درمان دندان درد کودکان با ۴ روش درمان خانگی

0

دندان‌ درد کودکان به همان اندازه که برای آنها دردناک است می‌تواند برای پدرومادرها هم دردسرساز باشد. دندان درد دائمی کودکان معمولا نشان از مسئله‌‌ی جدی‌تری دارد و نیازمند مراجعه به متخصص است. اغلب این دردها ناشی از خرابی دندان یا بیماری‌های لثه است. درد‌های کوتاه‌مدت ممکن است به‌دلیل ضربه به دندان باشد یا خراشی جزئی دهان یا گیر کردن غذا بین دندان‌ها. مشکلات مربوط به سینوس‌ها،‌ گوش و فک هم باعث ایجاد دردی شبیه به دندان‌ درد می‌شود. در این مقاله به درمان‌های خانگی مربوط به دندان درد پرداخته شده است. این درمان‌ها می‌تواند باعث کاهش درد دندان شود اما اگر این درد بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید با پزشک‌تان مشورت کنید.

۱. مسواک و نخ دندان

به‌آرامی دو طرف دندان‌های خراب را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا غذاهایی را که بین دندان‌ها گیر کرده خارج کنید. اگر کودک‌تان به‌اندازه‌ای بزرگ شده است که خودش مسواک بزند و نخ دندان بکشد، بگذارید این کار را انجام بدهد و شما فقط نظارت کنید که کارش را درست انجام دهد.

۲. شست‌وشو با آب نمک

اگر کودک‌تان می‌تواند آب‌نمک را در دهانش بچرخاند و بیرون بریزد (قورت ندهد)، این کار می‌تواند باعث کاهش درد و ورم اطراف دندان شود. حدود نصف قاشق چای‌خوری نمک را درون یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا حل شود. مواظب باشید محلول خیلی داغ نباشد.

مقداری از محلول را به کودک بدهید و از او بخواهید آن را در دهانش بچرخاند (مخصوصا اطراف دندان خراب) و بعد از ۳۰ ثانیه آن را درون سینک تف کند. اگر درد ادامه داشت، هر چند ساعت یک‌بار می‌توانید از محلول آب و نمک استفاده کنید. فقط حواس‌تان باشد کودک‌تان به‌جای تف کردن محلول آن را قورت ندهد.

۳. کیسه‌ی یخ

دندان درد کودکان یخ

یک کیسه حاوی یخ یا سبزیجات یخ‌زده را درون حوله‌ای بپیچید. حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کیسه را روی محل درد نگه دارید. توجه کنید بسته به نوع مشکل،‌ ممکن است کیسه‌ی یخ باعث شدت درد شود. اگر کودک‌تان اظهار کرد دردش بیشتر شده است، کیسه را کنار بگذارید، اما اگر دردش کمتر شد می‌توانید هر چند ساعت یک‌بار از این روش استفاده کنید؛ فقط مراقب باشید در فاصله هر بار استعمال، پوست صورتش دوباره گرم شود. همچنین یخ را مستقیما روی پوست یا دندان خراب نگذارید.

۴. داروهای بدون نیاز به نسخه

استفاده از دارو ممکن است به‌طور موقت درد را کم کند. می‌توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید؛ البته تحت نظر دکتر کودکان. تا زمانی که دکتر کودکان تجویز نکرده است، از آسپرین استفاده نکنید. بنزوکائین (بی‌حسی موضعی) را می‌توان مستقیما روی دندان خراب استفاده کرد. برای این کار از دستورالعمل درج‌شده روی جعبه کمک بگیرید.

هشدارها

در این موارد به سراغ مراقبت‌های پزشکی بروید: تب همراه دندان درد، ورم نزدیک دندان خراب، درد بسیار شدید یا وارد شدن ضربه شدید به دهان. اگر دندان درد بیش از ۲۴ ساعت طول کشید یا باز هم تکرار شد، حتما با دندان‌پزشک کودک‌تان مشورت کنید.


در ادامه بخوانید: درمان خانگی آبسه دندان با ۱۰ روش آسان و موثر
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
مهم‌ترین و سخت‌ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزند است تربیت کودکان شاد و سالم امروز، و انسان‌های موفق فردا

۸،۰۰۰ تومان

منبع Livestrong
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.