تور دراکولا و جاذبه‌هایی که برای گردشگران دارد

اگر به سفرهای هیجان‌انگیز علاقه‌مند هستید، این تور مناسب شماست

0

شاید برایتان جالب باشد بدانید یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین تورهای گردشگری در سرتاسر دنیا توری مفرح و هیجان‌انگیز موسوم به «تور دراکولا» است. اگر به سفرهای هیجان‌انگیز علاقه‌مند هستید و هیجان توأم با ترس با روحیه‌تان سازگار است، بد نیست کمی جدی‌تر به این تور گردشگری تفریحی‌-فرهنگی فکر کنید که اتفاقا در یکی از ارزان‌ترین مقاصد گردشگری اروپا، یعنی کشور رومانی، برگزار می‌شود.

«کنت دراکولا» که بود و چه کرد

کمتر کسی است که نام دراکولا به گوشش نخورده باشد. داستان دراکولا را «برام استوکر» در قرن نوزدهم میلادی نوشت؛ اما هنوز هم افسانه‌ی دراکولا در قالب فیلم‌ها و سریال‌های پر‌فروش بر سر زبان‌هاست. شاید دانستن این نکته برای‌تان جالب باشد که «کنت دراکولا» در سرزمین مادری‌اش، یعنی رومانی، اصلا منفور نیست و حتی به‌خاطر مقابله با عثمانی‌ها محبوبیت هم دارد. دراکولا در رمان مشهور «برام استوکر»، یک «کنت» بسیار جذاب و درعین‌حال رعب‌آور است. نام دراکولای رمان، برگرفته از نام یک شخصیت تاریخی است به‌اسم «ولاد دراکول» که شاهزاده‌ای رومانیایی بود و از طریق پدر خود وارد گروهی مخوف موسوم به «فرمان اژدها» شد. «ولاد سوم»، شاهزاده‌ی والاچیا (۱۴۷۶-۱۴۳۱) متولد منطقه‌ی «سیگیشوارا» بود که در آن زمان بخشی از پادشاهی مجارستان محسوب می‌شد و اکنون بخشی از رومانی است. او را با عنوان «ولاد به‌میخ‌کشنده» می‌شناسند که از سال ۱۴۵۶ تا ۱۴۶۲ مصادف با فتح بالکان توسط عثمانی‌ها بر این منطقه حکمرانی می‌کرد. پدرش «ولاد دوم دراکول» از اعضای محفل «فرمان اژدها» بود. این محفل با هدف حمایت از مسیحیت در شرق اروپا تأسیس شده بود. «ولاد سوم» در رومانی و دیگر مناطق اروپا در حقیقت به‌عنوان قهرمانی محلی شناخته می‌شد که از جمعیت رومانیایی‌ها در شمال و جنوب دانوب حمایت می‌کرد. بعد از حمله‌ی او به عثمانی‌ها، جمعیت انبوهی از رومانیایی‌ها، بلغارها و نجیب‌زادگان به «والاچیا» در شمال دانوب کوچ کردند و حکومت او را به رسمیت شناختند و در آنجا ساکن شدند.

تور دراکولا

همان‌طور که از لقب دراکولا یعنی «به‌میخ‌کشنده» پیداست، شهرت تاریخی ولاد سوم به‌علت به‌نیزه‌کشیدن دشمنانش است. درواقع بعد از اینکه ارتش عثمانی با انبوهی از قربانیانی مواجه شد که روی سرنیزه‌ها به میخ کشیده شده بودند، این لقب از سوی آنها به ولاد سوم داده شد. به‌دلیل بی‌رحمی بی‌حساب این حکمران، آوازه‌اش در طول دوره‌ی زندگی او به آلمان و دیگر نقاط اروپا رسید. بی‌رحمی او به‌حدی بود که تخمین زده می‌شود رقم کلی قربانیانش به ده‌هاهزار نفر برسد.

