معنای واقعی زندگی چیست؟

78

«زندگی چیست»، پرسش سخت و پیچیده‌ای است که روزها و شب‌های بسیاری ذهن من و شما را درگیر خودش کرده است. این پرسش به‌قدری بزرگ است که ذهن‌های کوچک‌مان توان درک تمام و کمال آن را ندارد. به‌راستی زندگی چیست و اصلا چرا به این جهان هستی پا گذاشته‌ایم؟ اگر شما نیز گاهی سنگینیِ بارِ این پرسش را احساس می‌کنید، تا آخر مقاله با ما همراه باشید. می‌خواهیم بفهمیم «معنای زندگی چیست»؛ اما به‌نظر می‌رسد قبل از این باید ببینیم خودِ «معنا» چیست.

معنا چیست؟

دقتِ بسیار برای کشف مفاهیم واژه‌ها و پرسیدن سؤالاتی از این دست، حالتی فیلسوف‌مسلک به ما می‌دهد؛ اما بعضی مواقع از این پرسش‌های معناگرا گریزی نیست؛ مثلا کافی است چند دقیقه به این فکر کنیم که معنا چیست؟ چرا باید به هر آنچه در زندگی‌مان رخ می‌دهد، معنایی اعطا کنیم؟ ما در پیِ معنا‌بخشیدن به همه‌چیز هستیم: وقتی مادری فرزندش را در آغوش می‌کشد یعنی دوستش دارد، وقتی مدیرم از من تعریف می‌کند یعنی از کارم راضی است، فردا هوا آفتابی است یعنی می‌توانیم به کنار ساحل برویم و مثال‌هایی دیگر از این دست.

زندگی چیست - معنای زندگی

معنا ارتباطی است که میان دو واقعه یا تجربه در ذهن‌مان ایجاد می‌شود. اتفاق «الف» و سپس اتفاق «ب» رخ می‌دهد، این روند باعث می‌شود میان این دو، رابطه‌ای ایجاد کنیم و درنهایت بگوییم: «الف باعث وقوع ب شده است». حال در این میان چنانچه واقعه‌ی دیگری مثل «ج» رخ بدهد، قضیه کمی پیچیده‌تر می‌شود و توضیحی برای آن نخواهیم داشت؛ پس به آن به چشم رخدادی بد و توضیح‌ناپذیر نگاه خواهیم کرد؛ زیرا نتوانسته‌ایم در این بازیِ معنایی، جای مناسبی برایش پیدا کنیم.

ذهن ما به‌طور ناخودآگاه دست به تولید معنا می‌زند. با این کار هر آنچه در پیرامون‌مان رخ می‌دهد، قابل‌درک می‌شود. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر و واقعی‌تر به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم معنا ساختاری اختیاری و ساختگی در ذهن ماست؛ برای نمونه، اگر ۵۰ نفر فیلمی مشابه تماشا کنند، در انتها هریک معنا و برداشتی متفاوت خواهند داشت و شیوه‌ی روایت‌شان از داستان با دیگری کاملا متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که بشر در زمینه‌های مختلف مانند سیاست، پی‌درپی در حال جنگ و بحث است و درست به همین علت است که سخنان شاهدان در دادگاه‌ها چندان منابع قابل‌استنادی نیستند. معنایی که ما برداشت می‌کنیم یا در پیِ ابراز آن هستیم، گاهی به‌هیچ‌وجه از سوی دیگری به شکلی مشابه دریافت و تفسیر نمی‌شود. بدیهی است که پاسخ پرسش عمیقی چون «زندگی چیست»، به‌سادگی به دست‌ نمی‌آید.

انواع معنا در ذهن بشر

زندگی چیست - انواع معنا

ذهن بشر دو نوع معنا می‌سازد: یکی با ایجاد رابطه‌ای علت و معلولی میان دو واقعه و دیگری با تعیین رابطه‌ی خوب‌تر-بدتر میان چیزهای مختلف و درواقع با نوعی استدلال قیاسی.

۱. روابط علت و معلولی

وقتی توپی را شوت می‌کنید، توپ حرکت خواهد کرد. وقتی به کسی توهین می‌کنید، واکنش دفاعی خواهد داشت؛ مثلا اگر به دوست‌تان بگویید زشت شده است، گریه می‌کند یا سیلی محکمی به شما می‌زند! برای تمام موارد دیگر نیز می‌توان این روابط علتی و معلولی را پیش‌بینی کرد.

