که فرد مقابل‌تان درمورد موضوعات مختلف چه احساسی دارد و از چه چیزهایی لذت می‌برد. همچنین هم‌زمان دوباره روی زندگی شخصی خودتان، مسیرها و اهداف‌تان تمرکز می‌کنید. براساس باور متخصصان «عشق واقعی» از اینجا شروع می‌شود.

توجه مهم

اگر می‌خواهید مطمئن شوید عشق شما واقعی است و طرف مقابل شما همان فردی است که می‌توانید با هم زندگی ایده‌آلی تشکیل دهید، قبل از هر چیزی به مشاور ازدواج مراجعه کنید. مشورت با مشاوران ماهر و متخصص می‌تواند مسیر زندگی شما را هموارتر کند. جهت مشاهده لیست بهترین مشاورین ازدواج کلیک کنید:

بهترین مشاورین روابط عاطفی

تعریف «عشق واقعی» چیست؟

توجه مهم
مطالعه مقالات و جستجو در اینترنت باعث افزایش اطلاعات عمومی شما می‌شود اما هیچ وقت نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به متخصص و دریافت مشاوره‌های تخصصی باشد.
اگر دچار مساله‌ای شده‌اید، مشورت با مشاوران ماهر و متخصص می‌تواند مسیر زندگی شما را هموارتر کند. جهت مشاهده لیستی از بهترین مشاورها و روانشناس‌ها و دریافت مشاوره حضوری یا تلفنی، کلیک کنید:

مشاهده بهترین روان‌شناسان

عشق چیست - تعریف «عشق واقعی» چیست؟
براساس جمله‌ی معروف از فیلم داستان عشق (Love Story)، عشق یعنی هیچ‌وقت مجبور به عذرخواهی نشوید، اما زمانی‌که از کارشناسان درباره‌ی عشق واقعی سؤال می‌شود، کمی مکث می‌کنند و به فکر فرو می‌روند. شاید به‌ این‌ دلیل باشد که عشق واقعی برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

دکتر ندر می‌گوید: «عشق واقعی به این معنی است که بخواهید میزان سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد مقابل‌تان بیشتر از سلامتی، رفاه و خوشبختی شما باشد. زمانی که مراقب کلمات، افکار و فعالیت‌هایتان هستید، به‌ویژه اگر سعی می‌کنید که این رفتار برای فرد مقابل‌تان خوش‌آیند باشد، درواقع شما عاشق شده‌اید».

کریستین نرتروپ (Christiane Northrup)، نویسنده‌ی کتاب «بدن زنان- حکمت زنان» (Women’s Bodies, Women’s Wisdom) و کتاب «حکمت یائسگی» (The Wisdom of Menopause) می‌گوید: «عشق واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما به‌اندازه‌ی کافی به طرف مقابل‌تان اجازه می‌دهید که با داشتن امکانات و زمان لازم، به آن‌ چیزی که می‌تواند باشد، تبدیل شود».

برعکس اگر فردی به شما می‌گوید که «اگر من را دوست داری، باید…»، این عشق واقعی نیست. براساس گفته‌ی دکتر نرتروپ این نوع عشق در محدوده‌ی کنترل کردن فرد است و براساس باورهای متافیزیک در چاکرای دوم (چاکرای جنسی) قرار دارد. اما عشق واقعی از چاکرای چهارم سرچشمه می‌گیرد و به‌راحتی با پشتیبانی‌های بی‌قیدوشرط تشخیص داده می‌شود.

دکتر کاتلین هندریکس و دکتر گی هندریکس (نویسندگان کتاب عشق ابدی) می‌گویند: «عشق واقعی زمانی ایجاد می‌شود که فرد از یک تعهد ناخودآگاه به‌سمت تعهد خودآگاه پیش می‌رود. زمانی‌که مردم می‌گویند داشتن رابطه واقعا کار سختی است؛ این بیانی از تعهد ناخودآگاه است».

تعهد به این معنی است که شما خودِ واقعی‌تان را به شریک‌تان نشان می‌دهید و درهمه‌حال از او حمایت می‌کنید.

به‌گفته‌ی دکتر لوری مور (Laurie Moore) همه‌ی عشق‌ها از یک قلب گشوده ایجاد می‌شوند. زمانی که شما باهم هستید، این گشودگی و امنیت هم‌زمان وجود دارد. اما ممکن است کسی که به او علاقه دارید، لزوما شریک زندگی شما نباشد.


حتما بخوانید: ۲۱ توصیه برای حفظ یک رابطه عاطفی از راه دور

۹ روش برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد

عشق چیست - ۹ روش برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد

۱. احساس خوبی دارید

یک رابطه‌ی خوب، یک احساس خوب را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

۲. دوست دارید که زمان‌تان را با شریک‌تان سپری کنید

نیازی ندارید که با دیگران باشید یا برای دوری از یکدیگر دنبال بهانه نمی‌گردید. شما از تمام لحظه‌هایی که باهم هستید لذت می‌برید. حتی اگر ساکت باشید.

۳. به شریک‌تان احترام می‌گذارید

از شنیدن درباره‌ی شریک‌تان به خود می‌بالید و چیزهایی شبیه به این می‌گویید: «همسر من در خوانندگی و ترانه‌سرایی بی‌نظیر است». اگر متوجه شدید که مدام دارید درباره‌ی خودتان حرف می‌زنید، شما به همسر یا روابط‌‌تان توجه نکرده‌اید.