تور دراکولا در سرزمینی فراتر از جنگل

تور دراکولا

همه‌ی اینها را گفتیم که به اینجا برسیم: امروزه قصر محل سکونت او در منطقه‌ی «ترانسیلوانیا»ی رومانی تبدیل به مکانی توریستی و به‌عبارتی قطب گردشگری رومانی شده که به «تور دراکولا» معروف است. این در حالی است که برخی معتقدند «کنت دراکولا» اصلا در این قصر زندگی نمی‌کرده و «برام استوکر» برای فروش هرچه بیش‌تر کتابش این تخیلات را وارد داستان دراکولا کرده است؛ اما این شایعات باعث نشده است توریست‌ها هیجان دیدن محل زندگی دراکولا را از دست بدهند، آن هم در مکانی که به‌خاطر طبیعت دست‌نخورده و زندگی منحصر‌به‌فرد ساکنانش همیشه یکی از مناطق مرموز و هیجان‌انگیز برای بازدید گردشگران بوده و به‌دلیل داشتن منطقه‌ای بکر و مناسب، لقب «گردشگری وحشت» را از آن خود کرده است. کلمه‌ی «ترانسیلوانیا» لغتی لاتین به‌معنی «سرزمینی فراتر از جنگل» است که البته این مسئله هم در ترغیب گردشگران برای بازدید از این سرزمینِ شگفت‌انگیز، بی‌تأثیر نیست. گردشگران در قالب تور گردشگری دراکولا برای بازدید از دهکده‌ی «بران» در دویست‌کیلومتری بخارست و پیداکردن قصر «کنت دراکولا» در جنگل باید چند مرحله طی کنند.

سفر به قلعه‌ی دراکولا از کجا آغاز می‌شود

تور دراکولا

در ابتدا بد نیست بدانید تور دراکولا یک تور فرهنگی و مفرح محسوب می‌شود و قرار نیست شما با ترس‌و‌لرز در این تور ثبت‌نام کنید و به گردش بپردازید. در سایتی که برای ثبت‌نام این تور معرفی شده، آمده است هزینه‌ی ثبت‌نام در این تور سه‌روزه برای یک نفر معمولا مبلغی بیش از دویست یوروست؛ اما اگر شما به‌صورت گروهی ثبت‌نام کنید، هزینه‌ها به‌طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد. برخی آژانس‌ها برنامه‌ی تورهای پنج‌روزه و شش‌روزه برای این گردش هیجان‌انگیز در نظر گرفته‌اند؛ اما معمول‌ترین حالت این تور همان سه روز است. برنامه‌های تور و حرکت از مبدأ از ساعت هشت صبح روز دوم ورود شما به رومانی آغاز می‌شود. گفتنی است به‌محض پیاده‌شدن در فرودگاه به نمایندگی از آژانسی که برای «تور دراکولا» در آن ثبت‌نام کرده‌اید، یک نفر وظیفه‌ی خوشامدگویی به شما و انتقال‌تان به هتل محل سکونت‌تان را بر عهده دارد.

روز اول؛ استراحت کنید

روز اول به استراحت‌کردن و اگر تمایل داشته باشید، به تفریح در شهر می‌گذرد و درواقع برنامه‌های اصلی از روز دوم آغاز می‌شود.

روز دوم؛ بازدید از شاهکار معماری دنیا و قلعه‌ی «غروب آفتاب»

تور دراکولا

روز دوم، راهنمای تور که به زبان انگلیسی مسلط است، با ماشین سواری یا مینی‌بوس مجهز دنبال‌تان می‌آید تا به بقیه‌ی اعضای گروه ملحق شوید. راهنمای تور در طول مسیرِ رسیدن به مقصد اصلی، اطلاعاتی درباره‌ی تاریخچه رومانی به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد و البته در این میان موضوع‌های جذاب دیگری هم برای بحث پیش کشیده می‌شوند تا شما در فاصله‌ی زمانیِ رسیدن به مقصد، احساس کسالت نکنید. برخی آژانس‌های مسافرتی ترجیح می‌دهند برنامه‌ی تور را با بازدید از ساختمان «مجلس شورا» شروع کنند که یکی از شاهکارهای هنر معماری دنیاست و دومین ساختمان بزرگ دنیا محسوب می‌شود که در زمان حکومت حزب کمونیست به رهبری «نیکلای چائوشسکو» در این کشور ساخته شده است؛ اما معمولا نخستین توقف در «تارگویس» پایتخت سابق استان «والاچیا» است که مقر حکومت تعدادی از مهم‌ترین شاهزادگان والاچیایی و ازجمله شاهزاد‌ه‌ولاد، دراکولای معروف خودمان بوده است. در این فاصله شما می‌توانید از قلعه‌ی «غروب آفتاب» (Sunset Tower) دیدن کنید که در زمان حکومت شاهزاد‌ه‌ولاد بنا شده است. مسیر تور با بازدید از صومعه‌های شگفت‌انگیز «Curtea de Arges»، پایتخت دیگر استان والاچیا در قرون وسطی ادامه پیدا می‌کند. در اینجا شما می‌توانید ساختمان‌های اعجاب‌انگیزی را مشاهده کنید که زمانی صومعه بوده است و حالا جزء شاهکارهای معماری رومانی و جهان به‌شمار می‌رود. در این میان البته شنیدن افسانه‌های عجیب‌وغریب از زبان راهنمای تور درباره‌ی کارگرانی که این بناهای عجیب را ساخته‌اند، حسابی سرتان را گرم می‌کند و شب را هم در همین منطقه که فقط چند دقیقه با قلعه‌ی دراکولا فاصله دارد، سپری خواهید کرد.