در حقیقت برای بقا و آسودگی بیش‌تر در کشف معنا و پاسخ‌دهی به پرسش‌های پیچیده‌ای چون «زندگی چیست»، به تعریف روابط علت و معلولی نیاز داریم. این روابط بخش‌های منطقی ذهن ما را درگیر می‌کنند؛ برای مثال دانش و علم یکی از مصداق‌های اصلی نیاز به بازگویی روابط علت و معلولی در زندگانی بشر است.

۲. استدلال قیاسی

خوردن، بهتر از تلف‌شدن از فرط گرسنگی است. پولداربودن بهتر از ورشکستگی است. قرض‌گرفتن بهتر از دزدی است. تعیین خوب و بد بودن چیزهای مختلف بخش مهمی از طبیعت ارزش‌های ما را می‌سازد. از طریق همین ساختار است که مشخص می‌کنیم چه‌چیزهایی در زندگی برای‌مان مهم‌تر و مفیدتر هستند.

استدلال قیاسی برای تعیین خوب‌تر و بدتر بودن موضوعات مختلف در مقایسه با یکدیگر، به بخش عاطفی و احساسی ذهن‌مان بازمی‌گردد. به‌طورکلی، هر آنچه باعث می‌شود که احساس خوبی در ما ایجاد شود، به‌عنوان «خوب» یا «بهتر» تلقی خواهد شد.

قدمت نیاز به کشف معنا

زندگی چیست - قدمت کشف معنا

هر دو روش عنوان‌شده، برای کشف و ارائه‌ی معنا تولید می‌شوند تا بتوانیم زندگی کنیم و به این روند ادامه بدهیم. روندهای استدلالی گفته‌شده برای کشف معنا و یافتن پاسخ پرسش‌های گوناگونی چون «زندگی چیست»، به بقای بشر کمک کرده است. از ابتدای تاریخ تا کنون، بشر برای بقا نیازمند تکیه‌کردن به معنا بوده است؛ مثلا زمانی‌که با خود می‌اندیشید چطور باید غذا پیدا کند، چگونه حیوانات مختلف را شکار کند، به چه شکل الگوهای تغییر آب‌وهوا را پیش‌بینی و بررسی کند و… به معنا نیاز داشته است. علاوه بر این مسائل مادی، موارد دیگری نیز مطرح بوده است؛ مثلا انسان‌های دیرین نیاز داشتند برای بقا و برای همراهی با قبیله و جمعی که در آن زندگی می‌کردند، به روش‌های تعامل و… پی ببرند.

پس همان‌طور که مشخص است، معنا ابزار طبیعت برای انگیزش بشر بوده و هست. معنا و کشف آن محرک اصلی تمام اقدامات ماست. معنابخشیدن به رویدادها، حیات و ادامه‌ی آن را برای‌مان ممکن می‌سازد. گاهی این سیستم معنابخشی چنان مهم و پُررنگ می‌شود که آدمی حاضر می‌شود جانش را هم فدا کند؛ مثلا وقتی فرزندمان بیمار است، برای نجات و کمک به او خود را به آب و آتش می‌زنیم یا در راه کشور و عقیده گاهی حاضر به ازدست‌دادن جان‌مان نیز هستیم. تمام اینها برای تحقق‌بخشیدن به معنایی صورت می‌گیرد که در سر پرورانده‌ایم. شاید بتوان گفت که معنا نیروی محرکه‌ی ما برای هر اقدامی است.

گم‌شدن معنا و تأثیرهای آن

حال به این فکر کنیم که نبود معنا در زندگی چه تأثیرهایی بر ما دارد. وقتی معنایی در کار نیست، انگیزه و علاقه‌ای نیز در پی نخواهد داشت و شور و تلاشی در کار نخواهد بود. پس معنا منبعی است که باید در زندگی پرورانده و استفاده بشود. معنا در ذهن ما شکل می‌گیرد. معنا حقیقتی گیتی‌شناسانه نیست که بخواهیم کشفش کنیم و ارشمیدس‌وار در لحظه‌ای فریادِ «یافتم… یافتم» سر بدهیم. معنا دقیقا در درون ذهن ما نقش می‌بندد.