حتما بخوانید: باید و نبایدهای احترام به همسر؛ زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنید

۴. افکار شریک زندگی‌تان برای‌تان جالب است

شما درباره‌ی موضوعاتی که برای‌تان مهم است نظر همسرتان را می‌پرسید. اگر با شما هم‌نظر نبود هم اشکالی ندارد.

۵. ویژگی‌های غیرعادی شریک‌تان را می‌پذیرید

همه‌ی افراد ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. حتی شما! اگر شریک‌تان ویژگی دلپذیر یا تحمل‌پذیری داشت، حال شما خوب است. اگر این ویژگی شما را آزار می‌دهد، باید در نوع رابطه‌تان دقیق شوید.

۶. احساس امنیت می‌کنید

شما نمی‌ترسید که شریک‌تان را از دست بدهید.


حتما بخوانید: ۵ زبان عشق؛ کتابی مفید برای زوج‌هایی که به دنبال یک رابطه عاشقانه و پایدار هستند

۷. برای باهم بودن توضیحی ندارید

بسیاری از مردم به‌دلیل اینکه زندگی‌شان را باهم هماهنگ کرده‌اند مجبورند که در کنار یکدیگر باشند. اما از خودتان بپرسید آیا واقعا دوست دارید که باهم باشید. اگر جواب مثبت بود، پس به این باهم بودن ادامه دهید. اما اگر جواب منفی است پس مشکلی وجود دارد. ممکن است شما آماده نباشید.

۹. شریک‌تان را با دیگران مقایسه نمی‌کنید

همیشه افرادی زیباتر، باهوش‌تر و خوش‌اندام‌تر از همسر شما وجود دارند. اما شما نگران نیستید، زیرا دوست دارید که با او باشید.

به روابط‌‌تان دقت کنید. آیا عشق شما واقعی است؟


در ادامه بخوانید: عاشق شدن چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع health.howstuffworks
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 117 دیدگاه)
 1. مینا می‌گوید

  سلام ببخشید من بایک پسری حدودا9ماه هستم ایشون 17و من22سالمه خیلی بهش علاقه دارم واقعا ازته قلبم دوسش دارم زندگی بدون اون واسم معنی نداره ولی خانوادش مخالف بودن بامن هستن الانم یک هفته گوشی ازش گرفتن خبری ازش ندارم توروخدا بگین چیکارکنم خانوادش راضی بشن من خیلی میخامش

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام مینا جان؛
   باتوجه به سن حساسی که هر دوی شما درش قرار دارید بهتون پیشنهاد میکنم بیشتر در این زمینه مطالعه کنید و از مشاور یا روانشناس کمک بگیرید.

 2. حدیث می‌گوید

  سلام من و پسری عاشق هم دیگه هستیم خیلی هم همدیگرو میخوایم اما متاسفانه سن پسری که دوسش دارم خیلی بیشتر از منه و حدود 11 سال ازم بزرگ تره و به همین دلیل خانواده هامون خیلی با این ازدواج مخالفن میشه راحنماییمون کنید که چیکا کنیم؟⁦ಥ‿ಥ⁩

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام حدیث عزیز،
   بهتره بیشتر با هم و با خانواده ها صحبت کنید و در صورت لزوم از مشاور یا روانشناس کمک بگیرید.

 3. حدیث می‌گوید

  سلام من نظرات تموم بچه ها رو خوندم خیلی خوشم اومد از اعتقاد هایی که به عشق دارن من خودم عاشقم ولی ….
  ولی راستش همون جور که قبلا گفتم خوانواده هامون راضی نیستن و ما باید از هم دور باشیم
  البته خیلی اوقات باهاش مجازی صحبت میکنم تا دل تنگیم رفع بشه ولی رفع نمیشه و دو برابر بدتر میشه خیلی سعی میکنیم که زباد به هم دیگه پیام ندیم ولی نمیشه هر کاری که بکنیم بازم دل تنگ هم دیگه هستیم و نمیتونیم دووم بیاریم
  راستش ما تو مجازی با هم دیگه اشنا شدیم شایدم مخالفت خانواده هامون برا همین باشه ولی من نمیتونم درکشون کنم که صلاحمو میخوان اگه صلاحمو میدونن باید کمکم کنن با کسی که باهاش خوشبختم ازدواج کنم نه یک ادمی که دوسش ندارم
  یا اون یا هیچکی ⁦(っ˘̩╭╮˘̩)っ⁩

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز؛
   امیدوارم این دلتنگی و حالتون سرانجام خوبی داشته باشه و پیشنهاد می کنم از مشاور خوب کمک بگیرید.

   1. حدیث می‌گوید

    سلام فرناز جان خیلی ممنون از راهنماییتون
    فقط اینکه منضورتونو از این که میگید دلتنگی و حالمون سر انجام خوبی داشته باشه نمیفهمم
    یعنی منضورتون اینه که عشق ما هوسه ؟
    ما حدود 1 سال هم هم دیگرو میخوایم نظرمونم عوض نشده حد اقل نظر من که عوض نشده و دوسش دارم و میخوام ایا میشه نظر اون عوض شه امکانش هست؟

    1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

     سلام دوست عزیز؛
     نه صرفا براتون آرزوی خوب کردم