روز سوم؛ مهمانی به‌صرف شام در قلعه‌ی دراکولا

تور دراکولا

روز سوم با پیمودن مسافت یک‌کیلومتری درون قلعه آغاز می‌شود که تا رسیدن به برج قلعه‌ی معروف دراکولا یا همان قلعه‌ی «پوئناری» ۱۴۸۰ پله فاصله دارد و به‌طور معمول ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. اگر هم توانایی بالارفتن از این همه پله را ندارید، می‌توانید پایین قلعه منتظر بقیه‌ی اعضای تور بمانید و در طبیعت زیبای اطراف گردش کنید. با این‌همه بعد از طی این مسافت است که نقطه‌ی عطف سفر پُرشگفتی شما آغاز می‌شود. از بالای قلعه، مناظری شگرف و مسحور‌کننده از کوه‌ها و دهکده‌های اطراف پیش روی شماست که پیش از این تنها در فیلم‌های دراکولا چشم‌تان به آن‌ها خورده بود. طبق آنچه در تاریخ آمده است، در سال ۱۴۶۲ کنت «ولاد» در این قلعه به محاصره‌ی ترک‌های عثمانی درآمد. پس از آن بود که کنت برای کمک به اهالی دهکده پیغام فرستاد؛ اما همسرش از ترس محاصره‌کنندگان خودش را از پنجره به بیرون پرتاب کرد و به زندگی‌اش پایان داد. برخی تورها برنامه‌ریزی می‌کنند تا بازدیدکنندگان، شام را در این قلعه صرف کنند. اگر شب میهمان جناب کنت دراکولا بودید، این اجازه را دارید که سر میز دراکولا غذا بخورید و اگر شجاعتش را داشته باشید، می‌توانید شب را در تابوت‌هایی بخوابید که آنجا ‏به‌عنوان تختخواب قرار داده شده است. البته اگر هم دل‌تان نمی‌خواهد خواب در تابوت را امتحان کنید، نگران نباشید! می‌توانید از تختخواب‌هایی که آنجا هست، برای خواب ‏استفاده کنید. در این صورت صبح فردا هم به بازدید از قلعه‌ی «بران» در کوهستان «کارپاتیان» می‌گذرد.

روز چهارم؛ بازدید از زادگاه جناب دراکولا

تور دراکولا

اگر شب را در قلعه‌ی «پوئناری» سپری کردید و آژانس طرف قراردادتان روز چهارم و پنجم را هم برای گردش تدارک دیده بود، معمولا برنامه به این شکل است که صبح‌تان بعد از صرف صبحانه با بازدید از قلعه‌ی «بران» در کوهستان «کارپاتیان» شروع می‌شود. بعد از ناهار، برنامه‌ی بعدی تور، بازدید از دهکده‌ی محصور «براسوف» است که «کلیسای سیاه» و «میدان شورا» در آن واقع شده است. دیوراهای قدیمی این دهکده هنوز هم جنوب و غرب شهر قدیم را محصور می‌کند. بازدید از قلعه‌ی نظامی منطقه‌ی «Sighisoara» یا همان «سیگیشوارا» یکی دیگر از مقاصد روز چهارم است. «سیگیشوارا» که به «مروارید ترانسیلوانیا» مشهور است، محل تولد کنت دراکولاست و البته ازجمله میراث‌ جهانی «یونسکو» نیز محسوب می‌شود. بازدید از برج ساعت متعلق‌به قرن چهاردهم میلادی هم ازجمله اهداف گردشگری این تور عجیب است.

روز پنجم؛ بازدید از دریاچه‌ی ویدرارو

تور دراکولا

پیش از بازگشت به بخارست بازدید از دریاچه‌ی «ویدرارو» مرحله‌ی آخر تور است. این دریاچه در کنار جاده‌ی «ترانسفاگاراسان» واقع شده است و از میان بلندترین کوه‌های منطقه می‌گذرد. توجه داشته باشید که طبق قوانین اکثر آژانس‌های برگزارکننده‌ی این تور، تهیه‌ی غذایی که در طول سفر می‌خواهید میل کنید، به‌عهده‌ی خودتان است و البته هنگام بازدید از برج‌وباروها اجازه‌ی فیلم‌برداری و عکس‌برداری هم به شما داده نمی‌شود. در طول سفر، شما بیمه نیستید و کلیه‌ی هزینه‌های شخصی و البته تهیه‌ی ویزای سفر به‌عهده‌ی خودتان است.


در ادامه بخوانید: چرا بعد از گذراندن تعطیلات باز هم احساس خستگی می‌کنیم؟

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع visittransilvania romaniatourstore intravelmag
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.