معنا به عمل و اقدام نیاز دارد. معنا درواقع چیزی است که باید به‌شکل مستمر آن را در درون ذهن بیابیم و پرورش دهیم. معنا برای سلامت روانی ما ضروری است. بدون آن، ذهن و قلب‌مان پوسیده می‌شود و می‌میرد. مانند آب که در بستر رودها جریان دارد، معنا نیز در ذهن ما جاری است. درباره‌ی معنا و پرسش‌های مهمی چون «زندگی چیست»، نکته‌ی مهم این است که آنچه گذشته است، دیگر اهمیتی ندارد و آینده نیز هنوز در دسترس نیست؛ پس باید مدام به‌دنبال احیای معنا در لحظات حال باشیم.

شکل‌گیری معنا در ذهن

زندگی چیست - شکل‌گیری معنا در ذهن

عقل سلیم به ما می‌گوید زندگی با ساختن معنا شکل می‌گیرد. درواقع برای پاسخ به پرسش «زندگی چیست»، می‌گوییم: زندگی یعنی ساختن معناها. معناسازی به دو شکل کلی صورت می‌گیرد: حل مسائل و کمک به دیگران.

۱. حل مسائل

هرقدر عمق مسائل پیرامون‌مان بیشتر باشد، به معناسازی دقیق‌تری نیاز داریم. هرقدر برای پاسخ‌دادن به مسائل گفته‌شده بیشتر تلاش کنیم، معنای بیشتری نیز احساس خواهیم کرد. حل مسئله در کل برای بهترکردن این جهان برای زندگی صورت می‌گیرد؛ مثلا کشف موضوعی درباره‌ی فیزیک یا بازسازی منزل خراب‌شده‌ی والدین‌مان نمونه‌هایی از حل مسئله هستند که تغییرات مثبتی در زندگی ایجاد می‌کنند. این تلاش‌ها منجر به شکل‌گیری معنا می‌شوند.

لازم نیست سخت‌گیرانه عمل کنیم و حل مسائل را کاری دشوار و شگفت‌انگیز به‌حساب بیاوریم تا به معنا دست پیدا کنیم. ما در مقیاس جهان هستی، ذره‌ی کوچکی بیش نیستیم؛ اما با همه‌ی این خُردی، می‌توانیم گام‌های بزرگی برداریم و با حل مسائل متعددی که در انتظارمان است، برای یافتن معنای «زندگی چیست»، گام برداریم.

۲. کمک به دیگران

ما به‌عنوان انسان نیاز به ایجاد رابطه داریم. هستی ما تا حد زیادی در گرو ایجاد روابطی است که با سایرین ترتیب می‌دهیم. مطالعات نشان می‌دهند رفاه حال ما عمیقا وابسته به کیفیت روابط‌مان است. بهترین راه برای ایجاد و توسعه‌ی روابط خوب با دیگران، کمک‌کردن به آنهاست. حتی در برخی پژوهش‌ها مشخص شده است که در ارتباط با سایرین «بخشایش» بیشتر از «دریافت» ما را شاد و راضی می‌کند.

ذهن ما کمک‌کردن به دیگران را هدف و معنایی مهم‌تر و بزرگ‌تر می‌پندارد؛ زیرا ناخودآگاه به این درک و تجربه می‌رسیم که حتی اگر ما دیگر روی این کره‌ی خاکی نباشیم، دیگران از رفاه و راحتی برخوردار خواهند شد، چون ما قبلا در زندگی تغییر مثبتی ایجاد کرده‌ایم. این نتیجه‌گیری‌ها باعث معنابخشی به هستی‌مان می‌شود و بهتر می‌فهمیم که زندگی چیست.

دام‌های هدف‌گذاری

زندگی چیست - هدف‌گذاری و دام‌های آن

بسیاری از افراد با تعیین اهداف برای خود، به معنا دست پیدا می‌کنند؛ مثلا هدف‌گذاری می‌کنند تا شغل بهتری داشته باشند، روابط خود را توسعه دهند یا فلان خانه و ماشین را بخرند. تمام اینها باعث می‌شود صبح‌ها دلیلی برای از خواب بیدارشدن داشته باشند. این اهداف به معنادارشدن زندگی و احساس مهم‌بودن در زندگی کمک می‌کند.

اما باید دقت کنیم؛ زیرا اهداف مانند شمشیری دولبه هستند. نکته اینجاست که اهداف، انگیزه‌بخش و مفید هستند؛ اما به‌خودیِ‌خود ممکن است پوچ و خالی باشند. آنچه در پشت هر هدفی پنهان است، به آن معنا می‌بخشد و رضایت و شادمانی بلندمدتی ایجاد می‌کند؛ مثلا داشتن شغلی بهتر به‌تنهایی نمی‌تواند موضوع عمیق و مهمی باشد، اما وقتی به آن معنا اضافه می‌شود، داستان تغییر می‌کند.

زیرا داشتن شغلی بهتر به‌معنای ارتقای مهارت‌ها و توانایی‌ها در زمینه‌های گوناگون است. این معناست که هدف را ارزشمند می‌کند. به همین علت است که برخی افراد پس از رسیدن به اهداف بزرگ خود، انگیزه‌ی چندانی ندارند و ناامید می‌شوند، مانند ورزش‌کاران بازنشسته یا میلیاردرهایی که به منتهای ثروت رسیده‌اند.

پس اهداف از این جنبه خطرناک هستند که با دستیابی به آنها معنایی که در جست‌وجوی آن بودیم، به پایان می‌رسد. اهداف مادی نهایتا به بن‌بست معنایی می‌رسند و خوش‌حالی و شادی ناشی از آنها دائمی و ماندگار نیست؛ مثلا رسیدن به ثروت و شهرت بسیار و نقش‌بستن اسم و رسم بر مجلات و اخبار فقط تا جایی می‌تواند موجبات شادمانی و رضایت را فراهم سازد، بعد از آن، انسان می‌ماند و تنهایی ناشی از تهی‌شدن از معنا.

اهداف و پاسخ به پرسش مهم «زندگی چیست»

اهداف برای اثربخشی متداوم نیاز به دلایل عمیق‌تری دارند. اگر دلایل رسیدن به هدف، سطحی و کوتاه‌مدت باشند، در انتها ما را تهی و تنها باقی خواهند گذاشت؛ مثلا اگر ورزش‌کار هستیم و برای فتح قله‌های موفقیت تلاش می‌کنیم، باید اهداف خود را به چیزی باارزش‌تر از کسب مدال و جایگاه‌های مادی پیوند بزنیم. ورزش‌کاری که هدفش از پیروزی، کسب موفقیت و ثروت برای ایجاد و توسعه‌ی کسب‌وکار و انجام کار خیر است، در زمان بازنشستگی نیز همچنان معنا و هدف را در زندگی خود به‌شکلی بهره‌ور لمس و احساس خواهد کرد. یا ثروتمندانی که نهایتا پس از رسیدن به رشد و رونق فوق‌العاده در کار، دست به کارهای خیر و مهم برای سایرین می‌زنند، هدفی والاتر برای خود تعریف کرده‌اند. این هدف باعث می‌شود تا فرد زندگی بامعناتری تجربه کند.

زندگی چیست؟ هرکس پاسخی برای این پرسش دارد و این تعدد پاسخ‌ها نشان از دشواری و عمق این پرسش دارد. زندگی و معنا به هم پیوند خورده‌اند. معنا در تک‌تک لحظات ما جاری است، چه زمانی‌که با مهربانی، حرفی محبت‌آمیز به همسرمان می‌گوییم و چه زمانی که فقیری را به غذایی گرم مهمان می‌کنیم. برای پاسخ‌دادن به پرسشِ «زندگی چیست» لزومی به ایراد سخنانی جدی و مهم نداریم. زندگی، کشف لحظه‌های ساده است. زندگی شاید یک خیابان دراز است که هر روز زنی با زنبیلی از آن می‌گذرد. شاید… .

شما هم دیدگاه خودتان را با ما در میان بگذارید، به‌راستی زندگی را چگونه برای خود معنا کرده‌اید؟


در ادامه بخوانید: غلبه بر ناامیدی از زندگی؛ داستان افراد موفقی که امیدشان را از دست نداده‌اند

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


منبع markmanson
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 78 دیدگاه)
 1. شادینه می‌گوید

  سلام دوستان،
  زندگی دارای سطوح و درجات تکاملی فراوانی می باشد که بین دو سر حد ؛ یکی نهایت نقصان و دیگری نهایت کمال ایده آل پشت سر هم به ظهور می رسند و محو میگردند. همانطور که انسان از لحاظ علم و آگاهی به سوی کمال در حرکت و سفر به سر می برد، همانطور هم حیات انسانی بسوی رسیدن به برترین سطح کمال ایده آل در حرکت می باشد. معنای اصلی زندگی عبارت است از سعی و کوشش انفرادی ؛ خانوادگی و اجتماعی در جهت ارتقاء یا بالا بردن سطح زندگی و رسیدن به سعادت دنیوی. از کوخ نشینی تا کاخ نشینی. دو حیات جاودانه بهشتی و جهنمی که ادیان بخصوص ادیان توحیدی در طول تاریخ تاکنون آنها را وعده داده و می دهند و انسان قرار است در پایان سفر به آنها برسد، چیزی جز توهم بریده از واقعیت نیستند. خداوند متعال افراد انسانی را برای ستایش و پرستش ؛ نیایش و مناجات ؛ دعا و عبادات ؛ تسبیح و ذکر ؛ احداث معابد و قربانی حیوانات در اطراف آنها ؛ تعیین قبله گاه و اوقات شرعی ؛ آزمایش و امتحان ؛ طاعت و بندگی نیآفریده است بلکه برای تجربه حیات مطلق خویش در قالب جزئیات و سهیم و شریک نمودن انسان در حیات جاودانه خویش و همدمی و انس و گفت و شنود در سطح کمال ایده آل. معنای این صحبت این است که هیچ چیزی غیر از خداوند متعال وجود ندارد. حقایق ژرفی وجود دارند که انسان اندیشمند و متفکر در طول تاریخ تاکنون به آنها دست نیافته است . به عنوان مثال تصور ما انسان ها این است که فقط دارای یک سرنوشت جنسی به شکل 《 یا مرد و یا زن 》 می باشیم و دارای یک من یا یک خود و یا یک نفس مجرد و متعاقب این تصور تنها دارای یک حیات دنیوی. اما چنین تصوری، اوهامی می باشد و نه حقیقی . حقیقت ژرف تری که در پشت پرده ظاهری وجود انسان نهفته است و با حواس پنجگانه قابل دریافت و درک نمی باشد، این است که هر فرد انسانی دارای پنج سرنوشت جنسی یا پنج سکه جنسی دو رویه و ده تا من یا ده تا خود و یا ده تا نفس مجرد می باشد، مشتمل بر پنج نفس مردانه و پنج نفس زنانه. معنای نهفته در پشت این دو راز و حقیقت ژرف این است که خداوند متعال در نظام احسن آفرینش در مبداء هر فرد انسانی را از یک خانواده 10 عضوی مشتمل بر 5 آدم و 5 حوای خودی در سطح کمال ایده آل ملکوتی یا بهشتی و یا آسمانی به زیبایی و خوبی و هنر و دانایی و توانایی به سان خویش آفریده و به آنها حیات جاودانه اهداء نموده است و کلیه افراد انسانی را بطور مطلقا همزمان و هم سن در یک سن معتدل ملکوتی آفریده است یعنی بدون تولید مثل و تسلسل نسل ها و آنهم نه از عدم و نیستی بلکه از هستی و وجود خویش . در این رابطه می توان با اطمینان خاطر و خیال راحت باور داشت که داستان آدم و حوای دینی یک افسانه خیالی – اوهامی بیش نیست. بر اساس این دو حقیقت ژرف ، انسان تنها دارای یک حیات یا زندگی دنیوی نمی باشد، بلکه حیات های فراوان دنیوی بین دو سرحد اشاره شده در بالا که هردو محدود و محصور اند بین دو نظام احسن مبداء و معاد. آن حیات بهشتی مبدئی با آغاز سفر نزولی – صعودی هستی به پایان رسیده است و دیگر وجود خارجی ندارد. در طول سفر و سلسله حیات های دنیوی افراد انسانی پشت سر هم و نسل به نسل از طریق آمیزش جنسی والدین و یا زن و مرد پا به عرصه وجود می گذارند و زوجیت با غیر و عشق ورزیدن به غیر از خودرا تجربه می کنند. در حیات بهشتی مبداء زوجیت با غیر و عشق ورزیدن به غیر وجود نداشته است بلکه زوجیت با خود و تجربه عشق خویشتن در قالب پنج زوج بنیادی خودی . در معاد یعنی در پایان سفر نزولی – صعودی ، همه افراد انسانی و ده عضو خانوادگی آنها دوباره بطور همزمان و هم سن به ظهور میرسند و از آن حیات بهشتی اولیه در سطح کمال ایده آل برخوردار می گردند و پس از پایان یافتن آن حیات بهشتی معادی، سفر بعدی با کیفیت و حالتی مرغوب تر و بهتر و برتر از سطح سفر قبلی آغاز میگردد و الا آخر بدون هیچگونه پایانی. این سفر بینهایت ( و نه سفر به سوی بینهایت ) متعلق به خود خداوند است به عنوان کل و کلیه موجوداتی که در نظام احسن آفرینش مبداء یک بار برای همیشه در سطح کمال آفریده شده اند، به عنوان اجزاء در این سفر بهمراه و در بطن کل بطور جاودانه سهیم و شریک اند و با مرگ هرگز فنا نمی پذیرند. حیات های دنیوی بیشمار فقط از طریق وقوع مه بانگ های متوالی بر اثر نوسانات باز و بسته شدن یا انبساط و انقباض محتوای جهان یا کیهان در فواصل کاملا معین و از پیش تعیین شده ( همیشه برابر با طول عمر کلی کیهان یعنی فاصله زمانی بین وقوع دو مه بانگ متوالی ) پشت سر هم به ظهور میرسند و محو میگردند. حیات مطلق خداوند به عنوان کل بطور پیوسته جاودانه است، اما حیات های نسبی موجودات بخصوص افراد انسانی بطور منقطع یا چرخه ای و دایره وار جاودانه می باشند. برخلاف باور ادیان توحیدی، انسان در طول سفر بینهایت هرگز از قبر متولد نمی شود بلکه همیشه دوباره از مادر متولد میگردد و آنهم در همین جا و روی همین کره زمین و زیر سقف همین آسمان و آنهم هر بار در سطحی برتر و کمال یافته تر نسبت به سطوح قبلی. همین زمین و آسمان با درجات مختلف تکاملی بیشمار همیشه از نو آفریده می شوند و افراد انسانی و موجودات بهمراه آنها.
  این روند و این تصویر و این سفر در چهارچوب ثابت و پایدار و تغییر ناپذیر کلیه جهان های حقیقی و واقعی و و موازی و مساوی و موجود در اطراف این جهان ، همسان و برابر می باشند.

 2. بهرام می‌گوید

  زندگی ی امتحان از جانب خدا که تمام تمایلات درونی انسان در این دنیا آشکار شه و بعضی ها به کمال برسند بعضی هم به جهنم و تمام .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   نظر هرکسی برای خودش محترم هست. ممنون از اینکه نظرتون رو با ما درمیون میگذارید.

   1. عریان می‌گوید

    بنظر من این جمله ای که گفتید هم خودش یه نوع نظره ولی به عقیده من نظر هرکسی نه تنها برای خودش بلکه برای همه محترم هستش

    گاهی در چالش یا مشکلی شخصی نظری رو بیان می‌کنه که شاید گره از کار ما باز نکنه و شاید هم در نظر مانظر اون شخص مسخره باشه ولی در اصل هر دو نظر در یک جایگاه قرار میگیره و یکی از اون نظرات بر نظر دیگری برتری ندارد مثلاً اگر از لحاظ افکار و شخصیت ما هم مثل همان شخص باشیم چه بسا که نظرتو برای ما فوق العاده جلوه نکند

 3. سامان می‌گوید

  خیلی کمک کننده بود…بخصوص بعد از شکستی بزرگ و ناامید شدن برای ادامه ی زندگی…
  تشکر

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   سامان عزیز، خیلی خوشحالیم که این مقاله رو پسندیدی. 🙂🌹